v. Delft ere-voorzitter van Rijnsburgs „Flora" Katwijks sporteommissie voortbestaan blijft Pioniers naar de ruimte Gladiolen bij Lisse stijgen in prijs Studietoelagen met 600 gulden gedaald jjfDERDAG 14 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA O eel waardering voor afscheid nemende oorzitter tijdens de jaarvergadering De heer G. van Delft is nu ere-voorzitter van de Rijnsburgse jemenveiling „Flora". Met algemene stemmen geschiedde itermiddag deze (eervolle) benoeming tijdens de jaarverga ring, die werd bijgewoond door zeer veel leden. Meer dan intig jaar heeft de heer Van Delft deel uitgemaakt van het stuur, waarvan zeven jaar als voorzitter. In verband met het reiken van de 65-jarige leeftijd moest hij de voorzittershamer erleggen. Tijdens een hedenmiddag gehouden afscheids- :eptie hebben velen in „Flora" van hun waardering getuigd or het vele werk, dat de heer Van Delft in het belang van Rijnsburgse veiling en van de Nederlandse bloemisterij en veilingwezen heeft verricht. e( was tweede voorzitter, de heer met moeilijkheden en problemen wor- Vianen, die tijdens deze jaarver- ering de verdiensten van de af- fende voorzitter schetste. Zeven lang, zei hij, hebt u „Flora" op rdige wijze als voorzitter geleid, bet bestuur heerste, dank zij uw oei voor samenwerking een hech. teamgeest. is, zo vervolgde de heer Vianen die zevenjarige periode veel tot id gekomen: er kwamen 500 nieu- leden bij, de gebouwen werden 12.000 m2 uitgebreid, het com- werd voorzien van een centrale «armingsinstallatie en er kon wor- overgegaan tot het systeem van twee klokken veilen. Ere-voorzitter lide zien wij u. zo besloot de twee- oorzitter, nadat u twintig jaar ti- irslid bent geweest, vertrekken, itel daarom voor u, als blijk van intelijk voor de vele verdiensten „Flora", te benoemen tot ere- rzitter. Onder luid applaus stem leden met dit voorstel in. ma overhandigde de heer Vimen bij het ere-voorzitterschap beho- de oorkonde. Ie heer Van Delft dankte (ont ij) bestuur en leden voor de eer. men hem had aangedaan om hem benoemen tot ere-voorzitter. Ik zei hij ,de laatste dagen heel moeten verwerken om erin te men berusten mijn taak als voor van .Flora" neer te leggen, heeft mij daartoe de kracht ge en. Hoogst dankbaar ben ik Hem de tijd mij gegeven om de vei- te mogen dienen. Ik kan met igde op deze periode terugzien, iora's scheidende voorzitter wees p, dat het zeer prettige jaren zijn forden, waarin hij wel veel vrien- maar geen vijanden heeft gekre- stelden, heb ik thuis mogen ontvan gen en hen mogen helpen. Van mens verheerlijking heb ik nooit gehouden. Dat weet u. Mijn taak heb ik gezien als een dienende en deze heb ik, in biddend opzien tot mijn Heer. naar beste weten vervuld. Hartelijk dank voor uw medeleven, hartelijk dank voor uw steun, 'k Heb in die zeven jaar mijn plicht gedaai., meer niet Vreugde In zijn openingswoord had de heer Van Delft een uitvoerig overziicht ge geven van alles wat er in het afgelo pen jaar is gebeurd. Het verheugde hem, dat de omzet met vier miljoen gulden was gestegen en dat de totale omzet nu f 35.770.618,54 bedroeg. Hij gaf een uitgebreide uiteenzet ting over het gemeenschappelijk be leid in de E.E.G.. waarvan in het verdrag van Rome als streefdatum van ..ci igcineen ueleid l januari 1970 was vastgesteld. Ook sprak hij uitvoerig over de sierteeltsector. Hij achtte het niet uitgesloten, dat er voor de kwekers van bolbloemen meer perspectieven zijn