Marianne Hilarides maakte gave rentree Huldiging beeldhouwer Mari Andriessen (70) Geheel geslaagd concours Diocesane Muziekbonden Nog vele raadsels rond „Tulip Meesterschap betoond Eregeld toegekend Soekarno heeft huisarrest PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 4 DECEMBER 1991 j „Odette-Odile" in Zwanenmeer (Van onze kunstredactie) Met een technisch uiterst gave vertolking van de dubbelrol Odette-Odile in het Zwanenmeer heeft Marianne Hilarides za terdagavond in het Scheveningse Ciscustheater bewezen, dat zij nog steeds, voorzover het de klassieke stijl betreft, de be langrijkste danseres van Nederland is. Na jaren bij Franse en Italiaanse groepen te hebben gewerkt en zich in Nederland slechts een enkele keer te hebben laten zien als Swanhilda, 6tond ze nu voor het eerst weer in een grote produktie, en dan nog wel in een rol dlie zowel technisch als expressief zeer veeleisend is. Ze heeft die krachtmeting met zichzelf over tuigend gewonnen. Techniek is altijd haar sterkste kant geweest, dat bleek het in deze voorstelling van het Nationale Ballet nog steeds te zyn. In perfecte balans komt ze neer uit haar sprongen, schijnbaar moeiteloos slaat ze de fou- ette's eruit, elke beweging, ieder ge baar is zorgvuldig afgewerkt. Ze wekte wel de indruk zich in en kele soli nog wat (in te houden, maar ook als zij de voorzichtige kant kiest, is het een lust haar aan het werk te zien. In de ,,Duette" wist ze zich ge steund door Sylvester Campbell, voor Schrijver Mihaljow in hongerstaking De Zuidslavische schrijve^ Mihaljo Mihaljow. die een gevangenisstraf van drieëneenhalf jaar uitzit wegens „verspreiding van vijandige pro paganda", is in hongerstaking ge gaan. Zijn moedere die dit meedeelde, zei dat haar zoon had geklaagd over slechte behandeling in de gevange nis in Pozarevac, ongeveer 80 km van Belgrado. Hy krijgt geen boeken en sigaretten en zijn cel is niet ver warmd. De autoriteiten hadden ge weigerd haar zoon als politiek ge vangene te behandelen. Mond- en klauwzeer in Engeland Kivart miljoen stuks vee afgeslacht Het aantal door mond- en klauw zeer besmette dieren dat in Engeland geslacht moest worden ten gevolge van de rampzalige epidemie van mond- en klauwzeer is gestegen tot een kwart miljoen stuks. Het Engelse ministerie van land bouw heeft meegedeeld dat 51 nieuwe gevallen geconstateerd werden in Cheshire, Shropshire en Denbigshi- re, waardoor het aantal getroffen boerderijen gestegen is tot 1456. De Belgische minister van Land bouw heeft vandaag alle veehouders verzocht hun vee de verplichte jaar lijkse inenting onmiddellijk te laten geven vanwege de zeer ernstige be dreiging door de mond- en klauwzeer epidemie in Engeland. De Argentijnse ambassadeur in Spanje heeft de be richten, volgens welke Argentinië wellicht de oorzaak zou zijn geweest van het uitbreken van de mond- en klauwzeerepidemie in Engeland, te gengesproken. Marianne Hilarides ie de rol van Prins Siegfried nau welijks meer gehesmen heeft. Dat werden de scènes waarin zij haar meesterschap volop toonde. Toch besteedde zij ook de uitdruk kingsmogelijkheden van haar rol veel aandacht. Vooral in de tweede acte zette ze een Zwanenkoningin neer die in haar lijden heel aandoenlijk was. Dirigent André Presser, het Neder lands Begeleidingsorkest en partner Sylvester Campbell vingen haar als dat een enkele keer nodig was, prach tig op. De psychische druk die een derge lijke rentrée met zich brengt in aan merking genomen, zijn die paar klei- oneffenheidjes haar nauwelijks te rekenen. Marianne Hilarides deed zich kennen als de meest ideale vertolster van de rol waarover het Nationale Ballet op het ogenblik de beschikking heeft. Annette Kolb -97- overleden