Exclusieve expositie van bto-magier W. Noorclhoek Bruckners Zesde' werd met liefde verklankt KarelI VUELTA SZTBE™"ST£ IN GALERIE VINK: WERKEN VAN 3 GRAFICI VAN NAAM Warme waardering voor violist Noske Fantastische leerschool en uniek voorbeeld voor velen WOENSDAG 20 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 JpzLeelbareiid in „De Lakenhal" Een geurige bolknak met een heel apart aroma. Al meer dan 17 jaar dé sigaar voor vele duizenden liefheb bers, die hem altijd trouw zullen blij ven. Karei I VUELTA in dozen van 10: EDITH JACQUES VERONGELUKT De Franse operazangeres Edith Jacques is in de leeftijd van 46 jaar bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Haar auto slipte en sloeg over de kop in de buurt van Dijon. Haar echtgenoot Dominique Foatta, die aan het stuur zat, is ernstig ge wond. Geen wonder, dat de foto's van Wim Noordwijk op talrijke exposities o.a. onlangs nog in Keulen on derwerp van diepgaande bespreking zijn geweest: hier is dan ook telken male sprake van een verrassende ont dekking in oneindige variactie. Op 12 januari zal de „foto-magiër" Wim Noordhoek onder auspiciën van K. en O. een lezing houden over zijn talrijke dia's. Voornamelijk op foto grafisch gebied autodidact heeft hij evenwel aan zijn vriendschap met de vermaarde portretfotograaf Pam Walter, docent aan de Academie in Dortmund veel te danken. De expositie, welke men tot 28 ja nuari kan bezichtigen, is met een in leidend woord' van prof. dr. H. van 1 de Waal, hoogleraar in de kunstge schiedenis aan de Leidse Universiteit onder veel belangstelling geopend. H. in 1916 in Den Haag geboren Onder creatieve Wim Noordhoek aanvankelijk schilder, etser, ikte houtsneden, doch hield zich sedert zijn jonge jaren bezig met fotografie, totdat deze totaal de fl ïhand kreeg en hij er intens door tóten werd. fan al hetgeen waaraan hjj zich 'S4?ger wijdde zijn in Noordhoeks' temen elementen aanwezig, zodat slecbi fotografie bij hem is uitgegroeid een zeer aparte „kunst", waarvan zich nauwelijks een voorstelling 1 ien kan, zo men er niet mee in stact gekomen is. Drie grafici van naam exposeren hun etsen en aquatinten in de ruime zalen van Galerie Vink, Breestraat 119. Zij zijn Jan Mensinga, Willem den Ouden en Adolphe Schlüter. Twee impressies van de foto- graai Wim Noordhoek. Foto's LD/Holvast) Na schilderlessen aan de Vrije Academie in Den Haag, o.a. van Kees Andrea, Harry Verburgt en Chris de Moord, kreeg Noordhoek onderricht in de etskunst van de bekende Derkzen van Angeren te Rotterdam, die eer ganse school van leerlingen heeft op gekweekt. (A. Schotel, Ab Sok, Jan Gregoor e.a.). In Cuyck aan de Maas behoorde Noordhoek tot de groep grafici en schilders, de z.g. „Cuyckgroep". Meer en meer nam de fotografie hem in haar greep. Noordhoek wijd de grote aandacht aan een strenge opbouw van het vlak. aan de struc tuur en de stofuitdrukking. Daarbij ook aan de poëtische werking, in het bijzonder ook aan die van de kleur. Zijn kleurenfoto's roepen veelal re- minicenties op aan het schilderij, hoe wel zij in feite gans iets anders zijn. De resultaten van zjjn talrijke avontuurlijke omzwervingen zijn nu op deze exclusieve expositie in dui delijke overzichtelijkheid bijeenge bracht: daar zijn landschappen, ri vieren, zigeuners, impressies uit Joe- go-Slavië, Spanje, Noorwegen, Apu- lië en velerlei andere landen, daar bij tevens een serie portretten van jonge en oude mensen, die als een schok op U inhameren. Het is slechts een kleine greep. Deze expositie onderscheidt zioh door een unieke veelzijdigheid. Zij zal een ieder, die zich met de fotografie bezighoudt tot een fantastische leer- Hun werkwijze alsmede de keuze van run onderwerpen lopen sterk uiteen. Zij bepalen zich tot het fi guratieve genre en weten daarin op merkelijke