ijziging Wassenaarse litbreidingsplannen V Wereldraad achter oproep van Paus EERSTEWOMNGOPGELEVERD AAN DE WIELEWAALLAAN KVP-JEUGD WIPT HARRY GIELEN B. W. komen ook met een motie „Berbice" In Leiderdorps plan „ZijlIiof">"> Transplantatie twee nieren mislukt Samenwerking met naburige gemeenten DAG 16 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD morie van antivoord B. en W. begroting 1968 (ester en wethouders van geven in de memorie van op de begroting van 1968 uning van de uitbreidings- jarvan een wijziging in het ht is gesteld. Wat het uit zij lwatering betreft, herziening in twee etappes W (t zuidoostelijk deel van dit begrepen bij een inmid- Ide raad vastgestelde her- Iet noordwestelijk deel van ial worden begrepen in een ratering II over de detail- liarvan intern overleg ge- rdt. ening van het uitbreidings- iaan kwam in ontwerp ge- aanleiding van de behan- dlt ontwerp in de betrok - commissies moet het ont- op enkele punten worden daarmee zal wel enige tijd ijn. et gebied van de Duiven- n Veenzijdse polder wordt der van de werkzaamheden pmissie Gravenwoude een in voorbereid. Een herzie- het uitbreidingsplan voor tussen het landgoed Ter de Zander ij vaart is inge- er. de Prov. Planologische Zodra het overleg met deze bekend is, zal het ter visie elegd. Een herziening voor )te van het landgoed Ba te noordoosten van het Lyceum verkeert nog in een am. ïojrd op vragen van raads- en B. en W. verder mee, bestektekeningen voor een ütiebureau, dat op de hoek olcampweg en de Burman- rden gebouwd gereed zijn. sn mening dat geprobeerd den nog in de loop van begin te maken met de het bureau, gezien de ruim- het huidige politiebureau, achter alleen mogelijk zyn eente voor deze investering geldlening krijgt toegewe- re raadsleden hebben er op igen de op- en afritten van ngerstunnel bij Kerkehout inderen dat men daar ook lletsen en kinderwagens ge- zal kunnen maken. B en ordden, dat de kosten van ire afritten in 1965 al wer- at op f 105.000. Het col bij Rijkswaterstaat op de deze afritten aandringen, f. zjjn voornemens voor de houden collecten de mini (jd voor collectanten, die nu edraagt, te verlagen tot 14 iie over de wensen die door zjn geuit met betrekking constructie van het tram- is door B. en W. nog afgerond. Zodra dit is, zullen aan de raad medeelingen en/of voor- rorden gedaan. Nu ver- ig worden, dat er nog ge- reruime tyd onzekerheid zal eer de toekomstige functie untal hierbij betrokken we- nB. en W. op korte termijn E£d een voorstel doen voor van een opknapbeurt aan deze wegen, tezamen wellicht met in een enkel geval een ver betering van een kruispunt. De voorbereidingen voor het door trekken van de Jagerslaan zijn ver gevorderd. Over de aan te kopen gronden is overeenstemming met vrijwel alle eigenaren bereikt. De fi nanciële positie van de gemeente laat echter de uitvoering van het werk niet toe. Wassenaarse Slag Verleden jaar heeft de raad een krediet beschikbaar gesteld ter voor bereiding van de verbetering van de toegangsweg naar de Wassenaarse Slag. De nodige opmetingen zijn in tussen gedaan en de plannen zullen worden uitgewerkt. Omdat het hier een provinciale weg betreft, moet overleg gepleegd worden met Provin ciale Waterstaat. Het lijkt B. en W. niet juist, in afwachting van het ge reed komen van de plannen, nu min of meer provisorische voorzieningen te laten uitvoeren. Voor dergelijke voorzieningen is bovendien geen fi nanciële bijdrage van de provincie te verwachten. De onzekere financiële situatie waarin de gemeente verkeert laat niet toe, aldus burgemeester en wet houders, thans reeds een tijdstip vast stellen waarop met de aanleg ike Asma in itandingskerk hting „Orgelcentrum" pleegt vents dagen Feike Asma ge- te geven voor een concert Opstandingskerk aan het Deze kerk