„Rijnland" restaureert Leids Genieenlandshuis üniefcoos Volgend jaar de voorzijde Sportfederatie geeft subsidie van ƒ125.000 L.P.K.V. houdt grote driedaagse expositie DS. P. KLOEK 25 JAAR PREDIKANT Leidenaar wilde zich op de maatschappij wreken - V2 jaar geëist Noordwijker, die op Leidse agent inreed, veroordeeld tot één jaar en drie maanden WOENSDAG 6 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S 3.ut 'vjijk: Tijdens de onlangs gehouden ke|rergadering van het Hoog- meaeemraadschap van Rijnland pverden enkele belangrijke be- vÏÏïluiten genomen. Een van deze besluiten betrof de restauratie ïn4an het Gemeenlandshuis in uu.j ^eiden. K Reeds bijna drie jaren is dit cen- gezirum van Rijnlands activiteiten in estauratie. De werkzaamheden aan ron|igevels, daken en binnenplaats-gc- larnJeelte, inclusief trappehuis lopen rou^ngzamerliand ten einde. Enig sub- *eeiidie werd inmiddels, ondanks princi- e-toezeggingen nog niet ontvangen. Ie laatste tijd vroeg men zich in 2 Rijnlands kring af of het in de gege- en omstandigheden, met steeds stij gende voorfinancieringskosten, niet 2.3èter ware de voortzetting van de 1 'Estauratie tot nader orde aan te j>uden. Gelukkig was inmiddels van de iksdienst voor Monumentenzorg de ositieve toezegging ontvangen, dat g ie rijkssubsidiegelden ingaande 1968 2°nkllen gaan vloeien. Zodoende werd een et nu verantwoord geacht te beslui- l a»n tot voltooiing van de restauratie 7fio wel zo spoedig mogelijk in ver- I 9-bnd met de bijzondere hinder, die de E?g -erkzaamheden bij voortduring .voor et personeel met zich brengen. !^*Na afronding van de aanhangige lOisen, zal thans in de loop van vol- utnd jaar het zwaartepunt worden erlegd naar de voorzijde. Onder Dagieer zal de voorgevel, die in de loop 3p %r eeuwen werd verminkt, weer ge- UUeel worden teruggebracht in de lwst)aat, welke het bewaarde bouwbe- Ungtek van 1597 aangeeft. De in de vorf- 'gelt eeuw aangebrachte niet passende '6 Vtenste halve steen zal worden ver mengen, het zandsteen zal worden by- Anebakt, terwijl weer kruiskozijnen, II r viiken en klein glas zullen worden ^ingebracht. Volgens de nadere, ^>or de architect ir. Kruger te Voor- asteW in overleg met Monumenten- rdag>rg opgestelde plannen, zal het ge- 16 buw over ongeveer drie jaar geheel 1 oude luister zijn hersteld, iur;Met inbegrip van hetgeen reeds ber Wicht is en van bijkomende wer- uu%i, zoals vernieuwing van centrale erwarming en verlichting, worden a®n,t totaal-kosten thans geraamd op 1.600.000. Daarvan zal, na aftrek Lfcgujm de te verwachten subsidies, 5 k u.p/2 ton ten laste van het hoogheem - ladschap blijven. Nieuw gemaal esctDe vergadering besloot voorts in Dafeginsel tot de vervanging van het uit 152 daterende langzamerhand ver- [e,^jeten rakende stoomgemaal te Half- plaaeg- Het nieuwe gemaal zal iets oos- •alnEljjker worden gebouwd aan het ge projecteerde door Amsterdam te gra- en kanaal ten westen van de stad apotiet zogenaamde Kanaal om de ie K/est) dat de verbinding gaat vor- ikenien tussen de noordelijke Ringvaart theeën de Haarlemmermeerpolder en de 522-jnerika-haven. een reeds besta an- avcfe nieuwe zijtak van het Noordzee- jj^anaal. Er zal naar worden gestreefd i Htet gemaal 1 januari 1972 gereed te ebben. is g'De begroting voor het dienstjaar 968 werd vastgesteld overeenkomstig DElet voorstel van Dijkgraaf en hoog- eemraden. De gewone dienst van het Igemene begrotingsgedeelte sluit met ,UUIptalen aan ontvangsten en uitgaven e dr f5-584100 teSen f5.189.400 in ADVERTENTIE Zoekt (J een GOUDEN ARMBAND OF COLLIER voor f 70,- en 1100,- of f 300,- en f800,- JUWELIER v d. WATER Haarlemmersti'aat 181 HEEFT ZE. