Geneesmiddelen zijn niet onnodig GRATiS 3,48% rente-rekening bij de postgiro* P0D „HET HEMELBED" SLEUTEL HANGERS Detailhandel kan geld lenen bij fabrikanten DONDERDAG 14 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 De op het bekende toneelstuk „Het Hemelbed" van de Neder landse schrijver Jan de Hartog gebaseerde musical „I do, I do", waarvan de Nederlandse titel luidt „Ja, ik wil", zal op nieuw jaarsdag in de Rotterdamse Schouwburg in première gaan. De musical, waarin Annet Nieuwen- huyzen en Eric Schneider van het Nieuw Rotterdams Toneel de hoofdrollen spelen, beleefde een jaar geleden op Broadway in New York zijn wereldpremière. De voorstellingen daar zijn nog steeds uitverkocht. In de Bovema- studio in Heemstede zijn de lied jes van deze musical die ivordt gepresenteerd door Paul Kijzer reeds op de plaat gezet. Op de foto de hoofdvertolkers met in het midden Cor Lemaire, die de muzikale leiding heeft. Begroting onderivijs aanvaard <Van parlementaire redactlei De Tweede Kamer heeft gistermid dag zonder hoofdelijke stemming de begroting van Onderwijs en Weten schappen voor 1968 aanvaard. Een serie moties en amendementen werd met grote meerderheid verworpen. Tot de belangrijkste behoorden motie van de socialist Tans, waa om 27 miljoen gulden extra werd i vraagd voor de invoering van mammoetwet. Verder was er o.a. motie van de heer Dijkstra (D'£ die extra onderwijzers vroeg voor t perimenten bij het lager onderwijs extra subsidies vroeg voor pedago sohe cenitra. Voorts nog een motie van de socialist Tans, waarin om ventallige onderwijzers voor het bui tengewoon onderwijs werd gevraagd en amendementen van de com nist Bakker, waarin werd voorgesteld om de voorgenomen verhoging het kleutergeld en het cursusgeld voor het beroepsonderwijs ongedaan te maken. ADVERTENTIE FABRIKANTEN VERZETTEN ZICH TEGEN AANVAL Geneesmiddelen zijn niet on nodig duur. Mr. M. Kortmann, die in een artikel in „De Zie kenfonds" heeft gesteld, dat dit ADVERTENTIE Quick Up...'t is goed. Ko drinkt 't. Doodstraffen en levenslang wegens spionage voor Noord-Korea De Zuidkoreaanse componist I Sang-joen iis in Seoel veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Twee mede-beschuldigden zijn veroordeeld tot de doodstraf, alle drie omdat zij gespioneerd hebben voor Noord- Korea. De ter dood veroordeelden zijn een 29-jarige fysicus en een 34- jarige oud-hoogleraar. De componist en de natuurkundige zijn in de loop van dit jaar door agenten van de Zuidkoreaanse vei ligheidsdienst uit W.-Duitsland naar Zuid-Korea gebracht. Deze maatre gel veroorzaakte een diplomatiek ge schil tussen Seoel en Bonn. De Westduitse regering heeft in juli de terugroeping geëist van drie Zuid koreaanse ambassade-functionarissen naar aanleiding van de verdwijning uit West-Duitsland van 17 Zuid-Ko_ Het onderhavige proces begon op 9 november; 34 verdachten stonden terecht. Zestien van hen werden door Koreaanse vei ligheödsagemten uit West-Duitsland en andere Westerse landen naar de Zuidkoreaanse hoofd stad gebracht. De veroordeelden heb ben deel uitgemaakt van een in Oost- Berlijn gevestigd en door Noordkore- anen geleid spionagecentrum. De regering van Bonn heeft scherp geprotesteerd tegen de activiteit van Zuidkoreaanse veiligheidsagenten, die in totaal 17 Zuidkoreanen in West- Duitsland gearresteerd en naar Zuid- korea gebracht zouden hebben. Zes van hen zijn na een onderzoeknaar West-Duitsland teruggebracht, maar de Westduitse regering heeft de te rugkeer van nog elf Zuid-Koreanen, onder wie de nu tot levenslang ver oordeelde componist Joen. geëist. ADVERTENTIE Reeds 179 doden door aardbeving in west-India In het westen van India, waar sinds maandag grote gebieden door aardbevingen zijn geteisterd, werden gisteren opnieuw trillingen gevoeld. Het officiële dodencijfer is in de om geving van Koinanagar, waar het centrum van de bevingen ligt. thans gestegen tot 179. Meer dan 2.000 personen zijn ge wond. In de 611 dorpen, die men tot dusver heeft kunnen bereiken zijn meer dan 10.000 huizen verwoest of beschadigd. Volgens de eerste officiële schattingen is voor vijftien miljoen gulden schade aangericht. Verwacht wordt dat deze cijfers nog aanzienlijk zullen stygen, aangezien het red dingswerk in de verder verwijderde dorpen nog maar net op gang is ge komen. Koinanagar, een nieuw stadje bij een waterkrachtproject, is volledig verwoest. Alleen de bomen staan nog overeind. 