was half ge- te luisteren naar Bach, Jin Zwart, Franck, Monni- fn Asma. Een wat wonder- (nvolging van componisten- öaar hier wordt nu eenmaal Keke opkomst veronderstelt, het een niet zonder het an- vonden we het, te moeten m dat Asma met zijn Fan- Fuga in c van Baoh een ilukkig begin had. Het stuk de gebruikte registratie, sle- rder heel saai, slordig, niets- i metrisoh onvast. Er dat Bach in overvloed dingen nagelaten heeft. De üing werd terstond goedge- »r een goed gespeeld char- blijmoedig en met smaak •n Andante van Charles jongere tijdgenoot van Han- Engelands eerste grote llOÜ' 1ste Kerstsuite krijgen we te horen en zij zakt iedere dieper weg uit onze ach- we begrijpen, dat de kerst- RS n by velen gevoelige snaren derhalve als „toegift" gaar- 3d dienen te worden. Zwart ook betere dingen. Hier is ,sl|ï zaak van traditie dan van 103 is Choral I heeft wat te veel ^oorspronkelijke en bedoelde nende klankkleuren moeten en, al is Asma een bedreven ilker, we hadden aan meer bij dit orgel past, de gegeven (Roger bijv.). Uit- ite Monnikendams „Tema 'EI azione per la notte di natale' doorgaans helder articule- beeldende schrijftrant, maar misterioso's en veel speelse jes in ijle hoogten. Asma was P dreef en bleef dit in zijn ®list niet onaantrekkelijke r is uit 's werelds d'etre V. van een algemene begraafplaats en een jacht- en woonschepenhaven kan worden begonnen. Een groot deel van de benodigde percelen grond is in handen van de gemeente, zodat wat de begraafplaats betreft met de voorbereidende besprekingen en het maken van een schetspan kan wor den begonnen. Dat de uit 1961 daterende plannen om de voormalige remise van de HTM om te bouwen tot een sporthal nog niet zijn gerealiseerd is een ge volg van het feit, dat de bouw van sporthalen gebonden is aan contin- gentering, terwijl bovendien ook de schaarste aan financieringsmidde len een beletsel vormde. Ook in het college ls nu de vraag gerezen of het geen aanbeveling verdient het. re mise-complex te verkopen. De moge lijkheden daartoe zijn by het college ta studie. Een gedachte daarby is de opbrengst van de verkoop geheel of gedeeltehjk fce bestemmen voor de bouw van een sporthal elders in de gemeente. De Wassenaarse hockey- cricket en tennisclub „De Kieviten" heeft dringend behoefte aan uitbreiding van het aantal sportvelden. Daartoe zyn plannen in voorbereiding, waar over de raad spoedig nader geïnfor meerd zal worden. De ingang van het veldencomplex van De Kievi ten zal dan tevens naar de dr. Mans- veltkade worden verplaatst. De Wereldraad van Kerken heeft alle kerken, die lid zijn van de raad, aangespoord de oproep van Paus Paulus, om van nieuwjaarsdag een speciale dag van gebed voor de vrede te maken, ter harte te nemen. Maai* distancieert zich van verwijt dienstontduikers De raad distancieerde zich ech ter van het verwijt van de Paus aan het adres van dienstontdui kers en merkte op dat iedere dag een dag van gebed voor de vrede dient te zijn. Het communiqué van de raad werd opgesteld door de lutherse bisschop Franklin Clark Fry, voorzitter van de centrale commissie en dr. Eugene Carson Blake, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. Beiden zyn Amerikanen. „wy verzoeken de kerken de bood schap van de Paus met betrekking tot de instelling van nieuwjaarsdag als dag van de vrede ter harte te nemen, maar willen erop wyzen dat gebeden en daden elke dag van het jaar nodig zyn voor het vestigen van een duurzame vrede", aldus de oproep. Zinspelend op de berisping van de Paus van hen die militaire dienst ontduiken, vervolgde het communi qué: „Vrede en rechtvaardigheid kunnen alleen worden bereikt en ge handhaafd als de moed en de ver beeldingskracht van allen worden ge mobiliseerd, zelfs als niet allen het eens zyn over de manier