LEIDSCH DAGBLAD 'wee moorden in opdracht nieuwe top K V P krijgt Onzekerheid in Athene en Rome duurt voort SCHOKKENDE BEKENTENIS VAN DADER ROOFOVERVAL OP BEJAARDE WEDUWE Bejaarde misdadiger wade genius Aalberse heeft bedankt Voorwaarden over en weer Australische premier Holt verdronken bij zwemmen onder water h.v. v. d. Velde Citroën (9uc/ Qföei £#**&soepen...spaar de vlaggetjes! Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 18 DECEMBER 1967 No. 31461 Directeur: E. A. E. van Dishoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ri (Van onze Utrechtse correspondent) )e 25-jarige Utrechter, die woensdag werd aangehouden in •band met de roofoverval op de weduwe Woordmeijer in recht, heeft dit weekeinde twee „roof /moorden-in-opdracht" r4 kend. Hij heeft toegegeven, dat hij op 31 mei de 80-jarige rechtse feestartikelenhandelaar Jan Donse, bijgenaamd Oom ïpido, om het leven bracht en dat hij op 12 augustus in Hees- ijk de alleenwonende 47-jarige landbouwer Reijer de Bruin tlfljodde. <e man heeft in alle gevallen samengewerkt met een 75-jarige echtse beroepsmisdadiger, alias Arnhemse of Ouwe Nol. De be urde man smeedde de plannen, de jongere voerde ze uit. Hij kreeg de roofovervallen de opdracht mee zijn slachtoffers te doden, dat zij er niets van zouden kunnen navertellen. Bij de overval op weduwe hield hij zich niet aan dit consigne. Mevrouw Woord- ijer kivam er met een zware hersenschudding en een ernstige nd aan haar neus af. zijn strafblad voornamelijk gevallen van heling staan. Toen hij enkele weken geleden wegens heling van juwelen terecht stond, zat de jonge man op de publieke tribune. In het algemeen was hij vaak bij grote rechtszaken op de publieke tribune te vinden. Hij is een wat slungelachtige man, die er veel ouder uitziet dan hij in werkelijkheid is. Hij maakte op de politiek geen sterk gestoorde indruk. Er valt normaal met hem te pra ten. De recherche krijgt het idee, dat hij geheel schoon schip wil ma ken. „Het valt", aldus commissaris R. Trip, „echter niet mee om een moord te bekennen". Ouwe Nol. de kwade genius, staat bekend als een misdadiger, die altijd blijft ontkennen, hoe hoog het be wijsmateriaal zich ook opstapelt. Ook thans wijst hij elke schuld af. Vol gens de recherche staat uitlokking tot moord echter als een paal bo ven water. ÜJ heeft de moord op Jan Donse j rdagavond toegegeven. Gistermid- ga volgde z'n bekentenis in de Hees- e w ise zaak. De Utrechtse politie gew t het allerminst uitgesloten, dat etkl man nog meer moorden op zijn eten heeft. De gedachten gaan rbij in de eerste plaats uit naar moord op 2 april van de alleen- l5- ende 87-jarige G. van Piggelen 1st. ilgens de Utrechtse recherche de jongeman sterk onder de i van Ouwe Nol. Hij deed een- lig wat de bejaarde misdadiger opdroeg. Van de buit kreeg hij ier dan de helft. Normaal 140 otelgasten gered or het snurken a meneer Cooper evrouw Cooper die met haar r i logeerde in een hotel te Dorking Ingeland kon zaterdagnacht niet O sa omdat haar echtgenoot zo chrikkelijk snurkte. Ten einde sel' Igaf ze hem een por in zijn rib- logel Mijnheer werd wakker en bleef Op een gegeven ogenblik rook hij dlucht. Hij sprong uit zijn bed, zeil e uit de kamer en wist net op s 15 gasten te wekken wier kamers dig uitbrandden, ie dl er d iscard d'Estaing |i[ispt De Gaulle irdgsl leider van de onafhankelijke Disten in het Franse parlement ird d'Estaing heeft weer kritiek op de Franse president, scard d'Estaing zei in het parie dat Frankrijk een realistische Dng dient aan te nemen ten centl len van Israël en dat het nood- lijk is dat Engeland zich aansluit EEG. De denkbeeld van De voor terugkeer naar de gou- standaard noemde Giscard laing antiek. ADVERTENTIE EERBERICHT Plaatselijk enkele buien |l| Bilt verwacht van heden- tot 1wnavond wisselend bewolkt met Belijk enkele buien. Overwe- matige wind uit westelijke ingen. Weinig verandering in entrunp&tuur. (opgemaakt om 11.40 uur) 19 DECEMBER op: 8.44 uur; onder 16.29 uur. Oop: 18.32 uur; onder 11.18 uur. isprad Water te Katwijk te 4.37 en 16.49 laagwater te 0.26 en 12.47 uur D. RW nummer bestaat alt 18 pagina's Vervolg op pagina 2 De top van de KVP zal in februa ri een grondige wijziging ondergaan. Voorzitter mr. P. J. M. Aalberse, vice-voorzitter drs. G. J. IV~ Horbach en lid van het dagelijks bestuur L. A. M. de Bekker stellen zich niet meer herkiesbaar voor een nieuwe termijn. Dat bleek zaterdag in een verga dering van het partijbestuur, waar in men zich beraadde over de nieu we samenstelling van het