Grotschilderingen van Altamira bedreigd 10 |K: t ifc lobot als bewaker w II FAMA [DAG 15 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD -historische kunst herleeft (Van onze correspondent) van de beroemdste grotten van de wereld, de Cuevas de lira, die een dichterlijke ziel de „Sixtijnse kapel van de listorische kunst" heeft genoemd, zullen in de toekomst in beschermd door een robot. De prachtige primitieve te- jen aan de rotswanden dreigden langzaam maar zeker te igen. Honderdtwintig eeuwen zijn deze tekeningen on- eroerd gebleven en geconserveerd door de hoge vochtig- igraad in hun onderaardse kapel. Maar door de grote im van bezoekers van de laatste jaren werden de grotten droger. 125.000 mensen die jaarlijks dit nent van de pre-historische bezoeken, brengen de tempera- an de buitenwereld daar naar Langzaam maar zeker ver- de schilderingen daardoor hun ige kleuren. De robot die nu in tte Is geïnstalleerd, waakt over ste temperatuur en vochtig- raad. Als het er te droog en te wordt, reageert de elektroni- pparatuur, waarbij een aantal jnpen gaat branden. Dat is het het publiek te verwijderen ,de juiste atmosfeer in de grot Md. I ipie in Madrid tionaal Archeologisch Museum in Madrid een getrouwe kopie ervan be wonderen. Men heeft er een gat ge graven, groot genoeg om de 30 metfer lange, tot in alle oneffenheden en kleuren gelükende kopie van de grot Altam a Don Marcelino de Sautuola dat de „zaal der schilderingen" tussen 20.000 en 12.000 jaar voor Christus tot stand moet zijn gekomen. Met houtskool, oker en slijpsel van de rode bloedsteen, aangemengd met vet, hebben de pre-historische men sen de dieren uit hun omgeving op de rotsplafond geschilderd, gebruik makend van natuurlijke oneffenhe den om een reliëfachtig effect te krijgen. Zij schilderden er bizons, herten (een afbeelding van een wijf jeshert meer dan twee meter lang), wilde paarden en everzwijnen op bij na impressionistische wijze, modelle rend met de kleur. Deze schilderingen blijven evenals die van Lascaux en de ruim honderd andere grotten met pre-historische schilderkunst, die in noord-Spanje en zuid-Frankrijk zijn ontdekt, een van de fascinerendste hoofdstukken der mensheid. Geen wonder dan ook dat de ontdekker van de grotten van te kunnen plaatsen. Zozeer de il lusie van echtheid nagestreefd dat zelfs de verlichting is gekopieerd en de temperatuur en de vochtigheids graad zijn nagebootst. De grot van Altamira in noordwest- Spanje bevat met de grotten van Lascaux in de Dordogne de hoogte punten van de pre-historische schil derkunst. zijn vijfjarig dochtertje Maria in 1879 van louter verbazing de kaar sen uit hun handen lieten vallen, toen eerst Maria („Kijk, papa, stie ren, stieren") en daarna hijzelf de schilderingen ontdekte. Reputaties van formaat zijn aan de schilderingen van Altamira ten onder gegaan. De geleerden in de ar cheologie. die in 1880 te Lissabon Twintigduizend jaar geleden, ter- tezamen kwamen op een internatio- wijl een groot deel van Europa door J naai congres wilden geen geloof ijs was bedekt, zijn mensen daar be- hechten aan de verbazingwekkende gonnen te tekenen en te schilderen, kunst van de pre-historische mens. Onderzoekingen hebben uitgewezen I En Altamira werd afgeschreven als het werk van een stel oplichters, die de schilderingen zelf hadden gemaakt Pas toen de abbé Breuil en Cartail- hac in 1901 twee grotten met schil deringen in Frankrijk ontdekten en men zich Altamira herinnerde, ge raakte de Spaanse grot in de buurt van Santander weer in de belang stelling. De bewijzen stapelden zich op en geen geleerde in de archeolo gie kon er toen meer onderuit. Er be stond een „kunst van de pre-historie". Vele geleerden uit alle delen van de wereld hebben de fascinerende schil deringen van Altamira, 25 in getal in de „grote zaal" willen kopiëren. De Spaanse regering heeft echter al tijd geweigerd uit vrees dat de unieke kunstwerken van de pre-historische mens zouden worden beschadigd. Een groep Duitse technici, onder leiding van dr. Erich Pietsch, hoog leraar in de anorganische chemie te Frankfort, diende enkele jaren gele den opnieuw een verzoek in uit naam van het technisch-historische mu seum van München, waar in de kel ders een getrouwe reproduktie