waarop zy voor hun overtuiging moeten uit komen". Verschil in opvatting Vredelievendheid en het verlangen naar rechtvaardigheid zal voor som migen betekenen dat naar de wapens moet worden gegrepen om vrede en rechtvaardigheid te bereiken of te verdedigen, hoewel de oorlog een kwaad is. Voor anderen kunnen oorlog en oorlogsvoering zulke gewetensbezwa ren oproepen dat dezelfde vredelie vendheid en hetzelfde verlangen naar rechtvaardigheid ze tot dienstweige- ren drijft. In hun streven naar werkeiyke vrede, die niet kan worden bereikt door onrechtvaardigheid of agressie, moeten de naties zowel als de ker ken bedenken, dat gewetensvolle mensen verschillend oordelen over de manier waarop die vrede bereikt moet worden en over de verplichtingen die ze kunnen accep teren. Vryheid van geweten is een fun damenteel menselijk recht en de be scherming ervan is nodig om tot be tere internationale betrekkingen te komen". In de omstreden passage merkte de Paus o.m. op „Het is te hopen dat de verheeriyking van het vre- desideaal niet de lafheid aanmoedigt van hen die vrezen, dat het hun plicht zal worden hun leven te ge ven voor hun vaderland en voor hun eigen broeders wanneer die gewik keld zyn in de verdediging van het recht en de vryheid want zy zyn het die willen vluchten voor hun verantwoordeiykheid en de gevaren die noodzakelykerwyze vastzitten aan de vervulling van zulke grote plichten en zulke edelmoedige hel dendaden". Functionarissen van het Vaticaan, die een persconferentie hielden na het bekendmaken van het pauselyk achryven, zeiden in antwoord opvra gen dat de passage over het paci fisme niet in tegenspraak is met het officiële kerkeiyke standpunt over dienstweigering uit gewetensbezwa ren, zoals dit tydens het tweede Va ticaanse concilie werd vastgesteld. De raad had in een document met de titel „de kerk in de moderne wereld" gezegd dat regeringen „een mensehjk voorbehoud in acht moeten nemen in gevallen waar gewetensbe zwaren bestaan tegen het gebruik van wapens, onder voorwaarde ech ter dat deze mensen op een andere manier hun land dienen". Goudprijs breekt alle records Op de Londense goudmarkt be stond gistermorgen opnieuw alge mene vraag. By de officiële vaststel ling kwam de dollamotering van het goud op het hoogtepunt van 35.19;* per ounce vergeleken met de prys van 35.19% van donderdag. De in ternationale „Goudpool" bleef de markt van goud voorzien en de prij zen handhaafden zich dan ook. Op de Londense wisselmarkt moest het pond opnieuw terrein prijsgeven en daalde de dollamotering van het pond van 2,4025 tot 2.40115. De Bank van Engeland kwam tussenbeide om de daling af te remmen, maar de deling heeft tot gevolg gehad dat de goudprijs in ponden sterling op recordhoogte kwam. In Parys zijn gisteren op de goud- markit alle records gebroken. De om zet kwam uit op 94.9 miljoen frank vergeleken met 50,8 miloen frank donderdag. Die omzetten komen overeen met respectievelijk 14 en 8 ton goud. Normaal wordt per dag 400 500 kilogram verhandeld. De gouverneurs van de zeven ban ken die de goudpool vormen, over wegen naar verluidt dit weekeinde in Frankfort opnieuw in spoedver gadering byeen te komen, nu de druk op de dollar weer toeneemt. In Zwitserland, en vooral in Zü- rich, heeft de goudkoorts ongekende afmetingen aangenomen. De lever data verschillen, maar vroeger dan maart 1968 zal niemand zyn gisteren in Zwitserland gekochte goud krij gen. Het meeste goud sdhyrat ge kocht te zyn door klanten uit het Midden-Oosten. Hoogst belangrijk' De Sowjet-Unie en Roemenië zyn het eens, dat herstel van de eenheid in de communistische wereldbewe ging „een hoogste belangrijke taak" is. Dit staat in een communiqué na afloop van een bezoek van een Roe meense delegatie onder leiding van partyleider Ceausesou aan