mn imiflietf iaat modellen zweren Wat weten wjj tan engelen lihfelle *Verftrij^aar bij ^ooorerfeooEPniiteii i§]9$senit(>5cerLt j. van Delft benoemd tot Ridder O.N. Spoed met stakings- en echtscheidingsrecht iUKBEZOCHTE RECEPTIE BIJ AFSCHEID VAN DORZITTER RIJNSBURGSE BLOEMENVEILING „FJora" schonk personenauto Pond op nieuw dieptepunt Instituut maakt studie van de sexualiteit MINISTER POLAK PAO 15 DECEMBER 1867 LUDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE ara's voorzitter G. van Delft is bij zijn afscheid benoemd tidder in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester B. H. nans deelde dat gistermiddag mee aan het slot van zijn derende toespraak tijdens de afscheidsreceptie in de met nentoeven en boeketjes versierde nieuwe kantine van de iburgse bloemenveiling. Zichtbaar ontroerd hoorde de heer Delft de woorden van de eerste burger van het bloemen- cers- en -handelarendorp aan en hij pinkte een traan uit weg toen de heer Koomans de versierselen, behorende eze koninklijke onderscheiding, opspeldde. saties (hij noemde ze bij name; het LD gaf daar reeds een overzicht van) en dat hij zich daarnaast ook moest bezighouden met. zijn zaak en zijn gezin van negen kinderen, schetste de eerste burger tenslotte de verdien sten voor „Flora" en wees erop, dat het gemeentebestuur en de burgerij hem heel veel dank zijn verschuldigd. luid applaus klaterde op toen neester Koomans deze hande- errichtte. Het was zeker het Ie moment van deze door het {bestuur aan de (verplicht) af- ide vorrzitter, die de 65-jarige heeft bereikt, aangeboden af- sreceptie. Honderden uit de n van de bloemenkwekers en larenwereld en van het veiling- waren er getuige van. r zy niet alleen. Het gemeen- uur van Rijnsburg was voltal- uwezig en voorts gaven blijk elangstelling burgemeesters en ardigden van de omliggende uten de plaatselijke predikan- r. A. J. Verhage en vertegen- igers van talrijke organisaties. good-old" T. Kralt, de voor van de heer Van Delft als Iter van „Flora", woonde het eid bij en verder de ereleden personeel van de veiling. Zij allemaal hartelijk begroet ie tweede voorzitter, de heer Jac Geen rust {«meester H. B. Koomans was rste, die de heer Van Delft toe- Hy deed dat op hartelijke tn noemde de aftredende voor één van Rijnsburgs grote zo- Normaal wordt het, zei hij, ie- van harte gegund als hij op ■Ce leeftijd op zijn lauweren rusten, maar de heer Van Delft richzelf die rust niet gegund, «nkele dagen geleden aanvaard de benoeming tot wethouder ijnsburg. is geen kleinigheid om uit de boot te stappen en dan meteen weer op te stappen op de ge- teboot. Wij de Rijnsburgse p zijn er u dankbaar flat u uw grote gaiven in dienst tellen van onze gemeente sd, werklust en verantwoorde- idsgevoel zijn de verdienstelij- «nschappen geweest, die de heer Delft gedurende zijn gehele le- Kaarin hij de arbeid bepaald niet geschuwd, hebben gesierd, zei Wrgs eerste burger. Als 12-jari- igen begon hij in de straat- en itandel, wist zich op te werken oothandelaar en kweker en ves- in het organisatieleven al gauw tdacht op zich. Na de oorlog benoeming tot bestuurslid en via secretaris en pen- leester werd hij in I960 geko ot voorzitter als opvolger van er T. Kralt. tet burgemeester Koomans er- "ad gewezen, dat de heer Van bestuurslid is van vele organi- Krachtig De heer G. van Delft (links) is bij zijn afscheid als Voorzitter van de Rijnsburgse bloemenveiling „Flora" benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burge meester B. H. Koomans s-peldt hem de daarbij behorende ver sierselen op. In het midden me vrouw Van Delft, die belangstel lend toekijkt. (Foto LD/Holvast) u zeker een plaatsje heeft om deze te stallen. Dit geschenk werd door de heer Van Delft in grote dank aan vaard. (Tuinbouw en Plantkunde en Com missie bloemenvaktentoonstelling), C. Kralt (Raiffeisenbank), H. v. d Kla veren (CJB.T3.), J. Vering (Chr. Be drijfsgroepen Centrale), J. Hoog straten (Oranjevereniging) en N. H. Hemmes (bloemencorso). In al deze toespraken, die vergezeld gingen van kostbare