Monet voor 5 miljoen Geen wijziging in strategie van Frankrijk Uitslag NIPO- enquete in twijfel getrokken Exposities in twee Galerieën ANTIQUAIRS VERKOCHTEN IMITATIES VAN ANTIEK Jeugdfestival te Maastricht McCarthy contra Johnson Tribunaal acht VS schuldig Prijs voor Hugo Claus METAAL WIL INVALIDEN HELPEN ZATERDAG 2 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Officier adviseert tot vervolging wegens oplichting De Utrechtse Officier van Justitie, mr. R. W. H. Pitlo, zal zijn collega in Maastricht adviseren een vervolging in te stellen wegens oplichting tegen twee antiquairs. Zij hebben op 1 juni 1965 op een grote kunst- en antiekveiling in het door hen ge humde kasteel „Genhoes" in Oud-Valkenburg hnit'ities van antieke meubelen als echt antiek ter verkoop aangeboden. Tegen de neef van heiden, een 23-jarige Ut. echtse k'msthan- delaar. die destijds de pers op de vervalsingen attent maakte, requireerde mr. Pitlo vrijspraak. Mr. Pitlo bracht in herinnering dat oms de notaris voor het begin de veiling een verklaring had den laten voorlezen, waarin werd ge steld dat alle goederen authentiek Bovendien maakten de ooms bekend dat wie binnen twee maan de aankoop van het stuk kon aantonen dat het een vervalsing was zijn geld kon terugkrijgen. De ooms hadden tegen hun neef een aanklacht ingediend wegens smaad. Strak en stijf hadden ze volgehouden dat op het kasteel lou ter authentiek antiek zou zijn ge veild. De verklaringen van Hans noemden zij van A tot Z gelogen. Een op initiatief van de Rechter commissaris ingestelde commissie van deskundigen, kwam echter tot de conclusie dat Hans Krijnen het wel degelyk bij het rechte eind had. „Vervalser" Nieuwe uitgaven Twee zonen van Israël, door Yeal Dayan. Uitg.Wereldbibliotheek, Amsterdam. Justine, of de tegenspoed der deugdzaamheid, door D. A. F. de Sade. Uitg.: Bert Bakker-Daamen. Den Haag. Een kerstverhaal, door Charles Dickens. Ned. ventaling: H. C. D. de Wit. (Bakker-Daamen) Kleine gedigten voor kinderen, door Hieronymus van Alphen. Uitg.: J J. C. Boucher, Den Haag. Vergeet mij niet. Versjes uit een poëziealbum voor kleine meisjes. Geïll. door Ineke Lubsen. Uit de Bruiloft in Kana. Verschenen in de serie: Wat de Bijbel ons vertelt. Uitg.: Ned. Bijbelgenootschap, Am sterdam. Noem het maar slaap, door Henry Roth. Uitg.: Contact. Amsterdam. Bedankt voor alles, door Jean A. Schalekamp. (Contact) Over de dood en gevulde kip, door Steven Membrecht. (Contact) Paulus VI, paus tussen twee we relden. Onder deze titel verscheen bij uitgever Becht in Amsterdam, een biografie van de tegenwoordige paus. geschreven door Alden Hatch, de auteur, die bekend is geworden door zijn levensbeschrijvingen van De Gaulle, Prins Bernhard en Paus Johannes XXIII. Het boek geeft een uitvoerige in formatie over de gezagsverhoudin gen in het Vaticaan, en vooral ovpr de wijze waarop door het pauselijk staatssecretariaat diplomatie wordt bedreven. En als zodanig is het uitermate boeiend. Maar wie zoekt naar verklaringen van het omstre den gedrag van Pius XII in de oor logstijd, komt teleurgesteld uit. De schrijver bespreekt deze periode uit voeriger en poogt de negatieve kritiek te weerleggen, maar hij kan te wei nig argumenten noemen om zijn vi sie waar te maken. Hetzelfde geldt voor de onduidelijke en behoudend lijkende houding van Paulus VI tij dens het concilie. Ook hieraan be steedt Hatch veel aandacht en hij komt tot de conclusie dat Paus Paulus wel degelijk het streven naar vernieuwing, dat