Moskou. Roemenië is het met Moskou eens, dat de communistische eenheid moet worden versterkt „op basis van de grote maxistisch-leninistische leer, de principes van het proletarische in ternationalisme en documenten wel ke gezamenlijk door broederparty en zyn uitgewerkt". Waarnemers achten de overeen komst, zoals door Tass verspreid, in tegenspraak met het Roemeense streven naar grotere onafhankelyk- heid van Moskou. Roemenië heeft zich tot dusverre niet aangesloten by de partyen die oproepen tot een communistische wereldconferentie, terwyi in het communiqué wordt ge sproken van „documenten welke ge zamenlijk door broederpartijen zijn uitgewerkt". In Leiderdorp schieten de huizen als paddestoelen uit de grond. Dat bleek gistermiddag wel overduidelyk toen de eerste van een produktie- stroom van 306 woningen in de laag- bouwsector, waarvoor de eerste paal in mei van dit jaar door gedeputeer de D. van der Kwaak werd geslagen, door de N.V. Aannemingscombinat;'»? „Leiderdorp" werd opgeleverd. Deze woning aan de Wielewaal laan in het bestemmingsplan „Zyi- hof" maakt deel uit van 66 woning wetwoningen. Elke dag zal een wo ning worden opgeleverd. De 192 pre mie-B woningen, die door dezelfde n.v. worden gebouwd aan de Meeu wenlaan en de Vronkenlaan zyn be stemd voor de verkoop, maar een groot gedeelte ervan zal waarschijn- ïyk worden verhuurd. Tot het project behoren voorts nog 24 premie-ver huur woningen aan de Roerdomp straat en 24 premiewoningen voor de verkoop aan de Snipstraat. In totaal zullen er 108 garages in deze wyk ko men. Wat laagbouw betreft wordt Engelendaal hiermee volkomen vol gebouwd. De woning aan de Wielewaallaan •erd betrokken door het echtpaar F. P. van AttenRevet (met twee kin deren). Uit handen van burgemeester mr. R. M. Gallas kreeg het de sleu tel van het pand. De burgervader overhandigde de bewoners tevens een bloemenbak om het huis wat mee op De dubbele niertransplantatie, die vorige week zaterdag in het algemeen ziekenhuis In Johannesburg werd uitgevoerd, is mislukt. De artsen heb ben bekendgemaakt dat de nier die in het lichaam van mevrouw Patsy Clarke was overgeplant, verwyderd is, nadat het orgaan had opgehou den te functioneren. De andere nier van dezelfde donor, die in het lichaam van Ivan Roscoe was aangebracht, werd reeds kort na de operatie af gestoten. De toestand van beide patiënten ls bevredigend. In het Centraal Museum in Utrecht is gistermiddag een ten toonstelling geopend van ge brandschilderde ramen, vervaar digd door de vermaarde 70-jarige glazenier Joep Nicolaas. Prof. dr. N. R. A. Vroom uit Am sterdam verrichtte de opening. De expositie duurt tot en met 3 maart 1968. In de Amsterdamse Academie van Beeldende Kunsten is een tentoonstelling geopend van de schilderijen van Joep Nicolas, welke tot 21 januari duurt. De foto toont een geëxposeerd deel van een paneel uit de Oude Kerk in Delft, voorstellende Wil lem de Zwijger. Nieuwe voorzitter gekozen (Van onze parlementaire redactie) Harry Gielen, voorzitter van de KVP-jongeren is gisteravond weggestemd. Hij wordt opgevolgd door een van de vice-voor- zitters van de organisatie, de Rotterdammer Gidi van Dongen. In een vergadering van de jonge- renraad van de KVP-jeugd die gis teravond in Utrecht speciaal was be legd om het beleid van voorzitter Gielen te beoordelen, bleek een rui me meerderheid hem niet langer als voorzitter te willen. De heer Gielen stond al geruime tyd opgespannen voet met zyn or- Officiële publikatie GEMEENTE LEIDEN Dienstplicht. De burgemeester van Lelden brengt ter algemene kennis dat: 1. de in 1948 geboren mannelijke Nederlanders, die in een Nederlands bevolkingsregister zijn opgenomen of daarin behoren te zijn opgenomen en geen bewijs van inschrijving voor de dienstplicht hebben ontvangen, ver plicht zijn zich vóór 1 Januari 1968 melden ter gemeente-secre tarie van him woonplaats of gewone verblijfplaats. 