Jarlisten vergaderden gisteren in Portugal Ds. L. Kievit (Leiden) geweerd door Ikor Expositie Leidse Vogelvrienden Bromfietser botst tegen personenauto Gert Timmerman weigert op te treden Lezing voor Loge van Theosofen IDAO 11 DECEMBER 1967 LE1DSCH DAGBLAD ió (Van onze iaanse correspondent) carlisme heeft dit week in Portugal op ruim 600 »ter afstand van de se hoofdstad Madrid een ikomst belegd, waarbij el een koninklijke raad •steld. Deze raad vervult ictie van een carüstisch lent. Zitting hebben 240 van wie er vijf onlangs 2j i officiële parlement zijn zen. Verder zijn geïnstal- afgevaardigden van car- ,N}he werkgevers, vrije be- arbeiders, boeren en e regionale afdelingen. Carel Hugo Bourbon Parma, oot van Prinses Irene, ver- deze gebeurtenis met de vt! j: „Het is niet juist de ko- e raad met een schaduwre- te vergelijken. Het carlisme Sfllkb op de toekomst voor te be- 'XX en daarvoor Is een minimale Te an organisatie noodzakelijk, (eft thans gestalte gekregen, niet in Spanje gebeuren, om- geen behoefte hebben aan een e controverse en wij geen pri- gaven". ns officiële cijfers hebben 000 carlisten de verre tocht wb 'ortugal ondernomen. Indien Toe< anse regering niet alle aan- voor collectieve paspoorten iben geweigerd, zou dit aantal ibele zijn geweest. dagmiddag om twaalf uur zijn lijfduizend, getooid met rode raa jen met vele vaandels, bijeen- d op het grote plein van de 3 irtplaats Fatima. Na een reli- plechtigheid volgde hier een door de voltallige carlisti- koninklijke familie, Xavier luc i Parma, die door de carlis- it$ing wordt genoemd, zijn echt- Prinses Magdalena, Prins Ca- o en Prinses Irene, Prins Slx- de Prinsessen Cecilia, Maria en Maria de las Nieves. Irene kreeg van een delegatie encia een grote bos oranje si epelen aangeboden. De Neder- prinses vormde het middel- ;,a&n de bewondering van het dei Inge, enthousiaste gezelschap. Het mooiste ploeg van de Nederlandse te- die naar Fatima was gereisd, >tla >rwelkomd met een veelvuldig nd Ide kreet: „Viva Holanda, dat j f t mooiste heeft gegeven dat d". IJlings werd op een vel e-papier „en waar is de |n^e televisie" dat door enkele rende carlisten voor de Neder- camera werd gehouden. Na va el rey". weerklonk herhaal- ,viva Irene". n6 ianwezigen knielden voor Prins W ASSENAAP 5 had succes met nieel en muziek Wassenaarse Accordeonvereni- VS heeft zaterdagavond in de seiKn het Jeroenhuis haar na- incert gegeven. De DVS-avond 6" 1 uit drie delen: het optreden et jeugdorkest, daarna het pit l door de senioren en na de no een toneelstuk. 'iet dat de jeugd aan bod kwam 26,1e voorzitter B. J. Wijering jubilerende leden: de heer M. j® die al 20 jaar trouw en actief .ril de dames Van der Wouden 'He heer Paardekooper, die tien ""■ld zijn en dirigent Sjoerd de ,jfj die aan zijn derde lustrum 26, Zij ontvingen een blijvend iken, mevr. de Vries kreeg een T? bloemen, itii na: gent De Vries leidde daarna ijj eugd-orkest (tiental jongelui, •iet E niet zo heel lang accordeon- 26, )ben) dat een aardig program- inden brengen, dat bij het pu- "f' seer in de smaak viel. Het se- |ai orkest bracht vervolgens een •lie eerd programme met om. Der 2® von Bagdad, een selectie uit Czai-dasfürstin", de Epana- l, van Waldteufel en de Floren- to' Marsch. Er werd door het or- iet veel enthousiasme gespeeld igent De Vries en zijn orkest- oogstten een dankbaar applaus. 