dagelijks bestuur en de overige door de be stuursraad te kiezen leden van het partijbestuur. Mr. Aalberse heeft van zijn besluit schriftelijk mededeling gedaan aan het partijbestuur. In het dagelijks bestuur bestaat nog een va cature, daar mej. dr. Klompé die een van de vice-voorzitters van de partij was een ministerszetel heeft aanvaard. Van de leden van het partijbestuur, die door de bestuurs raad moeten worden gekozen zijn weer herkiesbaar mevr. J. Gooden- Rutten, mevr. G. M. J. Wijnans- Van der Kallen, de heer J. J. H. Joosten en prof. T. E. E. H. Mathon. In verband met voorstellen om het aan tal leden van het dagelijks bestuur uit te breiden van zeven tot negen leden heeft het partijbestuur zich ook beziggehouden met de functio nele werkverdeling tussen de nieuwe voorzitter en de vice-voorzitters. Commissie Door een lek in een aardgas buis, als gevolg van kortsluiting in een kabel van de Haagse Tram wegmaatschappij, heeft zaterdag avond in Den Haag een felle brand gewoed. De vlammen be reikten een hoogte van meer dan tien meter. De brand ontstond om twintig minuten over zes; om half vier zondagochtend ivas het vuur gedoofd. „Den Haag is weer aan een ramp ontsnapt", zei hoofd brandmeester C. J. van Dashorst. Zie pagina 2) Tenslotte is besloten een commis sie in te stellen die, gelet op de dis cussies in het partij bestuur, voorstel- Over het toekomstige lot van Ko ning Constantijn van Griekenland bleef het afgelopen weekeinde een waas van onzekerheid hangen. In Rome voerde de koning zaterdag besprekingen met minister van Buitenlandse Zaken Pipenelis met de primaat van de orthodoxe kerk, Jeronimos en andere Griekse persoonlijkheden, maar er lekte niets uit over hetgeen ter sprake kwam. Wel verschenen zondag op het ge bouw van de Griekse ambassade in Rome voor het eerst sedert de ko ning er zijn intrek nam de Griekse vlag en de koninklijke standaard en in de kerken in Griekenland werd gebeden voor de koninklijke familie. Politieke waarnemers zijn van me ning, dat de besprekingen tussen cie koning en het huidige bewind in Athene zullen worden voortgezet. De koning zou verscheidene eisen aan zijn terugkeer verbonden hebben, zoals het onmiddellijk uitschrijven van verkiezingen en het aftreden van premier Papadopoelos. In Athe ne werd het militaire kabinet bijeen groepen, naar men meent om het verslag van minister Pipinelis aan te horen over zijn besprekingen met Koning Constantijn. In Wenen verluidde het dat de ko ning niet slechts verkiezingen heeft geëist, maar ook medezeggenschap bij de samenstelling van een rege ring wil en het bevel over de strijd krachten op zich wil nemen. In te genstelling tot hetgeen in Rome het geval was, geloofden politieke waar nemers in Athene steeds minder in de terugkeer van de vorst. Van haar kant zou de Griekse re gering de volgende drie eisen hebben gesteld voor de terugkeer van de ko ning: zyn moeder. Koningin Frederika, blijft in ballingschap: de 50-jarige koningin wordt door haar critici be schouwd als de grote macht achter de troon; alle personen, die door het militai re bewind corrupt worden geacht zullen uit de hofkringen worden verwijderd; de koning oefent zijn bewind uit zonder zich met de politiek te be moeien. Volgens waarnemers kan de koning de eerste twee eisen niet aan- voorden zonder zijn gezicht te ver liezen. Koningin Anne Marie, is volgens hardnekkige geruchten weer in verwachting. Vrienden van haar gynecoloog, dr. Koetifaris, weten te vertellen dat de koningin sinds drie maanden zwanger is. Het ko ninklijke echtpaar heeft al een doch ter, Prinses Alexia en een zoon, Kroonprins Paul. De 59-jarige premier Harold Holt van Australië i sgisteren vermoedelijk verdronken toen hij met enkele vrien den in de Baai van Port Philip aan het onderwaterzwemmen was. Nadat bekend was geworden dat de premier na een duik niet meer was bovenge komen. werd een grootscheepse op sporingsactie op touw gezet. Tegen de avond was Holt nog niet gevon den en een politie-officier zei dat ver der zoeken nutteloos was. Militaire autoriteiten kondigden echter aan dat de strijdkrachten in de nacht bij schijnwerpers verder zouden speuren. Een vrouw heeft verklaard gezien te hebben dat Holt in moeilijkheden is geraakt in de branding. Hij werd door de stroom meegesleept in de richting van de zee, aldus de vrouw. Bewoners van 't gebied waar de pre mier wordt vermist, geloven dat Holt het slachtoffer is geworden van ge vaarlijke stromingen die vooral bij laag tij een gevaar voor zwemmers vormen. Om deze „rips" zijn de kus ten van Victoria berucht. Vooral de afgelopen dagen zou het er gevaar lijk zijn geweest. Er zouden ook haai en gezien zijn. Vice-premier Mcewen is met een vliegtuig in de hoofdstad Canberra aangekomen. Bij de dood van de pre mier neemt hij automatisch diens plaats in. Premier Harold Holt, advocaat, werd in januari 1966 premier als op volger van Sir Robert Menzies. Holt was sedert 1935 parlementslid en be kleedde van 1939 tot 1941 een rege ringsfunctie. In 1949 werd hij op nieuw minister toen zijn liberale partij, samen met de „Country - partij" een coalitie vormde. Sedert dien heeft hij deel uitgemaakt van de Australische regering. Tot 1958. toen hij premier werd, was Holt mi nister van Financiën". Vice-premier Mcewen is 67 jaar en de architect van menig handelsver - Dat het bewind in Athene de monarchie loenst te handhaven blijkt duidelijk uit deze foto van de waarnemend premier Patakos, die een persconferentie gaf en daarbij was gezeten voor de por tretten van het koninklijk paar. drag dat Australië met het buiten land sloot. Hij is bijna 10 jaar vice- premier geweest en heeft 30 jaar zit ting in regeringen gehad. Hij is leider van de „Country Party". De Australiërs aanvaarden thans als een feit, dat hun minister-presi dent verdronken is in het water, waarvan hij zo hield. Uit alles blykt duidelijk, dat de bevolking zeer be droefd is. In de hoofdartikelen van de dag bladen wordt hij een goed, eerlijk en fatsoenlijk man genoemd, die ver moedelijk niet voldoende tijd heeft gehad om als een groot-minister-pre- sident de geschiedenis in te gaan. „Evenals president Kennedy heeft hij niet de tijd gekregen om te bewijzen wat hij kon presteren", schrijft de Sydney Morning Herald, die zes pa gina's artikelen en foto's aan Holt wijdt. Negentienduizend zangers van kerstliederen, die in Sydney op twee punten waren bijeengekomen, bogen het hoofd in stil gebed toen bekend werd dat de minister-president ver mist werd. ADVERTENTIE len zal doen. Deze commissie zal bin nen enkele weken haar werk moe ten voltooien opdat het partijbestuur op 6 januari 1968 de voordrachten voor de bestuursraad, die op 10 fe bruari aanstaande in de vacatures moet voorzien, kan opstellen. Tot le den van deze commissie benoemde het partijbestuur mr. P. J. M. Aal berse. drs. G. J. M. Horbach, ir. J. L. Siepmann, mr. P. Theunissen, mr. H W. van Doorn, drs. W. K. N. Schmelzer en mr. J. H. Janssen. Langer Mr. Aalberse wijst er in zijn brief op, dat hy steeds met nadruk heeft te kennen gegeven, dat hij tot en met de verkiezingen 1961 f ou aanblyven en niet langer. Da?..- verkiezingen latei werden gehouden is hij nog langer gebleven dan in zijn bedoe- lint lag. Maar hij acht nu de tijd gekomen de voorzittershamer over te geven in andere naar hy hoopt jongere handen. „Gezien het ver loop van de vergadering van onze partyraad en de mogelykheden, die naar ik meen zyn geschapen voor een vernieuwde krachtsinspanning is het moment van de overdracht by- zonder gunstig. Ik heb het volste vertrouwen, dat de KVP, met een grotendeels vernieuwde en verjongde leiding een goede toekomst tege moet gaat", aldus mr. Aalberse. Woekan weer in handen Maoïsten Mao schijnt weer heer en meester te zyn in de Chinese provincie Woe- han. Volgens berichten uit China heeft het leger een eind gemaakt aan de anti-Maoïstische opstand die daar sinds het begin van dit jaar woedde. Het Tsjechische persbureau CTK meldt uit Peking dat twintig perso nen zyn ter dood veroordeeld wegens spionage voor nationalistisch China en de Verenigde Staten. Roemeen wil in Frankrijk blijven Een Roemeense staatssecretaris heeft in Frankryk asiel aangevraagd. De staatssecretaris Filip die tydens de Tweede Wereldoorlog deelnam aan het Franse verzet, wil in Grenoble de geboortestad van zyn Franse vrouw gaan wonen. ADVERTENTIE Druivensap drinken - veilig rijden GRAPILLON alcoholvrij druivensap - (GEBR-STEURN.V) ADVERTENTIE Men schrijft uit Leeuwar- i den: In onze provincie zijn i brieven uit Italië van pause- I lijke zouaven gekomen. Het i zijn meest klaagliederen over egening en behandeling. 1 - De inhoud der letteren moet 1 voor het publiek worden be- dekt gehouden; alleen ver- trouwden mogen uittreksels j 1 er van lezen. 1 Den 13den dezer, des avonds even vóór elf uren, werd te Oosterland in Fries land een vuurbol waargeno- men van aanzienlijke groot- te. Hij bewoog zich hoog bo ven den gezichteinderen gaf een weinig schitterend en i blauwachtig licht. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1