resultaten te bereiken. Veelal doortrokken van een maca bere sfeer zijn de genuanceerde en Tlieodorakis staat 17 januari terecht De Griekse componist Miki»s Theo- dorakis zal op 17 januari terecht staan op beschuldiging van samen zwering ter omverwerping van het bewind in Griekenland. De 42-jarige Theodorakis zou aanvankelijk vorige maand terechtstaan maar was toen volgens de openbare aanklager ern stig ziek. CARMEN MELIS -82- OVERLEDEN Carmen Melis, geboren op Sardi nië, die een beroemde sopraan werd en met Enrico Caruso zong, is gis teren in haar villa bij Como op 82- jarige leeftijd na een lang ziekbed gestorven. Haar opera carrière duurde van 1905 tot 1935. Zij was gespecialiseerd I in Pucc.ai en zong met Caruso, Tit- ta Ruffo en Beniamino Gigli in ope- j ra's over de gehele wereld. Een van I haar leerlingen was Renata Tebaldi, een van de beste Italiaanse sopra nen. gevoelige impressies van Mensinga, aae o.a. door hem vervaardigd zijn voor Tsjechows' „Dagboek van een gek". Veel uitgespaard wit staat bij hem in contrast tot het diepe zwart. Bij Willem den Ouden zdjm het speciaal de fijngelijnde, ilustratieve beelden van de Deltawerken, uit muntend door grote nauwgezetheid, die de aandacht trekken, evenals de serie indrukken uit Amsterdam. Adolphe Schlüter wijdt zich voor namelijk aan hei weergeven van dieren, o.a. een gorilla, paarden in stal, reptiel, leguaan, rhinoceros, orang-oetang enz. Persoonlijk voelen wij ons het meeste aangetrokken tot de creaties van Mensinga, waarvan het artistieke niiveau onbetwistbaar is. Al te zamen niet minder dan 52 stuks. Zij verlenen aan deze veel zijdige expositie van drie kunste naars, die blijk geven de moeilijke grafische technieken uitnemend on der de knie te hebben, een boeiend I cachet. Men zal er goed aan doen er ken nis van te nemen. De attractieve tentoonstelling is tot en met 6 januari geopend. H. fantastische, dan weer spookachtige effecten van het Scherzo, de lyri sche spanningen der Finale, al be reikt deze in genen dele de mach-1 tige hoogte van zijn andere Finales, j dit alles boeit immer weer: het is de taal van iemand, die zich aan klank en kleur verzadigt, samenge- groeid is met 'het orgel en het idioom daarvan uitzingt door middel van extatische bewogenheid. Daarnaast zijn ook een vroom ge- I loof en een intense liefde voor de natuur te onderkennen. Ook al mogen invloeden van de door Bruckner zo hevig bewonderde j Wagner o.a. Tannhauser in hec „Maestoso" zijn aan te wijzen, niemand ontkomt aan de specifieke Brucknersfeer, welke deze symfonie, die eigenlijk een rustpauze en een verademing betekent na de gran dioos opgebouwde „Vijfde" in grote mate kenmerkt. Van Otterloo gaf bljjk van een van diepe ernst getuigende Bruck- nerliefde. Het was hem gegeven Willem Noske voor zijn vertol king van het Mozart-concert. (.Foto LD/Holvast) Bruckner te doen herleven In diens ware aard, ondersteund door een in grote eenheid medewerkend orkest, dat zich vrij en gewillig liet stuwen naar de climaxen, die zelfs dit werk van geringere omvang zo veelvuldig biedt. Het geconcentreerd luisterende auditorium heeft de „Zesde", die in de „Originalfassung" ten gehore werd gebracht de eerschennis der coupures behoort gelukkig definitief tot het verleden in grote dank aanvaard en met ovationeel applaus beloond. Bruckner wist dan ook sinds lang in ons land het pleit te win nen: in èlk opzicht welverdiend. Voor de pauze was concertmeester Willem Noske aan het woord in het bekende concert voor viool en orkest, K.V. 219 van Mozart. Het is een goede gedachte af en toe een orkest lid solistisch te laten optreden om te tonen wat hij in dit opzicht waard is. Zeker geldt zulks wanneer het Noske betreft, wiens bedachtzaam - consoientieus, estetisoh en fijnzinnig spel tot in