geschenken, werd de heer Van Delft dank gebracht voor het vele door hem verrichtte werk in het belang van de bloemenkwekers- en handelarenwereld. Nadat de heer Van Delft ontroerd een dankwoord had gesproken voor de hem ten deel gevallen hulde en de aangeboden geschenken, bleef men nog geruime tijd in gezellige stem ming bijeen. De dag werd besloten men een afscheidsdiner in Noord- wyk. Een energiek voorzitter moest noodgedwongen, in verband met zyn leeftijd, terugtreden uit het bestuur van „Flora", een bekwaam leider en een noeste werker voor het bloemen- vak in al zyn schakeringen ging heen. Men zal hem zeker missen. Een geluk is echter, dat de heer Van Delft als ere-voorzitter ten nauwste betrokken blijft bij de veiling en dat hij daardoor in staat wordt gesteld ook in de toekomst, als men hem dat vraagt, nuttige adviezen te geven in het belang van zyn geliefd „Flora". Sprekers Vervolgens voerden nog het woord dr. A. J. Verhage (Ned.-Bloemisterij en Kring van veilingen), M. v. d. Heul (personeelsvereniging „Flora"), T. Kralt (erevoorzitter), H. P. den Haan (groothandelaren), J. Schild Introductiedienst Baptistenkerk Zondagavond om 7 uur wordt een introductiedienst gehouden in de Baptistenkelk (Oude Ryn 3 te Lei den). In deze dienst zal ds. R. Rei- ling spreken over het onderwerp: „Het kan niet lang meer duren". Medewerking wordt verleend door mevr. Rie GrimsStrootman als so liste en een muziek- en zanggroep van jongeren uit Rijnsburg. Wanneer u terugdenkt aan de lan ge periode, aldus de burgemeester, dan zal de ondertoon mogen en kun nen zyn dank aan God, die u voor het verrichten van al deze arbeid de kracht schonk en Die u ook na dagen vol spanning en ernstige ziek te weer deed opveren tot een krach tig man, die nog steeds in de gemeen schap mag staan en daarvoor veel mag en kan doen. Burgemeester Koomans speldde vervolgens de versierselen op, beho rende bij de hoge koninklijke on derscheiding, en feliciteerde heer Van Delft daarmee namens het gemeente bestuur hartelijk. Ook mevrouw Van Delft betrok de eerste burger in zijn dankwoord. Zy heeft haar man zo talloos vele uren moeten afstaan om zyn arbeid voor de veiling en het bloemenvak te verrichten. Ontroerd verzocht de heer Van Delft aan burgemeester Koomans zyn dank aan H. M. de Koningin te willen overbrengen voor het verlenen van deze onderscheiding. Ik heb, zei hij, niet meer gedaan dan gehoor te geven aan de opdracht my door God verstrekt en ik dank Hem, dat Hij my daarvoor de krachten heeft ge geven. Ieder mens, zo stelde hy na drukkelijk, heeft een taak gekregen in dit leven en hij moet zich daar tenvolle voor inzetten. Wanneer dat wordt gedaan, dan zal de Heer zeker zegen schenken. Namens het bestuur van „Flora" feliciteerde de tweede voorzitter, de heer Jac. Vianen, de stralende heer Van Delft met het ontvangen van deze welverdiende onderscheiding. Hy schetste nogmaals de vele ar beid door de scheidende voorzitter verricht in het belang van de vei ling. Er kwamen uitbreidingen tot stand, de kopers kregen boxen en de omzet liep van f 12 miljoen in 1960 op tot f 36 miljoen in 1967. Het bestuur en de leden hebben zeer lang nagedacht wat het af scheidsgeschenk zou moeten zijn: een bromfiets was te nietig, en een helikopter stuitte op praktische be zwaren, omdat Rijnsburg nog heli port heeft en u niet kunt vliegen. Daarom hebben we het maar gehou den op een personenauto, waarvoor Guerrilla tegen Mao in Joennan Volgens inlichtingen van Naitiona- listisch-China zou het opnieuw tot ge vechten zijn gekomen tussen voor- en tegenstanders van Mao Tse-Toeng. Er zouden duizenden slachtoffers ge vallen zijn in de Zuid-Chinese pro vincie Kiangsi. Het ernstigste incident zou zich hebben voorgedaan in Kansien, 354 km ten noordoosten van Hongkong, waar 5000 studenten en middelbare scholieren weigerden de lessen by te wonen nadat een student was gear resteerd op beschuldiging van anti- maoistische activiteiten. Volgens andere berichten zyn 300 communistische militairen in Pao- Sjan, in de westelijke provincie Joen nan, in opstand gekomen tegen Mao. Zij hebben zich in de bergen terug getrokken om een guerrillaoorlog te beginnen. De vraag naar goud op de Londen- se geldmarkt kwam gisteren dicht by het record dat gevestigd werd na de „goldrush" welke volgde op de deva luatie van het pond. De dollar kwam onder druk te staan en het pond zak te tot een nieuw dieptepunt na de de valuatie n.L 2. 