Ook Tilanus reikt radicalen de hand Bewoners bewaken onbewaakte overweg ARJOS voor behoud christelijke partijen PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 16 DECEMBER 195 Natuurlijk is Koning Constantijn van Griekenland na zijn misluk te staatsgreep het mikpunt van cabaretiers, die verlegen zitten om werkelijk-goede tekst en de gelegen heid aangrijpen de jonge vorst een trap na te geven. Maar in elk geval heeft de jonge vorst iets gedaan. Had hij dat niet. dan was het ook niet goed geweest en zou hij als handlan ger van het fascisme" te boek hebben gestaan. Wie de zaken nuchter tracht te bezien, moet begrip hebben voor de moeilijke positie, waarin de koning na april verkeerde. De militaire machtsgreep van een half jaar gele den had hem kennelijk verrast en volgens de diplomatieke correspondent van de (Londense) „Times" moet het daarna zijn bedoeling zijn geweest de militaire dictatuur te matigen en de monarchie veilig te stellen als een boven de partijen staande stabilise rende factor. Van hun kant stelden de militairen prijs op het aanblijven van Koning Constantijn, al was het alleen maar om daarmee niet de mi litaire hulp van de Verenigde Staten te verspelen. Dit stilzwijgende ak koord van twee partijen, die .in wer kelijkheid elkaar naar het leven ston den, is door de jongste ontwikkeling verbroken. Koning Constantijn meende zijn kans schoon te zien om de militairen aan de kant te schui ven, maar heeft zich daarbij schro melijk vergist. Misschien heeft hij zijn eigen gezag overschat, toen hij de legerchefs opdracht gaf zijn beve len uit te voeren; mogelijk heeft hy ook de fout begaan al te veel te ver trouwen op ontevredenheid na de ne derlaag in de kwestie-Cyprus. Er zijn andere factoren denkbaar, die 'sko- nings poging om de democratie te herstellen hebben doen mislukken. Was het noordelijk gelegen Larissa wel het goede uitgangspunt voor een tegenzet en had Constantijn niet de voorkeur moeten geven aan het na tionale centrum Athene? Dat de ko ning steun kreeg van vloot en lucht macht was belangrijk, maar het leger bleek niet bereid hem massaal te vol gen. De kolonels hadden immers al lang tevoren maatregelen genomen om zich tegen een staatsgreep uit die gelederen te beveiligen: monarchisti sche officieren waren ontslagen en vervangen door hun eigen vertrou wensmannen. Nu is het betrekkelijk gemakkelijk achteraf de vinger te leggen bij omstandigheden, die de manoeuvre van Koning Constantijn bij voorbaat al tot mislukking had den gedoemd, maar niemand weet welke toezeggingen de jonge vorst hebben verlokt toch in actie te ko men, toezeggingen die mogelijk ach teraf niet verwezenlijkt werden. Bo vendien mag niet vergeten worden, dat zijn voornaamste tegenstander, kolonel Papadopoelos, een man van ongewone kwaliteiten is, die zich tij dens de tweede wereldoorlog al een goede naam verwierf door zijn leider schap in de strijd tegen de Duitsers. Tegenover deze stille, maar krachtige figuur met grote ervaring heeft Ko ning Constant-ij ns impulsieve, maar niettemin moedige opstand het on derspit moeten delven. iternationaal gezien is de interne I.trijd in Griekenland bijzonder pijnlijk, nu de Middellandse Zee niet langer meer is wat zij vroeger was: een Westeuropees „binnen meer". Het Kremlin heeft van de Israëlisch-Arabische wrijving gebruik gemaakt om zijn vlootpositie in de Middellandse Zee zeer aanzienlijk te versterken. In Moskou heeft men al tijd al gedroomd van toegang tot het „warme water" en die droom is nu volop werkelijkheid geworden: zowel Amerika, dat hier de machtige „Zesde Vloot" laat rondvaren, als de oeverstaten waaronder dus ook Griekenland zijn ernstig veront rust door het