amer op de bres voor raren en studenten Senaat had moeite met hogere omzetbelasting Het rode licht dat groen lijkt UDIETOELAGE EN MAMMOETWET |s landen in Parijs jeen voor de strijd gen de muskusrat betaalt het ziekenhuis Cursus geeft inzicht in staatkundig bestel Plan-Leber leidt tot ontslag van duizenden Nogal forse noodmaatregel' evoluon AG 13 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 (Van onze elementaire redactie) iter Veringa van Onder- Wetenschappen gaat Nederlandse Studenten onderzoeken, waar de uiten zitten in de nieu- idietoelageregeling. Ge- is geruime tijd nadat [entenraad daar al ach- dat die regeling ge ld 300 gulden per jaar litkomt. linister wil, voor hij jelen gaat nemen, eerst uitzoeken, waar de ver zitten, hoe ze terug- )ver de inkomstengroe- vvie de dupe zijn. behandeling van de onder- iting bleek de Tweede Ka- er gisteren over eens, dat er die achteruitgang moet wor- an. De minister wilde even toezeggingen doen. En daar li bij. Ook nadat de PSP-er Lek een motie had inge- wsnrni gevraagd wordt ilen te treffen op basis it gemiddelde van 300 Wel beloofde hij de Kamer te zullen doen van zijn be- De heer Van der Lek, tie werd gesteund door D'66, besloot het voorstel daarom aan te houden tot de Kamer die gegevens heeft. Dat zal gebeuren bij de behande ling van het wetsontwerp, waarin de verhoging van het inschrijfgeld wordt geregeld. De Kamer kan dan meteen over het examengeld spreken, waarvan de verhoging bij algemene maatregel van bestuur wordt vast gesteld. Dat is een px-ocedure, waar bij het parlement gewoonlijk niet wordt geraadpleegd. Mammoet De Kamer stond gisteren ook als één man voor de leraren op de bres. Van alle zijden werd de minister her innerd aan zijn woorden, dat er bij de invoering van de mammoetwet niet aan de verkregen rechten van de leraren zal worden getornd. De vrees, dat dat toch zal gebeuren.dat ze in hun salaris of in hun loopbaan nadeel van de mammoetwet zouden ondervinden wilde de minister even wel wegnemen. Htf wilde echter niet vooruitlopen op de resultaten van het georganiseerd overleg. Hij deel de verder mee op 2 januari een ge sprek te zullen hebben met de lera renorganisaties over de voorstellen tot herziening van de lerarenoplei ding, die grote opschudding in on derwijskringen hebben veroorzaakt. De minister zei positief te staan tegenover het voorstel van de heer Schuring (CHU); om promotie mo gelijk te maken op basis van weten schappelijke artikelen. Hij zei, dat de toekenning van een doctoraat een Parijse correspondent) is vandaag een twee- Jonferentie begonnen waarbij landen Frankrijk, ^itsland, Zwitserland, Neder - gië en Luxemburg zich den met de invasie van mus- 1 waaronder sinds kort ook te lijden. Het pro- eeft zelfs een grote Europe- fig aangenomen, want zonder irdigden te sturen, is in lekend geworden dat ook de pnie en Denemarken zich klagen over het toenemende jat die muskusratten nu ople- n rattenkolonie die met rust daten, heeft zich binnen af- I tüd met tien vermenigvul- ivaar ligt intussen nauwelijks gebied van de volksgezond st de muskusrat leeft in de waar hy zich vooral voedt )VA£{ferplanten, wortelstokken en t wel met suikerbieten. Niet- de schade voor de landbouw te overzien. Gevaarlijker is wsrat daarentegen voor de dyken, waarin ze voorkeur nestelen en die zij rgraven. En dat is dan reden waarom het Ne- ministerie van Waterstaat »n van heer Koenders een :rde naar de Europese orga- Parys heeft gestuurd, aisrat die bruin en 30 a leter lang is en een platte ls afkomstig uit Ameri- waar ze nog altyd voor werking worden ge- igeveer dertig Jaar geleden de muskesrat ook in Eüro- 'oerd. Een rattenvelle- 'geveer f. 1,_ waard en men 150 nodig om een bontman- iken. pHjkheid bij de bestrijding b muskusrat alleen met spe- pn is te vei'delgen. Aangezien ze zelf volop eten vinden, hebben