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG 1967. derhalve f394.700 meer. Door een beroep te doen op de algemene reserve (f875.159.23) tot een bedrag van f327.800 kon de begroting slui tend worden gemaakt zonder omslag verhoging. Deze blijft derhalve f21 per ha alsmede f 3 per f 100 belastba re opbrengst voor het gebouwd eigen dom. Nog geen rekening kon worden ge houden met een bijdrage uit de al gemene rijksmiddelen, zoals door de Unie van waterschapsbonden in 1963 bij de regering bepleit. Blijkens re cente uitlatingen van de minister van Verkeer en Waterstaat mag worden verwacht, dat ter zake tijdig voor de opstelling van de rijksbegroting 1969 een regeringsbeslissing zal worden ge nomen. Tijdens de vergadering ging de Dijkgraaf nader op dit laatste punt in. Hij bracht in herinnering, dat het Uniebestuur destijds gevraagd had om een rijksbedrage van 30% van de waterschapsomslag over de gehele li nie. Een interdepartementale werk groep kwam vorig jaar tot de slotsom, dat bijdragen uit 's rijkskas aan de waterschappen inderdaad op zijn plaats zijn, niet zonder meer over de gehele linie, maar alleen voor bepaal de doeleinden. Tijdens een begin van dit jaar door het Uniebestuur belegde hearing werd van vele kanten, o.m. van Rijn landse zijde, bepleit, dat de water schapswereld om beleidsredenen op de voorstellen van genoemde werk groep behoorde in te gaan, teneinde in een atmosfeer van samengaan ten gerieve van de waterschappen daarin nog de nodige geëigende modulaties te doen brengen. Realisering van het aanvankelijke Unievoorstel werd in de gegeven omstandigheden bepaald niet haalbaar en evenmin reëel ge acht. Hoewel tijdens de drukbezochte hearing niet werd gestemd, verkreeg men volgens de dijkgraaf de stellige indruk, dat een standpunt als ge schetst overwegende instemming vond, terwijl van de zijde van het be stuur de verwachting werd gewekt, dat daarmede ernstig rekening zou worden gehouden. Uit de mededeling van de minister, dat hij zich niet ver enigt met de opvatting van het Unie bestuur (bijdragen over de gehele li nie) doch met het oordeel van de in terdepartementale werkgroep (bij dragen voor bepaalde doeleinden) kan moeilijk anders worden afgeleid dan dat het Uniebestuur in hoofdzaak het aanvankelijk Unie-standpunt heeft gehandhaafd. De dijkgraaf be treurde deze ontwikkeling bijzonder. Door te zeer vast be houden aan zijn standpunt heeft het Uniebestuur het Nederlandse waterschapswezen een slechte dienst bewezen, temeer daar de dijkgraaf door contacten in de lan delijke waterschapskring versterkt is in zijn mening, dat de opvatting ten deze van het Uniebestuur daar onvol doende weerklank vindt. Door het blijven voeden van tegenstellingen met de departementale sfeer ontstaat vertraging en is de positie van het waterschapswezen duidelijk ver zwakt. De bij de Unie aangesloten waterschapsbonden zullen volgens de dijkgraaf daaruit de konsekwenties dienen te trekken. Zestig jaar kleindiersport in Lei den. Naar aanleiding van dit feit or ganiseert de LPKV een grote show pluimvee, konijnen, cavia's en kleurmuizen in de Stadsgehoorzaal op vrijdag 8, zaterdag 9 en zondag 10 december. De afdeling pluimvee bevat oa. tientallen rassen van grote hoenders dwerghoenders. Vooral de afde ling fazanten, kalkoenen en parel hoenders is uniek. De afd aierduiven bevat een veertigtal rassen in diverse kleurschakeringen Wat de afdeling pelsdieren betreft moeten van de grote rassen worden genoemd de Vlaamse reuzen en ze- erkende kleurslagen, Lotharin- en