ontstaan. Ten aanzien van een reeds eerder gestelde vraag of het niet wenselijk was, dat „Flora" een directeur kreeg, zei de heer Van Delft, dat men in het bestuur deze zaak van alle kanten heeft bekeken en dat men ook adviezen heeft ingewonnen over deze materie, doch dat men tot de conclusie was gekomen, dat men een top-beleid ook top-zwaar kan maken, want een directeur kost veel geld. Als zijn visie stelde hij, dat het aantrekken van een krachtig be stuur, dat alle verantwoording durft .Talloze mensen, ook velen die 1 en wenst te dragen verre de voor keur verdient. Want als zo'n be stuur voorstellen doet en maatrege len neemt, dan is de uitvoerbaar heid daarvan weloverwogen. Het verleden heeft dat bewezen G. van Delft nu ere-voorzitter van „Flora" (Foto LD/Holvast) Voor de jaarvergadering van de Rijnsburgse bloemenveiling „Flora" bestond gisteren grote belangstelling (Foto LD/Holvast) Nadat de secretaris, de heer H. J. den Haan, goedkeuring had verkre gen op zijn uitvoerige jaarverslag (de heer J. Heemskerk zei in zijn dankwoord namens de leden: Naar zo'n secretaris moet men lang zoe ken) volgde de bestuursverkiezing. De aftredende heren P. van Delft en W. Bouwman werden met grote stemmenmeerderheid herkozen en in de plaats van de heer G. van Delft werd de heer Henk van Eg- mond uit Leiderdorp benoemd. De heren T. Kralt Wzn., P. Ra- vensbergen en J. van Delft werden herkozen als lid van de raad van bijstand en de heer J. v.d. Zalm uit Voorhout zal de plaats innemen van de eveneens uit Voorhout afkomsti ge heer A. van Emmerik, die we gens het bereiken van de 65-jarige leeftijd niet meer herkiesbaar was. De heer Van Delft dankte de heer Van Emmerik voor alles wat hij in het belang van „Flora" heeft ge daan en overhandigde een grote kist sigaren en een aansteker als aan denken. Vervolgens werden de balans en de exploitatierekening goedgekeurd. Besloten werd het batig saldo over te schrijven op het ledenkapitaal. Hoofdboekhouder Anholst werd dank gebracht voor zijn accurate arbeid. Na enige discussie werd de rente voet van het ledenkapitaal gesteld op 4 procent. Het entreegeld voor het boekjaar 1967-1968 werd onge wijzigd vastgesteld op f 500, het voorlopig veilingpercentage op procent en voorlopig werd voor het corso, reclame en eventuele exposi ties f 60.000 beschikbaar gesteld Uitvoerig werd nog gesproken over een schrijven van de Federa tie van Bloemistenverenigingen om op tweede kerstdag niet te veilen en ook niet op andere christelijke feest dagen. Om het personeel een vrije feestdag te bezorgen. De heer Van Delft wees erop, dat dit een moei lijk probleem is, waarover verschil lend wordt gedacht en voorts moet men nog denken aan de weersom standigheden. Feestdagen of geen feestdagen de narcissen en tulpen groeien door. Hij hoopte dat dit pro bleem zal kunnen worden opgelost door onderhandeling met de brief schrijvers. Ontheffing van winkelsluiting Aan het grootwinkelbedrijf en de middenstandszaken is een algemene ontheffing verleend t.a.v. de winkel sluiting op woensdag, donderdag vrij dag en zaterdag (20 t.e.m. 23 decem ber) De winkels mogen op deze dagen tot "s avonds negen uur geopend zijn. Alle kledingmagazijnen in de sector van het grootwinkelbedrijf maken van deze ontheffing op 20, 21 en 22 de cember gebruik, de twee Leidse wa renhuizen (V. en D. en Hema) slechts op 21 en 22 december. Amerika heeft gisteren twee ruim tevaartuigen van het type Pionier ge lanceerd: een naar