Veel meer verkeerslichten door gehele sleutelstad DIENSTENCENTRA URGENT GEACHT Wethouder Den Haan maakt reeks van plannen bekend Beveiliging invalswegen In '68 nota over liet personeelsbeleid Sterkte politie naar 180 plaatsen GERO CASSETTES v. d. Water Cultureel ambtenaar benoemd Bejaardenzorg is er zeer bij gebaat Herstel zwembad snel en zelf betalen of de schade verhalen Jeugdwerk EDELDAMAST 6.75 VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Mevrouw N. A. den HaanGroen had gisteravond in de Leidse gemeenteraad een hele taak bij het beantwoorden van de vele vragen en suggesties, welke door de raadsleden naar voren waren gebracht bij de behandeling van verkeersvraagstukken in het kader van de begrotingsdebatten. Zij uitte waardering voor sommige naar voren gebrachte wensen en voorstellen, doch stelde tevens, dat de eisen van de praktijk niet altijd ver enigbaar zijn met uit andere oogpunten wenselijke voorzienin gen. Zij kondigde verschillende maatregelen op korte termijn aan, onder meer de instelling van meer verkeerslichten. ai Mevr. Den Haan deelde mede dat B. en W. overwegen een algehele be lichting in te voeren voor de Chur- 'othijhUi-iaan en de Will, de Zwijgerlaan, ndus een beveiliging met verkeerslich tste op alle kruispunten. In afwach- van deze kostbare oplossing l 'jk&l zo snel mogelijk worden gewerkt voetgangerslichten op beide we ggen in de nabijheid van scholen. Op belde wegen zal dit jaar al één licht ■'worden geplaatst. Voorts is de Wil lem de Zwijgerlaan als voorrangsweg aangewezen, hetgeen ook kan worden ajedaan met de Oegstgeesterweg door Ie Kikkerpolder. Een van de andere belangrijke toe- 21 loerwegen, de Rijnsburgerweg, leeft het ernstige doorstromingspro- ileem. Het verplaatsbare verkeers- j lcht bij het Academisch Ziekenhuis «vordert die doorstroming niet, 'dok naar is nodig uit veiligheidsoverwe gingen. Het doorstromingsprobleem blijft hetzelfde als het licht van de jang van het A.Z. naar de Wasse- naarseweg wordt verplaatst. Gestreefd wordt naar een algehele jlosslng van het probleem door re constructie van het gecompliceerde kruispunt RijnsburgerwegWasse- jaarseweg-Houtlaan. Daar komt thans eindelijk schot in, doordat een stukje grond kon worden aangekocht, dat voor deze reconstructie noodzake- l Ijk is. Rijndijk Ook de Hoge Rijndijk brengt als Jtoevoersweg grote problemen mee. Met Zoeterwoude zal contact worden - opgenomen voor de oplossing van het 'vraagstuk der overstekende school kinderen bij de Leiderdorpsebrug. Een verkeerslicht daar ter plaatse n|ial echter niet zo eenvoudig zijn. Kin deren uit de omgeving Meerburger- weg kunnen de Rijndijk veilig over steken via het tunneltje bij de Wil- helminabrug. Er worden onderhandelingen ge- oi voerd met het Rijk om de Hoge Rijn- -L: dijk over te nemen. Daarna zal er een geheel andere aanleg komen. Haagweg De situatie op de Haagweg is ook volgens mevr. Den Haan zorgwek kend. Aan de minister is verzocht, .het voetpad aan de noordzijde van de 3a" Haagweg tussen Da Costastraat en Churchill-laan mede open te stellen voor het rijwielverkeer. Hierdoor zal de situatie bij deze straten aanzien lijk verbeteren. Den Haag blijkt ech ter altijd bijzonder stroef te zijn in behandeling van door de gemeente gedane verkeersvoorstellen. Het verbieden van linksafslaan van de Haagweg voor uit de stad komend verkeer op één plaats na, lijkt aan- den. Mevrouw Den HaanGroen, ...ook met de bezem door het Leidse verkeer trekkelijk, maar dat zou dan beter geregeld