OSTENRIJK, land van de KRIBBEKUNST Waar komt de kerstboom KEESTBIJLAGE 1987 VAN HET LTTOSÖif DïSBESÖ iet in alle landen waar het kerstfeest met een kribbe wordt gevierdmaakt d- men ook kerstkribben. Deze kunst vindt men voornamelijk in Romaanse landen en ze dateert uit de Middeleeuwentoen Franciscus van Assisi in 1223 de eerste kribbe in Greccio opstelde. Daarop volgen dan de uit hout gesneden kerst voorstellingen op de gotische vleugelaltaren. Vanaf de renaissance maakt de kribbe zich zelfstandig en ontstaat er een kribbecultuur die vooral in SpanjePor tugal, Zuid-Duitsland, Oostenrijk, Italië, Polen en Roemenië tot grote bloei komt Ofschoon ook bekende kunste naars kribben hebben ontworpen, blijft toch het maken van kribben echte volkskunst die door de een voudige boeren- en bergbevolking wordt gedragen en overgeleverd. De makers van de mooiste kribben zijn doorgaans onbekend en slechts bij uitzondering kent men de namen, bijvoorbeeld de familie Giner uit Tirol die rond 1800 drie generaties lang kribbebeeldjes uit hout heeft vervaardigd. Een eeuw vroeger zyn Daniel Mayr en zijn zoon Jo sef als kribbekunstenaars in Saal- felden bekend. Hoogste bloei In de Baroktijd beleeft deze kunst haar hoogste bloei. De krib ben worden steeds groter en pom peuzer, soms zijn de gezichten en handen uit was vervaardigd, ter wijl de beeldjes met pronkgewaden uit fluweel en kant zijn bekleed. In die tijd ontstaan ook de mecha nische kribben met beeldjes die zich bewegen en alle mogelijke soorten handwerk uitvoeren. Spanje en Ita lië nemen in dit opzicht de eerste plaatsen in. Na dit bloeitijdperk treedt in de vorige eeuw het ver val op ten gevolge van de indus triële produktie die steeds maar de zelfde beeldjes uit leem aan de lo pende band fabriceert. Kribbevrienden Om de oude kribbekunst te be schermen en een nieuwe te bevor deren werd er in 1957 een Interna tionale Vereniging van Kribbevrien den opgericht. Deze dakorganisatie Verbindt verschillende nationale verenigingen, die o£ hun beurt in provinciale groepen zijn verdeeld. Om de drie jaar wordt er een in ternationaal congres gehouden, ge paard met een tentoonstelling van oude en ook nieuwe waardevolle kribben. Het doel van de ver schillende nationale verenigingen bestaat daarin dat men niet alleen de oude en kostbare kribben ver zorgt en restaureert, maar ook dat de leden worden aangespoord en op geleid om nieuwe modellen te ont werpen en te vervaardigen. Alleen de nationale vereniging in Oosten rijk telt duizenden leden en ze geeft een tijdschrift „De kribbe- vriend" uit, waarvan nu de 54ste jaargang is verschenen. De kribbekunst bloeit nog altijd in Oostenrijk, vooral op het platte land en in de bergstreken. De lange winteravonden zijn daarvoor de beste tijd en Tirol neemt hier ver reweg de eerste plaats in, omdat deze streek al van ouds zo rijk is aan houtsnijders. Maar ook in een stad als Wenen bestaat er een sectie van de kribbevrienden, die cursus sen geeft in het verzorgen van oude kribben en het maken van nieuwe. Hier werkt men niet zozeer in de wintermaanden, maar in de zomer. De cursussen worden gewoonlijk door groepen van 30 tot 40 jongens en meisjes bezocht. Bovendien is er elk jaar in de crypte van de Peters- kerk van Wenen een tentoonstelling van oude en nieuwe kribben waarna de beste modellen worden bekroond. Ook heeft het grootste warenhuis nu een waardevolle collectie krib ben uit verschillende landen ten toongesteld en het is opvallend hoe groot de belangstelling hiervoor is onder de rijpere jeugd. „Cultuur geschiedenis" Alleen al aan de hand van de verschillende kribben zou men een cultuurgeschiedenis kunnen schrij ven tot op de dag van vandaag. Elke kunststijl drukt zyn stempel ook op de kribbe en telkens blijkt dat de kribbe met de tijd meegaat en steeds nieuwe vormen vertoont. Ofschoon men ook nu