in Nederland terug 2000.- van Wetenschappelijk en sportief succes Dipl omazwemmen Carl Schulze stelde F.B. 14 niet teleur Problematiek van de ontwikkelingslanden ANKERHORLOGE Vogelshow Diefstal Himalaya-expeditie MAANDAG 4 DECEMBER 1967 PAGINA J8 Van een Leidse Haarlemmerstraat- winkelier is in het afgelopen week einde een portefeuille met tweedui zend gulden gestolen. De dief moet ln de naeht van zaterdag op zon dag door overkllmming de woning van de winkelier, via de keuken, zijn binnen gekomen. De portefeuil le met de tweeduizend gulden be vond zich in de binnenzak van een jasje, dat in een van de kamers over een stoelleuning hing. Van de ze gelddiefstal is aangifte gedaan bij de politie. Met twee benen in het gips Een 76-Jarige inwoonster van Leiden is zaterdagochtend in het traplo- kaal van een flatgebouw aan de Willem de Zwijgerlaan van een ste nen trap gevallen. De bejaarde vrouw brak daarbij haar beide bo venbenen. De EHD heeft haar naar het St. Ellsabeth-Ziekenhuis over gebracht. Sinterklaas bij minder validen De personeelsvereniging D.S.B. het sociaal fonds H.C.W. en de perso neelsvereniging N.EM. hebben vrij dagavond in de grote kantine aan de Leidse nazorgwerkplaatsen een Bint Nicolaasfeest aangeboden. De heer C. Bouw overhandigde op deze avond aan de directeur van de nazorgwerkplaatsen, de heer Tiercolf, een envelop met f 700, be stemd voor de ontspanning en recrea tie van de minder validen. Het feest programma begon met een conferen ce van de heer G. v. Kalkeren. De „Moncïonco's" brachten met gitaren en mondharmonika's een liedjespro gramma, afgewisseld door de beat- band „The Bleu Bits". Hierna brach ten St- Nicolaas en zwarte Piet een bezoek aan de zaal. Hoogtepunt van de avond was de komst van de carnavalsvereniging „de Cascarvieten" met hun hofkapel uit Alphen aan den Rijn. Zij brach ten de aanwezigen al gauw in een uitbundige stemming. Deze werd nog verhoogd toen Prins „Cascar" de der de de heren G. van Kalkeren en C. Pauw een onderscheiding uitreikte voor hun jarenlange belangeloze me dewerking aan de ontspanning van hun medemensen. De heer Tiercolf dankte aan het slot van de avond alle medwerkers aan dit St.- Nico laasfeest. DS. F. J. SIEGA OVERLEDEN In Winschoten is in de ouderdom van 94 jaar overleden ds. F. J. Siega, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Siega, die een der oudste predikanten in Nederland was en bij na 70 Jaar predikant is geweest, is ook een der voortrekkers op oecume nisch terrein geweest. Hij was predi kant te Schoonoord, Steggerda, Hel- lendoorn, Hijker-Smilde, Sellingen en Schildwolde. Op 1 oktober 1938 ver kreeg hy eervol emeritaat. Ongelukken op de weg Twee weggebruikers zijn in het af gelopen weekeinde in Leiden gewond geraakt. Een 31-jarige Leidse bromfietser kwam zaterdagmiddag omstreeks kwart voor zes op het Noordeinde te vallen, toen hy plotseling de macht over zyn stuur verloor. Oorzaak van deze valparty was een aan dit stuur bengelende tas. De bromfietser kreeg een hersenschudding. Buitengewoon voldaan over de trektocht door het Himalaya- gebergte in Nepal, die niet alleen uit wetenschappelijk, doch evenzeer uit sportief en alpinistisch oogpunt volledig aan de verwachtingen heeft beantwoord, is zaterdagavond per Air India via Londen de vierde Nederlandse Himalaya-expeditie op Schiphol teruggekeerd. Alleen de 24-jarige student in de chemie A. J. Driessen, die eind sep tember vlak voor het vertrek met mej. Ieneke van der Lely uit Ensche de in het huwelijk trad, is in Nepal voor zyn uitgestelde huweiyksreis achtergebleven en maakt met haar hoe kan het anders een voet tocht door het Everest-gebied. Zy reisde op 27 september met de 7 man- n mee naar Nepal en gaf Engel- lessen in Katmandu gedurende de 2 maanden, die de expeditie heeft ge duurd. Leider was de 49-jarige chi rurg dr. J. A. Noordyk uit Warmond. De