ereld in kleur op de plaat Kruiswoordraadsel Kom er ACHT -er ZATERDAG 16 DECEMBER 1967 Neem nooit een geelfilter bij kleuren. Een kleurenfilm n.l. reageert net als uwK oog op kleuren. Hou den wij een glaasje voor het oog dan zal de wereld overheersend geel getint worden. Plaatst u een geel filter op de lens bij gebruik van een kleurenfilm, dan zullen al uio opna men geel worden ge tint. „Bij nacht zijn alle katjes grauw". U kent dat spreekwoord wel. Het betekent dat er zonder licht geen kleu ren zijn. Het zonlicht is, zegt men, wit. De schilder zegt echter dat wit geen kleur is. Zonlicht bestaat in werkelijkheid uit een hele reeks kleuren. Valt het zonlicht op een stuk geslepen glas, een prisma bijv., dan zien we opeens een he le strook verschillende tinten. Ook water druppels kunnen het zonlicht ontleden. De regenboog is iedereen bekend. Een rood voorwerp kaatst uitsluitend rode lichtstralen terug, een blauw voorwerp alleen blauwe" stralen. Een zwart voorwerp kaatst géén licht terug en is i dus kleurloos ofwel zwart. Witte voorwer pen kaatsen alle licht stralen terug en die totaliteit is weer wit. Kleurenfotografie bestaat dus bij de gratie van het licht. Een kleurenfilm is, net als zijn zwartwit broertje, een dunne strook kunststof waarop lichtgevoelige emulsie is gegoten. Hier bestaat de emulsie echter uit vier verschillen de lagen. Drie lagen die elk voor een hoofdkleur gevoelig zijn en een spe ciale „geelfilterlaag". Die laatste houdt het tevéél aan blauwe stra len, die overal voorkomen, tegen. De andere lagen zijn gevoelig voor blauwgroen, rood en geel. Ala u die drie tinten licht zou mengen, bijv. door lampen van die kleur tegelijk aan te steken, ontstaat er wat licht. Het ontbreken van elk der genoem de lichtsoorten vormt zwart. Rood en blauwgroen maken samen bruin. De film is in staat om elke schake ring op een of andere manier vast te houden. Wordt de kleurenfilm ontwikkeld, dan zien we een nega tief ontstaan. Blauw is dan oran je, groen is rood. Leggen we dit ne gatieve kleurenbeeld op een vel pa pier dat ook voorzien is van kleur- gevoelige lagen, dan ontstaat weer een positief kleurenbeeld. Dan is de oranje hemel van het negatief weer blauw, enz. Bij het kleurendia gaat het iets anders. De film wordt dan, via een lichttechnisch en chemisch proces „omgekeerd", ze wordt (dia) posi tief. Bij deze techniek ontvangen we geen afdrukje, we behouden het stukje film dat we fotografeerden. Dit wordt ingeraamd en we kun nen het projecteren. Men noemt diafilms daarom ook wel omkeer- films. De moderne techniek stelt ons in staat om het dia te laten afdrukken op kleurpapier. We kun nen van ons kleurennegatief ook een dia laten maken. Elk jaar ontvangen afwerkcen- trales kleurenfilms die er uit zien alsof ze in de kerriesaus hebben ge legen, ze zijn saffraangeel. De oor zaak is duidelijk: de amateurs heb ben een geelfilter op hun toestel ge plaatst. Omdat de kleurenfilm de wereld precies ziet zoals het mense lijk oog, nl. in kleuren, reageert ze ook zo op het geelfilter. Kijkt u door een geelfilter dan is de wereld geel. Het geelfilter zit trouwens al in uw film „gebouwd", zoals we al zeiden. Nooit filters gebruiken die voor zwartwit-films bestemd zijn. Comp on eren Als u voor het eerst een kleuren film in de camera zet, hebt u het gevoel zoveel mogelijk kleuren te moeten fotograferen. Bloementui nen en felgekleurde onderwerpen trekken u het meest. Dat is begrij pelijk, maar niet wenselijk. Foto grafeer in principe als met