Hartelijke huldiging van ds. P. Kloek Europa bezorgd politiek Amerika over van Stra f optreden tegen verkeerszondaars Lustrum- commissie Regionale dagbladen blijven samenwerken LSR tegen tuchtrecht Pressiegroep in CHU tegen een samengaan Ontslag uit dienst na „wild" avondje Samen kerken bouwen Levenslang voor kermismoordenaar VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 RUIM 700 PERSONEN KWAMEN GELUKWENSEN Wijziging in reinigingsdienst na Kerstdagen In verband met de kerstdagen, die dit jaar op maandag en dinsdag val len, zal de reinigingsdienst van de gemeente Leiden in de week na Kerstmis slechts één huisvuilophaal- beurt in iedere wijk kunnen uitvoeren en wel op donderdag 28 en vrijdag 29 december a.s. Omdat het lange kerstweekeinde en het uitvallen van de eerste wer kelijke ophaalbeurt uiteraard een flinke hoeveelheid extra huisvuil op leveren, zal het op die beide dagen bij uitzondering zijn toegestaan huis vuil naast de emmers aan te bieden. Vanzelfsprekend moet het dan goed verpakt zijn in stevige kartonnen do zen, plastic zakken, dozen of kistjes. Ook in de eerste week na nieuw jaar is een wijziging in het ophaal- schema noodzakelijk. In plaats van op maandag en don derdag of dinsdag en vrijdag vallen de beide wekelijkse ophaalbeurten in die week op dinsdag 2 en donderdag 4 januari of woensdag 3 en vrijdag 5 januari. In die week schuiven dus alleen de eerste ophaaldagen één dag op. IN AMSTERDAM De Amsterdamse verkeerspolitie gaat drastisch optreden tegen weg gebruikers, die zich niet aan de spel regels houden. Begin anuari zet zij een speciaal, ongeveer 60 man, groot detachement in, dat zich uitsluitend zal bezighouden met een gerichte verkeerssurveillance. Dit detachement zal voor ongeveer de helft bestaan uit leden van de Koninklijke Mare chaussee, die in het kader van de bijstandsregeling aan de Amster damse politie worden toegevoegd. Het hoofd van de verkeerspolitie, hoofdinspecteur H. Vos zei gisteren, dat behalve ook een goede doorstro ming van het verkeer vooral gelet zal worden op het negeren van stop lichten, dat hand over hand toe neemt. op overtredingen van de snelheidsbeperkende maatregelen en op het rijden met voertuigen, die Ds. P. Kloek, die de wens te kennen had gegeven zijn zil veren ambtsjubileum in alle bescheidenheid te vieren, stond gisteravond in het wijkgebouw „Staalwijk" aan de Herenstraat in Leiden wel wat beduusd te kijken toen zovelen (ruim 700 personen) hem en zijn echtgenote en kinderen kwamen geluk wensen. Bovendien was er het geschenk van de wijkgemeente „Staalwijk" en de vele vrienden en oud-Staalwijkers, waarvoor een comité ruim ƒ4.000 had bijeengebracht. T I evenwel, dat men na zeventien jaar ZEVENTIEN TAAK nog niet op Leiden is uitgekeken". Dankbaar was de jubilerende pas tor, dat „Staalwijk" zoveel geduld met hem heeft willen hebben, vooral nu hij de laatste jaren als praeses van de Centrale Kerkeraad zijn aan dacht over geheel de gemeente moet laten gaan. PREDIKANT IN LEIDEN De receptie, welke bijna drie uur in beslag nam, werd geopend met een kort inleidend ivoord van de scriba van de wijkkerkeraad, de heer J. de Bruin, die erop wees hoezeer het pastorale werk van ds. Kloek in ruime kring zoordt gewaardeerd. Uitvoerig kwam dit even later tot uitdrukking in een gedichtdat mevr. JansenThiem voor deze gelegenheid had ge maakt en juaarin