In München is gistermorgen op 97- jarige leeftijd overleden de letterkun dige Annette Kolb, die zich gewijd heeft aan de Frans-Duitse toenade ring. Annette Kolb was van Duitse afkomst en genaturaliseerd Francai- se. Zij was lid van de Academie van Wetenschappen en Literatuur van Madnz, van de Beierse Academie van Schone Kunsten en van de Duitse Academie van wijsbegeerte en poëzie. Sinds 1952 was zy tevens lid van de Pen-club van de Bondsrepubliek. ADVERTENTIE SCHOENEN B REESTRAAT 165-167- LEIDEN Prijs voor Gunliild Krislensen De culturele prys van de gemeente Arnhem voor dit jaar is toegekend aan de kunstenares Gunhild Kristen sen te Oosterbeek; de ury kwam tot haar besluit op grond van de over weging dat het oeuvre van Gunhild Kristensen in zijn totaliteit overtui gend bewijs geeft van haar creativi teit in verscheidene technieken zo wel in de glasschilderkunst het glas in beton, als in de tapijtkunst. Het 110 vierkante meter grote ta pijt dat het comité „Geschenk Stad huis Arnhem" het gemeentebestuur zal aanbieden en een plaats krijgt in de raadszaal van het nieuwe Arn hemse gemeentehuis werd door haar ontworpen. 300 vrouwen werken er al een jaar lang aan. De uitreiking van de onderschei ding zal plaats vinden donderdag avond 21 december op het Stad- „Boeiende levensgezel" „We zijn in deze Vleeshal bijeen om het verjaardagfeest van Mari Andriessen te vieren. Uit het gehele land zijn kunstenaars en vrienden van de jarige naar Haarlem gekomen, omdat zij hem door beeldhouwwerken als door persoonlijke kennisma king waarderen. Wat doen we op een verjaardagsfeest? Niet spreken, wel musiceren, plezier maken en cadeaus geven''. Aldus richtte Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cre- mers zich zaterdagmiddag tot de vandaag 70 jaar geworden beeldhouwer Mari Andriessen. En hij vervolgde: „Het eerste cadeau van het gemeentebestuur is deze receptie en het tweede de inrichting van een eretentoonstelling". Later bood burge meester Cremers twee zilveren kandelaars aan. Op en top Haarlemmer Mari Andriessen had tevoren ge zegd „dat het verboden zou zijn te spreken". Hieraan kon men zich na tuurlijk niet houden. Vier sprekers richtten zich in waarderende woor den tot Mari Andriessen. Burgemees ter Cremers zei dat Haarlem trots is op de jarige, van wie ook zoveel werk in zyn geboortestad vertegen woordigd is. Dankbaar is Haarlem voor het verzetsmonument aan de Dreef. Verder noemde de burgemees ter het werk, dat ter herinnering Frederik van Eenden het beeldje van de schilder H. F. Boot, dat volgend jaar geplaatst zal worden, de beelden van de Gra ven van Holland in de Pandpoort In Stadsgehoorzaal j De keuze viel weer op Leiden. Was het de twee vorige week einden de Alg. Unie van Muziekverenigingen, die in de Stads gehoorzaal haar festival vierde, nu was het zaterdag en zondag, middag en avond, de R.-K. Bond van (zes) Diocesane Muziek bonden. Voor deze is organisatorisch opgetreden de R.-K. Bond van Muziekgezelschappen in Zuid-Holland, met plaatselijke assistentie van de Kath. Harmoniekapel en van de Franciscus- band in Leiden. De korpsdeelneming berust op aanwijzing op grond van de binnen de eigen bondswedstrijden verkregen re sultaten en op een systeem van redelijke verhouding. Een van de juryleden heeft zich hier beslist thuis gevoeld: Eduard Flipse! De twee an deren waren J. H. Claessens van het Brabants Conservatorium in Tilburg en J. P. Laro van de Mariniers. Burgemeester mr. v. d. Willigen en wethouder Menken maakten een goed Wetenschappelijk onderzoek voor bestrijding „zuur" in de tulpen (Van bloembollenmedewerker) Dr. B. H. H. Bergman en drs. J. C. M. Beijersbergen, wetenschappelijke onderzoekers bij het