zou worden aangelegd. De Duitsers kon den de Spaanse regering garanderen dat zij de rotswanden niet zouden aanraken omdat zij met een speciaal ontworpen camera het profiel van de rotswanden zouden fotograferen. De Spaanse regering stemde toe op voorwaarde dat de Duitsers op eigen kosten een tweede reproductie zou den maken, die in het Archeologisch Museum in Madrid moest worden op gebouwd. Aan de twee reproducties is men vier jaar onafgebroken bezig ge- I weest. De rotswanden zijn nagegoten in plastic. Daarop is de natuurge- I trouwe kleur van de steen van de j schilderingen langs fotografische weg j aangebracht. De kopie dient een tweeledig doel. In de eerste plaats worden thans ook de Madrilenen en de toeristen, die er anders nooit toe zouden zjjn ge komen om de 600 kilometers van de Spaanse hoofdstad naar Altamira af j te leggen, in de gelegenheid gesteld I om dit pre-historische monument te I laten zien, althans om er de sfeer I van te proeven. Het tweede doel is echter belang- I rijker. Door het vele bezoek aan de j grotten van Altamira, dreigden de i schilderingen uit te drogen. Kost- j bare installaties zijn nodig om de vochtigheidsgraad in de grotten op peil te houden. Twintig eeuwen lang is de kleur van de schilderingen be- j waard gebleven door het vocht, die de verfstof levend hield. De kunst matige verlichting die is aange bracht en de lichaamswarmte van de bezoekers brengen nu deze kleurstof in gevaar. Het is een bekend verschijnsel in de archeologie, dat schilderingen en I voorwerpen, die eeuwenlang in het i duister van onderaardse holen be- waard zjjn gebleven, verdrogen, hun j kleur verliezen en in zeer korte tijd I vergaan, wanneer zij aan het licht worden blootgesteld. Men wil de grotten van Altamira I het liefst enkele jaren voor het pu bliek sluiten, zoals dat ook met de I grot van Lascaux is gebeurd. Als de I wereld eraan gewend raakt dat de rotstekeningen ook in Madrid te zien zullen zijn, hoopt men dat in de toe- j komst het bezoek aan Altamira zal I afnemen. Eigenlijk zou men in de toekomst de deuren tot deze grotten nog alleen maar w'« len openen voor vaklieden, historici, paleontologen en archeolo gen. De gewone nieuwsgie: ;e ster veling moet dan naar Madrid gaan, naar de grot van plastic. Hij zal zich daar wellicht moeilijk bij neer kun nen leggen. Laat het een troost voor hem zijn dat hij, de plastic kopieën in Madrid bezicht'« ;end, op hetzelfde moment het origineel in Altamira voor vergaan behoedt. BURC.ERLIJKE STAND, VAN LEIDEN GEBOREN Kitty, d. v. H. Dreef en T. H. Vroo- men; Cornells, z. v. C. Sip en P. C. van Tongeren; Heidi, d. v. C. Baas en i J. Molenaar; Erik Johannes, z. v. J. J. I van den Bosch en J. C. van Calmt- hout; Cornells, z. v. C. Beekhuls en C. W. Binnendijk; Prederik Willem, z.v. W. F. van der Kaay en E. J. van Rijn; Ingeborg Leontien. d. v. H. W. Dorn- seiffer en A. G. C. Dijkhuis; Corne lls Dirk, z. v. D. Hus en M. S. M. Ver- j weijmeren; Margaretha. d. v. P. J. Schipperus en J. J. M. Rutgers van der Loeff; Franciscus Johannes Gradina Harry, z. v. J. C. A. Duivenvoorde en F. van Lieshout; Karin Maria, d. v. J P. M. Zonneveld en E. C. van Dijk ONDERTROUWD N. J. M. van der Meer en A. J. F. Perizonius; H. Koedam en A. J. Mig gels; D. C. Stljger en E. van den Berg; H. N. A Schreuder en H. Fakkel; J. G. Werkhoven en S. Slera; R. P. J. Henderiks en E. E. Schilstra; J. J. de Boer en S. I. Offenberg; D. de Graaf en E. Neuteboom; K. van Weeren en J. Koetze; A. Groeneweg en N. van der Leek; W. T. M. A. van Kampen en B. M. van der Steen; C. P. SUngerling en M. Pet; J. P. van der Geest en M. A G van Dlemen; R. W. C. Brom en E. L. E. van Acker; G. Jansen en C. Ouwer- kerk; E. J. Kret en T. C. F. van Kamp; D. Faas en W. M. Wagemans; R. P. Kempff en S. Weeda; R. Rei- man en A Plug; G. W. M. Bleijs en J. E. C. Bergers; G. K. Troost en R van Meijgaarden; J. W. L. la Lau en M. van Schoonderwoerd den Bezemer GETROUWD A J. L. Schroder en A. C. P. M. Lan- I gezaal; C. Mulder en M. A. Koppens; R. F. de Groot en S. C. M. van der Stel; J. Nljssen en M. RIJsdam; J. H. M. Boting en H. W. van Duuren; J. van Sintemaartensdijk en E. Wage- maker; A. M. Mennes en J. J. Visser; J. J. B. Anlba en J. M. van Weerden- burg; J. H. M. Wallaart