feit, dat zij rekening moeten houden met een Sowjetrus- sische scheepsmacht van vijftig, mis schien zelfs 55 schepen waaronder zes onderzeeërs met kernraketten. In enkele jaren tijd, tussen 1963 en 1966, is de Sowjetrussische vloot in de Midddellandse Zee vertienvoudigd en de vraag rijst wat de Kremlin- leiders daarmee voor ogen staat. Is het een middel om druk te oefenen op de Amerikanen, nu die zo sterk betrokken zijn bij de oorlog in Viet nam? Heeft het iets te maken met de Middenoostelij ke olieleveranties aan het Westen? Volgens Amerikaan se marinedeskundigen moet men de ze ontwikkeling nog anders bekijken: de Sowjet-Unie heeft ontdekt, dat oceanen en behéérsing van die oce anen van groot belang kunnen zijn om de communistische oogmerken te bevorderen. Moskou ziet duidelijk in, dat het Midden-Oosten in het al gemeen en Egypte in het bijzonder de verbinding vormen tussen Europa en het Middellandse-Zeegebied aan de ene kant en de Indische Oceaan Oost-Afrika, Indië, Indonesië, het Verre Oosten in het algemeen en Australië aan de andere kant. An ders gezegd: met name Egypte ligt op het kruispunt van drie continenten Europa. Azië en Afrika. Zowel Na poleon in het begin van de negen tiende eeuw als Winston Churchill in het midden van de twintigste eeuw tijdens de Tweede Wereldoorlog za gen die strategische betekenis glas helder in. Zou de Sowjet-Unie erin slagen het gehele Midden-Oosten te overheersen door haar vriendschap met- de Arabische landen dan zou Europa geblokkeerd worden. Geen enkel vliegtuig is immers in staat om de lange lijn van Arabische lan den, van Marokko in het westen tot Perzië oostwaarts, te overschrij den. Door hun verdeeldheid zijn de Arabische staten tot een dergelijke bedreiging niet in staat, maar de zaken komen anders te liggen als een wereldmacht als de Sowjet-Unie de bindende factor gaat vormen. Het spreekt vanzelf, dst- een land als Griekenland, met deze nieuwe Rus sische machtsfactor „op de stoep" weinig neiging vertoont tot ver draagzaamheid tegenover binnenland se activiteit van communistische zij de. Bovendien ziet Athene zich ge plaatst tegenover een andere factor: „Bouwstenen voor C.H.U." (Van onze parlementaire redactie) De voorzitter van de CIIU, drs. A. D. W. Tilanus, is de christen-radica len in zijn partij vanmorgen op de buitengewone algemene vergadering van de Unie tegemoetgekomen met de belofte dat de bouwstenen, die zij hebben aangedragen, op hun bruik baarheid zullen worden onderzocht. „Ook al zullen de oplossingen, die de KVP zonder haar eigen karakter op te geven. „De samenwerkingsvorm zal zodanig moeten zijn dat geen der deelnemers haar eigen herken baarheid behoeft te verliezen", merk te hij op. De unievoorzitter sprak zich uit voor een gezamenlijke pre sentatie aan de kiezers van princi piële uitgangspunten en van een po litiek program, „dat een evenwichti- christen-radicalen ons aan de hand ge vooruitgang nastreeft". Hij vroeg doen. lang niet allemaal uitvoerbaar de vergadering daarvoor in een reso- zijn, met hen weten wy, dat het beter kan en dan moet het ook beter", zei de unievoorzitter in zijn rede bij de opening van het congres in de Utrechtse Merwedehal. „Er is een basis van gesprek", zei drs. Tilanus. „Uit de contacten met de christen-radicalen heb ik heel duidelijk begrepen, dat zij het Evan gelie als uitgangspunt van politiek denken en handelen willen vasthou den en dat zij in het politieke huis van de Unie willen bljjven, om dat te verbeteren. In de christen-radica len kristalliseert zich een stuk onvre- lutie van het dagelijks bestuur steun. Het eigen karakter van de CHU ma nifesteert zich volgens de unie-voor zitter vooral in haar openheid naar