HmraN****''- i Toen in de hete droge zomer van 1964 de in woners van Wuppertal, een langgerekt idyllisch stadje midden in het Ruhr- gebiedvoor een groot deel hun woonplaats ver lieten, ziekenhuizen pa tiënten overbrachten naar nabij gelegen steden, de kadavers van vissen en ratten tergend langzaam voorbij dreven in de V/up per, ging er een schok door West-Duitslands in dustriecentrum. De stank die uit de Wupper bor relde was ondraaglijk. De kleur van de geringe hoeveelheid water die door de Wupper stroom de was grauw van vuil en gifstoffen. Het drinkwater smaakte naar mottebal- len. In die „ramp"zomer van 7 964 ging men zich plotseling realiseren dat de dreiging van een waternood in het Ruhr- gebied met zijn meer dan 2200 fabrieken steeds sterker wordt. De Wupper, Duitslands meest verontreinigde rivier, wordt bij Wupper- tal-Buchenhofen via een stuwdam in één van de bezinkingsbekkens van het zuiveringsstation geleid. mark, worden betaald door het Wupperverband, de deelstaat Noord- rijn-Westfalen en de industrieën. [HEDCKlAND Sig. Wolf Niet alleen in de industriële cen tra van West-Duitsland worden kos ten gespaard in de strijd voor goed water. In het stroomgebied van de Niers, een hoofdzakelijk door agra risch en recreatiegebied stromen de rivier die bij Gennep m de Maas komt, werden in de afgelopen tien jaren 27 zuiveringsinstallaties ge bouwd. Het belangrijkste probleem leverden niet de afvalstoffen van de schaarse fabrieken en slachterij en die er zich bevinden, maar de schuim vorming veroorzaakt door huishoudelijke afwasmiddelen. Sinds enkele jaren geleden de Duitse zeep fabrikanten wettelijk verplicht zijn maatregelen te treffen om de schuimvorming tot het uiterste te beperken is dit probleem enigszins afgenomen. De Duitse huisvrouwen kopen echter in Nederland sterk schuimvormende wasmiddelen waardoor het effect van de Duitse maatregel vrijwel teniet werd ge daan. De zuiveringsinstallaties in het stroomgebied van de Niers zijn daarom dan ook hoofdzakelijk ge richt op het vrijhouden van het Nierswater van schuim. Het zuiveren van water levert in de industriële centra technisch geen enkel bezwaar meer op. Een veel groter probleem is de vernie tiging van het vrijgekomen slijk. Het opslaan van het slijk vergt enorme ruimte, verbranden is kostbaar. In het Niersverband heeft men dit probleem opgelost door het vrijgekomen slijk via pasteuri- satie geschikt te maken als mest stof. Dank zij dit systeem waardoor de directeur van het Niersverband, dr. Triebei, wereldfaam verwierf, kun nen de kosten van de waterzuive ring voor een groot deel gedekt worden. wet werd het Wupperverband opge richt dat belast werd met de wa terhuishouding van de Wupper en de zijrivieren. Vanaf 1930 zijn twin tig waterzuiveringsstations en vier stuwmeren (gezamenlijke inhoud 30 miljoen m3) gebouwd die moe ten zorgen voor gelijkmatige toe voer van water, zowel 's zomers als in de winter. Voor de drinkwa tervoorziening werd bovendien in 9 Een van de bronnen van veront reiniging is het schuim veroorzaakt door wasmiddelen. Vooral in het aan Nederland grenzende gebied van de Bondsrepubliek is de schuim- overlast groot. stijgend aantal inwoners en de groei van de industrieën in het Wuppergebied. Rampjaar Na het rampjaar 1964 werd door de deelstaat Noordrijn-Westfalen in samenwerking met het Wupperver band een prioriteitenschema opge steld met als belangrijkste project de bouw van een nieuw stuwmeer, de Wuppertalsperre (kosten 20 mil joen DM). Dit stuwmeer zal in de winter Wuppertal beschermen tegen overstromingen en in de zomer moeten zorgen voor voldoende af stroming van het industriële afval water. Een ander voordeel van de Wuppertalsperre is dat in de stad Wuppertal de nieuw te bouwen brug gen over de Wupper niet hoog be hoeven te zijn. Verdere maatregelen in het prio riteitenschema zijn de uitbreiding van bestaande zuiveringsstations en de bouw van nieuwe stations. Als eerste stap werd het uit -1906 date rende zuiveringsstation Wuppertal- Buchenhofen uitgebreid. Ter verde re ontlasting van de beneden Wup per zullen de