Wijze mannen voor lonen aangewezen Britse prijzen vliegen omhoog Besprekingen in Rome met koning voortgezet PRISMA LONEN PER 1 JULI GEHEEL VRIJ .prismaL Gevolg van devaluatie „Geschikt klimaat afwachten" LEIDSCH DAGBLAD MC Iet Israëlische leger heeft op 15 |cember in het bezette Jordaanse i grootscheepse operatie te- (1 de terroristenorganisatie „Al Fa- uitgevoerd. Volgens een woord- i het leger, die dit giste- ji bekendmaakte, werden twee ter- jisten gedood en verscheidene ^li- aangehouden. Voorts werden a verliezen geleden, isters van Buitenlandse Zaken T hun plaatsvervangers uit acht pteuropese landen zijn gisteren in schau bijeengekomen om de toe- het Midden-Oosten te be- jken. Aan het overleg nemen ook Joego-Slavië deel. De [tferentie zal vermoedelijk twee of dagen duren. Politieke waarne- t in Warschau verwachten geen ienbarende resultaten. De deelne- Hide landen zijn het in hoofdzaak hun standpunt inzake het [liet tussen Israël en de Arabische Roemenië is het enige Oost- se land dat de betrekkingen it Israël niet heeft verbroken. Surseance van Haling voor Nederlandse Textielcomb. (Van onze Bredase correspondent) De Bredase rechtbank heeft giste- tn aan de Nederlandse Textielcom- Inatie in Tilburg voorlopig sur- éance van betaling verleend. Totbe. rtndvoerder is aangesteld mr. P. van linneken uit Tilburg. Dit bedryf moet 430 werknemers ntslaan wegens de slechte afzet :n stoffen en de matige verkoop dekens. De crediteurenvergade- ing werd vastgesteld op 22 maart 368 om 10.00 uur. Per 18 decem- er bedroeg de crediteurenstand 1.483.105,93. De hoogte Van de bank- lieten is niet bekend geworden, ten de kant van de baten worden de srreinen, gebouwen, machines 'oerd tot een bedrag van 6 mil- gulden. De debiteurenpost be ft anderhalf miljoen gulden. 8® redi O) Motie Franssen verworpen (Van parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gistermid teg de motie van de socialist Frans en verworpen, waarin werd voorge steld de post civiele verdediging op de 'oting van algemene zaken met miljoen gulden te verminderen, motie kreeg alleen de steun van ie PvdA, PSP, CPN en de KVP'ers Aarden, Van Doorn, drs, P. J. Jans- mejuffrouw Kessel. Deze KVP'ers steunden de motie, omdat het bedrag van 7,1 miljoen deel uit hakt van de verworpen motie Aarden, waarin 45 miljoen xtra 'oor ontwikkelingshulp werd :d (38 miljoen ten koste van De- 7 miljoen ten koste va civiele verdediging) De begroting van algemene zaken *erd aanvaard. Alleen de PSP ver- Waarde zich ertegen. De Boerenpar- die had aangekondigd ook tegen te zullen stemmen, liet niets meer 'ten zich horen. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) Minister Roolvink (Sociale Zaken) heeft gisteren de wijze mannen aangewezen die door hem in het nieuwe loonsysteem moeten worden geraadpleegd als de minister te forse loons verhogingen wil tegenhouden. Tot voorzitter van de commissie is benoemd prof. dr. F. A. H. M. van der Ven, hoogleraar in Tilburg. Leden zijn: prof. mr. N. E. H. van Esveld, hoogleraar in Rotterdam, de heer J. A. Middelhuis, oud-voorzitter van het N.K.V., dr. B. Pruijt, directeur van de Steenkolenhandelsver eniging uit Bilthoven en oud-N.V.V.-voorzitter drs. D. Roemers, burgemeester van Clissingen. Hoewel de loonvorming pas per 1 juli geheel vrij wordt, zal de com missie reeds vanaf 1 januari gehoord worden in gevallen waarin de minis ter een c.a.o. onverbindend wil ver klaren. De minister wil per 1 juli de vrije loonvorming wettelijk hebben geregeld. Tot dan is hij gehouden het college van Rijksbemiddelaars nog af te keuren c.a.o.