V.O.L.A. ACHTSTE VIERT LUSTRUM dagelijks tegoede portie vlees vlees etmis-. verantwoord eten Boerhaavecursus over opleiding van medici ASTM Joodse aanspraken missen alle grond Kroon gevraagd om vernietiging van raadsbesluit In kader nieuwbouw Acad. Ziekenhuis Wel lief zijn maar... geen bloemetjes Promoties BRILJANT v. d. Water R 11 DONDERDAG 14 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD De Vereniging van Oud-Leerlingen der Leidse Ambachts- r"v jchool, de V.O.L.A., zal in het komende voorjaar op grootse wijze haar achtste lustrum vieren. M Op 9 mei 1928 werd op initiatief van enkele leraren en oud- i fcerlingen de thans jubilerende vereniging opgericht. Een van de oprichters, de heer H. Mulder, vertelde tijdens een pers conferentie dat de V.O.L.A. in Leiden de oudste vereniging van oud-leerlingen van een ambachtsschool in Nederland is. Een van de doelstellingen van de oprichters was door het in stand jouden van de onderlinge contacten lossen oud-leerlingen en door het organiseren van culturele en leer- avonden een verdere studie ran oud-leerlingen van de am- achtsschool te stimuleren. In eer- ite instantie, aldus de heer Mulder, tas en is de ambachtsschool een terste aanloop in de opleiding van ouwvakarbeiders tot aan architec- Daarna wordt in de kleine h ambachtsschool. Daarnaast werd door vele leerlingen de avondschool ran het Koninklijk. Genootschap. «.O. gevolgd. Kort na de oprich- Tan de Stadsgehoorzaal een receptie 8 ing werd het edhter verboden om i b dijker tijd de ambachtsschool er. Ie M.S.G.-cursus te volgen, omdat T n w- it voor de leerlingen een te zware LeitlSCiie Loiltl V311 élasting zou zijn. De V.O.LA. heelt jen sterk gestimuleerd dat oud- Plannen voor reünie Stimulans mailige directeur van „Mathesis", lr. Verweys, zijn leerlingen voor de op- riahtingsavond van de V.O.L.A, vrij af heeft gegeven. De jubileumcommissie van de V.O.L.A. heeft het plan opgevat om in verband met de viering van het 40-jarig jubileum eon reünie te or ganiseren van alle oud-leerlingen van de Ambachtsschool. De feest viering, die op 26 april 1968 zal plaats hebben wordt voorafgegaan door een bondsvergadering in Café- Restaurant Central in Leiden, waar bij alle verenigingen van oud-leer lingen van ambachtsscholen uit Ne derland zullen zijn vertgenwoordigd Feest gehouden. Om 8 uur begint het eigenlijke feest, waarvoor al de ge hele Stadsgehoorzaal is afgehuurd. Door middel van het Nederlands Theaterbureau heeft de jubileum commissie voor deze avond al de medewerking toegezegd gekregen van de volgende artiesten: de Mounties, Karin Kent, het Cocktaü-trio, Wil- leke en Willy Alberty, André van Duin, Les deux Jacques. Tonny Lee- rink en het televisiebriovan Tonv Eyk. Vanaf half twaalf tot de vol gende ochtend wordt dan nog een „nafeest" gehouden, waarvoor als een van de attracties al kan worden vermeld het radio- en t.v.-ensemble „Confettie" uit Amsterdam. De jubüeumcommissie, die dit al les organiseert, bestaat uit de heren j A. Gerritsen (voorzitter), H. Mulder (secretaris), L. J. Harting (penning meester), J. Alphenaar, F. de Boer, D. P. de Planje en S. M. Wijling (leden). Namen en adressen van oud-leerlingen van de Ambachts- j school kunnen worden opgegeven bij de heer L. J. Harting, Lange Mare no. 72 in Leiden, op wiens giro (nummer 767790) ook bijdragen voor de jubileumviering kunnen worden gestort. ADVERTENTIE Daar bent u vóór, want met 'n goede portie vlees kunt u er tegen! Vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Vlees is uitstekend voor de