het subtielste détail, de volle aandacht opeist. Voegt men daarbij zijn bijzonder fraai verzorg de toon. zijn stilistisch perfectionis tisch Mozartbegrip en het technisch volwaardige kunnen om ook in de virtuoze passages aan hoge eisen te voldoen, dan spreekt het vanzelf, dat zijn prestatie tot tevredenheid kon stemmen, temeer wanneer men be denkt. dat een orkesblid niet die ge legenheid kan vinden om zich te specialiseren, gelijk dat bij een regel matig optredend solist wèl het ge val is. Daarom viel zijn alleszins ge slaagde prestatie, in juiste harmo nie met het orkest., des te meer te achten. De vele terugroepingen en het enthousiasme, mede betoond door rijn collega's, waren evenzovele ge tuigenissen van welgemeende, war me waardering, zelfs bewondering. Een Mozart had ook het concert ingeleid: de geniale ouverture tot „Die Zauberflöte", twee dagen voor de première van deze opera gecom poneerd. toonde opnieuw de onbe twistbare eeuwigheidswaarde van deze muziek in alle helderheid en met grote overtuigingskracht duide lijk aan. De precies 53 minuten durende „Zesde Symfonie" van Anton Bruckner vormde het in orkestrale schittering gehouden be sluit van het vierde abonnementsconcert van het Residentie- Orkest onder directie van Willem van Otterloo, die met dit werk grote affiniteit betoonde. Al behoort deze sterk romantische symfonie (van 1879) tot Bruckners minder groots aangelegde en breed sprakige, ook hier is de hem meer- malen verweten „verbrokkeling" niet tegen te spreken. Maar daartegenover staat zóveel waarachtig en ontroerend schoons, zoveel diepe, melodieuze en wee- moedsvolle innigheid Andante! dat een leder desondanks telkens weer meegesleept wordt, ook door Bruckners stralende, omhoogvoe- rende vluchten. Tijdens zijn leven voortdurend be stookt door de nijdas-criticus Hans- liok van „Die Neue Freie Presse" heeft hij uiteindelijk toch de triom fantelijke overwinning mogen be halen. Waarom deze symfonie steeds zo stiermoederlijk opgenomen werd in de concertrepertoires, is ons niet 1 recht duidelijk na deze boeiende we- I derkennismaking en na de veelvuldig bewogen en warmgetinte uitvoering van gisteravond, waarin het glanzen de koper telkenmale voor magistrale hoogtepunten zorgde, op een enkele weifeling na. De typische kwint-interval vormt evenails in de „Vierde', een der voor naamste elementen. Men komt on middellijk pnder de diepe indruk van deze formidabele muziekschepper, die 'hier weliswaar minder diep tast dan in vele van zijn neven-symfo nieën, maar wiens „Zesde" toch juist een enorme stimulans vormt om naar waarachtige Bruckner lief de toe te groeien. De zangerige expressiviteit der strijkers, speciaal die der celli, de In één woord „opzienbarend" is de foto- •ntoonstelling van Wim Noordhoek, welke in nige zalen van het museum „De Lakenhal" ondergebracht. Men staat versteld van deze collectie inte- essante foto's, meestal in zeer groot formaat vergrotingen van het „kleinbeeld")die deze are foto-kunstenaar tijdens zijn vele om zwervingen over de ganse wereld, zowel in zwart-wit als in kleuren heeft vervaardigd. Steeds met het oog van de „ziener", die al lerminst een reportage-fotograaf wil zijn (noch is), doch die aan elk van zijn opnamen de intentie van een symbool meegaf. Vandaar dat de foto's ongetiteld zijn: iedere beschou wer mag voor zichzelf uitmaken, wat zij voor hem betekenen. sohool en een uitzonderlijke voorbeeld kunnen zijn. Helaas ontbreekt de ruimte om op dit alles gedetaüleerd in te gaan: het zij genoeg te verklaren dat al deze geïnspireerde composities waarin, naast de abstraherende werking van het zwart-wit, de kleur de maker leerde de wereld gans „anders dan anders" te bezien, een overweldigen de indruk maken.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7