LEIDSCH DAGBLAD Raadsels rond Constantijn Vervoer haalt verlicht adem MIXERS Muiterij op Liberiaan „storm in glas alcohol" JAMIN EEN „BEESTACHTIG" KERSTFEEST alles Vlieland 'n Kaptein f 415»- Tflobuletfe Griekse vorst had gisteren drukke dag in Rome VEEL WIND 39- RADIO PLEIN 16 Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 No. 31459 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), 4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De militaire leiders in Grieken land, die hun greep op het land na de mislukte putsch van Ko ning Constantijn hebben ver sterkt, zijn gisteren dadelijk be gonnen met de symbolen van de monarchie te verwijderen. De ko ninklijke standaard op het paleis in Athene werd opgeborgen en in overheidskant or en en openbare gebouwen haalde men portretten van het koninklijk paar van de muur. de Nederlandse kust voer. Gister morgen vroeg kreeg hij op de brug een hevige woedeuitbarsting. Hij pak te een revolver en bedreigde de mar conist, de roergander en de derde werktuigbouwkundige. De laatste slaagde er in hem het wapen snel af handig te maken. De gezagvoerder gaf daarna in zijn opgewondenheid de telegrafist opdracht een noodsein uit te zenden, dat in de loop van de morgen tal van instanties in rep en roer bracht. Ver volgens liet hij ter hoogte van de Maasboei voor Hoek van Holland de ankers vallen op een door mist ge vangen zee. Zich bedreigd voelend door zijn be manning weigerde hij naar Rotter dam door te varen. Vervolg op pagina 2 ADVERTENTIE Fijne vogelkooi, met mors- en roestvrije plastic bak en lade, voor alle vogels geschikt 19.75 Prima verchroomde kooi- standaard (een sieraad) 32.50 52.25 ALS KERSTAANBIEDING f<% tot en met 23 december A2i25 Japanse Nagtegalen (man) Man-kanaries, met garantie op de zang, vanaf Oranjewevers, per paar Nonnetjes, nü per paar Voor de hond, zetmeelarme choco lade in repen of flikjes Voor de poes een speelmuis of héél fijne blikjes met allerlei vlees- en vissoorten Voor de buitenvogels speciaal door ons samengesteld strooivoer (0,95 per zak), vetbollen of universeelvoer voor insekteneters. Geregen pindaslingers VOOR CADEAUS VOOR DIERENVRIENDEN EERST KIJKEN BIJ weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 1 7 1 0) E.E.G. Kan ook gefinancierd worden In 6 - 12 - 18 maanden. Ie aanbetaling 105, GE BR. IIEISMAN Hoge woerd 66—68 Tel. 31292 Leiden creativiteit in bont-couture van egmond breestraat 173 ADVERTENTIE ADVERTENTIE foto- en filmkado's foto-film Jan Wolfslag n.v. Breestraat 123 - Haarlemmerstr. 102 (Sue/ tyUeuwo Men schrijft ons uit Kat- wijk a/zee 15 Dec.; Opnieuw werd deze ge meente door een zwaren i ramp getroffen, daar het he- den bleek, dat het aanspoelen f van een stuk wrakhout, dat weder eene der bomschuiten van den heer J. Schaddé van 1 Doren, stuurman W. van Duin Dr. door den storm van 1 I 3 Dec. j.l. met al de opvaren- 1 den een prooi der golven is 1 geworden. Aan het departement van 1 Marine is heder aanbesteed het maken en stellen van een 1 ijzeren lichtopstand voor een oeverlicht te Willemstad. De minste inschrijvers waren de i heeren Schretlen en Comp. te Leiden voor f 2246. P Duitse dreiging afgewenteld WEERBERICHT De Bilt verwacht van heden- tot OTgenavond: Aanvankelijk zwaar ewolkt met tijdelijk enige regen, to vanuit het noordwesten enkele klaringen, afgewisseld door regen- 1 natte sneeuwbuien. Matige tot fachtige, aan de kust af en toe onnachtige, naar noordwest rui ende wind. In het algemeen iets «ere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.40 uur) (Van onze Romeinse correspondent) Koning Constantijn heeft gisteren in Rome een drukke dag gehad, maar desondanks zag hij er gisteravond opgewekt uit. Na de lunch had de jonge vorst in het gebouw van de ambas sade een bijeenkomst met zijn volgelingen, onder wie de voor malige premier Kollias. Gebruik makend van het duister spoedde hij zich daarna, gekleed in burgerkleren, per auto naar de villa van Prins Hendrik van Hessen, kleinzoon van Koning Victor Emmanuel van Italië, waar hij zijn familie thans heeft ondergebracht. Van hieruit had de vorst contact met politieke figuren in Griekenland. Zeer laat in de nacht keerde hij met Koningin Annemarie naar het gebouw van de Griekse ambas sade terug. Deze gang van zaken en het uitblijven van een tot tweemaal toe aangekondigde persconferentie gaven voedsel aan de geruchten, dat Koning Constantijn zou pogen tot een ver gelijk te komen met de kolonels