-bepalingen te horen. Dit college verdwijnt echter als het vrije loonsysteem definitief in werking treedt. De minister liet er gisteravond bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer geen misverstand over bestaan dat hij, voor het geval de economie'de gevarenzone zou in treden, ook nog het middel van de loonpauze kan hanteren. De commis sie van wijze mannen heeft bij een beslissing hierover echter geen in spraak. Wel wil de minister eerst met de Stichting van de Arbeid gaan pra ten alvorens hij een dergelijke loon pauze afkondigt. Jeugdwerkloosheid De minister deelde voorts mee dat hü verdere maatregelen ter bestrij ding van de jeugdwerkloosheid over weegt, maar een beslissing zal pas in januari worden genomen als een dui delijk beeld van de werkloosheid on der de jeugd is verkregen. Hij zei dat de tot dusver getroffen maatregelen hebben gezorgd voor een terugloop de werkloosheid onder de school verlaters. De aandacht zal deze keer Alcoholactie: 1 op de 17 automobilisten in overtreding Uit de resultaten van de landelijke verkeerscontrole in de nacht op 17 december tussen elf en twee is gebleken, dat 1 op de 17 tomobilisten in overtreding Ruim 800 man rijks- en gemeentepo litie hebben in nagenoeg het hele land (Overijssel, Rotterdam en Limburg uitgezonderd) op circa 160 controle posten een kleine 17.000 automobilis ten gecontroleerd op het gebruik van alcohol bij snelvereker. Deze actie van de Centrale Politie Verkeers Commissie (CPVC) was voorproefje van de grote lande lijke actie, die in de meeste steden ons land wordt gehouden in de periode van 23 december tot 2 janua- In totaal werden 42 automobilisten aangehouden, omdat ze onder invloed ti alcohol verkeerden, terwijl een 3n groot aantal nog juist de auto stappen in vele gevallen een bezoek aan een café een rijverbod kon worden opgelegd. Bo vendien werden in 836 gevallen ande overtredingen geconstateerd, zoals defecte verlichting, slechte autoban den, het niet in orde of bij zich heb ben van de autopapieren en techni sche gebreken een auto kan direct de sloop). BRITS FREGAT SCHIET OP FRANSE TANKER Een fregat van de Britse marine heeft vier kanonschoten gelost in de richting van een Franse tankboot, die geen acht sloeg op een bevel bij te draaien. De kapitein van het tank schip, de ruim dertienduizend ton metende „Artois", verklaarde in Beira 'Mozambique), dat hij zich gisteren voor de haven van deze stad bevond toen het Britse marinevaartuig sein de, dat hij moest stoppen. Toen hij weigerde dit bevel op te volgen loste de Brit vier salvo's. De kapitein zei niet te geloven dat het de bedoeling was raak te schieten. Niettemin liet de Franse kapitein een radioboodschap naar het fregat seinen. Hierin wees hü de comman dant er op, dat generaal De Gaulle wellicht graag zou willen vernemen, dat een Frans schip door de Britse marine tot zinken was gebracht. Deze antwoordde toen dat hij de tanker gelastte te stoppen op grond van door de Verenigde Naties verleende be voegdheden. De Franse gezagvoerder repliceerde, dat hü onder Franse vlag voer en slechts zün opdracht uitvoer de De tanker liep vervolgens de ha ven binnen. Britse oorlogsschepen patrouilleren in de buurt van Beira om er op toe te zien, dat de door de Verenigde Naties goedgekeurde sancties tegen het blanke bewind in Rhodesië wor den nageleefd. Deze sancties houden ojn. een verbod voor levering van olie aan Rhodesië in. speciaal moeten worden gericht op de werkloosheid onder de andere jeug digen. De Kamer drong aan op compen satie van de stijgende kosten van le- venonderhoud voor de minimum- loomtrekkers per 1 januari, maar een motie daartoe van de socialist mr. Th. van Lier werd door de regeringsfrac ties niet gesteund. Men wilde de Stichting van de Arbeid, die zich op verzoek van de minister op een dergelijke concentratie beraadt, niet onnodig onder druk zetten. De Stich ting was aanvankelijk overeengeko men per 1 juli een extra-uitkering op het minimumloon te verschaffen, maar werd door de regering gevraagd zich nog eens op een betere compen satieregeling te beraden. ROOFOVERVAL IN BEERTA Een echtpaar is ernstig gewond bij •n roofoverval gisteravond om acht ïr in Beerta. De dader is een