kunnen worden door invoe ring van eenrichtingverkeer door de andere straten omdat anders weer op toestemming uit Den Haag moet wor den gewacht. Noord-route In de binnenstad en op de Rijnsbur gerweg Zal een aanzienlijk soulaas worden bereikt, wanneer de noord route Leiderdorp-Zülbrug-Willem de Zwijgerlaan, Kikkerpolder wegen over het Schuttersveld gereed zal zijn. Men verwacht voltooiing medio 1969. In 1968 hoopte mevr. Den Haan al de voltooiing te zien van de weg Willem de Zwijgerlaan-noodweg-Kik- kerpolderweg. De verkeerslichten bij het kruis punt bij de Haarlemmerweg leveren allerlei problemen op. Verbetering zou hier te verkrijgen zijn door het invoeren van eenrichtingsverkeer op de Maredijk tussen singel en Aloëlaan waardoor het verkeerslicht op de Ma redijk kan vervallen. De wethouder bleef afwijzend staan tegen inrichting van parkeerhavens langs de Wittesingel. zy was het eens met de sprekers, die automatische halve overwegbomen op de Morsweg levensgevaarlijk voor kinderen von- Wethouder S. Menken bestreed in zijn antwoord aan de leden van de Leidse gemeenteraad, die gistermiddag de behandeling van de begroting voortzette, dat het personeelsbeleid van de gemeente niet slagvaardig genoeg zou zijn. Dit blijkt onder meer duidelijk uit de cijfers omtrent de vacatures, vergeleken met andere gemeenten. In vergelijkbare gemeenten bedraagt het vacature-percentage ongeveer tien en in Rotterdam zelfs achttien. In Leiden schommelt het over het algemeen om de slechts zeven procent. _t__t ging van Nederlandse Gemeenten NIEUW niet een 8lultend promotiesysteem hebben ontworpen. Zij zyn daar mee bezig maar er niet in geslaagd ieta AMBTENAREN- hanteerbaars op te stellen. Spreker voelde het meeste voor 'D¥7/",,T f?Hyf!7"|Vrp een open intern personeelsbeleid met v X spontane en open medewerking van de organisaties, zoals dat in Leiden tot dusver met vrucht wordt gevoerd. De organisaties hebben geen klach ten tegenover B. en W. geuit, en vanuit andere gemeenten zyn zelfs afvaardigingen naar Leiden gekomen om te zien hoe het veelgeprezen Leidse systeem werkte. Wethouder Menken had geen be zwaar de ingediende motie-Van Baa- ren over de wenselijkheid van een nota personeelsbeleid over te nemen. Hij zegde toe dat in 1968 een der gelijke nota aan de raad zal wor den aangeboden, en voordien nog het ontwerp voor het nieuwe ambte- i narenreglement. Rapenburg-west Er is op het ogenblik geen vervan gende parkeergelegenheid voor de plaatsen, die thans langs Rapenburg- West gebruikt kunnen worden. De Kaiserstraat kan slechts gedeeltelijk compensatie bieden. De verkeersvei ligheid kan wel verbeterd worden door strenger toezicht op de wijze van parkeren. Het aanwijzen van het gedeelte Rapenburg tussen Noordein de en Nonnesteeg tot blauwe zone zal tevens het onjuist parkeren van langparkeerders voorkomen. Boven dien is een dergelijke maatregel van belang ter leniging van de bestaande parkeernood. Met het ministerie van Defensie zal contact worden opgeno men over de mogelijkheid tot parke ren op het terrein van de Doelen- kazerne. Bruggen Wethouder Den Haan zegde toe te zullen bezien of een regeling kan wor den getroffen, dat de Blauwpoorts- brug op bepaalde tijden niet wordt af gesloten, zodat in de spitsuren geen files ontstaan die vaak uren daarna nog doorwerken. Hopelijk zal in 1970 de nieuwe vaarroute gereed zijn, waardoor deze misere geheel verdwe nen is. Geen verkeer tot de stad toelaten tussen 17 en 18.30 uur teneinde ver stopping te