LEIDSCH DAGBLAD Het gaat in beter dan Nederland het lijkt Wetsontwerp tegen afluisterapparaten JAMIM MINISTER DE BLOCK ?roduktie rijf pet. yestegen Meeste Duitsers voor Canada tiveetalm Ontvoerd jongetje nog niet gevonden Twaalf koeien dood in Leiderdorp ipgericht 1 maart I860 WOENSDAG 6 DECEMBER 1967 No. 31451 recteur: E. A. E. van Dishoeck hoofdredacteur: J. Brouwer I DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bU vooruitbetaling?losse nummers ƒ0,25 Witte Singe) 1, LeldeD - Giro no 57055 Telefoon Directie eD Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Utrechtse correspondent) De conjunctuur in Nederland staat er aanmerkelijk gunstiger IDor dan oppervlakkig lijkt. Het (bijna) afgelopen jaar is de roduktie in Nederlandse bedrijven met 5 procent toegenomen. |e arbeidsproduktiviteit is vermoedelijk in 1967 gestegen met procent, terwijl ook de investeringen in particuliere bedrij en een voortgaande stijging te zien gaven. Ier vergelijking: de afgelopen 10 jaar is de arbeidsproduktiviteit Wlijks met gemiddeld slechts 3'/2 procent toegenomen. In de jaren J ging tweemaal een kentering in de economie gepaard met een iherpe daling van de investeringen. De prijsstijging in 1967 blijft rrmoedelijk 1 a l'/z procent onder het geraamde 4% procent, waar- ior de reële loonstijging zeker 1 procent hoger uitvalt dan voorzien. ren duidelijk gezien, dat een te snelle stijging van de consumptie ten koste gaat van de investeringen, die onze toekomstige groei moeten waarbor gen, aldus ir. Bosma. tend gemaakt in zijn rede voor de lamenlijke algemene ledenvergade- 1©I$ van hek Cen'traa^ Sociaal Werk- ^..Jersverbond en het Verbond van 5tJ6öerlandse Werkgevers. Minister De IS lick gaf te kennen- er rouwiS te zijn, wat de periode van super - Watgconjunctuur, zoals die tot voor én dift heerste, wat is afgezwakt. Hij 't- de te verwachten, dat zulk een fectègeonjunctuur ook niet meer zou UW jugkeren, maar dat men zich veel uw) moet instellen op een ontwikke Wg, die lijkt op de situatie zoals die ver.idaag bestaat. or'si Sparen i®Ainister De Block waarschuwde, winsten in de bedrijven niet mogen worden verkleind. De rknemers moeten tegelijkertijd er betrokken worden bij het vor- ah van besparingen. De minister it voor duurzaam sparen, maar Bt blokkeringen, die teveel uitdruk- Ijk zouden worden afgedwongen, h de hand. Sprekende over een po- ek van expansie, merkte hij op, het gros van de Nederlandse be- 'Olijven klein is en soms zelfs veel te ^nJn. De vorming van grotere eenhe- 'Clxji zal noodzakelijk zijn, omdat die itere markten kvmnen bewerken, CStókoper produceren en de kwaliteit de leiding verhogen. Structuur - J S C Ha-nderingcn, die van deze schaal- fgroting het gevolg zullen zijn ko- pata nu de super-hoogconjunctuur sr is pijnlijker aan, met name 2 flf&r de ontslagen die daarmee ge- kunnen gaan. Minister De >r^eróck zei, gaarne de helpende hand bieden als het om tijdelijke grafP Saat. die een branche weer in graf rechte spoor kan helpen. Hulp, ramf zou neerkomen op protectie en pgjqlcriminatie, wees hij echter af om- in eeg-verband zal worden vast- jiouden aan internationale open- jjgojd en een vrije concurrentie. 