nog voor namelijk beeldjes uit hout snijdt, komen tegenwoordig ook exempla ren op de voorgrond die uit alle mogelijke stofresten zijn vervaar digd terwijl men voor de gezichten en handen bij voorkeur kunststof gebruikt. Nu het gemoed vooral van het kind steeds meer bekneld raakt tussen de apparaten van de huidige techniek en nu het kerstfeest tot een soort jaa'rmarkt is geworden, waar het commerciële en de kitsch de toon aangeven, is en blijft ech te en waardevolle kribbekunst nog een schuilplaats waar het gelovige kinderhart een toevluchtsoord vindt. Daar is geen plaats voor kitsch, maar krijgt de opvoeding een echte kans om tot hogere en menselijke waarden te inspireren. LINKS BOVEN: Barokke kerst eng els uit Tirol rond 1780, ge zicht en handen zijn uit was. RECHTS BOVEN: Boerenkribbe rond 1800 met houten beeldjes, gesneden door Giner uit Thaur in Tirol. LINKS BENEDEN: In vele lan den ter wereld strekt baby zijn handje uit naar de lichtjes in de kerstboom. RECHTS BENEDEN: Mooier dan wie ook zorgt de natuur voor een sfeervolle versiering van de kerstboom. De verkoop van kerstbomen is sinds 1539 aan te tonen, maar pas bijna honderd jaar later maakt een bereisde kroniekschrijver voor het eerst melding van een versierde kerstboom ter gelegenheid van het kerstfeest. Van een met kaarsjes versierde boom vertelt dan in 1708 de Duitse Prinses Liselotte von der Pfalz door huwelijk met Lode- wijk XIV van Frankrijk verwant in een van haar talrijke brieven. De kerstboom, zoals wij deze thans kennen, met kaarsen, appels, noten, suikerwerk, met bonte of zil veren ballen en klokjes, sterren, la- metta en engelenhaar, zag men in Duitsland pas in de loop van de 19de eeuw, van west naar oost, overal verschijnen. Het was niet minder dan de grote Duitse dichter Johan Wolfgang von Goethe, gebo ren in Frankfurt aan de Main, die later in Weimar zeer veel deed voor de verbreiding van de kerstboom ten oosten van de Elbe. De takken van de coniferen, die in tegenstelling tot loofbomen hun frisse kleur nooit verliezen, golden als een symbool van de hoop op de terugkeer van de warme jaargetij den, waarin de zon mens en natuur nieuwe kracht schenkt. De eerste aantekeningen over het feestelijk versieren van kamers met denne- groen vindt men in de berichten van de Duitse geleerden Geiler von Kaysersberg en Sebastian Brant rond het jaar 1500. DE vraag naar de her komst van de kerst boom is wetenschappe lijk niet exact te beantwoor den. Bewijzen voor de bewe ring, dat zijn oorsprong tot in de achtste eeuw teruggaat, ontbreken evenals de tegen bewijzen. Er wordt weliswaar bericht, dat Bonefacius, de „apostel van Duits land" (672-754), een voor de Ger manen heilige eik velde, om hen de machteloosheid van hun goden te genover een gelovige christen te de monstreren. Dat Bonefacius in plaats daarvan een spar tot chris telijk symbool uitriep, is uit overle veringen niet bekend. Ongetwijfeld zijn bij het gebruik, ter gelegenheid van het feest van Christus' geboorte een met branden de kaarsen versierde spar opstellen, oude Germaanse geloofsvoorstellin gen verweven met de christelijke leer. Lang voor onze tijdrekening werd aan groene bomen, vooral in het noorden van Europa, een gees ten verbannende kracht toegespro ken. die zich speciaal moest doen gelden in de donkerste dagen van het jaar, in de winter. In de Ver. St. is een school voor Kerst, mannen. Daar leren zij verhaaltjes vertellen, met kinderen omgaan goed lopen en 2itten etc. itCnri. Oe cursus kost ca.300gulden. Vooral in Amerika is de Kerstman bijzon der populair. Men noemt hem daar San. taclaus. Dit is een verbastering van het Nederlandse woord In Engeland verstuurt men jaarlijks ruim600 'miljoen Kerstkaarten. In Nw.Zuïd.Wales viert men 8 dagen lang Kerstfeest. KERSTFEEST IV DE WERELD

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 21