voorkomen, een suggestie die door de heer Roorda was gedaan, achtte de wethouder een middel eeuws gebaar. Er wordt gezocht naar een oplos sing voor het fietsenprobleem op het stationsplein. Als voorlopige maatre gel wordt het invoeren van gleufte- ;ls en klemmen overwogen. Busfrequenties Ten aanzien van de frequentie van de busdiensten, waarover de heer Portheine zich nogal kritisch had uitgelaten, merkte mevr. Den Haan op, dat het reizigersaanbod met na me in de avonduren gedurende de laatste jaren voortdurend is ge daald. Dat is niet een gevolg ge weest van de verlaagde frequenties, doch van andere omstandigheden bv. het grotere eigen autobezit en de televisie in de avonduren. Ook in de grote steden ls sprake van belangrijk lagere frequenties in de avonduren. Voorts moet opgemerkt worden, dat bij een lagere frequentie het publiek voldoende tydbewust is om te weten op welke tydstippen ver voer beschikbaar is. Het openbaar vervoer verkeert ook in de gelukki ge omstandigheid dat des avonds na het spitsuur wel volgens dienstrege ling gereden kan worden. Resumerend stelde mevrouw Den Haan dat de frequenties van de bus diensten ln Leiden en omgeving zeer redelijk zijn en dat In de avond uren ruimschoots frn de vervoersbe hoefte kan worden voorzien. Dezer dagen zal de zomerdienstrege ling 1968 worden voorgelegd ter goedkeuring waarin veel verbeterin gen worden opgenomen. De tot dus ver geldende frequentie van een uur voor de Wittesingel en omge ving wordt dan byvoorbeeld tot een half uur teruggebracht. taxi's van een duidelyk kenmerk te voorzien, hetgeen van belang kan zyn ln verband met eventuele facili teiten voor het openbaar vervoer, waaronder ook taxi's gerekend moe ten worden. Het ligt in het voornemen op een groot aantal punten voetgangersbor den met knipperlichten aan te bren gen. Mevr. Den Haan was voornemens dit jaar een byeenkomst te beleg gen met de kleuterleidsters om daar iets te laten vertellen over verkeers zaken, die de ouders van kleuters aangaan. Noord-Zuid Achter de schermen wordt hard gewerkt aan de Noord-Zuidverbin ding, vooral in de omgeving Peli kaanstraat. Mevr. Den Haan hoopte eind komend jaar met de wethouder van openbare werken een openlngs- rit langs deze route te kunnen ma ken. Onlangs is besloten, alle kruisin gen op het Levendaal tot voorrangs kruising te maken. Tydens de behandeling van de ver keerszaken in tweede instantie werd de motie-Frans over voetgangers tunnels in Churchill-laan en Willem de Zwygerlaan met 28 tegen 5 stem men verworpen, terwyl de heer Van der Vliet zijn motie over de ver keerssituatie op het Rapenburg Westzyde Introk. Taxi's Er zullen besprekingen worden ge voerd over de inrichting van een taxicentrale en het inrichten van taxistandplaatsen. Overwogen wordt De gemeente Leiden heeft by de realisatie van de grenswijzigingen aan het ministerie toestemming ge vraagd, de sterkte van het politie korps te mogen verhogen. Den Haag verordonneerde evenwel, dat eerst de bestaande vacatures moesten worden vervuld, voordat het sin had een verhoging toe te staan. Thans be draagt de veroorloofde sterkte van het korps 166 man, doch zee plaat sen zUn nog open. In het komende jaar zal Den Haag de sterkte op nieuw overwegen. Gehoopt wordt dat de sterkte dan tot 180 man kan wor den opgevoerd. Dit deelde burgemeester Van der Willigen mede tydens de begrotings vergadering van de Leidse raad van gisteren toen hy antwoord gaf op vragen van raadsleden naar aanlei ding van het politiebeleid. By deze beantwoording zegde hy voorts toe, een nadere studie te ma ken van de mogeiykheid in beslag genomen en gevonden brommers en fietsen by opbod te verkopen in plaats van zoals nu via enkele op kopers van de hand te doen. ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 ADVERTENTIE VmCVIItGSRIHSeN B. en W. van Leiden hebben be sloten de heer J. Padt (49) uit Haar lem te benoemen tot cultureel amb tenaar in de rang van referendaris B. De heer Padt, die momenteel waar nemend hoofd van de afdeling cultu rele zaken by de gemeente Haarlem is, zal op 1 april 1968 in dienst treden. Ir. Sauren wordt hoofd afdeling V erkeerszaken B. en W. van Leiden hebben ir. EX W. Sauren uit 's-Hertogenbosch be* noemd tot hoofd van de hoofdafde ling Verkeerszaken van de Dienst Ge meentewerken. De heer Sauren, die 32 jaar oud is, studeerde twee jaar geleden in Delft af als verkeersingenieur. Als zodanig werd hy in dat jaar benoemd by de gemeente 's-Hertogenbosch. De datum van indiensttreding 13 1 maart 1968. Bij de behandeling van de afdelingen maatschappelijke zorg en volksgezondheid van de gemeentebegroting werd in de Leidse raad gisteravond herhaaldelijk gewezen op de noodzaak, zo spoedig mogelijk dienstencentra in het leven te roepen, waar door onder meer de bejaardenzorg een grote dienst zou worden bewezen. Spreekuur van sociale raadsvrouw Meer bekendheid geven aan het be staan van de sociale raadsvrouw was een verlangen van mej. Van Buel (KVP). die voorts in overweging gaf ook spreekuren te organiseren in het gezondheidscentrum aan de Prins Bernhardlaan en in een nog te zoe ken gelegenheid in Zuidwest, zy vroeg voorts om een centraal opne- mingsbeleid voor de bejaardentehui- Het drama van het zwembad „De Vliet" bracht gistermiddag verscheidene tongen in beroering tijdens de voortgezette be handeling van de begroting door de Leidse gemeenteraad. Men wilde enerzijds een gedegen onderzoek op wie de schade ver haald kan worden, maar anderzijds dat een spoedig herstel vóór alles gaat en dat de gemeente desnoods de strop moet nemen. De zaak kwam ter sprake tijdens de behandeling van de afdelingen recreatie, sport en jeugdzaken. zen naar sociaal-medische maatsta ven. De hoogste urgentie vroeg zy voorts voor de inrichting van een ge zondheidscentrum in Zuidwest, ter- wyi zy in overweging gaf de be stuursvorm van de psychiatrische in richtingen te Oegstgeest te wyzigen. De heer Lamers (Prot. Chr.) vond dat de realisatie van de diensten centra te lang op zich laat wachten Hy bepleitte desnoods een proviso risch begin. De wachtiysten voor de bejaardencentra ztfn juist zo onaan vaardbaar lang omdat dienstverle ning aan zelfstandige bejaarden uit- biyft. Het zou aanbevelenswaardig zyn in de dienstencentra ook een raadsman of raadsvrouw te installe ren. Mevr. Kerllng - Simons (PvdA) brak een lans voor verpleeghuizen voor chronisch zieken en geesteUjk gestoorde bejaarden. Bestaat er voorts een behoefteschets voor bejaarden voorzieningen voor 1980, zo vroeg zy zich af. De heer Versnel (PvdA) sprak eerst uitvoerig over het rapport jeugdzaken en de wyze, waarop men ln Leiden in dient te haken op de daarin ontwikkelde denkbeelden. Hy betreurde, dat het rapport thans reeds in vele organisaties wordt be sproken, maar dat b.v. de Leidse Jeugd Actie de raadscommissie voor jeugdwerk nog nimmer heeft uitge nodigd, de discussie als waarnemer by te wonen. Voorts vond hy jammer dat het rapport zich tot jongeren tot 16 jaar beperkt, terwyi juist het be reiken