door zijn voorgan ger was ingeluid, voortzet. Het is echter een slotsom, die niet steunt op de door de schrijver zelf ge noemde feiten. Aan het slot stelt de schrijver nog aan de orde de pause lijke mening over de nieuwe theo logische inzichten, maar de infor matie, die hij daarover verstrekt, is onvoldoende. Dit onderwerp had hij dan ook beter achterwege kunnen laten. Omdat zo de werkelijk belangrijke dingen wel genoemd, maar niet ver duidelijkt worden, zal het boek vele serieus geïnteresseerden teleurstel len. Gedichten van Van Alphen Een alleraardigste uitgave, heel vallend in het kader van de ex positie „Spelen en lezen." welke op het ogenblik in het museum „De Lakenhal" te zien is, mogen wij wel noemen de bij L. J. C. Boucher te Den Haag verschenen „Proeve van kleine gedigten voor kinderen" van mr. Hieronymus van Alphen. geheel vervaardigd naar de oorspronkelijke uitgave van 8 augustus 1746, uitge geven te Utregt, bij de wed. Jan van Terveen en zoon. Zij zijn ver lucht met dezelfde plaatjes, het let tertype is gelijk aan weleer, kortom het oude boekje is geheel herleefd. En de wijze, brave overbekende en in menig opzicht opvoedkundige versjes spreken nog altijd voor zich zelf. „Mijn speelen is leeren, mijn leeren is speelen" en waarom zou mij dan het leeren verveelen?" vraagt Van At n zich af. Wij zijn ervan overtuigd ^t U zich bij her lezing van de g os ook niet zult vcivelon. De officier noemde deze garantie bepaling onzedelijk. Van een een voudige koper kon niet worden ver wacht dat hij binnen twee maanden het bewijs van valsheid zou kunnen krijgen. De commissie van deskundi gen heeft een jaar nodig gehad. Mr. Pitlo vond het een sterk staal tje dat de ooms tegen beter weten in hebben volhard in hun aanklacht tegen de neef. Hij kwam tot de con clusie dat Hans de pers had inge licht om het algemeen belang te die nen. Wat de veiling betreft zei hij dat het hie niet om een onbelangrijke verkoping van wat meubelen en huis raad ging, maar om een veiling die internationaal de aandacht trok. De verkoping werd gehouden in ver band met het vertrek van de twee ooms uit Genhoes. De eigenaar van het fraaie middeleeuwse kasteel had het huurcontract met de kunsthan delaars opgezegd. De neef was van de vervalsingen op de hoogte omdat hij als 15-jarige jongen een aantal maanden bij zijn ooms had gelogeerd. Hij had toen ge zien hoe zijn ooms van oude kerk banken, varkenstroggen en biljartta fels, o.m. „Zuidnederlandse schraag- tafels uit de 17de eeuw" en „eiken houten Vlaamse kloosterstoelen uit de 17de eeuw" hadden gemaakt. Zo nu en dan had Hans zelf een handje geholpen. Meer dan 400 jongelui zijn thans drie dagen rond tientallen kunste naars bijeen in de Maatstriehtse Stadsschouwburg om er te spreken over film, toneel, ballet en muziek. Dit eerste Maastrichtse jeugdfestival is begonnen met een uitvoering van „De verlegen minaar" van Tirso de Molino door het Groot-Limburgs to neel en een inleiding door Laurens ten Cate. De 413 jongens en meisjes voor het merendeel tussen 18 en 25 jaar zijn ervoor uit België, Noord- en Zuid-Holland. Noord-Brabant, Gelder land en Utrecht naar Maastricht ge reisd. Minister dr. M. Klompé van C. R. en M. wenste het festival telegra fisch veel goeds. Behalve gesprekken over kunst kunnen de Festivalgan gers ook door uitvoeringen met de kunst kennismaken. Op het program ma staan behalve de toneeluitvoe ring van Cas Baas G.L.T. nog een concert door het Limburgs Sympho- nie-orkest o.l.v. André