LEIDSCH DAGBLAD Man met het nieuwe hart overleden Longen hebben het begeven Een conditie van Constantijn President Johnson in Australië aangekomen o H ft I n Jf S U Achttien dagen na transplantatie Drie wijze mannen buigen zich over inkomen van Kroon &#jfe**&soep...die is pas lekker! „Treuren over een vriend" Verolme: aanvragen voor schepen van half miljoen ton FIJNE 1 TUINBONEN 300GRAM HOLLANDSER SNIJBONEN 450 GRAM ©uc/ ©©e, DONDERDAG 21 DECEMBER 1967 No. 31464 ürecteur: E. A. E. van Dishoeck joofdredaoteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De 53-jarige Zuidafrikaan Louis Wasjkansky, de eerste mens p wie een harttransplantatie is toegepast, is hedenochtend om ien voor zes overleden, achttien dagen na de operatie waarbij :em het hart van een verongelukt 25-jarig meisje was gegeven, fadat aanvankelijk zijn herstel uitstekende vorderingen maak- e trad zaterdag een verslechtering van zijn toestand in, die linsdag ernstig werd genoemd. Gisteren leek een lichte verbe- ering in te treden doch in de afgelopen nacht werd hij steeds wakker tot vroeg in de ochtend het einde kwam. (Van onze parlementaire redactie) De regering heeft dr'o personen aangezocht om haar te adviseren over de wijze, waarop het koninklijk inko men moet worden geregeld. Het col lege moet zich met name beraden, over de vraag of de belastingvrijdom, die in feite een stuk extra inkomen betekent, moet worden gehandhaafd of dat het inkomen aanzienlijk moet worden opgeschroefd om de Konin gin in staat te stellen haar hofhou ding behoorlijk te kunnen voeren. Het is de bedoeling, dat de „wijze mannen" in de eerste plaats de grondslagen aangeven voor een op lossing van de problemen, die alle partjjen kan bevredigen. Zoals bekend moet de Koningin jaarlijks uit eigen vermogen op het inkomen toeleggen om de kosten van de hofhouding te kunnen dekken. De regering wil door het overnemen van de kosten voor hofpersoneel en on derhoud paleizen bijspringen, doch Als doodsoorzaak werd door het ikenhuis Groote Schuur in Kaap- id opgegeven, dat de longen van asjkansky het hebben begeven. Dit tekent niet, dat hij is overleden een aandoening, die niets te ma- had met de harttransplantatie, ordat het hier om een eerste in- ep van deze aard ging, kon men wachten onbekende verschijnselen ontmoeten. Daarbij wordt ook de gontsteking gerekend, die Wasj- osky na een aanvankelijk krachtig stel opliep. Het is zeer goed mo- jk, dat de longaandoening is ont- in als een afweerreactie van het aam tegen het vreemde hart. Het t is vrijwel tot het laatste toe chtig blijven pompen en er wer- aan het hart zelf geen symto- van afstoting waargenomen. Een Ier verschijnsel was de sterke af- ne van het aantal witte bloed- Naampjes. Men heeft deze compli- tle trachten te bestrijden door en- Ie bloedtransfusies, die enige ver tering tot gevolg hadden. Het team van medici onder leiding van prof. Chris Barnard, kreeg in de afgelopen nacht met oververmoeid heid te kampen als gevolg van de et malen durende strijd voor het behoud Wasjkansky. Zij waren zeer ter neergeslagen toen in de loop van de nacht duidelijk werd, dat de strijd te vergeefs was geweest, en dat de krachten van de patiënt wegebden. Korte tijd voor het einde kreeg Wasj kansky nog een kort bezoek van zijn echtgenote. Om tien voor zes Neder landse tijd was de eerste mens met :n ruil-hart overleden. Wasjkansky kreeg zijn nieuwe hart tijdens een zes uur durende operatie in de nacht van 2 op 3 december. Het hart was afkomstig van de 25-jarige Denise Durvall, die bij een ongeluk het leven was gekomen, waarbij haar hart onbeschadigd was geble- Eén van de nieren van dit veron gelukte meisje werd bovendien over geplaatst in het lichaam van de 11- jarige negerjongen Jonathan van Wijk, wiens toestand thans zeer be vredigend is. 