„Goede jeugdspeler moet zich kunnen ontplooien" Het grote applaus Pfenninger en Jo was voor de Roo C. Th. Maas mstreden Ajax klopt Israël: 6-1 Juventus met moeite in de kwartfinales LYKKE EN EUGEN WINNAARS ZESDAAGSE pUiNL»£jrtL)rt.(jr it DxiiOÜjiviöiirv ±5>01 f£L\jU£iA it LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Betaald voetbal is geen vies woord (Van één onzer sportredacteuren) Sinds kort i« in ons land een begin gemaakt met het door studiecommissie van de KNVB ontworpen plan „Jeugd- traming in Nederland" dat tot doel heeft op den duur een ver hoging van het spelpeil in de breedte en aan de top te bewerk- stelligen. Men probeert te komen tot een systematischer aanpak selectie en training van de jeugd in de leeftijdsgroepen 15 en 16-18 jaar. In alle afdelingen wil men de beste vijftien spelers van beide leeftijdsgroepen bijeenbrengen om die cen- aal te trainen en ook in (oefen)wedstrijden te laten uit- omen. Daarna is het de bedoeling dat districts- en rayons- aewijs selectiewedstrijden plaatsvinden om zo de beste 15 spe- gew Iers uit het district te selecteren enz. Onder de afdelingen die dat plan oor verwezenlijking ter hand heb- &n genomen, behoort de Afd. Leiden, én van de mensen die zich sterk deze materie interesseert., is de oorzitter van de Jeugdtechnische jmmissie van de Afd. Leiden, de eer C. Th. Maas. Hij geefte toe dat et een enigszins omstreden plan is i dat tal van verenigingen in Ne erland nu niet bepaald hebben staan lichen bij deze treffer van de stu- locommissie van de KNVB. „Toen amateurclubs dat plan voor de ifste keer onder ogen kregen, zeiden eol wat bestuursleden: dat is een ,oedcursus „Hoe word ik betaald jotballer". je hoorde ook van heel tel kanten: we voelen er niet veel we zetten onze jonge spelers Taag in de etalage. Waar we li eens van af moeten is de term ttaald voetbal te gebruiken als een leg woord. Je krijgt wel eens de in- mk dat sommige mensen denken it een speler aan de heidenen is rergeleverd wanneer hy betaald ibal gaat spelen. Kijk, als een ;en goed kan voetballen dan moet 'zich naar mijn mening ook zo mogelijk kunnen ontplooien. Dat bijv. kleine clubs niet altijd het /ai. Daarom is het maar de vraag het juist is als zo'n club een goede, ge speler zo zorgvuldig beschermt hem niet in de etalage, zoals dat heet, wil plaatsen. Gaat het om Jongen die het niets kan schelen en in welke klasse hij speelt, maakt het weinig uit, maar be- het een speler die ambitieus is hoger op wil, dan zou zo'n ver- e ontwikkeling van zo'n n wel eens in de weg kunnen Maar goed, zelfs als we er dan van gaan dat het betaald voetbal met centrale "jeugdtraining heel wat erk wordt bespaard en gemak- iHjker een keuze kan maken, wat nog? Volgens Kessler heeft de ervaring ditzelfde systeem in West-Duits- geleerd dat niet meer dan ruim 1% van die geselecteerde jeugdspe- naar het betaald voetbal gaat. niet. Ik heb in Zeist deze zomer geselecteerde Nederlandse jeugd in gezien en ik garandeer dat op hoogst 5% daarvan goed is voor letaald voetbal. Ach, en die 5% vindt mij tóch zijn weg wel naar de 1-profclubs. De tijd is voorbij dat betaalde verenigingen alles aan- emen wat ze maar konden krijgen, pakken nu alleen wat ze echt kun- a gebruiken." Bezwaren - Maar zijn er geen pedagogische ezwaren om jongens van 1415 jaar i selecteren? «Natuurlijk. Pik je een speler er issenuit dan kan dat wel eens wrij- ingen geven. Er zullen straks ook el spelers zijn die zich groot voelen buiten hun schoenen gaan lopen, laar