ertaling „Forsyte Sage" gaf nieuwe populariteit Aan de lopende band recordverbeteringen Euratom haalt broekriem aan 3Gesprek met Cees Buddingh: i Veel eigen werk staat op stapel Boulez in de gastdirigent VerStaten BILJARTEN KRUIPEN STEPPEN Commissie bekijkt studiefinanciering Voor vervalsingen werd 203000 betaald Activiteit van 1968 beperkt WOENSDAG 6 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Lei: ■HLDordrecht Is een heerlijke stad om te werken, want er ge it, leurt zo weinig". Door twee grote ronde brilleglazen en over een half lege coifles sherry hoog boven de feestverlichting in de Dordtse win- Jjjtelstraat de Voorstraat, stralen ogen waaruit humor, spot en rnst spreken. Het zijn de ogen van Cees Buddingh, van zijn veertiende jaar prozaïst en nu alom bekend als dichter. Humor, ernst zijn ook kenmerken van het werk van Buddingh, met zijn typisch zangerige stem, van succes verzekerd is op an|edere literaire manifestatie of lezingen in kleinere kring. "ÏÏHet zijn ook deze bijeenkomsten, jaaraan Buddingh zijn stijgende po- hlariteit dankt. Zijn poëzie en stem bij elkaar. Om de 49-jarige >ren Dordtenaar te pakken te een tocht nodig die zich ■kend leent voor breedvoerige lantische beschrijvingen over :ende piepende deuren, donkere tot de potkachel van Bud- onder de hanebalken toe. bevindt zich in liet gebouw het tekengenootschap Pictura, werkdomein. De vertaling, die 17 jaar geleden met beide han- aangreep om zijn uitgedunde te vullen, de Forsyte Sage, nieuwe stoot aan zijn po lariteit, nu half Nederland alles in steek laat om maar niets van de -afleveringen te missen iuddingh slaat van het success van lsworthy's verhaal niet achter- „Het speelt in de betere krin- dat alleen al. Bovendien is het lurlijk geweldig dat het zich af- >lt in een andere, rustige, we- een „provoloos" tijdperk. Dat jjg'Jjt het verhaal blijkt, dat ook in ho- kringen met de moraal wel de hand wordt gelicht, moet aantrekkingskracht hebben." hij de vertaling alweer ver- [Zijn gedachten zijn bij zijn eigen (srk. De 37 gedichten tellende bun- 1 die in januari bij De Bezige Bij schijnt en zijn tweede roman, hij enkele uren voor ons jprek is begonnen „Avonturen van Zeehok." „De bundel bevat veel informatie over dieren. zijn onderwerp en uitgangspunt. mens komt ook om de hoek ky- Dieren hebben al meer een |aema gevormd in zijn werk „Gor- Mlrijmen" al waren dat fabeldie ren, „Ik houd van dieren, ik heb nflf katten." |j Ernst of humor? ciujzyn tweede roman „De avonturen 4 wi Bazap Zeehok" („de titel is van fijn zoon") zal een heel andere r'flrden dan zijn eerste (.Misbruik eaprdt gestraft"). „Het zijn gewoon belevenissen van die man, alle- 3agse. Hij ziet twee meisjes met appel. De een houdt de appel terwijl de ander ervan eet. Hij ets, maar heeft noch fa- noch bekenden, die de appel kunnen vasthouden. Daar- plaatst hij een advertentie: „Ge- man of vrouw, boven de die met heer alleen een dag ^Typisch Buddingh, ernst of hu- 5 |or? „Ik vind het fijn dat de men- m niet weten of mijn werk ernst of f-lunor is." Het waarom komt er lQJet helemaal uit, maar wel: „Ge- ^Première musical „The fantasticks" wi[De Nieuwe Komedie zal op 30 de- iber in het Paviljoentheater in iveningen „The fantastlcks" van Jones en Harvey L. Schmidt, Ibaseerd op „Les Romanesques" Edmond Rostand, in première sngen. jHet is een musical, die in zijn vorm werd geschre- jJ"i voor een bezetting met een da- heren en een orkest van man. Onder regie van Berend mdewijn wordt het stuk, waarvoor Dijk de vertaling ver- gespeeld door: Mary Wage- Stedelinck en Henk Votel. De :ale leiding heeft Henk van Journaliste won „Prix interallié" correspondent) De laatste grote Franse literaire dit jaar, de Prix Interallie, haj^ gisteren toegekend aan de journa- Ivonne Baby, die in het avond- Le Monde de filmrubriek ver- Haar roman „Oui, l'espolr" de verwachting)speelt zich •uwens ook in de filmwereld af. In haar roman voert de schrijf eer een journaliste ten tonele, die P het filmfestival van Venetië in intact komt met regisseurs en ac- 'Urs, waarvan ze het doen en laten 'oet beschrijven. De laatste Nobel- (Üs-winnaar voor literatuur, Astu- as, heeft zich gisteren over de li- ïraire kwaliteiten van de