250 f :es, w 25oj Lonen 250 è.S.W.V-voorzitter ir. J. Bosma RES' in zijn rede, dat de wenselijke FeJjging van de lonen volgend jaar er semv? '<^ie 20 dicht mogelijk bij de pjging van de produktiviteit ligt. Op per moment doet volgens hem een op- ier fljrking opgeld, dat de stijging van ANS, consumptie niet teveel moet wor- afgeremd omdat anders de ver- nerfe economische groei in gevaar zou pgr jnnen komen. Het kan best zijn, dat 4 pai allerlei economische theorieën aan litefee opmerking ten grondslag liggen, we hebben in de ^'WEERBERICHT Vu en dan een bui ïüei Bilt verwacht van heden- tot -vond opklaringen, maar ook en dan een bui, later mogelijk met ,0" teel of natte sneeuw. Matige tot ,!luvluchtige noordwestelijke wind. Iets C;r met vannacht in het binnen- plaatselijk lichte vorst. STKJ (opgemaakt om 11.40 uur) r iai 7 DECEMBER i op: 8.33 uur; onder: 16.30 uur. tan op: 13.17 uur; onder 23.02 uur. water te Katwijk te 7.18 en te 2.57 en 15.22 „Oder-Neisse-lin ie" Drieënvryftig procent van de vol wassen bevolking van West-Duits- land en West-Berlün zou voorstan der zijn van erkenning der „Oder- Neisse-Linie" als Duitse oostgirens als dit zou leiden tot verbetering van de betrekkingen met de Oost- europese landen. Dit blijkt uit een opinieonderzoek dat een demoscopisch instituut heeft verricht voor het radiostation Süd- westfunk in Baden-Baden. Tegen erkenning sprak zich 33 procent der ondervraagden uit. Uit hetzelfde onderzoek bleek dat 90 procent der ondervraagden voor rechtstreekse besprekingen tussen Oost-en West-Duitsland is ter ver betering van de menselijke betrek- kingen. Drieenvijftig procent der ondervraagden achtte hereniging van beide delen van Duitsland mo gelijk in de afzienbare toekomst (30 jaar), 51 procent geloofde dat de Bondsrepubliek eens de Duitse Democratische Republiek zal moe ten erkennen, 33 procent had geen mening. Miljarden Hij, wilde in de lonen ook de sociale verzekeringen betrekken. Hij vond het „altijd een hachelijke zaak een kritisch geluid te laten horen over deze kostenstijging". Maar een kri tisch geluid wil niet zeggen, dat de kwaliteit van de voorzieningen wordt aangetast. Alleen vroeg hij zich af of wel het maximum rendement wordt verkregen uit de vele miljarden, die jaarlijks door die sociale voorzienin gen ter beschikking komen. Hij vroeg zich af of het kostenbesef wel vol- Einde aan actie Britse spoorweg personeel De langzaam-aanactie bij de Britse spoorwegen is vanochtend vroeg ge staakt, nadat minister-president Wil son de vakverenigingsleiders een voorstel had gedaan. De leiders van de Spoorwegvak bond zeiden, dat hun 30.000 leden on middellijk weer normaal zouden gaan werken. Het besluit om een einde te maken aan de zondag begonnen actie werd genomen, nadat de vakvereni gingsleiders de gehele nacht in con ferentie bijeengeweest waren. Vanmorgen is in een communiqué meegedeeld dat een conferentie on der voorzitterschap van de minister van Arbeid Gunter zal spreken over de personeelsbezetting van de treinen en over het probleem van de werving en de promotie van het locomotief- personeel. Volgens de overeenkomst zal de spoonvegbond ook steeds weer worden geconsulteerd bij toekom stige besluiten ten aanzien van de personeelsbezetting van treinen. Een ontwerper uit het Fran se Rijssel, Avital, heeft iets nieuws op modegebied bedacht, dat ze ker wel zal inslaan. Hij ontwierp kousen, die op de hoogte van de kuit het sterrebeeld van de draagster vertonen. De dame op de foto draagt de „sterrenbeel den" van de Maagd en de Leeuw op haar kuiten. --t°<Dlt nummer bestaat uit 18 pagina's doende aanwezig was bij al degenen, die bij die besteding van die enorme sommen zijn betrokken. En als er nieuwe urgente zaken aan de orde worden gesteld vindt hij het tijd, dat eens word overwogen of minder be langrijk