r wordt slecht met imstaas gevist ar »>denburg - L.F.C.- H.B.S. GVAV boos op Ajax Kampioenschap L.S.B. Kort staat op verlies tegen Van Halderen Brits tennisprestige sterk gedevalueerd y V Bootz V Jonge genever is Extra Zacht u [AG 16 DECEMBER 1967 PAGINA IS CK DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD is aan uitsterven 'oor iemand die over de sportvisserij schrijft, zijn be ulde zaken vaak erg moeilijk duidelijk te maken, zon- dat hij zichzelf als een pronker kwalificeert. Er zijn ook dingen waar hij maar liever over zwijgt, totdat ten moment komt, waarop hij de zaken kan zeggen 's ze zijn. Nu ik met een journalist en een fotograaf dit blad een dagje in de polder ben geweest, kan ik T x vrijuit praten en wat cijfers noemen, met het doel overtuigen vang veel snoek. Ik meen Ik er tot dusver ca. 200 gevangen: dit jaar uitslui- met de .spinner. Verleden had ik ongeveer het dub- met de plug. Ik viste met veel mensen en op een e uitzondering na ving ik igrijk meer. Op de dag bovengenoemde heren ik 12 snoeken en een stuk baarsjes. Daarvoor had ik ~P loeken gehad, terwyi mijn l lat er 2 ving en weer voor had ik een dag van mijn vismaat, debu- ving 1 baarsje. Half mber maakte ik een dag van 36 stuks, waarby ik uim 15 miste. Myn vis- ving er 6. Ik durf daar- wel te beweren: Over het neen wordt er zeer slecht kunstaas gevist, geniet grenzeloos van het Rjtaasvissen en ik gun u ook Öjg dat pleizer. De vangcy- die ik noemde zyn bedoeld, van te overtuigen dat ik enige kennis van zaken Ik deed het ook, omdat dit gebied ongeloofiyk veel wordt beweerd; ook door pjfjsen van wie men denkt dat weten. »t even dit. Om 10 of 20 >n te vangen met een spin- moet het water natuuriyk oorlyke conditie zyn. Dat et moeiiyk, want een water iil voorbeeld Nieuwkoop kan inden snoeken van 15 en 20 bevatten. De meeste wate zijn slecht, omdat de mees- lortvissers een wat vreemde op vissen hebben, zy willen vangen en als zy wat van- nemen ze de vangst mee huis. Maar omdat er sportvissers zyn, die willen vangen en mee huis willen nemen, is er zo veel meer te vangen. Het zyn de „fabrieken" van on ze snoekstapel. Om met succes op snoek te spinnen, heeft men "n combina tie nodig die harmonieert. De hengel acht ik het belangrykste onderdeel van de combinatie en dan grijp ik de grootste moei- ïykheid al by de kop. We „ver zuipen" in de hengels, die onder de verzamelnaam „werphengel" hun weg moeten vinden. In lan ge, korte, dikke, dunne, slap pe en styve hengels, rood, wit, blauw, groen en geel gelakt, maar een werkeiyk bruikbare spinhengel komt men zelden, hoogst zelden tegen. verzwaarde stroomspinners zwyg ik: zy worden gekocht op kleur en op gewicht, voor minder geld kan men een oude sleutel gebruiken. Met even veel kans op succes. Ik zweer by de slanke Terribles van ca. 45 mm bladmaat, om dat dit spinners zyn die by geringe snelheid een hoog toe rental bereiken. Deze spinner in water van 60 cm tot ca. 3 m kan met een half anti loodje van twee gr, waarvan de helft is afgeknepen. Of met een vaantje van plastic, met eventueel een loodhagel als toegevoegde bezwaring. De ny londikte, die de cobbinatie compleet en bruikbaar maakt is 20/100 mm nylon. Tussen loodje en spinner wordt een spintangetje gebruikt met een losse speld en een wartel. Het lood komt aan de kant van de wartel te zitten. Slap Balans Uitsterven prachtige sportvis, die k heet, is aan het uitster- A Vooral omdat de grote ken zo