ze weinig belangstelling voor vergiftigd lokaas. En een tweede probleem is dan nog dat men evenmin veel ver der komt door de bestrijding met premies te stimuleren. De er varing heeft geleerd dat zulke pre mies eerder de rattenfokkerij stimu* leren wat nu niet helemaal de be doeling is. Bovendien is het zet ten van rattenvallen aan de water kan niet ieders werk. In feite kan dat offensief op de muskusrat daar om alleen aan jachtopzichters en boswachters worden opgedragen, n Nederland hebben de laatste tijd vooral Limburg, Noord-Brabant en Zeeuws-Vlaanderen van de muskus ratten te lijden. Vooral langs de Schelde zijn ze vanuit België ons land binnengevallen, ofschoon hun oorspronkelijke uitvalsbasis in Frank rijk lag. Tot dusver financierde Frankrijk daarom een groot deel van de rattenbestrijding in België dat op zyn beurt weer materiële steun verleende aan de strijd die in Ne derland tegen die invallers werd ge voerd. In Parijs wordt nu dus be keken hoe dit offensief op Europese basis kan worden georganiseerd. Teneinde dr. W. van Zyll enigszins te ontlasten, heeft het be stuur van de NSF besloten met on middellijke ingang mr. W. van Ul- sen te benoemen tot directeur van het bureau van de NSF. Mr. v. Ul- sen vervult momenteel de functie van hoofd van de afdeling algemeen secretariaat. De algemene leiding van het bureau blijft in handen van dr. W. van zyil. Het Nederlandse waterpoloteam heeft in Johannesburg met 9-5 van de ploeg van Transvaal gewonnen. Nico van der Voet nam zes treffers voor zijn rekening. Hermsen (2x1 en Wouda maakten de andere doelpun ten. zaak van de Academische Senaat is. Hij beloofde evenwel te onderzoeken in hoeverre de gedachte steun vindt. Demonstraties Terwijl de Kamer de minister wel willend tegemoet trad, stond er op het koude Binnenhof een grote scha re mensen te demonstreren tegen de zelfde begroting. Namens de Studen tenvakbeweging en studentenvereni gingen uit Amsterdam en Nijmegen werd de Kamer een petitie met ruim 800 handtekeningen aangebo den. Daarin wordt een reeks van maatregelen, die minister Veringa wil nemen, van de hand gewezen. Het gaat daarbij om de voorgenomen verhoging van het inschrijf- en exa mengeld bij het wetenschappelijk on derwijs, het kleutergeld, het cursus geld voor het beroepsonderwijs, om de beperkte invoering van de mam moetwet en de verlaging van de stu dietoelage met gemiddeld 300 gulden. Dat zijn allemaal onderwerpen, waarover al in de vaste onderwij's- commissie moties en amendementen zijn ingediend. Ze kregen daar zonder uitzonde ring een negatief advies. De Kamer stelde zich gisteren in dezelfde poli tieke rangorde tegenover de moties op, zodat weinig kans hebben als ze vandaag met de onderwijsbe groting in stemming komen. Kringivedstrijden Leidse successen in Spaardersbad De zwemwedstrijden van de kring Gouwe Rijnstreek te Gouda, drukker bezocht dan ooit, hebben een groot Leids succes opgeleverd. Van de 12 nummers eindigden er niet minder dan 11 in een zege voor onze stad genoten. De eerste plaatsen werden als volgt verdeeldLeidse Golfbrekers 6. Leidsche Zwemclub 4 en De Sleu telstad één. De enige niet-Leidse zege kwam op naam van AZC. Prestaties van niveau heeft het onlangs fraai gerestaureerde Spaar dersbad niet mogen beleven, daarvoor leent dit bassin zich ook in het ge heel niet. Wel waren er enkele span nende nummers, zoals de 50 meter rugslag jongens, waarop Nico den Daas slechts 0-1 seconde vóór Cock Pet wist te blijven. De winnende zwemmers en zwemsters waren: rug slag jongens: Nico den Daas (AZC) 45.-; vlinderslag meisjes: Monique Plouvier (LGB) 45.5; schoolslag jongens tot 16 jaar: Wim Zuider vaart (LGB) 1.22.8; vrUe slag meis jes tot 16 jaar: Ineke Mioch (LZC) 1.11.9; rugslag dames: Marijke Geertsma (LGB) 1.22.6; vlinderslag heren: Hans Zilkhuyzen (Sleu telstad! 