LEIDSCH DAGBLAD Vieuwe jaar voor gezin '130 tot f400 duurder aan basis in Cam Ranii GROOT KERSTBAL DINER-DANSANT JAMIN \og afgezien van nieuwe prijsstijgingen rijsvraag iet een out Na Thailand en Zuid-Vietnam ook gesprek met Paus Paulus? Europese volkswil niet onderschatten schrijft Le Monde9 FILOSOFEERT KERSTVIERING „BOERDERIJ MEERRUST" „Het Meteoorkwartet" CAFé-REST. 't KOMPAS Caftfcbuasoep... die is pas lekker! Openhartige verklaring van Dkarsono ©uct euwo pgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 23 DECEMBER 1967 No. 31466 recteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Haagse correspondent) taalt f20 meer dan nu; iemand met een belastbaar inkomen van f 14.050 betaalt f 28,10 meer. Het gemiddeld gezin moet er rekening mee houden dat 1968 0 gulden duurder wordt, voor wie althans juist de loongrens iemand met een inkomen van n de AOW haalt. Voor de inkomens beneden de loongrens meer dan f 14.050 gaat ook nog eens oet zo'n 130 gulden meer worden gerekend. Deze kosten-~"'v" jgingen worden veroorzaakt door premieverhogingen voor rplichte en particuliere verzekeringen, door hogere huren en rhoging van luister- en kijkgeld. [aast deze kostenstijgingen zijn erprocent zal bij een jaarhuur van sverhogingen voor vele artikelen f 1600 leiden tot een jaarlijkse uit komst die het leven duurder gaan ken. Een aantal prijsverhogingen het gevolg zijn van de hogere netbelasting op bromfietsen, cho- ,de suikerwerk, frisdranken, bier wijn. Enkele levensmiddelen zul- zeker duurder worden door EEG- leven (vlees, brood, zuivel). He f 15.350 of meer verdient, gaat meer premie betalen voor de W en de AWW. Voor de particu- e ziekenverzekering moet ook wel den gerekend op een premiestij- van zo'n 150 gulden voor de voorkomende verzekerings in voor een gezin van vier per en. De huurverhoging van vier [n de aan dit blad toegevoeg- Kerstbijlage is een prijs- lag opgenomen bestaande uit verschillende puzzels, arvoor in totaal 1250 gulden prijzen is uitgeloofd lelaas is na het afdrukken deze Kerstbylage geble- i, dat in een van de opgaven, rekenpuzzel nr. 3, een fout ilopen is, waarvoor voor deze tzel geen oplossing bestaat, p pag. 2 van onze gewone j int van vandaag geven wij verbeterde versie van deze fave. Het eerstvolgende nummer ran dit blad zal verschijnen op 1 roensdag 27 december a.s Onze kantoren zullen Kerstdagen gesloten zijn. gave van ongeveer f 65 meer. Tel daarbij de verhoging van luister- en kijkgeld van f21 op, dan wordt het totaalbedrag voor deze posten ruim f 400.Door verhoogde gemeente lijke heffingen kan dit bedrag nog aanmerkelijk stijgen. Voor de gezinnen met een inkomen beneden de grens voor het zieken fonds (volgend jaar f 13.200) wordt het ziekenfonds gemiddeld f 20 duur- der en wordt de premie AOW/AWW circa 20 gulden hoger. Kijk- en luis- 1 tergeld en huur blijven dezelfde be dragen als voor de inkomensgrens j boven de loongrens. Ook hier zuil de gemeentelijke heffingen moeten worden bijgeteld. de volle 9 pet. betalen over wat hij méér verdient. Deze stijging houdt op bij de nieuwe verhoging van de premiegrens en wordt bij een be lastbaar inkomen van f 15.350 of meer f 14.510 per jaar. Doordat de AWW-premiegrens even ver is ver hoogd, komt daar nog eens f 18 bij. De premie bleef 1,4 pet. Ziekenfonds: voor de verplichte verzekering stijgt de werknemerspre