noodzakelijk moesten den weggehaald. De grote ken, die oud en schaars en ■finmisbaar voor een viswater omdat ze allemaal tot het 'elijke geslacht behoren. Een spinhengel is een fyn stukje gereedschap met een streng omschreven functie. Hy moet dus enige zeer specifieke hoedanigheden bezitten. Men kan hier niet over spreken, om dat woorden niets verduideiyken. Men kan zeggen: zo'n hengel moet een werpvermogen van exact 10 gr bezitten en een snel le actie, maar zegt dat iets? Een kort cilindrisch handvat (zonder reelhouder) en hardver- chroomde ringen, zegt dat iets? Sommige hengels bezitten deze twee bykomstigheden, maar ze syn toch onbruikbaar. Een hen gel moet licht en strak zyn, een goede balans bezitten en een goed gevoel. Weet u het nu? Kyk. ik heb het voor u uitge rekend. Op een visdag van des morgens 9 tot 's middags 3 uur maakt men met een spinner tus sen de 500 en 800 worpen. Deze worpen moeten worden gemaakt met en door de hengel. Wanneer men moe wordt, is dat een teken dat de hengel ongeschikt voor zyn doel is. Voelt u de spinner niet draaien, mist u veel vis, werpt u onzuiver, moeiiyk, traag, te kort: alles kan op de hengel worden afgeschoven. De grootste expert kan met een slechte hengel niets bereiken. Van de ca. 200 snoekjes die ik tot dusver ving, kwam er ca. 30% achterop; d.wz. ik voelde geen aanslag in de vorm van een ruk, ik vloede het slapvallen van de iyn en het ophouden van de weer stand, die de draaiende spin ner gaf. Ik sloeg en haakte deze snoek. Ik miste er ook enkele. Ik heb met iemand ge vist die vier of vyf van deze aanslagen kreeg die ik zag en die hy niet voelde. Ik vis nu 25 jaar uitsluitend met kunstaas en aan de hand van de ervaring kan ik enkele belangryke punten belichten. Ongeschikt Langzaam Wie veel snoek wil vangen, moet uiterst langzaam vissen en er zyn niet veel spinners waar mee dat wil lukken. Over de Verreweg de meeste sportvis sers spinnen met ongeschikt ma teriaal; daarom kan niet wor den geworpen en niet worden gevist. Dat er al eens een vis mee wordt gevangen, heeft niets met succesvol vissen te maken. De meeste sportvissers kiezen de „gemakkelykste" plekken om hun spinner uit te werpen. Snoek ligt soms op 30 cm wa ter. tussen vuil en planten, langs achter en tussen het riet, op hoeken en gaten en vaak aan de eigen kant, de kant waar men van vist. Worpen van ca. 10 m zyn vaak veel gunstiger dan zeer verre worpen. De mees te sportvissers vissen zonder concentratie en interesse; ze ge loven niet in hetgeen ze doen. Ik heb uit ervaring geleerd, dat niets soherper, beter of efficiën ter vangt dan kunstaas en ik heb er meer vertrouwen in dan in welke andere aassoort. Wan neer ik vis doe ik dat met een rotsvaste overtuiging; ik pro- Vader en zoon Blind uit Amsterdam vingen nog niet zo lang geleden bij Korten- hoef deze monster snoek: lengte 116 cm, gewicht 27,5 pond. beer niet, ik doe. En als ik ze op myn manier niet vang, is er niets te vangen. Meestal biykt dit ook zo te zyn. Waarom ik graag met kunst- aas vis? Men kan, men moet, het zeer licht doen (hengel van 10 gr en 20/100 mm lyn) zodat men veel genoegen heeft van het vangen. De vis wordt gele genheid geboden zich te verwe ren. Men kan het zeer actief doen (men moet het actief doen) en daadoor wordt het vis sen met kunstaas vol dynamiek; een snoek die mist, een snoek die een heftige kolk slaat, een snoek die men ziet starten van onder het vuil uit, een snoek die keihard op