'weede aanval ip Frankrijk Nederland boycot conferentie m onze correspondent in Brussel) Nederland heeft zijn EEG-part- fs meegedeeld dat het in de raad n ministers van Sociale Zaken, die ndaag in Brussel wordt gehouden, st zal meewerken aan het nemen besluiten en het trekken van :lusies. Iat heeft de Nederlandse perma- te vertegenwoordiger in Brussel, heer D. Spierenburg vanochtend lens de Nederlandse regering te- de delegaties gezegd. Minister rvais van België heeft zich daar- aangesloten en verklaard dat hjj i«n aanwezig was uit beleefdheid IJtenover zijn collega's, maar dat Ifië één lijn zal trekken met Ne- rland. - Reeds gisteren had de heer Spie- Aburg an de Duitse voorzitter het Roek gericht de raad van van- ig niet te laten doorgaan en ook Igië had zich daarbij aangesloten. I argument van de voorzitter om raad wel te laten doorgaan was, reeds verscheidene ministers on- weg naar Brussel waren. Als mo il heeft Nederland opgegeven dat h gezien de beslissing inzake En- tonds toetreding tot de EEG op het [rnblik niet in staat was de ge- fcen van een en ander geheel te talen. WFERBERICHT ENIGE REGEN De Bilt verwacht van heden- tot wgenavond zwaar bewolkt met eni- regen of motregen. Matige tot fachtige, aan de kust af en toe har- zuidwestelijke wind. Vannacht i vorst meer. Morgen hogere tem- saturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.40 uur) 22 DECEMBER op: 8.46 uur; onder: 16.31 uur ian op: 22.37 uur; onder: 12.22 uur. 'ogwater te Katwijk te 6.38 en 18.59 laagwater te 2.23 en 14.46 uur. "It nummer bestaat uit 18 pagina's Jonathan van Wijk, de jongen bij wie een nier werd ingeplant van hetzelfde verongelukte meis je, met wier hart Wasjkansky achttien dagen heeft geleefd. Kerstboodschap van Johnson In een kerstboodschap tot de Ame rikaanse strijdkrachten heeft presi dent Johnson gezegd dat „als gevolg van uw moed en vastberadenheid de vrijheid op deze aarde voortbestaat". Johnson vertelde 3.4 miljoen Ame rikanen in uniform dat „door het voortbestaan van de vrijheid de hoop van de mensheid op vrede hechter wordt". „Zonder vrijheid", zo voegde hij hieraan toe, „zou er geen vrede kun nen zjjn". ADVERTENTIE Voor terugkeer naar Griekenland Militairen worden burgers Koning Constanten heeft gister avond in Rome gezegd dat hij slechts voorwaarde stelt voor zijn terug keer naar Griekenland namelijk dat Ie aan de macht zjjnde regering een olledig tijdschema bekend maakt oor herstel van een normaal, demo cratisch politiek leven. Er moet volgens Constantijn „een acceptabele datum" worden vastge steld voor de publikatie van een nieuwe grondwet, evenals een aan vaardbare datum voor een volksstem ming over de grondwet. Nieuwe grondwet De leiders van het militaire bewind in Griekenland hebben gisteren de burgerstatus aangenomen, waar schijnlijk als eerste stap tot de vor ming van een nieuwe politieke partij. De huidige sterke man in Grieken land. de als premier optredende ko lonel Papadopoelos, de vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken, brigade-generaal Patakos en de mi nister van Coördinatie, kolonel Ma- karezos zijn in reservedienst overge- Zaterdag zal aan de regering een nieuwe ontwerp-grondwet worden voorgelegd en de Grieken is verzekerd dat daarop een volksstemming en la ter verkiezingen zullen volgen. Geen discussie Volgens waarnemers in Athene zot de nieuwe grondwet die nog voo: Kerstmis zal worden gepubliceerd eet voorwaarde vormen voor de terug keer van Koning Constantijn. Aan vaardt hjj haar dan staat theoretisch tenminste niets deze terugkeer in de eg. Over de inhoud zou geen discus- .e mogelijk zijn. Van de zestig voormalige parle mentsleden die bij de mislukte staats greep van Constantijn werden aan gehouden zijn er inmiddels 52 in vrij heid gesteld, zo werd gisteren in Athene bekend gemaakt. Vertegenwoordigers van drie Griek partijen in ballingschap hebben gisteren in München verklaard dat Koning Constantijn niet op hun steun kan rekenen als hij een rege ring in ballingschap zou willen vor men. Zij betoogden dat Griekenland na de val van het „kolonels-regime" een republiek zal worden omdat het de koning zelf is geweest die het land tot dictatuur heeft laten vervallen. President Johnson is gister avond Westeuropese tijd, d.i. vanochtend