Superpianist Julius Katchen overbrugt alle tegendelen Behoefte aan ruim 15.000 bedden méér Record aantal huizen in het afgelopen jaar CONCERT KUNSTKRING VOOR Ovaties ontlokten gul drie toegiften Ttimram is iglo sinaasappelsap uniek? Vrijmaking huren gaat door Reorganisatie toneelwereld HUIS GESTOLEN is met de veelgeroemde jnerikaanse super-pianist Julius atchen een eigenaardig geval: een avond van dikwijls veel kwam bij de derde toegift heeft Katchen met Tsjai- eerste pianoconcert reeds staaltjes van zijn ef- klankrijk, impulsief, ener- spontaan spel gegeven, dit met een verblindende, pelende virtuositeit, dik- t in razende tempi en ekende donderende wer- die hij met praohtig tou- het instrument ontketent, is er dan ook weer haast even ongekende zang- in innig-poëtische subtiliteit, hij de toehoorder verbaast. ois deze Katchen. kan het met zijn opvattingen jn of niet: hier is in ieder en tomeloos temperamentvol klavierheros aan het woord, machtig veel te zeggen heeft, al zijn de verbluffende explosies te sterk accent op de bas- zo overdadig, dat men er aan bwijfelen of de snaren het nog houden zullen. En in die geval- gaat soms wel iets van de klank verloren hebben indertijd, na Tsjal- het voorbehoud gemaakt graag eens in een recital teneinde een volledig in- in zijn muzikale en stilistische te krijgen, dat is nu gebeurd, in stij- climax. vier Schubert-Impromptus le- veelvuldig meer Beethoveniaans zuiver Schubertiaans. En in kon Katchen het zeker niet dat een zekere onevenwich- merkbaar was. Dat lag in eerste plaats aan het jeugdwerk Sonate op. 5 in f ld. t. zelf. de vormgeving betreft is Brahms nog verre van het volmaakte: Andante espressivo" bijv. heeft een lange adem, dat er wei geen einde aan schijnt te ko- Maar Katchen heeft toch zeker speciaal in „Rückblick" aan jonge en nog onvolgroeide de eer bewezen, die hem in tijd toekwam. de pauze verklankte hij De- „La cathedraJe engloutie" sfeer, stemming en uitdruk- perfect. Doch het hoog- heeft hij gegeven in de karak en magistrale uitbeelding Moussorgsky's .Tableaux d'une waarvan de latere kleur- orkestratie van Ravel ons in veelziidige schittering liever is. door zijn verwant- met Rusland Katchens was een Russische hij deze opeenvolging van 11- schildëringen zo treffend- graafwerk voor de fundatie een nieuw te bouwen gebouw Rome hebben arbeiders dit en handenloze beeld ont- waarschijnlijk een beeld \e Griekse godin Pallas door de Romeinen ge- eeuw naar een plotseling de volmaakte verstil ling in Bach. Een totaal onver wacht en scherp contrast, zoals Katchen ons zoveel hevige con trasten had voorgetoverd. raak en plastisch getroffen, als speelden zy zich voor het oog af. Speciaal die schrille tegenstelling tussen de machtige, rijke Samuel Goldenberg en de arme, bibberende Sdhmuyle sprak boekdelen. En „La grande parte de Kiew", het triom faal en ongebreideld besluitdeed haast vergeten, dat hier „slechts" de vleugel aan het woord was. Kortom: het was een avond van veel schokkende tegendelen. Met uitbundige ovaties van een verbijsterd gehoor als intense dank voor de haast ongeloofwaardige, ef fectrijke prestaties van deze vitale wonderpianist, die het bestond om na de overweldigende Moussorgsky een ragfijn-teder, innig Mozartje eerste Allegro C dur sonate te produceren, gevolgd door het „Rondo oapriccioso" van Mendelssohn, tech nisch al even superieur als al het voorgaande en toen die Bach, waarmee hij een ieder een weldadige wereld der stilte binnenleidde met de Sarabande uit de tweede Engelse suite. Katchen: een van muziek door stroomde duivelskunstenaar, aan wie men het gerust kan overlaten zelfs zulk een formidabele tegenstelling te overbruggen. Men zal waarachtig niet veel pia nisten vinden, die daartoe in staat zjjn. H. MichajJow krijgt