LEIDSCH DAGBLAD Man kreeg nieuw hart van overleden vrouw E Makarios wil akkoord niet aanvaarden Zeven jongens ontsnapt-drie nog spoorloos KYP- jonger en schorsen niet-radicale voorzitter JAMIN Eerste transplantatie in de geschiedenis Vier weken wachten n.v. v. a. Velde Citroën 1. Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 4 DECEMBER 1967 No. 31449 I Directeur: E. A. E. van DIshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bU vooruitbetaling.', losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeldeD Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Succes van Zuidafrikaanse chirurgen Voor het eerst in de geschiedenis is een harttransplantatie bij een mens verricht. In het Groote-Schuurziekenhuis in Kaap stad in Zuid-Afrika werd het gezonde hart van een bij een verkeersongeluk om het leven gekomen 25-jarige vrouw over gebracht in de borstkas van een 56-jarige man, die een onge neeslijk hartgebrek had. De transplantatie die vijf uur duurde schijnt goed te zijn verlopen. De patiënt met het nieuwe hart kwam na enige tijd weer bij kennis. De medici kunnen pas over enkele maanden zeggen, of de operatie volledig is ge- Ook de nieren De chirurgen verwijderden ook de nieren van het meisje. Zij werden in een nabijgelegen ziekenhuis met succes overgeplant op een tienjarig neger j ongetje. N iertransplantaties De man, de 56-jarige groothande laar Louis Wasjkansky, maakte het gisteravond goed. Hij was een maand geleden met een hartkwaal in het ziekenhuis opgenomen en zijn levens kansen werden toen dermate gering geacht, dat men besloot op een guns tige gelegenheid te wachten om een harttransplantatie te verrichten. De ze kans kwam na vier weken toen in de nacht van zaterdag op zon dag het lichaam van een jonge vrouw mej. Darvall, slachtoffer van een ver keersongeval werd binnengebracht. De vader van het bij het auto- Ifcotsing omgekomen meisje, die daar- >ij ook zijn echtgenote had verloren, jaf toestemming toen de artsen hem vroegen of hij zijn medewerking voor ide transplantaties wilde verlenen. In verscheidene andere ziekenhui zen, b.v. in Londen, Palo Alto in Calif or nië, is men eveneens klaar voor een dergelijke harttransplanta tie. Het wachten is daar nog op een gunstige gelegenheid. Vier stadia De baanbrekende operatie werd in vier stadia uitgevoerd. In het eerste ztadium werden mej. Darvall en de heer Wasjkansky in aparte, kunstma tige hart. en longstimulatoren ge plaatst. Met het overlijden van het meisje begon het tweede stadium: de tem- jperatuur van het stoffelijk overschot werd op 28 graden celsius gebracht, het hart werd verwijderd en nog verder afgekoeld. Onderwijl werd de i bloedsomloop in het stilstaande hart uur lang door een pomp op gang gehouden, terwijl de operatie het der de stadium doormaakte: de verwijde ring van het zieke hart van de heer Daarna brak de vierde en moeilijk ste periode aan, waarin het hart van het meisje in de borstkas van de man :werd geplaatst en werd verbonden met diens bloedvatenstelsel. Na uitvoering van de transplanta tie werden elektroden tegen de hart- wand geplaatst, waar doorheen voor een onderdeel van een seconde een zware, elektrische schok werd ge jaagd, met als resultaat dat het nieu- ADVERTENTIE N WEERBERICHT VEEL WIND 1' De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond zwaar bewolkt met morgen tijdelijk regen. Tot krachtige en aan de kust tot hard of stormach tige toenemende wind tussen zuid west en west. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur) 5 december Zon op: 8.30 uur; onder: 16.30 uur Maan op: 12.38 uur; onder: 20.20 uur. Hoogwater te Katwijk om 5.32 en 17.52 uur, laagwater te 1.21 en 13.45 uur. Dit Qummet bestaat alt 16 pagina'! zijn al eerder met goed gevolg ver richt. Terwijl er over de gehele wereld al ongeveer 1500 niertransplantaties hebben plaats gevonden is ongeveer vier maanden geleden een levertrans plantatie gelukt door een Amerikaans chirurg. De patiënt, een kind, is nog steeds in leven. Daarna is door de zelfde chirurg bij nog drie kinderen metsucces een levertransplantatie verricht. Dr. J. J. van Rood, lector in Lei den en werkzaam in het Academisch Ziekenhuis aldaar, deelde ons dit me de. Dr. van Rood is een van de gro te deskundigen op het gebied van de weefseltypering. Als de patiënt uit Kaapstad over vijf dagen nog leeft, is dit volgens dr. Van Rood een belangrijke stap vooruit op het gebied van de orgaan transplantatie. Na de geslaagde le vertransplantatie leek een geslaagde harttransplantatie de volgende stap te zyn op dit uiterst moeilijke ter rein. Dr. Van Rood had niet ver wacht, dat dit spoedig al zou ge beuren. Van de niertransplantatie slaagt thans 60 tot 70 procent en we zyn hard op weg dit te brengen op 80 tot 80 procent, aldus dr. Van Rood. In Nederland zyn tot nu toe een kleine tien niertransplantaties ver richt. Rotterdamse haven LjltdoTl 611 Lyudoil Met Kerstmis 30.000schepen Omstreeks Kerstmis wordt af gaande op de gemiddelde aantallen schepen, die in de afgelopen maan den zijn binnengekomen het der- tigduizendsche schip in de Rotter damse haven verwacht. De algemene verwachting is, dat de Maasstad aan Verleden jaar kwamen 28.352 sche pen in Rotterdam aan. Het Wesl- duitse vrachtschip Lindestein (4785', dat met stukgoed uit Hamburg kwam, heeft dit record gistermorgen gebroken, toen het als 28.353ste de haven binnenliep. De overslag van goederen zal waarschijnlijk niet zo snel zijn ge groeid, als over ruim drie weken twaalf klokslagen het nieuwe jaar aankondigen. In 1966 haalde Rot terdam de 130.4 miljoen ton en dat zal wellicht ook dit jaar het ge val zijn. Rusland en Zuid-Jemen De Sowjet-Unie heeft bekendgemaakt, dat zij de nieuwe republiek Zuid-Je men erkent en dat zy bereid is di plomatieke betrekkingen aan te kno pen. De 56-jarige Louis Wasjkans ky, die weer hoop op leven heeft dankzij een jeugdig vrouwenhart. De 24-jarige Denise Darvall, wier hart getransplanteerd werd. Openbare diensten in West-Duitsland niet lamgelegd Een dreigende staking in de open bare diensten en de spoorwegen van West-Duitsland kon gisteren worden voorkomen doordat op het ministe rie van Binnenlandse Zaken in Bonn een overeenkomst werd bereikt met de vakbonden. Het akkoord kwam na een 20 uur durende laatste ronde in de onder handelingen. De werknemers accep teerden een aanbod voor een loons verhoging van ZVz pet. en een ver korting van de werktijd van 44 tot 42 uur per week in twee fasen ver deeld over drie jaar. Ook bij de pos terijen is overeenstemming met de werknemers bereikt. Bij de openbare diensten in West-Duitsland zijn 1.6 miljoen personen werkzaam. Storm rond memorandum over Oost- Duitsland Een politieke storm is in West- Duitsland losgebroken over een me morandum waarin gepleit wordt voor legale betrekkingen tussen Oost- en West-Duitsland. Het document, waarin Oost en West als „leden-landen" van Duits land beschreven worden, is opgesteld door Schütz, voorzitter van de „Stichting Ondeelbaar Duitsland' Het memorandum is voorgelegd aan het congres van de stiohting, dat vandaag in Berlijn begint. Oe Thant pleit voor oplossing kwestie Cyprus De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Thant, heeft gistermiddag opnieuw een poging gedaan de impasse in de kwestie-Cyprus te doorbreken. Hij richtte een beroep tot pre sident Makarios van Cyprus en de regeringsleiders van Turkije en Griekenland, waarin hij hun verzoekt onmiddellijk stappen te doen die een einde maken aan de bedreiging van de veilig heid