Gemeenteraad in negen zittingen door begroting over Bezorgdheid woningwet -bouw Zwaarste snel door afdelingen eerste fase Dank tot slot Snel herstel Vliet gaat vóór probleem aansprakelijkheid Steun van NSF voor sporthal GOUD v. d. Water In januari 10.000ste naoorlogse huis Catiftï*ïa, soep.die is pas lekker! Bejaardenzorg heeft de volle aandacht Minder wolvee - ruime aanvoer slachtvee R 19? ZATERDAG 16 DECEMBER LEIDSCH DAGBLAD Een mild gestemde Leidse raad, die kenne lijk een laatste ernstige poging deed om de Chn behandeling van de gemeentebegroting deze tveek te voltooien, maakte het de wethouders Piena en mevr. Den Haan-Groen gistermiddag niet moeilijk in de discussies over openbare merken, woningbouw en volkshuisvesting, hoofdstukken die veelal als „zwaarste" van een dergelijk debat gelden. Het gevolg was, jat de genoemde wethouders nog in de eerste helft van de middag het veld konden ruimen na het aanhoren van de opmerkingen van de raadsleden in eerste instantie, om het kathe der te laten aan wethouder Sannes voor zyn Snel herstel van het zwembad De Vliet heeft voorrang boven de vraag, wie verantwoordelijk is voor de onverkwikkelijke affaire en wie er zou moeten betalen voor de schade, aldus het standpunt dat wethouder Sannes gistermiddag formuleerde in (i het voortgezette debat over de Leidse gemeentebegroting. Deze wethouder zegde voorts toe de mogelijkheid te onder- i zoeken van personeelsversterking van de Sportstichting. Weinig optimisme koesterde hij ten aanzien van de spoedige aanleg Jcuajvan meer sortvelden dan thans reeds in voorbereiding zyn. Wethouder Sannes stelde met vol- thel doening vast, dat de NSF voor de sporthal aan de Boshuizerlaan een bedrag van 50.000 gulden en een ren teloos voorschot van f75.000 heeft toegekend. Aan de vloer van deze sporthal zal de grootste aandacht worden besteed. antwoord met betrekking tot sport, recreatie en jeugdwerk. In de avondzitting voerden nog het woord de wethouders Menken, mevr. Den Haan en Piena (die een zeer uitvoerig betoog hield), waarna weer in tweede instantie raadsleden en wethouders hun zegje zeiden, de kapitaal- dienst even ter sprake kwam, en de begroting 1968 werd aangenomen. Wat na zeven zittin gen nog een onmogelijkheid leek, was bereikt: de begroting aanvaard in negen zittingen, 't Ging maar net. Het was kwart voor twaalf toen de hamer voor de laatste maal viel. voorzieningen i Volgens de wethouder is het niet zo, dat de sportverenigingen gebrek medewerking moet worden ver weten bij het verstrekken van gege- die voor het rapport over de binnensporten noodzakelijk waren. De vooruitzichten op het aanleggen in meer sportvelden zijn door de huidige financieringsmoeilijkheden allesbehalve rooskleurig. Vanzelf wordt aan de uitvoering van het plan voor het laatste deel van de Kikkerpolder de hoogste urgentie gegeven. Het raadsbesluit tot overname van de Overdekte aan de Haarlemmer straat is indertijd niet goedgekeurd eigenaar is thans niet meer tot verkoop bereid. Vernieuwing van De Zijl is inderdaad dringend gewenst en de suggestie van overkapping zal worden bestudeerd. In de tweede ronde deelde hij voorts mee, dat bin nenkort een voorstel aan de raad zal worden gedaan tot bouw van een in- 6tructiebad in Zuidwest. De plannen voor voetbalvelden in het Morskwartier zijn voornamelijk Vertraagd door de plannen van de Universiteit voor een nieuw Acade misch Ziekenhuis. De Sportstichting heeft uitbreiding van personeel gevraagd waardoor een betere communicatie met de vereni gingen tot stand zal kunnen worden gebracht. De zaak van het zwembad De Vliet ft de wethouder zwaar op de maag. Zijn grootste zorg Is, het bad op tijd weer gereed te hebben voor het ko mende seizoen. De vraag wie aan sprakelijk is en wse betalen