EIDSCH DAGBLAD ZWARTE DAG VOOR EEG Utrechter bekentmoord op Cobi van der Voort gemeenschap door Frankrijk op dood spoor Britse reactie At Parool en Volkskrant willen nauwer samenwerken i&soep...de zon op uw tafel! Lericht 1 maart 1860 WOENSDAG 20 DECEMBER 1967 No. 31463 tcteur: E. A. E. van Dishoeck jfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Brussel) [et verschil van mening tussen West-Duitsland, Italië, België, xemburg en Nederland enerzijds en Frankrijk anderzijds er het toelaten van Engeland en andere nieuwe leden tot de ropese Gemeenschap is ook gisteren niet te overbruggen ge- ken. Eerste gevolg: Op Nederlands verzoek is de zitting van raad van ministers van Landbouw, die eveneens in Brussel rd gehouden, geschorst. .vyf" hebben onderling besloten i zij met elkaar in verbinding llen blijven om te zien hoe de ge- tenschap in overeenstemming >t het Verdrag van Rome kan irden uitgebreid. Naar het i ijjnt zweeft hun daarbij zelfs het voor een mogelijke politieke Ie tussen de ,vijf' en Groot-Brit- onië voor de geest. Voorlopig zal in januari geen zitting zijn van Europese Raad van Ministers a Buitenlandse Zaken. Alleen i, welke zich zal bezig houden it de begroting van Euratom zal irden gehouden. n Engeland handhaaft zijn kan- datuur voor de E.E.G. De Brit regering betreurt de houding n Frankrijk. Zij zal overleg I I egen met de landen op het I I iropese vasteland die haar L 'pndpunt ten aanzien van de "Jlekomst van Europa delen. Dit SKnat in een bekendmaking van Britse ministerie van Bui- f hlandse Zaken. J/tljpe Britse minister van Bui- *plandse Zaken, Brown, zal ndaag in het Lagerhuis een I rklaring afleggen over het ge- I urde in Brussel. In diploma- L ke kringen in Londen merk- men op, dat de regering-Wil- nu de noodzaak heeft aan- d van een aanpak op lange rmijn bij haar streven naar lating tot de EEG. Hij zal jven wijzen op de voordelen, Tjral op technologisch gebied, Jlke En eland de EEG-landen n bieden, terwijl het intussen eni iatregelen zal treffen om zijn bezi onomie op de been te helpen, imnfemier Wilson heeft, wat dit itste betreft, al aangekondigd >t de staatsuitgaven drastisch llen worden herzien. 221 Ir, Vorst blijft maar even (Van onze weerkundige medewerker) oral in het zuiden van ons was de afgelopen nacht hei waardoor in Brabant en Lim- vanmorgen tot 7 graden vorst gemeten. Met een zwakke ind drijven in de kustprovin- )F nog enkele sneeuwbuitjes \en, maar de aanwezigheid een hogedrukcentrum boven iland veroorzaakt bij ons gend zonnig weer. in de komende nacht kan 't binnenland weer vorst "ffcoraen. In het oosten en zui- van Nederland komt het ilapijt overdag vrijwel niet boven vriespunt. ïch lijkt een vorstperiode van ':enis aan de vooravond van er st dag en niet waarschijnlijk. Jtn de oceaan verhogen de de- ties hun activiteit en het ho- ukcentrum boven Engeland zich naar Frankrijk terug, door kan na morgen de gtere lucht met regen, met. toenemende zuidwestelijke tot het Noordzeegebied ringen en de vorst terug- Ah xink ten. 'F.ERBERICHT el Droog en koud KNMI verwacht van heden- tot «navond: droog weer met op- ogen en hier daar mist. Van- 2.V.- it overwegend matige vorst- Aan- elijk weinig wind, later meest Se zuidelijke wind. Ongeveer de- la middagtemperaturen als van- (Opgemaakt om 11.40 uur). 