in Athene. BEZOEK VAN AMBASSADEUR De belangrijkste ontmoeting had t Griekse koning gisteren ongetwy- ild met de Amerikaanse ambassa- ear in Rome, G. Frederick Rein- jrdt, die de Koning reeds geruime jjd kent en hem wilde opzoeken al- srens naar noord-Italië te vertrek en. Ofschoon over dit gesprek niets medegedeeld, neemt men aan, dat ambassadeur waarschijnlijk heeft einformeerd naar de beweegredenen in de Koning om de strijd zo snel p te geven. Het onderhoud zou niet it die verheldering hebben geleid, elke Washington verwacht en ge- enst had. Bij de Griekse ambassade in Rome ïam het gisteravond tot betogingen m linkse demonstranten, die fles- q naai- de politie wierpen. Er vie- a vijftien gewonden, een voor be dingen in Rome gering aantal. La- t probeerden de betogers de Ame- aanse ambassade te bereiken, doch politie wist ook dit te verhinderen, renzo werd een betoging voor het aleis Chigi, de zetel van de Italiaan- premier, voorkomen. Wel ontving remier Moro een kleine deputatie, staande uit enkele Kamerleden en [voorzitter van de oud-partisanen- snd. Waar de Griekse koning zich in de ze van Prins Ernst August van Han nover, broer van Koningin-moeder Frederika van Griekenland, op het landgoed Calenberg bij Hannover; in Denemarken, waar, zoals premier Krag gisteren verklaarde, de Griek se koninklijke familie welkom zou zijn. Er deden gisteren in Rome ge ruchten de ronde, dat het Griekse koningspaar morgen, zaterdag, naar Kopenhagen zal vliegen. Het zou dan het slot Marselisborg in de buurt van de stad Aarhus als verblijfplaats krijgen, dat aan de Deense konink lijke familie geschonken is door roya listische Denen. Het is zeer onlangs gerestaureerd en opnieuw ingericht. Arrestaties Verscheidene politici zijn vannacht door de Atheense politie opgebracht en verhoord. Onder hen bevinden zich Mavros, oud-minister van Eco nomische Zaken in de regering-Pa- pandreoe en oud gouverneur van de Bank van Griekenland; Papagheorg- hioe, oud-directeur van het blad „Athenaiki", en Rallis, oud-minister va.n Voorlichting. De Griekse luitenant-genraal Apos- topoelos, een aanhanger van Koning Constantijn, heeft gisteren politiek asiel gevraagd aan de Turkse grens post Ipsala. Het verzoek is ingewil ligd, waarop de generaal naar Ke- san werd gebracht. De generaal was met een groep lagere offcieren in een jeep naar de grenspost geko men. Hij was commandant van de negende militaire zone bij de Grieks- Turkse grens. Gisteren vertoonde Athene een kalm en normaal straatbeeld. Niets wees erop dat er de voorgaande nacht geschiedenis was gemaakt. De banken waren geopend en de waren huizen overvol met mensen die kerst inkopen deden. De tanks en troepen die woensdag naar de Griekse hoofd stad waren gedirigeerd, waren gis terochtend vroeg al weer terugge keerd. Verwonderd In Griekenland vragen voor- en te genstanders van Constantijn zich in tussen verwonderd af waarom de vorst zich zo makkelijk door de krachtige figuur in de militaire re gering, kolonel Papadopoloes, schaak mat liet zetten. De gebeurtenissen van woensdag zijn overigens langs de gemiddelde Griek gegaan. Zijn dagelijkse bezigheden gingen gewoon door en slechts de bedrijvigheid der militairen, die dag groter dan ooit, trok de aandacht. Op een persconferentie zei een grapjes' makende Papadopoloes dat hij van de stap van de koning niets begreep. Als wfj van zijn plannen op de hoogte waren geweest zouden wij tot het laatste moment getracht hebben hem ervan te overtuigen dat hij misleid werd, aldus de nieuwe premier. Sommige waarnemers geloven, dat de koning door de goed kloppende plannen van Papadopoloes is versla gen. De kolonel heeft sinds hü aan de macht kwam, ongeveer 1.500 het militaire regiem getrouwe officieren op sleutelposities in het gehele land gezet. Mogelyk hebben zij de pogin gen van Constantijn om de strijd krachten achter zich te krfjgen gesa boteerd. 