buiten. Kardinaal Alfrink hij Paus Paus Paulus heeft gisteren de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal met de huidige maatschappij. En j Alfrink, in audiëntie ontvangen. Groot tekort hij lierv. gemeente in Nijmegen De kerkvoogdij van de hervormde gemeente in Nijmegen heeft zich in een alarmerend schrijven tot de ge meenteleden gewend en daarbij een openharig inzicht gegeven in de ui terst zorgelijke financiële toestand van de kerk. De kerkvoogdij zegt niet aan haar betalingsverplichtingen te kunnen voldoen en dat zij voor f 150.000 aan onbetaalde rekeningen heeft uitstaan. Het begrote tekort zal eind volgend jaar f 170.000 zijn. Voor het nu lopende jaar hebben de gemeenteleden in Nijmegen vrij willig een bedrag van f 285, aan de kerk toegezegd. De kerkvoogdij heeft nu gemeld, dat de situatie ho peloos wordt, als de som van vrij willig een bedrag van f 285.000 aan wordt opgevoerd tot f 300.000. Als bezuinigingsmaatregel zal het aantal hervormde predikanten in Nijmegen worden ingekrompen van negen tot zeven, door niet te voorzien in twee binnenkort te verwachten vacatures. ADVERTENTIE ...of bergruimte per m2 in een vlot - strak bergmeubel, voor wie zijn leefruimte tot op de laatste ctrf benutten wil, of moet Jan Bentveld adviseert u in persoonlijk wonen. Jan Bentveld jr. INTERIEURVERZORGING Nieuwe Rijn 24- hoek Burgsteeg-Leiden Telefoon 01710-34671 b.g.g.41974 lid distribuantenvereniging goed wonen Vijftien jaar- voor Rinahli De Italiaanse parachutist Giorgio Rinaldi is gisteravond tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens spionage voor de Sowjet-Unie. Tydens het proces had de 39-jarige Italiaan bekend agenten voor de Sowjet-Unie te hebben geworven en opgeleid. Zijn echtgenote Angele kreeg elf jaar en hun chauffeur Ar mando Girard tien jaar. wie is wèl tevreden met de wereld van vandaag?" De unievoorzitter kwam in zyn openingsrede ook de behoudende groep CHU-leden tegemoet, die in een brief aan de kiesverenigingen hun ongerustheid kenbaar hebben gemaakt over de pogingen tot toena dering tussen de drie christelijke par tijen. Deze actiegroep van zestien wist het opgaan in een andere politie ke groepering af, voor zover dit tot verlies van politieke zelfstandigheid leidt. „Ook door hen worden bouw stenen aangedragen om het gebouw van de Unie te versterken", zei drs. Tilanus. ,Jk meen, dat ook hun een volwaardige plaats in dat gebouw moet worden geboden". Drs. Tilanus zei dat de CHU streeft naar samenwerking met ARP en Gif in pruimtabak Vrouw gepakt wegens poging tot moord (Van onze Groningse correspondent) Een 59-jarige vrouw uit het Friese Workum wordt ervan verdacht, dat zij haar man (70) eind november met parathion om het leven heeft willen brengen. Politie en Justitie vermoe den dat zy een flesje met het dode- ïyk gif heeft leeggegoten in een pak je pruimtabak van de veehouder. De vrouw -de tweede echtgenote van het slachtoffer- houdt hardnekkig vol part noch deel te hebben aan de po ging tot moord op haar man. Het was de veehouder zelf, die zyn vrouw erop betrapte dat zy uit een flesje „een of ander goedje" over zijn tabak uitgoot. Op zyn vrag „Wat doe je nou?", zou de vrouw hebben geprobeerd de tabak weg te moffelen. Doch de boer wist het haar te ontfutselen. Met het pakje pruim tabak ging hy naar zyn drie zoons uit zyn eerste huwelyk en deed daar zijn relaas. Deze vertrouwden het zaakje niet en waarschuwden de po litie. Een laboratorium-onderzoek wees uit, dat de tabak was besmet met parathion. Vyf dagen voor haar ar restatie, terwyl de veehouder voor zaken naar Bolsward was, vertrok de vrouw met een in Bolsward besteld busje en tien koffers met kleding en huisraad