35 de pauze voerde een uit leden ?ei >VS gevormde toneelgroep het „Geen geld en toch geen tj: i" op, dat de aanwezigen een F gezellig vermaak schonk. nee was de avond nog niet om uur was er nog gelegenheid tot rgemeester als '^schermheer van leddingsbrigade Xavier en kusten diens hand. De ont roering was velen te machtig. Omgeven door honderden getrou wen recipieerde de carlistische troon pretendent zondag in hotel Ritz in Lissabon. Ook hier trok Prinses Irene grote aandacht. Zij was voortdurend omringd door troepen carlistische be wonderaars. Ondanks het feit dat de Spaanse ambassade in Lissabon de Portugese dagbladen had verzocht geen aandacht aan deze gebeurtenis te wijden, werd de aanwezigheid van de familie Bourban Parma uitvoerig vermeld. In hotel Ritz ln Lissabon hield van daag (maandag) de Spaanse troon pretendent Prins Don Juan Bourbon Battemberg, de graaf van Barcelona, ook een bijeenkomst met zijn per soonlijke raad. Don Juan woont in de badplaats Estoril, op 20 kilomeeter af stand van Lissabon. In verband met de politieke ontwikkeling in Spanje en de vergevorderde leeftijd van het Spaanse staatshoofd, generaal Franco neemt de monarchistische activiteit rond de Spaanse troon met de dag toe! Het Bondsgebouw aan de Leidse' weg te Voorschoten was dit weekeinde een tehuis voor ruim vijfhonderd vo gels. De Leidse Vogelvrienden, waar van vele leden uit de omliggende plaatsen van Leiden, exposeerden dit keer voor de zeventiende achtereen volgende maal. WARMOND Kerstavond van voor jongeren In de rJc.-kerk van Warmond zal vrijdag 22 december, 's avonds om half acht, een kerstzangavond wor den gehouden voor alle Warmondse jongeren. In deze samenkomst zal rec tor A. Raadschelders uit Noordwy- kerhout een korte kerstmeditatie ver zorgen. Tevens zal er een optreden zijn van een combo uit Voorhout, als mede zingen van negro-spirituals. Kerstmiddag voor bejaarden In 't Trefpunt in Warmond tal woensdag 20 december van 8 tot t uur een kerstviering voor bejaarden worden gehouden, waaraan tevens een maaltijd is verbonden. *s Middags zullen leerlingen van de tuinbouwschool „Warmonderhof" een kerstspel opvoeren en er zullen kerst liederen worden gezongen. De orga nisatie is in handen van de beide vrouwenverenigingen, de Jonge Kerk en de bejaardensociëteit. Voor vervoer kan worden gezorgd. Alle bejaarden zullen een stencil om trent deze viering ontvangen. WASSENAAR Kerst avond Vrouwengilde Het Katholieke Vrouwengilde in Wassenaar houdt morgenavond om 8 uur in het Jeroenhuis een Kerst avond. Een groep van 28 jonge Ka bouters zal zingen en een kerststukje spelen, terwijl voorts optreedt het koor "Hadewijck Rei", bestaande uit 65 zusters, dat onder leiding van Kees Bak uit Delft kerstliederen ten gehore zal brengen. Verder staat een verloting op het programma. W erkzaamheden aan Papeweg Vandaag is begonnen met werk zaamheden aan het gedeelte van de Papeweg in Wassenaar, dat uitmondt op de Rijksstraatweg. In verband daa-mee zal gedurende ongeveer twee weken slechts een rijbaah voor het verkeer in beide richtingen beschik- zijn, zodat met vertraging door filevorming rekening gehouden moet worden. In de nacht van vrijdag op zaterdag is in Leiden een personen auto, gekentekend JN 1986, ont vreemd. De wagen stond geparkeerd in de Vrouwenkerkkoorsteeg. Op de kruising Willem de ZwiJ- gerlaan-Wielewaalstraat in Alphen aan den Rijn kwam gistermiddag omstreeks 3 uur een 17-jarige brom fietser uit Rijnsaterwoude, met op de duo een 17-jarig Alphens meisje, ln botsing met een voor hem van rechts over het kruispunt met de Oranje Nassausingel komende per sonenauto, bestuurd