de spinner ramt, een snoek die twee-, driemaal boven water springt; tien. twin tig-, vaak dertig maal per vis dag. Dit is een visserij die in een apart kaderjte behoort, om dat men er zo volledig bij be trokken is. Men vist letteriyk met kunstaas; men vist zelf, dode dingen moet men tot le ven brengen; met plastic af ko per bedriegt men een vis. Onschatbaar En men vist altyd zeer spor tief. In de benige bek van de snoek kan ieder pyngevoel als afwezig worden beschouwd. Men haakt de snoek altyd vóór in de bek. Liefst met een enkele haak achter de spinner. De vis wordt niet gekwetst; hy gaat gezond en fris en onbeschadigd retour. De kleintjes gaan retour, de snoeken van 4 en 6 pond, maar ook de grote van 15 en 20 pond. Als we ze dan al van gen. Want dan zyn de vrouw tjes van 12 en 15 en 20 Jaar oud, die meer nog dan andere vissen ons respect verdienen Omdat ze schaars zyn kostbaar door hun ouderdom, onschatbaar door de eierschat die ze by zich dragen, zy maken een vis water puur gezond, levend en gaaf. Vissen voor de sport; sport visser zy, is de vis als part ner zien; als medewerker. Hou den van de sportvissery bete kent: houden van de vis; van de vis als levend wezen; als sportobject. Wie het anders ziet, ziet het verkeerd en hy zal zyn dagen moeten doorbrengen in polders waar by hoge uitzonde ring een snoekje wordt gevan gen. Al had hy het beste ma teriaal van de wereld. Sneu, als biykt dat dat eigen schuld is JAN SCHREINER int mijn club uit? g (thuis tegen De Keereweer, De Jonge, v. Weerlee, Dubbelde- Öerk, J. v. Weerlee, Klink- >s, Heymans, Van Leeu- iti tegen Neptunus) Sloos, Koren. Rol. v. d. Kaay, Leget, Teske, Holl, Dé- fcn. m (uit tegen Van Nis- srs, Crama, Schouten, Ba- pelaar, Redel, De Roo, C. Jülé. H. de Cler. Pynakker. (thuis tegen HBS) De 1 Berg. D. Sira, L. de S ira. L arhoven, P. de Jong, fceef, Persyn, De Wit. DVERTENTIE dag a.s. 2.30 uur Mpetiti e wedstrijd Gijs van Yperen (74) overleden In het ziekenhuis Bronovo in Den Haag is op 74-jarige leeftyd overle den, de bekende oud-jockey Gys van Yperen. Van Yperen, die zowel voor als na de tweede wereldoorlog een grote re putatie genoot als trainer en jockey, kwam al als elfjarige jongen op Wou- destein tussen de volbloeds. Na het totalisatorverbod in 1911, verbleef hy enige tyd ln België en Engeland (Newmarket) en keerde pas in 1922 als trainer en jockey terug naar zyn geboortegrond om terstond weer naar België te gaan, waar hy gedurende acht jaar eerste jockey was by de be roemde trainer H. Doulière. In 1930 kwam Van Yperen als trainer/jockey in dienst van de heer W. J. Jochems, eigenaar van Duindigt en vanaf die tyd dateren zyn successen, die vooral gebaseerd waren op zyn enorme „fee ling" voor het „finish-ryden". Vlak voor het einde van de oorlog werd hy getroffen door een bom scherf. die een einde maakte aan zyn carrière als jockey. Tot aan zyn dood is hy echter met wisselend succes trainer gebleven. ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur n.m. Tiiii Wijnen gaat driebanden spelen De oud-Europees kader kampioen Tini wynen, heeft besloten niet deel te nemen aan het toernooi om het Nederlands kampioenschap, anker kader 47/2, dat van 4 tot en met 7 januari in Helmond wordt gespeeld, wynen heeft er de voorkeur aan ge geven te trachten via de voorwed- stryden een plaats te bemachtigen tussen de beste driebanders van ons land, die eind januari in Rotterdam aantreden. De finalisten voor Helmond zyn nu: Lambert van Leur (Oss). Lam bert van Ny natten Steenbergen). Joop Roodenburg (Voorhout». Henk Scholte (Mierlohout)Hans Sund- quest (Den Haag) en Hans Vultink (Aalten). In Den Haag won het yshockey- team van Hys Hoky gisteravond met 12—2 (4—2, 3—0 en 5—0) van de Hus kies, een Canadese legerploeg uit het Westduitse Soest. De pas woensdag gearriveerde Canadees Mike McLel- lan deed voor het eerst met de Ha genaars mee. Hy scoorde weliswaar maar één keer, maar had in zes an dere doelpunten een groot aandeel. De populaire Rony Naud schoot tot groot enthousiasme van de 2500 toe schouwers, de buck niet minder dan zeven maal achter de doelman van de Canadezen. De Mexicaanse inspanningen, om op de Olympische spelen met een zo sterk mogelijke ploeg aan te treden, hebben tot een serie experimenten geleid. Zo werden byvoorbeeld twee Indianen van de stam van de Tara- humara's in het trainingscentrum van het Mexicaanse Olympisch Co mité opgenomen, zy gelden by hun stam, die in het zuiden van het land leeft, als uitstekende boden en zullen nu getraind worden voor de 10.000 meter en de marathon. 50.000 toeschouwers hebben giste ren in Santiago het nationale voet balelftal van Hongarye met 54 zien winnen van Chili. By de rust was de stand 4—3 in het voordeel van de Hongaren. De Groningse eredivisieclub GVAV eist van het bestuur van Ajax een duideiyke uitspraak over een aan tal minder prettige uitlatingen van zyn spelers, die zyn gepubliceerd in het dagblad De Tyd na de wed strijd GVAVAjax van 13 novem ber. In dat verslag zyn de volgende cita ten van Ajax-spelers over de wyze waarop GVAV voetbalde, ge noemd- Vasovic-.Real-Madrid praktyken". Suurbier-:„in en in ge meen". Swart-„volgens my zijn zy voor de wedstryd in een kooi by elkaar gehouden en toen losgelaten. Onder de wedstryd heb ik mezelf voortdurend afgevraagd-: wat is dit? Toch geen voetbal? Dit is toch levensgevaarlyk. Zy schopten my haast een oor af". Buys-: „in de tweede helft riep Koe man tegen zyn medespelers: „alles neerhalen wat er aankomt, maar buiten het strafschopgebied". Keizer-: „Sparta was tegen ons hard, maar dit was erger. Dit was ge meen". Van Duivenbode-: „Zy schopten op kniehoogte naar de tegenstander". GVAV heeft zich op 22 november in een brief tot het bestuur van Ajax gewend om nadere inlichtingen. Het antwoord van Ajax kon het bestuur van de Groningse club echter niet bevredigen. Ajax stelde nameiyk dat het dagblad De Tyd de gewraakte tekst zonder voorken nis van Ajax had gepubliceerd. Het bestuur van GVAV vindt echter dat Ajax verantwoordeiyk is voor dergeiyke uitlatingen van zyn spe lers. GVAV verlangt nu de duide- lyke uitspraak of de geciteerde uit spraken juist zyn. Zo niet, dan ver wacht GVAV via Ajax genoegdoe ning in de kolommen van dagblad De Tyd. Zo ja, dan zal GVAV zich tot de KNVB wenden, die reeds af schriften van de briefwisseling over deze zaak heeft ontvangen. ADVERTENTIE In het Leids Schaakkampioenschap dat vorige week al beslist leek, gaat toch nog spanning komen. Hiervoor gaat de Philidorspeler Van Halderen zorgen, die tegen Kort, de gedood verfde kampioen, een gewonnen staande afgebroken stelling wist te bereiken, na een even spannende als fraaie party, waarin v. Halde ren tenslotte uitstekend gebruik maakte van Korts tydnood. Wint v. Halderen inderdaad dan kunnen zo wel Stam als de Alphenaar v. Loon met Kort geiyk komen. Beide heb ben nu één punt minder, maar moe ten