GERTIE RIERENBROODSPOT: MACABER EN ONSTUIMIG Deense regering-Krag gisteravond gevallen: nieuwe verkiezingen Aan alle mensen die wel eens bloemen kopen of grammofoon platen, boeken, foto-artikelen doe-het-zelf-benodigdheden. Ook zonder geld-op-zak kunt u spontaan een aanschaf doen! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld uitgeven. Aan alle mensen die werken in een bloemenwinke1 discoshop, boekhandel, fotohandel, ijzerwinkel Groene Betaalcheques zijn gedekt door bankgarantie. Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. ZATERDAG 16 DECEMBER 1967 leidsch dagblad PAGINA 7 Inge Danielsson komt bij Ajax De onderhandelingen van een ver tegenwoordiger van Ajax met het be stuur van de Zweedse club Halsing- borg over de transfer van Inge Da nielsson naar de Nederlandse kam pioen, zijn met goed gevolg afgeslo ten. Voorzitter Jaap van Praag van Ajax deelde vrijdagavond mee, dat men tot overeenstemming was geko men. Over de transfersom wilde hij zich niet uitlaten. Hij sprak de ver wachting uit dat het contract tussen Ajax en de Zweed begin volgende week in Amsterdam getekend zou worden. Danielsson zou dan voor het eerst op zondag 24 december voor Ajax opgesteld kunnen worden. Over de eventuele schorsing van Danielsson door de Zweedse voetbal bond kon de heer Van Praag weinig zeggen, hij zei wel van mening te zijn, dat, zo er sprake zou zijn van een schorsing, die door het tot stand ko men van de transfer ongedaan zou zijn gemaakt. ADVERTENTIE De foto ,dle in de afdeling „features'' de eerste prijs ver overde op de World Press Photo 1967", gemaakt door de Duitse fo tograaf Georg Maunker onder het motto: „Ein orden(tlicher) Mensch". Rumoer om Contour Nadat de redactie van het literair tijdschrift „Contour" wereldkundig maakte, dat zij de betrekkingen met haar uitgever had verbroken, laat A. W. Süthoff's Uitgeversmaatschappij N.V. te Leiden, die „Contour" uit geeft, weten, dat zij de uitgave van het tijdschrift reeds op 7 april 1967 definitief had opgezegd in een brief aan de redactie. Dit geschiedde aldus de uitgeverij, nadat de wens tot be ëindiging van de publicatie reeds in 1966 kenbaar was gemaakt. De reden hiervoor was, dat de uitgeversmaat schappij bij de redactie van het blad initiatief, leiding en inzicht miste. Werd gisteren medegedeeld, dat de redactie klachten over de uitgever had. die betrekking hadden op o.a. de typografische verzorging van het tijdschrift, de honoraria, de promo tie van het blad en op contacten met auteurs buiten de redactie om, nu wordt namens de redactie gezegd, dat de verklaring, de inhoud waarvan de redactie overigens wel 'instemt, niet van de gehele redactie afkomstig was. maar de „strikt persoonlijke" mening van een der redacteuren was. Uitdrukkelijk wordt nu medege deeld, dat geen van de redactiele den officieel de betrekkingen met de uitgever heeft verbroken. Er was al leen een soort ultimatum gesteld. Tenslotte deelt de redactie mede, dat het ook niet juist is ,dat „Con tour na januari - februari a.s. niet meer zou verschijnen. Het is de be doeling een blad onder dezelfde naam te blijven uitgeven. Er is beraad over voortzetting op andere wijze dan door uitgave van Sijthoff. B.M. de Vries 912545675 Betaalpas om even te laten zien als u met een Betaalcheque (zie elders op deze pagina) contant betaalt. De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt. Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. Gertie Bierenbroodspot: .Vo gelmensen" (Foto L.D./Holvast) ADVERTENTIE Een jonge Amsterdamse kunstenares, wier avantgardistisch en origineel werk de laatste tijd sterk in de belangstelling staat, zowel van jongeren als ouderen, is Gertie Bierenbroodspot. Zij Is een sterk creatieve persoon lijkheid, die fel-realistisch, bijzonder knap, onstuimig en geladen het leven van mens en dier, veelal dooreenge- strengeld in lijn, vorm en kleur vast- naam van de bank BETAAL TEGEN DEZE CHEQUE AAN B.M. de Vries 91 2545675 0000 - /éi*-*, /fa/t+e No. A 000000 //.So Betaalcheque gegarandeerd betaalmiddel, met ale controle de bijbehorende Betaalpas (zie elders op deze pagina).. Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,—. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch al het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog een bij het bankkantoor in uw buurt Men zal wellicht aanvankelijk vreemd staan tegenover haar gedurf de composities, waarvan de veelal macabere inslag als een schok op de beschouwer inwerkt, maar successie velijk aan raakt men door de indrin gende wijze, waarop Gertie Bieren broodspot haar forse impressies weergeeft, er ongetwijfeld innerlijk door gegrepen. Het leven is in vele opzichten van grote bewogenheid en het is die be wogenheid, waardoor, de mens, die menigmaal een al of niet monster achtig masker draagt, wordt voort gestuwd. Dat huiveringwekkende masker maakt dan ook een integre rend deel uit van deze door een aan grijpende fantasie gedragen voorstel lingen, waarvan de prachtige op el kaar afgestemde kleuren op zichzelf al aparte waardering verdienen. Wat. naast de soms met teksten aangevulde schilderijen, in haar te keningen speciaal opvalt, Is de grote zeggingskracht, en trefzekerheid die van de rake, dan weer gevoelige lijn in grote soberheid uitgaat. Ger tie Bierenbroodspot heeft deze in di verse naaktstudies suggestief neerge legd en bewijst daarmee dat ook haar ambachtelijk kunnen op hoog niveau staat. De kersttentoonstelling bij de Ga lerie Van der Vlist (Botermarkt 31 waarmee Gertie Bierenbroodspot, die in Amsterdam oa. door haar exposi ties in het Stedelijk Museum reeds grote bekendheid geniet en wier werk al tot veel discussies aanleiding heeft gegeven hier geïntroduceerd wordt, is een voortvloeisel van de door velen uitgesproken wens om naast het min of meer „traditionele" ook eens iets te tonen, dat tot het uitgesproken modernistische genre behoort. Deze Galerie heeft met deze keuze een interessante greep gedaan, waar door ook in onze stad deze discussie op gang kan komen. Dat de exposi ties bij Van der Vlist in een behoef te voorzien wordt intussen wel bewe zen door het feit, dat zij In de korte ty van het bestaan van zijn Galerie reeds door ruim 750 kunstliefhebbers zijn bezocht. De expositie is gisteravond onder bijzonder grote belangstelling ook van buiten Leiden geopend. Het Deense parlement heeft gis teravond met 91 tegen 86 stemmen zijn vertrouwen aan de regering van premier Krag onthouden. De pre mier kondigde daarop nieuwe ver kiezingen aan. Tijdens een heftig debat in het Folketing (Tweede Kamer) verbond Krag de vertrou wenskwestie aan een door zyn so ciaaldemocratische minderheidsre gering voorgestelde wet, die zij in verband met de devaluatie van 20 november noodzakelijk achtte. De Deense kroon werd toen in navol ging van het pond sterling met 7.9 procent gedevalueerd. Om prijsstij gingen tegen te gaan wilde de rege ring de lonen, die in Denemarken san het prijsijindexcijfer zijn gekop peld, bevriezen. Bovendien wilde zij van alleniet- salaristrekkenden een extra-belas ting van drie procent heffen. De re gering leed een nederlaag, doordat de linker vleugel van de Socialisti sche Volkspartij het beginsel van de automatische loonregeling niet wilde loslaten. Het- bestuur van deze par tij had zich donderdag al tegen het regeringsvoorstel gekeerd. Zes volks socialisten sttemden in het parle- Gertie Bierenbroodspot ment tegen en de overige veertien voor het wetsontwerp. By de jongste parlementsverkie zingen, die op 22 november 1966 plaatsvonden, verloren de sociaal democraten 7 zetels en kwamen op 69, terwyi de socialistische volks partij haar zetelaantal verdubbelde en met 20 afgevaardigden in het parlement kwam. De sociaal-demo craten kregen voorts nog een zetel van de Faroër-eilanden. Met 90 vertegenwoordigers in een parlement van 179 zetels hadden de socialisten