1 CMr Dichtersduel schokt de schrijverswereld EERSTE SNEEUW' VIEL Nico Waasdorp is een perfect organist IN BELGIE Van wie is Robijnlicht? Fraai Adventsconcert in Voorschoten UJll DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD 4 sneeuw is gevallen! tweijlat prettig vinden of >erdl<ihet is er nu eenmaal j|j VERTENTTE rrolijk en jong. Een |ke drank. Puur of als liic (met een schijfje Irdagsfeestje, fami ne, zo-maar'n feest- moet van de partij Hele fles 7,85. We mogen plaatjes bekijken uit Spanje of Zuid-Afrika, waar het nu heerlijk warm is, in ons land is 't totaal anders gesteld en doen roe de winterjas liever aan om geen kou te vatten. Een wandeling door die eerste sneeuw is voor iedereen gezond en bovendien kan de poëtisch inge stelde mens genieten van het ivit- te kleed, dat over wegen en bo men ligt uitgespreid. Dat roept weer eens herinneringen op aan de (goede) oude tijd, toen de sneeuw héél xoat meer om de hoek kwam kijken dan tegenwoordig De hele wereld zag er op slag anders uit. De .troosteloze regengrauwheid ging op de vlucht, plotseling kwam er iets voor in de plaats, dat wij voorgoed verloren dach ten: een als uit een toverstaf ge boren wit-donzen dek, dat doet denken aan de kerstbriefkaarten, die binnenkort van land tot land zullen worden uitgestrooid. Even was er gisteren die ge heimzinnige stilte in de natuur, die met sneeuio samengaat. Misschien is zij morgen weer verdwenen en zal alles dan weer bij het oude zijn. Maar een voorproefje van wat nog komen kan, hebben wij alvast gehad. En nietwaar? dat is altijd meegenomen! FANTASIO ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel in Wie zonder klinkende naam op een zaterdagavond een orgelconcert waagt en het treftdat een uur tevoren de eerste pakken natte sneeuw van het seizoen zich hebben neegespreid, kan op niemand vast rekenen dan op „de pers". Het werden er twee dozijn meer, die Nico Waasdorp in Lisse in de (St.-Agatha- kerk (voor de „Orgelkring Bollenstreek''beneden zich heeft gezien in een ruimte voor duizend. Proces tegen vier So w j etschri j vers Vandaag is in Moskou een proces begonnen tegen vier jonge schrijvers en journalisten dat beschouwd wordt als een vervolg op het proces van de Sowjet-satiristen Andrei Sinjawsky en Joeli M. Daniel, die in februari 1966 tot resp. 7 en 5 jaar zijn ver oordeeld. Verwacht wordt dat één van de verdachten de 30 jaar oude Alexan der Ginsburg ten laste gelegd zal wca-den het Witboek over de Sinjaw- sky-Daniel affaire opgesteld te heb ben, een verzameling documen ten met inbegrip van een woordelijk verslag van het geheime proces. Een andere verdachte is Joeri Ga- laskow (28) die in het ondergrond se Sowjetliteraire tijdschrift-Phoenix -66", een artikel geschreven heeft waarin hij een aanval deed op de schrijver Mikhail A. Sjolokhow die in een redevoering te verstaan heeft ge geven dat de straffen tegen Sinjaws ky en Daniel te licht waren. De andere twee de dichter Alexei Dobrovolsky (29) en Vera Lasjkow, een vrouw van 21 jaar schijnen ook contact te hebben met irBho6(n,ix-66" waarvan GaUaiskow de verantwoordelijke redacteur is. De laatste drie verdachten zijn in janu ari gearresteerd nadat de geheime politie het tijdschrift in beslag geno men had. Enige dagen daarna werd op da Gorkystraat een betoging bij het gedenkteken van de. Russische dichter Alexander Poesjkin tegen de arrestaties gehouden waarop nieuwe arrestaties volgden. Op 23 januari werd Ginsburg voor zijn woning ge arresteerd. De beschuldiging te gen het viertal is propaganda tegen de Sowjet-Unie. Het proces zal de afsluiting zijn van een jaar waarin voor zover be kend 11 arrestaties in de literaire ondergrondse werden verricht en een aantal schrijvers naar zwakzin nigeninrichtingen werd gestuurd. Schilderij van Willem v. Otterloo De gemeente Den Haag heeft de beeldhouwer Dirk Bus, tevens voor zitter van het schilderkundig genoot schap „Pulchri Studio", en leraar aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag bij gelegenheid van zijn zestigste ver jaardag een opdracht verstrekt. De heer Bus aanvaardde de opdracht. Hij gaat een portret maken van de dirigent van het Residentie Orkest, Willem van Otterloo, die ook deze maand 60 jaar wordt. De wethouder van Onderwijs en Kunstzaken drs. H. J. Wilzen deelde dit mee op een receptie van de jari ge beeldhouwer. Kerstconcert „Jubilate" Donderdag a.s. vindt weer het jaar lijkse Kerstconcert plaats, door het Katwijks chr. mannekoor Jubilate, in de Triomfator-kerk aan de Zeeweg. Aan het concert wordt medewer king verleend door de organist van de Triomfator-kerk Jan Welmers. Het koor zafl een aantal werken a cappeUa, alsmede enkele met begelei ding ten gehore brengen. Hier bij dient tevens te worden vastge steld dat de uit te voeren werken, in het kader van een Kerstconcert, voor tot overgrote dieel Kerstliederen be treft met een Nederlandse tekst, zoals b.v. Stilde Nacht, Nu daagt het in het Oosten, enz. Het geheel staat onder leiding van de dirigent Leen Manneke. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Waasdorp is een voortreffelijk organist, die met gezag speelt. Iets markants valt van hem niet mede te delen, deze organist zoekt nergens te betogen, dat hij over een bijzon dere persoonlijkheid beschikt. Al zijn reprodu'kties zijn zonder meer voor beeldig en zijn instinct voor re gistratie verlevendigt de klankbeel den. Waarschijnlijk heeft de concert gever er opzettelijk, diaar het orgel van de Agathakerk zich extra leent voor Frans werk, naast éénmaal Bach (Preludium et Fuga h moll) zijn keuze bepaald op Clérambault (Suite du deuxième ton), Dupre (Cortège et Litanie)Langlais (Thè- me et Variations en Antienne) er Messiaen (Dieu parmi nous). Al dat werk hebben we in de zo mertijd veelvuldig gehoord en in dit verband willen we signaleren, dat Baoh de onsterfelijke blijft, Cléram bault bij veel horen steeds meer te genvalt (zoals bijv. ook Couperins orgelmissen doen), Langlais' varia ties daarentegen sterker boeden (ook om de vormkracht) en Messiaen, in het hymnisch lyrisme van het 9de en laatste deel van zijn cyclus „I-a Nativité du Christ", steeds dwingen der de overtuiging oplegt, een ge niale worp te hebben geschonken. Het 5de suitedeel „Flütes" van Cléramibault heeft wat saai geklon ken: dat mag gerust zwieriger, ter wijl het zo in het gehoor liggende Récit de Nasard waarvan we be twijfelen of het wel helemaal vin ding van Cléramubault alleen is ook meer aan de huppelende kant had kunnen liggen: in de Advents- sfeer des te meer. V. Snoep verstandig eet 'n appel Beppie Nooy werd gehuldigd en in de bloemetjes gezet na haar 1250ste vertolking van „Rooie Sien" in het gelijknamige volks stuk, dat nog steeds zoveel suc ces heeft. Advents-avond in Rijnsburg Morgen hopen „de Lofstem" en haar drie jeugdkoren een Advent - zangavond te geven in de Maranatha Kerk te Rijnsburg. Aan deze avond werken mede: Li- ze Schoo (sopraan), Jan van Graas (bas). Jan Raas orgel, de familie Kortekaas uitNoordwijk en 'n blok- fluitgroep. Waarom de echte Sint nu juist met de Canadian Pacific Airlines naar Canada is gevlogen? (Hij had geen keus) 't Heeft in de krant gestaan, 't is op televisie geweest: „De échte Sint gaat dit jaar naar Canada om de kinderen in Canadese ziekenhuizen op te vrolijken met pepernoten, speculaas en leuke surprises." De Sint heeft inmiddels de daad bij het woord gevoegd en is vorige week met een pijlsnelle Jet van de CPA naar Canada gevlogen. Waarom nu juist met de CPA. Logisch, 't Idee van de St. Nicolaasvluchten naar Canada was van ons. We hebben dan ook niet alleen de Sint een snelle overtocht bezorgd, maar ook vele familie leden van Nederlandse emigranten. De echte Sint is gevlogen met onze laatste Sint Nicolaasvlucht. Maar ook zonder mijter en baard vliegt u het best met de CPA naar Canada. ÊS CANADIAN PACIFIC AIRLINES Hirsch-gebouw, Leidseplein, Amsterdam. Tel. 020-235062-224444 - Westblaak 10, Rotterdam. Tel. 010-120035 ZAKEN-, VAKANTIE- EN BEZOEKREIZEN BIJ Lissone Lindeman Een hooglopende twist over het „vaderschap" van een groot aantal in het Vlaamse land hoog gewaardeerde gedichten heeft de Belgische schrijvers en dichters in opschudding gebracht. De Brusselse kunsthandelaar drs. L. L. M. Jageneau eist roem en eer op voor het veel geprezen werk van de journalist- acteur-poëet Jan Bergmans, die zijn naam aan de verzen van Jageneau zou hebben geleend. Jan Bergmans ontkent in alle toonaarden, dat onder zijn naam gepubliceerd werk uit geest en pen van een ander gevloeid zou zijn. De twist komt thans op een hoogtepunt, omdat drs. Jageneau zegt te zullen bewijzen dat Bergmans nieuwe bundel „Robijnlicht'' door hem, Jage neau, is geschreven. In de verzen is een aantal strikken en val kuilen verwerkt, die het bewijs moeten leveren. Aangezien de bundel reeds gedrukt is hebben de uitgevers er haastig een verklaring bijgedaan dat het auteur schap omstreden is, maar dat de Bel gische wet onderzoek naar „vader schap" niet kent, hetgeen in vroeger Belgisch-Kongo wel het geval