lijn. Enhet hele gezin houdt ervan, van lekker vlees en lekkere Jus! Rabani over Midden-Oosten Onder verwijzing naar uitspraken van o.a. Herzberg, Renate Rubenstein en Truman heeft de heer M. Rabani, honorair con sul van Koeweit in ons land, gisteravond in Restaurant Van der Heyden voor de Liberale Studenten Vereniging in Leiden een uiteenzetting gegeven van zijn standpunt over de situaite in het Midden-Oosten. Hjj begon hierbij met het schet- piratie later sprak hij over een sen van de historische achtergron- j racistisch politieke beweging waar den. die tot het ontstaan van het j bij aanvankelijk aan andere gebie- Zionisme in Europa hebben geleid. den werd gedacht dan aan Palesti- De heer Rabani noemde het Zionis- na. zoals bijvoorbeeld aan Argenti- me een Europese kolonialistische as- nië en Oeganda. Volgens hem mis sen de Joodse aanspraken op het astu oen soerK gesumuieera aai oua- >->, 1 TT 111111 leerlingen van de ambachtsschool na Ur 1*011(1- 011 HlllS01ff0113r011 mn schooldiploma te hebben behaald bun schooldiploma ok de M.S.G.-cursus gingen volgen, lit diploma kwam toen overeen met huidige H.T.S.-examen. Veel leden van de V.O.L.A. be- ?Sp3ioeken de bijeenkomsten regelmatig om de ontwikkelingen in hun eigen vak bij te houden, maar ook om H«foor lezingen over andere onder- jferpen wat meer van de algemene ontwikkelingen op technisch gebied op de hoogte te blijven. De V.O.L.A. "telt vierhonderd leden in de leef- 15 tot 85 jaar. Oprichting Een van de grote promotors tot H«lde oprichting van de V.O.L.A. was donl ie toenmalige directeur van de Am bachtsschool, de heer G. E. E. Suijntjes. De oprichtingsvergadering Bt bad toen plaats in de oude timmer- aal van de ambachtsschool. Dat ae ereniging toen solide in elkaar is Ezet blijkt uit het feit dat de J.O.L.A. thans over de gehele we reld leden telt en dat het idee van rjJJ de vereniging navolging heeft ge- kregen. Er bestaan nu in den lande meerdere V.O.L.A.'s en de Leidse B afdeling stimuleert nog krachtig de aprichting van soortgelijke vereni gingen in de omgeving. Bovendien 'Kiis de Leidse afdeling de enige me* een eigen (driemaandelijks) orgaan waarin de leden op de hoogte wor- nciti den gehouden van diverse ontwik- n a kelingen in de verschilende beroe- ladei PenDaarnaast wordt ook aan an dere dingen aandacht besteed in dit blad, zoals b.v. in de artikelen- „Veilig werken". Van de oprichting af bestaat er J een buitengewoon goede samenwer king met het Koninklijk Genoot schap M.S.G. Zo wist de heer Mul der zich te herinneren dat de toen- Op korte termijn dienen nieuwe academische ziekenhuizen te worden gebouwd in Leiden, Amsterdam en Utrecht, hetgeen een investering van ongeveer een miljard gulden vergt. Als onderdeel van een verantwoorde studie over de eisen, die in de toekomst aan academische ziekenhuizen moeten worden gesteld in het kader van de gezondheidszorg in het algemeen werd vorig jaar in Leiden reeds een Boerhaave-cursus gewijd aan dit probleem. Thans wordt een tweede cursus aan dit onderwerp gewijd, waaraan 172 medici en andere betrokkenen deelnemen, onder wie uit de Verenigde Staten, Engeland, Polen, Tsjechoslo- wakije en België. Ditmaal komen in het bijzonder die aspecten ter snrake, die met de opleiding van medici samenhangen. van de belangrijkste taken van het AZ. en het jaar daarna. In 1969, hoopt men een cursus te wijden aan de dienstverlening van de medische we tenschap en ln het-bijzonder een aca- De procedure, welke gevolgd wordt om de heffing water kwaliteit van het Hoogheemraadschap voor Rijnland te innen, is gisteravond in „Den Burcht" tijdens de halfjaarlijkse ver gadering van de Leidsche Bond van Huis- en Grondeigenaren onderwerp van zware kritiek geweest. ADVERTENTIE nu in 30 seconden verlicht bei De hevigste astma-aanval kan >ordi met één enkel Adozo-tablet worden bedwongen. De ver lichting is onmiddellijk. Indien u aan astma lijdt, moet u beslist dele Adozo proberen! Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. EN Rioolbelasting Een groot deel van de openingsrede van voorzitter J. v. Iterson was aan deze zaak gewijd. De huiseigenaren zijn bepaald niet tegen het bestaan op zich van de heffing waterkwaliteit, zij zijn van het nut overtuigd en zijn bereid als democratisch burger het eigen deel te betalen, maar een on billijkheid is het de huiseigenaren te laten betalen wat rechtens door an dere burgers (de huurders) betaald dient te worden, aldus stelde de heer Van Iterson, die tot zijn teleurstelling moest vaststellen, dat pogingen om veranderingen in deze situatie te brengen zelfs door Rijnland zelf ondernomen zijn vastgelopen op de weigering van de minister om de hef fing in de huren te laten doorbereke nen. Zolang in deze provincie de huurliberalisatie (vrij overleg tussen huurder en verhuurder over de prijs) nog niet zijn intrede heeft gedaan zullen de huiseigenaren, als er alsnog geen wijziging meer komt in de stand punten, de heffing voor hun rekening moeten nemen. Moeilijk Een moeilijk verteerbare zaak. zo viel uit de woorden van de heer Van Iterson en de volgende discussie op te maken, was de nieuwe verhoging van de rioolrechten door de gemeente Lei den. Omdat ook deze verhogingen niet doorberekend kunnen worden voor de lande bouw worden weer enkelin gen belast om te betalen, waarmee allen gediend zijn. aldus de voorzitter, die memoreerde, dat de Bond zich te vergeefs met een adres tot de raad heeft gericht. Omdat er evenwel mo gelijkheden zijn om de rioolbelasting op een andere wijze te innen niet via de huren doch via een koppeling aan de lichtrekening zoals in Den Haag of zoals in Oegstgeest door een aanslag aan het adres van de ge bruiker van het riool heeft de Bond een verzoekschrift aan de Kroon ge richt, waarin om vernietiging van het Leidse raadsbesluit wordt gevraagd. Niet alleen omdat men het als on billijk voelt dat de heffing waterkwa liteit en de verhoogde rioolbelasting niet kunnen worden doorberekend, maar ook omdat de Bond vreest, dat door de nieuwe maatregelen de ver krotting van de woningvoorraad ver der in de hand wordt gewerkt zal de Leidsche Bond van Huiseigenaren ac tie blijven voeren en het hoofdbestuur tot nog meer activiteit aansporen. Uit het huishoudelijke gedeelte van de vergadering is nog vermeldens waard, dat de begroting van penning meester B. Bakels sluitend op een be drag van f30.379,91 werd goedge keurd. Het geraamde tekort van f2.207,13 zal door beroep op de reser ve® kunnen worden gedekt. Voor de verschillende gemeentelijke commis sies werden door de Leidsche Bond de volgende personen aangewezenCom missie Huisvesting: J. Ravestein en O. Th. Bik; Huuradviescommissie J. Ra vestein en H. Verbeek; en Commissie ingevolge art. 8 van de Woonruimte- wet (de zgn. vorderingscommissie)B. Bakels en L. Zitman. Eind van deze maand wordt het nieuwe jeugdbuitencentrum „Korte Vliet" geopend. Daarin is een recrea tiezaal met 200, en één met 75 plaat sen, boven 6 slaapzalen voor in totaal bedden. Er is een kampeerterrein- tie en een sportveld, kortom het is een Ideaal oord voor de jeugd. Dit