voor het eerst in de geschiedenis van Denemarken een absolute meerder heid. De onderhandelingen over een regeringscoalitie tussen sociaal-de mocraten en volkssocialisten mis lukten, vooral door de tegenstand van de laatsten tegen het. Deense lidmaatschap van de NAVO, maar de minderheidsregerir/; van Krag kon tn het parlement tot dusver steeds op de steun van de volkssocia listen rekenen. Smaad in antiek affaire bewezen De rechtbank in Utrecht heeft de 23-jarige J. W. K. Krijnen uit Til burg vanmorgen wegens smaad schrift veroordeeld tot een boete van f 150 of 15 dagen. De rechtbank achtte het bewezen dat hy door middel van een interview met een landelijk dagblad smaadschrift heeft gepleegd ten opzichte van zün beide ooms, twee antiquairs. Ik had in het bewuste interview verklaard, dat een aantal meubels dat in 1965 op het kasteel Genhoes in Valkenburg-Houthem zou worden geveild, was vervalst. Zo zouden z.g. antieke stoelen, tafels en een schouw in de jaren 1959 en 1960 in de werk plaatsen van het kasteel zyn ver vaardigd. Hy had deze in die jaren ln het kasteel gewerkt, er dit met eigen ogen gezien. Een deel van deze meubels werd op de veiling inderdaad voor veel geld verkocht. Een onderzoek van de justitie toonde aan, dat de bewe ringen op juistheid berustten. Er was inderdaad sprake van verval singen. De officier van Justitie had ty- dens de zitting twee weken geleden tot vrijspraak geconcludeerd, omdat er geen sprake van smaad of smaadschrift was. Krijnens raads man was tot dezelfde conclusie ge komen, Naar zijn oordeel had hy zyn mededelingen gedaan in het al gemeen belang. De rechtbank accepteerde dat laatste argument niet. Volgens de rechtbank had Krijnen zich tot de Justitie moeten wenden inplaats van tot de krant. Dat zyn beschuldigin gen juist waren doet daar, aldus de rechtbank, niets aan af. Joodse schrijver huwt kleindochter van nazi-generaal De Joodse schrijver Jean-Fran- <?ois Steiner schrijver van het boek „Treblinka" en wiens vader in het concentratiekamp Auschwitz om kwam is in het huwelijk getre den met de kleindochter van de nazi-veldmaarschalk Walter von Brauchitsch Grit. Naar de uitge ver van Steiner zei, werd het hu welijk twee maanden geleden ge sloten. Tot Journalisten zei Steiner: „Als ons huwelijk iets te betekenen heeft, dan is het niet van vergeven en vergeten. Wy zyn slachtoffers van het verleden". Het boek „Treblinka" is de ge schiedenis van de moord op 70.000 Joden door de nazis ln het kamp Treblinka. Grits grootvader, veldmaarschalk Von Brauchitsch, leidde in 1941 het Duitse offensief tegen Rusland. Voor het einde van het jaar werd hij door Hitier echter van zijn post ontheven. New Yorks museum krijgt collectie zoogdier-fossielen Het Amerikaanse r tuurlijke historie in New York heeft de grootste collectie zoogdier-fossie len van de wereld ten geschenke ge kregen. De collectie omvat meer dan 25.000 specimina van nu uitgestor ven Noordamerikaanse honden, kat ten, herten, kamelen, paarden, Rhi- nocerossen en olifanten. Sommige vaji deze fossielen dateren uit de ijstyd. De collectie behoorde tot de na latenschap van wylen Childs Frick, een multimiljonair, paleontoloog en kunstbeschermer, die in 1965 is over. leden. Zy omvat het skelet van een paard met drie tenen, dat 12 miljoen jaar geleden leefde. Dit skelet is in 1953 in de Amerikaanse staat Ne braska gevonden door Morris Skin ner, een van de curatoren van de collectie. Vera Bryner 51 - overleden Vera Bryner, die in 1950 de rol uitgebeeld heeft van de tragische heldin in de opera „De consul" van Gian Carlo Mehotti, is in haar wo ning in New York op 51-jarige leef tijd gestorven. De lyrische sopraan, die de zuster was van de acteur Yu! Brynner, is in de jaren '40 beroemd geworden door haar rollen by de Neworkse opera. Miss Bryner werd evenals haar broer, die een naam aan zyn naam toevoegde, in Rusland geboren.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7