40265 dollar. In Parys kon voor het eerst in ja ren niet aan de vraag naar baargoud worden voldaan. Handelaars zeiden dat zy slechts met een wachttijd van twee weken staven goud van 1 kg kon den leveren gezien de noodzaak om nieuwe staven te smelten om aan de vraag te voldoen. De aankooporders in Londen kwamen hoofdzakelijk van Zwitserse banken zodat niet kan wor den nagegaan of dit voor teleurgestel de kopers in Parijs was. Volgens intussen officieel bevestig de berichten hebben leden van de goud-club de V.S., West-Duitsland, Italië. België, Nederland, Groot-Brit- tannië en Zwitserland besloten geen goud meer aan speculanten te leveren. (Van onze Utrechtse correspondent) Het dit jaar opgerichte Nederland se Instituut voor Sexuele Hygiëne in Gezin en Maatschappij dat sinds en kele maanden in Zeist is gehuisvest, heeft zyn naam, die verkeerd dreig de te worden uitgelegd, sinds gisteren veranderd in: Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek (NISSO). Een tiental organisaties, waaronder de verschillende kruisver enigingen en de Nederlandse Vereni ging voor Sexuele Hervorming heb ben dit instituut in het leven geroe pen. Het wordt volledig gesubsidieerd door het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dat daartoe op de begroting voor 1968 een bedrag heeft uitgetrokken van 250.000 gul den. Aan het hoofd van het nationale instituut, dat thans 5 medewerkers telt staat een direoteur, de 32-jarige socioloog dr. B. S. Witte uit Wou denberg. Dr. Witte is tot 1965 hoofd geweest van het wetenschappelijk bureau van de N.V.S.H. De doelstellingen van het instituut betreffen niet zozeer een voorlichten de taak dan wel het verrichten van Canadese premier gaat aftreden Premier Pearson van Canada heeft gisteren meegedleeld dat hij van plan is af te treden als premier en leider van de liberale partij. Hij zal nog in functie blyven tot een par- tijconventie een nieuwe leider heeft gekozen. Pearson is 70 jaar. Sinds 1963 is hij premier en sinds 1957 leider van de liberale partij. Hij is ook elf jaar lang minister van Buitenlandse Zaken geweest. Een Nobelprijs voor de vrede kreeg hij voor zijn pogingen tot oplossing van de Suezcrisis in 1956. Premier Pear son heeft verzocht een buitenge woon partijcongres bijeen te roepen voor het verkiezen van een opvol ger. Deze bijeenkomst zou in april kunnen worden gehouden. Als één van zyn belangrijkste ta ken ziet het instituut het bevorderen en coördineren van onderzoek op het terrein van de seksualiteit. Het in stituut hoopt tevens behulpzaam te kunnen zijn bij het opzetten van on derzoekingen, zoals deze ook reeds in het buitenland hebben plaatsgehad. Tevens wil het NISSO als landelijke centrale inlichtingenbron gaan fun geren wat betreft de documentatie op het gebied van de seksualiteit. Overwogen wordt om te zijner tijd een tijdschrift te gaan uitgeven, waarvan de inhoud een in hoofdzaak wetenschappelijk karakter zal gaan dragen. Na 27 jaar Opnieuw Duitse tanks in België Na 27 jaar zullen binnenkort weer Duitse pantserwagens België bin nenrijden. De Belgische regering heeft namelijk gisteren besloten tot het aankopen van 334 „Tijgerkat- tanks". Het contract is getekend door de Belgische en Duitse minister van Defensie tijdens de ministerraad van de NAVO. Bij de aankoop is on geveer 4,5 miljard Belgische frank <.315 miljoen gulden) gemoeid. Duitsland zal Ier compensatie de Belgische industrie opdracht geven voor een gelijk bedrag. De Duitse opdrachten zullen voor de helft io het Vlaamse en voor de helft in het Waalse deel van het land worden ondergebracht. (Van onze parlementaire redactie) Minister Polak van Justitie streeft