naar haar zuster in Alblas- serwaard, waar zij 2 december werd gearresteerd. Naar in kringen in het Vaticaan j is vernomen hebben de Paus en de Nederlandse primaat gesproken over de veel omstreden Nederlandse ka- techismus. Het Vaticaan heeft getracht de uit gave van vertalingen van deze ka- techismus tegen te gaan. Naar ver luidt is de Nederlandse hiërarchie, die haar imprimatuirr van de kate- chismus verleden jaar gaf. om op heldering gevraagd over enige pas sages en mogelyk ook over een her ziening. De omstreden passages behandelen voornameiyk de -eucharistieviering en de Maria-figuur. Spaanse protestanten krijgen uitstel Het Spaanse ministerie van justi tie heeft de termyn voor de regi stratie van niet-rooms-katholie- ken, die eind december afliep, ver lengd tot 31 mei 1968. Deze maatregel zou het gevolg zyn van overleg tussen regerings- ■ertegenwoordigers en afgevaardig den van de diverse protestantse groeperingen in Spanje. De verplichting tot registratie is op krachtig verzet gestuit van de circa 30.000 Spaanse protestanten. Men beschouwt haar als een ontoe laatbare inmenging van de staat in religieuze aangelegenheden. Na tweede ongeluk in Dordrecht Teixeira de Mattos: surseance verlengd Crediteuren van het bankiershuis gebr. Teixeira de Mattos, zyn voor malig enig beherend vennoot en zyn dochterinstellingen N.V. Forumbank, N.V. Dunlop en Co. en de firma Ger- bert Rebel hebben zich gisteren op de crediteurenvergadering in het Am sterdamse Tropeninstituut byna una niem uitgesproken voor verlenging van de staat van definitieve sursean ce van betaling, waarin de Teixeira- groep verkeert, met nog eens an derhalf jaar. Bankoverval In de Westduitse plaats Bad Segeberg zyn gisteravond vier bankbedienden door pistoolscho ten gewond geraakt toen zy de vlucht wilden verhinderen van een gewa pende man en een vrouw, die de spaarbank overvielen en zich met ruim 80.000 gulden uit de voeten wis ten te maken. Drie kwartier na de overval werden de daders gearresteerd De achtjarige Irma den Toom, die gistermiddag op de onbewaakte over weg aan den Oudendyk In Dordrecht door een trein werd gegrepen, is nog in leven. Maar ln haar toestand is nog geen verandering ingetreden. Men vreest het ergste. Dit ongeluk, het tweede in tien dagen op deze overweg, heeft ln Dordrecht behalve ontroering ook verontwaardiging ge wekt. Vooral by de bewoners van de nieuwe stadswyk Sterrenburg, die de onbewaakte overweg vrywel dage- ïyks moeten passeren. Onmiddellyk is op initiatief van drie bewoners een wachtdienst ingesteld. Men wil op de uren, dat kinderen naar school of naar huis gaan, een waker by de overweg plaatse, die erop moet toe zien, dat geen bewuste of onbewuste risico's worden genomen. Actiecomité De initiatiefnemers hebben een ac tiecomité opgericht, dat als spreek buis van Sterrenburg wil fungeren. Dit actiecomité heeft vry willigere op geroepen en een verklaring uitgege ven, waarin het vaststelt, dat zowel de Nederlandse Spoorwegen als het gemeentebestuur van Dordrecht heb ben gefaald, omdat zy niet onmiddel lyk maatregelen hebben genomen na het eerste ongeval, waaxby een jon getje om het leven kwam, dat op weg was naar huis om vergeten huiswerk op te halen. In de gisteravond gehouden laat ste van de acht begrotingszittingen van de gemeenteraad heeft de bur gemeester van Dordrecht verklaard, dat B. en W. alles in het werk zullen stellen om de veiligheid op de over weg tot aan maart, in welke maand de ahobinstallatie waarop men nu al twee jaar wacht, wordt geïnstalleerd, te garanderen. Wachtdienst Gedacht wordt aan een wachtdienst. De burgemeester zei echter, dat deze wachtdienst ten minste van 7 uur des morgens tot 8 