Rieu, een bal letuitvoering door het Ned. Dans Theater en vertoning van de films ..Spiegel van Holland" (Bert Haan stra), „Een zondag op het eiland van de Grande Jatte" (Frans Weisz en Jan Vrijman) en Big City Blues (Ch. Huguenot v. d. Linden). Het is de bedoeling dat dit Festival een jaarlijks terugkerende Limburgse kunstkennismaking gaat worden. Bij verkiezingen De Amerikaanse democratische Se nator McCarthy, een tegenstander van de Amerikaanse Vietnam-po- litiek, heeft zich als kandidaat voor het presidentschap aangemeld. Hij deelde mee het tegen president Johnson te zullen opnemen bü de voorverkiezingen voor de democra tische kandidaatstelling in Wiscon sin. Oregon. Californië en Ne braska. De 51-jarige katholieke Senator uit Minnesota, die zich steeds voor een zachte lijn inzake Vietnam heeft uitgesproken, zal naar verwachting een groeiende groep ontevreden democraten aantrekken. Hij is de eerste democraat die Johnson of ficieel uitdaagt. McCarthy, een intelletueel met uni- i versitaire achtergrond, maakt op de leden van het Congres een wat nonchalante indruk, mede doordat hij een afkeer heeft van bureau cratie en routine. Hij was aanvan kelijk leraar in de economie en de sociologie. Later doceerde hij deze vakken aan de katholieke universi teit van zijn geboortestaat Minne sota. Hij vrewisselde het hoogle raarschap voor de politiek toen hij in 1948 in het Huis van Afgevaar digden werd gekozen. Tien jaar la ter werd hij gekozen tot Senator voor Minnesota. McCarthy deed weinig van zich spre ken tot 1960. Op de democratische conventie voor de verkiezing van de kandidaat voor het president schap nam hij het in dat jaar op voor zijn vriend en politieke even beeld Stevenson. Volgens sommi gen steunde hij Stevenson om Kennedy de pas af te snijden, met de bedoeling dat Johnson gekozen zou worden, waarbij hij zelf een kans zou maken als vice-president. Hoewel thans een tegenstander van de president, zou hij volgens de ze theorie in 1960 zijn kaarten op Johnson hebben gezet. Franse minister van Voorlichting Er is geen belangrijke wijziging in de militaire politiek van Frankrijk gekomen. Dit heeft de Franse minister van Voor lichting, Gorse, gisteren verklaard naar aanleiding van een artikel over de Franse defensiepolitiek van de hand van gene raal Charles Ailleret, chef van de generale staf. In het aritkel, dat verscheen in „Revu de défense nationale", het maandblad van het ministerie van Defensie, betoogt de generaal dat Frankrijk een defensiesysteem moet opbouwen dat tegen niemand gericht Is omdat er nauwelijks ergens een duidelijke bedreiging valt waar te ne men. De Franse defensie dient daar om niet naar één bepaalde richting r „naar alle windstreken" te wor den georiënteerd. Minister Gorse verklaarde dat de uitlatingen van generaal Ailleret niet de weerspiegeling zijn van een rege ringsbesluit. Zijn opvattingen zijn echter niet in strijd met de politiek van Frankrijk. Dergelijke concepties indien op regeringsniveau bestu deerd, zouden in elk geval met poli tieke concepties worden geconfron teerd. Er is echter geen belangrijke wijziging in de militaire politiek van Frankrijk gekomen, aldus Gorse. Generaal Ailleret schreef verder dat Frankrijk in een nieuwe defen sieconceptie in de eerste plaats een strategische kernmacht moet ontwik kelen, die een „thermonucleaire macht met wereldbereik" en een „ruimtemacht" zou moeten worden. Over het gevaar van Russische zij de zei de generaal „het schijnt dat de grote vrees voor