geworden zaken niet kunnen vervallen of worden beperkt. Frans en Engels CJ Premier Pearson van Canada heeft bij het parlement een rapport inge diend waarin wordt voorgesteld Ca nada geheel tweetalig te maken en culturele betrekkingen tussen do Frans en Engels sprekende bevol kingsdelen te bevorderen. Beide talen moeten in het parlement, rechtban ken en overheidsdiensten officieel worden. Canada telt 20 miljoen inwoners, van wie 6 miljoen Frans spreken. Tot dusver was Frans alleen in Quebec, v;aar 80 procent van het Frans spre kende deel woont, officieel erkend. Voorgesteld wordt om in elke provin cie waar tien procent Frans spreekt, deze taal officieel te maken. Franse geestelijkheid helpt vader KIDNAPPERS AMATEURS? (Van onze correspondent in Parijs) Van de kidnappers, die maandag middag in Versailles de 7-jarige Em manuel Mailliard deden verdwijnen, heeft de Franse politie nog altijd geen enkel spoor teruggevonden. De vader van het jongetje heeft zich tot de geestelijkheid gewend met het ver zoek medewerking bij de opsporing van zijn zoontje te willen verlenen. Na die stap werd de ontvoerders via radio en pers meegedeeld dat zij zich tot iedere pastoor in Frankrijk konden richten om, onder garantie geheimhouding, te bemiddelen voor de uitbetaling van het losgeld (20.000 franken)dat zij van de heer Mailliard in een anonieme brief maandag hadden geëist. De wanho pige ouders van het Jongetje hebben de kidnappers eveneens verzocht hun zoontje, dat aan astma lijdt, extra goed te willen verzorgen. De Franse politie houdt er reke ning mee dat het bekendworden van de ontmoetingsplaats, waar de los prijs voor de zevenjarige ontvoerde V ulkaanuitbarsting Zuidpooleiland door bewoners verlaten Chileense, Argentijnse en Britse onderzoekers moesten gisteren in aller ijl het kleine eilanl Deception in het Zuidpoolgebied verlaten, om te ont snappen aan een vulkaanuitbarsting. Naar verluidt liggen drie schepen voor de kust van het eiland aan de punt van het Antarctisch schierei land om de mensen van het eiland op te pikken. Emmanuel moest worden gedepo neerd, het leven van de jongen in ge vaar heeft gebracht. Amateurs De politie gelooft dat alleen een amateur een dergelijke kleine los prijs van 20.000 frank (ongeveer 15.000 gulden) zou vragen. De ont voerder wist ook niet wie het jonge tje of diens ouders waren. In de brief dat hij de vader zond werd tenminste gen enkele naam genoemd. Verder is de ontmoeitingsplaats een druk punt i de stad en zou dan ook nooit door ;n ervaren misdadiger zyn uitgeko- sn, aldus de politie. De ouders van Emmanuel hebben verklaard dat hun zoontje astma heeft en steeds speciale behandeling nodig heeft. Zij deden in de pers een beroep op de ontvoerder het jon getje terug te geven. De politie gaat ervan uit dat de ontvoerder net zo lang in de villabuurt bleef tot hy een geschikt slachtoffertje ergens een hek zag binnengaan. De 7-jarige Emmanuel Mail liard, die maandag op enkele 10- tallen meters van zijn huis ont voerd werd. Na innemen van verkeerde pillen Vermoedelijk door het van verkeerde medicijnen zijn sinds gisteravond 12 koeien doodgegaan op het bedrijf van veehouder A. Bal kenende, wonende Mnnnikenweg 4 in Leiderdorp. Zover bekend, zou den verkeerde leverbotpilien, gele verd door een Alkmaarse firma, zijn gebruikt. Naar het zich laat aan zien zullen nog enkele koeien bezwij ken. De heer Balkenende heeft een veestapel van 50 koeien. Terwijl haast iedereen nog met zijn gedachte bij het Sint- Nicolaasfeest