dat heb je met schoolvoetbal ok al. Daar moet tegen gevochten orden en dat is één van de taken ui de leiders. Er zijn trouwens al akele maatregelen genomen om de goed in de hand te houden. Zo Vyth contracteert nl voor zesdaagse In december 1968 Organisator Kurt Vyth heeft voor van Amsterdam 1968, torvoor hij op de vergadering van Undirecteuren de datum 12 tot 18 member zal claimen, reeds een total coureurs voorlopig gecon- tcteerd. Dat zijn de Westduitsers ttig en Renz, die de verzekering bben gekregen dan als koppel te "gen starten, de Denen Lykke en de Roo, Leo Duyndam en Rini fagtmans, de Zwitser Pfenninger en Belg Romain Deloof. literaard heeft de heer Vyth zich recht voorbehouden tegen de- tober 1968 contracten te annule- 0, wanneer te geringe prestaties de betrokken renners daartoe toleiding geven. Aan de andere tot heeft hij zich vastgelegd om to renners, die het volgend jaar 111 wereldtitel behalen, tien pro tot boven de normale gage uit te talen. willen we inzage hebben van de schoolrapporten van die spelers. Mochten die sterk achteruit gaan dan gaat zo'n knaap er af. Als we van zijn vereniging klachten krijgen dat zo'n spelertje niet meer te genieten is dan zeggen we ook: stop er maar mee. De studie-commissie had ook een selectiegroep van 1213 jarigen wil len instellen, maar de KNVB had daar uit pedagogische overwegingen bezwaren tegen. Toch geloof ik, dat we op de duur ook daar niet onderuit komen als we het voetbalspel wer kelijk op een hoger peil willen bren gen". Doorgelicht In Leiden, waar geen der vereni gingen tegenwerkt wordt de jeugd- training gehouden op het veld van ASC onder leiding van de Sparta- trainer Van Baaren. De groepen van 15 zijn wat de Afd. Leiden betreft nog niet voltallig, maar dat kan ook nog nauwelijks. Binnenkort gaat de „op sporingsdienst" van de Jeugdtechni sche commissie draaien. Dan zwer men de rapporteurs uit over de vel den om te zoeken naar jong talent. Dan wordt de Afdeling, om met de woorden van de heer Maas te spre ken, „doorgelicht"; een enorm kar- Veglo behoudt kampioenskans Veglo heeft in de landelijke bad- mintoncompetitie tweede klasse haar kampioenskansen uitstekend verdedigd door Haarlem 4 met 53 te verslaan. Veglo 2 versloeg MVO 2 eveneens met 53. Alleen Smash leed een nederlaag tegen DES 2: 5—3. Veglo 1 nam in de wedstrijd tegen Haarlem 4 door overwinningen van Fea en E. Guérin een 20 voor sprong. De dames V. Balgooy en Omtzigt lieten het deze keer echter afweten, zodat de partijen weer op gelijke hoogte kwamen. Maar over winningen in het mixed-dubbel en het herendubbel stelden de Leidse zege veilig. Eindstand 53. Ook bij Veglo 2 moesten de heren in de wedstrijd tegen MVO 2 (derde klasse) voor de punten zorgen. De dames Van Houten en Won dolven het onderspit tegen de MVO-dames. De twee gemengde dubbels, mevr. V. Echten/V. Balgooy en mevr. V. Hou- ten/J. Guérin brachten de stand op 42, maar een nederlaag in het da- mesdubbel bracht de spanning weer terug. Het herendubbel, Wong/Gué- rin, hield via een drie sets-overwin ning de winst echter in Leiden Smash heeft het tegen DES 2 (der de klasse) niet kunnen redden. Hof stede maakte geen fout tegen v.d. Heuvel en won met 152 en 1715, maar Laman moest tegen Traveniers met een drie-sets nederlaag genoegen nemen. Alleen het gemengde dubbel mevr. Schoenmaker/Spadon en het herendubbel Spadon/Hofstede lever de nog Leidse zeges op. Door verlies van het damesdubbel werd de 53 nederlaag van Smash een feit. In de districtscompetitie