Franse hangoren van de mid- rassen, de Groot Chinchilla, Gele Installaties Het begrotingsgedeelte „waterkwa liteit 1968" sluit voor wat de gewone dienst betreft met totalen aan ont vangsten en uitgaven van f5.333.000 tegenover voor 1967 f 3.900.000. De verhoging wordt in hoofdzaak klaard door het voor het eerst in opnemen van exploitatiekosten een tweetal naar verwachting ii 2de helft van dat jaar in exploitatie komende grote zuiveringsinstallaties; te weten de van de gemeente Haar lem over te nemen installatie Waar- derpolder en de mogelijk over te ne men Leidse installatie Allemansgeest. Wegens heffing van de bijzondere ca- tegoriën (bedrijven etc.) moest thans een bedrag worden geraamd f5.33 per eenheid vervuilingswaarde tegen f3.90 voor 1967 en wegens hef fing van de overige gebouwde eigen dommen, waaronder woningen, van f 8 per f 100 kadastrale belastbare op brengst tegen f 5.85 voor 1967. Voor wat de kapitaaldienst water kwaliteit betreft werd f 12.000.000 ge raamd voor bouw van nieuwe werken c.q. aanpassing of uitbreiding bestaande gemeentelijke werken. Bezorgdheid De dijkgraaf gaf uiting aar ernstige bezorgdheid in Rijnlands kring over het lange uitblijven Voor bouw Leidse sporthal Burgemeester en Wethouders van Leiden hebben van de Nederlandse Sportfederatie bericht ontvangen, dat deze organi satie een subsidie van 125.000 verleent voor de bouw van een jwee-in-één-sporthal aan de Boshuizerlaan. Het gaat hierbij om een bedrag van 50.000 a fonds perdu en pen renteloos voorschot van f75.000. de nodige goedkeuringen van de bei de colleges van Gedeputeerde Staten op diverse Rijnlandse besluiten de sering van het uitgestippelde af- valwaterzuiveringsbeleid betreffende. Het gevolg daarvan is een bedenke lijke vertraging in de uitvoering van aantal werken, die met het oog op de urgentie dier werken niet ver- anitwoord voorkomt. Het hoogheem raadschap komt aldus in een wel zeer moeilijke positie te verkeren tegen- de gemeenten, die het reaJliseren van bedoelde werken in goed vertrou wen aan Rijnland overlieten. Toelating om met nieuwe gemalen op de boezem uit te slaan werd ver leend aan het Waterschap van de Omrin'gdfjk van de Drooggemaakte Noordpias ten behoeve van de bema ling van de Ambachtspolder, aan de Room. of Meerburgerpolder, aan de Binnenpolder onder Voorschoten, aan de .Stommeer. en Hornmeerpolder gezamenlijk alsmede aan de Haar lemmermeerpolder. Zestig jaar kleindiersport in Leiden Afsluiting van Oude Singel Niet de Oude Vest, doch de Oude Singel is met ingang van vandaag tussen de Jan Vossenbrug en de Kor te Mare afgesloten voor alle door gaand verkeer. Gelijktijdig werd het elte van de Oude Singel tussen de Jan Vossenbrug en de Oostdwars- gracht weer vrijgegeven voor het verkeer. Rouwdienst voor kardinaal Spellman De rouwdienst, die gisteravond in de St.-Patrick's kathedraal is gehou den voor kardinaal Spellman is de eerste Grieks-orthodoxe dienst in een r.-k. kerk in bijna 1.000 jaar geweest. De dienst, geleid door aartsbis schop Iakovos, Grieks-orthodoxe pri maat van Noord- en Zuid-Amerika, was de eerste sinds het schisma tus sen beide kerken in 1054. Geassisteerd door acht orthodoxe priesters hield Iakovos de half gezon gen, half-gelezen dienst die een half uur duurde. Bourgondië, Weners, Alaska's, Gouwenaars en dan de Lux met de pastelkleuren en van de kleine ras- de welbekende Hollanders in acht verschillende kleuren, het En gelse konijn b.v. Black en Tan ras sen en tientallen andere rassen. Ook de koning van de konijnen is aanwezig en wel de Rex met zijn flu weelachtige pels. De dwergkonijnen