mie van 3,4 naar 3.6 pet. en er moet tot f 11.800 premie worden betaald. Bij een loon van f 8000 is dat per jaar f 16 meer dan nu. Bij een loon van f 11.800 of meer wordt de premie f23.60 hoger. Men mag tot een loon van f 13.200 per jaar in het fonds blijven. Het premie-deel dat de werkgever betaalt, gaat ook omhoog, en aan gezien dat bij het inkomen wordt geteld, kan het tot een hogere be lasting leiden. Wie vrijwillig is verzekerd, zo als zelfstandigen en rijksambtenaren, krijgt te maken met de verhoging van de vrijwillige premie, die in Zuid-Holland per jaar per verzekerd gezinslid boven de 16 jaar ongeveer f 50 hoger wordt. *n j Prijsstijgingen Johnson bracht bezoek President Johnson is vandaag uit Zuid - Vietnam vertrokken na een bliksembezoek aan de grote Ameri kaanse basis aan de baai van Cam Ranh, die hjj vorig jaar oktober ook Bromfiets: afhankelijk van de prijsklasse van ongeveer f 30 tot f 50. Doorberekening van de verhoogde omzetbelasting is afhankelijk van de concurrentiepositie van de fabrikant. Vlees: een prijsstijging van 2,5 pet. voor rund- en kalfsvlees zal in de loop van het jaar optreden als gevolg van de EEG-overeenkomsten. al bezocht. De basis ligt ongeveer 300 Voor boter en brood zullen ook prijs- ten noordoosten van de hoofd- verhogingen door dezelfde oorzaakstad Saigon. De president bleef komen. j slechts 2 uur bij de Amerikaanse mi- litairen en vertrok toen met onbe- Kleutergeldwie een kind op j kende bestemming. Hij had eerder de kleuterschool heeft moet per jaar I een bezoek gebracht aan de Ameri- '-'j »--*—•> kaanse luchtmachtbasis Korat in Thailand. Zijn verblijf in Vietnam 18 gulden meer schoolgeld betalen. Inschrijfgeld: wie een studerend kind heeft, moet jaarlijks f 90 meer inschrijfgeld gaan betalen. AOW-premie gaat van 8,8 naar 9 pet. en het inkomen waarover pre mie moet worden betaald, stijgt van f14.050 tot f15.350. Iemand met een belastbaar in komen van f8000.betaald volgend Jaar f 16 meer; iemand met een be lastbaar inkomen van f 10.000 be- i De grote tovenaar Koning Win ter maakte van de kapel op de 1830 meter hoge Wendelstein in Oberbayern een marsepeinkerkje. werd om veiligheidsredenen pas na zijn vertrek bekendgemaakt. De Ame rikaanse president heeft, zoals be kend, gisteren de rouwdienst voor de verdronken Australische premier Holt in Melbourne bijgewoond. Johnson werd op de basis Cam Ranh begroet door de Amerikaanse ambassadeur in Vietnam, Ellsworth Bunker, en de Amerikaanse militaire commandant, generaal Westmore- land. Nadat hij met hen had gespro ken, begaf hij zidh onder de juichen de militairen voor een praatje en een kerstgroet. Voorts bezocht hij gewon de militairen en hij decoreerde een aantal van hen. In een toespraak tot de soldaten zei de president dat, ook al is de strijd voorlopig nog niet voor bij, de vfjand niet meer kan winnen. Er is sprake van dat president Johnson morgenochtend een tussen landing in Rome zal maken voor een onderhoud met Paus Paulus. die gis teren aanbood in *t Vietnamese con flict te bemiddelen. Het bezoek is evenwel van geen enkele zyde beves tigd. Een aankondiging wordt in geen geval verwacht, omdat men vreest voor demonstraties tegen de Ameri kaanse president. Pas aangekomen eenheden van een verse brigade van de 101-ste divisie luchtaanvoerfcroepen hebben gisteren in Vietnam hun