uur 's avonds moet fungeren, omdat wanneer de over weg alleen op de spitsuren zou wor den bewaakt de situatie in de on bewaakte uren voor de dan passeren de kinderen des te gevaariyker zou worden. De raad van Dordrecht had juist gisteravond een motie aangeno men om by de Spoorwegen wederom op spoed aan te dringen. De onbewaakte overweg is gelegen in de spooriyn Rotterdam—Breda. Het treinverkeer op deze lyn is by- zonder druk. Vroeger maakte maar weinig verkeer van de overweg ge bruik. Sinds de ln ontwikkeling zyn- de wyk Sterrenburg groter is gewor den, is de passage vry druk. Aange zien in Sterrenburg nog geen lagere scholen zyn gebouwd moeten veel kinderen de onbewaakte overweg over om zich naar de aangrenzende wijk Crabbenhof te begeven. WAARSCHUWING VAN BRANDT AAN FRANKRIJK De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Brandt, heeft gis teren Frankryk gewaarschuwd dat het tegenhouden van onderhandelin gen over Britse toetreding tot de EEG tot stagnatie in de Europese gemeenschap zal leiden. De minister, die eerder deze week in Brussel had deelgenomen aan de vergadering van de NAVO-mlnister- raad, sprak in het debat van de bondsdag over uitbreiding van de EEG. In antwoord op de eis van de coa litiepartners CDU en SPD, dat de EEG-mindsterraad over lidmaat schapsonderhandelingen een beslis sing moet nemen die overeenkomt met de geest van het Vedrag van Rome, antwoordde Brandt dat op de komende vergadering van de minis terraad duideiyk moet worden vast gesteld of alle zes voor, of hoeveel voor en hoeveel tegen onderhande lingen met Engeland zyn. ,eidós ZATERDAG Breestraat 119: Opening ten toonstelling grafiek J. Mensinga, W. den Ouden en A. Schltiter. 8 u. nam. 't Boshuis C.J.V. Jong Leiden. Flet- senbal m.m.v. „klapband" 8 uur nam. ZONDAG Oude Rijn 5: Pinkstergemeente. Spr. dhr. Klaaysen. 2 uur nam. Schouwburg R. K. Toneelgroep ,,De Gastspelers". Opv. van „Pas op voor paddestoelen". 8 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 uur Rijnlands Lyceum (M. H. Tromp- laan): Qem. voor oorspronkeiyk chris tendom. Spr. evang. N. v. d. Brugge, 7.30 uur nam. Zijlsingel 2. Volle Evangelie-zending Evang. C. v. d. Mee 10 uur voorm., evang. J. Zijlstra 7.30 uur nam. MAANDAG Schouwburg: Abonnementsvoor stelling Haagse Comedle. „Helder zien in het donker". 8 uur nam. DINSDAG Opening foto-tentoon- telllng d. Waa Haarlem (Rest. Dreefzlcht) af scheidsreceptie van de heer N. Horten- slus als directeur N. Z. H. 3-6.30 uur StadsgehoorzaalAbonnementscon cert. Residentie-orkest o. l.v. Willem van Otterloo m.m.v. Willen Noske (viool). 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (Koffiekamer): Lunch bijeenkomst Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Spr. dhr. J. Reugebrlnk over „De belasting over de toegevoegde waarde". 12.30 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstel ling Haagse Comedle „Helder zien Jn het donker". 8 uur nam. Ch. de Bourbonhof: Elektronicaclub „De detector" 7.30-9.30 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7-8 uur nam. Zijlsingel 2. Volle Evangfelie-zending Evang. J. Zijlstra 8 uur nam. WOENSDAG Rijksherbarium (Schelpenkade 6): Bloemschikavond Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkun de 7.30 uur nam. Camera-theater: K en O-Illm van de maand „Zarle dans le métro". 7 en 9.15 uur nam. Ryksmuseum voor Volkenkunde Centrum voor vrij geestesleven. Spr. H. D. van Goudoever over .De weg van de ulteriyke ontwikkeling". 