Sowjet-agressie, die enige jaren na de Tweede We reldoorlog logisch en verklaar baar was, op het ogenblik niet ge rechtvaardigd is", reden waarom een orëntatie in één richting onjuist zou zijn. In Parijs meent men dat generaal Ailleret zijn ideeën ontvouwd heeft met toestemming van De Gaulle. Uit het feit dat Frankrijk tot geen enkel blok wil behoren, vloeit een defensie politiek voort die „naar alle wind streken" is georiënteerd, zo zei men in overheidskringen. Op korte termijn zal de nieuwe op vatting geen gevolgen hebben voor Frankrijks houding tegenover de NAVO. Maar op lange termijn zou dit wel degelijk het geval kunnen zijn. Men wees er in dit verband op dat het verdrag, waarbij het bond genootschap tot stand kwam. ont worpen en gesloten is om de Russi sche dreiging zoals die in de jaren vijftig bestond, het hoofd te kunnen bieden. Die dreiging bestond nu ech ter niet meer. Desondanks was de militaire inspanning van de NAVO nog steeds tegen de Sowjet-Unie ge richt. Frankrijk hield zich hier ech ter buiten omdat zijn strijdkrachten niet meer onder het geïntegreerde NAVO-bevel staan. Op deze basis, zo meent men in Parijs, is het mogelijk dat Frankrijk zijn houding tegenover de NAVO zal wijzigen. Het is echter ook mogelijk dat men voor 1969, het jaar waarop een land dat nu lid is van de NAVO. zich hier uit kan terugtrekken, binnen het ka der van de Noordatlantische Ver- dragsorgan»satie zelf gaat aansturen op een verandering van doelstelling, een doelstelling die aangepast is aan de huidige situatie. Claude Monets „La terrasse a Sinte Adresse" is gisteren bij Cristie's in Londen voor 588.000 pond (ongeveer ƒ5 miljoen) geveild. Dit is het hoogste bedrag dat ooit voor een impressio nistisch werk is betaald. Het vorige record voor een Monet was 1,8 miljoen. „La terrasse" werd in 1867 door Monet, die toen zeer arm was bij een bezoek aan zijn vader en tante in het dorp Sinte Adresse bij Le Havre geschilderd en voor 170 verkocht. Het wordt als een van de belangrijkste impressionistische werken beschouwd.. Het toont een in vrolijke kleuren geschil derd tafereel van een tuin aan zee met wapperende vlaggen en schepen in de verte. Een van de menselijke figuren in een rie ten stoel is Monets vader. De tegenwoordige verkoper was de 74-jarige Amerikaanse predikant Theodore Pitcairn die er in 1926 i f. 22.000.voor had betaald. Vorig jaar verkocht hij in Londen Van Gogh voor 1.5 miljoen gul den. Hij gebruikte het geld voor de bouw van een kerk. Het doek werd gekocht door de be kende Londense kunsthandelaar Ag- ter gelegenheid van de viering het 150-jarig bestaan van zijn firma. Hij hoopt het later aan een zijn relaties kwijt te raken. Op het „Russell-tribunaal" dat in Roskilde bij Kopenhagen wordt ge houden, zijn de V.S. gisteren op 5 punten schuldig verklaard. De Joegoslaaf Dedijer verkondigde dat de V.S. schuldig zijn aan volken- moord, gebruik van verboden wapens, mishandeling en doden van gevan genen, deportatie van burgers met gebruik van geweld, alsmede agres sie tegen Laos en Cambodja. De Franse schrijver-wijsgeer Jean Paul Sartre voegde aan de uitspraak van het tribunaal toe dat de Amerikanen de Vietnamezen doden omdat het Vietnamezen zijn en zich daarom aan volkenmoord schuldig hebben gemaakt. Japan, de Philippünen en Thailand werden mede schuldig aan de „Amerikaanse agressie" verklaard. Het veilen van de Monet duurde twee minuten. Bij het publiek steeg een kreet van verbazing op toen de afslager bij een miljoen