Legermuseum in Leiden door boktorren belaagd N. HORTENSIUS nam afscheid van N.Z.H. Belasting over de toegevoegde waarde paradox PESTHUIS MOET GERESTAUREERD Tijdelijk gesloten Vacature ds. J. Groot wordt voorlopig niet vervuld Universiteit gaat meer gebruik maken van Pieterskerk WOENSDAG 20 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S ADVERTENTIE Boktorren hebben het op hun geweten, dat een belangrijk deel van het Nederlands Legermuseum, de historische collectie „Latere Middeleeuwen 1<w lot 1940" al sinds vier maanden niet meer voor het publiek toegangelijk is. Hun larven hebben zich zodanig met gretigheid heengevreten door de eeuwenoude balken van het vroegere Pesthuis in Leiden dat de Genie niet langer voor de veiligheid kon instaan. Midden in de topdrukte 'pan het zomerseizoen het Leidsch Dagblad maakte er op 18 augustus melding van is het bordje „Wegens restauratie tijdelijk gesloten" aange- ;ipojraeht op de deur van dit uit 1658 daterende gebouw, waarin eens de "jammerklachten hebben geklonken van de wanhopigen, die met de ge freesde ziekte waren besmet. Boktorren kent men overal ter we- Pu reld. Zij zijn er in 10.000 soorten, ver- ™deel<d over 2000 geslachten en vooral igai lil Brazilië komen ze voor in de grie- religste afmetingen. Hoewel hun ge- •thtl daante en hun eigenaardigheden ver- V schillen, hebben zij vrijwel alle deze overeenkomst, dat zij bijzonder las tig zijn voor de mens. Op Ceylon vernietigen hun larven de cacaobo- men, in Oost-Afrika de koffiestrui- ken. De meeste soorten hebben het echter voornamelijk voorzien op afge storven of afstervend hout en op hun weg daardoorheen schrikken zij er niet voor terug zich zelfs door loodplaten heen te knagen. De torren zelf leven maar een dag of vijf, welke tijd zij geheel beste den aan hun enige taak: de voort planting. De vrouwtjes beschikken over boorangels die worden gebruikt om de eitjes ergens diep in het hout te begraven. Wanneer de larven uit gekomen zijn, beginnen zij zich aan stonds een weg te banen en gaande weg ontstaat er een netwerk van gangen, dat een grote ondermijning betekent voor trappen, vloeren en balken. Voor de mens blijven die ac tiviteiten onzichtbaar, omdat de larf maar één keer via een klem gaatje aan de oppervlakte komt: na onge veer drie jaar. wanneer hy zich tot tor ontpopt. Wanneer men zich wel bewust is van het gevaar, blijft er nog het pro bleem hoe men ertegen ten strijde moet trekken. Sinds 1940 is in het Pesthuis de boktor tweemaal met chemische middelen bestreden. Maar enige jaren geleden, toen bij schil derswerkzaamheden plotseling een balk als meel ineenzakte, is duidelijk (Foto's L.D./Holvast) geworden, dat deze pogingen geen af doende resultaat hebben opgeleverd. Er is, wanneer men tot vernieuwing wil overgaan, maar één mogelijk heid: alle balken moeten worden be klopt, omdat men dan kan horen of zij door de larven zijn aangetast. Dat nu is in het Pesthuis, dat be staat uit aoht zalen, die 60 vierkante meter groot en tien meter hoog zijn, een hele opgaaf. Teleurstelling De bezoeker, die voor de gesloten deur komt te staan en meent dat de restauratiewerkzaamheden, waarover het bord spreekt, in volle gang zijn, is ernaast. In het gebouw, waarin o.m. vele uniformen en wapens uit de Napoleontische tijd zijn tentoon gesteld met als bijzondere curio siteit het enige vaandel, dat ons land ooit op de Russen heeft buitgemaakt (in 1799 bij Bergen, N.H.) is sinds augustus nog niets gebeurd. Dat is ook voor de directeur, de heer A. C. Paardekooper, een grote teleurstelling. Temeer, omdat hij in het aangrenzende, wél geopende ge bouw dat als voormalige vrouwen gevangenis ook al geen zonnige jeugd heeft gekend reeds een heel eind is gevorderd met zijn reeds jaren ge leden begonnen werk, om tot en mo derne presentatie van de collecties te komen. Alleen de zogenaamde twee de Indische zaal moet nog onder handen worden genomen. De vertraging in het Pesthuis is volgens