8.15 uur DONDERDAG K. en O. Kerst- [deconcert m.m.v. R'dams Phil- 'harmonisch Orke6t. 8 uur nam. ADVERTENTIE 'n Lange De Kuyper De Frans-Canadezen drinken hun De Kuyper Jenever op de volgende ma nier: 'n Flinke scheut De Kuyper Jenever in een groot glas, byvullen met gewoon water, sodawater of tonic Daarby een paar stukjes ys. Probeer het ook eens. Misschien hebt U wel dezelfde smaak als de Frans-Cana dezen. BIOSCOPEN Camera: „Het oudste beroep van wereld", 18 J. Dag. 2.30, 7 en 9.15 u Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. LRlo: „Ik een killer", 18 J. Dag. 1 7 en 9.15 uur; Zond. 2.30. 4.45, 7 9.15 uur. Luxor: „Vernieftiglngsslag op Salpi 14 J. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; Z? 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Moeras der zonde", 18 J. I 2.30, 7 en 9.15 uur; Zond. 2.30, 4.41 9.15 uur. Studio: „Te veel voor één man", J. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; Zond. 3 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Slachting In Chicago", J. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; Zond. 3 4.30, 7 en 9.15 uur. Wassenaar Astra: vryd. 8 uur, terdag 7 en 9.15 uur, zond. 7 uur „Fantomas slaat weer to- zondagmiddag 2.30 uur „Gunfight Comanche Greek", 14 Jr. TENTOONSTELLINGEN Waaggebouw Kunstmarkt Dageiyi -6 uur nam. (behalve op zond (t.e.m 18 dec.) van 2-9 uur (t.e.m. 23 december). Galerie Hans Vink (Breestraat U Tentoonstelling over toegepaste kui Geopend dinsdag t/m zaterdag 6 1 voorm. - 6 uur nam (t/m 16 dew ber). De Lakenhal: Dag. 104 uur: >0 Rijksmuseum van Oudheden penburg 28)Werkd. 10 uur voorn 5 uur nam.; zond 1-5 uur nam. Legermuseum (Pestbulalaan) uitzondering van zaterdag van 10-41 (zondag 1-5 uur). Ryksmuseum voor Volkenkuaivai (Steenstraat 1): dag. 1017 u.; dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkuu ntooi Ryksmuseum voor de geschiedt der natuurwetenschappen: Dag. uur. zond. 1-4 uur. Museum voor Volkenkunde expoi Japanse volkskunst 10 uur voorn uur nam. (Zondags 1 tot 6 uur na t.em. 12 maart. Galerie Van der Vliet (Boternu 3)Tentoonstelling Gertl Bl« broodspot. Geopend dinsdag t/m. terdag 10 uur voorm.6 uur na bovendien vrijdagavond 810 (T/m. 6 Jaavuani). Avond- en nachtdienst der apotheljd Geopend voor spoedeisende ge S] len: Centraal Apotheek Breest h 74, tel. 20552. web bint MET EEN ENKEL WOORD (Van onze parlementaire redactie) De voorzitter van de antirevolutio naire jongerenorganisatie ARJOS) de heer H .A. de Boer, is het niet eens met het streven van de KVP-jonge ren, de confessionele partijen los te maken van hun christelijke grond slag. De heer De Boer zei dit vandaag op de jaarvergade ring van de ARJOS in Utrecht. Hy ADVERTENTIE nauwere betrekkingen van Mosköu met Griekenlands communistische Balkanburen zoals Joego-Slavië. Het Kremlin heeft kort na de Tweede wereldoorlog een grootscheepse po ging gedaan ook Griekenland ach ter het yzeren gordyn te laten ver- dwynen. Dank zy president Trumans manmoedig ingrypen kon dit worden voorkomen Maar met deze herin nering in het achterhoofd voelt Athe ne zich nog altyd allerminst gerust. liet weten dat, voorzover bekend, na genoeg de hele ARJOS aan party vor ming op christeiyke grondslag wil vasthouden. De ARJOS-voorzitter zei, dat hy het eens is met het streven van de christen-radikalen, maar hy voelt niet voor stembusafspraken met niet-christeiyke partyen. Zo'n ver bintenis behoort niet tot stand te ko men vanwege de verantwoordeiyk- heid van de christeiyke partyen aan heel het volk. Het hoofdbestuur van de AR-party zou meer richting aan de party vernieuwing moeten geven. Over de steun aan de regering van Zuid-Vietnam zei de ARJOS-voorzit ter: „Wy verdedigen een bewind, dat van democratie geen weet heeft, dat in woordkeus met betrekking tot de Noordvietnamezen aan Hitier en Nasser goede leermeesters heeft en dat een beleid voert, dat spot met door ons voorgestelde