een baan om de zon tussen die van de aarde en Mars, een naar een baan om de aarde. De twee ruimtevaartuigen werden gelanceerd door één Delta-raket die om 15.08 uur van Kaap Kennedy startte. Ruim een half uur later bleek, dat dp Pionier-VIII in de beoogde baan om de zon was gekomen en dat de Pionier-VII onderweg was afge stoten naar een baan om de aarde. Beide ruimtevaartuigen hebben tot taak, metingen te verrichten die van belang zijn voor de voorbereiding van de eerste bemande vlucht naar de maan. De twee Pioniers zyn opmer kelijk licht van gewicht- Nummer 8 weegt slechts 65 kg. nummer ze ven niet meer dan 18 kg. Laatstge noemde satelliet moet het communi catiesysteem voor de Apollo-maan- vlucht testen, de andere Pionier ver richt onderzoek naar de intensiteit van gevaarlijke zonnestraling. Er zyn nog twee vroegere Pioniers in de ruimte, die eveneens metingen over zonnestraling verrichten. Ondanks grote aanvoer Op de gladiolenveiling van H.B.G. in Lisse stijgen de pryzen ondanks de grote aanvoer. De gemiddelde prijs per geveilde mand bedroeg in de voor gaande week f 48,50, deze week f 52,80. wat neerkomt op een styging van circa 10%. Dit vindt, behalve in pri ma kwaliteit en een zeer gevarieerd sortiment, zyn oorzaak in de leven dige belangstelling van de handel en de steeds meer gekoesterde mening, dat het grootste deel van de gladio- lenvoorraad nu wel Is geruimd. Be houdens soorten als Sneeuwprinses en Elan gingen vrijwel alle gladiolen duurder van de hand. Vorige week is de gelegenheid tot vrije aanvoer van zomergoed afgeslo ten en daarbij bleek dat tulpen en narcissen bijna geen rol speelden. Het ging vrijwel alleen om hyacinten. Op de laatste veiling van zomerartikelen van dit seizoen gingen de tulpen nog boven de minimumprijs weg. Vooral de particuliere handel heeft tot het eind aan toe interesse getoond. In de week tussen kerstfeest en nieuwjaar wordt traditiegetrouw niet geveild. De bloemenveilingen worden voortaan weer op zaterdagochtenden gehouden, ook op 2de kerstdag en nieuwjaarsdag. Op de vrije bloemenveiling van H.B.G. worden nu dagelijks meer bol bloemen aangevoerd. Hyacinten ko men er nu veel en naast de aller vroegste rose hyacinten zien we nu ook de kleuren rood, blauw en wit aan de veiling komen. De pryzen die men de afgelopen week voor hyacin ten betaalde zijn niet altijd geweldig, nl van 15 tot 44 cent per stuk. De kwaliteit van sommige partijen liet dan soms ook te wensen over. Nar cissen worden dagelyks in flinke par tijen aangevoerd, de kwaliteit hiervan is prima en de prijzen waren, vooral in het midden van de week goed. nl. I,25 tot 1,45 per bos. Later in de week liep dit iets terug. Tulpen die nog in kleine hoeveelheden aan de veiling komen, werden vlot verkocht. Zo betaalde men voor rode tulpen tot Gemeeiileraad stelde begroting vast De gemeenteraad van Katwijk zet te gistermiddag, onder voorzitter schap van burgemeester A. G. Ver meulen, de behandeling voort van de begrotingen voor 1968 van de ge meenten en de gemeentelijke takken van dienst. Nadat, vrywel zonder dis cussie, de begrotingen van de open bare nutsbedrijven, het grondbedrijf, de dienst van openbare werken en de dienst sociale werkplaatsen zon der hoofdelijke stemming waren vastgesteld, volgde de hoofdstuksge- wijze behandeling van de begroting van de algemene dienst, waarover de raadsleden nog vele vragen en opmerkingen naar voren brachten, alvorens ook deze om zes uur zonder hoofdelijke stemming werd goedge- De heer D. van Duijn (PvdA) was het niet eens met het in de begro ting opgenomen voorstel om de pre sentiegelden van de raadsleden te verhogen van f 25.