door een inwo ner van Aphen-Noord. De beide Jon gelui raakten bij deze botsing ge wond en werden door dokter J. H. Veenendaaü behandeld. Zowel de bromfiets als de auto werden zwaar beschadigd. De vijfhonderd vogels waren onder verdeeld in diverse groepen zang- en kleurkanaries, tropische vogels, grote en kleine grasparkieten. De lente- sfeer binnen het Bondsgebouw stak wel erg gunstig af bij de winterse temperaturen van dit weekeinde. Acht keurmeesters beoordeelden de kooi- en volièrevogels op zang, kleur en vorm. De eerste prijswinnaars waren: Hazars (zangkamaries)groep 1 en 2 N. de Groot; groep 3 A. v. d. Plas- ache; groep 4 C. Roozen; groep 5 E. de Koning Jr. Vetstofkanariesgroep 1 J. de Zwarte; groep 2 A. v. d. Houwen; groep 3 J. van Alphen; groep 4 J. la Lau; groep 5 H. Ouwehand. Gepigmen teerde kleurkanaries groep 1 en 2 J. de Zwarte; groep 3 H. v. d. Hoek; groep 4 L. van Houten; groep 5 J. de Zwarte. KuifkanariesW. Weid erna. Tropische vogels: groep 1, 2, 3, 4, 5, 6 W. Weidema. Bastaarden: W. Weidema. Parkieten: groep 1 B. Kasbergen; groep 2 en 3 F. Perel; groep 4 en 5 P, Kruit; groep 6 J. Zandbergen. Marktberichten i SCHEEPSBOUW LEIDEN. 11 dec. 1967. Coöp. Groen- en Fruitveiling. Per 100 kg.: aard appelen p. 2*4 kilo 3336, andijvie 42 1.06, kroten 11, boerenkool 2643. rode kool 617. gele kool 1416. groene kool 2231. prei 2768, sprui ten A 76—85. B 75—80 witlof 1.13— 1.76. Per 100 stuks: knolselderij 13 30. sla A 10.50—19.50. Per 100 bos: selderij 1015. uien 516. BARNEVELD, 11 dec. Coöp. Eler- veiling. Aanvoer 293.60 stuks. Stem ming redelijk. Prijzen per 100 stuks: eleron van 52/53 gram 12.3912.90, 56/57 gram 13.67—14.04, 60/61 gram 14.5214.62. 64/65 gram 15.49—16.53. Wisselslag-record voor Weijhencke De HZPC-zwemmer Rob Weijhenc ke heeft gisteren in het 25-meter-bad „Morgenstond" in Den Haag een nieuw Nederlands record gevestigd op de 400 meter wisselslag persoon lijk voor jongens beneden de 16 jaar met een tijd van 5.14,5. ZAAL NIET GOED GENOEG (Van ouzo Groninger correspondent) Gert Timmerman hoeft niet terug te komen in Oostwold. Zo'n driehon derd personen uit het Groningse Westerkwartier zijn woedend op hem. Zaterdagavond zou hij met zijn echtgenote Hermien als de gro te trekpleister fungeren op de feest avond ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van de plaatselijke voetbalvereniging. Het optreden gftng echter niet door. Gert Timmer man liet zijn blikken glijden over de zaal, bevond de accommodatie niet in overeenstemming met zijn artistieke peil en vertrok zonder enig commentaar spoorslags per auto. De heer E. T. Sterenborg, tweede voorzitter van de voetbalclub, schetste de verontwaardiging van zijn bestuur en 300 personen, die in de zaal van hotel ,3andringa" in afwachting waren van Gert en Her mien. Contractueel was alles keurig vastgelegd ln samenwerking met het theaterbureau Ben Essink. Gert en Hermien zouden 's avonds tussen 9 en 11 uur optreden tegen een gage van f 600. Omstreeks half acht arriveerde Gert Timmerman, 'geprikkeld omdat hü abusievelijk in eerste instantie naar Oostwold in het Oldambt gereden was. „Eigen schuld" zegt de heer Sterenborg, „want in het contract stond duide lijk W.K. als toevoeging achter de plaatsnaam Oostwold". Opdat mo ment maakte zich het muziekgezel schap gereed op het kleine podium. Gert Timmerman gluurde door de twee gordijnen even de zaal in en vroeg: „Moet ik hier spelen?" De heer Sterenborg nodigde hem uit voor een kop koffie, bood hem aan volgens