de vele facetten van het ambtswerk van de jubi lerende pastor, zijn ijver, trouw, goodzoill en eenvoud, werden be licht. De heer De Bruin, die hierna aan het woord kwam. zette uiteen, dat men deze avond bijeen was om een dubbel feest te gedenken, t.w. het zil veren huwelijksfeest van het echt paar Kloek, dat 8 december in in tieme kring werd herdacht, en nu dan het zilveren ambtsjubileum, waarvan zeventien jaar in Leiden werden doorgebracht. Spreker memo reerde met zeer veel dank, dat het comité „2 x 25" zovele reacties, zelfs uit Zuid-Afrika, had ontvangen om aan het geschenk bij te dragen. Om aan dit geschenk een tastbare vorm te geven had het comité de aandacht laten vallen op een kampeertent, een koffer en een reiswekker. Het res tant een groot bedrag werd ds. Kloek onder couvert aangeboden. Namens de meisjesclubs werd het echtpaar Kloek verrast met een pre senteerblad, waarop een schotel ge vulde eieren. Ui zijn dankwoord „Ik ben zeer verrast en een beetje beduusd" onthulde ds. Kloek, dat zijn eerste kennismaking met en in het predik ambt een zeer bijzondere was. Nadat het Groningse Visvliet een beroep op hem had uitgebracht nu 25 jaar geleden werd hij door de kerke raad van deze gemeente benaderd om het beroep vooral toch aan te nemen. Want. zo was de gedachtengang van de kerkeraad, een dorp zonder pre dikant, is gelijk aan een broek zon der bretels. „Het was voor mij", aldus de predi kant, „zeventien jaar geleden, ik was toen 33, geen gemakkelijke taak om in Leiden de plaats van ds. Kuilman te gaan innemen. Het wonderlijke is Tijdens een zitting van het dage lijks bestuur van de Leidse Stichting Pro Civitate heeft de voorzitter van het consilium van de stichting, prof air A. R. Bloembergen, gisteren de commissie geïnstalleerd, die is be last met de voorbereiding van het in 1970 te vieren negenenzeventigste lustrum van de Leidse Universiteit. (Voorzitter van de commissie is prof dr. G. H. M. Posthumus Meyjes. die tevens de senaat vertegenwoordigt. In de commissie hebben voorts zit ting dr. J. F. van Roy en namens het college van curatoren, mejuffrouw drs. A. Roos namens de wetenschap pelijke staf, H. Reinhardt namens de technische en administratieve staf, mejuffrouw M. E. van Rappard na mens de Vereeniging van Vrouwe lijke Studenten te Leiden. H. R. Bax namens het Leidsch Studenten Corps, R. Hijmans namens Catena, H. Mulder namens het Praesidium Facultatum en L. J. de Jong en H. M. C. Eykelhof namens de confes sionele verenigingen. Ds. Kloek, die onder de aanwezigen vele oud-bekenden zag, noemde met name de heer A. van der Baan, een oud-kerkeraadslid, „die mij indertijd uit Windesheim naar Leiden heeft weten te halen". De heer Van der Baan bij interruptie: ,,'k Ben blij, dat ik het gedaan heb". Met de mij aan geboden cadeaus heeft het comité precies in de roos mijn hobby geschoten. Onder de velen, die hierna ds. en mevrouw Kloek gelukwensen aanbo den waren onder meer vertegenwoor digers van de Centrale Kerkeraad, het College van Kerkvoogden en Diake nen, de beide colleges van Collectan ten, van diverse wijkgemeenten, kos ters. oud-Staalwijkers, van de Oecu menische Raad Leiden, de Hervormde Vrouwendienst, ds. D. Kronemeijer De heer J. de Bruin (links) biedt ds. P. Kloek het geschenk van de wijkgemeente aan. In het midden mevrouw Kloek en één van de dochters. Foto LD/Holvast) wijk