vallen de prestaties op van Meerburg 1, Smash 4 en Veglo 5. Meerburg versloeg Veglo 4 met 71, Smash 4 won van Drop Shot met 80, terwyi Veglo 5 Florida 3 met 80 naar huis stuurde. Overige uitslagen: Excelsior 2Veg lo 3 62; Metro 4Smash 3 0—8; Smash 4Morgenstond 2 80; AVOC 1Racketeers 3 53; Racketeers 1 Panacke 1 08) Step by step 1Rac keteers 2 80; Racketeers 4Devo Landskampioen Ajax heeft gister- «en, de Nederlanders Peter Post, wond ,n Te, Aviy df, wedstryd te_ gen het nationale elftal van Israël met 61 gewonnen. Bij de rust leid den de Ajacieden met 30. De ont moeting werd bygewoond door 10.000 toeschouwers. De doelpunten werden gescoord door Groot, Keizer (2 x), Cruyff (2 x) en Swart. De beste spelers van Ajax waren Cruyff en Keizer. De Zweedse ster Inge Danielsson kwam alleen in de eerste helft in het veld. Na rust werd hij vervangen door Nuninga. wat striktere discipline en op het feit dat die jonge spelers er vaak iets op steken dat om de een of andere re den in hun club nooit ter sprake is gebracht. „Toen we deze zomer met het Leids selectieteam in het KNVB- centrum in Zeist waren en trainer Arie de Vroet op een gegeven ogen blik over het .standbeen" sprak, wis ten van de Leidse jongens alleen de UVS-ers waar hy het over had. De rest had er nog nooit van gehoord". C. TH. MAAS ontplooien Hy hoopt de geselecteerde Jon geren „by elkaar te houden en er wedstrijden mee te spelen. Als we vroeger een jeugdteam moesten sa menstellen van büv. zaterdagteams, wat deed je dan? Je belde Quick Boys en vroeg of die je kon helpen aan een stel behoorlyke spelers. Dan ging je naar Katwyk, ik noem nu maar iets, en je vroeg of ze je konden helpen aan een goede linksbuiten, enz. Dat hoeft straks niet meer. Het materiaal heb Je nu zo voor handen". Swift geeft jeugd training op de home-trainer Het bestuur van de Leidse ren en tourvereniging „Swift-Combina- tie" heeft het initiatief genomen om aan Jeugdige wielerliefhebbers demonstraties en lessen te geven op de home-trainer. Reeds enkele we ken is de jeugd op de donderdag avonden in De Kleine Burcht (7.00 uur) op de „rollen" aan het trainen, waarbij advies wordt gegeven door hometrainer specialisten als Peter en Paul Akerboom. Het initiatief tot deze Jeugdtrai- PAARDESPORT Triomf voor Alker in Zuidlaren De derde avond van het int. in- doorconcours hippique van Zuidlaren werd geopend met een internatio naal concours voor landelijke rui ters over een parcours met twaalf hindernissen van maximaal 1.20 me ter hoog. De uitslag luidt: 1. Heinz Karsten (W. Did.) met Astra na barrage 0 ft. 27.7 sec; 2. Albert Mellema (Beerta) met Ma joor 0 ft. 28,5 sec.; 3. J. Duursema (Bierum) met Adonis, 0 ft. 30.6 sec. Het hoofdnummer een nationaal springconcours MA werd na barrage gewonnen door H. Alker uit Buurse met Matador. Alker ging foutlooos rond en maakte de snelste tijd van de zeven ruiters die tot de barrage werden toegelaten. Uitslag: 1. H. Alker met Matador 0 strafpunten 26,5 sec.; 2. J. den Haan (Wateringen) met Gracia Mau- ro 0 27,3 sec.; 3. E. Schoemaker 'Lage Vuursche) met. Merry Twinkle 0 31 3 sec. Europa Cup voor landskampioenen Juventus uit Turijn, de Italiaanse landskampioen, heeft zich als achtste ploeg geplaatst voor de kwartfinales van het Europese bekertoernooi van de landskampioenen. Juventus, dat twee weken geleden op eigen veld met 1o van Rapid Boekarest won, speel de gisteren de tweede wedstryd in de Roemeense hoofdstad doelpuntloos geiyk. In een te hard duel, gespeeld in een