was. Men tracht zich zodoende neutraal op te stellen tussen de twistende poëten. Volgens de lezing van drs. Jage neau kreeg deze jaren geleden geen getoor bij letterkundige tijd- sdhriften en bij uitgevers in zijn streven om zijn verzen gedrukt te krijgen. Bij een der naslepen van de Van Meegeren-affaire inzake valse schilderijen kwam hij in contact met Jan Bergmans, die toen verslaggever van „Het Laatste Nieuws" te Brussel was. Bergmans schreef toen ook ver zen. Zo werd, nog altijd volgens drs. Jageneau het plan geboren om via Jan Bergmans en onder diens naam verzen van Jageneau te publiceren. Bergmans had daartoe voldoende re laties. Dit complot werkte wonderwel. De letterkundige bladen en de critici die het werk van Jageneau verguisden, haalden het als Bergmans' oeuvre met toenemende animo binnen. Berg mans won enkele literaire prfizen en kreeg zelfs overheidssubsidie om bun dels te kunnen laten verschijnen. En terwijl de dichterkrans de sla pen van Bergmans sierde en deze tij dens voordrachten van zijn werk de nectar van roem en faam met volle teugen dronk, werd Jageneau naar hij zegt, jaloers. Hij kwam zo onder de indruk van de schoonheid van eigen werk, dat hij zelf die lauweren ging begeren en naar de nectar dorstte. Maar Bergmans wilde daar van niet horen. Toen overwoog de gegriefde poëet reeds uitgezette strikken en valkui len te gaan gebruiken. In oude en nieuwe gedichten had hij zijn naam j en kreten als „Jan schreef dit niet" I verstopt. De nieuwste verzen van die aard zijn opgenomen in „Robijnlicht" maar in welke? Jageneau zal het weten Toen sloeg het toeval toe. Nog zou .Robijnlicht" ongemoeid als Berg mans' werk zijn verschenen, indien niet een Belgische journalist bij toe val lucht van deze affaire zou hebben gekregen. Hij gaf aan zijn bevindin gen publiciteit en dit veroorzaakte een ware lawine van schrijverij. Deze hele affaire heeft niet alleen door de Brussels-Haagse uitgeverscombinatie (Van GoorManteau) een Benelux- tint je. Drs. L. M. Jageneau werd als zoon van een Vlaams-activistische balling geboren in Den Haag, waar zijn va der een kunsthandel dreef, aan het Noordeinde. Hij en zijn broer hadden op de middelbare school de roep bril jante leerlingen te zijn. Drs. Jagneau studeerde in Utrecht kunstgeschiede nis en vestigde zich nadien als kunst handelaar in Brussel. Hij zegt dus binnenkort te zullen bewijzen, dat hij Jan Bergmans als levend pseudoniem heeft gebruikt. Dit lijkt een unicum in de wereld van de schone letteren. De belangstelling voor dit dichters- duel is groot. Vooral omdat Bergmans op zijn stuk blijft staan. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel Het jaarlijks Adventsconcert door 't Nut werd in Voorschoten uitgevoerd door het Voorschotens Kamerorkest o.l.v. Henk Rriër en het Schotens Kamerkoor (België» o.l.v. Jan van der Linden. Dit jaar werd het concert gegeven in de nieuwe Moe der Godskerk in de wijk Boschgeest. Het concert werd geopend met Sin- fonia D-dur an J. S. Bach. Hier in bewees het Voorschotens Kamer orkest reeds dat het de eerder geves tigde reputatie ook onder de nieu we leiding verdient. De akoestiek van de Mceder Gods- kerk in het piramidevormige dak zijn voorzieningen getroffen volgens de meest moderne eisen waarborg de een goed geproportineerde geluids verdeling over alle acht honderd plaatsen, waarvan ongeveer de helft bezet was. Behoudens een enkel, zelfs by de meest prominente Kamerorkesten voorkomend schoonheidsfoutje bij aanvang of slot niet altyd syn chroon kan het geheel gekwalifi ceerd worden als een goed resultaat, waarin eenheid en schoonheid van het ensemble zonder individuele over heersingen, waar dit niet in de com positie gevraagd wordt, ook als een mooi geheel een genoegen was tot luisteren. Zo kwamen de verschillende onder delen van het Concerto grosse op 6 no. 8 „Kerstconcert" van A. Corelli, gaaf en juist gedifferentieerd tot hun recht. Geheel in deze tyd en op deze plaats authentiek waren de door het Belgische Kamerkoor uit Schoten ge zongen kerstliederen. De liederen, ge mengd meerstemmig gebracht, als het „Nu sijt wellecome", „Nu komt allen" Es ist ein Ros entspnmgen" werden zangtechnisch zeer juist ge bracht. Het programma werd met zorg en kundigheid uitgevoerd, 't Nut is er in geslaagd dit jaar een concert aan te bieden, waar méér dan alleen maar Schot(en) in zat! Zowel de cultuur als de religie in de mens beleefden gisteravond een hoogtepunt in Voor schoten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11