overige leden waren de 52-jarige bankier O. E. H. baron Bentinck als nestor en dan verder J. F. de Beau fort. F. C. Dufour, mr. M. C. van Mourik Broekman en J. R. Wouters. Begeleid door 4 Sherpa-gidsen, 12 Sherpa-dragers en nog 19 gewone dragers, die naarmate de voedselvoor raad slonk geleideiyk terugkeerden haard en huis, maakten onze landgenoten in 52 dagen een trek tocht van ruim 1000 km, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van by- na 20 km per dag. Dr. Noordyk is dan ook 20 pond afgevallen. Academische examens Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het kandidaatsexamen Nederlandse taal- en letterkunde de heer A. J. Korteweg (Zevenbergen). Een 16-jarige Leidenaar vloog gistermiddag omstreeks drie uur op de Zoeterwoudseweg met zyn fiets te- een aan een lantaarnpaal beves tigde papierbak. De jongeman, die zich door een bi-omfiets liet voort trekken, had by het nemen van een bocht een te hoge snelheid. Hy liep by deze botsing een hersenschudding i kneuzingen aan het gelaat op. In beide gevallen werden de slacht offers naar hun woning vervoerd. Maak het 5 DECEMBER gezellig geel iets moois van PRONONCE In de Leidse Overdekte Zwemin richting is zaterdagavond voor diplo ma's gezwommen. De Ujst van „ge slaagden" ziet er als volgt uit: DIPLOMA At Petrus Zandvliet, Adri Oiyerhoek, Kryn v. d. Spyk, Harm van Hoven, Cornells v. d. Kroef. Louwrens Rhynsburger, Marien Rhynsburger, Bernard Roseleur, Jan de Mooy, Wal ter Vesseur, Johannes v. d. Geest, Casper v. d. Vyver, Martinus Heruêr, Dlonisius v. d. Mee, Johannes Holle beek, Bernardus Wisman, Harm Jan Ten Wolde, Peter van Dongen, Petrus v. d. Geest, Theodoor Slaghek, Carla van Polanen, Johanna van Venetiën, Gerritje Joolingen-Beekman, Willie v. d. Mey, Johanna Bloem, Ietje Ar- noldus, Wilma van Ruiten, Johanna Nonkes, Nelly v. d. Mey, Melania Bo- kern, Irene van Leeuwen, Gine x ilip- po, Margaretha v. d. Hout, Liesbeth v. d'. Veld. Paul Dwarkasing, Petro- nella den Hollander, Fraciscus Buur man, Maria Berg v. d. Zwet, Annie Glasbergen-Korpelshoek, Johanna Berg, Rudie Ruwaard, Clemens v. d. Zwet, Corrie Vromans. DIPLOMA B: Joost Mentink, Henricus Berg, Astrid de Wekker, Ans Buis, Peter v. d. Star, Janneke Mol, Victor Lugten, Maaike Mentink, Ingrid Stoute, Frits Bet- cke, Daniël v. d. Kroef, Rudolf de Jong, Johannes Berg, Maria Bloem, Truus van Rooden, Maura van Maar- Ie, Adriana Zandbergen, Wilhelmina Nieuwenburg, Robert de Groot, Cor nells v. d. Wilk, Johanna v. d. Bosch, Johanna Verschoor, Jacobus van Zeyst. De deelnemers aan de expe- die op Schiphol. Staande van links naar rechts dr. P. Noordijk, O. E. H. baron Bentinck en F. C. Dufour, zittend mr. M. C. van Mourik Broekman en J. R. Wou ters. De expeditie heeft circa 50.000 tot 60.000 gulden gekost, die voorname- lyk uit eigen middelen byeen zyn ge bracht en verder uit subsidies opbrengst van lezingen over vroegere expedities. „We zyn vertrokken uit het plaats- Je Pokhara op een hoogte van 80( meter en zyn tot een pas op 5600 meter geklommen. Driessen en Van Mourik Broekman hebben met Sherpa's als hoogste punt een berg top in de Mukut Himal van 6050 me ter bereikt." aldus dr. Noordyk. „Ik geloof dat we op verscheidene plaat sen zyn geweest, waar nog nimmer een Europeaan is doorgedrongen, byvoorbeeld ten noorden van het Phoksundo-meer in noord-west Ne pal." Onze landgenoten hebben er veel foto's genomen en gefilmd met 8 16 mm camera's. „We hebben voorts als Prikkebenen rond gehold met vlindernetjes en we hadden zelfs 5 gaskamertjes by ons om de beest jes te doden. De collectie bestaat niet alleen uit vlinders, doch ook uitlibel- len, kevers en andere insecten, die alle bestemd zyn voor het Museum voor Natuurlyke Historie in Leiden." De reis is feitelyk zonder veel avontuur verlopen. Slechts één maal dreigde er kortstondig gevaar, toen de expeditie de