IV van de Geref. Kerk. oud-kerkeraadsleden van „Staalwijk" en vele vrienden. ROMNEY IN WEST-DUITSLAND: Met behulp van 15 burgerchauf feurs. die dag en nacht drie kraan- wagens gaan bemannen, zal de ver keerspolitie verder meer auto's gaan wegslepen, die dubbel geparkeerd staan. Om de afwikkeling van verkeers overtredingen door de politie te ver gemakkelijken is in navolging van Den Haag en Eindhoven in Amster dam een systeem ingevoerd, waarbij automobilisten, die niet binnen de perken van de wet blijven na een overtreding een kaart thuis gestuurd krijgen met het verzoek daarop de voor een proces-verbaal benodigde gegevens in te vullen. Wie nader wil worden gehoord kan dit kenbaar ma ken. De kaart kan in een bijgevoeg de enveloppe, die voorzien is van een postzegel, teruggestuurd worden aan de politie. Tot het invoeren van deze kaart is overgegaan in verband met een achterstand in de afwikke ling van overtredingen. VIETCONG BETAALT HOGE PRIJS VOOR HOOFD VS-SERGEANT De Vietcong heeft een prijs van 750.000 piaster (ruim 22.000 gulden) uitgeloofd voor degene die „ser geant zwarte man" dood of levend aan de Vietcong uitlevert. .Sergeant zwarte man" is de 21-Ja- rige neger-sergeant Murrell die met zijn 17 manschappen in het dorp Toej Loan ligt. De eenheid heeft reeds 183 Vietcongstrijders gedood. In uitzendingen van de geheim® radio van Vietcong is gezegd dat uitlevering van alleen het hoofd van sergeant Murrell voldoende is. Murrell is geïrriteerd als men spreekt over de prijs die op zijn hoofd is gesteld en zegt: „Ik ben geen Eichmann, waarom moeten zij de oorlog in het persoonlijke vlak brengen?" Elke keer als de Vietcong de prijs (50.000 piasters aanvanke lijk) verhoogt, is hij toch ook wel gevleid. „Het is een teken dat ik hen last bezorg", zo zegt hij. Opening van Jeugdcentrum Korte Vliet Aan de Vlietweg 5 in Leiden wordt donderdagavond 28 december een tv Jeugdbuitencentrum geopend, het centrum „Korte Vliet". De ope ning zal worden verlicht door mr. G. ran der Willigen, burgemeester Leiden, na een verwelkoming door de voorzitter van de Stichting Leidse Jeugd verblijven en van de Stichting Leidse Jeugd Actie, de heer H. Zunderman. Na het officiële gedeelte wordt de avond verder gevuld met het optre den van het Jeugdkamerorkest Lei en een schoolcabaret van de In- terscholaire Contact Commissie. Gouverneur Romney van Michigan, kandidaat voor de Ame rikaanse presidentsverkiezingen van volgend jaar, die op het ogenblik een reis rond de wereld maakt, heeft gisteren in Bonn verklaard dat men in West-Europa verontrust is over de hui dige Amerikaanse politiek. ZWAARTEPUNT IN Z.O.-AZIE Op de gisteren gehouden leden vergadering van de Regionale Dag blad Pers is besloten, dat de com merciële samenwerking (in de vorm van een collectief advertentie-aan bod) zal worden voortgezet. Zoals gemeld zullen vier leden van de R.D.P. per 31 december uittreden en de gelederen van die G.P.D. (waar van ook het Leidsch Dagblad deel uitmaakt) gaan versterken. Door hun vertrek en de aangekon digde uittreding van de Winschoter Courant en de Nieuwe Apeldoornse Courant laat het zich aanzien, dat de redactionele samenwerking in R.D.P.