voortdurende sneeuwstorm, za gen de bijna 35.000 toeschouwers Ra pid Boekarest herhaaldeiyk aanval len, maar steeds weer vastlopen op de versterkte verdediging van Juven tus waar linksachter Bercellino en doelman Anzol een hoofdrol in speel- 4. Josje Ernst (Blaricum) i den. In de tweede helft dreigde het CHIO-Rottertlam eind augustus Het Jaarlykse CHIO in Rotterdam zal in 1968 van 28 augustus tot 1 sep tember worden gehouden. Het Rot terdamse concours hippique is een van de negentien grote concoursen waarvoor de internationale hippische federatie tydens haar gisteren in Brussel gehouden congres de data heeft vastgesteld. Tijdens deze jaar- lykse algemene vergadering werd de volgende kalender opgemaakt: Europees kampioenschap junioren van 15 tot. 17 augustus in Craon (West-Frankrijk), wereldkampioen schap springen junioren van 22 tot 25 augustus in Stoneleigh (G-B), Europees kampioenschap springen dames van 4 tot 12 mei in Rome. De ning is genomen naar aanleiding I datum voor het Zuidamerikaanse van het succes dat de Amsterdamse wielerclub Olympia boekte met het geven van wielerlessem op de weg aan jonge Amsterdammertjes. Dat laatste is voor Swift niet mogelijk daar deze vereniging niet beschikt over een voor alle verkeer afgeslo ten paircours. Het ligt in de bedoe ling van het Swift-bestuur om de lessen op de home-trainer (voor tien jarigen en ouder) tot eind fe bruari 1968 voort te zetten. ADVERTENTIE Hockey-programma Heren: Eerste klasse: Hilver sum—HGC; Laren—BMHC; HHIJC —Kampong; Amsterdam—HDM SCHC—HIC. De zesdaagse van Munster is gewonnen door het Duits/Belgische paar Klaus Bugdahl/Patrick Sercu. Tien minuten voor het einde ver rasten zij de Duitse koppels Kem per/ Oldenburg en Junkermann/ Schulze, die in dezelfde ronde „la gen", maar aanzienlijk meer punten hadden veroverd, door een ronde uit te lopen. duel de Westduitse scheidsrechter Riegg uit de handen te lopen. Na een kwartier in de tweede helft stuurde Riegg Nasturescu (rechts buiten van Rapid) en Salvadore (rechtsachter van Juventus) wegens handtastelykheden uit het veld. In de tweede helft werd de scheidsrech ter door de toeschouwers met sneeuwballen bekogeld, nadat hy, een doelpunt van Rapid wegens bui tenspel had afgekeurd. De acht clubs, die in de kwartfi nales uitkomen zyn: Real Madrid 'Spanje), Gornik Zabzre (Polen), Benfica Lissabon (Portugal), Man chester United (Engeland), Vasas Boedapest (Hongarije), Spartak Praag (Tsj.-Slowakye), Juventus Olympische vlamj nu uit Oslo? 1 Het organisatiecomité van de 1 H Olympische Winterspelen heeft 1 zich gisteren in Grenoble bera- den over de vraag waar het j§ Olympisch vuur vandaan te la- ten komen, nu er in Grieken- s land zo'n grote onrust is. Vol- §j gens de oorspronkeiyke opzet j| zou het vuur zaterdag as. in |j Olympia worden ontstoken. De fakkel zou in drie dagen door g estafettelopers naar Athene worden gebracht en vandaar 1 worden overgevlogen naar het Pa'rijse vliegveld Orly. Op zes g februari zou de fakkel in Gre- g noble arriveren. Nu het wel- H licht onmogelyk is de ceremo- g nie in Olympia doorgang te la- ten vinden, denken de organisa- j§ toren erover het Olympisch 1 vuur m Oslo te ontsteken. g IIIHIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllHlllflIllllllllttlllHIIIIHIIIIIIII En toch was het grootste applaus niet voor Palle Lykke Jen sen en Freddy Eugen. Natuurlijk, beide Denen kregen tijdens hun ererondje over het onder tientallen lampen dof-glanzende minibaantje van de nieuwe RAI de