hem toe te schrijven aan het ingewikkelde raderwerk van ambte lijke instanties, dat aan de bekosti ging van de werkzaamheden te pas komt: de gemeente Leiden heeft de gebouwen verhuurd aan de Rijksge bouwendienst, die voor het onder houd zorgdraagt met subsidie van het ministerie van Defensie, waaron der het Legermuseum ressorteert. Bij een eventuele restauratie zal ook nog met Monumentenzorg in overleg worden getreden. Maatregelen Maar zover is het nog niet. De be doeling is dat er eerst tijdelijke noodmaatregelen worden getroffen. De zoldering van het Pesthuis zal worden gestut. Leiden en Defensie zullen beiden de helft van de kosten dragen, vertelt de heer Paardekoo per. Hij hoopt overigens, dat met die werkzaamheden de volgende maand begonnen wordt, zodat de collectie „Latere Middeleeuwen tot 1940" spoe dig weer de belangstelling kan krij gen die zij verdient. Wanneer het tot een werkelijke restauratie zal komen en welke instanties de kosten voor hun rekening zullen nemen, zijn vra gen waarop de directeur, wiens mu seum ieder jaar meer bezoekers trekt, het antwoord nog niet weet. ADVERTENTIE Gezelligheid met volle leugen GRAPILLOR alcoholvrij druivensap De Centrale Kerkeraad van de Leidse Hervormde gemeente heeft besloten om, althans voorlopig, in de vacature van ds. J. Groot (twaalf de predikantsplaats) niet te voorzien. Tot aan zijn vertrek uit Leiden was I ds. Groot de wijkpredikant van de I hervormde wijkgemeente .Pniël". Dit besluit is genomen op grond van het feit, dat het resultaat van de financiële actie tot dekking van net tekort van dit jaar, dat begroot is op f 60.000. niet geheel aan de ver- wachtingen heeft beantwoord. Zoals i bekend heeft deze actie rond f 45.000 I opgebracht. Bovendien bewegen de kerkelijke uitgaven zich nog steeds in stijgende lijn. Tegelijk met dit besluit heeft de Centrale Kerkeraad het moderamen gemachtigd om voorzieningen te treffen, waardoor het mogelijk zal zijn, dat de pastorale bearbeiding van de Pniëlwyk, zonder dat eer: beroep wordt uitgebracht, er niet onder krijgt te lijden. Bijzonder hartelijk en zeer druk bezocht was gistermiddag in het Haarlemse „Dreefzicht" de afscheidsreceptie, die daar ge houden werd in verband met het aftreden van de heer N. Hor- tensius als directeur van de N.Z.H.V.M. Druk bezochte receptie De heer Hortensius heeft deze di recteursfunctie zeven jaar bekleed en wordt thans opgevolgd door mr. J. P. A. van Ballegoijen de Jong. Onder de vele honderden, die in «Dreefzicht" blijk van hun belang stelling voor dit afscheid gaven, wa- tal van autoriteiten op het terrein van verkeer en waterstaat o.w. ook de secretaris-generaal van het mini sterie van Verkeer en Waterstaat, C. G. J. C. Vinkesteyn. Voorts tal van burgemeesters uit het streek- vervoersgebied van de N.Z.H., direc teuren van V.V.V.-'s, politie-autori- teiten, het College van Rijksbemid- delaars, de voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, resp. de he- r. J. J. G. van Hoek en mr. H. A.C. Branderhorst, vakverenigingsbe stuurders en vele vrienden en kennis sen van de scheidende directeur, wiens echtgenote ook ruim in dit af scheid deelde. „Wij hebben het ge weldig met elkaar getroffen en hou den de herinnering aan een prettig contact", was deze middag een veel gehoorde uitspraak in een persoonlijk gesprek met de heer Hortensius, die ook vele geschenken kreeg aangebo den. Ter gelegenheid van deze direc teurswisseling wordt in het als altijd fraai uitgevoerde maandblad van de N.Z.H. (72 pagina's!) aan dit feit bij zondere aandacht geschonken. Vanochtend heeft het N.Z.H.