moet is secundair, maar het college zal deze kwestie toch tot op de bodem uitzoe ken. In de januarivergadering van de raad zal om een krediet tot finan ciering van het herstel worden ge vraagd. De herstelkosten zullen pas volgende week bekend zijn. Sportstichting Wethouder Sannes zou graag zien, at de Sportstichting over voldoende personeel beschikte voor onderhoud ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 van en controle op de sportvelden, waarom in een motie-Versnel werd gevraagd. Overnemen van de motie betekent echter het aanvaarden van financiële consequenties die nog niet geheel kunnen worden overzien. Een goede voorziening zou wel eens een ton per jaar kunnen gaan kosten. Spreker was bereid hierover de Sportstichting te horen en de zaak in de raadscommissie te behandelen. De Leidse norm van 30 vierkante meter per inwoner voor recreatie- Geen overdracht psychiatrische inrichtingen Wethouder mevr. Den Haan deelde in haar antwoord op vragen uit de raad mede, dat de proef met plastic vuilniszakken tot dusver is geslaagd en zal worden voortgezet, eventueel uitgebreid. De grofvuilophaaldienst zal komend jaar weer zeven maal langs iedere woning komen. Over de bouw van een derde oven van de vuilverbrandingsinstallatie zal bin nenkort een beslissing worden geno- De overdracht van het beheer van de psychiatrische inrichtingen te Oegstgeest aan Rijk of provincie achtte zy onjuist, afgezien van de vraag of deze instanties het beheer zouden appreciëren. Sinds 1945 is voor zeseneenhalfmiljoen gulden kre dieten aan deze inrichtingen verleend door Leiden. Een groot deel van de verpleegden zijn chronische patiën ten. Om deze en andere redenen zyn de inrichtingen eigenlijk niet geschikt voor de universiteit dus weinig aan trekkelijk voor overneming door het Rijk. ADVERTENTIE Gezelligheid met volle teugen GRAPILLOM alcoholvrij druivensap (gebrTs£eur nv) Bomen „verhuizen" in Leiden De gemeentelijke plantsoenendienst is donderdag begonnen met het uit graven van 25 populieren aan de ir. Driessenstraat, die moesten verdwij nen in verband met de toekomstige aanleg van een parkeerterrein. De circa 15 meter hoge, ongeveer 15 jaar oude zuilpopels (Populus Ita- lica), zijn allerminst verloren. De plantsoenendienst heeft ze gisteren „getransplanteerd" in Zuid-West, waar het openbaar groen nogal laag is. Drie populieren zijn overgepoot in het Jacques Urlusplantsoen. Twee- en-twintig heeft men in de taluds van de Fortuin vijver tussen Korte Vliet en Bachstraat opgericht. Een groepje van drie staat in het gras achter de flats aan de Corellistraat, drie op de hoek van Beethovenlaan en Toscaninilaan, drie bij de Liszt- brug langs het Berliozpad, drie in het talud aan de overzijde var Tsjaikowskikade en tweemaal vijf stuks op de kop van de vijverstukken aan weerszijden van de Schubertlaan. Spreker verzekerde dat bij het stre- en om tot permanente complexen oor volkstuinders te komen, de be hoeften van de nieuwe wijken niet zullen worden vergeten. Het college onderzoekt de moge lijkheden om het woonwagenkamp en de woonschepen bij de Haarlem merweg te verplaatsen. In de Merenwijk wordt beslist aan jachthavens gedacht. Jeugd In tegenstelling met wat daarover in de raad was gezegd, meende de wethouder dat in het Cower-rapport over het jeugdwerk niet alleen wordt gedacht aan de jeugd van 9 tot 16 jaar. Overigens zal een onderzoek naar de wensen en behoeften van de jeugd van 16 tot 25 jaar zeker zijn nut kunnen hebben. Dit zal met de LJA worden besproken. Veel concreets over nieuwe clubhui zen in Zuidwest valt nog niet te zeg gen. Het gaat hier om het vinden van een vorm van bestuurlijke sa menwerking tussen clubhuisbesturen en speeltuinverenigingen. Het is een kwestie van geduld maar spreker