steile helling van de Mukut Himal dwars overstak. Terwyl een van de Sherpa's enkele honder den meters voor hen uit liep, hoorden de mannen de leisteenplaten van het gebergte boven zich onheilspellend rammelen. Het bleek geen loze waar schuwing. Even later stortte voor hun ogen, maar juist tussen hen en de vooruit gelopen Sherpa in, een zware lawine leisteen met dof ge weld naar beneden. Niemand werd geraakt. Onderweg is veel geologisch mate riaal verzameld, waaronder enkele tientallen kilo's steenmonsters, die zullen dienen ter bepaling van de geo logische structuur van het gebergte. Voorts bevinden zich onder de ver zamelde schatten vele Libettaanse ge bruiksvoorwerpen, zoals enkele pri mitieve tokkelinstrumenten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Prettige contacten De Leidse jazz-society Folk Beat 14 bracht zaterdagavond na een twee tal "Leidse concerten" weer een aan tal bekende Nederlandse musici: vi- brafonist Carl Schulze, bassist Maar ten van Regteren Altena, gitarist Vic tor Kaihatu en drummer Martin van Duynhoven. Het was niet de eerste keer, dat Schulze met zyn kwartet in de hockeykantine van het sport park Roomburg aantrad. Schulze speelde ondanks de aan- vankeltfk wat minder inspirerende omgeving technisch knap en gaf dit keer meer dan anders re overige drie leden van het kwartet de gelegenheid te spelen. Vooral Victor Kaihatu kon met zyn (elektrische) gitaar het no dige doen. Martin van Duynhoven drumde goed zonder echt op te val len en ook bassist Maarten van Reg teren Altena stelde zeker niet teleur. Hoewel het nog niet officieel is, is het zeer waarschynlyk dat FB 14 zyn activiteiten in de naaste toekomst gaat uitbreiden. Na het fiasco van het openingsnachtconcert van vibra- fonist Dave Pike is de Leidse jazz society deze tegenslag langzaam te boven gekomen (mede dank zy de medewerking van de Leidse musici, die twee avonden belangeloos hebben verzorgd) en wanneer de plannen ge realiseerd kunnen worden, worden de driewekeiykse concerten in de ko mende maanden eens in de twee we ken gehouden. Ook deze met bekende Nederlandse musici, met wie FB 14 na twee succesvolle seizoenen byzon- der prettige contacten heeft gekre gen. Illustrerend voor de prettige con tacten was trouwens zaterdagnacht ook het feit, dat twee leden van het Carl Schulze kwartet, Victor Kaihatu en drummer Martin van Duynhoven tydens de gebruikeiyke jamsessions Voor het Warmondse jeugd- circus „Atleta" was het zaterdag een gedenkwaardige dag. Het cir. cus gaf namelijk in het nieuwe gebouw van het Gfemeenschap- pelijk) A(dministratie) K (kan toor) aan het Stationsplein in Leiden zijn honderdste voorstel ling sinds de oprichting van Atle ta in 1960. De kleine artiesten oogstten met dit jubileumoptre den veel succes. Het bereiken van deze mijlpaal wordt zoals gemeld vrijdag 22 december met een feestavond in 't Trefpunt in War mond gevierd. Bovenstaande foto laat zien hoe twee clowns van At leta de G.A.K.-jeugd met hun fratsen vermaken. (Foto L.D./Holvast). McCarthy voorman van „bezorgde" Democraten in VS De conferentie van „bezorgde De mocraten" heeft met algemene stem men Senator McCarthy aangewezen als haar kandidaat voor de volgend jaar te houden presidentsverkiezin gen. Een dergelijk blyk van eenheid komt op dergeiyke politieke verga deringen zelden voor. De 450 tot 500 gedelegeerden uit 42 staten keurden zonder een stem tegen een resolutie goed, waarin verklaard werd, dat de Senator uit Minnesota het dynami sche leiderschap bezit, dat president Johnson volgens de „bezorgde De mocraten" mist. POLITIEKE CRISIS IN DENEMARKEN Denemarken bevindt zich op de rand van een politieke crisis, die kan leiden tot een kamerontbinding en verkiezingen, die dan naar ver ondersteld wordt op 23 januari zul len worden gehouden. Die politieke crisis zal ontstaan indien niet te elfder ure een ver