-perso- neel afscheid genomen van zijn direc teur. Op de foto's de burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willi gen in gesprek met de nieuwe direc teur, mr. J. P. A. van Ballegoijen de Jong (links) en v.l.n.r. de nieuwe di recteur, mevrouw en de heer Hor tensius, ir. J. J. G. van Hoek en mr. H. A. C. Branderhorst van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. (Foto's L.D./Holvast) Groot Leiden Inmiddels komt er schot in de besprekingen, welke reeds geruime tijd worden gevoerd in de regionale commissie en die in kerkelijk ver band de richting uitgaan van ...Groot Leiden". Gesprekspartners in deze commissie zijn vertegenwoordigers van de hervormde gemeenten in Lei den, Leiderdorp, Voorschoten en Oegstgeest. Het is de bedoeling, dat in deze commissie alle facetten van het kerkelijk werk uitvoerig worden besproken, waarbij tevens gezocht zal worden naar een zo groot mo gelijke samen wen-king. Geachte redactie. In het verslag van de gemeente raad. dat zaterdag jJ. in uw blad vermeld staat, komt de volgende „Sloten die in Leiden liggen en veelal open riolen zijn. worden zo spoedig mogelijk gedempt." Hoe klopt dit met het feit dat hier kortgeleden zo'n „open riool" is gegraven, vlak achter onze tui nen in de Coornhertstraat? {J heeft destijds al uitvoerig aandacht aan deze kwestie geschonken, doch tot dusver zonder resultaat. Met dank voor de plaatsing. Een bewoner van de Coornhert- De Leidse Universiteit gaat in de toekomst voor universitaire plechtigheden meer gebruik maken van de Pieterskerk. In het verleden geschiedde dit b.v. reeds voor rectoraatsoverdrachten, diësvieringen, ere-promoties, eerstejaarsdagen en herdenkingen van bijzondere aard. In overleg met de kerkvoogdij van de Leidse Hervormde Ge meente komt in de toekomst de volledige verantwoordelijkheid voor alle universitaire bijeenkomsten in de Pieterskerk te lig gen bij het college van curatoren van de Leidse Universiteit. In het verleden droeg het college van kerkvoogden daarvoor de verantwoordelijkheid. In de nieuwe overeenkomst is echter bepaald, dat curatoren bij alle te organiseren bijeenkomsten rekening houden „met de waardigheid van het kerkgebouw". Met het oog op deze overeenkomst is een juridische, finan ciële en technische commissie gevormd, waarin vertegenwoor digers van de universiteit en de Hervormde Gemeente zitting hebben. J. Reugebrink voor de leden van Nijverheid en Handel in Leiden: De belasting over toegevoeg de waarde mag men in zekere zin een paradox noemen. Zij kan worden omschreven als een belasting, waarin degene die denkt te worden vrijge steld, wordt belast, en waarin degene die meent te worden belast, wordt vrijgesteld. Dit laatste geldt evenwel niet voor de kleinhandel. Wanneer die denkt te zijn vrijgesteld, wordt zij belast, en indien zij denkt te worden belast, wordt zij inder daad belast. Aldus de heer J. Reugebrink, bui tengewoon lector aan de Leidse Uni versiteit, gistermiddag op een lunch- bijeenkomst van het departement Leiden van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Over dit specialistische onderwerp hield de (Leiderdorpse) belastingdes kundige een zeer uitvoerig betoog, dat overigens met veel interesse door de maatschappijleden werd aange hoord. De heer Reugebrink zette onder meer uiteen, dat de B.T.W. op het eerste gezicht niet zoveel van het cu mulatieve cascadestelsel zoals dat nu ln ons land geldt verschilt. Wie de Deense B.T.W. opslaat Denemar ken is het eerste land dat een echte B.T.W. heeft ingevoerd moet het zeer nauwkeurig lezen, anders ont dekt hij het fundamentele van deze B.T.W. niet eens. De Nederlandse re gering heeft dit bezwaar zeer goed aangevoeld, vandaar dat het inge diende wetsontwerp een bepaling kent, welke materieel van weinig be tekenis is, maar die al vóór in de wet wil geven dat het niet gaat om een omzetbelasting, geheven volgens het cumulatieve stelsel, echter wel om een belasting, waarbij de in vori ge schakels geheven belasting kan worden verrekend. Het meest funda mentele van de B.T.W. is namelijk, dat de in een bepaalde schakel van de bedrijfssoholen geheven belas ting in d e volgende schakel van de verschuldigde belasting kan wor den afgetrokken. Hoewel de belasting dus ln alle schakels wordt geheven, ontstaat door deze aftrek van wat men in