zijn ook met een groot aantal vertegenwoordigd Roodoog Pool, Blauwoog Pool en de dwergen in de kleuren blauw marter, zwart, blauw en licht blauw. De afdeling cavia's is goed verte genwoordigd met de gladharige, de borstelharige en niet te vergeten de langharige met hun beatlekopjes. De gladharige zijn er in een tiental kleuren. Kleurmuizen zyn er in verschillen de kleurvariëteiten. En tot slot zfjn er de watervogels, die geëxposeerd worden: muskuseen den, pekingeenden, Carolina, manda rijn, kwaker en diverse andere een denrassen. De expositie omvat in totaal dui zend dieren. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor de volgende exa mens: doctoraal II geneeskunde mej. B. A. von Bargen (Den Haag), mej. M. T. Göpner (Den Haag), mej. M. E. P. Hemelsoet (Oegst- geest) en de heren H. G. P. de Knocke v.d. Meulen (Leiden), H. J. Post. (Leiden), J. C. v.d. Sar (Slik kerveer), J. Th. M. Weerdestejjn (Den Haag) en E. S. Wiersma (Oegstgeest)semi artsexamen de heren D. J. Lankamp (Oegstgeest) en S. P. Ouwekerk (Leiderdorp); artsexamen heren M. Kavela (Lei den). M. C. Rasker (Oegstgeest) en T. W. J. Schulpen (Den Haag); doc toraal Ned. recht de heer F. B. Bergh, (Breda)propaedeutisch Godgeleerdheid mej. A. M. Heere- ma (Haren Gr.) ADVERTENTIE Alléén als er Jniekaas op staat, sta ik in voor de kwaliteit Wie kan het beter weten Onze kaasbaas is onze keurmeester en keurt de kaas voordat ze naar de winkel gaat. A I I e e n de Kaas Unie kent zo'n scherpe controle en selectie. A 11 e e n de Kaas Unie garandeert u "daarom de leeftijd èn de kwaliteit van de kaas! Uniekaas da's de beste kaas! Het is woensdag 20 december een kwart eeuw geleden, dat de Leidse hervormde predikant ds. P. Kloek in het Groningse Visvliet zijn predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Zeventien jaar in tie Sleutelstad ZIE TOE dat u werkelijk Ds. Kloek, die in het Leidse kerke lijke leven, mede door zyn oecume nische activiteiten, een bekende fi guur is, heeft het grootste deel van deze 25 jaar in de Sleutelstad door gebracht, t.w. zeventien jaar. Op 30 april 1950 verbond hij zich in de Pie terskerk aan zijn Leidse gemeente, waar hij beroepen was in de vacature van wijlen ds. D. Kuilman. Met de komst van ds. Kloek naar Leiden, waar hem de hervormde wijkgemeen- te „Staalwijk" tot arbeidsveld werd gegeven, had deze wijkgemeente na een vacaturetijd van twee jaar, weer een eigen wijkpredikant. Ds. Kloek deed zijn intrede in Leiden met een predikatie over Efeze 3: 17b-19 „Ge worteld en gegrond in de liefde, zult gij dan, samen met alle heiligen, in staat zijn te vatten hoe groot de breedte, en lengte en hoogte is en te kennen de liefde van Christus, die de kennis te boven gaat, opdat gij ver vuld wordt tot alle volheid Gods". De nieuwe predikant, die deze dag niet met een afgebakend programma wenste te komen, sprak de verwach ting uit. dat gemeente en predikant zich zouden vinden in de diepgewor telde liefde van Christus en aldus sa- mensprekend en samenluisterend de volheid Gods zouden leren verstaan. Ds. Kloek, die in 1916 werd gebo ren, was na zyn theologische studie eerst korte tijd als hulpprediker werkzaam in het Rotterdamse Feije- noord, om op 20 december 1942 de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk van Visvliet te aanvaarden. Vier jaar later vertrok hij naar Wln- desheim (O). Na deze gemeente we derom vier jaar als predikant te heb ben gediend verwisselde hij deze standplaats met Leiden. Hoewel ds. Kloek, die sterk oecumenisch denkt, de centrale figuur is in de wijkge- De conclusie omtrent de gedra gingen