van de groep van 16 tot 25 jaar zo belangrijk is. Voorts vroeg hy aandacht voor de bouw en in richting van clubhuizen. De heer Versnel op de bres voor de jeugd. Ten aanzien van de recreatie voer de de heer Versnel een pleidooi voor speelplaatsen in de binnenstad, ter wyl hy scherpe kritiek had op het feit dat een met gemeenschapsgeld ingerichte speeltuin een heel jaar ge sloten is gebleven. Op spoed drong de heer Versnel aan ten aanzien van de uitvoering van het plan- Kikkerpolder en met vernieuwing van de zweminrichting De Zyi. Ten aanzien van het herstel van het Zwembad De Vliet vroeg hy kos tenopgaven en of het college bereid was tot een uitputtend onderzoek door de gemeentelyke juristen op wie de schade verhaald kan worden. Communicatie in de sport Voorts vroeg hy naar een verbe tering van de communicatie en ver houdingen tussen sportverenigingen en sportstichting. Hy diende een motie in waarin gevraagd wordt om ten doelmatiger en meer verantwoord onderhoud van de sportterreinen en een controle daarop. De heer Van der Klugt (KVP) vond, dat B. en W. zich te negatief opstellen ten aanzien van de water sport, waarin Leiden evenals met zo vele andere zaken een centrumfunc tie kan vervullen. Hoe staat het met de plannen voor jachthaven-accom modatie in de nieuwe Merenwyk? Ook deze spreker zag communica tietekorten tussen sportverenigingen en sportstichting, en hy vroeg verder een behoeftepeiling ten aanzien van accommodatie voor de denksporten. Om nog meer sporthallen dan die twee die thans voor verwezeniy king staan vroeg mej. Kappeyne van de Copello (VVD). Er zyn er op minst vier nodig. Ook zfj achtte de zaak van de zweminrichting De Vliet zeer ernstig, maar zU rekende het college voor dat er zeer grote spoed betracht moest worden met het herstel, wil men voor de aanvang van het nieuwe zwemsei zoen het bad weer gereed te heb ben. Een uitputtend onderzoek naar de schuldige en de instantie waarop de kosten (waarschyniyk een veel voud van 25.000 gulden) verhaald kunnen worden zou dit herstel fu nest beïnvloeden. Speeltuinen Een beter contact tussen speeltuin verenigingen en gemeentelyke over heid zou heel wat moeiiykheden op dit terrein kunnen voorkomen of sneller tot een oplossing brengen. Steun zou aan de verenigingen worden gegeven door gratis be schikbaar stellen van de benodigde grond, leningen voor de bouw van clubhuizen en deze bouw door ge meentediensten te laten uitvoeren. Onjuist; leek het haar echter, tot ver huur van deze clubhuizen voor par ticuliere byeenkomsten over te gaan, omdat de verenigingen dan op deze wyze de kas kunnen spekken via middelen die door overheidsmiddelen zyn verkregen. Mevr. Geelkerken-Brusse (Prot. Chr.) zette de raad de opmerkingen voor van haar fractiegenoot de heer Van der Vliet die niet aanwezig kon zyn. Deze vroeg zich af waarom het zolang heeft moeten duren voordat het rapport over de binnensporten ls verschenen. Waarschyniyk zyn enke le sportverenigingen hieraan schul dig. doordat zy niet tydig ge antwoord hebben op de enquête, die voor het uitbrengen van het rapport moest worden ingesteld. Voorts werd aangedrongen op ver- wydering van het woonwagenkamp en het „woonschuitenkamp" by en in de Haarlemmertrekvaart alvorens hel recreatieterrein aldaar wordt ontwik keld. Crèche Zy vroeg B. en W. om medewer king by het tot stand komen van een kinderdagverbiyf. Zy zag daarin evengoed een overheidstaak als ten aanzien van b.v. sporthallen en bi bliotheken. Voorts vroeg zy aan dacht