87 lijken zijn onder het puin vandaan gehaald. Aanvankelijk werd gevreesd dat de stuwdam door zou breken. Een onderzoek heeft echter uitgewezen dat er geen scheuren in de dam zijn ontstaan. wel het geval is, geeft een on- Kortmann heeft getrokken tussen de - kosten van grondstoffen en de prijs, die de ziekenfondsen aan de indu strie moeten betalen voor genees middelen. „Ik vraag mij af of de heer Kortmann als hij een horloge van f 60 koopt de horloge-industrie voorrekenen, dat er in dat hor maar voor f 0,30 aan staal en koper is verwerkt." „In deze redenering wordt voor bijgegaan aan alles wat in de mo derne farmaceutische industrie komt kijken voordat een tablet, een dragee of een ampul wordt afgele verd. De ontwikkeling van een ge neesmiddel kost tienduizenden man uren en vele miljoenen guldens. Slechts één op de 3000 ontwikkelde stoffen kan gebruikt worden als werkzaam bestanddeel van een ge neesmiddel," zei ir. Nieukerke. Verder merkte hij op dat wereld marktprijzen voor grondstoffen, e mr. Kortmann in zijn ver gelijkingen werkt jiiet bestaan om dat het in vrifwel alle gevallen gaat om grondstoffen waarop octrooien rusten, waarvoor geen wereldhandel dus ook geen wereldmarktprijs aanwijsbaar is. Hij noemde het waarschijnlijk, dat de door de heer Kortmann gehanteerde prijzen be trekking hebben op de bedragen, waarvoor deze stoffen betrokken kunnen worden van fabrikanten in landen waar geen octrooibescher ming bestaat, zoals Italië of de lan den achter het IJzeren Gordijn. In de prijzen van deze nagemaakte stoffen zijn de grote ontwikkelings kosten niet verwerkt. „Het vergelijken van grondstof- prijzen met de prijzen van gerede geneesmiddelen is overigens even onzinnig als het vergelijken van de wereldtarweprijs met de prijs van een kant en klaar brood of die van inkt en papier met de werkelijke kosten van het produceren van een krant," aldus ir. Nieukerke. juiste voorstelling van zaken. Dit is de mening van de Ne derlandse vereniging van fa brikanten van farmaceutische produkten Nepropharm. Na de algemene ledenvergadering van de vereniging legde de voorzitter, ir. Nieukerke gis termiddag in Amsterdam een verklaring af, waarin hij op de beschuldigingen van mr. Kort mann inging. „De winsten in de farmaceutische industrie liggen niet hoger dan in de overige Nederlandse industrie," zei hij. „Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is de kostenop- bouw van de geneesmiddelenindu strie zo. dat 33 procent van de pro- duktiewaarde besteed wordt aan grond- en hulpstoffen. 20,2 procent aan lonen en salarissen. 6 procent aan verpakkingsmateriaal, 1,5 pro cent aan verbruikte energie. 3.4 pro cent voor sociale voorzieningen, 0,5 procent voor loondiensten en 35,4 procent voor alle overige kosten, in clusief de winst. Dit laatste percen tage omvat alles wat ten koste wordt gelegd aan onderzoekingen, afzetbevordering, afschrijvingen en kapitaalrente. Dit percentage is vol komen normaal voor de Nederland se industrie. Voor de fabrieken van zeep en wasmiddelen ligt het op 35,6 en voor de verf- en lakindustrie op 29,6." Protest «SJ blijf de feestdrukte vo'o'rl 3 verschillende BIJ CALIFORNIA SOEP IN BLIK Plak hier 6 vlaggetjes sleutelhangers KNIP UIT en stuur neen California Soepen Harderwijk Juwelenhelers aangehouden Door de i ge Heerlenaar nu heeft de politie var kunnen leggen op e van een 25-jari- ■n maand geleden Heerlen de hand n uitgebreide he lersbende, die al enkele honderden van diefstal afkomstige juweleri heeft verhandeld. In totaal zijn 9 Limburgers aangehouden. Acht van hen werden voorlopig ingesloten, een 44-jarige invalide werd na ver hoor weer vrijgelaten. Ook de politie van Aken is door de Heerlense collega's op het spoor van de helersbende gezet. Ook daar zijn al enige arrestaties