plaatselijke tijd, in de Australische hoofdstad Can berra aangekomen ter bijwo ning van de herdenkingsdienst voor wijlen premier Holt, wel ke dienst morgen in Melbourne zal worden gehouden. Hij werd begroet door premier McEwen, minister van Buitenlandse Za ken Hasluck en de Amerikaan se ambassadeur. De Ameri kaanse president onderstreepte in een kort antwoord op de be groeting door McEwen dat hij was gekomen „om te treuren over een vriend, die ons na aan het hart lag en in wie wij een groot vertrouwen hadden. Mijn land en ik hebben een zeer grote vriend verloren". President Johnson ontving spoedig na zijn aankomst in Australië de Nieuwzeelandse premier Holyoake in zijn hotel voor de eerste ronde van zijn besprekingen. Later begaf de president zich van zün hotel naar het parlement voor een gesprek met Australië's nieuwe premier McEwen, met wie hjj ruim een uur in gesprek bleef. Zeer waarschijnlijk heeft Mc Ewen president Johnson mede gedeeld, dat. deze geen wijziging in het Australische Vietnam-beleid be hoeft te duchten. De Griekse koninklijke familie poseerde gisteren in Rome voor de eerste maal sinds de vlucht uit Griekenland voor fotografen. Op de foto Koning Constantijn, zijn vrouw Koningin Annemarie met haar zoontje Paul en de Konin gin-moeder Frederïke met Prin ses Alexia. Koning Constantijn heeft gisteren officieel meege deeld dat zijn 21-jarige vrouw (de jongste vorstin in ballingschap) in verwachting is van een derde baby. de Amerikaanse VN-vertegenwoordi- ger Goldberg gisteren, is het feit geweest dat ik er tot dusver niet in geslaagd ben de volkerenorganisatie te betrekken bij het zoeken naar vrede in Vietnam. De Verenigde Sta ten zijn niettemin van oordeel, dat de Veiligheidsraad een taak heeft ten aanzien van het herstel van de vrede in Vietnam. President John son zal moeten beslissen, aldus Gold berg, of Amerika een beroep op de Veiligheidsraad zal doen om zich met de kwestie-Vietnam bezig te hou den. Goldberg verklaarde nadrukke lijk, dat hij, in tegenstelling tot be paalde berichten, geen ontslag heeft gevraagd als hoofd van de Ameri kaanse delegatie bij de VN. Alvorens naar Australië te vertrek ken ter bijwoning van de herdenings- plechtlgheid voor premier Holt heeft de Zui dvietnamese president Thioe in Saigon verklaard, dat hjj slechts wil praten met leden van de Viet- cong, die hun organisatie de rug te rugkeren. Het Bevrij dings front (de politieke organisatie van de Viet- cong) zullen we nooit erkennen, al dus Thioe. Saigon wil uitsluitend met Noord-Vietnam onderhandelen, al heeft het er geen bezwaar tegen, dat 't Bevrijdingsfront in een Noord- vietnamese delegatie vertegenwoor digd zou zjjn. In Saigon heeft men er naar aanleiding van deze uitspraak op gewezen dat thioe tijdens de ver kiezingscampagne in augustus ver klaarde bereid te zijn „in Saigon met een vertegenwoordiger van het Bevrijdingsfront te spreken". Deze verklaring is nooit ingetrokken. Wel heeft president Thioe gezegd, dat hjj weigerde met het front als zodanig te onderhandelen, omdat hjj zich de enige vertegenwoordiger van het Zuidvletnamese volk acht. Volgens president Johnson zou Thioe bereid zjjn tot officieuze besprekingen met het Bevrijdingsfront Waarnemers in Saigon zijn van mening, dat pre sident Johnson Thioe met deze woor den onder druk heeft willen zetten en dat Thioe het thans ongetwijfeld tijdens de besprekingen in Australië niet gemakkelijk zal krijgen. VERVOLG OP PAG. 13 daarbij doet zich het probleem voor, dat de grondwettelijk vastgelegde zelfstandigheid van de Koningin om haar huis naar eigen goedvinden in te richten, niet mag worden aange tast. Het hof wil op grond van deze regel zelf omvang en rechtspositie van het personeel bepalen en de be schikking houden over de paleizen. Met de inschakeling van de wijze mannen probeert de regering voor stellen tot verbetering van het ko ninklijk inkomen meer aanvaardbaar te maken voor het parlement en te vermijden, dat er een uitputtend poli tiek debat in de Kamer zal ont staan, waarbij het