Laboratorium Bloembollenonderzoek in Lisse, hebben in de witte huid van tulpen stof ontdekt, die de duurste en geniepigste parasiet van tulpen, „het zuur", doodt. „Nu wordt allereerst het grote probleem aangepakt of deze „Tulipaline" bruikbaar voor de prak tijk kan worden gemaakt en dan gaan we, Nobelprijzen winnen", aldus drs. Beijersbergen. „Er zitten er wel tien tulpen. We weten nog hoegenaamd niets en vermoeten nu op een ter- in de planten te zijn gestoten, even ingewikkeld is als het kan keronderzoek". Men kan zich voorstellen, dat de te lers en exporteurs van bloembollen met ongeduld kijken naar „het Labo ratorium", dat hen misschien kan verlossen van een aantasting van de tulpen, die kapitalen aan arbeidsloon verslindt. Een jaar of tien, vijftien geleden wist men reeds, dat er in tul pen een ziekte was, en vooral in de vroege, die het binnenste wegvrat. Waar en wanneer de ziekte de kans heeft gekregen zich zo te verspreiden is niet bekend. Indertijd waren veel kwekers nog niet °P de hoogte van „het zuur", waarvan de naam ont leend is aan de wat zurige banaan achtige geur. Men stond voor een raadsel. Pro fessor Van Slogteren heeft reeds meer dan eens zijn verwondering uitgespro ken over de opmerkingsgave van nauwgezette bloembollenkwekers. Drs, A. F. G. Slootweg, die bij zijn vele werkzaamheden ook dit probleem te behandelen kreeg, heeft hiervan ge bruik gemaakt. Met de kwekers is men naar een mogelijke oorzaak gaan zoeken. Een van de opmerkelijkste fei ten was, dat men een verschil in zuur aantasting ontdekte, die moest zijn veroorzaakt door later rooien. Een stijgende bodemtemperatuur gaf de zuurschimmel, Fusarium Oxysporum, kans zich snel te ontwikkelen. Drs. Slootweg stelde een kaart met aanwijzingen samen, die de benaming „Gele kaart" kreeg. Wie de maatre gelen uitvoerde, kon het zuur aardig binnen de perken houden. Dieper onderzoek Nadat drs. Slootweg zich alleen met de aaltjes ging bemoeien en dr. Berg man zijn taak overnam, konden de onderzoekingen worden verdiept. Proe ven met de reacties op verschillende bodemtemperaturen in nauw afgeba kende perioden leerden, dat tulpen met geen mogelijkheid zuur werden zo lang de huid dik en wit was. Zo bauw hy bruin werd, zag men zuur komen. Dat klopte met de waarne mingen in de praktijk. Het bruin wor den van de huid gebeuprt zo om streeks de tijd, dat de bollen rijp zijn. Het verschil in de hoeveelheid zuur- aantasting tussen gedeelten van par tyen, die eerdeir werden gerooid dan andere, was opmerkelijk. Gezien het feit, dat de zuurschimmel zich sne ontwikkelt in warmte en vochtigheid was dat wel ongeveer juist, maar in de huid, die men moeizaam heeft kun nen isoleren uit de witte huid. Het is een deel van een molecule, dat apart zeer giftig is, maar in de molecule niet. Men noemde de stof „Tulipa line". In Lisse zijn de onderzoekers nog helemaal niet zeker van hun zaak. De gifstof is bekend, de chemische for mule staat vast, maar wat moet men maken, alleen het gif of de gehele molecule? Wat in een reageerbuisje zit, is nog niet in het groot gefabri ceerd. Men zal het nog een poosje met de gele kaart moeten doen. De wetenschappelijke onderzoekers ontdekten „Tulipaline" in de stam per, het bovenste deel van de stengel en in de uiterste punten van de bla deren. Dat z^n de oudste gedeelten van de plant. Verscheidene vragen komen naar voren. Is het een kwes tie van leeftyd? Maar waarom zit het dan ook in het bewezen jongste deel van de stengel, het gedeelte in de bol? Had het alleen in die wite huid ge zeten dam was het allemaal nogal simpel geweest. Waarom zit er ook nog wat in de buitenste laag cellen van de onder die huid liggende rok? Het is de tweede barrière, waarin