sociale verhou dingen". Over de oorlog in Vietnam: „Wan neer het vestigen van een democra tie en het verdedigen van grote gees- teiyke waarden gepaard moet gaan met een half miljoen soldaten en met napalmbommen, valt er met reden aan een vruchtbare uitkomst van die waarden te twyfelen". Over de ontwikkelingshulp: „Zou met de 38 miljoen van het KVP-ka- merlid Aarden onze defensie zyn in een gestort? Dat wil er by ons niet in. Er bleef tenslotte nog 3 miljard 131 miljoen over". Over de CHU tenslotte: „Het duffe uniehok". BINNENLAND Brand in rywielfabriek Gister middag is brand uitgebroken in de kleurenafdellng van de N.V. Gazelle Rywielfabriek in Dieren. De kostba re apparatuur ging voor een groot ge deelte verloren of werd ernstig be schadigd. De bedryfsbrandweer en de drie barandweerkorpsen uit de ge meente Rheden konden het vuur na een uur localiseren. Het ls waar- schijniyk, dat in de produktie van ge kleurde fietsen enige stagnatie zal ontstaan, hoewel men nog wel een tussenvoorraad heeft. De brand is vermoedelyk ontstaan door het over springen van een vonk. De schade is nog niet bekend, maar zal naar schat ting meer dan 100.000 gulden bedra gen. Nieuw kamerlid De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft de> heer C. Laban benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kame'r. De heer Laban heeft meegedeeld, dat hy de benoeming aanvaardt. De heer Laban. 42 jaar, is deskun dig op het gebied van het onderwys en werkt thans in Rotterdam. Hy komt in de plaats van de heer W. van der Gevel, eveneens een onderwys- deskundige van de P.v.d.A., die op 15 november tijdens een zitting van de tweede kamercommissie voor Bin nenlandse Zaken overleed. Tegen verhoging tolgelden Met algemene stemmen hebben de pro vinciale staten van Zeeland gisteren een motie aangenomen, waarin zy zeggen een verhoging van de tarie ven van de Westerscheldeveren met 30 procent onaanvaardbaar te vinden. Zy achten een verhoging volkomen in stryd met het regeringsbeleid ten aanzien van de economische ontwik keling van Zeeland en zeggen erop te vertrouwen dat de Tweede Kamer op 21 december tot een voor Zeeland i aanvaardbare oplossing zal komen. Kolendampvergiftiging In Etten- Leu'r heeft zich gisteren een geval van kolendampvergiftiging voorge daan. Toen een op bezoek komend familielid zich toegang tot de geslo ten woning aan de A. M. de Jong- straat had verschaft, bleek de 65-Jari ge J. J. van Oers reeds te zyn over leden. zyn 57-jarige echtgenote, me vrouw van Oers-Hendrikx, werd in al- leryl overgebracht naar het Sint Ig- natiusziekenhuls in Breda. Haar toe stand is zorgwekkend. Verdacht van aanranding Een 24-jarige Amsterdammer wordt ervan verdacht, dat hy vorige week zater dagochtend op de westeiyke Merwe- dekanaaldyk in Amsterdam-oost een 34-jarige receptioniste heeft aange rand en beroofd van haar polshorlo ge en enkele ringen. Volgens het slachtoffer hadden twee mannen haar op het Stationsplein met hun auto e lift naar haar -woning -aangeboden. Onderweg zou zy toen tot -tweemaal toe zijn aangerand en vervolgens uit de auto gezet. De verdachte, die is 1 ngesloten, ontkent iets met de zaak te maken te hebben. De vrouw meent hem echter als een van haar belagers te herken nen. Aanvaring In de monding van de Rotterdamse Waalhaven zyn gister middag het Duitse kustvaartuig „An- nelis Christophersen" en het Neder landse Rynschip „San Antonio" met elkaar ln aanvaring gekomen. Het Rynschip liep hierby zo ernstige scha de op, dat het dreigde te zinken. De 59-jarige schipper en diens echtgeno te konden nog op tyd overstappen op de sleper „Njord", die de met steen- len geladen „Annelis Christophersen" de Waalhaven wilde