verricht. Uit de langdurige verhoren van de Heerlenaar kwam de politie ach ter de indentiteit van medehelers in Schaesberg, Heerlen, Brunssum, en Kerkrade. Een gedeelte van de terug gevonden sieraen bleek afkomstig te zyn van een party ter waarde van ton, die vorig jaar november werd buitgemaakt bij een inbraak in een juweherszaak in Aken. Een an der gedeelte was afkomstig van een buitgemaakte partij van 70.000 gul den by een roof in een juwelierszaak in Duren. By de arrestatie van de Heerlenaar vond de politie meer dan vijfhonderd sieraden terug, die af komstig waren van een inbraak bij een juwelier in Ubach-Palenberg. De Heerlense politie verwacht nog meer arrestaties te kunnen doen en klaarheid te kunnen brengen in een aantal nog niet opgeloste juwelen- diefstallen. LE VENSMIDDELENBEDRI J VEN (Van onze A'damse correspondent) Tien grote fabrikanten van levens middelen hebben hun steun aan ei genaars van levensmiddelenbedrijven, die willen uitbreiden of vernieuwen aanzienlijk uitgebreid. Na een expe rimentele periode van vijf jaar gaan zij in Amsterdam een bureau openen, waar kleinhandelaars met plannen tot vernieuwing of uitbreiding kun nen aankloppen, wanneer zij bij ban ken geen krediet kunnen krijgen. De tien fabrikanten Amstel. Hei- neken, Douwe Egberts. Van Nelle, Duyvis. Honig. Nutricia, Venz, Ver kade en de voedselgroep van Konink lijke Zout Organon wei'ken sinds 1962 samen in de Fidimij N.V. maat schappij tot financiering van dis tributie van levensmiddelen. Deze maatschappij stelt zich garant voor via de Nederlandse Middenstands- bank afgesloten leningen, die door de bank als teveel risico dragend wor den afgewezen. Tot nu toe heeft de Fidimy zich garant gesteld voor en kele honderden leningen, die samen 8 a 9 miljoen gulden beliepen. De voorzitter van het bestuur, Venz-directeur H. N. de Vries, zei gis teren dat de Fidimij nu tientallen miljoenen guldens beschikbaar gaat stellen. De Fidimy doet dit in verband met de „toenemende pijn en moeite", waarmee het financieren van zelfbe dieningswinkels en supermarkten ge paard gaat. Een belangrijke oorzaak van deze moeilijkheden is, dat het rendement van de kleinhandel even als dat van de groothandel in de le vensmiddelensector te gering is. By de kredietverlening wordt door de Fidimij geen voorwaarde gesteld wat betreft de afname van goederen pan bij de N.V. betrokken fabrieken. „Wij eisen alleen, dat artikelen var de tien in het bedrijf op een goede manier naar voren worden ge bracht zei de heer De Vries. NEDERLAND VARA 6.55 uui Pipo de clown 7.00 uur 7.07 uur Koning klant in Amerika 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.20 uur Achter het nieuws 8.45 uur Simon Carmiggelt vertelt 8.50 uur De burgermansbruiloft (eenakter) 9.50 uur Bouwen aan het eigen nest (documentaire) 10.25 uur Laatste nieuws 10.30 uur Sluiting NEDERLAND KRO 6.55 uur Pipo de clown 7.00 uur 7.03 uur Van gewest tot gewest 7.15 uur Mensen in de sport 7.45 uur Openbaar kunstbezit 8.20 uur De verloofden 8.50 uur Gamma; wetenschappelijk journaal 9.25 uur Mijn broer en ik 9.56 uur Jeruzalem, onder bestuur verenigd, door geloof verdeeld 10.30 uur Laatste nieuws 10.35 uur - Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 HILVERSUM 2 8.30 uur 11.00 uur en cfióteren Griekenland Zowel de AVRO als de KRO reageerden attent op de nieuwe ontwikkelingen in Griekenland. Eerst echter vertelde minister Luns in het journaal (dat er ook zo uitvoerig mogelijk aan dacht aan besteedde) wat zijn eerste indrukken waren en die waren nagenoeg nihil. Mr. Hil- terman wist iets meer te ver tellen. maar direct na zijn be schouwing kwam op de andere zender Henk Neumann en dat was toch wel een opmerkelijk verschil. Neumann gaf veel meer informaties en hield zich niet zo op dé vlakte als Hilterman. Dat was een klasse beter. Liter: ontmoeting De AVRO kwam weer goed voor de dag met „Literaire ontmoetingen", de derde in de reeks met Adriaan van der Veen als gastheer, en de eerste die volledig voldoening schonk. Dat kwam niet alleen omdat Karei Jonokheere een beminnelijk man is, met gevoel voor het