- tot f 30.- per ver gadering en voor de leden van de raadscommissies van f 12,50 tot f 15.- per vergadering. Hij achtte 't raads lidmaatschap met de huidige vergoe dingen voldoende gehonoreerd en verklaarde dan ook de verhoging, zo hij deze moet accepteren, voor een nuttig doel te zuilen bestemmen. Wethouder C. van der Plas reageer - die hierop met de opmerking, dat men 't presentiegeld niet uitsluitend moet zien als een vergoeding voor het bijwonen der vergaderingen. Hierin is mede verdisconteerd het ve le werk, dat het raadslidmaaitschap ook buiten de vergaderingen met rich brengt. Bij het hoofdstuk volksgezondheid informeerde de heer M. A. de Vries (Vrije lijst) welke bezwaren er be staan tegen het aanbrengen van mo bilofooninstallaties in de auto's van de huisartsen. Wethouder J. Berg man verklaarde hierop, dat de be zwaren van praktische aard zijn. Be ter lijkt het de eenvoudiger sema fooninstallatie toe te passen. Plan nen zyn in voorbereiding om bin nenkort een goed werkend alarme ringssysteem voor de artsen toe te passen Rediliiig- maatsckappij De heer J. L. Riezebosch (Gem. bel.) achtte de jaarlijkse subsidie aan de Kon. Noord-Zuid-Holland- de Reddingsmaatschappij van f 100,- per jaar voor een gemeente als Kat wijk te laag. Hy stelde voor dit be drag te verdubbelen. De heer Pronk (CH) was het in principe daarmee eens, doch betoogde, dat uit de op brengst der collectebussen, die voor dit doel in elk vissersvaartuig zyn opgehangen, blijkt, dat de direct be langhebbenden voor het werk van de KNZHRM niets over hebben. De voorzitter verklaarde hierop dat B. en W. geen enkel bezwaar tegen het verdubbelen van de subsidie hadden, waarna de raad hiertoe besloot. Het PvdA-raadslid vond het jam mer, dat tot dusver niets terecht is gekomen van de samenwerking van van de drie plaatselijke kruisver. in de Hoornespolder. Hij hoopte, dat de bemiddelingspogingen van het ge meentebestuur spoedig succes zullen hebben. De heer P. Jaapies (Gem. Bel.) betreurde het dat B en W geen mogelijkheid zien om bij de voorbe reiding van bestemmingsplannen meerdere planologen in te schakelen. Hy adviseerde om in ieder geval de toekomstige bewoners van een wijk over de vormgeving daarvan te raadplegen. Mocht ook dat niet mo gelijk zyn, dan zou hij graag zien, dat by de ontwerp-plannen een uit voerige stedebouwkundige nota werd gevoegd over de beweegredenen die tot een bepaalde vormgeving heb ben geleid. De heer J. C. de Krijger (PvdA) achtte het raadplegen van de toe komstige bewoners een onuitvoerba re zaak. Wel achtte hy een overleg met de beide bouwverenigingen ge wenst. De heer L. Kruyt (Gem. Bel.) bestreed de opvatting van B. en W. dat het inschakelen van meerdere stedebouwkundigen niet mogelijk is. In Emmen, dat planologisch toch wel een schoolvoorbeeld mag worden ge noemd, pleegt men dit wel te doen dit werpt toch wel goede resulta ten af. Wethouder C. van der Plas zag wel iets in het raadplegen van de bouw- verenigingien. De voorzitter verklaar de tenslotte dat B. en W. bereid zijn de over dit onderwerp gedane sug gesties te willen overwegen. De heer D. van Duijn (PvdA) ver zocht om, bij de uitbreiding van de strandrecreatie in noordelijke rich ting geen nieuwe exploitanten aan te trekken. Hij voelde er meer voor