LEIDSCH DAGBLAD Werkloosheid stijgt sterkst in westen POELIER Huurbelasting gaat later in Nieuw hartje redt baby niet JAMIN 1 Piet Nak uit PSP Sint Nicolaas gaat Canadezen bekeren SCHIP VERMIST Goldberg dient ontslag in Wegenbouwers willen wel 's nachts werken Ppgericht 1 miart 1860 DONDERDAG 7 DECEMBER 1967 No. 31452 pirecteur: E. A. E. van Dishoeck ïoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand li 11 coornitbetaling'losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Olro no 57059 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21607 VOORAL DOOR SEIZOENINVLOEDEN (Van onze Haagse correspondent) Verhoudingsgewijs stijgt de werkloosheid nu het sterkst in U westen van het land. Zuid-Holland zag het aantal werk- jzen met 1.340' oplopen tot ruim 10.800 en Noord-Holland met 133 tot ruim 7.400. Het totaal aantal werklozen in ons land is u gestegen tot boven de 82.000. Het ministerie van Sociale Zaken jirijft de stijging geheel toe aan het Izoen, maar maakt voor Zuid- en >ord-Holland een uitzondering. [ar steeg de werkloosheid veel ster- r dan het seizoen volgens erva- [gscijfers rechtvaardigt. In de rest n ons land vielen de hogere werk- jsheidscijfers mee. Het seizoen in nmerking genomen zouden de' cij- rs hoger moeten liggen |De bouwvakarbeiders, die vorig jaar in groten getale werkloos wer den door de toen vroeg invallende vorst, zijn nu betrekkelijk goed aan het werk gebleven. Onder hen liep de werkloosheid weliswaar op van 15 600 tot 22.000, maar het I nisterie van Sociale Zaken becijfert, dat het niveau van de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders terugliep indien bet seizoen buiten beschouwing wordt gelaten. onze parlementaire redactie) heffing op woningwethuren die Schut (Volkshuisvesting) 1invoeren om de doorstroming te H forderen, zal niet op 1 januari kun- n ingaan. fer zijn gisteren in de tweede ka- jrcommissie voor Volkshuisvesting peilijkheden van procedurele aard hzen, waardoor de openbare be- pdeling van het wetsontwerp, dat huurbelasting regelt, nog op zich (et laten wachten. In verband met wijzigingen, die de minister op het spronkelijke wetsontwerp heeft [gebracht, acht de commissie een ïere schriftelijke voorbereiding no- Voordat het wetsontwerp in inbare behandeling komt, zal de lister eerst nog een aantal in de omissie opgeworpen vraagstukken -beantwoorden krijgen, toewel er ook tegen de inhoud van wetsontwerp nog ernstige beden- gen bestaan, maakt de huurbe- ,ing toch nog steeds een goede is om te worden aangenomen. Wel m met name bij de KVP bezwa- maar de wijzigingen die ir. lut heeft aangebracht (maximaal i pet. van het inkomen en niet ;r dan een verdubbeling van de dige huur) hebben het wetsont- A esti /\i lusland irijgt geen msis in Egypte gyptische functionarissen hebben eren met nadruk verklaard dat n militaire bases aan de Sowjet- je of onverschillig welke andere tenlandse mogendheid ter be- likking zullen worden gesteld. )e regeringen van 33 lidstaten de Verenigde Staten hebben n een bedrag van 26 miljoen lar toegezegd voor hulp aan de ;ijnse vluchtelingen in 1968. Het wordt ter beschikking gesteld speciale hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen. )e VJN.-afgezant voor het Mid- i-Oosten, de Zweedse diplomaat rring, heeft meegedeeld dat hij hoofdkwartier op Cyprus zal tigen. Wanneer tiij daarheen ver let is nog niet bekend. WEERBERICHT VRIJ KOUD )e Bilt verwacht van heden- tot rgenavond: Wisselend bewolkt met :ele hagel- of natte sneeuwbuien, tige tot krachtige, aan de kust ivankelijk nog af en toe harde id tussen noordwest en noord, koud met in de nacht en ochtend het binnenland lichte vorst. (Opgemaakt om 11.40 uur) 8 DECEMBER op: 8.34 uur; onder: 16.29 uur. an op: 13.30 uur: onder: uur. ogwater te Katwijk te 8.14 en 20.43 laagwater te 3.47 en 16.16 uur. it Qummer bestaat uit 18 pagina's werp duidelijk acceptabeler gemaakt. Omdat het hier gaat om een heffing en niet om een belasting als zodanig, kan de maatregel