eerste slag gevoerd in het door de communisten bezett gebied 56 kilometer ten noordoosten van Saigon, dat wel de „ijzeren drie hoek" wordt genoemd. Het Ameri kaanse hoofdkwartier deelde mee, dat een verkenningspatrouille van de derde brigade van de divisie bij een kort vuurgevecht veertien Vietcong- soldaten heeft gedood. De Amerika nen leden geen verliezen. Vervolg op pagina 2 99 /EERBERICHT Kerstdepressies CVan onze weerkundige medewerker) I an de vooravond van Kerstmis Iplooien de oceaandepressies langdurige regen en veel li een grote activiteit. De ba rter daalde vanochtend snel op de meeste plaatsen viel in afgelopen nacht al meer dan tam regen. Ie aangevoerde lucht is zeer ht met temperaturen van 9 tot graden. De komende drie da- zullen onbestendig blijven, trdat er van de oceaan nog depressie-activiteit is te wachten, waarbij het niet is gesloten dat de wind tijdelijk Normgrens zal overschrijden, offensief van zachte lucht gt ook door tot de winter- Hgebieden waar op de lagere eaus dooi en regen verwacht 'den. Hens de kerstdagen kan js een omweg via de Britse ei- den weer wat koudere lucht de poolstreken tot Westeuropa Hringen met een daling van gperatuur. Maar winterse ver zinselen lijken ons onwaar- ijnlijk, al zal een enkel hagel- tje niet zijn uitgesloten. 24 DECEMBER op; 8.47 uur; onder: 16.32 uur. to op: uur; onder: 12.46 uur. «water te Katwijk te 8.20 en 20.48 laagwater te 3.52 en 16.20 uur. nummer bestaat uit 28 pagina's In zijn buitenlands overzicht heeft worden opgeleverd. Wèl zullen die het Parijse avondblad „Le Monde" contacten, zo besluit „Le Monde", gisteren de Franse regering met klem gewaarschuwd tegen onder schatting van de Europese volkswil. Parijs vergist zich, zo schrijft het gezaghebbende blad, te veronderstel len dat de motie van het Neder landse parlement, dat de contacten tussen Engeland en de EEG niet wenst af te breken, slechts door een voorbijgaande aanval van slecht hu meur zou zijn ingegeven. Het Franse orgaan meent integen deel te mogen aannemen, dat de grote meerdehreid van de bevolkin gen van de EEG-landen, Engeland met geestdrift in de Euromarkt zou zien opgenomen. „Le Monde" citeert ook een verklaring van president De Gaulle, die onlangs een buitenlandse ambassadeur moet hebben toever trouwd, dat de gemeenschappelijke markt vandaag zo goed functio neerde. Voor de meeste Europeanen echter is de EEG nog heel wat méér, zo verzekert het avondblad, dan enkel een goed geoliede en lopende on derneming. „Le Monde" vraagt zich daarom af. hoe de Franse regering ooit een .Europees Europa" op de been denkt te kunnen breneen zon der de medewerking, zo niet het enthousiasme, van de overgrote meerderheid de. Europeanen, zelfs van hen. die nu weer zo hardhan dig voor het hoofd worden gestoten. Niettemin staat ..Le Monde" nog sceptisch tegenover de concrete re sultaten die door een voortgezet contact tussen de overige vijf EEG- landen en Londen zouden kunnen ADVERTENTIE ■jjjj| tulband wail per s,uk niet duur «re/ heerlijk worden toegejuicht door een brede openbare mening, di? een Europa op de breedst mogelijke grondslag voor ogen wil blijven houden. Stijlvol en ongedwongen heeft de koninklijke familie, op Prinses Irene en Prins Hugo na, gistermiddag in de met groen, hulst en rode linten versierde koninklijke stallen het kerstfeest gevierd met het