21 DECEMBER 5. op: 8.45 uur; onder: 16.30 uur. Bop: 21.14 uur; onder: 12.06 uur vater te Katwijk te 5.54 en 18.11 1 nummer bestaat uit 22 pagina's Niemand van de ministers heeft gis teravond na een dag van meer dan tien uur vergaderen het woord „cri sis" willen gebruiken. Het scheen echter duidelijk dat de Gemeen schap daar dicht aan toe is als ge volg van de onenigheid tussen de „vijf" en Frankrijk. De „vijf" zijn het eens gebleken, ook met de Eu ropese Commissie en dat kon mi nister Luns „het enige lichtpunt van de dag" noemen. Wat er ver der staat te gebeuren tekende zich gisteravond uiteraard nog niet dui delijk af, maar men kon sympto men waarnemen, die er op wezen dat de „vijf" het nu Frankrijk moeilijk gaan maken. De dag is gisteren rijk geweest aan geruchten, plannen en verklaringen Nadat reeds maandag Frankrijks vasthouden aan de theorie: geen onderhandelingen met Engeland voordat het zijn monetaire en eco nomische situatie heeft gesaneerd, bij de „vijf" slecht was ontvangen, hoopte men gisterochtend toch nog op een compromis. Dat zou dan in die zin moeten zijn geweest, dat een tijdschema voor dat herstel van Engeland zou worden opgesteld en dat gelijklopend de Europese Com missie onderhandelingen met de Engelse regering en eventueel met die van de andere kandidaat-leden zou gaan voeren. Vooral de Duit sers dachten in die richting, doch geen argument heeft Frankrijk blijkbaar van gedachten kunnen veranderen. De gehele middag zijn de ministers daarop in een besloten zitting bij een geweest, d.w.z. alleen de mi nisters zelf, de staatssecretarissen, de permanente vertegenwoordi gers en een paar leden van de Europese Commissie. JeanRey, de voorzitter van die Commissie hij had juist tevoren staatssecretaris Technisch en/of economisch De directie van Het Parool en De Volkskrant onderzoeken sinds geruime tijd gezamenlijk of de reeds bestaande vormen van samenwerking kunnen worden uitgebreid. Gedacht is aan nauwere samenwerking op technisch en/of economisch terrein. Uitgangspunt bij de besprekingen is dat de twee dagbladen als los van elkaar staande uitgaven blijven verschijnen met de zelfde redactionele doelstellingen als thans. De directies heb ben de hoop hun besprekingen binnen korte tijd te kunnen af sluiten. De dagbladen De Volkskrant en Het Parool zijn beide sedert 1964 in nieuwe gebouwen aan de Wibout- straat in Amsterdam gevestigd. De Volkskrant is een ochtendblad met ruim 181.000 abonnees. Het Parool is een avondblad met circa 215.000 abonnees. De bedrijven maken sinds 1964 gebruik van een gezamenlijke rotatiedrukkerij, welke bij De Volks krant is opgesteld; onder de straat is een buizenpost aangebracht naar de zetterij van Het Parool. De Volkskrant is eigendom van het Nederlands Katholiek Vakverbond en van een aantal bonden en instellin gen van het NKV. De eigendom van de N.V. Het Parool berust voor hon derd pot bij de in 1945 opgerichte stichting Het Parool. Eigen lijn MINISTER LUNS IN GESPREK MET ZIJN COLLEGA'S BRANDT (WEST-DUITSLAND) EN HARMEL (BELGIË) TIJDENS DE VERGADERING VAN DE EEG-MIN1STERRAAD. De Koster zijn excuses aangebo den voor de weinig hoffelijke ma nier, waarop hij zich voor de Bel gische t.v. over hem had uitgela ten heeft daar nog eens een beroep gedaan op iedereen om tot een oplossing te komen. „Er kan nu", zo zei hij, „eenzelfde situatie komen als in 1963. Er komt zeker een stilstand in de ontwikkeling van het reeds bereikte, de onder handelingen over associaties zul len in het gedrang komen, enz". Vooral richtte hij zich tot de „vijf" om iets toe te geven aan Frank rijk. Hun front bleef echter, misschien wel tegen de verwachting van sommige ministers in, hecht geslo ten. Daarna kon men niet veel meer doen dan constateren hoe de kaarten op tafel lagen, hetgeen werd gedaan in een samenvatting. Daaruit blijkt dat geen enkel lid principieel bezwaren heeft geuit tegen de uitbreiding van de ge meenschappen. Dat Kan ook