een van de bestaande exploitanten te ver plaatsen naar het gebied ten noor den van de uitwatering om zodoende in het centrum de beschikking te krijgen over meer „vry" strand. Het raadslid M. A. de Vries (Vrye Lijst) wilde maatregelen tegen ver vuiling van het strand door honden en pony's. Tevens verzocht dit raads lid om, door uitbreiding van de strandpolitie, een beter toezicht op het strand te bevorderen. Wethouder H. Haasnoot meende, dat de verplaatsing van een strand- exploitant geen gemakkelijke zaak is. De pachtcontracten lopen tot 1969 en het is de vraag of een exploitant vrijwillig aan een verplaatsing zou zullen meewerken. Uitbreiden van 't „vrije" strand heeft overigen nadelen in verband met het gevaar voor ver vuiling en het ontbreken van toezicht op het zwemmen. Voor het overige zullen B. en W. de gemaakte opmer kingen gaarne overwegen. De heer J. L. Riezenbosch (Gem. Bel.) vroeg om een diepgaand onder zoek ln te stellen naar het effect van de aanleg van een riool water perslei ding in zee ten aanzien van eventuele vervuiling van het strand. Wethouder C. van der Plas meende, dat voor het door de heer Riezenbosch gesigna leerde gevaar geen angst behoeft te bestaan. De heer H. J. den Haan (SGP) wees op het grote batige saldo dat de exploitatie van de weekmarkt oplevert. Hy vroeg of hierin geen aanleiding zou kunnen worden gevon den om de marktvelden te verlagen. Wethouder H. Haasnoot meende dit te moeten ontraden omdat ook de kosten van de markt regelmatig toe nemen. Dr. G. W. Overdykink (CH) vond, dat van politiewege veel te slap wordt opgetreden tegen het vernielen van plantsoenen door de jeugd. De enige manier om hiervan af te ko men is de ouders flink te laten beta len voor de schade, die hun kinderen aanrichten en bovendien tegen de overtreders onmiddellijk proces-ver baal te doen opmaken. Voorts beval hij aan om de schooljeugd in te scha kelen by het schoonhouden van de schoolterreinen en de onmiddellijke omgeving van de scholen. De heer H. J. M. van El ten (SGP) maakte bezwaar tegen het heffen van rechten voor het parkeerterrein in de noordduinen op zondagen. Wethouder C. van der Plas verklaarde, dat dit niet mogelijk is, omdat de exploitatie van het parkeerterrein een zaak is, die met de openbare orde te maken heeft. Evenmin als men zondags het politietoezicht af kan schaffen kan men het toezicht op 't parkeerter rein afschaffen. Dr. G. W. Overdykink (CH) wilde de kampeerders op het aan het par keerterrein grenzende caravankamp verplichten hun auto's op het terrein plaatsen in plaats van bij hun cara van. Dit zou het aanzien van het ca ravankamp verbeteren en bovendien meer kampeerrulmte geven. Wethou der H. Haasnoot wilde hierop niet in gaan. Het caravankamp is juist be stemd voor hen die him auto by hun tent of caravan willen houden. De heer L. Kruyt (Gem. Bel.) wil de de plannen voor een sporthal en een recreatiecentrum combineren tot één plan voor een gebouw, dat voor veel doeleinden kan worden bestemd. Hy dacht hierbij aan iets in de geest van het centrum „De Meerpaal" in Dronten. Wethouder H. Haasnoot meende evenwel, dat een dergelijk project, dat bovendien een experi menteel karakter draagt, in Katwijk niet te verwezenlijken is. De sugges tie zal evenwel nader worden beke ken. Jeugdzaken Het raadslid H. J. den Haan (SGP) kon zich niet verenigen met een voor stel van B. en W. om een ambtenaar voor jeugdzaken aan te stellen. De heren D. van Duyn (P.v.d.A.) en