zonder bezwaar op een later tijdstip Ingaan. De vraag naar personeel daalde in november met 2600 tot ruim 36.000, maar ook deze daling valt het minis terie van Sociale Zaken mee. In feite, zo berekent het ministerie als het de seizoeninvloeden buiten beschouwing laat, is de vraag enigszins opgelopen. De werkloosheid drukt nog steeds het zwaarst op de groep jongeren. Terwijl het percentage werklozen voor alle leeftijden nu 2,8 bedraagt, ligt het voor jongens tot 19 jaar op 3 en voor de leeftijdsgroep tot 25 jaar zelfs op 3,3. (Van onze Amsterdamse correspondent) Piet Nak, de initiatiefnemer tot twee massale demonstraties tegen de oorlog in Vietnam, is uit de PSP ge treden. Op een bijeenkomst in een jeugdcafé in Amsterdam heeft hij verklaard zich niet meer in de PSP thuis te voelen, omdat hij zich niet kan verenigen met bepaalde figuren uit deze partij. Wie deze figuren zijn wilde hij niet zeggen. Wel zei hy, dat deze soms met grote baarden rondlo pen. Sint Nicolaas is gistermid dag naar Canada vertrokken om de Canadezen te bewij zen, dat hij echt bestaat. „Ik beschouw de kerstman als een bedrieger, een zakken roller", gaf Sint Nicolaas (wiens stem bedriegelijk veel op die van Godfried Bomans leek) te kennen en ter ver duidelijking voegde hij eraan toe: „Op het geestelijke vlak. Van kerstmannetjes hebben we hier toch nog nooit ge hoord. We kennen in Neder land naast Sint Nicolaas de drie koningen, de herders, ossen en ezels, vooral de laat ste soort is ruim vertegen woordigd, maar een kerst man, nee. Ik zal hem niette min minzaam tegemoet tre den, hem niet onheus bejege nen en ik hoop hem te beke ren tot het sinterklaas- geloof". Op zijn drukbezette pro gramma staan bezoeken aan een ziekenhuis, een kinder feest, enkele Nederlandse ko lonies en ontmoetingen met de Canadese pers. Morgen zal de Sint op de Canadese nationale tentoonstelling in Toronto oog in oog staan met het kerstmannetje (San ta Claus) en hem trachten over te halen tot. het geloof in Sinterklaas. ..dat na het Concilie toch al zo is ver zwakt". Op de opmerking van een verslaggever, dat zijn stem zoveel leek op die van God fried Bomans. zei Sint Nico laas voor zijn vertrek op Schiphol: „Ja, dat wordt wel meer gezegd. Het is dezelfde De Sint en zijn knecht in het Schiphol-karretje op weg naar het Canadese toesteL stem, die uit een oppassende inborst opioelt", en hij achtte zich niet aansprakelijk voor die gelijkenis. De Ziuarte Piet bleek bijzonder goed ge- informeerd te zijn over radio verslaggeving. Toevallig keerde minister Luns gistermiddag op Schip hol terug. In de hal van Schiphol maakte hij een die pe reference voor Sint Nico laas. De Goedheiligman sprak de bewindsman toe in de volgende bewoordingen: ,jHet verrast mij enigszins u op een vliegveld te zien. Reist u wel meer?" „Een enkele maal, eer waarde", antwoordde de mi nister. „U bedoelt: eminentie", corrigeerde de Sint hem en vervolgde: Wij hébben wel iets ge meen, wij zijn beiden slechts 1 dag per jaar in Nederland". „Ik drie dagen", corrigeer de de heer Luns op zijn beurt. ,,Wie dacht u dat hoger is, Sinterklaas of een minister?" informeerde de Sint. „Zonder twijfel Sinter- klaas", zei de minister onder danig. „Hartelijk dank", besloot de Sint voldaan en overhan digde de minister een choco ladeletter „L". De minister had net tijd deze in ons land op te eten. Gisteravond was hij alweer op weg naar Parijs Fruitplukker vermoordde 7 kinderen Een jury in Tampa in de Verenig de Staten heeft een 33-jarige fruit plukker moord met voorbedachte ra de ten laste gelegd na een onderzoek te hebben ingesteld naar de vergifti- gingsdood van diens zeven kinderen. Na bijna 10 uur te hebben beraad slaagd legden de 22 juryleden de fruitplukker Richardson de moord op diens oudste kind, de 8-jarige Betty- Jean, ten laste, de andere zes kin deren waren net als Betty-Jean in de nacht van 25 op 26 oktober over leden doch werden in de tenlasteleg ging niet genoemd. Een lijkschouwing heeft uitgewezen