Zo zal de overdekte markt er uit zien vla-flip Luns: uur in „Ernstig Europa's geschiedenis" maak'n Rennies Omzet Leidse veiling bleef gehandhaafd Promoties Twee automobilisten die na aanrijding doorreden gegrepen Kerstkaartenactie voor een stervend meisje LEIDEN VERRAST DOOR GLADHEID „Komt allen tezamen DONDERDAG 21 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Als het Leidse gemeentebestuur akkoord gaat Dank zij aanwas ledental Dit is een maquette van de Leidse veemarkt, zoals die is ontworpen door de Oegst- geester architect J. W. Jan sen. Het principe-besluit om tot de bouw van een over dekte warenmarkt te komen werd dit jaar genomen op een drukbezochte vergadering van de afdeling Leiden van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel. Over de financiering van het pro ject de kosten worden op ruim 3J^ miljoen geraamd liet het Leidse koopliedenbe- stuur zich destijds optimis tisch uit. Dit gedurfde plan zou binnen twee jaar gereali seerd moeten worden. Wan neer „Japie" Stikkelorum en zijn medebestuurders hun zin krijgen, dan komt de grote overdekte hal op het Schut tersveld. Of de plannen door gaan hoe lofwaardig die p' la: Academische examens Aan de Leide Universiteit zijn ge- de volgende examens: kandidaats klassieke taal- en letter kunde mej. C. J. Oosenburg (Den ;n Baag)doctoraal klassieke taal en letterkunde de heer J. A. Cruijs cum laude (Arnhem)kandidaats Slavi sche taal- en letterkunde de heren i. M. L. Rebers (Leiden) en H. J. A. Smeets (cum laude) (Leiden); ididaats wijsbegeerte de heer M. L. D. Putten (Wassenaar) en mej. b|h. A. Bergsma (Den Haag); docto- D raai Slavische taal- en letterkunde •Hi mej. W. Litwinzeff (Wassenaar) doc toraal notariële studierichting de heer W. L. Doctor (Leiden) en P. C. Bui- Ier (Den Haag)kandidaats Semie- trische taal- en letterkunde de heer ca*": Kupperschmidt (Den Haag)Se- miartsexamen: R. A. Cohen (Hens- sn vobroek)F. O. A. M. Kemme (Leiden), M. J. Nubé (Oegstgeest)A. Th. v. Oosterom (Leiden); artsexamen: P. Brummelen (Den Haag), H. F. Dankmeijer (Leiden), G. C. A. M. v. Hattem (Voorschoten)P. J. C. Jongsma (Leiden)J. H. Mulder (Lei- Soudijn (Den Haag) l doctoraalexamen II geneeskunde «mej. C. M. Kroes (Woubrugge), M. le^i Bins <Zwolle)> J- G- de Bruijn (Pfjn- acker)H. S. Goei The (Voorburg) W. J. de Graaf (Rotteradm), J. G\jm (Geldrop), K. H. Karmsma (Rotterdam), D. M. G. Mc. Intosh (USA), C. P. Jongkoen (Den Haag), Plaum (Voorburg), R. Semeijns de Vries van Doesburgh J. W. Stuart (Haarlem) Aan de Leidse Universiteit pro moveerde de heer J. Ferreira da Silva tot doctor in de wiskunde er natuurwetenschappen op een proef schrift, getiteld „Calorimetric study of niobium in the superconducting, mixed and normal states." Promo tor was prof. dr. C. J. Gorter. Sub sidie werd verleend door Fundacao Calouste Gulvenkian, in Lissabon. De heer Ferreira da Silva werd ge boren te Junqueira, Vila do Conde (Portugal) en woont thans te Leiden. De heer L. J. Dooren, chef de dinique van de afdeling kinderge neeskunde van het Academisch Zie kenhuis Leiden, promoveerde tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld „Groei en ge slachtelijke rijping bij cerebraal de fecte kinderen." Promotor was prof. r. M. H. Veeneklaas. De heer Dooren werd geboren te Arnhem en Woont thans te Oegstgeest. De heer P. Oprsal, assistent bij bet Slavisch Instituut van de Rijks universiteit te Groningen, -promo veerde tot doctor in de letteren op sen proefschrift, getiteld „De Rus sische sekte der Doechoboren 1886- 1908." Promotor was prof. dr. Th. J. G. Locher. Subsidie werd verleend door het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. De heer Oprsal werd geboren te Lhota u Vsetina (Tsjecho-Slowakije) en woont thans ie Groningen. ook zijn blijft voorlopig echter een vraag. De markt kooplieden doen reeds gerui me tijd alle mogelijke moeite om de Leidse raad te overtui gen van de noodzaak van een dergelijke hal. In het onlangs door het L.D. gepubliceerde rapport hebben zij alle voor delen van een moderne wa renmarkt, die bovendien een streekfunctie kan vervullen, opgesomd. De plannen zijn ook al vele malen bij het col lege van burgemeester en wethouders van deze stad op tafel gelegd. En het college heeft deze plannen voorals nog niet van tafel wegge veegd De Leidse marktkooplieden op hun beurt hebben er begrip voor, dat het gemeente bestuur niet zonder meer ja kan zeggen op het gedurfde plan, maar zij hopen de vroe de vaderen in elk geval bin nen niet al te lange tijd te kunnen overtuigen. Foto LD/Holvast) Voor de algemene ledenvergade ring, welke de Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingvereniging Leiden en Omstreken" in de koffie kamer van de Stadsgehoorzaal belegd had, bestond grote belangstelling. Be halve de „oude getrouwen" waren ook vele nieuwe leden en belangstellen den uit Leidschendam en omgeving opgekomen. De voorzatter, de heer B. v. Vliet, deelde mee, dat 1967 een jaar van ongekend grote oogsten, maar ook van zeer grote tegenvallers is geweest. De economische teruggang, welke zich reeds enige jaren geleden aan kondigde, heeft ook de Nederlandse tuinbouw niet ongemoeid gelaten. Tengevolge hiervan konden de op brengsten van verschillende produk- ten de hoge investeringen niet goed maken, hetgeen grote zorgen baart. Deze toestand heeft uiteraard de aandacht van de bevoegde instanties en in verband hiermee werd meege deeld dat het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen op 1 januari a.s. begint met een aantal kleuren- fimpjes op de Duitse televisie, w in aandacht voor het Nederlandse tuinbouwprodukt gevraagd wordt. De omzet van de Leidse veiling bleef ongeveer gehandhaafd op het peil van de vorige jaren, hetgeen echter uitsluitend te danken was van het ledental, o.a Op één avond in Leiden De Leidse politie heeft gisteravond twee automobilisten aan kunnen hou den, die na aanrijdingen waren door gereden. Nog geen uur nadat een 39-jarige Leidse chef-kok betrokken raakte bij botsing met een 19-jarige wiel- rijdster op het kruispunt Korevaar- straat-Levendaal hield de politie hem in zijn woning aan. De man was na de aanrijding, waarbij het meisje aan het linkerbeen werd verwond, door gereden zonder zich er verder om te bekommeren. In het andere geval betrof het een 24-jarige Haagse bankwerker, die in Amsterdam een aanrijding had ver oorzaakt om er vervolgens snel van Nieuwe uitgaven Sesam- Mozaïek der Muziekgeschiedenis Bij Bosch en Keuning N.V. zijn ver schenen het vijfde en zesde deel van door Otto Glastra van Loon. Reeds meermalen wezen wij op de grote waarde van deze „Sesam"-reeks, waarvan nu het laatste deel is ver schenen en dat weer op originele en boeiende wijze vertelt van belangrij ke muzikale persoonlijkheden. Dit maal zijn onder het hoofdstuk „Een leven voor de Tsaar" diverse Rus sische componitsen aan de beurt. Voorts wordt aandacht gewijd aan Rossini, Italiaanse componisten rond Verdi. Berlioz en