2. de aanmelding moet geschieden c'oor de onder 1 bedoelde personen zelf bij hun verhindering door hun wettelijke vertegenwoordiger. Is een rechtspersoonlijkheid bezittende ver eniging. een stichting of een instel ling van weldadigheid wettelijk ver tegenwoordiger. dan rust bij verhin dering de verplichting tot aanmelding op de bestuurders. 3. De onder 1 bedoelde personen voor de dienstplicht worden inge schreven. zulks met inachtneming van artikel 8 van het Dienstplichtbesluit en de beschikking van de Minister van Oorlog van 18 december 1958. nr. 14.748 (Inschrijving voor de dienstplicht). De burgemeester van Leiden, G. C. VAN DER WILLIGEN. ganisatie, doordat hy het niet eens is met de radicale koers, die de meerderheid wil gaan. Op het congres van de KVP-jeugd, dat drie weken geleden werd gehou den, stemde hy tegen een motie, waarin de vergadering zich uitsprak voor de stroming van oud-minister Bogaers in de KVP. Een week la ter werd hy door het bestuur ge schorst. Door bemiddeling van de KVP kreeg hy zyn functie terug. Hy werd gisteravond! weggestemd, omdat de meerderheid van de jon geren vindt, dat de voorzitter niet de minderheid mag vertegenwoordi gen. De rest van het bestuur, dat met de heer Gielen aftrad, werd meteen herkozen. Het zyn Han Duin dam, secretaris, Gerard Tholen, pen ningmeester en Antoine Jacobs, vice- voorzitter. Er moet nog een tweede vice-voorzitter worden aangewezen. OEGSTGEEST Opening nieuw bankgebouw Het nieuwe gebouw van de Boeren leenbank Oegstgeest aan de Leitweg zal woensdagmiddag half drie ge opend worden door loco-burgemeester M. v. d. Voet. (Op de foto): De heer F. P. van Atten krijgt uit handen van burgemeester Gallas de sleutel van de woning aan de Wielewaal laan. (Foto L.D./Holvast) te sieren. D heer P. de Jong bood namens de aannemingscombinatie een elektrische bel aan. Voorschoteus begroting aangenomen Het college van burgemeester en wethouders van Voorschoten legde de door alle raadsfracties gesteunde mo tie van de vorige begrotingszit- ting van dr. Pels inzake „Berbice" naast zich neer en bood de raad een motie aan van meer algemene strek king. Webhouders drs. A. F. van der Laan (KVP) betreurde het dat er achter docht zou bestaan by de raad inzake wat door B. en W. is gedaan ten opzichte van het landgoed ,3erbice". Hoewel de motie van dr. Pels niet is gericht tegen het beleid van B. en W., waarvoor het college erkenteiyk is, bestaat by burgemeester en wet houders de indruk dat de raad alleen kykt naar „Berbice" en te weinig naar het complex van moeiiykheden, dat gaat bestaan zodra Rijksweg 11 aangelged zal worden. Daarom wyzen B. en W. de motie van de raad van Oecumenisch ziekenhuis In IJmuiden is bekendgemaakt, dat het roomskatholieke Antonius ziekenhuis is overgenomen door een stichting, waarin roomskatholieke, protestantse en niet-kerkeiyk gebon den groeperingen zullen samenwer ken. Ook ten aanzien van het ver pleegtehuis voor chronisch zieken in Velsen zal een dergelyke stichting tot stand komen. Tevens is aangekon digd, dat de bouw van het nieuwe Antonius Ziekenhuis in IJmuiden- oost, dat plaats zal bieden aan drie honderd en tien bedden, in april 1968 zal beginnen. Voor het eerst zal dan op het gebied van ziekenhuisbouw in Nederland seriebouw worden toege past, daar het Antonius Ziekenhuis in IJmuiden gelyk zal zyn aan het St.