dat de kinderen waren vergiftigd met parathion dat op groente was gespo ten. Politie-autoriteiten verklaarden, dat de dag voor de dood van de kin deren, Richardson hun leven had verzekerd voor een bedrag van 14.000 dollar. De polis werd echter niet rechtsgeldig .omdat hij de premie van 3.20 dollar niet had kunnen be talen. Richardson bevindt zich mo menteel op vrije voeten tegen een borgsom van 7500 dollar. Er zou nu een arrestatiebevel tegen hem zyn uitgevaardigd. Engelsen die nun Kersiimco- pen doen op het Londense Picca dilly Circus denken misschien wel een ogentest te moeten onder gaan als zij in deze etalage kij ken, waar een extra brede mini- auto prijkt. Als kerstgrapje heeft de British Motor Corporation (BMC) drie van haar mini-auto's samengevoegd tot een maxi-auto. Ontvoering in Frankrijk Arrestatie leverde niets op De Franse politie heeft gisteren een man gearresteerd en na. vijf uur weer vrij gelaten. De man voerde dinsdag ochtend een telefoongesprek met de vader van de zevenjarige Emmanuel Mailliard, die de dag tevoren in Ver sailles werd ontvoerd. De aangehou dene, de 33-jarige Jean-Claude Man sion, noemde zich particulier detec tive en zei alleen maar zijn diensten te hebben aangeboden. De vader van Emmanuel, die be reid is de gevraagde losprijs van 15.000 gulden te betalen, weigert ver der met de politie samen te werken, omdat hij haar verwijt, dat zij de plaats waar het losgeld moest wor den neergelegd, heeft bekendgemaakt, waardoor wel talloze journalisten, maar niet de ontvoerder kwam op dagen. Gisteren zette de politie een wijk van Versailles af, nadat twee nonnen hadden verteld dat zij Emmanuel met een donkere man in een auto hadden gezien. Het onderzoek leverde niets op, evenals alle nasporingen naar aanleiding van de aanwijzingen van andere goedwillende burgers. Contact Patrice Mailliard, een broertje van de 7-jarige Emmanuel heeft vandaag gezegd dat zijn ouders opnieuw in verbinding staan met de ontvoerders en voegde daaraan toe „pappa en mamma hebben nu nieuwe hoop Em manuel levend terug te krijgen". De ontvoerders eisen nu een losgeld van 60.000 franken tegen hun vorige eis van 20.000 franken, aldus Pa trice. Op de Noordzee wordt de 240 ton metende Delfzijlse kustvaarder „Lim- fjord" vermist. Aan boord waren de kapitein-eigenaar A. Doornbos (47) uit Groningen en twee of drie Duit sers. Het schip trok op 2 december in ballast uit Wemeldingen naar Es- b.ierg, waar geladen moest worden- Het schip is niet in de Deense haven aangekomen. Wel is gisteren op het eiland Sylt een reddingboot van de kustvaarder gevonden. Deze was leeg. Ook is een niet opgeblazen dingy ge vonden, maar het is niet zeker of die van de „Limfjord" afkomstig is. Het schip, dat in 1926 werd ge bouwd, heeft geen radio aan boord. Seheveningen-Radio heeft inmiddels de scheepvaart op de Noordzee ge vraagd uit te zien naar de kustvaar der. Een Duits vliegtuig is opgeste gen om te gaan zoeken. President Johnson heeft ermee in gestemd het ontslag te aanvaarden van Arthur Goldberg, de vertegen woordiger van de V.S. bij de Ver enigde Naties. Volgens de Ameri kaanse omroepmaatschappjj NBC, die dit bekendmaakte, is nog geen datum voor Goldbergs heengaan vastgesteld. Goldberg zou evenals minister Mc- Namara bezwaar hebben tegen ver dere opvoering van de oorlog in Viet nam. Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde gisteren, dat hem van een ontslag van Goldberg niets bekend was. Bij een baby is gisteren in New York de tweede harttrans plantatie mislukt. De 2J^ maand oude baby is 6*4 uur na de operatie overleden. De oorzaak van de mislukking is niet be kend. Zonder tot dusver aanwijsbare reden hield het getrans planteerde hart, afkomstig van een overleden baby van drie dagen, plotseling op met kloppen De transplantatie werd verricht in het Maimonides-ziekenhuis te New York door een medisch team onder leiding van dr. A. Kantrowicz. De betrokken baby had een hartafwij king waarvan zeker binnen korte tijd de