al degenen die on der diens ban stonden, aan Poolse componisten, Bizet, Wagner, Tsjechi sche componisten, César Franck, Liszt, Bruckner, de familoe Strausz, Verdi, Grieg en veel anderen, wier positie in de muzikale ontwikkelings gang duidelijk in het licht wordt ge steld. Iets, wat aan de muziekhisto ricus Glastra van Loon verantwoord kon worden toevertrouwd. Bijzonder te waarderen valt de originele opzet van zijn geschriften. De interessante reeks telt in totaal 2200 pagina's, waarvan ee n kleine 300 illustratie-pagina's met 780 af beeldingen. Zowel voor musicologen als mu ziekliefhebbers een rijke en uitste kend gedocumenteerde aanwinst. te gaan. Na een telefonisch ver zoek van de Amsterdamse gemeente politie om naar de wegpiraat, die in zuidelijke richting was verdwenen uit te kijken, hield een Leidse politie patrouille hem gisteravond om tien uur op Rijksweg 4 A aan. „Vox Laeta" gast in Stadsgehoorzaal Donderdagavond 11 januari as. wordt in de Stadsgehoorzaal een be langrijke muziekavond gehouden. On der leiding van de bekende Leidse dirigent Henk Briër wordt dan een gezamenlijk concert georganiseerd door o.a. het jeugdkamerorkest, het Alma Materkoor, de zangver. „Stem des Volks" het Toonkunstorkest met als gast de gemengde zangver. uit Roelofarendsveen „Vox Laeta" o.l.v. Jan van der Meer. Solistische medewerking wordt ver leend door de solisten Leny Stevens- Rid'dehof-Sopraan, Ada v. d. Bent- piano, Han Kapaan-hobo, Jan van er Meer piano, J. P den Herder-viool. Uitgevoerd worden werken van Bach, Mozart en Beethoven. ADVERTENTIE Doctoraats- j ubilea Op 21 december 1967 hoopt de heer A. E. J. Simon Thomas de dag te her denken, dat het vijftig jaar geleden is dat hij promoveerde in de rechts wetenschap. De promotor was Prof. van Blom. Op 21 december 1967 hoopt de heer J. C. Band de dag te herdenken, dat het vijftig jaar geleden is, dat hij promoveerde in de rechtswetenschap. De promotor was Prof. H. Krabbe. Roelofarendsveen en omgeving. De heer Van Vliet zag hierin een blijk m vertrouwen in de Leidse veiling. De proeven met het systeem van „neerzetveiling" voor de produkten sla, aardbeien en snijbonen zijn uit stekend geslaagd en het ligt daarom e bedoeling van het bestuur in 1968 ook de produkten andijvie, spi nazie en bloemkool hierin te betrek ken. Nadat verschillende agendapunten vlot afgehandeld waren, lichtte de voorzitter ten behoeve van de nieuwe leden de begroeting voor 1968 uit voerig toe, waarna deze ongewijzigd werd aangenomen. Bij de hierna volgende bestuursver kiezing zag de heer J. B. v. Sandljk zijn mandaat met grote meerderheid hernieuwd. Ter uitbreiding van bestuur werden benoemd de heren J. M. Kranenburg in Leidschendam en M. v. d. Burg in Stompwijk. De heer H. v. Soest, die niet herkiesbaar was, werd opgevolg door de heer P. Heijboer in Zoetermeer en als lid van de Raad van Toezicht werd gekozen de heer A. V. D. Does in Woubrugge. Allen verklaarde hun benoeming aan te nemen, waarna de voorzitter het scheidende lid van de Raad van Toe zicht, de heer A. Noordam, dankte voor het vele vruchtdragende werk dat deze voor de vereniging had richt. Na een geanimeerde rondvraag, waarbij vele waardevolle suggesties naar voren kwamen, bracht de x zitter dank aan het personeel voc uistekende prestaties in 1967, w na hij de vergadering sloot met de beste wensen voor de komende feest dagen. Regering diep geschokt over negatieve Franse houding (Van onze parlementaire redactie) De regering