van een 22-jarige verdachte uit Leiden was eenvoudig: te hoog gevlogen. De jeugdige „hoogvlie ger" strooide kwistig met giro-kaar- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN M. Harms; Paul Arthur Carl, P. T. Zijlstra en E. Haighton. OVERLEDEN A. Rozier, 71 jr., wed. van S. P. Verhoog, 86 j zoon; P. vai E. S. Rodewijk, 75 jr., R. Hagen, 76 Jr., wed. van M ten rond, die hem aanvankelijk heel wat „voordeeltjes" opleverden. Een groot magazijn in Leiden .mocht" hem tot de min of meer vaste klanten rekenen. Vandaar dat de dagvaarding tegen de jongeman diverse bedragen bevatte, waar hij in het bedrijf, met de (on gedekte) cheques als betaalmiddel, goederen had gekocht. Dat was niet het enige feit, waarvoor de Leide- zich voor de Haagse rechtbank had te verantwoorden. Verdachte had nl. ook een portefeuille met f 175 gestolen, toen hij bij een ken- op visite was. Hy had ook nog kans gezien om in het magazijn, hy dan zijn „inkopen" deed, cheques verzilverd te krijgen. Volgens mededeling van verdachte had hy de feiten gepleegd als een soort wraakneming op de maatschap pij. „Daar kon dat bedrijf en zeker de kennis van wie u de portefeuille hebt gestolen toch niets aan doen," veronderstelde de president van de rechtbank. De officier van Justitie vond het een weinig belovend beeld dat verdachte gaf. Hij eiste zes maanden gevangenisstraf met af trek en voorwaardelijk ter be schikking stelling van de regering. De verdediger, rar. W. B. H. Hes- kes, zette uiteen, dat verdachte wel iswaar uit een goed milieu afkom- is ,maar door allerlei moeilijk heden op het verkeerde pad is ge raakt. Hij vroeg verdachte nog één kans te geven. Vonnis op 19 december. f Sinterklaas feliciteert (onderscheiden) jubilaris De heer P. J. Schouten her dacht gisteren het feit, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad van de N.V. Ned. Rotogra vure Maatschappij. Hij ontving bij deze gelegenheid de zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De ko ninklijke onderscheiding werd hem opgespeld door de Leidse burgemeester, mr. G. C. v. d. Willigen. De jubilaris, die op 15-jarige leeftijd als monteur bij de Ro togravure kwam en na de oor log op het bedrijfskantoor te werk werd gesteld, kreeg boven dien de bij deze onderscheiding behorende draagmedaille alsme de een portefeuille met inhoud. Deze stoffelijke blijken van waardering werden hem aange boden door een van de directeu ren van de Rotogravure, mr. S. C. H. Coebergh. De directeur noemde de wijze waarop de heer Schouten met de relaties van de Rotogravure omgaat, zeer prij zenswaardig. Bovendien prees hij de jubilaris om zijn gevoel voor nauwkeurigheid De heer Schouten werd voorts verrast met een draagmedaille en een oorkonde van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Voor hem waren er ook tal van persoonlijke geschenken. Het jubileum van de heer Schou ten trok zoals de foto laat zien ook de aandacht van Sint Ni- colaas. (Foto L.D./Holvast.) meente „Staalwijk", richt zijn blik zich tevens op het apostolaat in ge heel hervormd Leiden, waartoe zijn huidige „post", die van praeses van de Centrale Kerkeraad, hem voldoen de gelegenheid biedt. Trouw in de verzorging van het pastoraat, hebben vooral de zieken en bejaarden zijn voortdurende aandacht, waarbij hij zijn echtgenote, die 'n vooraanstaan de plaats inneemt in de Hervormde Vrouwendienst, steeds trouw aan zijn zijde vindt. Naast zijn zilveren ambts jubileum, herdenken ds. en mevrouw deze dagen ook hun zilveren hu welijksfeest (8 december). Ter gelegenheid van het ambtsju bileum biedt de wijkgemeente „Staal