betere behandeling De 33-jarige Joegoslavische schrij ver Michajlo Michajlow, die in Belgrado drieëneenhalf jaar gevan genisstraf ondergaat wegens vijandi ge propaganda, heeft na een honger staking een betere behandeling ge kregen. Hij bevindt zich nu in de ziekenzaal van de gevangenis, om te herstellen van zijn hongerstaking. Michajlow was zijn actie begonnen omdat hij alleen in een cel zonder verwarming was opgesloten en geen boeken kreeg en niet mocht roken, nadat hij geweigerd had een bepaald werk te doen. Honderd jaar Uilenspiegel Het is dezer dagen een eeuw ge leden, dat de eerste druk verscheen van de „Legende d'Ulenspiegel" van de Belgische schrijver Oharles de Coster. De filosofische en letterkundige faculteit van de Vrije Universiteit van Brussel heeft diit feit herdacht met een academische zitting, waar op enkele hoogleraren de figuur van De Coster en zijn tijd belichtten. Het bevat géén conserveringsmiddel Het is pers-vers diepgevroren. Geen bijsmaak! En nóg een wonder: negen glazen echt sinaasappelsap uit dat klei ne Iglo blikje! Drink 't morgen meteen. 1,35 per blikje IN VERPLEEGTEHUIZEN (Van onze parlementaire redactie) Er is de afgelopén 12 maanden een record aantal woningen in aanbouw genomen: 128.000. Ook het aantal gesubsideerde particuliere woningen, dat de eerste acht maanden van dit jaar is gebouwd is aanmerkelijk ho ger dan in voorgaande jaren: 31.991. In dezelfde periode van het vorige jaar waren dat er ruim 18.000. Op grond van die cijfers gelooft minis ter Schut van Volkshuisvesting, dat zijn beleid om het komende jaar 50.000 woningen in de particuliere sector te bouwen, alle kans van sla gen heeft. Bij de behandeling van zijn be groting in de Tweede Kamer zei hij gisteren, dat de particuliere bouwwe reld en de beleggers uitermate gun stig op zijn plannen hebben gerea geerd. „Men is serieus van plan om het beleid te doen slagen", zei hy. Hij deelde mee dat nog voor het einde van het jaar een advies van de Raad voor de volkshuisvesting te verwach ten is over de bijzonderheden van de nieuwe subsidieregeling, die op 1 jan uari van het volgende jaar moet in gaan. Hij voegde er aan toe. dat de nieuwe regeling „zeker niet ongun stiger" zal zijn dan de huidige. Kostprijs De huurliberalisatie is volgens de minister een goede zaak waarmee niet te lang moet worden gewacht. Hy was het dan ook niet eens met de socialist Van den Doel, die in een motie vroeg verdere huurliberalisatie uit te stellen, totdat de resultaten be kend zijn van het onderzoek dat het Centraal Bureau voor de Statistiek instelt naar de gevolgen van de maatregel in het noorden en het zui den. Subsidies De minister voegde er aan toe, dat voor de laagbetaalden kostprijshuren te hoog zullen zijn. Hij dacht daar om voor die groep aan subsidies. De liberalen en socialisten pleiten daar bij voor individuele subsidies, die niet Hoge prijzen op Over zijn huurpolitiek zei de mi nister, dat hij streeft naar huur op basis van de kostprijs. Dat is de eni ge manier om de woningbouw op gang te houden, zei hij, waarbij kan worden voorzien in de groei en de vervanging van de woningvoorraad. Daarom verklaarde hy ook voort te willen gaan met het vrijmaken van de huren, wat hem door de liberaal Wiegel met kracht was aangeraden. kunstveiling Op de kunstveiling, die gisteren door Van Marle en Bignell aan het Lange Voorhout in Den Haag werd gehouden, werden hoge prijzen ge maakt. De leiding van de veiling had verwacht, dat de 403 nummers van de catalogus een totaalbedrag van f 150.000 zouden opbrengen. Aan het einde van de veiling bleek het re sultaat evenwel meer dan twee ton te zijn. In de uitgebreide collectie bevon den zich schilderijen, ikonen, aqua rellen en tekeningen van oude mees ters als Alex Adriaensen, Jan Both en A. van