is van mening, dat met kracht gestreefd moet worden naar een vorm van samenwerking die zowel politieke uitdrukking geeft aan de overtuiging, dat Engeland, Strijd in Laos Volgens het Laotiaanse ministerie van Defensie zijn vorige maand in Laos 302 Noordvietnamese militairen en pro-communistische Pathet Lao- strjjders gedood. Er waren 29 guer rillastrijders gevangen genomen en 97 wapens buitgemaakt. Over de ver liezen onder de regeringstroepen is niets bekendgemaakt. De heer E. J. Modderman in Leiden is geslaagd voor het elektronicamonteur N.E.R.G. GEVOERD DOOR MILITAIREN (Van Haagse correspondent) Militair verbindingspersoneel uit heel West-Europa voert een actie om de laatste levensdagen van een klein meisje in België nog zoveel mogelijk te veraangenamen. Eliane de Feyter, vijf jaar oud, ligt ongeneeslijk ziek in het oude St. Janshospitaal in Brugge. Artsen schatten dat haar lichaam de strijd tegen de bloedziekte, waaraan zij lijdt, nog twee weken vol zal kun nen houden. Haar laatste wens is nu met Kerst mis en nieuwjaar „een heleboel" prentbriefkaarten te ontvangen. Deze wens is een Belgisch telegrafist ter ore gekomen, die er, zoals militaire telegrafisten en telexisten wel vaker doen, een onofficiële mededeling voor zijn collega's van maakte. De Duitse verbindingscentrale nam het bericht compleet over en zo beland de het ook bij het telexstation van de Nederlandse Luchtmacht in Hesepe (W. Dis.). Alweer onofficiëel, maar met oogluikende toestemming van hogerhand ging het vandaar over het net in ons land en het lijdt geen twij fel of de wens van Eliane zal overweldigende wijze in vervulling gaan. Ierland, Denemarken en Noorwegen bij Europa behoren en in het proces van éénwording dienen te worden be trokken. als ook de mogelijkheid biedt om tot concrete actie over te gaan. Dit zei minister Luns vanmorgen in de Tweede Kamer in een verklaring over de recente Europese ontwikke lingen. In zijn rede tot de Kamer noemde minister Luns het afbreken van de Europees-Britse onderhandelingen een ernstig uur in de naoorlogse ge schiedenis van Europa. De bewinds man memoreerde, dat Frankrijk nu voor de derde maal in tien jaren een ontwikkeling heeft geblokkeerd, die door het overgrote deel van de pu blieke opinie in West Europa wordt gewenst: groei naar een waarlijk verenigd werelddeel. Driemaal in tien jaar is teveel, aldus mr. Luns. Het is een systematische en hardnek kige handelwijze, die rechtstreeks gegrond is op de beginselen van de huidige Franse regering. De regering, zo vervolgde de mi nister, is door de hernieuwde afwij zing van Frankrijk diep geschokt. Niet, omdat de afwijzing een verras sing zou zijn, maar omdat een land als Frankrijk een dergelijke negatie ve politiek voert. Niet overhaast De minister meende, dat er geen sprake kan zijn van een overhaaste of ondoordachte reactie tegenover het Franse optreden. Evenmin kan er echter sprake zijn van een stilzwij gend overgaan tot de orde van de dag. De regering zal zich in het pro bleem baseren op drie uitgangspun ten. Het eerste uitgangspunt is, dat de aanvragen van Engeland en de drie andere niet-Euromarkt landen niet zijn afgewezen, op de agenda blijven staan en elk ogenblik desge wenst ter discussie kunnen worden gesteld. Zo kan elke E.E.G.