vertrouwde, dat men nu toch binnen niet al te lange tijd tot tastbare re sultaten zal kunnen komen. Speeltuincoiiflict vloeide voor een groot deel voort uit het verloren gaan van het clubhuis, waarvoor de vereniging de gemeente aansprakelijk stelde. Dit clubhuis was echter indertijd clandestien ge bouwd, en moest later door de ge meente worden afgebroken. Het is niet juist te zeggen, dat de gemeente daarna te lang heeft gewacht met het forceren van een oplossing van het conflict. Men heeft aan overleg in plaats van de harde hand de voor keur gegeven, helaas zonder resul taat. Mocht de Bond van Speeltuinver enigingen niet binnenkort zelf met een oplossing komen dan zal het col lege de zaak in eigen hand nemen en overwegen, de speeltuin als speel plaats open te stellen. In de raadsvergadering van 15 januari a.s. zal een voorstel aan de orde komen over de aanleg van vrye speelgelegenheden in het Kooipark en aan de Lopsenstraat. Daarna zal de aandacht voorlopig gericht zijn op de binnenstad. Nadat elf leden van de Leidse raad over het algemeen in eerste instantie zeer kort het woord hadden gevoerd over het departement waarover wethouder Piena de scepter zwaait (openbare werken waaronder ook woningbouw valt) had de wethouder zelf in de avonduren een uitvoerig betoog nodig om gedetailleerd op allerlei problemen in te gaan, die waren aan geroerd. Hij toonde zich daarbij zeer bezorgd over de bouw van woningwetwoningen waarvan het Leidse contingent een gevoe lige slag mag verwachten. Elf sprekers De heer Koopmans (PSP) vroeg het college aandacht voor polyesterhui zen, waarvan er al enkele in Stads kanaal zijn verrezen, en voor andere nieuwe systemen, die zowel kosten- drukkend als bespoedigend kunnen werken in de woningbouw. De heer Gransch (PvdA) drong aan op voortvarende plannen voor restauratie van de historische pan den, die in het bezit zyn van de ge meente. „Zyn B. en W. er overigens in geslaagd, particulieren voor de restauratie van hun historisch bezit te bewegen, hetgeen men zou trach ten te bewerkstelligen?" De heer Zitman (WD) wilde weten of het juist is, dat honderden wo ningwetwoningen nog niet aan de betrokken woningbouwverenigingen zijn overgedragen, hoewel die wel de huren innen. De heer De Wilde (KVP) wenste meer voorlichting over de factoren, die de woningbouw in Leiden nu al zo lang hebben gestremd. Met welk percentage is de toewyzing van woningwetwoningen aan Leiden ver minderd? Spreker bepleitte voorts een onderzoek door de Vereniging van Ned. Gemeenten naar een aan vaardbaar huurpeil, waaruit het on derhoud van woningen bekostigd kan worden. Op voortvarende planning voor de woningbouw drong de heer De Kier (Prot. Chr.) aan, zodat men direct met uitvoering kan beginnen wan neer gronden beschikbaar komen. Wordt het voorts niet tyd dat de woningbouwverenigingen weer zelf gaan bouwen zoals vroeger het geval was? Spreker wenste ook plannen voor restauratie van de stadspoorten. Nadat nog heel kort het woord was gevoerd door mevr. Kerllng-Simons (PvdA), Lyten (KVP) en Koppen (Noodraad) vroeg de heer Roorda (PvdA) dringend om schetsplannen voor de Merenwyk. Hy betreurde dat niet in 1968 maar een jaar later met uitvoering van de plannen zal kun nen worden begonnen. HU pleitte voorts voor een weloverwogen diffe rentiatie in het woningpakket. De heer Van Aken (PvdA) vestig de de aandacht op de „open riolen" zoals de sloten, die zich op verschil lende punten in de stad bevinden. Hy wenste een onderzoek, of deze niet gedempt zouden kunnen worden met medewerking van de eigenaren. Tot slot sprak de heer Frans (PSP) over de „Leidse" woningen in Lisse en hü vroeg zich af of daar wel vol doende belangstelling voor bestond. Goed beeld over afgelopen jaren Wethouder Piena deelde in zyn