eigen lijk niet, want de mogelijkheid tot uitbreiden is in een van de ar tikelen van het Verdrag van Ro me vastgelegd. Frankrijk (in het protocol steeds „een lid-staat" genoemd) is echter van oordeel dat deze uitbreiding de aard en de wijze van beheer van de gemeenschappen diep gaand zou wijzigen. Bovendien vindt het dat eerst het sanerings plan van de Britse economie moet worden voltooid, alvorens het ver- Arnhemse Nol stond als volgend slachtoffer op het lijstje (Van onze Utrechtse correspondent) De 25-jarige jongeman (Hans), die gisteravond ook de moord op de Amsterdamse Cobi van der Voort (37) toegaf en sinds dien een ontspannen indruk maakt, heeft de politie meegedeeld dat de 75-jarige Arnhemse Nol als volgend slachtoffer op zijn lijstje stond. Hans wilde „oude" Nol uit de weg ruimen, omdat hij de chantage die de man op hem pleegde beu was. Hij beweert dat hij begin mei op een avond, toen hij wat teveel had gedronken, aan oude Nol heeft ver teld, dat hij Cobi had vermoord. Arnhemse Nol zou hem daarna zijn gaan chanteren (stilzwijgen in ruil voor inbraken en roofmoorden, waarvan een deel van de opbrengst voor Hans zou zijn). Hoeveel? Hoeveel moorden hij in totaal op zijn geweten heeft staat nog niet vast. Vermoed wordt echter dat het niet bij de drie moorden en de aan slag op de weduwe Woortmeijer is ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEllWl RIJN 4» ADVERTENTIE foto- en filmkado's foto-film Jan Wolfslag n.v Breestraat 123 - Haarlemmerstr. 102 gebleven. De verhoren worden met flmke onderbrekingen om de verdachte op adem te laten komen voortgezet. Met zekerheid is in tussen wel te zeggen dat hij in ieder geval niet de moord op de Rotterdamse sigarenwinkelierster Barbara van den Hoff en haar acht jarig zoontje op zijn geweten heeft. Toen deze dubbele moord werd ge pleegd zat hij namelijk in de ge vangenis. Hans zegt dat hij Cobi om het le ven heeft gebracht, omdat zij hem begon te vervelen en omdat zij te veel van hem wist (wat zy allemaal van hem wist is nog onduidelyk). Enkele jaren geleden, toen hy in Amsterdam werkte, heeft hy een verhouding met haar gehad. Cobi kon hem echter niet verge ten en ging hem brieven schrijven. Hans kreeg hier op een gegeven moment zo schoon genoeg van dat hy besloot haar „af te maken" om zyn eigen tegenover de politie gebruikte woorden maar eens te ge bruiken. Op 29 april van dit Jaar, een maand voordat hy oom Cupido zou vermoorden, en slechts enkele we ken voordat hy samen met oude Nol naar Heeswyk ging om pols hoogte te nemen van de situatie by de boerderij van Ryer de Bruin, reed hy naar Cobi's huis aan de Prinsegracht en vermoordde haar. Daarna graaide hy wat spullen van Cobi by een, die hy later verkocht. De politie acht het chantagever- haal van Hans, dat de positie van oude Nol verduideiykt, volstrekt ge loofwaardig. Arnhemse Nol was gis teravond nog niet gehoord in ver band met de zaak Cobi van der Voort. Vrywel zeker is echter dat hy zou ontkennen, ook maar op eniger lei wyze chantage te hebben ge pleegd. Per traditie ontkent hy im mers altyd alles. Ook de Rotterdamse recherche heeft belangstelling voor Hans en diens opdrachtgever. Er is immers nog altyd een aantal moorden onop gehelderd in Rotterdam. Daarbij is de dubbele roofmoord aan het Bre- kelsveld. Voorts de moord op de on derwijzeres in een woning aan de IJsclubdwarsstraat. Rotterdamse politiemannen zijn gisteren naar Utrecht gegaan voor een verhoor van Hans, maar dat heeft tot nu toe niets opgeleverd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE zoek van Groot-Brittannië op nieuw in overweging kan worden