-hande- ling worden getoetst aan die aan vragen. Het tweede uitgangspunt van de Nederlandse regering is, dat het be leid erop gericht moet zijn, dat de Europese gemeenschappen het fun dament vormen waarop de eenheid van Europa eenmaal zal worden ge grondvest. De huidige gemeenschap pen zouden echter weieens een dood lopende straat kunnen blijken te zijn. Dan moeten andere wegen worden gezocht. Maar nergens ter wereld moet men gaan denken, dat Europa van de zes het eigenlijke Europa is. Samenwerking Volgens het derde uitgangspunt de Nederlandse regering zullen de vijf Europese partners individueel gezamenlijk in nauw overleg moeten treden met de toekomstige lidstaten om op al die terreinen, waar dat gelijk is tot een actieve en vruchtba re samenwerking te komen. Hoe dat precies moet gebeuren is nu onder werp van overleg. De Kamer zou vanmiddag na de lunchpauze over de verklaring van minister Luns debatteren. Universitaire benoemingen Bij onderscheiden besluiten van cu ratoren der Leidse Universiteit zijn benoemd: mej. drs. G. Bosscher, tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse in tijdelijke dienst bij de kin dergeneeskunde: drs. F. Carasquer, tot wetenschappelijk medewerker lste klasse in vaste dienst bij de fa culteit der letteren (Spaanse taal- en letterkunde); drs. C. A. Emeis, tot wetenschappelijk medewerker lste klasse in vaste dienst bij de theore tische organische chemie; mej. drs. P. de Goede, tot wetenschappelijk medewerker m tijdelijke dienst bij 't Instituut voor Radiopathologie en Stralenbescherming; mej. drs. M. M. Linders, tot wetenschappelijk ambte naar lste klasse in tijdelijke dienst bij de kindergeneeskunde; J. Melles arts, tot wetenschappelijk hoofdme dewerker in tijdelijke dienst bij de oogheelkundedrs. H. J. Mühl, tot wetenschappelijk medewerker in tij delijke dienst bij de faculteit der let teren (kunstgeschiedenis)mr. P. Neleman, tot wetenschappelijk mede werker lste klasse in tijdelijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid (burgerlijk recht). BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN illem, z. v. A. W. J. Arense; Maria Jannetje Su- aanna, d. v. H. Schuur en L.- wen; Gerda Geesje, d. v. C. en T. van der Tuin; Tlmo, TJan en M. Beljer. GETROUWD H. M. van Hassel en M. H. de Tombe; R. C. Hoffmann en G. H. Burger; Piket en J. A. Varkevisser; C. H Jong en S. NIJholt; J. H. F. van Dijk en L. Waasdorp. OVERLEDEN J. Orijnus. 62 jr., man; B. E. Sargui- ni, 46 Jr., man; N. Hageman. 81 jr., echtg.. van J. Blok; H. Heidema, 85 ADVERTENTIE K. en 0. keek naar Zazie De film van de maand van KL en O. was gisteravond in Camera Louis Malle's „Zazie dans le métro." Za- zie is een vroegrijp meisje van het platteland, dat met haar op liefde- beluste moeder een dagje naar Pa rijs komt. Bij aankomst op het station vlucht Zazie's moeder in de armen van haar minnaar, Zazie in de armen van haar oom, waarvan ze verwacht dat hij haar de métro zal laten zien. Helaas is dit Parijse vervoer middel bij uitstek door een staking buiten werking en Zazie ziet zich genoodzaakt haar agressie op haar omgeving uit te leven. Louis Malle volgt haar nauwgezet op haar tocht door Parijs. De Franse hoofdstad die hij ons via Zazie laat zien is een merk waardige wereld: Zazie interpre teert situaties op een voor ons vol komen onbekende manier. Wie er echter in slaagt haar en Louis Malle te volgen ontdekt niet alleen het ko mische van deze vertekeningen, maar ook de wijze lessen van Louis Malle. De „films van de maand" in de tweede filmserie zijn bekend: woens dag 28 januari draait in Camera „The Pawnbroker" (De Pandjes baas), woensdag 28 februari The Pink Panther (De Roze Panter) en