uur later in zijn ouderlijke woning, even- •ns in Beerta. aangehouden. Het is de 19-jarige Geert S., die onder het voorwendsel een pijp te willen kopen de sigarenwinkel van het echtpaar Goeman aan de Hoofd straat was binnen gekomen. Toen :ouw Goeman, <üe alleen ln de winkel was, hem de rug toekeerde »n pijp te zoeken, sloeg de over valler haar met een hamer van ver kilo op het hoofd. Op het gillen an de vrouw kwam de echtgenoot Laar de winkel, die toen werd aan- :evallen met een steekwapen. S. tam echter de vlucht omdat er voorbijgangers langs kwamen. De heer en mevrouw Goemans zijn op genomen in een ziekenhuis in Win schoten. In februari ahob op overweg (Van onze parlementaire redactie) Begin februari zal er een ahob- automatische halve overwegbomen) installatie worden geplaatst op de ge vaarlijke overweg in de Dordrechtse woonwijk Sterrenburg-1. In antwoord op vragen uit de Tweede Kamer heeft staatssecretaris Keyzer (Verkeer) gistermiddag mee gedeeld dat de NS aan de beveiliging van de overweg, waar de afgelopen wekeh twee kinderen zijn verongelukt, de hoogste voorrang geeft. De staatssecretaris deelde mee, dat de bewaking die is ingesteld zal wor den gehandhaafd tot de installatie klaar is. f 300 boete voor senator Boetes De rechtbank van Alkmaar heeft het eerste-kamerlid O. M. Boetes ver oordeeld tot een boete van 300 gulden, subs, dertig dagen wegens het in vredestijd bevorderen van desertie. De heer Boetes had van 17 april tot mei een 20-jarige militair, die uit een legeronderdeel in Den Bosch gedeserteerd, in zijn woning gehuis vest. ZES JAAR VOOR ECHTGENOOT Zes jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest luidde het von nis van de Haagse rechtbank tegen een 48-jarige huisvrouw uit Den Haag, die terecht heeft gestaan om dat zij in samenwerking met haar 19- jarige zoon haar echtgenoot heeft vergiftigd. Op diens verjaardagsfeest, 2 september van het vorig jaar, deed zij wat parathion, dat haar zoon van zijn werk op een tuinderij had mee gebracht in een flesje bier, waarvan de man dronk. Binnen een kwartier overleed hij. De vrouw was reeds eer der gehuwd geweest en bracht uit dit huwelijk een zoontje mee. In haar tweede huwelijk werden nbg dertien kinderen geboren. De man dronk hevig en in dronkenschap mishan delde hij vrouw en kinderen. De zoon kwam toen op het plan de vader te vergiftigen, waarmee de vrouw in stemde. De zoon is reeds eerder ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de re gering. Babyuitzet-bijslag (Van onze parlementaire redactie) Het anti-revolutionaire Tweede Kamerlid, drs. J. Boersma, heeft gis teravond minister Roolvink (Sociale Zaken) by de behandeling van diens begroting, voorgesteld gezinnen bij de geboorte van het eerste kind een uit kering ineens te verstrekken, die hij aanduidde als een „baby-uitzet-bij slag". De heer Boersma wil met deze bijslag de jonge gezinnen, waarvan de financiële draagkracht meestal niet erg groot is, tegemoet komen als com pensatie voor de kinderbijslag voor het eerste kind, die minister Roolvink geleidelijk wil afschaffen. Brugramp Uit de Ohio rivier zijn nog twee lichamen geborgen waardoor het totaal aan geborgen lichamen gestegen is tot 21 ten ge volge van het instorten van een brug de Ohio rivier dat afgelopen vrijdag heeft plaats gevonden. Onge veer 40 personen worden nog ver mist. F amilieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Martyn Cornelis, z. v. Koops en Boers, Addis Abeba, Ethio pië; Andrea, d. v. Van Vollenhoven en Nagel, Amsterdam; Debby, d. v. Van Dijk en Alberdingk, Amsterdam; Ewa Nathalie Gertie, d. v. Lowen- stein en Soderberg, Amsterdam; Fenneke, d. v. Dommering en Schil- Ungerhout, Rotterdam; Enno Bas- tiaan, z. v. Smit en Scalongne, Zand- voort. Getrouwd: R. T. Slotboom Margreet Neven, Amsterdam; i Mullaart en A. C. F. Thiebout, Voor burg; Rudy Bremer en Mieneke Eek, Amsterdam; P. F. de Krijger