der Velde, uit de roman tische school van Bakker Korff, Hilverdinck, Leickert en Nakken en uit de Haagse school van Mesdag, Weissenbruch en De Zwart. (Van onze Utrechtse correspondent) Het aantal bedden in verpleegtehuizen voor langdurig zieken zal in de komende twaalf jaar moeten worden uitgebreid van ruim 12.000 tot bijna 27.750. Hiermee zal ongeveer een miljard gulden gemoeid zijn. Dit is één van de conclusies in „Het verpleegtehuis in ontwikkeling", een rapport dat is samengesteld in opdracht van de Federatie van verpleeg inrichtingen en de Katholieke vereniging van verpleegtehuizen. Deze twee landelijke organisaties op het gebied van de verpleegtehuizen beschouwen het rapport als een uniek stuk werk, dat als uitgangspunt kan dienen voor het uitstippelen van het verdere beleid. Nederland vergrijst snel Het rapport wijst ondermeer uit, dat de verpleegtehuizen op het ogen blik ongeveer twee keer zoveel vrou wen als mannen herbergen. Van de vrouwen is 82% alleenstaand en van de mannen 68%. Tweevijfde deel van de patiënten wordt als ge heel of gedeeltelijk reactiveerbaar beschouwd. Op de peildatum 31 december 1964 bleek, dat 40% van de patiënten reeds langer dan twee jaar in een verpleegtehuis verbleef. Volgens de artsen hoorde echter op dat tijd stip 25% er niet thuis. Voor het grootste deel van hen was op name in een verzorgingstehuis ge wenst. Overplaatsing stuitte echter af op gebrek aan ruimte in bejaar denoorden. In het rapport wordt er daarom op gewezen dat een goed samenspel tussen ziekenhuizen, verpleegtehui zen en bejaardenoorden van groot belang is. Veroudering Van de patiënten in de verpleeg tehuizen was op 31 december 1964 rond 90 procent 50 jaar of ouder. De toenemende behoefte aan bedden in verpleegtehuizen vloeit voor een belangrijk deel voort uit de snelle veroudering van de Nederlandse be volking. Geschat wordt, dat in 1980 het percentage bejaarden 11 procent zal zijn. Dat er twee keer zoveel vrouwen als mannen in verpleegtehuizen zijn opgenomen heeft drie oorzaken: heel wat langdurig zieke man nen worden htuis door hun vrouw verzorgd, de weerstand van vrouwen te gen pyn en kwalen is groter dan die van mannen, bovendien is de gemiddelde le vensduur van vrouwen langer dan die van mannen. afhankelijk zijn van het betrokken huis, maar van de bewoner. Minister Schut hoopt de huren in het volgende voorjaar in nieuwe ge bieden in de zuidelijke provincies vrij te kunnen maken. Hij wacht daarvoor nog op adviezen van de pro vinciale besturen. De beide moties (er was er ook een van D'66 waarin, wordt gevraagd woningbouwverenigingen ruime fi nanciële mogelijkheden te geven) maken weinig kans. Evenals in de vaste commissie, waar ze zijn inge diend, kregen ze daarvoor gisteren in de voltallige Kamer te weinig steun. Terug van vakantie De heer Pope keerde in de Amerikaanse stad Atlanta terug van een vakantie in Florida, maar kon met geen mogelijkheid zijn huis terugvinden. Ten einde raad begaf hij zich naar het politie bureau en klaagde zijn nood. De buurman, de heer Charles Dyer, heeft gezegd, dat hij enkele man nen bezig heeft gezien met het opkrikken van het huis, dat ver volgens op een oplegger werd ge laden en op het spitsuur werd weggereden. De heer Dyer had een foto van de „operatie" ge maakt om zijn woorden te kun nen staven. De politie zegt, dat de vijf-kamerwoning rustte op een cementen fundering boven een souterrain. Het rapport het verpleegtehuis in ontwikkeling is gisteren verschenen ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Katholieke vereniging van verpleegtehuizen, dat in Utrecht wordtg evierd. De Russische actrice Ir in a Goebanowa, die een hoofdrol speelt in „Oorlog en vrede", en assistent-regisseur Tsjemado- crov hebben gisterochtend het Tsaar Peter-huisje