-verband eerder dan ultimo 1968 zal worden beëindigd. De vergadering van de LSR, de le denraad van de Algemene Leidse Stu denten Vereniging, heeft unaniem een motie aangenomen, waarin wordt gesteld, dat het academisch tucht recht alleen mag worden geïnterpre teerd als een handhaving van de orde in de onderwijssituatie. De LSR reageerde op het „Ontwerp reglement tuchtrecht", dat de se naatscommissie kort geleden heeft opgesteld. De LSR meent dat studen ten normale staatsburgers zijn (met alle rechten en plichten vandien) en dat zij daarom niet onder een eigen jurisdictie moeten vallen. In het ontwerp was niet duidelijk welke de gedragingen van studenten waren waarop het tuchtrecht van toe passing zou zjjn. Met haar motie heeft de LSR een duidelijke beper king van de toepasselijkheid van het tuchtrecht willen aangeven. De LSR zou nog veel verder gegaan zijn als zij daarmee niet het tuohtrechtartikel in de Wet °P het Wetenschappelijk Onderwijs (art. 53) in strijd was ge komen. De raad sprak als zijn mening uit dat de wet van een verouderde visie op de plaats van de student in de samenleving uitgaat. De overblijvende redactionele deel nemers zullen wellicht in ander ver band en met nieuwe partners de redactionele samenwerking voort zetten. De ledenvergadering van de R.D.P. was zioh bewust van de consequen ties, die deze ontwikkeling voor het personeel zal hebben en heeft in middels wat de journalistieke mede werkers betreft de directie opdracht gegeven, contact op te nemen met de door de federatie van Neder landse journalisten aangewezen ver trouw Met betrekking tot het voornemen van de groep, de commerciële sa menwerking voort te zetten, wordt bericht, dat de Nieuwe Apeldoornse Courant (Wegener) hieraan zal blij ven deelnemen. Deze activiteit is zelfs nog uitgebreid door toetreding per 1 januari van de Graafschap - bode. een uitgave van de uitgeverij C. Misset N.V. in Doetinchem. Romney zei zowel in Bonn als in Londen te hebben geconstateerd dat bevreesd is over hetgeen be schouwd wordt als „gebrek aan lei ding van Washington omdat de Ame rikaanse regering zich te zeer met de problemen in Azië bezighoudt". Romney verklaarde dat, wat Ameri ka ook in Vietnam doet, het vertrou- van de Westeuropese landen in de Verenigde Staten niet mag worden aangetast. Over een eventuele oplossing van de kwestie Vietnam verklaarde Romney (die eerder deze maand ge pleit heeft voor neutralisering van Vietnam als een alternatief voor het huidige Amerikaanse beleid), dat dat land door de Verenigde Staten nooit In de steek mag worden gelaten. Verenigde Naties Het Nationale Bevrijdingsfront van Zuid-Vietnam, waarvan de Vietcong de militaire afdeling is, heeft onder de delegaties bij de Verenigde Na tie» een rapport laten verspreiden waarin zij tracht haar positie uiteen te zetten. Waarnemers bij de Verenigde Na ties zien in het feit dat het Bevrij dingsfront zijn politieke programma naar de volkerenorganisatie heeft ge zonden een eerste stap om binnen het kader van de Verenigde Naties te operen. Voor de verspreiding van de Algemene Vergadering zorgde de Roemeense delegatie. De Amerikaan se gedelegeerde bij de VN, Gold berg, verklaarde geen commentaar te hebben tot het document en het begeleidend schrijven zijn bestu deerd. In het memorandum wijst het be vrijdingsfront erop dat zij viervijfde van het Zuidvietnamese territorium beheerst, en daarom als de enige ware vertenwoordiger van het Zuidvietnamese volk moet worden beschouwd. Het Bevrijdingsfront, al dus het rapport, zal blijven werken voor de vereniging