zijn aanwijzingen de beno digde rekwisieten op te bouwen en kreeg van Hermien de indruk, dat zij geen bezwaren zag. Gert wel. Zonder een woord te zeggen keer de hij zich om en reed weg. Het Bureau Essink toonde zich niet erg ingenomen met de handelwijze van Gert Timmerman. Het heeft het bestuur toegezegd, een nieuw programma te zullen arrangeren. De heer Sterenborg verwacht dan ook, dat men tot overeenstemming zal komen en dat een proces niet nodig is. IN ZWEDEN GROTE STAP VOORUIT De twee grootste scheepswerven in Zweden, de Götaverken en de Eriksberg-werf zijn een fusie aan gegaan, die hen met één klap tot derde maakt op de ranglijst van wereldwerven! „Wij vormen nu een factor waarmee rekening dient te worden gehouden," zo zei multi miljonair Dan-Axel Broström. In werkelijkheid echter heeft deze fusie de beide concerns verenigd tot de absoluut grootste scheepswerf-Indu strie in Europa, waarbij men de derde plaats gaat innemen op de wereldstatistiek van 1966 en de Ja panse werf Hitasji, tot nu toe derde, De fusie houdt in, dat het Broström-concern, eigenaresse van de Eriksberg-werf, de Gotaverken- scheepsi ndustrie heeft verkregen voor een som die op ongeveer der tig miljoen gulden wordt berekend en gedekt wordt door een nieuwe emissie van, naar men zegt, ten hoogste 20 miljoen gulden. Door het aangaan van deze fusie gaat een wens in vervulling van de Zweedse minister van Financiën Strang, die hierop reeds vele jaren heeft aangedrongen. Men hoopt nu als een serieuze concurrent te kunnen optreden van Nederlandse, Engelse en Japanse scheepswerven, die gedu rende de laatste jaren steeds meer orders kregen, die anders in Zweed se orderportefeuilles terecht zouden zijn gekomen. Voornamelijk betrof het hier Noorse orders waarvan men nu dus hoopt deze terug te kunnen winnen. ZOETERWOUDE Gymuitvoering in De Drie Eendjes De afdeling gymnastiek van de r.-k. sportvereniging "Meerburg" in Zoe- terwoude organiseert morgenavond halfzeven in „De Drie Eendjes" aan de Hoge Rijndijk onderlinge wedstrij den, die per groep zullen worden af gewerkt en waarbij de ouders en ver dere belangstellenden hartelijk wel kom zijn. Door deze wedstrijden kan de af deling badminton op dinsdagavond niet trainen. Deze training is nu ver plaatst naar vrijdag, waarop anders de gymnasten hun gymnastieklessen ontvangen. Deze lessen worden dus deze week niet gegeven. „Open Brief" aan hervormde synode in Katwijk besproken door ds. G. Boer Ds. G. Boer besprak voor de lid- matenkringen uit de hervormde wijkgemeenten noord-oost in Kat wijk aan Zee de „Open brief" en trok daarbij een evervolle oude kerk- tal. Ouderling M. de Hollander was in lijn openingswoord verheugd over grote belangstelling en hoopte op een leerzame discussie over het belangrijke onderwerp. De nu inmiddels bekende ..Open brief" is, zo begon ds. Boer, uit ge meenschappelijke nood geboren: In het middelpunt staat nog Immer ds. Gravemeyer. HIJ was het, die des tijds de eerste besprekingen hield over een open brief en daar vele collega's bereid toe vond. Hoewel meer dan honderden predikanten wilden tekenen is terwille van prak tische overwegingen het aantal tot 24 ondertekenaars beperkt gebleven. Het Is geen protestschrijven zonder meer. Er is veel gebed geweest en er ls zeer zorgvuldig overwogen voordat de brief ls verzonden naar de synode van de Ned. Herv. Kerk. We ver wachten veel reacties op dit schrij ven. Het is een onderwerp, dat heel de hervormde kerk aangaat. Er zyn nu al heel wat reacties