die zuurschimmel wordt geïsoleerd, maar niet sterft. Vandaar dat de kweker en exporteur de partyen, waar zuur iin zit. voortdurend moeten controle- len. Dat kost kapitalen aan arbeids loon. In «He buitenste laag cellen ge beurt het een en ander. Is er een methode om de schimmel daar te pakken? Ook is er de vraag of de plant nieuwe cellen maakt of dat reeds in de bol gevormde cellen door zich te strekken een plant vormen. De genoemde twee onderzoekers zyn volkomen gegrepen door alles wat om de „Tulipaline" speelt. Ze hebben het vermoeden ergens op do fundamenten van do groei van de planten te zyn gestoten. Pas na ein deloos veel onderzoekingen zal men misschien iets van de raadsels kun nen begrypen. President Soekarno is onder huis arrest geplaatst in zijn buitenverblyf in Bogor, zo is gisteren uit militaire kringen in Djakarta vernomen. 66-jarige Soekarno mag zyn paleis alleen verlaten met een speciale ver gunning van het militaire districts commando van Bogor. Vorig week einde mocht hij naar Djakarta voor medische behandeling. In augustus werd een speciale ver gunning voor bezoek aan Soekarno ingesteld, later zou hem zyn verbo den Djakarta of west-Java zonder militaire toestemming te verlaten. Generaal Soeharto heeft volgens An- tara gezegd dat een gerechtelyke ac tie tegen Soekarno slechts een kwes tie van tyd is, de wet zal zonder eni ge discriminatie worden gehand haafd. Functionarissen van het Indonesi sche leger hebben bevestigd dat er een grote veldslag heeft gewoed in het oerwoud van west-Borneo tussen Indonesische troepen en communisti sche guerrilla's. Ze weigerden echter byzonderheden te geven. deel van het feest mee. Voorafgaand had de burgemeester de hoofdbetrok kenen reeds in de koffiekamer van het stadhuis ontvangen. Hy uitte zyn de keuze van onze oor muziek is de uiterst geschikt. De Federatie -voorzitter dr. Sweens van Helmond dankte mr. v. d. Willi gen en schreef aan deze ontvangst ook de waarde van een erkenning van zyn Bonds-arbeid toe. Deze R.-K. Federatie beperkt zich tot deelneming van de drie hoogste afdelingen: Uitmuntendheid, Ere en Superieur. Hier geldt een eigen systeem voor het vrije werk. Elk korps moet er drie studeren en paraat mee- bengen, de jury kiest er, tot het laat ste moment geheim, een van uit. Alle 18 ingeschrevenen zijn daadwerkeiyk verschenen. Het systeem van de drie keuzewer- ken schenkt het totale concours een gevariëerder compositie-panorama. Van de nieuwe of nog schaars gehoor de blazerswerken noemen we er en kele, die dunkt ons zeker een tyd repertoire zullen houden: Images d'Eté van Moerenhout, Divertimento van Marcel Poot, Peter Schmoll van Weber en Epaminandas van G. De Roeck. Er kwam echter één bepaald verplicht werk aan bod, dat de aan dacht van iedereen opwekte: César Franck's „Psyché et Eros". De vier superieure harmonieën moesten er aan geloven (Breda, Maas- bracht, Boxtel, Linne. Maasbracht met 53 muzikanten). Op ditzelfde po dium weerklonk het werk meermalen van het Residentie Orkest, kon die zelfde roerende schoonheidshuivering gebracht worden? In die zin is het geen korps gelukt. De wisselakkoorden en de Wagner- chromatiek maakten de intonaties een beetje glibberig. Maar respect hadden we voor elk der vier vertol kingen. Dat niet altijd by een ander verplicht geval, waar de zes supe rieure fanfares niet niet een soepel- verende muzikantesk-gave concert- vertolking uit zyn gekomen: „Valse Scherzo" van Gilson. heide kwam er het dichtst bij overwon alle knelpunten hout's „Images". Euterpe" van Venray moest de 2de Suite van Holst spelen, maar aange zien de byna 83-jarige Jos. de Klerl (vader van Albert) op het balkon za en het korps De Klerk's „Jubiloso' beschikbaar had, kreeg het 't verzoek, dit uiterst sympathieke „Jubiloso" tra te verklanken. Veel meer beke figuren vielen op te merken (compo nisten, dirigenten. Dit volledig geslaagde concours, dat op een bijzonder hecht verenigings leven rust, is met grote aandacht ge volgd in een veelal sterk bezette Stadsgehoorzaal. V. DE UITSLAGEN Zaterdag 2 dec. (alleen fanfares) Excelsior, Zeil berg (uitm.) 307,5 p. afdelingskampioen)St.