antwoord mede dat in het lopende jaar in Leiden 448 woningwetwonin- W ET HOU DER PIENA gen, 131 premiewoningen en 209 on gesubsidieerde woningen tot stand zyn gekomen, een totaal van 788 of wel 76 woningen meer dan de ver wachting by de behandeling van de vorige begroting. Het totaal van de laatste twee jaar bedroeg 1610. In januari komt in Leiden de 10.000ste nieuwe woning in de naoorlogse jaren gereed en wel in het Morskwartier. Van die 10.000 waren 6004 woning wetwoningen, 2744 premiebouwwo- ningen en 1252 ongesubsidieerde woningen. Toekomst somber Voor 1968 biyft de particuliere bouw een rem ondergaan door de hoge rentevoet. Toch streeft de mi nister naar een verschuiving naar deze sector, ondermeer door lande- lUk het aantal woningwetwoningen met 10.000 te verminderen. De ver laging van de toewyzing voor Zuid- Holland zal 20 tot 25 procent bedra gen. Voor Leiden betekent dit een contingentsvermindering van 50 tot 63 op een basiscontingent van 253. Dit kan resulteren in een tekort van 15 tot 22 woningen om de plannen te verwezeniyken die nu reeds voor 1968 op stapel staan. Nieuwe wijken Wat betreft de ontwikkeling van de nieuwe woonwyken, waarvan de bouw door de grenswyziging moge- lUk is geworden, deelde wethouder Piena ten aanzien van de Stevens- hofjespolder mede, dat verschillende gronden reeds door de gemeente ver worven zyn. Onderhandelingen over verdere aankopen zyn aan de gang. Voor wat het gemeenteiyke deel van het industrieterrein De Waard betreft zal voor het einde van dit jaar door de directeur van gemeen tewerken een kredietaanvrage voor het bouwrUp maken van de terreinen by B. en W. worden ingediend. In Januari zal de commissie van Openbare Werken op de hoogte wor den gesteld van de zaken betreffen de de Merenwyk waarmee de wethou der in april a.s. in de raad hoopt te kunnen komen. Opruiming Wat betreft de sanering deelde de heer Piena mee, dat in het gebied Herensingel-zyisingel reeds 375 wo ningen zyn aangekocht en 125 nog aangekocht moeten worden. Gesloopt zUn er 250, nog te slopen 125. Voorts moeten voor de uitvoering van werken in het kader van het wegenschema-eerste-fase 461 wonin gen verdwynpn, bewoond door 1462 personen, 84 pakhuizen, 39 garages, 8 bedryven en winkels en 24 overige gebouwen. Wegen Met betrekking tot de wegenbouw zei de wethouder, dat de wegen over het Schuttersveld in 1968 in uitvoe ring komen. Een kredietaanvrage voor de Leidse invalsweg naar het Plesmanviaduct zal nog dit jaar by B. en W. worden ingediend, een kre dietaanvrage voor reconstructie van het Stationsplein in februari komend jaar. De Langegracht komt binnen enkele maanden gereed. Een grote zorg is nog om ook deze weg aan beide uiteinden een goede aanslui ting te geven. Water Het is byzonder verheugend dat de provincie kenneiyk vaart zet achter de aanleg van de nieuwe vaarweg om Leiden heen. Het karakter en de aantrekkeiyk- heid van Leiden zou door demping of verkluizing worden aangetast. Er zullen ongetwyfeld acties op touw worden gezet om dit te verhinderen. Aan grachtvernauwing zal hier en daar niet kunnen worden ontkomen. Aspecten van deze zaak zyn in studie. Allerlei De gedachte is geopperd een ten toonstelling in de geest van Leiden Bekeken te herhalen. Dit zou moge- ïyk kunnen by het gereed komen van een definitief plan voor de Me renwyk. De rioolwaterzuiveringsinstallatie Allemansgeest zal vermoedeiyk eind komend jaar voltooid zyn. Sloten, die in Leiden liggen en veel al open riolen zyn, worden zo spoe dig mogeiyk gedempt. Overleg zal worden gepleegd met de eigenaren. Binnenkort zullen, nu regelingen over allerlei bykomende zaken, vele woningen aan woningbouwvereni gingen worden overgedragen. Boven dien zal worden onderzocht, of de woningbouwverenigingen niet weer