en J. D. van der Star; F. C. den Hollander en M. M. la Riviére; E, Kerkvliet en P. A. J. M. van der Zee; J. M. Baten en E. M. A. Brunt; J. W. J. M. Verheijen en D. J. van Nleuwenhuijzen; C. H. Schipper en W. J. M. Kolderman; W. Caspers en M, Gordijn; A. AeHr.ue r en C. J. Moenen; S. Y. Arikdogan en M. J. van der Linden; R. C. T. Noor denneer en A. Ahrens. OVERLEDEN A. H. V. Swart, 3 dagen, zn.; E. van Heuzen, 79 jr., echtg. v. F. van der Zeeuw; M. J. Kleijn, 79 jr., man; S. J. R. Ong, 5 dagen, zn.; L. de Boer, 74 jr., wed. van. A. Klein. Expositie van kleinvee De Noordwükse Vereniging van Pluimvee, en Konijnenhouders open de gisteravond in de bedrijfsgebou wen van de fa. Molenaar en Co. haar „Bloemenbadplaats-clubshow van hoenders, konijnen, cavia's, sier. en postduiven. Ongeveer driehonderd dieren zijn op deze bijzonder goed verzorgde expositie samengebracht. De show is vandaag tot 10 uur 's a - vonds en zaterdag van 10 tot 5 uur geopend. De beste grote hoender was een Brahma van de heer K. van Loe. Hij legde daarmede beslag op de door B. en W. van Noordwijk beschikbaar gestelde wisselbeker. De beste op één na was een Orpington van de heer D. de Bruin. De beste Dwerg hoender was een Antwerpse Baard- kriel vand e heer W. Handgraaf, op één na een Chabo van de heer H. J. Piersma. De beste sierduif was een Mauser van de heer E. Zappeij, de beste op één na een Vinkduif van de heer P. v. d. Kwaak. De beste ram _van de tentoonstel ling was een Klein-Chinchilla van de heer J. L. van Bohemen; de beste voedster (praedicaat U) behoorde toe aan de heer P. Hommel (een Black and Tan). De beste der grote rassen was een Vlaamse Reus van de heer Tj. de Wit, de beste op één na een Vlaamse Reus vand e heer A. Smel- tink, de beste der middenrassen was een Wener van de heer A. Sluimer, de beste op één na een Dellenaar van de heer J. F. L. Poppellers. De bes te der kortharige rassen vas een Rex van de heer S. de Meer, de bes te der kleine rassen een Black and Tan van de heer P. Hommel, de bes te op één na was een Klein. Chinchil la van de heer J. L. van Bohemen, De beste der Dwergrassen was een Kleurdwerg van de combinatie De Bruln-Hasper, beste der dwergrassen Pool roodoog van Freddy Turenhout. De beste cavia behoorde toe aan de heer E. Zappeij en de beste op één na aan Dick van Woersem. SFEERVOL WONEN ypi \kè y, M HUI 1 fl /ftt .V I- 'j V&< In een sfeervol interieur kan Iedere dag een feestdag voor U zijn. Klassiek bankstel met royale en comfortabele zit. De 3 persoonsbank met 2 fauteuils hebben een prachtige Draion velours bekleding, afgewerkt met een 15 cm. hoge wollen franje, goud- of naturelkleurig. Losse zit- en rugkussens met ritssluiting. 1595. - Kussenkast. 4 Deurs eiken kussenkast met 2 royale bestekladen. Mooie strakke kroonlijst en fraaie bolpoten. Het geheel in een sublieme afwerking. 795.- Salontafel met marmeren blad in een zeer aparte stuctuur en kleur. Op koperen, gestyleerde poten. 350. - Onze stoffeerderij met zijn bekwame vaklieden verzorgt de volledige inrichting van Uw huis. Deskundige adviseurs dienen U gaarne van advies en verstrekken U desgewenst een volledige prijsopgave. LEIDEN m 'N MOOIE KOOI is 'n onmisbaar element in Uw sfeervolle kerstomgeving verantwoorde modellen klassiek en modern degelijke afwerking en in PRETTIGE PRIJZEN van f 55,50 af. Breestraot 3, Leiden Tel. 01710-33311 Boek- en Kantoorboekhandel wist u dot wij een Jarenlange ervaring hebben in het verzorgen van Uw FAMILIEDRUKWERK, zoals visite en geboorte kaartjes, dat- SPELLEN en PUZZELS ook tot onze uitgebreide voorraad behoren. dat wij POCKETS, KINDER BOEKEN, STRIPVER HALEN en TIJDSCHRIF TEN, hebben, dat onze AANBIEDING voor de komende tijd is: Stripverhalen (van beken de t.v.-strips) NU f 0,40 (was f 0,65>. Lichte ROMANS (pockets) 99 cent (was fl,50). UITSLUITEND MERCEDES-BENZ OCCASIONS Maakt U eens kennis met onze fraaie colleotie. Mercedes 200 D 1966 Mercedes 190 D Combi 1965 Mercedes 220 SE 1965 Mercedes 190 D 1964 Mercedes 190 D 1963 Mercedes 190 D 1962 Mercedes 220 1962 Mercedes 190 D m. schuifdak 1962 MERCEDES-BENZ STIPD0NK LEIDEN. Rijndijk 112 - tel. 01710— 31713 (tussen De Vink en H. Schouw).

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13