-Gabriël, Hoensbroek (uitm.) 304,5 p„ St.-Willi- brordus, Neerkant (ere) 303 p., St.- Marie, Gracht-Kerkrade (ere) 307,5 (afdelingskampioen), Kunst na Ar beid, Vreeswyk (sup.) 294 p., Een- Maxim Hamel naar Ned. Comedie Maxim Hamel, die de vorige maand, na een verblyf in de Neder landse Antillen, in ons land te rugkeerde, zal per 1 september a.s. deel uitmaken van het Tableau de la troupe van de Nederlandse Comedie. Hij was tot nu verbonden aan het gezelschap Ensemble. dracht, Waubach (sup.) 312 p., Mu- zieklust, Obdam (sup.) 301,5 p., Een dracht, Nieuwenhagerheide (sup.) 333 met lof van de jury (afdelingskam pioen). Zondag 3 dec. Afd. Uitmuntendheid Harmon ie i StMichael, St.-Michels- gestel 300 p., Euterpe, Venray 319,5 p. (afdelingskampioen) .Ere-afd. Har monie: St.-Gertrudis, Beesel, 312 p. St.-Caecilia, Mechelen, 316,5 p .(afde lingskampioene). Afd. Superieur Fan fare: Juliana, Stompwyk 307,5 p. met lof van de jury. St.-Cecilia, Maas - rieur Harmonie. Cecilia, Breda, 324 p. Irene, Grootebroek, 304 p. Afd. Supe- bracht 304,5 p.j Güdenbofydsharmo- nle. Boxtel 315 p. Lentekrans, Linne 336 p. met lof der jury (afdelingskam pioen.) het Frani Halsmuseum en particulier bezit. „I bent op en top Haarlemmer en il( hoop dat u dat tot uw laatste snii zult blyven". Ere-saluut Prof. J. Bronner zei o.m.: „De tentoonstelling van het werk in het prachtige gebouw is een waardig rere saluut aan de beeldhouwer en zijn re. Myn oude, jonge vriend is al tyd een boeiende metgezel in mynj leven geweest. Ik wil vandaag jd dank zeggen voor je schone arbeid vriendschap. Ik wens je nog lang: goede gezondheid en werkkracht" aldus besloot de bejaarde, oude leer meester zyn gelukwens. De dichter A. Roland Holst las zyri gedicht voor dat hy t.g.v. de 70-ste verjaardag gemaakt had en opgeno- en is in de catalogus. Het hoofd van de afdeling Kun sten van het Ministerie avn Cultuur, Recreatie en Maatschappelyk Werk, J. F. M. Jansen, las een brief ïr van minister mej. mr. M. A. M, Klompé, waarin vermeld staat dat zy besloten heeft aan Mari Andries sen m.i.v. 1968 een jaarlijks eregeld van f 5.000.- toe te kennen en daar door hulde te brengen voor de wij. ze waarop de jarige een zeer be langrijke bijdrage heeft geleverd aan de ontwikkeling van de beeld houwkunst in Nederland. „Dat is een hoge, misschien wel de hoogste onderscheiding die aan kun- stenaars kan worden teogekend", al dus spreker. De heer D. J. A. Geluk, wethou der van O en K van Haarlem, over handigde namens het comité vari goede vrienden en bewonderaars van Mari Andriessen een geschenk In envelop. En wat het musiceren op dit verjaarsfeest betreft: Eugène (fluit), Hen (hobo), Gys (viool) en Frans (cello) van der Grinten, viej kleinkinderen van Prof. Hendrik An-j driessen, speelden drie delen uit het Concert Spirituel van hun grootva-j der en een werk van Johan Fesh De eretentoonstelling is tot 7 ja nuari in Haarlem te bezichtigen. Z(j omvat byna 100 werken* Natuurlijk kon de langza-j merhand beroemd geworden Car-j nabystreet in Londen niet mei een klassieke kerstversiering ko- mené Het is er een mei 'n psyche. delische inslag geworden, passend bij de jonge en extravagante mo* de van de straat van de hipps boetiekjes.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6