zwart- witfilm. Let op de lichtval, gebruik meer zijlicht dan zon-in-de-rug! Ook onderwerpen met sobere kleu ren kunnen een boeiende kleuren foto geven. Een zwarte kat in de sneeuw doet het prima, zo'n onder werp bevat meer kleur dan u denkt! Sneeuw is nooit helemaal wit. het weerkaatst het blauw van de hemel. Een paar mussen bij een modder plas met wat dorre bladeren is evenzo een geknipt object voor een fijne kleurenplaat. Als u zich wat gaat specialiseren, ontdekt u al gauw dat heel wat ogenschijnlijk grauwe onderwerpen een hele mas sa fijne tinten vertonen. Een stuk roestig metaal is niet zomaar rood bruin, het is oranje-achtig met gele en bruine vlammenEen bak stenen muur vertoont een hele reeks warme tinten. De schors van een boom is rood achtig, groen en grijs enz. Wie met open oog rondloopt gaat spelen met die kleuren. Hij maakt foto's die opvallen door hun kleurencomposi- tie. Een helgele vlinder op een stuk grauw koolblad is een juweel van een foto. Kleuren hebben dan nog elk een bepaalde werking. Kou de tinten als grijs en blauw heb ben de werking dat ze van ons ..af wijken". Een wazig blauwe horizon bijv. Schildert u echter een muur in uw huis lichtblauw dan zal uw kamer ruimer lijken. War me kleuren als rood, oranje en geel komen op ons toe. Niet voor niets is het gevaarsein rood. Groen staat er als vanouds tussen in. Kleurenfotograf en maken ge bruik van die wetmatigheden. Ze zorgen voor een verdeling van hun tinten in de foto, waardoor deze diepte krijgt. Ze zoeken bij een ver gezicht een warmkleurig object, een helgele of oranje bloem bijv. Nu zien we dus: een oranje bloem vlak vooraan, het groen van de weide daartussen en het blauw van de he mel daarachter. Die bloem maakt de diepte in uw kleurenfoto, zoals de voorgrond bij uw zwartwit plaat. Een enkel vonkje kleur zoals die bloem, geeft aan het hele beeld een fleurig aanzien. Dat spreekt dikwijls meer dan een hele kermis kraam vol bonte poppen. Filters Er zijn wel degelijk filters voor kleurenfilms. Ze zijn echter totaal anders dan die voor zwartwit. Het meest gebruikte filter is het kleur loze Ultra Violetfilter. We spraken er al over bij de filters voor zwart wit films. Het heeft tot taak een Door zijn aan de internatio nale dierenbescherming gewijde wetenschappelijk werk is de di recteur van de dierentuin in Frankfort, prof. dr. Grzimek, tot ver over de grenzen van de Westduitse Bondsrepubliek be kend geworden. Op grote reizen, voor vele publikaties, films, als mede radio- en televisie-uitzen dingen, spande de 58-jarige zoö loog zich in voor de bestudering en instandhouding van de die ren op de hele ivereld. Dr. Grzimek heeft het redacteur schap van een nieuwe zoölogi sche encyclopedie op zich geno men, waarvan het eerste van de dertien delen is verschenen. De oplage van 20.000 van het eerste deel is al bijna uitverkocht. Op de dubbelfoto ziet men rechts dr. Grzimek, links dezelfde geleerde met de directeur van de West- berlijnse dierentuin en in het midden een achtjarig orang- oetanwijfje. Kom er ACHT-er 1. Vogel minder 2. Schoen van kapitein 3. Streep meer op mouw van kapi tein 4. Pet van matroos 5. Stropdas van kapitein 6. Schoorsteen vafi huis 7. Hand van matroos 8. Hijskraan HORIZONTAAL 1. vlaktemaat 3. ouderwetse vrouwenmuts in oos telijk Nederland 10. laatstleden 12. ongeveer 14. overleg, bestuur 15. langs, over overmaat aan Ultra Violetlicht uit de lens te weren. Bij foto's in het hooggebergte of aan zuidelijke stranden is dit filter onmisbaar. Het verlengt de