hunner landen. De Turkse en Griekse regeringen hebben inmiddels laten weten in te stemmen met de oproep van Oe Thant. Thant richtte zich tot Turkije en Griekenland met het verzoek hun contingenten op Cyprus te verminde ren tot de by verdrag vastgestelde sterkte. De secretaris-generaal bood voor de oplossing van het geschil zijn goede diensten aan. Het was zijn der de oproep tot de partijen ln het con flict. Thant stelde voor de Veiligheids raad te laten besluiten over een even tuele uitbreiding van het mandaat van de VN-vredesmacht op Cyprus. Volgens waarnemers zou hij hiermee tegemoet willen komen aan de be zwaren van president Makarios. In zijn oproep zegt Thant dat het over leg dat sinds zijn vorige oproep is ge voerd hem reden geeft te geloven, dat het mogelijk is op zijn minst de huidige crisis op te lossen. Verzet Intussen bleef Cyprus zijn verzet tegen de tussen Turkije en Grieken land bereikte overeenkomst handha- De Amerikaanse bemiddelaar Vance verliet gistermiddag na meer dan tien uur onderhandelen met pre sident Makarios het eiland, blijkbaar zonder een definitieve oplossing te hebben bereikt. Hij vloog naar Athe- terug, vanwaar hij vandaag naar Washington terugkeert. Goedinge- lichte Cyprische kringen verklaarden, dat Makarios zich blijft kanten tegen de door Turkije geëiste verkleining van de Grieks-Cyprische nationale De Griekse regering maakte bij monde van minister van Buitenlandse Zaken Pipinelis bekend, dat Turkije en Griekenland een akkoord over Cy prus hadden bereikt. Bijzonderheden konden echter nog niet bekend wor den gemaakt omdat president Maka rios blijkbaar niet wil meewerken. Waarnemers verwachten nu een nieu we crisis. (Van onze Amsterdamse correspondent) Uit de Rijksinrichting voor jongens aan de Oostelijke Handelskade in Amsterdam het „Lloyd-hotel", zijn gisteravond zeven jongens ontsnapt. Kort na de ontsnapping werden er weer vier aangehouden. De overige drie waren vanmorgen nog voort vluchtig. In het „Lloyd-hotel" ver blijven moeihjk opvoedbare jongens en jongens die zich schuldig ge maakt hebben aan misdrijven. De zeven, die ten, sloegen in de recreatieruimte, waar naar de televisie werd gekeken, de enige toezichthouder, die daar aanwezig was bewusteloos. Zij maak ten hem een sleutel afhandig, waar mee zij het hek in het gebouw open den. Daarna klommen zij door een liftschacht naar de zolder, waar zij een raam forceerden. Via een brand trap verdwenen zij. De politie werd, toen de Jongen om ongeveer half elf thuis kwam, gewaarschuwd door de ln Amsterdam wonende ouders van een van de ontsnapten. De drie anderen werden aangehouden bij een poging een auto te stelen. Volgens de politie by wie het „Lloyd-hotel" berucht is om ont snappingen, is de bewaking in de rijksinrichting als gevolg van perso neelstekort, met name in de week einden, te gering. DRIE doden bij frontale botsing (Van onze Venlose correspondent) In het Noordlimburgse plaatsje Maasbree botste zaterdagavond tegen 6 uur een personenauto uit Venlo in volle vaart frontaal tegen een auto bus op. De drie inzittenden van de personenauto werden vrijwel op slag gedood. Het waren de 56-jarige me vrouw H. Hobbelen-van de Laar, haar 24-jarige zoon Frans en haar 22-jarige dochter Marijke, die de au to bestuurde. De drie slachtoffers waren op weg naar het ziekenhuis waar de heer Hobbelen is opgenomen. De autobus raakte van de weg af. Slechts een der inzittenden, een meisje, raakte bij de botsing licht gewond. Volgens Newsweek Nog meer ministers uit regering Johnson Het Amerikaanse weekblad News week voorspelt dat na minister van Defensie McNamara ook de minis- sters van Landbouw, Freeman, en van Financiën, Fowler, de Ameri kaanse regering zullen verlaten. Hun aftreden zou in verband staan met de verkiezingstryd van volgend Jaar. Freeman zou vele boeren ln liet harnas hebben gejaagd door de pi-ijzen voor landbouwproducten te lang op een te laag peil te houden, terwijl Fowlers aftreden te wijten zou zijn aan diens onsuccesvolle poging het congres van de nood zaak van een belastingverhoging te overtuigen. Voorts meldt het blad dat de Ameri kaanse V.N.