van het Vietna mese volk en de vestiging van «en democratische regering op bred® ba sis. Bestand De Zuidvietnamese troepen zullen met Kerstmis, Nieuwjaar en met het boeddhistische nieuwjaar (Tet) het vuren in totaal slechts vier dagen staken. Dit, aldus vice-president Ky, om de Vietcong niet de gelegenheid te ge ven voorraden aan te voeren. In die perioden zullen ook geen Amerikaan se bombardementen op Noord-Viet- nam uitgevoerd worden. De Vietcong heeft onlangs bekend gemaakt met de feestdagen in totaal 13 dagen de strijd te zullen staken. Gisteren zijn weer verscheidene doelen in Noord-Vietnam gebombar deerd waarbij vier Amerikaanse toe stellen verloren zijn gegaan. (Van i parlementaire redactie) In de CHU is een pressiegroep ac tief, die zich verzet tegen een toena dering tussen de drie christelijke par tijen. Nadat twee maanden geleden al een oproep werd gedaan voor ad- Voor soldaat uit Leiden Een „wild" avondje van een 26-jarige soldaat eerste klas van de koksschool in Leiden heeft deze gistermorgen voor de arron dissementskrijgsraad een zwaardere straf bezorgd dan de audi teur-militair had geëist. Het vonnis luidde zes weken gevan genisstraf met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk en ontslag uit militaire dienst. Geëist was een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand met af trek en voorwaardelijk ontslag uit militaire dienst met als bijzondere voorwaarde de terugbetaling van de 485 gulden, die hij had verduisterd. Op 1 november had verdachte met een collega im een oafé in Leiden de dienst waargenomen voor een buffet juffrouw. Na sluitingstijd besloot hij de inkomsten van die avond. 350 gul den, in bewaring te nemen. De ge leende portefeuille van zijn collega (met inhoud van 135 gulden) diende om het geld in op te bergen. De president van de krijgsraad vond het een nogal wazig verhaal, maar de soldaat betoogde dat hij na het drinken van ongeveer 40 pilsjes toch vrij nuchter was geweest. Niet temin werd het hem zwart voor de ogen, toen hij zich door te late thuis komst genoodzaakt zag over de ka zernemuur te klimmen. Hij verander de dan ook van plan en nam een taxi naar Den Haag, waar het avondje overging in een wild nachtje. De vol gende dag ontbrak hem de moed om naar de kazerne terug te gaan, zodat hem behalve verduistering van 485 gulden ook onwettige afwezigheid van zijn onderdeel ten laste werd gelegd. hesiebetuigingen met het streven naar een zelfstandig voortbestaan van de Unie, komt deze „actiegroep van zestien" thans met een openlijke stelllngname tegen het officiële standpunt van het hoofdbestuur van de CHU. Initiatiefnemer C. van Genderen, statenlid van Gelderland, noemt het gesprek van de „achttien" over een samenwerking van KVP, ARP en CHU een gevaar. Hij meent, dat dit streven een „verarming voor ons po litieke leven" zal betekenen. „Ik ge loof, dat het hoog tijd wordt, dat wij het roer omgooien en onze Unie een zelfstandige koers gaat varen". Met deze uitspraken in het CH-con- tactblad „Binding", plaatst de be houdende groep van zestien, zich lijn recht tegenover het hoofdbestuur. Verwacht mag worden, dat het slui merende conflict zaterdag op de al gemene vergadering van de CHU in Utrecht aan de orde zal worden ge steld. De voorlopige reactie van de unie leiding is, dat het hier een kleine minderheid betreft die ten koste van de eenheid in de party de klok wil te rugdraaien. „Een achterhaald stand punt", aldus het commentaar. Oud-staatssecretaris luit.