project is tot stand gekomen dank zij de Ijver en inspanning van de Stichting Leidse Jeugdactie en ..haar dochter" de Stichting Leidse Jeugdverblijven. De Overheid heeft het financieel mogelijk gemaakt, dat dit project tot stand is gekomen. Ik dacht zo, dat de instellingen, Welke bij de LJA zijn aangesloten daarvan nogal plezier hadden. Het zou daarom leuk zijn als er een ge zamenlijk cadeau kon worden aange boden. Misschien staat u al wel te trappelen om bij gelegenheid van de opening een bloemetje te sturen. Héél fijn. Maar ik weet, dat er nog een vurige wens onvervuld is gebleven en dat is: een geluidsinstallatie. Edoch kosten f 3.000. Er zijn 30 organisaties bij de LJA aangesloten. Dat zou dus betekenen gemiddeld f100 per organisatie. Het gaat hier om een aardige attentie, echt iets wat u bij gelegenheid van zo'n opening zoudt willen en kunnen geven. Daarom is elk bedrag groot als u het kunt missen, klein, als u toch iets wilt doen om acte de pré- sence te geven van harte welkom op postrekening 149399 t.n.v. Coöp. Raiffeisenbank te Leiden met ver melding van t.g.v. Jeugdbuitencen trum. Wilt u spontaan reageren en indien enigszins mogelijk uw bijdrage in het cadeau vóór Kerstmis op de bank ge stort hbeben? Dank u. C. J. J. LAKEN. Ingrijpende veranderingen In 1965 is in de Leidse faculteit der geneeskunde ingesteld een plancom missie ter voorbereiding van de bouw van een nieuw centraal academisch ziekenhuis ter vervanging van het huidige nog volgens het paviljoen systeem gebouw A.Z. In deze commis sie hebben vertegenwoordigers zitting van het college van curatoren, het ziekenhuis, en de faculteit. Reeds in 1966 werd duidelijk, dat veel meer factoren dan alleen de zie- kenhuishouw zelf in beschouwing moesten worden genomen. De plaats, taken en verbindingen van een aca demisch ziekenhuis ondergaan mo menteel ingrijpende veranderingen. Hetzelfde geldt voor het medisch on derwijs, het onderzoek en de cura tieve zorg voor patiënten. In 1966 leek het daarom wenselijk een conferentie te beleggen om duidelijk te maken, welke doelstellingen, op langere ter mijn, beoogd moesten worden. Deze conferentie werd georgani seerd in het kader van de Leidse Boerhaavecursussen voor voortgezet medisch onderwijs en had tot thema ..Functions of the future university medical centre". Na de in 1966 ge houden conferentie werd het wense lijk geacht dit jaar een conferentie te beleggen, die zich in hoofdzaak zou bezighouden met het medisch onder wijs. Wereld probleem Veranderingen in en uitbreiding van het medisch onderwijs worden op het ogenblik overal ter wereld bestu deerd. Regeringsvertegenwoordigers en afgevaardigden van medische op leidingsinstituten wijdden vorig jaar een wereldconferentie in New Delhi aan de noodzaak het medisch onder wijs aan te passen aan de hedendaag se sociale en economische ontwikke lingen. Een recente bijeenkomst van de Amerikaanse vereniging van me dische hogescholen, gehouden te New York, verenigde meer dan duizend deelnemers om rich over deze proble matiek te beraden. De explosieve toe neming van wetenschappelijke inzich ten en technische mogelijkheden noopt tot voortdurende veranderingen in de geneeskundige opleiding. Even explosief groeien bovendien de be hoefte aan en de kosten van deze op leiding. zodat over de gehele wereld wordt geworsteld met de vraag: hoe geven wij meer en modenier onder wijs in korter tijd en waar vinden wij het geld en het materiaal en de do centen daarvoor? Welke eisen? De huidige Boerhaavecursus draagt als titel .Medical