1.13.8; schoolslag jongens: Dick Werter (LGB) 45.-; vrye slag meisjes: Heieen de Graaf (LGB) 39.5; rugslag jongens tot 16 jaar: Bert Soet (LZC) 35.5; vlinderslag meisjes tot 16 jaar: Cary Nieuwen- huyzen (LGB) 37.-; schoolslag da mes: Lia Giezen (LZC) 1.31.3; vrye slag heren: Bert Soet (LZC) 1.04.1. - Voor welgeteld 2.984 toeschou- wers heeft Rusland gisteravond in Parijs voor de tweede achtereenvol gende keer in een oefenwedstrijd ge lijk gespeeld. De Russische voetbal lers kwamen in een wedstrijd tegen een Parijs selectie-eTal niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel. Ada Bakker heeft zich gisteren in de derde ronde van de interna tionale tenniskampioenschappen van zuid-Australië gespeeld door met 6-4. 6-4 te winnen van de Australische Gail Sherriff. Astrid Suurbeek en Ju dith Salome werden uitgeschakeld in hun partijen voor de derde ronde. Astrid Suurbeek verloor met 2-6. 5-7 van de Amerikaanse Rosemary Ca sals en Judith Salome leed een 4-6, 3-6 nederlaag tegen de Australische Amos. Op het Haagse Binnenhof werd gisteravond door studenten, leer krachten en ouders gedemon streerd tegen de bezuinigingen in het kader van de mammoetwet en de studietoelageregeling. ADVERTENTIE „Een mens drinkt Jan-Up, Piet-Up of Klaas-Up" Wat maakt 't uit? Er is toch prak tisch geen verschil. Je zou zoel gek zijn, als je een cent meer uitgaf, dan nodig is. Neem Quick Up. Voor mij een béste up-drank. Misschien zelfs nog iets beter dan elke andere up. En dan een héle fles voor vijf-en- vijftig-cent 55 kUg tijdelijk bij 2 (lessen j j)yjC 10 ct voordeel I®»" 't is goed. Ko drinkt 't. JOHNSON HEEFT VOORSPRONG QP RICHARD NIXON Onder de Republikeinen is Richard M. Nixon nu verreweg de favoriete kandidaat voor het Amerikaanse pre sidentschap, maar gerekend naar kie zers van alle partijen ligt hij opnieuw achter op president Johnson, zo blijkt uit een Harris enquête. John son ligt nu voor op Nixon met 47 tegen 44%. Begin november had Nixon voor het eerst een voorsprong op Johnson. De percentages waren toen 48 tegen 41%. Vergeleken bij andere republikeinse kandidaten was de voorsprong van Nixon: op gouver neur Reagan van Californië 65 tegen 22%, op gouverneur Romney van Mi chigan 63 tegen 24%, op gouverneur Rockefeller van New York 52 tegen 33%. Het 14 miljoen leden tellende Ame rikaanse verbond van vakverenigin gen, de AFL-CIO, heeft maandag op een halfjaarlijkse vergadering van het verbond met grote meerderheid volledige steun uitgesproken voor de politiek van president Johnson. Slechts 10 afgevaardigden stemden tegen. Leden van de oppositie hadden geëist, dat president Johnson een ein de zou maken aan verscherping en uitbreiding van de oorlog in Vietnam en opnieuw zou aandringen op vre desonderhandelingen zonder tegelij kertijd de bombardementen op Noord-Vietnam op te voeren Spanje zet het offensief tegen Gibraltar voort De Spaanse regering heeft thans haar offensief voor de terugwin ning van de Britse vesting Gibraltar voortgezet met machtsvertoon van haar marine en de uitgifte van een nieuw „roodboek". Sinds maandag ochtend liggen acht Spaanse marine schepen in de Bocht van Algeciras voor anker. Aanleiding hiertoe is het incident van vorige week. toen een Brits vaartuig, beschermd door een torpedojager, op korte afstand van de Spaanse kust munitie voor de be zetting van Gibraltar loste, hetgeen een scherp protest van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Madrid uitlokte. Het tweede .roodboek" over Gibral tar is thans door de regering bij het parlement ingediend. In het bijna duizend pagina's tellende boek werk noemt zy de Britse kroonkolo nie „een anachronisme uit het kolo niale tijdperk". Ingevolge een recente overeenstemming zal de sinds vele maanden afgebroken Gibraltar-dia- loog tussen Spanje en Engeland in januail worden hervat. ADVERTENTIE U, die 1 januari de