-generaal b.d. M. R H. Calmeyer, zal zaterdag het standpunt van de verontrusten in de CHU-vergadering vertolken. HU bevestigde ons dat de actiegroep een motie zal indienen, indien blijkt dat het hoofdbestuur het gesprek van de „achttien" over een hechte samen werking met KVP en ARP zal voort zetten. In de motie wordt het beleid van het hoofdbestuur afgekeurd. De vergadering zal zich dan moeten uit spreken over de vraag of de Unie tot samenwerking zal overgaan of zelf standig zal blijven. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal II geneeskunde: mej. P. C. Beijk, Rotterdam; mej. H. W. van Dipten, Leiden: mej. M. C. van Door nik, Voorschoten en de heden M. Boekhout, Rotterdam; D. Booij, Am sterdam; A. Constandse, Alphen a. d. Rijn; A. W. Frentzen, Meppel; W. Chr. M. de Lang. Den Haag: A. J. M. Starrenburg, Leidschendam; B. J. C. J. Terstegge, Rotterdam: R. M. Wiersma, Den Haag; semi arstxamen de heren R. Deutman, Meppel: H. V. M. v. d. Kroon, Breda; L. H. Siegen- beek van Heukelom, Apeldoorn; P. H. Th. J. Slee, Rotterdam; artsexamen de heren D. W. Er kelens, Rotterdam; A. J. van Harreveld, Leiden: dr. P. Stevens. Leiden; B. S. Wiener, Den Haag; P. Wijnmaalen, Alphen a. d. Rijn. Leidenaar was betrokken in koppel-zwendel De officier van Justitie toy de rechtbank in Den Haag heeft gis termiddag tegen een 44-jarige ex- rij schoolhouder uit Leiden wegen® uitlokking ran valsheid in geschrifte een gevangenisstraf gevorderd van neegen maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De man wordt ervan beschuldigd betrokken te zijn bij de knoeierijen, die zioh in Leiden hebben voorge daan met het koppeltoazensysteem, voorna-mehjk In de bouwwereld. Ir» het geval van de verdachte zou voor ruim f56.000.aan loonbelasting, premies voor sociale voorzieningen vakbonden enz. zijn ontdoken en dooi' hem in zijn eigen zak gestoken. In deze zaak zijn reeds enkele kop- Mej. C. Vliem winl „Breda-beker" De tweejaarlijkse onderlinge wed strijden van de Sassenheimse gym nastiekvereniging DOS hebben dit keer een bijzonder talrijk publiek ge trokken. De wedstrijden waren uiterst spannend; ook die om de op de laat ste uitvoering door de familie Bre da beschikbaar gestelde „Breda-be- ker". Winnaar hiervan werd mej. C. Vliem vóór mej. G. Duindam en Jen ny v. d. Abeelen. De uitslagen luiden: Jongens: 6-7 jaar: 1. Tommie Bergmans, 2. Elf red Muller; 8-9 jaar: 1. David van Nieuwkoop. 2. Hans Oudshoorn10- 11 jaar: le graad: 1. Jan Stelma, 2. Kees Buurman; 2e graad: 1. Jan Luyck, 2. Frans v. d. Zaag; 12-16 jaar: le graad: Hans v. Waarden burg. 2. Hans Ruinemans; 2e graad: 1. Klaas Gerken. 2. Gerben Gerken. Meisjes: 6-7 jaar: 1. Jopie Berg man, 2. Paula Kuiper: 8-9 jaar: L Ellie v. d. Merwe, 2. Karin Wielen- ga; 10-11 jaa'r: le graad: Q. Willie van Enthoven, 2. Tineke Hoogervorst: 2e graad: 1. Marcella Graaf, 2. Trix Benschop; 3e graad: 1. Marleen Staal, 2. Susan van Nieuwkoop; 12- 13 jaar: le graad groep 1: 1. Hellen Hoogervorst. 