vermogen van de Koningin aan de orde zal worden ge steld. Wie precies zijn gevraagd is nog niet bekend, maar het zyn klin kende namen als Drees, Oud en Beel die op groot gezag in eigen kring kunnen bogen. Het is de bedoeling, dat op basis van een aantal richt lijnen, die de instemming hebben van het hof en waarover op korte termijn door premier De Jong over- ieg zal worden gepleegd met het se niorenconvent uit de Tweede Kamer, zal worden gewerkt. (Van onze R'damse correspondent) Het Verolme-concern heeft aan vragen ontvangen voor de bouw van schepen van vijfhonderdduizend ton. De scheepsbouwer deelt dit mee in zijn (optimistische) verslag over het afgelopen jaar. Hjj meent, dat de werf op Rozenburg een van de grootste ter wereld gaat worden. De activiteiten op deze werf zullen zich In 1968 hoofdzakelijk concentreren op de bouw van de gigantische helling en het graven van het eerste van twee dokken van een miljoen ton, die no dig zijn voor de constructie van de drie 240.000 ton metende Esso-tan- kers. Er is grote haast bij het werk, want al over anderhalf jaar moet de eerste mammoettanker van Esso haar tech nische proefvaart maken. Voor de bouw van de twee gegraven dokken op het reeds vijf jaar braakliggende terrein naast de werf heeft Verolme in september financiële steun van de regering gevraagd. Op zijn verzoek heeft hij tot nu toe geen antwoord ontvangen. In het dok worden de achtersche pen van de tankschepen gebouwd, op de helling de voorschepen. Beide helf ten worden tenslotte in het dok aan elkaar gelast. Onvoldoende Verolme meent, dat de rentesubsi die van de regering „in het algemeen onvoldoende" is om de buitenlandse concurrentie het hoofd te blijven bie den. „Snellere effectieve hulp is aan te bevelen, hetzij in de vorm van hulp ter verbetering van het pro- duktie-apparaat, hetzij in EEG-ver- band één lijn te trekken op het ge bied van subsidie in de scheepsbouw", aldus de stichter van het concern. De scheepsbouwer juicht samen werking tussen de Nederlandse wer ven van harte toe. Inmenging van re geringszijde ter bevordering van fi nanciële samenwerking wijst hij ech ter "ten sterkste" van de hand, om dat hierdoor, volgens hem, het vrije ondernemerschap wordt ondergraven en de concurrentiepositie eerder wordt verzwakt dan versterkt. ADVERTENTIE Druivensap drinken-veilig rijden GRAPILLOM alcoholvrij druivensap (Ef ADVERTENTIE VOOR FEESTELUKE MAALTIJDEN KWALITEITS DIEPVRIES Positieve houding t.o.v. Frankrijk Engeland zal overleggen met de „vijf" Engeland is niet van plan een nega tieve houding aan te nemen In zijn betrekkingen met Frankrijk. Dit heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken tijdens de de batten in het Lagerhuis gisteren verklaard. Engeland is geenszins van plan haar kandidatuur voor de EEG in te trekken. In overleg met de „vijf" EEG-landen die de Engelse kandidatuur voor de Ge meenschap steunen, zal Engeland trachten nauwe banden met de EEG aan te halen. De Gaulle zal niet altijd of zelfs maar lange tijd zijn zienswijze aan het Europese continent kunnen opleggen, aldus minister Brown. Het dagelijks bestuur van de Euro pese beweging in Nederland heeft In een verklaring ernstig gepro testeerd tegen de negatieve hou ding van Frankrijk ten opzichte van een Brits toetreden. De Euro pese Beweging vraagt de Neder landse regering het overleg tus sen de vijf voorstanders van En- gelands toetreden en de Britse re gering te bevorderen. ADVERTENTIE gevulde musket kransjes 200 gram 89 euwo 1 De heer S. Alofson te New- Jersey-City, in Noord-Ameri- ka, onlangs benoemd tot bui- tenlandsch lid van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde alhierheeft de- zer dagen, als een blijk van belangstelling in de werk- 1 zaamheden dezer instelling, eene som van f 200 aan het bestuur toegezonden. Bij de aanbesteding van de funderingen voor het Acad. Ziekenhuis alhier was van de 26 aannemers de i laagste inschrijver S van der Kamp Mr. Timmerman al- hier voor f 52891.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1