binnengeko men, variërende van een hartelijk mee betuigen met de inhoud tot een heftige afkeer. Het is jammer, aldus ds. Boer, dat als men bekendheid wil geven aan de inhoud van de brief, men dan by radio en t.v., in het bijzonder bü het Ikor, stuit op moeilijkheden. Het zijn daar juist de mensen, die de bekendheid tegenwerken. Als pre dikant kom je er eenvoudig niet toe om bijvoorbeeld voor de televisie of radio je mening te zeggen, omdat het Ikor er zorgvuldig voor waakt, dat bepaalde predikanten niet voor de microfoon komen. Een voorbeeld hiervan is dat bijvoorbeeld de Leidse predikant ds. Kievit hoogstens een maal per jaar of per twee jaar voor de microfoon komt. Alles wordt gedi rigeerd van slechts bepaalde zijde en wordt zodoende van bovenaf be stuurd. Het is een zeer grote hoog moed van deze persmedia als men bepaalde predikanten weert. Wat de inhoud van de brief be treft reageert deze tegen de horizon tale opvatting van deze tijd, de ge dachte over hemel en hel ls vaak ook horizontaal, waarbij het slechts op een besturing aankomt waarbij de mens in het middelpunt staat, terwijl Christus er steeds minder aan te pas komt. Wij moe ten meer letten op de redding van de mens waar alleen Christus de red der is. Het is vooral de midden-orthodoxie die verslapt en geen duidelijk geluid meer laat horen. „Juist in die krin gen durft men haast geen herden kingsdienst te houden zonder dat ook een pastoor op de preekstoel staat. Het is bijvoorbeeld bedenkelijk als je als predikant niet volledig mee telt omdat je een gemeente hebt, die normaal naar de kerk gaat. Men ls pas in tel als men kennelijk kan bo gen op een gemeente, die bijna ge heel en vooral 's avonds niet meer naar de kerk gaat. Dit geeft aldus spreker toch wel te denken. De inhoud van de brief, welke spoedig onder alle lagen van de kerk zal worden verspreid, is altijd al aan de orde geweest, doch ls altijd ver weggeworpen. Maar nu zal de brief toch moeten worden behandeld. Men kan eenvoudig niet meer blijven dis crimineren. Na een korte pauze was er gele genheid tot het stellen van vragen. Het strand tussen Zandvoort en Bloemendaal ligt vol stammen, waarschijnlijk de deklast van een schip. Pensioenbijdragen voor ziekenfonds- medewerkers Het huisartsenconflict heeft voor de ziekenfondsen een dure nasleep gehad. De heer J. G. Leibbrandt, be stuurder van de federatie van door verzekerden en medewerkers bestuur de ziekenfondsen deelde zaterdag op de algemene vergadering van de VM.Z. in Amersfoort mee, dat nu alle groepen medewerkers bij de on derhandelingen over de honoraria in 1968, de pensioenvoorziening centraal hebben gesteld. „Al dan niet geïnspireerd door het geen van regeringswege voor de huis artsen is gecreëerd", zo voegde hij hieraan toe. Het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties heeft dezer dagen, na langdurige onderhandelin gen, met verschillende medewerkers- groepen overeenstemming bereikt. De contracten moeten nog worden goed gekeurd door de Ziekenfondsraad en de minister. Ten aanzien van het netto-hono rarium is een, op de indexcijfers van 1967 gebaseerde verhoging van 7 pet. overeengekomen. Met betrekking tot de praktijkkosten is bepaald dat de ze met 6 k 8 pet. zullen worden ver hoogd voor de verschillende mede- werkersgroepen. ..Kringlopen en hun betekenis" Gistermorgen werd in café Eigen- zorg" een voordracht gehouden voor de Geünieerde Loge van Theosofen onder de titel: .Kringlopen en hun betekenis". De westerse wetenschap kent