2. Willy Mens; groep 2: 1. Els de Waard, 2. Tillie Nicola: 2e graad groep 1: 1. Ada Tukker, 2. Diny de Rooy; groep 2: 1. Elja van Biezen, 2. Elly Vlietstra; 3e graad groep 1: 1. Cate Nicola, 2. Sanneke v. d. Nagel; groep 2: 1. Carla Lam- booij, 2. Anja Honders. Adspirant dames: le graad: 1. Jen nie v. d. Abeelen, 2. Ellie van Hete- ren; 2e graad: 1. Wilma Bergman, 3. Nanja Koning. Dames: le graad: 1. G. Duindam. O. Vliem: 2e graad: 1. C. Koppiet», 3. J. Geer lings; 3e graad: 1. E. Kühn. pelbazen uit Leiden door de recht bank veroordeeld De verdachte zei ter zitting dat hij de gehele gang van zaken niet had begrepen. Volgens hem zouden twee andere personen 'hierbij betrok ken zijn. De raadsman van ver dachte vroeg vrijspraak subsidiair clementie in verband met de slechte gezondheidstoestand van zijn cliënt. De uitspraak volgt op 28 december. Het college van overleg en advies van samenwerkende kerken in Noord-Holland heeft een nota gericht tot de leiding van de plaatselijke kerken, gewijd aan en bedoeld als bij drage in de opinievorming over de problematiek van de gezamenlijke kerkenbouw. In deze nota wordt vooropgesteld, dat de bouwsituatie de kerken uit daagt van meet af aan een eigen en nieuwe weg in te slaan, in de grootst mogelijke eensgezindheid en in uiter ste organisatorische eenheid. Met betrekking tot enkele prak tische vragen zegt de nota: btf ge zamenlijk gebruik overwege men positief de mogelijkheden van één preekstoel, één doopvont en één ta fel als avondmaaltafel en altaar. Aandacht verdienen eventuele be hoeften aan typisch „eigen" ruim ten, zoals een .kapel" voor de r.- katholieke partners voor eucharis tievieringen, het bewaren van het allerheiligste enz. Misschien is ook voor de andere partners een kapel (of het gebruik van deze zelfde ka pel) zinvol als ruimte voor gebed en meditatie, eventueel tevens voor diensten van kleinere kerken. De totale presentatie van dit ..sa men wonen' en „samen werken" der kerken vraagt voortdurend pas toraal beraad over d e eensgezinds pastorale begeleiding in de verkon diging en in het gesprek met de eigen gemeente-leden. De aanpak van de daarmee samenhangende fi nanciële problematiek zal, aldus de nota, een nieuwe opzet vergen van kerkvoogdijen (-besturen) en andere beherende lichamen. Het adviescollege telt 21 leden, vertegenwoordigers van 8 kerken: de R.-K. Kerk (5), de Geref. Kerk (5), de Ned. Herv. Kerk (4), de Doopsgezinde Sociëteit, de Evange lische Lutherse Kerk (2), de Oud Katholieke Kerk, de Protestanten bond en de Remonstrantse Broeder schap (1). De zogenaamde „kermismoordenaar**, de 21-jarige stiefzoon van een slager uit Wuppertal, Jürgen Bartsch, is gisteren door een rechtbank in Wuppertal veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Bartsch werd moord met voorbedachten rade van vier jongens en één moordpoging ten laste gelegd. Bartsch kreeg de bijnaam „kermismoorde naar", omdat hy zyn slachtoffers altijd op kermissen uitzocht. Hy nam ze in een taxi mee naar een bunker in de buurt van het plaatsje Langenberg, waar hij ze misbruikte, pijnigde en vervolgens in stukken sneed. Bartsch gebruikte daarbij de methode die hij bij zijn stiefvader in de slagerij had geleerd. In de bunker was ook een altaar waar hij „offerde". Bartsch slaagde erin op deze manier vier jongens in de leeftijd van 9 tot 14 jaar te vermoorden. Het vijfde slachtoffer wist de bunker, waar het we melde van de ratten, te ontvluchten en de politie te waarschuwen. Psychia ters, die de rechtbank adviea uitbrachten, achten Bartsch volkomen toe rekeningsvatbaar.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7