education, objec tives and methods" en behandelt de volgende vragen: Aan welke eisen zullen de artsen, specialisten zowel als huisartsen, in de toekomst moeten voldoen en welke consequenties heeft dit voor de medische faculteit? Welke taak heeft deze faculteit voorts ten aanzien van de opleiding van ver pleegsters en andere medische hulp krachten alsook voor de vooiigezette scholing der artsen? Vervolgens wordt aandacht besteed aan de onderwijs methodieken, terwijl de conferentie uitmondt in een of meer voorstellen aan de medische faculteit inzake ge zamenlijk op te zetten experimenten met betrekking tot de organisatie en uitvoering van het medisch onderwijs. De leiding van deze speciale Boer haavecursus berust bij prof. dr. P. J. Thung, permanent bestuurslid van de Leidse medische faculteit. Indertijd werd prof. Thung benoemd juist voor de studie van het medisch onderwijs en alle aspecten die daarmee verband houden. De volgende Boerhaavecursus die verband houdt met de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis zal gewijd zijn aan de medische research, een Aan de Leidse Universiteit promo veerde de heer P. van Gijzel, weten schappelijk ambtenaar bij het Rijks museum van Geologie en Mineralogie te Leiden, tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Autofluorescen- <e of fossil pollen and spores with special reference tot age determina tion and coalification". Promotor was prof. dr. F. P. Jonker (Utrecht). De heer Van Gijzel werd geboren in Alphen aan den Rijn en woont thans in Leiden. De heer A. Adriaanse promoveerde tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen op een proefschrift, getiteld „Conformatie en fysische eigenschappen van enige vicinale di- tertiaire dihalogeniden". Promotor was prof. dr. E. Havinga. De heer Adriaanse werd geboren te Winscho ten en woont thans te Wageningen. Voor het onderzoek werd subsidie ver leend door de Nederlandse Organisa tie voor Zuiver Wetenschappelijk On derzoek. afdeling Scheikundig On derzoek Nederland (Z.W.O./S.O.N.). Bezorgdheid en verzekering Het leven geeft onvoorstelbaar veel risico's. Ondanks moderne ver zekeringen kunnen nooit alle risi co's worden gedekt. Aanstaande zondagmorgen zullen deze vragen van twee kanten wor den belicht. In de Stadsgehoorzaal zullen dr. P. L. Schoonheim en een verzekerlngsdeskundige tijdens een bijeenkomst van het Experimenteel Kerkewerk deT Leidse Hervormde gemeente het tweeledige onderwerp inleiden. De predikant zal uiteenzet ten hoe de Bijbel over bezorgdheid denkt. De gangbare opvattingen ook onder vele christenen, zullen lang niet alle in overeenstemming met de bijbel blijken te zijn. De verzekeringsdeskundige wil vooral de morele kant van assuran ties duidelijk maken. Een verzeke ringsbedrijf heeft meer dan een lou ter commerciële kant. Een oud Zaans theehuisje is gisteren met een drijvende hok van een Zaan-erf afgehaald en met een drijvende hok naar de Zaanse Schans gevaren. Het ge wicht van het huisje bedraagt ±10 ton. Het huisje is een schen king van de Algemene Bank Ne derland aan het bestuur van de stichting Zaanse Schans. Op de foto het ongewone transport op de Zaan. Vier overtredingen in een klap Aan een 47-jarige chauffeur uit Leiden was de rijbevoegdheid ont zegd, maar dat belette hem niet toch achter het stuur van zijn auto te gaan zitten en op weg naar zijn werk te gaan. „Het was zo gemak kelijk," verklaarde hij voor de Haag se politierèchter. Doch er haperde mede als gevolg van het niet in het bezit zijn van een rijbewijs, nog meer. De