gulden be gon. Er werden nog twee andere Mo nets verkocht, n.l. Le quatorze Juil- liet dat wegging voor f. 350.000.en Jardin a Giverny dat f. 220.000.op bracht. Deze veiling leverde in totaal 1.114.596 pond sterling op. Een re cord voor een verkoop van impres sionisten. Op de foto het schilderij met rechts predikant Pitcairn. Aan de Vlaamse schrijver Huge Claus is de Prijs voor Nederlands talige toneelauteurs" toegekend door de Organisatiecommissie con- tacit! Nederlandstalige toneelsohrijf- vers uit België en Nederland, inge steld door de Vereniging van Vlaam se toneelauteurs en de Vereniging van Nederlandse toneel-, radio- en televisieschrijvers. Tijdens het tweede colloquium Nederlandstalige toneel schrijvers uit België en Nederland, dat genoemde commissie op zaterdag 16 december in Maastricht organi seert, wordt de prijs 's avonds in de grote zaal van de Stadsschouw burg uitgereikt aan Claus, die mee gedeeld heeft de prijs te accepteren en in ontvangst te zullen komen ne men. Vorig jaar kreeg Jan de Har- tog deze prijs. Na de prijsuitreiking speelt De Nieuwe Komedie Claus' toneelstuk .Mama, kijk, zonder, handen". Behoefte aan christen-radicalen (Van onze parlementaire redactie) Bestaat er grote behoefte aan een christen-radicale partij? Ongeveer een derde van alle kiezers zouden op dit moment hun stem aan de christen- radicalen willen geven, waardoor een dergelijke partij 50 zetels in de Twee de Kamer zou kunnen veroveren. Al dus de opbrengst van een enquête, die het NIPO in opdracht van de NCRV heeft ingesteld. In politieke kringen wordt de waarde van deze enquête echter wegens de vraagstelling in twijfel getrokken. „Als u uit dit onderzoek afleidt, dat u aan de winnende hand bent, dan Franse prijs voor beste detective De 19e „Prix du Quad des Orfèvres" voor de beste detective-roman, is toegekend aan twee Marseillanen, Henri Galisssran en Loup Durand voor hun roman ..La porte d'or", ge publiceerd onder het gemeenschap pelijke pseudoniem„Henri-Louis Dugall". maakt u zich blij met een dooie mus", zei de anti-revolutionair mr. M. W. Schakel gisteravond voor de NCRV-televisie tegen de radicaal mr. E. Jurgens bij de bekendmaking van de uitslag van de enquête in de ac tualiteitenrubriek „Hier en nu". Ook de voorzitter van de CHU drs. A. D. W. Tilanus en de vice-voorzitter van de KVP drs. G. J. M. Horbach trok ken de uitslag van de steekproef ern stig in twijfel. Volgens de heer Hor bach zijn de neuzen in de KVP al lang geteld en zullen de radicalen op de komende partijraad, die volgende week in Arnhem wordt gehouden, ver in de minderheid blijven. Onbekend Uit de enquête, die twee dagen na het Scheveningse congres van de christen-radicalen is gehouden, blijkt dan ook dat de meeste ondervraag den nauwelijks wisten wat de chris ten-radicalen eigenlijk willen. Slechts 3 wist bijvoorbeeld bevestigend te antwoorden op de vraag of er een stembusakkoord in het geding is. Pas na met een zevental radicale pro grammapunten in kennis te zijn ge bracht reageerde 33 positief op de vraag of een dergelijke partij hun stem zou kunnen verwerven. Daaren tegen antwoordde 28 negatief en gaf 39 te kennen het niet te weten. Volgens de enquête zal vooral D'66 bü een optreden van een christen- radicale party een veer moeten la ten. Maar liefst 45 van zün kiezers naar de christen-radicalen gaan daarmee terug naar een christe lijke party. De KVP zou 42% van haar kiezers aan de christen-radica len verliezen, de ARP 32 de CHU 37 de PvdA 35 