bekroonde Man in bijzonder lovende termen tgelaten. „Jazz and poetry" Het voorlezen uit zijn eigen werk heeft hii altijd al gedaan. Hij heeft zich b gehouden met „Jazz-and- poetr.v o.oewel: „Jazz-and-poetry" moet voor mij een ingestudeerd stuk werk zijn. Wat ik deed was het le zen van gedichten met een orkest op de achtergrond, waarvan je ad- leen maar hoopte daJt het niet te hard speelde." De technieken in de poëzie heb ben altijd zijn bijzondere aandacht gehad. Daarom ook is het niet ver wonderlijk dat het juist Buddingh is, die een „Lexion der poëzie" heeft samengesteld. Een soort handboek voor de poëzie met vele trefwoorden over technieken, geillustreerd met voorbeelden. Komend voorjaar zal het boek verschijnen. De detective-verhalen, die hij op zijn dertiende jaar schreef en in een iets minder vlotte stijl de In dianenverhalen op zijn achtste jaar, zfjn de aanzet geweest voor de ont wikkeling van een talent dat heeft geleid tot de populariteit die hem nu ten deel valt. De Franse componist Pierre Boulez, die enkele jaren geleden door de officiële muziekwereld van New York nog werd ge hoond om zijn avant-garde ideeën, was gisteravond eregast op een feest van Columbia Records. Boulez (42) werd kort geleden gekozen als gastdirigent van het New York Philharmonic voor vier weken in het volgende seizoen. Hij vertelde dat de symfonie-orkesten van Boston, Cleveland, Chicago en Los Angeles hem eveneens hebben uit genodigd voor gastoptreden in het seizoen 1968-'69. Uitspraken over moderne muziek „Voor moderne muziek geef ik de voorkeur aan publiek dat een verti cale belangstelling heeft, dat zijn mensen die zich interesseren voor moderne beeldende kunst, moderne film, moderne literatuur", aldus Boulez. De moeilijkste mensen om te be reiken, zei hij, „zijn mensen die be langstellen in Beethoven zoals ze dat in een kop thee zouden doen." Hij nam stelling tegen de symfonische traditie die slechts in één pauze voorziet. Veel moderne muziek is zo inge wikkeld, legde hy uit, dat instrumen ten en stoelen tijdens een concert verplaatst moeten worden. „Het is dwaas om de mensen daar met de handen in de schoot naar te laten zitten kijken". Man speelt voor schooldokter (Van onze Haagse correspondent) De Haagse politie heeft een jon geman gearresteerd, die vrijdag op de openbare school aan de Haagse Esoamplaan kinderen met zout ter injecties heeft gegeven in dij streek. De man is op verdenking van een ander zedendelict gearres teerd. Het hoofd van de school was met een aantal kinderen naar een terklaasfeest, toen de jongeman op school kwam met de mededeling, dat hij medisch student was. Hij gaf zich uit voor assistent van de schooldok ter en werd door een jonge onder wijzeres naar een kamertje gewezen, waar hij aan het werk kon. Nog tijdens zijn praktijken werd hij ontdekt door de concierge. De GGD stelde vast, dat de man de kinderen had ingespoten met een onschuldige zoutwateroplossing. De afdeling onderwijs van de Haag-se gemeente heeft de laatste jaren vele brochures gestuurd naar de hoofden van scholen met het advies geen enkele onbekende In het gebouw toe te laten. Gisteren is opnieuw een dringend gestelde brief de deur uit gegaan. Expositie Gertie Bierenbroodspot Vrijdagavond 15 december om gen uur wordt in Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3, een expositie geopend van schilderijen van Gertie Bierenbroodspot. Zij duurt tot en met 6 januari. Vierde lustrum Wé Ha Té De 20ste internationale technische tuinbouwbeurs „WéHaTé 68" zal van dinsdag 9 tot en met zaterdag 13 juli 1968 in de Haagse Houtrust- hallen worden gehouden. Dit vierde lustrum zal worden georganiseerd onder het thema „Van opzet tot af zet." De nadruk zal worden gelegd op de ontkkelingen, die de afgelo pen twintig jaar in de glastuinbouw hebben plaatsgevonden. Tijdens de „WéHaTé 68" zal, even als in 1966, een congres worden ge organiseerd door de drie centrale landbouworganisaties, ditmaal teza men met het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland. Het congres zal op woensdag 10 donderdag 11 juli 1968 plaatsvinden in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag en het centrale onder werp zal zijn „afzet." "Volksvermaak am