anecdo- tische, maar ook omdat het tus sen Van der Veen en hem goed bleek te accorderen. Een goede gedachte was het, het taalpro bleem (en dan minder: Waals- Vlaams, dan Noord- en Zuid- Nederlands), Jonckheere. als Vlaamse, in Ne derland veel gelezen schrijver te maken heeft, in een breder ver band te plaatsen en mensen als De Wispelaere, Bruler en Car- miggelt meer over dit probleem dan over Jonckheere te laten praten. „Oude paardjes" De AVRO had voorts de cu rieuze gedachte gehad twee „oude paardjes" van stal te ha len, t.w. Pete Felleman en dr. Van Swol. Van Swol was nog helemaal de oude, al kregen wij wel de indruk dat het tempo van de programma's wat hoger is geworden. Ook Pete Felleman was nog de oude, met dikke Amerikaanse tongval, en dat kwam het programma van Sa rah Vaughan dat hij inleidde niet ten goede. „PanoramicF" In Panoramiek tenslotte zagen we een als steeds belangwek kend interview van het al be kende drietal heren dat o.a. ook Robert Kennedy interview de en dat nu senator McCarthy als doelwit koos. Er was eerder een programma over Berlijn ge pland en zelfs al gemaakt maar dat moest worden teruggetrok ken omdat de VPRO en de VARA eerdere rechten hadden dank zij het Bussumse claim systeem. Soc. bekeken. 22.40 Act. 22.55 Uit de kleine zaal: I. vrije tyd: gewijde -/eerpraatje. 18.45 het Leger des Heils (opn.), trum: nws. uit de prot. org. 19".30 Kerkorgelconcert: klass. 18.30 wëerpraatjë. 18.45 Act. 19.00 i het 7 19.15 Spektrum Kerk 20.00 Wijd alf nternatlonale zending en oekumene. 20.10 Klass. grmuz. 20.30 Stekker: Ster- avondprogr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondverdenking. 22.50 Stereo: Licht lnstr. trio (gr 23.00 Studio 2300: gevar. progr 23.55-24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 15 DECEMBER Hilversum 1. 402 m.— AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. ADVERTENTIE 1.500.000 rekeningen... alle overschrijvingen zonder kosten overal gepast betalen met de vertrouwde blauwe kaart... en nu ook nog als nieuwe service de Weer een voordeel voor rekeninghouders bij de postgiro: een gemakkelijk te openen rente-rekening, waarop al even gemakkelijk kan worden bijgeschreven en afgeschreven. De eenvoudige manier om geld van de giro rentedragend te maken. Alle particuliere rekeninghouders ontvangen bericht in samenwerking met de Rijkspostspaarbank POSTCHEQUE- EN GIRODIENST anient (9.35-9.40 Waterstan- heidsvoorl.: Ultz. klass. en mod. muz. 14.20 Wikken wegen, lezing v. d. consumenten. NRU 14.30 Ontwikkelingen in de mod. an thropologic. lezing. 15.00 Vliegende merkoor: klass. gewijde 7.10 Het levende erlelicht 1 -ïws.; 7.32 Act.; Overweging; 8.00 Nws.). 8.30 Nws. Voor de hulsvr. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade: klass. platenprogr. 11.00 Nws. 1102 Voor de zieken. 12 00 Van twaalf tot twee: gevar progr. (plm. 12.23 Voor de landbouwers. 12.27 Med. ÉjM Nws. gramma. TROS: 15.00 Klass. gr.mu: 15.30 Uit oma's breiboek: progr. voc oudere luisteraars. 16.00 Nws. 16.02 Ac 16.05 Pilmmuz. 16.30 Boem!: progi voor twieners. 17.15 Jazztrio m. zang soliste. 17.30 Sportkompas. 17.50 Act, Nws. 9.02 Licht platen- Nws.). NRU: 11.00 Nw«- Licht platenprogr. VPRO: ,nnn '"■nt ons. (13.00 platenprogr. 4.02 Act. 14.05 Van 2 tot 3 op III: nieuw platenprogr AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Muz.kantjes: lichte muz. 16 00 Nws. 16.0" 17.00 Nws. 17.02 Spor varieerd platenprogr. Nederland I NTS NOT: 10.20-1200 School tel. NTS: 18.55 Plpo de clown. 19.00 Jouru AVRO: 19.07 In kleur: Luipaard op schoot. 19.35 In kleur: De vliegende non. TV-film. NTS: 20 00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Natio nale Rijtest. 21.10 Koorzang met ork en zangsolisten Maria-liederen. 21.50 Voor de vuist weg. NTS: 22.55-23.00 Nederland II NTS: 18.55 Plpo de clown. 19.00 Jn. 19.03 Die van hiernaast. TV-feuille- 19.33 Open oog: tips voor het vrije ln Wonderland: progr. 20.40 Voyage to the bottom oi tne TV-film. 21.30 Muz door de eei heen. 21.55 Honev West: De verdw haute couture. TV-film. NTS: 2 22.30 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5