toejuichingen, die winnaars nu eenmaal altijd krijgen. Dat applaus zonk echter in het niet vergeleken bij de kakafonie van geluiden die van de flink be zette tribunes rolde, toen de Zwitser Fritz Pfenninger en de Nederlander Jo de Roo hun triomfronde maakten. De donkere Zeeuw was zichtbaar gelukkig met deze hulde. „Dat had ik niet gedacht. Tweede worden en evengoed zo'n applaus krijgen. En dan te bedenken dat wy hadden kun nen winnen. Zy hadden myn been verdoofd, omdat ik last had van een verrekt spiertje in de knieholte. Ik voelde nu niets. Het leek net of ik naast myn schoenen reed. Of ik geen schoenen aan had. Maar die val, hè. Ineens gebeurde het". En terwyl hy nog eens mistroostig naar die voor hem fatale plek keek. ging hy ver der: „Janssen gleed uit. kwam tegen my op en geen mens die dan nog in het zadel kan biyven. Gelukkig viel het allemaal mee. Myn rug deed wat pyn, maar het vervelende is dat na zo'n incident je cadans op slag naar de maan is. In tien minuten hebben wy toen geprobeerd te redden wat er te redden viel, maar Lykke en Eugen lieten niet meer los. Jammer". Gekamd denen was nauweiyks verrast, „toen wy begonnen had ik geen enkele hoop, maar toen Post was verdwenen heb is tgeen Fred gezegd, dat wy nu toch wel een prachtige kans kregen. Welnu die kans hebben wy volledig benut.. 16 het niet?" Leo Duyndam: „Ik ga voorlopig niet meer „zesdaagsen", van de zo mer moet ik alle klassiekers ryden en daar ga ik me nu op voorberei den", en Rini Wagtmans: Ret klinkt wel wat opschepperig, maar ik ben erg tevreden", waren zonder meer bly, dat zy het zesdaagsen avontuur goed hadden volbracht. Henk Nydam was echter minder te spreken. „Maar wat wil je, ik had nog geen meter op een wintertoaan gereden. Ga dan maar eens in de slag", aldus de hoe kige Drent., die met Bart Zoet op ruim vyftig ronden werd gereden. Smak Toen Jo de Roo zestien minuten voor het einde van de Amsterdamse zesdaagse samen met Jan Janssen tegen het hout smakte en minuten lang kermend bleef liggen, was het spel definitief gespeeld. Op dat mo ment stond namelijk vast, dat de De nen Lykke en Eugen, die twintig mi nuten voor tyd voor de zoveelste maal in de finale alleen aan de lei ding waren gekomen, deze tweede editie van Kurt Vyth's circus gingen winnen. Een kwartier later was het Peter Post volgde de laatste uren van de Amsterdamse zes daagse vanuit het ziekenhuis bed Palle Lykke (links) en Freddy Eugen. zover en als men de geruchten mag geloven, moet Peter Post op enige honderden meters afstand in het zie kenhuis, toen pas rustig zyn gaan slapen. .«Als Fritz wint, spring ik uit myn raam", moet de Amstelvener in de vooravond tegen een bezoeker hebben gezegd. „Want als Fritz wint, lachen de mensen my uit". Welnu Fritz won niet. Over het geheel genomen was deze zesdaagse byzonder succesvol. Voor al financieel. Er kwamen ln totaal meer dan 58.000 betalende bezoekers (vorig jaar 42.000) naar deze menge ling van sport en show kijken. Einduitslag: 1. Lykke Eugen (Den) afgelegd in 145 uur 2760,369 km, 141 pnt.; op 1 ronde: De Roo/Pfenninger (Ned/Zwits) 288 pnt, op 2 ronden: 3. Renz/De Loof (Dld/Belg) 355 pnt, op 5 ronden: 4. Janssen/Koel (Ned) 221 pnt., op 6 ronden: 5. Duyndam/Beg- hebto (Ned/It) 270 pnt, 6. Fore Ver - schueren (Belg) 161 pnt, op 12 ron den: 7. Karstens/Severeyns (Ned/ Belg) 222 pnt, op 19 ronden: 8. Baensch/Wagtmans (Austr/Ned) 138 pnt, op 44 ronden: 9. Schuuring/Via- nen (Ned) 331 pnt, op 56 ronden; 10. Zoet/Nydam (Ned) 188 pnt. Bekerwinnaars