nog een party inhalen. Deze ron de kwam alleen de party tussen Van Loon en T. Soesilo tot een beslis sing: v. Loon had niet al te veel moeite te zegevieren. De partyen Donker De Vries en Demmendal de Jong werden afgebroken in re miseachtige stellingen. Stam was deze ronde vry. Spannend In de eerste klasse wordt het steeds spannender. Koploper Dries moest de eerste veer laten in de vorm van remise tegen Barendse, die daarmee eindeiyk eens een be- hoorlyk resultaat boekte. Bonefaas bleef goed by door zonder al te veel moeite van Verbiest te winnen. De belangryke party Volten v. Harlen werd uitgesteld. Wint v. Har- len dan komt hy geiyk met Dries. In de onderste regionen boekte de Australische bond: „Het Britse aanzien in de tennis wereld is door het besluit het ver schil tussen amateurs en professio nals op te heffen sterk gedevalueerd", verklaarde C. A. Edwards, da voorzit ter van de Australische tennisbond, gisteren in Brisbane. Hy voegde eraan toe dat de Australische bond open tennis niet afwyst, maar dat zy wel tegen alle beslissingen is die buiten de internationale federatie om wor den genomen. Zonder meer waarderend oordeelden echter de Australische topte nissers over het besluit van de Britse tennis bond. Wimbledon-kampioen John Newocmbe kon nog niet zeggen of hy zijn titel komend Jaar zal verdedigen. „Ik zal de voor- en nadelen moeten afwegen, maar zoals ik het op het moment zie, wil ik graag spelen". Billie-Jean King, de Amerikaanse Wimbledonkampioene, zei te hopen haar titel te mogen verdedigen. In een comentaar op het besluit van de Britse bond zei ze onder meer: Jk ben voorstander van beroepstermis en, indien de verenigingen in de Ver- Westeuropese volleybaltitel (ook) voor dames Het komende jaar zal voor de eer ste maal een toernooi om het West europese volleybalkampioenschap voor dames worden georganiseerd. De stryd vindt plaats in Florence, waarschyn- lyk rond Pinksteren. Inmiddels zyn de data van het Westeuropees herenkampioenschap bekend gemaakt. Het toernooi wordt van 13 tot en met 20 april 1968 in München gehouden. De loting vindt 6 januari plaats. De renners, die tot het eind van dit jaar een contract hadden by Televizier, hebben gisteren afscheid genomen van Kees Pellenaars. Op initiatief van Gerben Karstens wa ren dertien renners naar Breda ge komen. In zyn toespraakje bedankte Karstens Pellenaars voor het werk dat hy voor de renners heeft gedaan, ook nadat het zeker was dat de ploeg zou worden opgeheven, en bood daar na de familie Pellenaars namens de renners een grote wandklok aan. De Europese Boksunie heeft de Nederlandse boksscheidsrechter Ben Bril aangewezen om het gevecht te leiden tussen de Westduitsers Karl Mildenberger en Karl Zech, met de Europese titel in het zwaargewicht als inzet, dat op 30 december in Ber- ïyn wordt gehouden. Voor het toernood om het wereld kampioenschap voetbal, dat in 1970 in Mexico wordt gehouden, hebben zich tot nu toe 65 landen aangemeld, waaronder 30 uit Europa. Hoewel de inschryvingstermyn vandaag is afge lopen, is het mogeiyk dat nog enkele aanmeldingen, vóór 16 december ge post, by de FIFA binnkomen. enigde Staten het willen, zal lk graag in een open toernooi spelen". De Amerikaanse Doris Hart, Wlm- bledon-kampioene van 1951, heeft de Britse tennikxxnd vandaag laten we ten volgend Jaar te zullen deelnemen aan de open Wimbledonkamploen- schappen. zy was hiermee de eerste professio nal die reageerde op het