16 december Zon op: 8.42 uur; onder: 16.29 uur, Mail op: 15.34 uur; onder: 8.41 uur. Hoogwater in Katwijk te 2.49 en 15.00 uur, laagwater te 10.54 en 23.13 Dit nummer bestaat uit 34 pagina's Drie medewerkenden aan de,nalisten. Links consul E. Schul.rale staf en luitenant ter zee 1. muiterij-operette van gisteren van Liberie, zittend in het mid- Bertijn, marine-stafofficier, onder het spervuur van de jour- 1 den mr. H. Donker van de gene-1 laste toekomst zal vestigen Is nog let zeker. Er zyn verscheidene mo- iljjkheden: in een hotel in de stad; Kapitein voelde zich bedreigd zyn tante in Florence (ex-Konin- ng Helena van Roemenië)ten hul- ADVERTENTIE met 4 garden, mengkom, op- hangbeugel en spatel van f49,95 voor VIJF MEIPLEIN 16 LEIDEN Weekeinde met gladde wegen (Van onze weerkundige medewerker) Aan de periode van zacht en stabiel interweer komt dit weekeinde ver- Ddering. Achter een stormdepressie Noorwegen bereikt ons opnieuw ide lucht uit het poolgebied verge- 1 van hagel- en sneeuwbuien. Tij- is opklaringen zal in de komende :ht de temperatuur tot om of even pier het vriespunt dalen. Deze ont- ikkeling betekent, dat in de komen- t dagen de kans op gladde w.egen in M land weer flink zal toenemen. (Van onze Rotterdamse correspondent) Oververmoeid na drie door waakte nachten in verband met de dichte mist op zee heeft de 39-jarige Italiaanse kapitein Antonio Bim uit Triest giste ren ruim 12 uur voor een operette-achtige klucht ge zorgd. Gealarmeerd door zyn telegram aan Scheveningen Radio over „mui terij aan boord" en zijn verzoek om „snelle hulp van politie" heeft hij de Koninklijk Marine, het Korps Mari niers. het ministerie van Buitenland se Zaken, de Liberiaanse ambassade, de Rotterdamse rivierpolitie alsme de tal van voorlichtingsmedia een dag lang beziggehouden. Toen gister avond het oude, onder Liberiaanse vlag varende liberty-schip „African Monarch" (7.298 brt) in de Rotter damse Eemhaven afmeerde, bleek, dat het zacht uitgedrukt een sterk opgeblazen zaak was. De poli tie kenschetste de muiterij schamper als „een storm in een glas alcohol". Niet vijandig De officier van justitie, mr. S. J. van der Hoeven, hoofd van het par ket, constateerde aan boord een rus tige stemming onder de bemanning, die bestaat uit 23 Italianen, 'n Span jaard en een Joegoslaaf. In elk geval wees niets op een vijandige houding van de opvarenden jegens de ges voerder. Toen de honorair-consul van Liberië in Rotterdam, de heer E. J. L. M. Schul, de kapitein vroeg 'n verklaring af te leggen, antwoord de deze, dat hij daarmee liever wachtte „tot de vrede geheel weergekeerd". Wat was die onvrede? Voor zover men in eerste instantie met behulp van tolken heeft kunnen nagaan, zou de vrijgezel Antonio Bim om de een of andere, vooralsnog duistere reden geprikkeld zyn geraakt-, toen het schip, dat van Rostock kwam, langs SUCCES IN Minder gunstig BRUSSEL I De Duitse minister, wiens plan voor bevoordeling van de spoorwegen ten nadele van het wegvervoer voor al in Nederland felle kritiek heeft ontketend, heeft hem toegezegd dat per dag 1950 Nederlandse vrachtwa- j gens in Duitsland zullen kunnen bly- ven rijden, ook als zijn plannen ver- j wezenlykt worden. Dit aantal komt I ongeveer overeen met het huidige daggemiddelde. Minister Leber deed deze toezegging tydens tweezijdig Nederlands-Duits overleg in de mar ge van de conferentie van EEG-mi- De Europese Commissie zal voorts voor 1 juli een aantal voorstellen uitwerken en indienen voor fiscale harmonisatie op vervoersgebied. Min der gunstig voor Nederland is in dit verband een akkoord, om in het ka der van de plannen de vrye invoer van brandstof van vrachtauto's te beperken tot 50 liter. Dit maximum zal geleidelijk worden verhoogd, naarmate de harmonisatie van de be lasting op benzine en dieselolie vor dert. Tenslotte heeft de Duitse minister moeten toezeggen, dat zijn plannen voor de Duitse vervoerspolitiek aan een Europese consultatie en een onderzoek op verenigbaarheid met de EEG-regels zal moeten worden onderworpen. nisters van vervoer in Brussel. Staatssecretaris Keijzer merkte na de discussies tevreden op, dat naast dit Duitse contingent van 1950 vrachtauto's per dag voor het Neder landse vervoer ook nog een aandeel van 20 procent in het a.s. algemene Europese vervoercontingent van 1200 vergunningen voor vrij vrachtverkeer binnen de EEG komt. Na dit Nederlands-Duitse akkoord heeft de Europese vervoersraad in beginsel overeenstemming kunnen bereiken over een Italiaans plan van zeven punten dat voor 1 juli a.s. ge concretiseerd zal moeten worden en dat o.m. toepassing van de concur rentieregels van de EEG op het ver voer en sociale harmonisatie in het wegvervoer (rijtijden en bemanningen van vrachtwagens) omvat. De Nederlandse staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer Keijzer, is er gisteren in Brussel in geslaagd van de Duitse minister van Verkeer, Leber, belangrijke garanties voor het Nederlandse wegvervoer te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1