ernaar het echtscheidings recht nog vóór de volgende zomer te veranderen. Ook met het stakingsrecht wil hij spoed betrachten. Bij de behandeling van zijn be groting in de Tweede Kamer zei hij gisteren zyn uiterste best te zullen doen zo snel mogelijk een wetswijzi- InvloPfl ging inzake het echtscheidingsrecht lilvlUCU in te dienen. Een staatscommissie, die herziening bestudeert heeft de hoofdlijnen van haar advies klaar. Daarover wordt binnenkort met de minister overleg gepleegd. „Ik zoek naar de beste werkmethode om de zaak zo spoedig mogelijk tot oplos sing te brengen", zei de minister. Hij ontried de motie van mej. Goud smit (D'66)waarin er op wordt aan gedrongen haast te maken met het indienen van het ontwerp. Dat kan volgens mr. Polak alleen maar lei den tot overhaasting. Maandag wordt over de motie ge stemd. De minister verklaarde, dat alle beloofde wetsontwerpen waarop hij invloed heeft zo snel mogelijk zullen worden ingediend, zoals de wettelijke regeling van het stakingsrecht en iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii: De districtsaanklager in Dallas (Texas, V.S.), Jim Garrison, houdt zich nog steeds bezig met zijn onderzoek naar de moord op pre sident Kennedy. Hij heeft nu de theorie opgesteld, dat er een schot I een open auto. zou zijn gelost vanuit een riool- put. Op de bovenste foto: de put zoals deze vanaf de straat zicht baar is; onder-, het uitzicht van uit de put bij het passeren van Herdenkingszegel prof. mr. Meijers (Van onze parlementaire redactie) g Prof. mr. Polak, de mi-1 nister van Justitie voelt i ervoor om een serie post- zegels uit te geven bij het 1 i van kracht worden van het 1 i nieuwe Burgerlijk Wet-1 i boek. Met de zegels een ge- 1 i dachte van de liberaal 1 i Geertsema zou prof. mr. E. M. Meijers, grondlegger i van het nieuwe Burgerlijk g Wetboek en eertijds hoog- leraar in Leiden, worden g herdacht. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Deze maand verwacht hij het ad vies van de Sociaal-Economische Raad over het stakingsrecht. Hij gaf toe, dat er spoed gemaakt moet worden met de regeling van het sta kingsrecht, maar zei geen kans te zien nog dit Jaar een wetsontwerp bij het parlement aanhangig te ma- Mevrouw SingerDekker (P.v.d-A.), die had gezegd een initiatiefwet te overwegen als de regeling geen haast maakt met het stakingsrecht kwam na het betoog van de minister niet op haar voornemen terug. Ondernemingen Met de herziening van het onder nemingsrecht is al een begin ge maakt. Wetsontwerpen over publl- katie van de jaarrekening en het enquetrecht (het recht van het personeel om een onderzoek in te stellen naar bepaalde toestanden in het bedrijf» zijn al naar de Raad van State, die er advies over moet uitbrengen. In het ontwerp over de publikatie van de jaarrekening is ook aandacht besteed aan de beslo ten N.V.'s. De liberaal Geertsema had daarover gezegd: „Van Heijst heeft mij geleerd, dat de wettelijke regeling van de jaarverslaggeving geen halt mag houden voor de poor ten van de gesloten N.V.". Er zal een commissie worden in gesteld. die de juridische kanten moet bekijken van plannen om com missarissen van N.V.'s niet meer op voordracht van directies te laten be noemen. In de praktijk geeft het departement al geen goedkeuring meer aan statuten, waarbij de di recties die bevoegdheid nog hebben. Ontucht Voorts wil minister Polak laten onderzoeken of strafbaarstelling van ontucht met minderjarigen van het- Minister Polak eenzaam achter de regeringstafel in de Tweede Kamer zelfde geslacht (boven de 16 jaar) kan worden afgeschaft. Van verschillende kanten werd daar in de Kamer om gevraagd, om dat het betrokken artikel van het Wetboek van Strafrecht discrimine rend werkt tegenover homofielen, terwyl het bovendien dikwijls tot afpersing leidt. Minister Polak beloofde tenslotte dat de zogenaamde slaapkooien in de gevangenissen en rijkswerkinrichtin gen zullen worden vervangen door celkamers. Dat karwei gaat twee miljoen gulden kosten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 27