J. L. Riezenbosch (Gem. Bel.) waren een andere mening toegedaan. Wet houder H. Haasnoot meende, dat de aanstelling van zulk een ambtenaar zeker nuttig is. Het is intussen niet de bedoeling hiervan 'n volledige dag taak te maken. Van een vacature zal gebruik worden gemaakt om een functionaris aan te trekken, die mede met het jeugdwerk zal worden belast. Hiertegen verklaarde de heer Den Haan geen bezwaar te hebben. De heren J. L. Riezebosch (Gem. Bel.) en D. van Duijn (P.v.d.A.) wa ren het niet eens met het voornemen om de sporteommissie op te heffen. Wethouder H. Haasnoot deelde hierop mede dat B. en W. geen enkel be zwaar hebben tegen handhaving van de commissie indien de raad dit wenst. Wel zal een wijziging moeten worden aangebracht in de taak der commissie ,in dien voege, dat zij al leen maar zal oordelen ten aanzien van de sportbeoefening door volwas senen. De jeugdsport zal dan tot de taak van de Katwijkse Jeugdraad gaan behoren. De heer H. J. M. van El ten (SGP) vroeg om, naast het voetpad, dat door de zuidduinen naar het recrea tiegebied „De Pan van Persyn" zal worden aangelegd, ook een rijwielpad aan te leggen. B. en W. zouden hier voor veel voelen, aldus wethouder C. van der Plas, doch dit is niet haal baar. Het heeft toch al veel moeite gekost om toestemming te krijgen het voetpad door het waterwingebied te laten lopen. De heer J. Bergman Czn. stelde tenslotte voor de vermakelijkheids belasting reeds per 1 januari 1968 af te schaffen. Zyn naamgenoot wethou der J. Bergman zei hiervoor in prin cipe veel te kunnen voelen. B. en W. zijn bereid dit nader te bezien. ruim 4,00 per bos en voor wit en geel van 1,70 tot 3,60 per bos. De irissen» prijzen zijn op het ogenblik aan de lage kant, Wedgewood tot 1,45 p. bog Imperator tot 1.40. H.C. van Vliet tot I,25 en Prof. Blaauw tot 5,10 per bos. Ook de troschrysanten werden vlot verkocht voor 0,90 tot 1.45 per bos. Prijsnoteringen gladiolen: Carmen 10,15/9,45 - 7,35/7.15 - 6,00; Concordia 12,10/11,85 - 11,35/19,90 - 6,80/6,55j Dr. Salk 11.80/11,35 - 11,40/10,50 - 7,40/7,05; Groene Specht 10,75/10,25 7,85/7,00 - 5,25/4,65; Happy End 12,30/ II,75 - 11,20/10,40 - 6,15/5,45; Herm. v. d. Mark 12,95/12,80 - 12,25/11,55 - 6,55/6,05; Nieuw Europa 9,20/8,75 7,65/7,20 - 6,15/5,85: Rosenpolka 9,65 - 8,70/8,50 - 6,10/6,05; Sans Soucf 8,45/8.15 - 6,70/6.20 - 5,90/5,50; Spio and Span 8.25/7,90 - 5,90/5,65; Spot light 8,25/8,05 - 7,85 - 5,75; Uhu 10,40 - 7,85/7,05 - 4,50/4,35. Verdrag redding ruim levaarders De Verenigde Naties hebben da tekst gepubliceerd van een ontwerp verdrag over de redding van astro nauten die een noodlanding moeten maken op buitenlands grondgebied, welk ontwerp volgens Amerikaanse zegslieden zowel door Washington als Moskou wordt gesteund. Een jaar geleden nam de algemene vergadering van de VN een verdrag aan over het vreedzaam gebruik van de ruimte, waar dit verdrag een ver volg op is. Men hoopt het verdrag nog tijdens deze zitting van de alge mene vergadering, die volgende week verdaagd wordt, aangenomen te krij gen. Op grond van het verdrag zullen alle landen by een noodlanding van buitenlandse astronauten onmiddel lijk een reddingsactie beginnen. Verongelukte astronauten moeten onmiddellijk worden overgedragen aan vertegenwoordigers van de auto riteiten die het ruimteschip gelan ceerd hebben. Behalve Rusland en Amerika steu nen naar verluidt ook de Europese ruimtevaartorganisaties Esro en Eldo het verdrag. Doorgereden