het vakjargon de voorbelas ting noemt, geen cumulatie van be lasting. De heer Reugebrink meende overi gens, dat de B.T.W. meer vraagstuk ken zal doen verdwijnen dan oproe pen. Niettemin mogen naar zijn me ning de moeilijkheden niet worden onderschat. In de eerste plaats zijn er de problemen van het aftrekme chanisme, dan zyn er de moeilijkhe den rond het onroerend goed en ten slotte zijn er ook de „gigantische" vraagstukken op het administratieve vlak. Wat het aftrekmechanisme betreft, afgezien van enkele in het ontwerp opgenomen bijzondere regelingen, zo- Bridgeclub VOG Uitslag viertallencompetitie. Team Boogaardteam De Tombe 60; Dof- ferhofSmit 6—0: Slegtenhorst Braakman 51; HorreeDe Haas 60; DubbeldemanPlanj" 60: RietFilbry 60; BosseKooiker 5—1. als bijvoorbeeld voor kleine onderne mers en voor de landbouw, wordt de aftrek van de voorbelastign door drie factoren beperkt. Zo is geen aftrek toegestaan, indien de gekoch te goederen niet worden gebezigd binnen het kader van de onderne ming. Daarnaast is geen aftrek toe gestaan voorzover de goederen en diensten worden gebruikt ten behoe ve van vrijgestelde prestaties. Voorts kan bij koninklijk besluit worden be paald dat de voorbelasting ter zake van bepaalde goederen en diensten geheel of gedeeltelijk niet voor af trek in aanmerking komt, een en an der in verband met de aard van het gebruik van die goederen of diensten. Deze beperking van de aftrek, welke nimmer geheel kan worden verme den, kan in de praktijk tot ingewik kelde splitsingen leiden. De heer Reu gebrink noemde in dit verband het voorbeeld van een apotheekhoudende arts, die zich een auto aanschaft. De arts gebruikt deze auto voor privé- doeleinden, waardoor de belastingaf trek wordt beperkt, voor zijn apo theek, die is belast en waarvoor dus aftrek mogelijk is, en voor zijn art senpraktijk, die is vrijgesteld, zodat de aftrek niet kan plaatshebben. Trouwens, problemen zoals de direc te belastingen reeds kennen, de vraag bijvoorbeeld wanneer sprake is va nzakelijke kosten, zullen ook binnen de B.T.W. een rol gaan spe len. Een tweede onderwerp, waarbij wellicht in de toekomst wel enkele moeilijkheden zullen rijzen, is het on roerend goed. Dit onroerend goed wordt namelijk in beginsel in de B.T.W. opgenomen. Hierdoor wor den verschillende bezwaren, die aan de huidige situatie kleven ondervan gen. Zo zullen, om een voorbeeld te noemen, de bouwondernemer, die voor de markt bouwt, en de aanne mer, die in opdracht bouwt, onder de B.T.W. op dezelfde wijze door de be lasting worden getroffen. Theoretisch zou, aldus de heer Reugebrink, de meest eenvoudige situatie ontstaan, indien het onroerend, inclusief de verhuur, integraal in de B.W.T. werd betrokken. Praktisch is dat echter niet mogelijk. Het karakter van het onroerend goed het vormt veelal tevens een beleggingsobject brengt mee, dat het soms verschillende ma len wordt verhandeld, afwisselend door particulieren en ondernemers. Bovendien bestaat erop dit gebied nog een andere belasting, het regi stratierecht, waardoor de zaak nog ingewikkelder wordt. Het wetsont werp tracht deze moeilijkheden op te lossen door een speciale regeling voor het onroerend goed. De heer Reugebrink ging tenslotte in op de administratieve last, die de B.T.W. de ondernemer zal bezorgen. Immers, de administratie zal niet al leen een duidelijk inzicht moeten ge ven in de omzetcijfers, ook de uitga ven moeten in verband met de aftrek van voorbelasting nauwkeurig wor den geadministreerd. Op de facturen zal de omzetbelasting afzonderlijk moeten worden vermeld, omdat an ders het aftrekmechanisme niet kan functioneren. De strenge administra tieve eisen van de B.T.W. zuilen vol gens de heer Reugebrink met name bjj de kleinere en middelgrote onder nemers op bezwaren stuiten. De heer Reugebrink ging zo Uit voerig op het onderwerp in, dal er voor discussie niet veel tijd meet overbleef.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3