en Els ten Sijthoff, Naarden. Overleden: Stephanus Corpeleyn, 85 j., Hilversum; Jeanette Ludel van Gelderen, 68 j., Amsterdam; An- tonie Johan van der Hoeven, 8ï Baarn; Leonardus Engelbertus Ma ria Verbruggen, 67 j., 's-Hertogen- bosch; Henriette Francina Bouw huis. 83 j., Scheveningen; Godfried Roderic van Voorst tot Voorst, 81 j., Zwolle; Hendrik Jan Willen Kaan, Voorburg; Jan Willem Naarding, 56 j., De Wijk; Aart Schep, 78 j„ Oud- Beijerland; Alfred Schaaf, 66 j. Rotterdam; Henricus Augustinus Jo- sephus Maria Teulings, 's-Hertogen- bosch; Abraham van Laer, 67 j, Zeist; Irma den Toom, 8 j., Dord recht; Trijntje van der Goot, 81 j., Zeist; Cornelis Roodvoets, 85 j., Hil versum. Lumax ontslaat 71 werknemers De drukkerij Lumax N.V. in Utrecht liquideert per 15 januari zijn afdeling koperdiepdruk. Dit leidt tot het ontslag van 71 van de ïim 160 werknemers. De drukkerü Lumax. die nauw verbonden is met De Volkskrant en het Nederlands Katholiek Vakver bond, heeft enige tijd geleden grote drukorders verloren, zoals die van de door de uitgeverij Eska verkoch te bladen .Marion" (knippatronen- blad, oplage 350.000), en het hobby blad „Na vijven" (oplage 60.000). Het Lumax-personeel dat gister middag aanzegging heeft gekregen van de liquidatie per 15 januari en van het ontslag, heeft gisteravond in Utrecht vergaderd over de af vloeiingsregeling. Namens de gra fische bonden werd meegedeeld dat de gebruikelijke schadeloosstellingen zullen worden uitgekeerd. Die va riëren van de aanvankelijke dienst jaren van 1 tot 1% week salaris voor elk dienstjaar. Overleg over toeristenbelasting Er wordt momenteel interdeparte mentaal overleg gepleegd over de mo gelijkheid van de invoering van een toeristenbelasting. Dit deelde gisteren de staatssecretaris van Economische Zaken, drs. Van Son, tijdens een pers conferentie in Middelburg mee. Mi nister De Block van Economische Za ken en de Staatssecretaris hebben gisteren een werkbezoek aan Zeeland Staatssecretaris Van Son zei, dat een wanverhouding bestaat tussen de boeneming van het toerisme en de fi nanciering van de voorzieningen die nodig zijn om dit toerisme op te gen. Turken moeten het land uit Bij de Bata in Best, waar veel bul tenlandse arbeiders werken, zijn 51 Turken zonder officiële werkvergun ning. De procureur-generaal in Den Bosch heeft de politie in Best. dracht gegeven deze mensen het land uit te zetten en proces-verba al te la ten opmaken. Morgen gaat de eerste groep en op eerste kerstdag de twee de ons land uit. De afdeling van rubberschoenen, zolen en hakken van Bata zal tenge volge hiervan grote vertraging onder vinden. Vanuit Den Haag kreeg Bata het aanbod hiervoor Marokkanen in dienst te nemen, maar dit aanbod door de directie van het bedrijf afge- mooie moderne modellen». een betrouwbaar merkl a PRISMA MET GOUDEN BAND Klassiek model. A fraai bewerkte band en duidelijke wijzerplaat 385.» b PRISMA MET GOUDEN BAND Elegant model, moderne strakke wijzerplaat 44EL* C PRISMA -/rieudjtuft.Horloge van Internationale allure, waterdicht, nieuw type wijzerplaat 95.- tot 229.* Uw Prisma horloger zal u deze en andere modellen gaarne tonen •Alle Prisma's gratis verzekerd tegen verlies en diefstal v. d. WATER JUWELIER - HORLOGER - HAARLEMMERSTR. 181, LEIDEN Fa. MATTH. BRINKS SCHOOLSTRAAT 41 VOORSCHOTEN L. VAN DUYN JUWELIER PRINCESTRAAT 15 KATWIJK AAN ZEE N. BINK JUWELIER - HORLOGER HOOIGRACHT 45 JUWELIER Leiden PIERROT MAARSMANSSTEEG 21 HORLOGER Telefoon 20778 Fa. MATTH. BRINKS HAARLEMMERSTRAAT 126, ONGUNSTIGE ONTWIKKELING Door de devaluatie van het pond op 18 november is in Engeland een stroom van prijsverhogingen losgekomen. Niet alleen ingevoerde De gepensioneerde Griekse gene raal Potamlanos is gisteren na be sprekingen met Koning Constantijn in Rome naar eigen zeggen „optimis tisch" in Athene teruggekeerd, maar waarnemers ln de Griekse hoofdstad verwachten nog geen