na „liclite tik" Een 39-jarige opperman uit Leiden moest voor de Haagse politierechter toegeven dat hij een lichte tik had ge hoord toen hij vanaf de Maresingel met een auto de Marestraat inreed. Dit was voor hem geen reden ge weest om te stoppen. Volgens zijn verklaring keek hij even uit het raampje, zag geen beschadiging aan zijn auto en reed door. Zijn vrouw had hem echter nog gewaarschuwd! „Je maakt een aanrijding, je kunt beter stoppen". Had de opperman maar geluisterd naar de raad van zijn vrouw, dan zou hy nu alleen maar terecht staan vanwege de aanrijding en niet voor de aanrijding en het doorrijden, wat als een ernstig feit wordt aange merkt. „Ik dacht niet dat het zo'n vaart zou lopen", zei de verdachte. Het was echter niet duidelijk of hij daar mee de aanrijding of de strafvervol ging bedoelde. De officier van Justi tie twijfelde daar echter niet aan en eiste f 50 boete voor de aanrijding en f 60 voor het doorrijden. „Nou, daar komt u dan goed af", vond de rech ter, die de man veroordeelde tot resp. f 30 en f 50 boete. \j 1 i .1 denten die dit jaar geen maar vorig V OlgeilS nauwkeurig jaar wel een toelage kregen. Om een O beeld van de werkelijke achteruit gang van de oudere jaars te krygen heeft het departement nu een steek proef onder duizend studenten geno men. De beschikkingen van de ryks- studietoelagen voor dit jaar van deze groep zyn vergeleken met die van vorig jaar. Om de studenten die dit jaar geen en vorig jaar wel een stu dietoelage ontvingen nu wel bij het onderzoek te betrekken, kon de com puter niet gebruikt worden. Er is bU de selectie van deze steekproef op gelet dat alle omstandigheden dezelf de waren als vorig jaar. Hieruit bleek dat de achteruitgang in deze groep gemiddeld ongeveer 600 gulden is. Hoewel het ministerie het bestuur van de NSR beloofd had deze cijfers dinsdag in het kamerdebat openbaar te maken, is dit niet gebeurd. In hetzelfde kamerdebat wilde de minister de kamerleden geen toezeg gingen doen over een eventuele her- berekening van de toelagen. Maar om dat het aantal aanvragen in dit stu diejaar minder is dan verwacht heeft de minister nog drie miljoen beschik baar. Indien er in het door de minis ter toegezegde overleg met de Ne derlandse Studenten Raad erg schrij nende gevallen naar voren komen, dan kan hij met deze drie miljoen verzachtende maatregelen treffen. onderzoek (Van onze correspondent) De achteruitgang van de ryksstu- dietoelagen blijkt groter te zijn dan de minister van onderwijs, prof. dr. G. H. Veringa, dinsdag in de Tweede Kamer heeft meegedeeld. De afde ling rijksstudietoelagen heeft een steekproef genomen onder duizend ouderejaars studenten waarby de uit keringen die vorig jaar ontvangen zijn vergeleken werden met die van dit jaar. In deze groep werd een ach teruitgang geconstateerd van on geveer 600 gulden of meer. De Ka merleden beschikken nog niet over deze gegevens. Minister Veringa deelde tijdens het kamerdebat van dinsdag mee dat volgens een compu- teronderzoek de achteruitgang ge middeld driehonderd gulden was. De achteruitgang van driehonderd gul den, bleek uit een onderzoek van het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen in samenwerking met de rijksmechanische administratie en de Ned. Studenten Raad. In werkelijkheid is de achteruit gang veel groter omdat by de pro grammering ondermeer geen reke ning gehouden kon worden met stu-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11