dood het gevolg zou zijn. De ouders gaven toestemming, een po ging tot transplantatie te onderne men. Gedurende twee weken werd het gehele land afgespeurd naar een baby met een zodanig ernstige her senafwijking dat het kind na hoogs tens drie dagen zou moeten overlij den hoewel het verder gezond was. Maandag j.l. werd een dergelijke baby gevonden, en de ouders stemden toe in transplantatie van het hart wanneer de baby zou overlijden. Dit geschiedde gisteren, waarop men tot de transplantatie overging. De ope ratie nam tweeëneenhalf uur in be slag. Daarna leek aanvankelijk alles goed te gaan, maar enkele uren la ter hield het nieuwe hart plotseling op met kloppen. Dr. Kantrowicz deelde mede, dat het onderzoek naar de mogelijkhe den van transplantatie in Amerika reeds vijf Jaar aan de gang is, en dat reeds meer dan 250 proeven met honden genomen waren. Men had een gematigd vertrouwen in deze eerste transplantatie bij een baby en is thans wel teleurgesteld, dat de Kamerlid kreeg vele reaeties De meeste wegenbouwers zijn be reid wegreparaties, die filevorming in de hand werken, 's nachts uit te voe ren. Dat heeft het tweede-kamerlid, ADVERTENTIE Gé VERHOOG VOLLE HAZEN HAZEBOUTEN WILDE EENDEN JHAZERUGGEN Pii50 ",751 DUINKONIJNEN "4.75 sprong 5,50 FAZANTEN 6,25 en 7,50 3,75 en 4,50 REERUG TAMME KONIJNEN KALKOEN 500 gram 9.50 3,50 J per 5oo gram 500 gr. I 3,25 8,50 t ook in delen verkrijgbaar. VERSE BRAADSTUKKEN en BRAADKUIKENS nog steeds voor delig. Voor verenigingen en bedrijven kan korting naar grootte van de afname gegeven worden. REEBOUT Doezastraat 4139 Telefoon 21415 ir. P. A. .M Cornelissen (KVP), om dervonden. Twaalf grote bedrijven lieten het kamerlid spontaan weten best te voelen voor zijn suggestie om drukke weggedeelten en verkeers knooppunten voortaan 's nachts in reparatie te nemen. Ook de bond van aannemers in de bouwnijverheid re ageerde positief. Ir. Cornelissen werd op 2 novem ber in de Tweede Kamer door minis ter Bakker (Verkeer en Waterstaat) uitgedaagd aan te tonen, dat er wel wegenbouwers te vinden zijn, die 's nachts zouden willen (door) wer ken. „Dan heeft Rijkswaterstaat wel werk voor hen", aldus de bewinds man. Het kamerlid behoefde er niet voor op stap te gaan, want de we genbouw reageerde onmiddellijk uit zichzelf. Ir. Cornelissen heeft de re acties aan de minister doorgegeven en van hem de toezegging gekregen dat nagegaan zal worden of bij de aanbesteding voortaan ook met de tijdsduur van een project rekening kan worden gehouden. Volgens ir. Cornelissen gaat het er niet om nachtarbeid op grote schaal te creëren, maar om projecten, die veelvuldig opstoppingen veroorzaken, uit te voeren op een tijdstip, dat er het minste verkeer op de wegen is. Door een dergelijk karwei 's nachts in ploegen aan te pakken, kan het veel sneller zijn geklaard, terwijl de veiligheid op de weg er mee is ge diend. Nu gaan er honderden miljoe nen guldens per jaar door filevor ming verloren en vallen er nodeloos slachtoffers. Dr. Adrian Kantrowicz, onder wiens leiding de (mislukte) twee de harttransplantatie plaatsvond. operatie technisch wel slaagde maar toch geen succes heeft gehad. De Zuidafrikaanse patiënt Wasj- kansyk, die zondag een nieuw hart kreeg, maakt het tot dusver beter dan men had durven hopen. Wanneer hy zo blyft vooruitgaan, mag hy het ziekenhuis over drie weken verlaten. ADVERTENTIE Druivensap drinken-veilig rijden GRAPILLOM alcoholvrij druivensap ADVERTENTIE ©uc/ ©ïte, teuwé Z. M. heeft bepaald, dat het montant der gedurende het jaar 1868 te genieten schadeloosstelling wegens het gemis van fourages door de generaals, hoofd- en verdere officieren van het garnizoen houdende te Leiden, op 68 cents per paard en per dag wordt vastgesteld. Voor het plan om hier ter stede een standbeeld voor Boerhaave op de richten, is een bestuur gekozen waarin o.a. zitting zullen nemen Dr. Van den Brandeler, Prof. G. C. B. Suringar en Prof. Boo gaard.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1