-Joannes de Deo-Ziekenhuis in Utrecht, waarvan de bouw op 4 december is begonnen en aan het nog te bouwen Diaconessen Zieken huis in Heemstede. Ontwerper van dit drietal ziekenhuizen is de archi tect ir. F. J. Wiegerinck. de hand en bieden een motie vaa meer algemener strekking aan. Deze motie spreekt van de toene mende mate van verontrusting by de Voorschotense gemeenteraad over het tracé van ryksweg 11, waardoor de integriteit van de woongebieden Noord-Hofland en Ad eg eest zal wor den aangetast, waarbij inbegrepen een aantasting van het cultuur his torische landgoed „Berbice". De aan tasting ls voor de Voorschotense raad niet acceptabel op gronden van landschappelijke, stedebouwkundige, verkeerstechnische en andere over wegingen, terwyi op grond van even tuele toekomstige recreatie een aan tasting van ,3erbice" in hoge ma te betreurd dient te worden. De motie dringt er by de betrok ken ministeries en by G.S. van Zuid- Holland op aan om al die maatrege len te treffen, waardoor een deling in tweeën van het woongebied van de gemeente Voorsohoten door Rijks weg 11 wordt voorkomen en het land goed „Berbice" ongeschonden blij ft behouden. Dit deel der motie wordt door de gehele gemeenteraad zonder -hoofdelijke stemming aangenomen nadait de vergadering voor beraad geschrost was. Dr. Pels (PvdA) sprak van een novum: „Het zal nog niet eerder zyn voorgekomen dait een col lege van B. en W. een voorstel van de raad omzet in een eigen nieuw voorster'. Het laatste deel van de motie: ,3e raad spreekt als zjjn mening uit dat Ryksweg 11 aan de zuidzijde van de gemeente zal moeten worden getra ceerd", werd van de motie geschrapt. Het voorstel van de Prot. Christ- fractie inzake de vervanging van boi lers voor aardgasgeisers in de gemeen tewoningen werd verwezen naar de commissievergadering. De raad nam met algemene stem men de begroting aan, nadat was be sloten extra aandacht te besteden aan de verkeersveiligheid en de voor lichting aan de burgery. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Gerrit Jan Hendrik, z. v. De Graff en Kits, Bussum; Martyn, z. v. Van der Erve en Lampe, Am sterdam; Christiaan Jacob, z. v. Jan sen en Boomsma, Arnhem; Edwin Abraham Max Aaron, z. v. Stokvis en Krieg, Amsterdam; Annelies-Caroli- ne, d. v. Lambrechtsen en Nas, Am stelveen. Getrouwd: W. Bol en Yoke A. Os kam, Rotterdam; E. P. Jansen en Jos Dykstra. Bergen op Zoom; W. L. Gonggryp en L. Geldermans, Amsterdam; H. C. C. N. van der Feer Lader en M. C. E. Frese, Baarn. OverledenJohanna Christina Persyn, 79 j. Den Haag; Ernestine Maria Ruys-Tydeman, 78 j. Den Haag; Hendrik Jan Cornells van Rietschoten, 77 j. Den Haag; Johan nes Jacobus Hagenzieker, Schevenin- gen; Annie de Lorm, Den Haag; Hen- drikus de Gast, 75 j. Den Haag; Rei- na Caroline van Son-Fortuin, 73 j. I Blaricum: Lien Hondling, 71 j. Baarn; Johan Brokmeier, 60 j. Den I Haag; Johanna Petronella Veldhuy- J zen-Groeneveld. 73 j. Dordrecht; An na Maria Kuyl, 61 j. Rotterdam; Marius Agaat Adriaan Janssen, 52 j. I Hengelo. WASSENAAR In de memorie van antwoord op de begroting 1968 zeggen burgemeester en wethouders van Wassenaar dat het gesprek tussen de gemeenten in de Haagse agglomeratie over nauwe re bestuuriyke samenwerking is uit gemond in de opstelling van een ont werp voor een gemeenschappelijke regeling „van lichte inhoud" die in wezen niet meer zal behelzen dan een verplichting tot overleg over aange legenheden van gemeenschappeiyk belang. Het in be stellen lichaam krygt een coördinerende taak en zal de deel nemende gemeenten daarnaast ook zelfstandig kunnen adviseren waar dit wenseiyk wordt geaoht. Als de be studering van het ontwerp door de diverse colleges gereed is, zal het ontwerp tegeiykertyd aan de betrok ken gemeenteraden worden aangebo den. Op verzoek van de gemeente Leiden is een onderzoek ingesteld naar mogeiykheden tot samenwer king in dit gebied. Het resultaat van dat onderzoek wordt nu bestudeerd. Ook hier gaan degedachten uit naar een „lichte" regeling, aldus bur gemeester en wetriouders.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15