binnenbrengen, vyf sleepboten brachten daarna de half gezonken „San Antonio" naar pier 7 aan de Waalhaven, waar het BUITENLAND StrUd tegen armoede Het Ame rikaanse Congres heeft gisteren 1.773 miljoen dollar toegewezen voor de stryd tegen de armoede ln de V.S. in 1968. Dit bedrag is 15 miljoen dol lar minder dan de directeur van het programma, Shriver, zegt nodig te hebben om op hetzelfde niveau als dit jaar door te gaan en 200 miljoen dollar minder dan president Johnson had gevraagd. Toch wordt deze toe- wyzing als een overwinning voor de regering beschouwd, want zy vrees de dat het Huis van Afgevaardigden het bedrag veel sterker zou besnoeien. Ondergrondse kernproef De Amerikaanse Commissie voor Atoom energie heeft bekendgemaakt dat gisterochtend op het proefterrein van Nevada een ondergrondse atoomproef van geringe sterkte is genomen. Het is de 28ste die sinds het begin van het jaar door de commissie bekend gemaakt is. Vrachtschip vergaan Het Pana mese vrachtschip „Kenan" met een lading mangaan is gisteravond in zware storm op de rotsen by Niigata (noordoost-Ja pan» geslagen en in tweeën gebroken: 34 bemanningsle den verloren het leven, vier werden ernstig gewond. Bommen op Haiphong Gisteren hebben Amerikaanse bom menwerpers een brug op vyf km ten noordwesten van Hanoi, een andere brug en het station in Haiphong ge bombardeerd. Haiphong werd voor het eerst sinds 28 november weer aangevallen. Tevoren waren bommen geworpen op afweergeschut en raket lanceringsinstallaties rond de hoofd stad. By deze aanvallen gingen geen Amerikaanse vliegtuigen verloren, al- scheepje aan de grond werd gezet. 1 dus een Amerikaanse woordvoerder. VVEEKEINDEDIEN8T DER HUISARTSEN. Tot zaterdagochtend 10 uur plege men de eigen huisarts, da*- tot zondagnacht 24 uur de dokt^' telefoon 22222. huic alle: - wor HAAGS AGENDf (Van donderdag 14 december t/m woensdag 20 december) VRIJDAG 15 DECEMBER Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Bjei se Comedie: „De vrouwen van Tro Diligent la, 20.15 uur: Het Nederli Kamer Orkest. Theater Matrys (ln Diligent 20.30 uur; Theaterwerkgroep „De le6" en „Het onderhoud ZATERDAG 16 DECEMBER Kon. Schouwburg, 20.15 uu Comedle: „Yerma". Dlllgentla: 14.15 uur: Pantoml Carousel; 20.15 uur: Herman Phlto plano. Circustheater, 20.00 uur: Ned. D Theater. Pavilloentheater, 20.15 uur: NI* Komedie: „De dienstlift" en „Een bi Je pijn". Poppentheaters Guldo van D 14.30 uur: „Het gehlm van de gi« hoek"; Frank Kooman, 1 „Slik, de slak". ZONDAG 17 DECEMBER Kon. Schouwburg, 14.00 uur: Hu Comedle: „Helder zien ln het donk 20.15 uur: Haagse Comedle: „Lied de schemering". Dlllgentla, 14.30 uur: Tsuyoshl Ti suml. cello, m.m.v. George van Poppentheaters Guldo vai 14.30 uur: „Het geheim van de hoek": Frank Kooman, 14.30 uu de slak". MAANDAG 18 DECEMBER Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Hi I se Comedle: „Van de brug af ge"1 Dlllgentla, 20.15 uur: Tot>y Safe lo. Grote kerk. 20.15 uur: Het 1 Hervormd Kerkkoor. Joseph's Place, 22.30 uur: Ann DINSDAG 19 DECEMBER Kon. Schouwburg, 20.15 uur: se Comedie: „De vrouwen van 1 Dlllgentla, 20.15 uur: Carmenclt» zada, viool, m.m.v. George vs &e'Grote°'kerk. 20.45 uur: De Hadeï -Rei, Haags zusterkoor. Joseph's Place, 22.30 uur: Ann ton met Combo. Tiffany's, 22.30 uur: Pia Beek-" WOENSDAG 20 DECEMBER Kon. Schouwburg, 20.15 ut se Comedie: „Helder zien ln het® Diiigentla, 12.40 uur: Nieuwe KG die: „En het geschiedde in die Daf Kurzaal, 20.15 uur: Het Utr* Symfonie-Orkest. Poppentheaters Guldo van 9 14.30 uur: „Suuske en zijn ezel'! Frank Kooman. 14.30 uur. „Mlnu wonderkat". Tiffany's, 22.30 uur: Pia Beek-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2