donderdag genomen besluit van de Britse Lawn- tennis Associatie. Ook de Franse toptennisser Pierre Darman was verheugd over het be sluit van de Britse bond- Darman zei in een verklaring dat hy desnoods de internationale tennisbond zou nege ren om toch op Wimbledon te kunnen spelen. De beslissing van Wimbledon een open toernooi te maken noemde hy „een grote stap vooruit". Springconcours Zuidlaren Het CHIO van Zuidlaren is giste ren voortgezet met een internationaal springconcours „speel uw spel" (10 hindernissen, maximale hoogte 1.40 m toegestane tyd 60 sec.). De uitslag: 1. Ludwig Goessing (W. Did) met Heika 1020 punten, 2. ex aequo: Jaennet Smith (GB) met Saila en Hubert Parot (Fr.) met Garant, beiden 990. Een nationaal jachspringconcours werd gewonnen door Josje Ernst. Met Nancy kwam Josje Ernst als tweede combinatie aan de start en de Blaricumse amazone maakte met zestig seconden een snelle tyd op het parkoers met twaalf hindernissen tot een maximum hoogte van 1,30 me ter. Geen van de combinaties, die na haar ln de ring kwam, slaagde erin de prestaties van mej. Ernst te ver- verbeteren. De uitslag is: 1. Josje Ernst (Bla- ricum) met Nancy 60 sec., 2. Harrle Wouters van den Oudenweyer (Nw- Loosdrecht), Helena II 62,5, 3. Hans van der Meyden (Vinkeveen), Sea- lord 63,9. Een internationaal springconcours voor landeiyke ruiters, die hun eigen weg mochten kiezen over de 12 hin dernissen tot een hoogte van 1,30 m, werd gewonnen door de combinatie Mellema-Majoor. De ruiter uit Beer- ta maakte een tyd van 40,1 sec. Goede loting voor Verkerk Kees Verkerk zal niet ontevreden zyn over het resultaat van de loting voor de Nederlandse sohaatskam- pioenschappen, waarby hy vandaag en morgen op de Jaap Edenbaan ln Amsterdam zyn nationale titel gaat verdedigen. Op de 5.000 meter rydt Verkerk in de vyfde rit tegen Hoek stra nadat dan reeds Nottet en Schenk (tegen elkaar in de tweede rit) en Rudi Liebrechts (derde rit) in de baan zyn geweest. Op de 500 meter rydt Verkerk te gen Bols. Schenk lootte op de 500 meter tegen de Drentse sprinter De Vries. Bruyn de eerste winst, tegen Koet, die nu puntloos onderaan bengelt. De party KooyKardol werd afgebro ken. In de tweede klasse werd de big match ErbrinkWels in remiseach tige stelling afgebroken. Sikkel mis te de kans om by te biyven door van Clement te verliezen, terwyi ook Kleyweg de aansluiting verloor. Hy brak nameiyk af in iets ongunstiger stelling tegen Teleng en kon hoog stens op remise hopen. Verder in deze klasse: WeberDe Wekker 01; v.d. BergGeyer Geyer Sikkel (4de ronde) 01. Voor Boelee in de 3de klasse la het allemaal rozegeur en maneschijn. Ook deze ronde won hy en wel van Verkuyl. De concurrentie biyft op een misstap loeren. Nass won van De Laag, terwyi ook Chang zyn uit gestelde party uit de vierde ronde eveneens tegen De Laaf in zyn voor deel besliste. Voorts won v. To4 nog van v.d. Leek. Holland Sport heeft Piet de Vriea op de laatste dag van de „tweede* transferperiode overgedaan aan hel Utrechtse Velox. De Vries, die de laatste tyd niet meer in het eerste elftal van de Haagse eerste divisie vereniging speelde, zal reeds morgen voor zyn nieuwe vereniging mogen uitkomen. ADVERTENTIE Wie .jong" drinkt zal van die milde smaak dubbel kun* nen genieten. Alléén Jonge Bootz heeft dat extra zachte, 'n Goede borrel, die uw BOOTZ jonge genezer - extra zacht hele fles flO, 15

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13