belichting niet, het ziet er uit als helder glas. Dan is er verder het Omberfilter. Dit kan zijn nut hebben bij opnamen aan het strand met felle zon. De schaduwen willen wel eens wat erg blauw of violet uitvallen. Dit Om berfilter maakt ze wat zachter en warmer. Het Pinkfilter is een lichtroze filtertje dat wordt gebruikt om de heiige verte wat te verhelderen. Ook alweer een soort hoogzomer- filter. Als de vochtigheidsgraad van de atmosfeer sterk oploopt, wordt de filter gebruikt. Voor één drtng moe ten we u waarschuwen. Filters kun nen lichtsoorten weghouden uit uw lens. Ze kunnen echter nooit licht maken. Als de zon na vier uur begint te zakken, wordt het licht warmer van tint. Dat komt omdat de lichtstralen een steeds langere weg door de atmosfeer moeten af leggen om bij ons te komen. De atmosfeer werkt als een enorm Pinkfilter. Alle. blauwe stralen blij ven weg. Uw kleurenfoto's zullen laat in de middag warmer van tint worden, naarmate u op een later tijdstip fotografeert. U kunt die overmaat aan oranjestraten niet wegmaken door gebruik te maken van een blauw filter. U kunt wél licht maken, maar dan mid dels een flitser. Een blauw flits- lampje verheldert de schaduwen, het brengt een lichtsoort die nauw keurig overeenkomt met het zon licht op de plaats waar dat nodig is. Vakfotografen en gevorderde amateurs hebben aan het strand ook vaak een flitser bij zich om tè blauwe schaduwen „op te hel deren". stookplaats roodgekleurde afdeling van een gymnasium eenhoevig zoogdier jonge mensen riviervis titel uitgeput duurzaam uitroep lidmaat te kort schieten modern logement i. uit Ierland deel van een uitroep niet onderhoudend, niet leven dig i. eerste melk van kalfkoe watering (in samenstelling) i. motorschip i. gebieder deel van de bijbel lengtemaat glad inwendig orgaan van een koe land in Azië meisjesnaam -wat is dat? slot van een raad sel stad in België van de wettige en anderen voegwoord luiers, zwachtels insektendodend middel VERTICAAL 1. uitroep 2. groente 4. nota bene 5. Europeaan 6. handvol (hooi) 7. geneesmiddel 8. groente 9. tijdelijk (afk.) 10. inhoudsmaat 11. dreef 13. vuur, vuurgloed 15. al te stoutmoedig 17. lokspijs 18. zie 11 verticaal 20. element beryllium 22. Frans schilder van het ballet 24. lidwoord 25. dergelijk 27. vlees, waarmee noot omgeven is 30. wandelhoofd in zee 32. bloem 33. ongevuld 34. sterk of gauw verslijtend 36. versterkend bijwoord 39. een ogenblik 41. noodsein 42. stad in Drente 45. niet jong meer 46. in hevige mate 47 kweken 51. weg (niet voor voetgangers) 53. brandstof 54. voorzetsel 56. toiletartikel 67. gebed 58. kade 59 halmen 60. voedsel voor koeien 62. verdriet 65. Engels bier 67. zeer vochtig 69. Chinese afstandsmaat en koper munt 70. lengtemaat Oplossingen onder het motto „Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur vm. in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stelten wij een eerste prijs van f 5 en twee prijzen van f 2.50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. OPLOSSING VAN VORIGE OPGAVE De eerste prijs van f5 werd toe gekend aan mevr. M. v. Loden- steijn-Pranger, Bej. centrum Hof- wijck, Hazenboslaan 38 in Oegst- geest, de twee prijzen van f 2.50 aan de heer J. F. Keulemans, Zaanstr. 128 in Leiden en aan mej. A. A. van SchaAk, Cronesteinkade 14 In den. De prijzen worden de win# Kunt u de acht afwijkingen In de belde bovenstaande tekenlnge vinden? De juiste oplossing vindt o elders in dit nummer.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 12