personeel van het hof. Hoogtepunt was de toespraak van Prins Bernhard, die filoso feerde over het thema nederigheid. De Prins zei onder meer dat geen mens een goed mens kan zijn zondier dat hij de deugd nede righeid bezit. „Nederigheid", aldus de Prins, „in alles wat de mens denkt en doet, is dan ook een van de grondslagen van de chris telijke leer". Een vergissing noemde hij het te denken dat nederigheid een soort slaafse onderworpenheid is. „Nee", vervolgde hij, „het gaat hier niet om onderworpenheid, het gaat om ootmoed, om beschei denheid, om verdraagzaamheid. Nederig bescheiden moeten we zijn in de beoordeling van onze eigen capaciteiten en verrich tingen". Prins Bernhard verklaarde dat er zolang als de wereld bestaat, er mensen zijn geweest die zich niets aantrokken van de gevoelens of de mening van anderen en niets ontziend hun eigen doelein den nastreefden. Hij zei: „Helaas kan ik niet beweren dat in onze dagen een dergelijke geestelijke instelling niet meer of maar weinig voorkomt. Zelfoverschatting, eigenwijsheid, fanatisme, zien we nog overal om ons heen, met alle gevolgen van dien". Voor de toespraak van Prins Bernhard las Koningin Juliana hoofdstuk 2 van het evangelie Lucas dat begint met de onver getelijke woorden „En het geschiedde in die dagen Traditiegetrouw schonken de leden van de koninklijke familie na afloop weer chocolademelk voor hun gasten, die bovendien een kerstbrood en een kalender kregen. De kinderen werden verrast met snoep. BUS IN RAVIJN: 47 DODEN Zevenveertig Philippijnen zijn gisteren om het leven gekomen, toen hun bus in een negen meter diep ra vijn stortte in de noordelijke berg- provincie. In een telegram uit Baguio, een badplaats in de bergen, ongeveer 160 km ten noorden van Manilla, deelde het Philippünse persagent schap mee, dat de bus begon te glij den en over de klippen de diepte in stortte. De meeste slachtoffers waren studenten uit Baguio en Manilla, die op weg naar huis waren voor het vie ren van Kerstmis. ADVERTENTIE WARMOND HEDENAVOND TOT 3 UUR GEOPEND Maandag le kerstdag tot 's nachts 3 uur m.m.v. KAAGDORP leen 2e KERSTDAG SPECIALE KERSTMENU S 8 f20.—f22,50 en f25,—. 8 Reserveer tijdig. Telefoon 01711-851 ADVERTENTIE Na 22 jaar onafhankelijkheid la Indonesië er niet In geslaagd do verwachtingen van de bevolking to verwezenlijken, aldus een openharti ge verklaring van de militaire com mandant van West-Java, generaal- majoor Dharsono. Op een herden kingsbijeenkomst van een infanterie brigade in Bandoeng drong Dharso no. aldus het officiële Indonesische persbureau Antara, er bij de leiders van Indonesië op aan hetv olk te Ia- ten zien hoe de wensen van de natie in vervulling kunnen gaan. De In donesische leiders dienen volgens Dharsono een voorbeeld te zjjn voor het volk. Er is tot dusver veel ver warring geweest. ADVERTENTIE BREESTRAAT 173 Men schrijft ons uit Noordwijkerhout d.d. 24 de- zer: Heden hadden wij het genoegen voor het eerst de kom van ons dorp door goede 1 petroleumlantaarns verlicht te zien waardoor in een lang 1 gevoelde behoefte voorzien 1 i is. Door de arrondissements rechtbank alhier is, ter ver- vulling van de plaats van griffier bij die rechtbank, 1 opengevallen door het over lijden van den heer Mr. J. F. C. Moltzer, aanbevolen o.a. Mr. H. P. van Kaathoven.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1