zelf woningen moeten gaan bouwen zoals dat in het verleden het geval Het streven is de spoorbaan van het station naar Utrecht ook by Morsweg en Haagweg te verhogen, zodat vrUe onderdoorgangen ont staan. B. en W. wyzen automatische halve afsluitbomen af. Onderhande lingen met de NS over verhoging zyn gaande en er is zelfs een voorlopig plan opgemaakt. Het is mogeiyk, dat de Cito-fietsen- stalling op de Stationsweg, thans eigendom van de Boerenleenbank, als stalling heropend wordt met een achteruitgang naar het Schutters veld. De wethouder zal zich nader oriënteren van het stadium der plan nen in deze richting. ADVERTENTIE De opmerkingen van de raadsleden naar aanleiding van het hoofdstuk van de begroting over maatschappelijke zorg en volksgezondheid gaven wethouder Menken gisteravond aan leiding tot uitvoerige uiteenzettingen, waarin hij vooral veel aandacht vroeg voor de problemen rond bejaardenzorg. Sociale raadsvrouwe Wethouder Menken nam zich voor, het probleem van de frequentie en de plaats van het spreekuur van de sociale raadsvrouwe nader te bezien na studie van haar jaarverslag. Van haar „klanten" kwam ongeveer de helft uit de binnenstad, de rest zeer verspreid uit de buitenwyken. Een centraal opnamebeleid voor bejaarden achtte de wethouder zeer gewenst, en dan op grond van so ciaal-medische indicaties. Voor de bejaardenzorg is ook een dienstcen- trum van groot belang, omdat dit tegemoet komt aan de moderne op vattingen, dat bejaarden zolang mo- geiyk zelfstandig in eigen mileu die nen te biyven. Een studie van de behoefte aan bejaardentehuizen tegen het jaar 1980 heeft geleerd, dat er dan 120 tot 140 aanvullende plaatsen moeten zyn voor roomskatholieke bejaarden 200-250 voor hervormde, terwyi r gereformeerde bejaarden geen aanvullende behoefte bestaat. Voorts bestaan er plannen voor ongeveer 200 plaatsen voor „neutrale" bejaar den. Van die cyfers gaan B. en W. uit by het voorbereiden van plan- Het is thans nog niet te zeg gen, waar in de toekomst eventueel nieuwe centra gesticht zullen worden. Ook voor chronisch zieke en voor gee6teiyk gestoorde bejaarden zyn plannen in studie, in samenwerking met het Academisch Ziekenhuis, Lei derdorp en de psychiatrische inrich tingen in Oegstgeest. en W. zullen zich ernstig be raden op de mogeiykheden, te ko en tot stichting van een chréche. Komend Jaar wordt een definitieve beslissing genomen ten aanzien van de huisvesting van de Stichting Huis- houdeiyke Voorlichting, die niet zon der schade verspreid gehuisvest kan worden. Het thans in overweging zynde pand aan de Hooigracht heeft nadelen maar ook het grote voordeel van de centrale ligging. Gezondheids centrum in Zuidwest Ten aanzien van een gezondheids centrum in Zuidwest deelde wethou der Menken mede, dat zal worden uitgezien naar de mogeiykheld, ruim te te huren in een groot ander pand, maar huur zal vermoedeiyk duur biyken. In dat geval zal met kracht worden gestreefd naar de bouw van een apart centrum, waarin eventu eel ook ruimte geschapen wordt voor jeugd- en verenigingswerk. B. en W. hopen in de loop van 1968 met zeer positieve voorstellen te komen. Het woonwagenkamp aan de Haar lemmerweg zag spreker vooralsnog niet verdwynen. Een belangryke ver- W ET HOU DER MENKEN betering zou al zyn, wanneer de woonschuiten uit de vaart zouden verdwynen. Burgemeester Van der Willigen kon gisteravond de behandeling van de Leidse begroting 1968 afsluiten met een woord van waardering voor de zelfbeperking, die de gehele raad zich had opgelegd In de lengte van verkla* ringen en debatten, aan welke zelf* beperking hyaelf niet altUd was toe* gekomen. Dank zy deze wijze van be* handeling kon de begroting in negen zittingen worden afgehandeld. De heer Kret dankte namens de raad de voorzitter