wijk" ds. Kloek donderdag 14 de cember van 7.30 tot 10 uur in het wijkgebouw „Staalwijk" een receptie aan. Op zondag 17 december hoopt de jubilerende predikant voor te gaan in de dienst van 10 uur in de Vredes- kerk. Ook na deze dienst, die in het teken van dankbaarheid voor beide jubilea zal staan, is er gelegenheid ds. en mevr. Kloek gelukwensen te bieden. GAAT CITO STALLING WEER OPEN? Zoals bekend heeft het Leidse raadslid, mr. M. L. Kuyt (P. v.d. A.) zich enige tijd geleden met enkele vragen tot het College van B. en W. gericht inzake de sluiting van de Cito-rijwielstalling aan de Stations weg en gerichte surveillances door de politie. In hun antwoord delen B. en W. thans mee, dat enige tijd geleden een plan is opgesteld tot stichting van een open fietsenstalling op het Schut tersveld. De uitvoering van dit plan Is echter voorlopig opgeschort, om dat de kans niet Is uitgesloten, dat de Cito-stalling weer voor het publiek zal worden opengesteld. De nabij het station onbeheerd ach bergelaten fietsen en bromfietsen worden regelmatig verwijderd. In de loop van dit jaar werden enige hon derden van deze voertuigen naar het bureau van politie overgebracht. Zo nodig zullen ook in de toekomst der» gelijkè acties worden ondernamen. Doordat de opberggelegenheid van het bureau van politie onvoldoende is, is het optreden tegen het gesignaleer de euvel echter helaas aan een ze kere beperking onderworpen. De aandacht van het politieperso neel, zo schrijft B. enW. blyft geves tigd op het hinderlijk en gevaarlijk neerzetten van fietsen op het Rapen burg. Ook hier werden in de afgelo pen tijd enige malen fietsen door de politie verwijderd. Bij bijzondere universitaire gebeur tenissen wordt met enige soepelheid opgetreden. Verdere uitbreiding van de gerichte surveillance, hoe gewenst ook, stuit, In verband met de tegenwoordige personeelsbezetting, op moeilijkhe den. De burgemeester is evenwel be reid bedoelde surveillance van tijd tot tijd te doen geschieden. Hierbij dient echter wel te worden bedacht, dat dit gaat tenkoste van andere eveneens essentiële surveillance- taken. Reeds sedert september 1964 wordt in Leiden regelmatig toezicht uitge oefend op de Inrichting van brom fietsen. Van de vele in beslag geno men bromfietsen, die wat betreft in richting niet aan de gestelde eisen voldeden, bleek niet meer dan 1 stuurafwijkingen te vertonen. Rijbevoegdheid voor vijf jaar ontzegd De rechtbank in Den Haag heeft een 45-jarige sloper uit Noord wijk veroordeeld tot één jaar en drie maanden gevange nisstraf met aftrek van voor arrest en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar alsmede verbeurd verklaring 'van zijn vracht auto. Veertien dagen geleden stond hij terecht wegens het toebrengen van lichamelijk letsel en het besturen van een auto. terwijl hem daartoe de bevoegdheid was ontzegd. De man had op de Haarlemmerweg in Leiden geen gevolg gegeven aan het stopteken, dat hem door een hoofd agent van politie was gegeven. Aan vankelijk remde hy af, maar dich terbij de politieman gekomen gaf hij vol gas, waardoor deze op de motor kap kwam. De agent liep verwon dingen op. Verdachte bleek 17 fles jes bier te hebben gedronken. Aan vankelijk had zijn zoon gezegd de auto te hebben bestuurd, maar la ter werd verdachte door de politie gearresteerd. De officier van Justitie had twee weken geleden tegen verdachte één jaar en zes maanden gevangenis straf geëist met aftrek van voorar rest, twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en verbeurdverkla ring van de auto.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3