man reed onverzekerd. Verder was hij niet in het bezit van een wegenbelastingkaart en de stuur inrichting deugde niet. De officier van Justitie bij de Haagse politierechter vond in dit alles aanleiding tot een eis van drie weken gevangenisstraf en een to taal van f 290 boeten. De rechter deed het anders, die legde éen week gevangenisstraf op, opnieuw ontzegging van de rijbe voegdheid gedurende een Jaar en totaal f 290 boeten. „Leidse" Friezen bijeen In „Den Burcht" hadden de Frie zen uit Leiden en omstreken giste ren een geanimeerde avond. De voorzitter was verheugd over de goede opkomst. Vooral verheugend was het grote aantal jongeren, dat aanwezig was. Met veel animo werd tijdens het spoelen, schieten, enz., gestreden om de eer en de prijzen. Daarnaast liet het lid, de heer Hooghiemstra uit Leiderdorp, de aanwezigen genieten van zijn goochelkunst. De voorzitter memo reerde, dat de Friese Vereniging in Leiden op 16 februari haar vijftigja- rig bestaan hoopt te vieren. thans door de Israëliërs bewoonde deel van Palestina alle wettige gron den. Hij wees er nadrukkelijk op dat door de Joodse immigratie naar Pa lestina honderdduizenden niet-joden van hun eigen grond werden verdre ven. „De Palestijnse vluchtelingen pro beren alleen maar op hun eigen land te wonen", aldus de heer Rabani. „nadat zij door de Zionisten werden gedwongen om weg te gaan". Hij voegde hieraan toe dat tot de op komst van het Zionisme de joden en arabieren in Palestina in broeder schap met elkaar leefden. „Wij wil len niemand in zee gooien, maar de Palestijnen willen ook niet uit hun /aderland gegooid worden", aldus spreker. Melk en honing O De heer A. Mozes bestreed als voor naamste opposant van deze avond de woorden van de heer Rabani. Hij stelde tegenover een van de uitspra ken van de heer Rabani, dat in Is raël „het land van melk en ho ning", de sinaasappelen die nu van- ilit Jaffa worden geëxporteerd, zou den zijn geplant door de arabieren, dat „het land van melk en honing" was uitgedroogd toen de eerste joden er kwamen. „Pas later is de typisch Zionistische beweging opgekomen", aldus de heer Mozes, „tengevolge van de affaire Dreyfus Hij ging verder uit van de huidige toestand, dat Is raël volkenrechtelijk een natie is. die als zodanig is erkend door de Ver enigde Naties. Naar zijn mening vloeien de problemen in het Midden- Oosten voort uit het feit dat dit door de Arabische naties, die lid zijn van de VJf., niet is geaccepteerd. De heer Mozes liet rich pessimistisch uit over een eventuele oplossing van de moei lijkheden in het Midden-Oosten, om dat „de Arabische" massa zozeer ver giftigd is, dat zij niet meer voor re den vatbaar is". Na deze uiteenzet ting van de heer Mozes volgde een geanimeerde discussie. F. Verstegen wncl. burgemeester van Vinkéveen F. Verstegen De heer F. Verstegen, oud gemeente-ontvanger van Lei den en oud-directeur van de gemeentelijke dienst voor Kas beheer en Kredietwezen, en thans wethouder van de ge meente Bergen in Noord-Hol land, is met ingang van van daag benoemd tot waarnemend burgemeester van Vinkeveen en Waverveen. De waarneming door de heer Ver stegen, die thans geen binding met de gemeente Leiden meer heeft 1 mei j.l. is zijn dienstverband als ad viseur in algemene dienst beëindigd zal duren totdat definitief in de vacature van burgemeester is voor zien. Burgemeester Blom van Vinke veen werd maandag op zijn verzoek ontslag verleend in verband met een bouwaffaire in deze Noord-hollandse gemeente. ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3