het begrip „kringlopen" of „cyclussen" eigenlijk alleen als tijdkring, d.w.z. een periode na verloop waarvan de zelfde hemelverschijnselen zich weer in dezelfde volgorde voordoen. Maar Eén maand korter dienen voor 20000 militairen Ongeveer 20.000 dienstplichtigen van de Kon. Landmacht, verdeeld over 7 lichtingsploegen, zullen in 1968 en begin 1969 hun eerste oefe ning ongeveer een maand eerder kunnen beëindigen. Het gaat hierom dienstplichtigen, die tussen 31 mei 1966 en juli 1967 onder de wapenen zijn gekomen en die behoren tot zo genaamde Indas-eenheden. Deze eenheden ztfn bij de Kon. Landmacht onderdelen, die in de organisatie van b.v. een bataljon of afdeling slechts éénmaal voorkomen en waarbij het personeel op indivi duele basis wordt ingedeeld (indivi dueel aanvullingssysteem). Deze diensttijdverkorting werd bereikt door een concentratie van de eerste opleidingstij d en de invoering van een geautomatiseerde indeling van alle dienstplichtigen. In de overgangsperiode van thans is het mogelijk gebleken aan een fuij ruim aantal dienstplichtigen van voor september 1967 opgekomen lich tingsploegen ongeveer een maand eerder klein verlof in afwachting van groot verlof te verlenen. Deze maand diensttijdverkorting heeft voor de Kon. Landmacht tevens het voordeel van een besparing op de exploitatiekosten van ongeveer f5 miljoen. ZUIVERING IN DJAKARTA Het Indonesische militaire appa raat heeft in een actie om de rege ringsdepartementen te zuiveren van pro-Soekamo elementen 21 hoofd ambtenaren afgezet en 98 andere ambtenaren gedwongen ontslag te nemen by het staatssecretariaat, al dus meldt Antara. Brigade-generaal Soedharmono, secretaris van het In donesische kabinet, heeft bekendge maakt, dat 330 andere ambtenaren zijn overgeplaatst. Antaxa meldt dat Chinezen hebben deelgenomen aam voorbereidingen voor een aanval op de politie in noord-Sumatra. De plannen van de communisten, die deze aanval had den willen doen, waren echter tijdig uitgelekt en militaire eenheden had den een groot aantal communisten gearresteerd. Indonesische militairen in west- Borneo hebben de pro-communisti sche „Sarawak guerrilla-macht" vol ledig geïsoleerd, zo heeft de waarne mend opperbevelhebber van de Indo nesische strijdkrachten, generaal Panggabean, meegedeeld. De gene raal, die het gebied bezoekt, zei, dat de militairen er op uit zijn, de rebel- lenmacht geheel te vernietigen. Hij noemde de Sarawak-Chinezen een kleine groep, die tracht de bewe ging van de dertigste september te doen herleven. Generaal Panggabean herinnerde de plaatselijke autoritei ten aan de noodzaak, verdere migra tie naar kustplaatsen door boeren van Chinese afkomst te verhinderen. Kolonel Loebis, oud-plaatsvervan gend bevelhebber van het Indonesi sche leger, die in 1963 door president Soekarno werd gevangengezet, is vrijgelaten. Dit is gisteren uit leger- kringen Ln de Indonesische hoofdstad vernomen. Soekarno beschuldigde ko lonel Loebis er destijds van de leider te zijn van een aanslag op zijn leven in 1957. de theosofie, die de hedendaagse be naming is voor de aloude wijsheid religie, kent kringlopen van allerlei aard. Zij verklaart, dat er in de ge openbaarde wereld allerlei verschijn selen en gebeurtenissen zijn, die vol gens een bepaald ritme terugkomen. Naast de algemeen bekende kringlo pen van dag en nacht, de jaargetijden eb en vloed en de veel langere cyclussen van de hemellichamen, leert de theosofie, dat ook het onver gankelijke deel van de mens, zijn on sterfelijke