voor zijn leiding, de wethouders voor hun uiteenzettin* gen en de ambtenaren voor het vela werk, dat zij hebben moeten verrich ten om de begroting samen te stellen en de vlotte behandeling mogelijk te maken. De gebruikelijke feestdronk en het feesteiyke hapje voor de door de uit puttende vergaderingen toch wel wat vermoeide raadsleden zoals dat de laatste begrotingszitting pleegt te be sluiten, bleef ditmaal achterwege. Het was namelijk op het uiterste moment voor bestellingen nog niet zeker of bet deze avond zou lukken. Enfin, daar is maandagavond nog gelegen heid voor en na een gewone raadszit ting, die niet zo*n uitvoerige agenda toont dat er niet een ogenblikje af kan voor uitblazen. Leidse veemarkt Donkere dagen voor Kerstmis, ja ook op de veemarkt. Het bleef gisteren lang donker en triest. Er is echter een lichtpunt in tegenstelling tot de Sint-Nisolaasmarkt, toen er weinig vraag was naar vlees. Zo midden in het stille seizoen, juist vóór de kerstdagen, valt er een opleving waar te nemen in de slacht- veehandel. Poelier geduchte concurrent Alleen op de slachtvee-afdeling komt deze opleving voor. Drie zon dagen straks. De poelier is echter een geduchte concurrent, want ook gisteren heerste wel de meeste druk te op de pluimvee-afdeling, terwyi de prijzen daar hoog lagen. De gebruiksvee-afdeling zit wel in haar winterslaap. De aanvoeren nemen ln omvang af en over het algemeen zit er niet veel beweging in de prijzen. Vooral op de afdeling vare koeien gaat niet veel om, aan gezien de prijzen op de slachtvee- markt geen aanleiding geven tot veel drukte. Ook de invoer van Deense runderen doet daar geen goed aan. De handel in het. vare vee was dan ook stug. De melkkoeien deden het rustig. De aanvoer van Jongvee is klei ner dan het geweest is. Ook dit wekt geen verwondering gezien de tyd van het jaar. Nuchtere kalveren waren er gisteren iets meer. Voor de mes- terij brengen deze dieren nog wel eens aanlokkeiyke prijzen op. Note ring: melkkoeien 900.-/1225.-/1600.-; vare koeien 550.-/900.-/1250.-. Slachtvee Begin deze week, al thans de markten van afgelopen maandag, vertoonden grotere aan voeren met een redelyke handel. In de loop van de week raakten de grossiers in vee en vlees wat verza digd. Gisteren een goede aanvoer, die geiyk was aan die van de vorige week. Aanvankelijk wat stroef wer den later de oude pryzen wel ge haald. De meningen waren wat ver deeld. De verkopers zelden dat da prijzen niet geheel haalbaar waren. De inkopers deelden ons mede dat de oude prys vlot betaald werd. De aanvoer van vette kalveren was iets groter, de handel daarentegen traag, terwyl de export niet minder was. De prijzen bleven wel gehandhaafd. Notering: slaohtstieren 4.-/4^0/4.45, slaohtrunderen 3.03/3.95/4.40, prijzen per kg. gesl. gew., vette kalveren 3.30/3.70/4.prys per kg. lev. gew. Wolvee Iets minder aanvoer, maar toch nog 1800 stuks. Meer dan normaal in deze tyd van het jaar. De handel was stug. Gaande de markt werd alles tooh nog verkocht en daarna ging het richting Parijs. Notering: vette schapen 110./130. /145.vette lammeren 120./165.— 180.—. Varkens en slachtvarkens Vla de beurshandel trokken de prijzen op. Men heeft blykbaar goede ver wachtingen betreffende de omzetten voor de aanstaande feestdagen. De slachtzeugen deden het deze week best. Direct daarop reageerden de lichte varkens- en biggenmarkt, want gisteren by een goede aanvoer van biggen, doch minder lichte var kens, was de handel goed. Alles werd vlug verkocht. Notering: zeugen 325./375./'450.lichte varkens 85.—/90.—/10.—biggen 57.-/62.—/ 6.7—. Geiten Goede aanvoer. Dank zij de inkopen van de buitenlandse gastarbeiders werd alles vlug ver kocht. Notering: 03.—/40.—/60.—

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3