in Zaandam bekeken. Hier het paar bij de schilderijen van de Tsaar en zijn gemalin. Residentie-Orkes t speelt Bruckner Het Residentie-Orkest concerteert dinsdag 19 december onder leiding van Willem van Otterloo in de Stads gehoorzaal. Willem Noske is solist in Mozarts Vioolconcert K. 129. Voorts staan op het programma de ouver ture „Die Zauberflöte van Mozart en de Symfonie nr. 6 van Bruckner. Expositie in Galerie Vink Zaterdagavond wordt in Galerie Vink, Breestraat 119, een expositie geopend van werken van J. Men- singa, W. den Ouden en A. Schlüter. Mensinga heeft dit jaar verschil lende exposities gehad o.a. in Bratis- lawa en onlangs op de Biennale van Bianca Nero, Lugano. Hy heeft ook verschillende opdrachten van het Ryk gehad. Werk van hem hangt in het Sted. Museum in Amsterdam en andere musea o.a. Utrecht, Haarlem. W. den Ouden kreeg zijn opleiding op de Academie van Beeldende Kun sten. Hij heeft verschillende rege ringsopdrachten ontvangen, o.a. voor etsen van de Deltawerken en school- prenten. In 1967 een opdracht van de stad Amsterdam om etsen te ma ken genaamd: „Portret van Amster dam". Werk van hem is aangekocht door o.a. het Stedelijk Museum Am sterdam, Utrecht, en het Ryk. A. Schlüter ontving zijn opleiding op de Academie voor Beeldende Kun sten en in Engeland. Hij heeft veel geëxposeerd in Amsterdam, Utrecht* Groningen en op groepstentoonstel lingen met de „Grafische". Werk van Schlüter ia aangekocht door verschil lende musea, o.a. het Stedelijk Mu seum in Amsterdam. De expositie wordt geopend door Rudi Bierman, kunstschilder uit Am sterdam. Pen-Centrum tegen voorstel spelling bastaardwoorden Het Pen-centrum voor Nederland, waarvan meer dan 200 schrijvers en dichters deel uitmaken, neemt een afwijzend standpunt in ten aanzien van de nieuwe spellingswyziging der bastaardwoorden, voorgesteld door de daarmee belaste Nederlands-Bel gische commissie. Dit standpunt dat ter kennis van de regering is gebracht, luidt als volgt: Het Pen-centrum is van me ning dat een nieuwe spellingswijzi ging der bastaardwoorden hoege naamd niet urgent is en dat de voor gestelde wijzigingen niet voldoen aan elementaire eisen van logica en goe de smaak. De doorvoering daarvan, die enorme kosten met zich zou meebrengen, is daardoor tevens eco nomisch niet verantwoord, te minder daar het hier geenszins een beperkt aantal retouches betreft. Ook didac tisch zijn er grote bezwaren aan verbonden: speciaal voor het voortge zet onderwijs levert de voorgestelde spelling grotendeels verlies op. Ten slotte komt zij cultureel eenvoudig weg op verpaupering neer. De be zwaren die tot deze conclusie hebben geleid, zijn in een brief aan de mi nister van Onderwijs en Wetenschap pen nader uiteengezet. De Raad van directeuren van de Vereniging van Nederlandse Toneel gezelschappen (VNT) heeft met gro te voldoening geconstateerd, dat mi nister dr. M. A. M. Klompé van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk er mee instemt, dat by wyze van proef de eerste fase van het plan voor de reorganisatie van het toneel- bestel wordt uitgevoerd. Deze fase betreft het seizoen 1968- 1969. De Raad van directeuren van toneelgezelschappen heeft zich op verzoek van de VNT gebogen over i het antwoord, dat minister Klompé aan het rapport wydde. De bespre kingen over het reorganisatierapport van de VNT zyn binnen de VNT nog niet afgesloten. Het interne overleg zal in ae tweede helft van januari worden beëindigd. In het gezamenlijk overleg dient men zich met name te berad enop de begrotingen voor het seizoen 1968- 1969, per gezelschap gespecificeerd, en met betrekking tot het realiseren van de al dan niet aangevulde speel lijst, die een onderdeel is van het re- organisatierapport.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7