zuiveringsinstallaties Burg, Kolhfurt en Witzhelden wor den gemoderniseerd. In samenwer king met de Bayer-fabrieken wordt in Leverkusen een reusachtige in stallatie geconstrueerd met een capaciteit die overeenkomt met het reinigen van het afvalwater van een stad met 275.000 inwoners. De kosten van de projecten van het prioriteitenschema, 200 miljoen meer studies bewijzen dat veront reiniging van water belangrijke ge volgen kan hebben. Sommige che micaliën die op het ogenblik in het water worden geloosd doden de waterplanten en al het andere le ven dat in water voorkomt. De che micaliën komen ook terecht in de koeien die dit water drinken, en ten slotte in de mensen, die het vlees van die dieren eten en de melk ervan drinken. Minerale afvalstoffen in regen- en bevloeiingswater kunnen in sommi ge aardlagen samenklonteren tot steenachtige massa's. Wortels wor den vergiftigd en de micro-dieren en plantengroei ondergaan veran deringen. De urgentie van de wa tersanering wordt dagelijks groter. In het ontwerp voor een grondwet over het gebruik van water, stelt een commissie uit de Raad van Europa: „Water is een van de kostbaarste be zittingen van de mens; het ia onmisbaar voor leven en voor uitgang. Water is niet los te denken uit alle bekende mense lijke activiteiten, tot de vrije tijdsbesteding toe. Menselijk bestaan zonder water is on mogelijk". In het Rurhgebied is men meer dan ooit hiervan overtuigd. 1962 de Dhünntalsperre (inhoud 7,3 miljoen m3) aangelegd. De ge troffen maatregelen bleken echter niet voldoende te zijn tegen het Het accent van de zuivering van het afvalwater van het industriege bied Noordrijn-Westfalen valt op het water van de zijrivieren van de Rijn. Hierbij gaat men uit van het standpunt dat het kwaad moet wor den aangepakt bij de bronnen: in dustriekernen en steden aan de zij rivieren. In Duitslands meest verontreinig de rivier, de Wupper werden de za ken drastisch aangepakt. In het stroomgebied van de Wupper (114 km) wonen ongeveer 950.000 men sen. De verffabrieken, chemische fabrieken, cementfabrieken en gal vanische industrie van Remscheid, Solingen en Wuppertal lozen hun afvalwater alle in de Wupper. De verontreiniging van deze fabrieken komt overeen met die veroorzaakt door een stad met één miljoen in woners. Ir. Bischofsberger, hoofd van de afdeling waterzuivering van het Wuppergebied: Wat deze verontrei niging betekent hebben wij ervaren in de zomer van 1964. Per uur stroomde nog geen 500 km3 water door de Wupper. De stank was on uitstaanbaar. Reeds in de jaren dertig werd in het gebied van de Wupper de dreigende gevaren van de water voorziening erkend. Big bijzondere De strijd tegen het water is in het Ruhrgebied veranderd in een strijd om goed water. Niet alleen de industrie is gebaat bij voldoen de water van goede kwaliteit maar ook de bescherming van het levens milieu vraagt om bestrijding van de waterverontreiniging. Steeds De verontreiniging van de Rijn wordt voortdurend onderzocht. Hiertoe vaart het Westduitse laboratoriumschip Max Priiss tw?e- honderd dagen per jaar over de Rijn, van Bazel tot Emmerik. Het schip dat met de modernste meetapparatuur is uitgerust neemt bij de mondingen van de zijrivieren monsters die met au*o matische apparatuur onderzocht worden op zoutgehalte, zuurge- halte, moddergehalte en temperatuur. Voorts meet men ook bij fabrieken, steden en in havens de verontreiniging en is de belang stelling vooral gericht op het vóórkomen van bijzondere chemi sche stoffen. De aanwezigheid van de Max Prüss op de R jn heeft ook een psychologische werking. De fabrieken weten dat mon sters worden genomen van hun afvalwater. Sinds de laatste tien jaren bestaan in de Duitse Bondsrepubliek strenge wettelijke voor schriften voor het reinigen van industrieel afvalwater. Bij overtre ding hiervan kunnen hoge geldboeten en in ernstige gevallen ge vangenisstraffen tot maximaal vijf jaar worden opgelegd De Max Prüss is dan ook een waarschuwing voor de industrieën de wet telijke verplichtingen na te komen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9