woensdag 20 maart van Jean-Luo Godard „Une Femme Mariée (Een getrouwde vrouw). Vuilnisdiensl na kerstmis In de week na Kerstmis vervalt de eerste ophaalbeurt van de reini gingsdienst. Alleen op donderdag 28 en vrijdag 29 worden de emmers geledigd. Op die dagen is het toegestaan huisvuil naast de emmers aan to bieden, mits het goed verpakt is in stevige kartonnen dozen, plas tic zakken of kistjes. Een licht regenbuitje heeft vanmiddag omstreeks het middaguur tal Leidse straten spiegelglad doen worden. Door deze plotselinge gladheid werden de meeste weggebruikers onaangenaam verrast. Zowel voetgangers als (brom) fietsers en automobilisten moesten de grootst mogelijke v zichtigheid betrachten om veilig thuis of op de zaak te komen. Valpartijen bleven dan ook niet uit. Vooral de fietsers en bromfietsers hadden moeite geen gevaarlijke „schuiver" te maken. ADVERTENTIE Nieuwjaarsrede van burgemeester De burgemeester van Leiden, mr, G. C. van der Willigen, zal in de raadszitting van dinsdag 2 januari ('s middags om drie uur) een nieuw jaarsrede uitspreken. Na afloop volgt in de Burgerzaal van het Stadhuis voor de raad een receptie. Voordat deze rede wordt uitgespro ken vindt de beëdiging en installa tie plaats van het nieuw benoemde raadslid, de heer P. Provó Kluit (Prot. Chr.)De heer Provó Kluit is, zoals bekend, de opvolger van de heer B. de Kier. zeré óckrijven WAAROM? Het zal weer zingen zijn, zondag avond op het Leidse Stadhuisplein. De aanhef „Komt allen tezamen" en al wat er volgt. Daar beginnen de mensen samen Kerstmis te zingen: Liederen van aankondiging, van op roep en inkeertot het Kerstmis is voor ieder die wilde komen. Waarom deze kerstzang her en der en al die vieringen? Waarom de kerstversiering, de hele kerstdrukte, de kerstindustrie haast? Het kerst- groen, de bomen de kaarsen, de ver- nalen en alles en alles? Hebben wij nog geloof in Kerstmis? Wij kennen het verhaal zo goed „en zie, het geschiedde in die dagen..." Een statig en fijn. ook een wat ruig verhaal, waarachter alle historici teit in een mist verscholen is, maar dat een enorme zeggingskracht heeft. Geloof in Kerstmis wil zeggen, dat wij dwars door het verhaal, of mis schien desondanks zelfs, innerlijk be vestigen, dat liefde en vrede onze mogelijkheid zijn. Als een geschenk, als een teken en een boodschap „die uit de hemel is"; de mens van liefde en vrede komt tot ons, opdat mensen de weg leren vinden om medemensen te zijn liefde en vrede tot hun werkelijk heid te maken. Met vreugde herkennen wij met Kerstmis, in Kerstmis, wat wij stééds herkennen moeten: de be stemming diie nu aangekondigd wordt liefde en vrede tussen men sen, in de wereld. De aankondiging is: de geboorte onder de mensen van Hem, die ia geworden gestalte van dè Mens, hei land Christus, „die ons 't heil der wereld bracht, 't antwoord op ons hopen". Omdat het hier om de laatste en diepste werkelijkheid gaat God, die ons de weg, de moge lijkheid geeft tot echte menselijk heid, echt leven zingt men „Uit hogen hemel daalt hij neer". „Diie het licht nu geeft waardoor leder leeft". Nu is het niet de vraag of wij het Kind zullen laten leven, dat „ons zijn heilwoord bracht". Wij zingen de aankondiging en wij vieren op tal loze manieren Kerstmis, omdat wij hopen, omdat wij blij zijn, dat dit alles ook in een voor ons wel moeilijk iaar wordt verstaan: „zie ik ver kondig u grote blijdschap Leida Comité Advent-Kerstmis,

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3