spoedige oplos sing van de crisis, ontstaan door het vertrek van de vorst na zün misluk te staatsgreep. Potamianos sprak bü zyn terugkeer de mening uit dat ex- een basis was voor een compromis. Hij zou verslag uitbrengen aan het militaire bewind en dan misschien naar Rome terugkeren voor verder overleg, „maar dat hangt van de re gering af". Twee anderen die al tussen de ko ning en de militairen hebben bemid deld, minister van Buitenlandse Za ken Pipinelis en aartsbisschop Jero- nimus, voerden gisteren besprekingen met „onderkoning" Zoitakis, die ver volgens op zyn beurt overleg pleegde met de premier, kolonel Papadopoelos en de vice-premier, brigade-generaal Patakos. Laatstgenoemde had eerder op een persconferentie herhaald dat de regering de troon voor Constan tijn gereserveerd houdt, maar dat voor zyn terugkeer een geschikt kli maat moet worden afgewacht. De regering zou van haar kant geen stappen doen om de koning terug te halen, „want de fout ligt niet by ons". Inmiddels is, na de voormalige con servatieve minister van Defensie Pa- pahgoeras, ook de vroegere centrum afgevaardigde, minister en bankgou- verneur Mavros op vrije voeten ge steld. Zy behoorden tot de 35 politici die na de mislukte tegencoup van Constantijn vorige week waren aan gehouden. Intussen gaan er in Rome geruch ten dat de koninklüke familie spoedig uit Rome zal vertrekken. De bestem ming zou Kopenhagen kunnen zijn, waar Koningin Annemarie graag de De permanente Griekse afgevaar digde bij de Raad van Europa heeft dinsdag bij de Europese Commissie voor de rechten van de mens te Straatsburg een stuk gedeponeerd, waarin de regering in Athene rea geert op de twee klachten die resp. de regeringen van Zweden, Denemar ken en Noorwegen tezamen op 20 sep tember en de Nederlandse regering op 27 september tegen het nieuwe be wind in Griekenland hebben inge diend. Het was de laatste dag dat Griekenland zijn mening kon laten horen. Over de inhoud van de twee klachten en de Griekse reactie hierop is niets bekendgemaakt. Op 23 janua ri zullen vex-tegenwoordigei-s van de partijen zich achter gesloten deuren tegenover de commissie kunnen uit spreken over de ontvankelijkheid van de klachten. grondstoffen, levensmiddelen, tin- dustrieprodukten en verbraiksgoe- deren zijn aanzienlijk duurder ge worden, maar ook in de Engeland zelf geproduceerde industrie- en verbrui ksgoederen. Hieruit blijkt nu reeds dat de sty- ging van de invoerpryzen als ge volg van de devaluatie, maar ook de algemene stijging van de pro- duktiekosten in de afgelopen vüf- tien maanden, die werd tegenge houden door de pinjsstop. De prijsstijging voor industrieproduk- ten varieert van 2 1/2 tot 25 pro cent. In bijna alle sectoren gaan de prijzen omhoog. Verwacht wordt, dat binnenkort ook de prijzen van staal voor de binnenlandse markt met minstens vyf procent zullen worden verhoogd. Ook worden ho gere prijzen van olie, gas en grond stoffen verwacht. Deze prysverho- hogingen zullen samen met de ver hoging van de stroomtarieven met gemiddeld tien procent en de hoge re vrachtkosten wel moeten leiden tot een verdere stijging van het kostenpeil der Britse industrie. Nieuwe prijsverhogingen voor afge werkte produkten en halffabrikaten van de industrie zijn dan ook onvermijdelijk. Dit als ook in de Britse exportprijzen doorwei'ken. Zorg Het Britse ministerie van Handel ver vult deze ontwikkeling met grote zorg. Het ministerie verlangt thans van vele ondernemingen een ver klaring, waarom zij hun pond ster ling luidende prijzen hebben ver hoogd. Deskundigen vrezen, dat de nieuwe golf van prijsstijgingen in Engeland, onherroepelük leidt tot een stüging van de kosten van het levensonderhoud, die weer grond is voor nieuwe looneisen, de door middel van de devaluatie berefckte voordelen voor de export in korte tüd weer verloren xal doen gaan.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11