inkomensgrens overschrijdt zult, omdat u dan niet meer verplicht verzekerd bent bij uw ziekenfonds, voor eigen rekening een ziektekostenverzekering moeten afsluiten voor uzelf en uw gezin. En waar kunt u dat beter dan bij het Het Zilveren Kruis? Deze stichting zonder winst-oogmerk geeft u een zeer goede dekking (onlangs nog aanzienlijk uitgebreid) voor een zo laag mogelijk gehouden premie! HET SZILVERENg KRUIS Stichting Het Zilveren Kruis - individuele en kollektieve verzekeringen tegen de kosten van ziekenhuis- en sanatorium- verpleging; specialistische hulp; huisartsenhulp met genees- en verbandmiddelen. Het Zilveren Kruis heeft vestigingen te Alphen a/d Rijn, Delft, Dordrecht, Gorinchem, Gouda, Haarlem, Maassluis, Mijdrecht, Vlaardingen, Woerden, Zaandam, Zeist en Zwijndrecht Vraag vrijblijvend inlichtingen bij de afdelingen: „Alphen en Omstreken", Raadhuisstraat 102 te Alphen a/d Rijn, tel. 01720-3342, of de Centrale Afdeling, Noordeinde 17 te Leiden, tel. 01710-42441. „BURGERSCHAPSKUNDE" (Van onze Haagse correspondent) Nederlanders, die tobben met de toenemende ondoorzichtigheid van de politiek en de ingewikkeldheid van overheidsbeleid, zullen spoedig kunnen deelnemen aan een schrif telijke cursus burgerschapskunde, die Ln veertig lessen uiteenzet hoe o.m. ons partijstelsel functioneert, op welke wijze het regeringsbeleid tot WEGVERVOERDERS Als het Duitse vervoersplan-Leber wordt doorgevoerd, zal dit het ont slag van duizenden chauffeurs tot gevolg hebben, zowel in Duitsland zelf als in Nederland. Ook de Ne derlandse havens zullen er ernstig onder te leiden hebben, omdat het plan-Leber oa. Hamburg en Bre men wil bevoordelen ten koste van onze zeehavens. Met deze waarschuwing zette gister middag de algemene voorzitter van de Nationale organisatie voor het beroepsgoederenvervoer en het weg transport, de heer E. van Donke- laar, zich fel af tegen de Duitse vervoersplannen, die beoogen de enorme verlieren van de Duitse spoorwegen te keren door de goede renstroom te dwingen gebruik te maken van de treinen. „Volgens een voorlopige raming moet op een verlies van 35 a 40% aan vervoer worden gerekend voor het Neder landse internationale wegvervoer van, naar en door Duitsland," zo verwachtte de heer Van Donkelaar. .Niet veel minder dan 1/3 van onze internationale laaidcapaciteit zal zo doende als overcompleet boven de markt komen hangen." Omdat vol gens de heer Van Donkelaar in die situatie de vervoerders tot elke prys vervangend werk zullen zoeken, staat op dit moment de levensgrote dreiging voor ons van een totale in storting van het vrachtprijsniveau. (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer is gasteren met moeite meegegaan met de forse ver hoging van de omzetbelasting op bromfietsen, bier, wyn, frisdranken, chocolade en suikerwerken, waartoe de Tweede Kamer op 14 november plotseling op voorstel van minister witteveen (Financiën) besloot De sprong naar 14 procent, die een prysstijging van 4 procent voor deze goederen per 1 januari tot gevolg krijgt, was bedoeld om ruimte te scheppen voor een verzachting van de voorgestelde fiscale aftrekregeling voor ziektekosten, die de Tweede Ka mer prefereerde. Aanvankelyk was een verhoging van 10 tot 12 pet. voor gesteld. De Senaat vond de compenserende verhoging nogal fors en verweet de minister door de plotselinge nood maatregel het bedrijfsleven elke in spraak te hebben ontnomen. Met na me toonde men zich bezorgd over de gevolgen van de maatregel voor de cacao-industrie. Toch ging de Senaat tenslotte zon der hoofdelijke stemming met het voorstel akkoord. Ook ging de Ka mer mee met de bestendiging van de tijdelijke verhoging van de benzine accijns. Beide maatregelen zijn on derdeel van het financieel dekkings plan, dat de regering ln de miljoe nennota heeft ontvouwd. Ook het voorstel om het bedrag, dat thans