genomen. Vervolg op pagina 2 De hoofdredactie van De Volks krant schrijft in een commentaar ojn. het volgende: ,De Volkskrant en Het Parool wer ken reeds enkele jaren op beperkt terrein nauw samen. Sinds eind 1964 worden beide kranten op dezelfde pers gedrukt. Sinds mei 1965 finan cieren en gebruiken ze samen de be langrijke en exclusieve nieuwsbron ADVERTENTIE wenst u prettige kerstdagen van de New York Times. Het is goed aan deze samenwerkingsvormen te herinneren, omdat ze de twee dag bladen niet hebben belet volkomen een eigen gezicht te bewaren. Nie mand heeft dan ook aanleiding ge vonden te veronderstellen, of te sug gereren, dat het bestaande partner schap zou leiden tot de samensmel ting van de twee dagbladen Voor wat De Volkskrant en Het Pa rool betreft verandert er, als er ver der al iets zou veranderen, redactio neel niets. Beide kranten blyven hun eigen journalistieke persoonlykheid, hun eigen lijn, hun eigen redactio nele gezicht bewaren". Ambtenaren twee pet. verhoging (Van onze Haagse De staatssecretaris van Binnanlandse Zaken heeft gisteren de ambtena renbonden zijn vaststaande besluit meegedeeld dat het overheidsper soneel op 1 januari niet meer dan 2salarisverhoging krygt. De bonden hebben nu aangekondigd dat zij In de loop van 1968 zullen eisen dat de ambtenaren alvast een voorschot krijgen op de „eindreke- ning", volgens welke zij elk jaar een uitkering ontvangen die hun salarisverhoging moet optrekken naar de gemiddelde loonsverho ging in het bedrijfsleven. Het «Rge dat de organisaties tot dusver wel van de staatssecretaris gedaan hebben gekregen is, dat hy heeft gezegd dat de regering er aan wil meewerken een minimum bedrag in te stellen voor de va kantie-uitkering. De regering wil de „vloer" ln de vakantie-uitkering in 1968 op f 540, leggen, wat profijt betekent voor degenen die minder verdie nen dan f 9.000 per jaar. In 1969 zou het minimum dan op f 600 komen, hetgeen een voordeel zou zijn voor overheidspersoneel met een Inkomen tot f 10.000. Het gesprek over een voorschot op de naberekening van de salarisver hoging moet naar het idee van de bonden ln april worden geopend, als weer wat meer bekend Is over de loonontwikkeling in het vrije be drijf. Voorzitter Van Rossen van de „Algemene bond van ambtena ren" (ABVA) zei ons dat hij er momenteel op rekent dat er in het bedrijfsleven in 1968 zeker sprake zal zijn van een loonkostenstyging van gemiddeld vyf procent. Hij acht het dan ook heel goed moge lijk dat er spoedig na april aan de ambtenaren een voorschot kan worden gegeven van nog eens twee procent. Ook willen de organisaties alsnog proberen in de loop van 1968 een arbeidsverkorting erdoor te krijgen. De staatssecretaris, die aanvanke lijk elk Idee in die richting als te voorbarig van de hand heeft gewezen, heeft zich gisteren iets soepeler opgesteld door toe te ge ven dat er in het bedrijfsleven al een duidelijke tendens tot werktijd verkorting is waar te nemen. ©uct teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 23 Dec. 1867; De ondergeteekende acht zich verplicht, bij dezen openlijk te verklaren, dat, wat zijn gewezen patroon, P. J L. Kerrelijn, Molenaar op den molen te Stier, (Hout- markt), verkiest uit te strooien, als zou hij zelve mij uil zijnen dienst hebben ont- slagen, laster is, hebbende ik J hem mijne betrekking opge- zegd, omdat ik niet verkies mede te werken in handelin- J gen die ik afkeur. J. de Haas Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis al- hier opgenomen van 205 tot i 225 volwassen personen en van 117 tot 138 kinderen. x

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1