-vertegenwoordiger Goldberg zou overwegen na afloop van het huidige zittingsjaar van de Algemene Vergadering zyn ont slag te nemen. Na ruzieachtige vergadering Van onze parlementaire redactie Het bestuur van de KVP- jongeren heeft dit weekeinde voorzitter Harry Gielen naar huis gestuurd, omdat hij de radicale koers van de organisa tie wilde belemmeren. De heer Gielen zegt, dat het besluit is genomen, nadat hij de betrok ken bestuursvergadering had gesloten en was vertrokken. „Het is een hele kwalijke boel", zei hij. „Het is ondemocratisch. Het zou me verbazen als het geen gevolgen heeft". De resolutie, waarin het congres van de jongeren vorige week besloot de koers-Bogaers te gaan steunen, werd na heftig verzet aangenomen met 90 tegen 75 stemmen. Toen dreig den anti-radicalen al met afschei ding. Besproken Dit weekeinde besprak het bestuur de opstelling van de jongeren op de partijraad van de KVP, die eind de ze week wordt gehouden. De vier ra dicale bestuursleden willen, dat de jongeren eendrachtig van hun ra dicale gezindheid zullen blijk geven. De heer Gielen wil daar evenwel duidelijk bij uit laten komen, dat flink deel van de organisatie het niet met de radicalen eens is. De vergadering kreeg een wat ru zieachtig karakter, toen het voorstel werd gedaan om een andere voorzit ter te kiezen. De heer Gielen, die vond dat er geen overhaaste beslis singen genomen moeten worden, sloot de bijeenkomst en ging naar huis. De ADVERTENTIE rest van het bestuur heeft daar niets van gemerkt of er zich niets van i getrokken en besloten Harry Gielen op non-actief te stellen. Verantwoord De vice-voorzitter Antoine Jacobs uit Den Bosch en Gidi van Dongen uit Rotterdam nemen zyn werk over. De heer Van Dongen, die als woord voerder optreedt, zegt dat de heer Gielen uit de vergadering ls wegge lopen, omdat hij weigerde de discus sie over zijn eventuele vervanging bij te wonen. „Wat wij gedaan hebben ls reglementair verantwoord", zegt hU. Harry Gielen erkent de schorsing niet. Zo zou hij vandaag deelnemen aan de vergadering van het dage lijks bestuur van de KVP, waarvan hij deel uitmaakt als voorzitter van de KVP-jongeren. De heer Gielen is al enige tyd een omstreden figuur in de jongerenor ganisatie. Op het congres van de KVP-jongeren is besloten om een speciale bijeenkomst te beleggen, waarp zijn beleid zal worden bespro ken. Die bijeenkomst zal op 6 januari worden gehouden. Verwacht werd, dat hy daarby zou worden wegge stemd. President Johnson speelt met zijn kleinzoon Lyndon Pa trick Nugent op het Witte Huis. De president had juist een hij- eenkomst bijgewoond naar aan leiding van de 25ste verjaardag van de toepassing van kernener gie, toen zijn kleinzoon bij hem werd binnengebracht. ADVERTENTIE foto- en filmkado't fofo-film Jan Wolfslag n.v. Breestraat 12S - Haarlemmerstr. 102 ADVERTENTIE (9ud &Ueuw!> Dezer dagen is Blondin bij het geven eener voorstelling te Keulen van de koord ge vallen. Door zijn val werd de stoel verbrijzeld, terwijl de acrobaat zijn arm brak. Gemeenteraad. Omtrent het adres van Van der Meer en vele andere vellenblooters, deken en garenfabrikanten, verzoekende machtiging om tot het drogen van vellen van de bruggen der stad ge bruik te mogen maken, wordt volgens het advies van burg. en weth. besloten dat het voor geene inwilliging vat baar is.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1