beginselen (ziel en geest) na een tijdperk van rust weer naar de aarde terugkeert in een ander lichaam. De duur van het bestaan tussen twee aardse levens is afhan kelijk van de geestelijke ervaringen, die de mens tijdens zijn leven heeft gehad, alsook van de onzelfzuchtig heid en offervaardigheid, die hij aan de dag heeft gelegd. De hoogstaande mens heeft in het hiernamaals meer te overdenken dan de egoïstische en op het materiële gerichte mens. Mevrouw H. P. Blavatsky, de grond legster van de moderne theosofie, verklaart, dat de gemiddelde tijd die de ziel buiten twee incarnaties door brengt, ongeveer 1500 jaar is. Men kan hier dus spreken van een kring loop van circa 1500 jaar waarna ve le zielen, die tezamen in een bepaalde streek hebben geleefd en die tezamen oorzaken in beweging hebben gezet. In overeenstemming met de wet van Karma (de wet van oorzaak en ge volg) en de wet van reïncarnatie (de wet van wederbelichaming) ook te zamen op aarde zullen terugkeren. Deze cyclus is dus de kringloop van reïncarnatie. Tussen de jaren plm. 375 en plm. 575 zijn verschillende volkeren de Ro meinse provincies binnengedrongen) vele van die volkeren werden voort gedreven door andere, die uit Azië naar het westen trokken. (De Hun nen, afkomstig uit Mongolië vielen in de 4de en 5de eeuw Europa binnen). En nu doet zich het feit voor, dat in de 19de en 20ste eeuw ook grote ver plaatsingen van mensen, zelfs van hele volkeren hebben plaats gehad. In de 19de eeuw b.v. zyn grote aan tallen emigranten uit Oost-Europa. Ierland en Italië naar de V.S. getrok ken; in de tweede wereldoorlog zyn honderdduizenden gevlucht of gede porteerd. Maar er zijn nog vele andere kringlopen waarbij de mensheid rechtstreeks ls betrokken: b.v. vele epidemieën komen volgens een zekere cyclus voor; oorlogzuchtige stemmin gen by de naties, opstandigheid en geïrriteerdheid by het individu, neer slachtigheid, angst, ontevredenheid, enz. treden cyclisch aan de dag. Het is ook interessant op te merken hoe sterk bepaalde kosmische verschyn- selen de mensheid beïnvloeden. Ge leerden hebben aangetoond, dat som mige epidemieën optreden wanneer het aantal zonnevlekken toeneemt. In haar groots wetenschappeUJk werk „De geheime leer" geeft mevr. Bla vatsky vele voorbeelden van de nau we samenhang, die er bestaat tussen de kosmos en de mens. Dit is zeer begrypeiyk wanneer wy de theosofi sche leerstelling aanvaarden, dat een gemeenschappeiyk geestelyk en god delijk beginsel het heelal (d.wjz. de macrokosmos) en de mens (de mi- coskosmos) doordringt. De mens kan gebruik maken van de cyclische wetten. Hy kan by zich zelf vaststellen of er rijden zyn van grotere emotionaliteit, van zwaar moedigheid, enz. en wanneer hy hei ritme hiervan kent, is hy ln staat in- tyds een tegengestelde gemoedsstem ming by zich zelf aan te kweken, en aldus gebruik te maken van wat hy van de wet van kringlopen weet. Na- tuuriyk zyn er ook gunstige invloeden en stemmingen, die cyclisch terugko men, zoals b.v. een grotere werklust, hernieuwde energie, meer optimis me enz. en ook hiervan zou gebruik moeten worden gemaakt. Met het toe nemen van kennis en inzicht, moet het mogeiyk zyn zich zelf beter te le ren kennen en te beheersen. In danszaal aangehouden De politie heeft in een Leidse dans zaal twee inwoners van deze stad, een 20-jarige loodgieter en een 18- .iarige by rijder aangehouden. Het tweetal wordt verdacht van diefstal van portemonnaies.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13