en de VVD 16 Veel blanco Het onderzoek heeft verder uitge wezen dat by landelyke verkiezingen op dit moment de KVP de grootste party zou blyven (38 zetels), gevolgd door de PvdA (37) en D'66 (20), de WD en de CHU (elk 15), de ARP (11), de PSP (4), de BP, de SGP en de CPN (elk 3) en het GPV (l>. Deze cyfers wüken aanzienlyk af van de enquête die de vorige maand door het Bureau Veldkamp is gehou den en waarvan de resultaten zon dagavond door de KRO zyn uitge zonden. Daarby kreeg byvoorbeeld de KVP slechts 32 zetels, D'66 daar entegen 24 en de VVD 20 zetels. Bü de KRO-enquête was het echter niet mogelük blanco te stemmen, bü de NCRV-enquête wèl en 16 heeft dat dan ook gedaan. In twee galerieën zijn gisteravond interessante exposities ge opend, n.l. in de Galerie Walenkamp (Nieuwsteeg) en Van der Vlist (Botermarkt). Heinrich Franger toont bij Walenkamp een collectie abstrac te schilderijen, in felle kleuren: in hoofdzaak zwart, wit en rood. Zijn onderwerpen moeten hem blijkbaar sterk gegrepen hebben. Er spreekt een dynamische persoonlijkheid uit. Een tornado, een eruptie, een tyfoon en diverse „composities" zijn geladen van een suggestieve en expressieve zeggingskracht, aardigd door middel Zü zün van een originele laktechniek van el- gen vinding, welke de toonwaarde ten goede komt. Uit zijn werk spreekt een intelligente behandeling van kleur en vorm, in harmonisch evenwicht tot elkaar gebracht. Daar- bü is ook een grote rol toebedeeld aan de fantasie, getuige zün „Fabel dier". ADVERTENTIE De schilder, die thans tüdelük in Leiden woont zün eigenlüke domi cilie is Barcelona .werkt in vol komen tegenspraak tot de regenach tige grauwheid, waarvan thans ons land doortrokken is. Het doet ver frissend aan. Mede door de veel vuldig uitbarstende bundeling van wervelende kjleuren, vervuld van een intense liefde voor de elementaire natuurkrachten. Het lükt ons, dat Franger een rasechte schilder is, bü wie de uitgesproken abstracte in stelling toch verweven is met zin voor de concrete figuratie. Een een heid van tegendelen, door Franger met stuwende, explosieve vaart gere aliseerd. Geen wonder, dat zijn werk reeds veelvuldig in het buitenland de aandacht getrokken heeft. Bü Galerie Van der Vlist expo seert de surrealistische schilder Cor- staan de Vries, op wiens werk wü nader hopen terug te komen. Beide exposities ondervonden tüdens de op ning reeds intensieve belangstelling. H. Heinrich Franger: „Splitsing" (Van onze correspondent Bij de verdeling van de jaarlyksa loonkostenstijging in de metaal- c.a.o.'s is een tiende procent gereser veerd ter verbetering van verlengde ziektegeldregeling. Men wil hiermee de „oude" invaliden helpen, die reeds gehandicapt waren geraakt voordat enige maanden geleden de w.a.o in werking trad. Welke regeling men in de bedryfstak kan treffen voor deze invaliden, die daardoor de gunstiger w.a.o.-uitkering missen, moet nog na der worden besproken. In de confectie-industrie is reeds overeengekomen, dat men de „oude" invaliden tot hun vüfenzestlgste jaar een aanvullende ziektegelduitkering blüft geven. Een commissie van de Stichting van de Arbeid onderhan delt nog over een landelüke oplossing van het probleem. Mocht men hier in slagen, dan res teert voor de rü kso verheid nog de kwestie van de vele tienduizenden invaliden, die niet onder een ver lengde ziekteregeling vielen en van wie velen eveneens een verhoudings- gewys be lage uitkering krijgen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7