zoening tot stand komt tussen de sociaal-democratische regering en de linkse Socialistische Volkspartij. De politieke orisis is een feit ge worden toen de linkse fractie van de socialisten weigerde een belang rijk voorstel van premier Krag te steunen. Niettemin besloot de rege ring het voorstel aan het parlement voor te leggen, hoewel zij zeer wel weet, dat verwerping het houden van verkiezingen betekent. Cursus Leidse Universiteit Van 13 januari tot en met 11 mei volgend jaar zal aan de Leidse Uni versiteit op de zaterdagochtenden een leergang over „De problematiek der ontwikkelingslanden" worden gege ven, die in samenwerking met de uni versiteit is georganiseerd door de Stichting der Nederlandse Universi teiten en Hogescholen voor Interna tionale Samenwerking (NUFFIC). Ty dens deze cursus, die „Ontwikke lingshulp in dubbel perspectief" tot centraal thema heeft, zullen worden behandeld het begrip ontwikkeling, ontwikkeling als staathuishoudkundig als ecologisch, als staatvormend en als geleid' e n geïntegreerd proces, ontwikkelingshulp op medisch, edu catief, sociaal en economisch terrein en de houding van het Westen ener- zyds en die van de Derde Wereld an- derzyds ten aanzien van de ontwikke lingshulp. De leergang is toeganke- ïyk voor studenten van alle studie richtingen. die zich ten minste in hun derde studiejaar bevinden, en, voor zover mogelyk, voor andere belang stellenden van een naar het oordeel van de docentenraad vergelykbaar ni veau van opleiding. Aan het einde van de cursus wordt, indien men de gehele leergang heeft gevolgd, een certificaat afgegeven. De docentenraad van de cursus ,De problematiek der ontwikkelings landen" bestaat uit de heren prof. dr. C. F. A. Bruyning, prof. dr. J. C. Heesterman, prof. dr. J. F. Holle man, dr. J. J. Laarman, prof. mr. W. L. G. Lemaire, mr. H. G. Quik, algemeen directeur van de NUFFIC^ prof. dr. J. D. Speckmann en profi dr. J. Voorhoeve. De cursussen met betrekking tot de ontwikkelingshulp worden sinds het academiejaar 1961/1962 door de NUFFIC georganiseerd. In totaal hebben tot dusverre aan zestien leer gangen drieduizend personen, van wie tweeduizend studenten en duizend niet-studenten, deelgenomen. Ditmaal worden naast de cursus te Leiden leergangen gegeven te Amsterdam en Tilburg, die beide reeds op 14 okto ber zyn begonnen. Aan deze cursus sen wordt deelgenomen door respec- tievelyk vyfhonderd en tweehonderd personen. Zoekt U een goed voor f 30,— en t 40,—. Of het allerbeste van f200,— en f400,--. Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Ewe, Anker, Roamer. Citizen. HORLOGERv.d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 HEEFT HET Altyd voordelig, 's Maandags gesloten. Amanuensis - examens By de dezer dagen in het Kamer- lingh Onnes Laboratorium en het Christeiyk Lyceum in Leiden afgeno men amanuensisexamens kon het di ploma worden toegekend aan de he ren: Th. L. Mortiaux uit Maastricht; j G. C. Simons uit Roermond; K A. j Arends uit Aruba (woonplaats Oegst- geest); J. Visser uit IJmuiden; L. Waarsing uit Velsen; W. C. Wulffelé j uit Scheveningen. Van „Avibus" De vogelliefhebbersclub „Avibus" houdt deze week een tentoonstelling in huize' „St.-Leonardus" aan de Haagweg in Leiden. Daar aan deze vogelshow een on derlinge wedstryd is verbonden, heb ben de leden een groot aantal vogels in zeer gevarieerde soorten ingezon den. Een vyftal keurmeesters heeft de moeilijke taak van elke groep de beste vogels aan te wyzen. Voor deze wedstryd ztfn vele erepryzen beschik baar gesteld, naast een reeks fraaie verenigingspry zen De vogeltentoonstelling is te zien donderdag 7 december van 8 tot 10 uur nam., vrydag 8 december van 10 uur voorm. tot 10 uur nam., zater dag 9 december van 10 uur voorm, tot 10 uur nam. en zondag 10 decem ber van 10 uur voorm. tot 7 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3