was, werd op de Dam begonnen met het opzetten van de grote kerstboom, het ge bruikelijke geschenk uit Noorwe gen. VADER MET 2 DOCHTERTJES VERONGELUKT De 30-jarige M. Bongers uit Weert is gisteravond met zyn auto op de Roermondseweg in Weert frontaal in botsing gekomen met een Duitse vrachtauto met aanhanger, die door een remmanoeuvre op de linkerhelft van de weg was gekomen. De heer Bongers werd op slag gedood, evenals zyn twee kinderen, Els (5 jaar) en Maryke (4 jaar). Het waren de enige kinderen uit het gezin Bongers. De heer Bongers kwam terug van een St.-Nicolaasbezoek aan zyn ouders. ADVERTENTIE Voor goed auto-onderhoud Bescherming van privéleven (Van onze Haagse correspondent) Het afluisteren van gesprek ken met technische apparatuur wordt strafbaar. De regering heeft daartoe gisteravond een wetsontwerp ingediend bij de Tweede Kamer. Ook het re clame maken voor afluister apparatuur zal strafbaar wor den gesteld. Het ontwerp is in grote trekken gelijk aan het eind vorig jaar ingediende ontwerp betreffende het tele foongeheim. De ministers De Jong, Polak en Beernink schryven in een toelichting dat zy haast willen maken met een regeling, omdat er steeds volmaakter apparatuur in de handel komt, die het privéleven aantast, mede door de als gevolg van de massaproduktie re latief lage pry zen. De bepalingen gel- Gevangenis Zes maanden gevangenisstraf of twintigduizend gulden boete staat op het afluisteren van gesprekken in een woning of een besloten lokaal of -erf, anders dan met toestemming van een van de deelnemers. Gebeurt dit op andere plaatsen, b.v. langs de openbare weg, dan kunnen overtre ders worden gestraft met ten hoog ste drie maanden gevangenis. Invoer, vervaardiging, in voorraad hebben en afleveren van de afluister- en op- néemapparatuur zal niet strafbaar worden, omdat de apparatuur ook voor aanvaardbare doeleinden wordt gebruikt (stetoscoop- babyfoon enz.). Op het maken van reclame zal twee maanden gevangenisstraf komen te staan of 400 gulden boete. Voorts zal worden verboden het aanbrengen van een apparaat om een gesprek weder- rechtelyk af te luisteren of op te ne men en het gebruiken van kennis die werd verkregen door het afluisteren. Het ontwerp verbiedt ook het kenne- lyk misbruik: een werkgever zal b.v. niet stiekum zyn personeel meer mo gen afluisteren. Uitzonderingen Het ontwerp somt ook een aantal uitzonderingen op. Zo beschouwen de ministers de mogelykheid tot het af luisteren en opnemen van ook ande re gesprekken dan telefoongesprek ken als een onmisbare bevoegdheid, als deze worden gevoerd door perso nen die „door subversieve activiteit ten de veiligheid van de staat be dreigen". De toepassing van dit mid del komt overigens op praktische gronden slechts in uitzonderingsge vallen in aanmerking. Aanwyzigingen hiertoe dienen te worden gedaan door de premier, de minister van Justitie en de minister van Binnenlandse Za ken persoonlyk. ADVERTENTIE ©ucl (2ÏUei4Wb Gisteren is aan de Sor- bonne de cursus van middel baar onderwijs geopend ten behoeve van meisjes, de nieu we instelling, die aan de gees telijkheid zoo groote ergernis geeft. (Advertentie) Specialiteit van tochtbeveiliging. Bij het naderen van den winter ves tigt de ondergetekende de aandacht op het uitstekend middel tegen tocht. Daar de ze tochtbuizen door hem reeds bij onderscheidene fa- mili'èn geplaatst zijn en vol doen, durft hij ze gunstelijk aanbevelen. A. Boekwijt, Rapenburg.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1