Achterhoek Ofschoon juist in de winter maanden het verenigingsleven, het clubwerk en de „avondjes" in een streek als de Achterhoek volop bloeien, is men in Didam en naaste omgeving een ande re mening toegedaan. Daar stort men zich met ongebreidelde hartstocht op een geheel ander soort verpozing. Het aan de lo pende band laten sneuvelen van wereldrceords in het kruipen, steppen en biljarten. In de nacht van 18 op 19 no vember is de olijke Piet Scheper uit Nieuwdïjk begonnen. Toen kroop hjj op handen en voeten van Nieuwdïjk naar Zevenaar, omringd door een juichende en joelende menigte. Piet slaagde. Het record van de Apeldoorner, die van Apeldoorn naar Klaa- renbeek kroop, afstand ruim 14 km. had hij weliswaar niet ge broken, maar Didam vond het prachtig en honoreerde Piet met ettelijke duizenden guldens. En daarmee begon het alle maal. Naar aanleiding van Piets kruippartij en de daaraan ver bonden forse opmaak in de plaatselijke bladen, werden jon ge kerels, die voorheen weinig anders deden dan hard werken, zaterdagsavonds een pilsje pak ken en zondagsmiddags een par tijtje voetbal spelen, gegrepen door de recordkoorts. Juist op de zaterdagavonden in café's, ach ter een schuimend glas, werden de drieste recordpogingen aan gekondigd. Het is thans een sneeuwbal geworden die zonder- dat er nog maar sneeuw geval len is, vrijwel onstuitbaar is. Ge- sponsored door plaatselijke ca féhouders en middenstanders, schieten de recordverbrekers als paddestoelen uit de grond. Nau welijks was Piet Schepers uitge kropen of Harry Loeverink uit 's Heerenbergh wilde op de knie- en. De politie vond het een niet zo'n geslaagde waaghalzerij en gaf geen toestemming. Harry kroop toen maar in de nacht van 25 op 26 november op de Oude Eltenseweg heen en weer, waar bij hij negen kilometer aflegde. Aangestoken door de kruip- koorts uit de Achterhoek, waag de ook de 38-jarige tankwagen chauffeur Cor van Mourik („wie met mtf wedden wil die mag, ik moet ook aan mijn dertien kin deren denken".) uit Hilversum een kans, door te trachten naar Soest te kruipen. De poging van de Hilversummer slaagde niet. Nadat ook Jan Wenzing door de dokter aan de vooravond van zijn aangekondigde kruippoging geadviseerd werd het niet te doen, begon afgelopen zaterdag nacht Frans Köpp uit Zeddam op de Oude Eltenseweg in Zed dam aan een poging het abso lute wereldrecord te vestigen. Frans wilde 15 km kruipen, ging vlot van start maar gaf de moedige poging na acht km op. Totaal uitgeput werd hij wegge dragen. „Nooit meer", zei hij toen hij weer bijgekomen was. Inmiddels is een nieuwe kruip poging aangekondigd. Ditmaal door een meisje van dertien jaar, Mario Roelofs uit Doetinchem, die aanstaande zondagmorgen om half acht op de Oude Elten seweg in Zeddam (blijkbaar een ideaal kruipcircuit) door zes ki lometer op handen en knieën te kruiipen geld wil gaan ver dienen. Dat was dan nog maar de kruipepidemie. Er gebeurt ech ter in de Achterhoek en Lie- mers nog veel meer. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de voet ganger of automobilist plotseling wordt geconfronteerd met een volwassen man op een step. Ook de stepsport viert namelijk hoog tij. Afgelopen weekeinde twee pogingen. Rinus Beyer uit Nieuwdijk stepte in trainingspak van Amsterdam naar zijn huis, na onderweg enerverende avon turen te hebben meegemaakt. Helaas kwam een steppende Jos Rusink uit Bredevoort, die de rit in omgekeerde richting wilde maken, niet ver. Welgemoed ge start op zijn step kreeg hij in de de omgeving van Wageningen loodzware benen en gaf het op. .Kerst ga ik trainen en dan probeer ik het weer. Ik mag mijn supporters niet teleurstel len", zo zei hij. De supporters zijn een verhaal apart. Het zijn de beschermen gelen, de regelaars van de re cordpogingen, de mensen die an deren op 'n afstand trachten t» houden, terwijl ze roepen: „Vol houden Jan". Het zijn de men sen, die door de recordkruiper of -stepper na afloop huilend worden bedankt, „omdat hij het zonder hen niet zou hebben ge haald". De supporters kruipen of steppen mee. Na afloop voelen zij zich even vermoeid als de held. Zij hebben schorre kelen van het schreeuwen en regelen. Die kelen moeten dan snel ge smeerd worden, want ook die