voor de behuizing van huls- houdeiyke- en gezinsvoorlichting. De heer Molle (PvdA) pleitte ook voor voorzieningen voor chronisch zieke bejaarden, voor een gezond heidscentrum in Zuidwest, waaraan dienstverieningscentdum, vrijetijds centrum en consultatiebureaus voor zuigelingen en kleuters verbonden dienen te worden. Een wykgebouw ln ADVERTENTIE Voor de feestdagen een ta fellaken van rijk wit 130x160cm. Met *n haast onzichtbaar foutje. Nu40% goedkoper. Perstuk Bijpassende servetten In royale maten. Nu p. st 80ct Haarlemmerstraat 172 - 174- 179 Herenstraat 9 MIDZA de Merenwyk zou hyop prijs stel len. Hultle voor schoonmaak Een uitvoerig huldebetoon aan wethouder Den Haan-Groen bracht mej. Kappeyne van de Copello (WD) voor haar reinigingsinitiatieven, zy vroeg voorts wanneer de derde oven van de vuilverbrandingsinstallatie ge bouwd zal worden en hoe het staat met de regeling omtrent de vuilver branding met de omliggende gemeen ten. De heer De Wilde (KVP) vroeg om een voor het publiek duidelyker uit eenzetting waarom geen aparte pak ken vuil voor ophalen naast de vuil nisemmers kunnen worden gedepo neerd. De heer Kret (Prot. Chr.) vroeg of er meer pedaalemmers langs de we gen zullen komen nu de proef ln de Breestraat bltfkbaar is geslaagd, en hoe het verder gaat met de experi menten met plastic vuilniszakken en eventueel het nachteiyk ophalen van huisvuil. Opvang van buitenlanders De heer Koopmans van de PSP had kritiek op de wyze waarop bui tenlandse arbeiders in Leiden worden opgevangen. Hun vaak erbarmehjke woningtoestanden moeten nu lang zamerhand verbeterd worden, waar toe een logementenverordening snel in het leven moet worden geroepen. Een waarschuwing tegenovervulling van het woonwagenkamp werd geuit door de heer Versnel (PvdA). Overi gens moet de gemeente niet zoeken naar uitbreidingsmogelykheden voor dit kamp maar naar verplaatsing. Ten behoeve van de bejaardenzorg zag ook de heer Portheine (WD) graag zo spoedig mogelyk een diens tencentrum, terwyl ook een kinder dagverbiyf zyn volle sympathie had. De heer Ljjten (KVP) had kritiek op de kwaliteit van het drinkwater van De Rynstreek. De heer Van Aken (PvdA) toonde eveneens veel waardering voor de ini tiatieven en experimenten van wet houder Den Haan-Groen. De stads reiniging moet volgens hem ten volle in het teken van de gezondheidszorg worden geplaatst a ls een soort maat- schappelyke hygiëne. RaatI voor het vormingswerk Universiteit In het Prytaneum heeft gisteren de voorzitter van het consilium van de Stichting Pro Civitate, prof. mr. A. R. Bloembergen, de Vormings- werkraad geïnstalleerd. Deze raad heeft, naar prof. Bloembergen in zyn installatierede constateerde, tot taak gestalte te geven aan het vor mingswerk binnen de universiteit, dat onder meer ten gevolge van de toenemende specialisatie en voort schrijdende democratisering van heb hoger onderwijs steeds belangrijker wordt. De Vormingswerkraad wordt voor gezeten door prof. ar. P. Vinke, die tevens de senaat vertegenwoordigt. In de raad hebben voorts zitting mr. F. L. Mulder namens het college van curatoren, A. Krumperman, arts, namens de commissie van overleg, psychologen, pastores en studenten decanen, drs. P. L. Offerhaus na mens het dagelyks bestuur van de Stichting Pro Civitate, H W. Goe man namens de Disputorenraad en J. F. Westbroek namens het prac- sidium Facuütatum. De commissie voor het Studium Generale zal nog een vertegenwoordiger aanwijzen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3