De Franse bekerhouder Olympique Lyon is gisteravond doorgedrongen tot de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars. De Fransen verloren voor 42.000 toeschouwers in Londen met 34 van Tottenham Hotspur. Zy hadden echter de eerste wedstrijd met 10 gewonnen. Zodat de totaal score 44 werd. Aangezien in een dergeiyk geval de doelpunten in de uitwedstrijd dubbel Tellen, kwalifi ceerde Olympique zich. By de rust had Tottenham een voorsprong van 20 door doelpunten van Greaves. Na rust scoorden Jones en Gilzean. De doelpunten van Olympique wer den gemaakt door De Nallo, Rambert en Boussa. Sporting Lissabon (Portugal) heeft zich geplaatst voor de derde ronde van het toernooi om de Jaarbeurs- stedenbeker. Sporting Lissabon speel de woensdag in Florence gelyk met 1—1 tegen Fiorentina. In de eerste wedstrijd hadden de Portugezen op eigen veld met 2—1 gewonnen. Ruim 7000 bezoekers zagen Marschi in de eerste helft Fiorentina 'n voorsprong geven, in de tweede helft maakte Perres voor Sporting gelyk. In de derde ronde speelt Sporting Lissabon tegen FC Zürich (Zwitser land). „Open" tennis ZWEDEN VRAAGT ENGELAND OM UITSTEL De Zweedse tenndsbond heeft de Engelse bond gevraagd de beslissing over „open" 'zowel voor amateurs als professionals) tournooien uit te stellen tot 1969. Het telegram met dit Zweedse verzoek kwam gisteren binnen, terwijl vandaag de verga dering begint voor de Britse tennis- bond waar beslist zal worden of het volgende toernooi op Wimbledon ook open zal zijn voor beroepsspelers. In zyn telegram zegt de Zweedse bond sympathiek te staan tegenover het Engelse plan. maar tegenstan der te zyn van overhaaste stappen. „Het lijkt wenselijk", zegt de Zweedse tennisbond, „de interna tionale tennisfederatie tenminste de gelegenheid te geven zelf enig ini tiatief in deze moeilijke affaire te nemen". HENGELSPORT Visvereniging Hengelsport Wedstryd ln de Ringvaart JDe stand na drie wedstryden; 1. J. Mazurel 2220 gr. (gr. blei) 2. J. Boef 2050 grv 3. S. Jansen Jr. 1775 gr. 4. J. Jansen Sr. 1605 gr. 5. F. Verstraten Sr, 1440 gr. 6. F. Verstraten Jr. 1425 gr, 7. R. v. Oosten 1245 gr. 8. D. Boon 1115 gr. 9. A. Leefart 1030 gr. (gi^ voorn) 10. G. Habraken 880 gr. Ada Bakker heeft haar party uit de derde ronde van de Interna tionale tenniskampioenschappen van Zuid-Australië met 46. 4—6 verlo ren tegen de Amerikaanse Kathjr Harter. Ook Blokker verlaat Handelsblad (Van onze Amsterdamse correspondent) Na hoofdredacteur Stekefee en chef-buitenland Gruyters heeft ook filmredacteur J. Blokker zyn ont- slag genomen by Het Algemeen Handelsblad. De heer Blokker had reeds direct nadat de Unitel-fusie bekend werd de hoofdredactie gezegd ontslag te zullen nemen. Hem was toen ge vraagd er nog eens over na te den ken. maar het vertrek van de heer Steketee heeft erby de heer Blokker toe bygedragen definitief te beslui ten. Universiteit en problemen van studenten Op 21 december &j>. zal ln het Minervapaviljoen in Amsterdam een landeiyke conferentie over „univer siteit en studentenproblemen" wor den georganiseerd door de Nationale Federatie voor de Geestelyke Volks gezondheid. De conferentie, waar voor een groot aantal hoogleraren en curatoren van alle Nederlandse universiteiten is uitgenodigd is bedoeld om te komen tot een' ge dachtewisseling over de aanpas- singsmoeilykheden van de studenten en de manier waarop de student, die in psychische moeilykheden ver keert, kan worden opgevangen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9