op de ziektekosten in mindering mag worden gebracht voordat de kosten als buitengewone last kunnen worden opgevoerd, voor 1968 te verhogen van 500 tot 750 gulden, werd aangenomen. Tegenstem De pacifistische senator O. Boetes had eerder op de dag uit protest te gen het bestaan van de Eerste Ka mer, gestemd tegen de begrotingen van een aantal hog© colleges van staat voor 1968, waaronder die voor de Senaat zelf. De heer Boetes vond de Eerste Kamer ln huidige vorm, geen juist en slagvaardig college van staat. Hij sprak zich uit voor om vorming van de Senaat tot een kamer van revisie. „Wat wy hier doen heeft weinig zin en kan veel goedko per", vond hy. De anti-revolutionair H. Algra be twistte de heer Boetes echter het recht tegen deze begrotingen te stem men. De Eerste Kamer en de Raad van State zijn, volgens de Friese se nator, colleges die in de grondwet verankerd zijn. Door de eed of de be lofte, die hij by zijn installatie aflegt, is een kamerlid volgens hem gehou- A.W.Z. Tenslotte ging de Senaat ook ak koord met de nieuwe Wet bijzondere Ziektekosten. Er waren vry weinig bezwaren tegen deze volksverzeke ring, die dan ook zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Alleen de eigen bijdrage, die minis ter Roolvink (Sociale Zaken) van de alleenstaande bejaarden wil vragen a 7 gulden per verpleegdag, stuitte op nogal wat verzet. De minister zei, dat het idee niet van hem is, maar van de Ziekenfondsraad en deelde mee dat hij zich nog op het voorstel beraadt. Hy vond de maat regel niet onbillijk omdat het meest al gaat om verpleging van lange duur, waardoor de bejaarden elders geen kosten maken. Alleen de socialist prof. dr. A. Que- rido, stemde tegen de AWZ. De Am sterdamse hoogleraar in de sociale geneeskunde noemde de nieuwe volksverzekering, die uit deze wet voortvloeit strijdig met het belang van de gemeenschap, omdat de re geling voorziet in een soort opberg systeem voor de patiënten, maar op het punt van de revalidatie in gebre ke blijft. De cursus is ontworpen door een stichting, waarin de grote politieke partijen en andere orgamisataes sa menwerken met het doel iedere staatsburger in de gelegenheid te stellen een inzicht te verkrijgen in het huidige staatkundige bestel, en met de daarin optredende vernieu wingsverschijnselen. Voorzitter van de stichting, die wordt- gesteund door een subsidie van minister Klompé en die administratief is onderge bracht by de Leidse Onderwijsinstel lingen, is de Amsterdamse hoogleraar in de politicologie prof.'dr. G. Kui per. De cursus, die dank zij de subsi die in totaal Slechts 25 gulden kost, staat open voor iedere belangstel lende, maar het bestuur wijst er op dat een algemene ontwikkeling, ver gelijkbaar met mulo-niveau aanbe veling verdient. Tengevolge van de beperkte financiële middelen kunnen voor de eerste cursus, die op 2 ja nuari begint, slecshts 2000 deelnemers inschrijven. Indien het aantal aan meldingen dit maximum ver over schrijdt kan de cursus voor 1969 wellicht tot 5000 deelnemers worden uitgebreid. De lessen zijn samengesteld door acht docenten, onder wie de Amster damse V.U.-politicoloog dr. A. Hoo- gerwerf, het tweede-kamerlid H. J. L. Vonhoff en een van onze parle mentaire redacteuren drs. J. van Putten. Het adres van de Stichting Bur gerschapskunde is: Oosterkerkstraat 11, Leiden. ADVERTENTIE Een kind kan rood van groen onderscheiden, zegt u? Gewoonlijk wel en gelukkig maar. Toch zijn er omstandigheden, dat een rood licht groen en een groen licht rood lijkt Hoe dat komt? In het Evoluon kunt u dit zelf ontdekken. Veel van zulke interessante en vernuftige "zaken maken een bezoek aan het Evoluon voor iedereen tot een belevenis. eindhoven Toegang f 1. dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant jrvrr ln 1966 gesticht door P

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13