sport beheersen de supporters uitstekend. Aan het einde van dit record- verhaal mag niet onvermeld blij- van de 60 uur-biljart-recordver- betering van de heren Hagen en Jo Beyer, de broer van de step per. Zij gaan, zodra er vorstver let In de bouwvakkerij is, in een café in Nieuwdijk al die tijd achter de groene tafel staan. Koffiedrinkend, broodjes etend en caramboles makend. Beide zijn lid van de voetbalvereniging „De sprinkhanen", die hen dan een zondagje moet missen. De poging aal een officieel tintje krijgen, doordat iemand van de KNBB aanwezig zal zijn. Station op schots drijft over pool Een ijsschots met een Russisch station voor poolonderzoek is gisteren over de Noordpool gedreven. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat een groep mensen op deze wijze de pool passeert. Het station werd 18 maanden geleden op de ijsschots ge vestigd. Een radio-boodschap van het door stormwinden geteisterde onderzoeks- station zegt dat de schots zich nu be weegt in de richting van Groenland met een snelheid van twee kilometer per dag. Yi jf vragen over grondslagen Minister dr. G. H. Veringa van Onderwijs en Wetenschappen heeft gisteren de commissie collegegelden, rijksstudietoelagen, kinderbijslag en kinderaftrek onder voorzitterschap van prof. dr. J. E. Andriessen geïn stalleerd. De commissie-Andriessen gaat het gehele studietoelagen-beleid tot in zijn grondslagen bestuderen om uit eindelijk met voorstellen te kunnen komen voor de studiefinanciering. De Sotheby's, de wereldberoemde kunstveiling, heeft gisteren een tweedaagse verkoping van vervalsingen besloten. Deze ver valsingen van eerste edities van Tennyson, Wordsworth, Dick ens, Ruskin en andere schrijvers brachten tezamen 23.907 pond sterling (ƒ203.000) op. De vervalsingen zijn het werk ge weest van Thomas Wise, die totdat hij als een „artsvervalser" aan de kaak werd gesteld, een zeer geres- peerd man van Wise staakte zijn vervalserswerk in 1900 en werd vervolgens een ware wetenschappelijke researchman. Hij overleed in 1937, drie jaar nadat zijn vervalsingswerk ontdekt was. De vervalsingen zijn in de Vei-. Staten en Nieuw-Zeeland tentoon gesteld. Vele boeken zijn via Sothe by's naar Amerika gegaan. De han delaar El Dieff uit New York be taalde 35- pond voor een vervalsing van Tennysons Mor te d'Arthur) en 220 pond voor Ruskins' „The future of England" en 2.474 pond voor een serie brieven aan Wise. Iedereen was tevreden over de op brengst van de werken niet in het minst de „geest" van White, die nauwelijks had durven verwach ten, dat zijn vervalsingswerk twee hele vedlingsdagen van Sotheby's in Londen in beslag zou nemen! commissie is ingesteld door minister Veringa en de minister van Land bouw en Visserij, ir. P. J. Lardinois. De minister meende, dat in de com missie-Andriessen de volgende vijf vragen aan de orde dienen te komen: Is het huidige uitgangspunt, waar bij de draagkracht van de ouders een belangrijke rol speelt, juist, of dient de hulp voor de kosten van studie en levensonderhoud hiervan te worden losgekoppeld, zoals door de voorstan ders van een integrale studiekosten vergoeding wordt beoogd? Dient een eventuele loskoppeling te gelden voor alle studenten of moet hierbij een leeftijdsgrens in acht worden genomen? Verdient de verstrekking van stu dieleningen aanbeveling, waarbij niet alleen aan bursalen, maar ook aan niet-bursalen valt te denken? Kan een eventuele wijziging in het stelsel van de rijksstudietoelagen be perkt blijven tot de studenten bij het wetenschappelijk onderwijs of zal het nodig zijn, ook het voorbereidend we tenschappelijk en het hoger beroeps onderwijs in de beschouwing te be trekken? Op welke wijze kan de financie ring van de rijksstudietoelagen gere geld worden, indien de commissie- Andriessen een stelsel zou aanbeve len, dat tot hogere uitgaven leidt dan het huidige? Voorts verdient de advisering over de aanvragen voor studietoelagen de aandacht van de commissie-Andries sen, meende de minister. Hij merkte nog op, dat de bestemming van de inschrijfgelden, die direct gerelateerd ztfn aan de kosten van de voorzie ningen voor studenten, een punt van nader overleg zijn tussen het minis terie en de Nederlandse Studenten Raad. Minister Veringa drong er tenslotte bij de commissie-Andriessen op de mogelijkheid te bezien oi 1 april van het volgend jaar terimrapport uit te brengen. (Van onze correspondent) Vrijdag komt de minister raad van Euratom in Brussel bijeen. In eerste instantie zal hij zich bezighouden met de zo geheten overgangsbegroting 1968. Naar verluidt zijn de per manente vertegenwoordigers van de zes regeringen in Brus sel het over die begroting praktisch reeds eens geworden. Het ligt in de bedoeling dat het gemeenschappelijk onderzoek be perkt zal worden in die zin dat de begroting niet meer voorziet in de financiering van de onderzoekingen die thans worden gedaan op grond van bijzondere overeenkomsten tus sen Euratom en de lidstaten of'op grond van contracten gesloten tus sen de commissie met nationale or ganisaties of ondernemingen. Er blijven dan alleen de „directe acti viteiten" die plaatsvinden in de verschillende Instellingen van het gemeenschappelijk onderzoekcentrum. Tot de „indirecte activiteiten" be horen belangrijke onderzoekingen die over snelle reactoren, biologische problemen, gecontroleerde kernfu sie en dergelijke. Alle bijzondere contracten lopen 31 december van dit jaar af en zij zullen niet vernieuwd worden. De lidstaten zouden echter voor de on derzoekingen die in hun land plaats vinden de financiering daarvan zo veel mogelijk overnemen. Het tijde lijk opschorten van de „indirecte activiteiten" gebeurt in afwachting van een nieuw programma dat voor enige jaren zou moeten worden vast gesteld en van een overeenkomst tussen de zes over de nieuwe moda liteiten van de gemeenschappelijke activiteit. Er is echter geen enkele zekerheid dat inderdaad alle werk zaamheden die met ingang van 1 Januari 1968 worden stilgelegd weer zullen worden hervat binnen dat nieuwe gemeenschappelijk program- In financieel opzicht betekent het stilleggen van de indirecte activi teiten een besnoeiing van de oor spronkelijke begroting-1968 met 50 procent tot ongeveer 150 miljoen vóór j gulden. Dit bedrag toont overigens in- ook aan wat voor een omvang de projecten, die in feite buiten de ge meenschappelijke controle hebben aangenomen. De ministerraad zal het verder hebben over de toekomstige activi teiten van Euratom na 1968. Die zullen beperkt blijven tot de ge meenschappelijke centra te Ispra, Karlsruhe, Petten en Mol en voor andere werkzaamheden zal men nieuwe modaliteiten vaststellen. Het ligt voor de hand dat de minister raad het raodgevend comité voor kernonderzoek zal opdragen een studie aan het vraagstuk te wijden. Daarbij zal dan ook het voorstefl van de commissie voor het overgaan tot het oprichten van een eigen Europese centrale voor kernsplitsing kunnen worden bestudeerd. Buschauffeurs klagen over verkeersregels De buschauffeurs vinden, dat sinds de invoering op 1 januari van de gewijzigde verkeersregels het openbaar vervoer ernstig wordt tegengewerkt. De wetgever bepaal de namelijk als uitzondering op de algemene regel, dat by een bus halte niet mag worden gestopt dat dit niet meer zal gelden voor het „onmiddeliyk in- en uitstappen van passagiers." De praktyk heeft nu uitgewezen, dat de meeste auto mobilisten het woordje „onmiddel iyk" met een korreltje zout nemen. Het orgaan van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel komt deze week met een ingezonden stuk, waarin een van de vele buschauf feurs zich over deze gang beklaagt. De briefschryver komt geregeld by bushaltes, waar personenauto's staan geparkeerd en dan moet hy maar zien, dat hy aan de kant komt om zyn klanten te laten in- of uit stappen. „Dubbel parkeren betekent een overtreding en wachten tot je langs de stoep kunt komen, betekent verlies van de rytyd, die later door jakkeren weer moet worden inge haald," aldus de briefschryver. De NB.V. onderschryft de klacht van de inzender volkomen en zal het probleem onder de aandacht de autoriteiten brengen. Nieuwe uitgaven Amsterdam. De schalm len, door P. mande Zonen, IJmulden. Plezier met. sex, door Dr. A. Ellls. Alpha-boek. UI tg. Stichting Uitge verij N.V.S.H., Den Haag. Met een gastronoom door Frankrijk: Parijs, door W. H. N, van Eijkern. Uitg.: Kosmos, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9