Nerveuze tijd voor leraar Van der Veer Voerde de moordenaar telefoon gesprekken In West-Duitsland worden studenten ook bespioneerd ZATERDAG 2 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 6 Omstreden kandidaat vanavond terug in „Per seconde wijzer" Quiz-kandidaat W. van der Veer (52) is verbaasd. Over de opschudding verwekt door zijn televisie-optreden van 20 no vember en over alle publiciteit eromheen. „Het is toch maar een spel". Dat echter juist dank zij die opschudding voor hem nog niet is afgelopen. Vanavond mag hij terugkomen in de VARA-quiz per seconde wijzer om de laatste etappe van de vierde ronde over te doen. Haalt hij deze keer de eindstreep wel, dan kan hij kiezen: ruim 1500 gulden mee naar huis ne men of nog in dezelfde uitzending uitkomen in de vijfde ronde met de kans zo'n vijf mille te winnen of alles te verspelen. Die slotronde is extra zwaar: vier maal tien vragen beantwoorden bin nen 200 seconden („vijf seconden per vraag, dat is krap"), terwijl van elke tien antwoorden er minstens acht goed moeten zijn. „Ik weet nog niet wat ik doen zal", zegt de heer Van der Veer met net iets te weinig aar zeling in zijn stem. „Bovendien heb ik de VARA beloofd, dat als ik al een mening zou hebben, ik die niet zou zeggen voor de uitzending". Even la ter vertelt hij wel reeds een bestem ming te hebben voor de vijf mille, die te winnen zijn. „Met mijn vrouw naar de West. Suriname. Familie op Curacao bezoeken en een oud-collega op Aruba. Heen varen en terug vlie gen". Nieuwe leiding Filmacademie In de leiding van het Nederlands Filminstituut waren vacatures ont staan door het vertrek van prof. dr. J. M. L. Peters naar Leuven. Tot algemeen-directeur is nu per 1 ja nuari benoemd drs. J.A. Hes, direc teur Filmcentrum. Tot directeur van de Nederlandse Filmacademie is benoemd de heer A. Koolhaas. Hij is al van de oprich ting af docent aan de academie. In verband met de uitbreiding van het onderwijsprogramma waarbij mede voorzien is in een televisie-op- leiding is Fons Rademakers be noemd tot hoofd van de dramatische afdeling. Rademakers blijft echter ook als filmregisseur werkzaam. Tsjechische Mig landt in Oostenrijk Op het oOstenrijkse vliegveld As- pern bij Wenen is een Mig 21 van de Tsjechische luchtmacht geland. De piloot van het toestel, de 35-jari- ge Waclaw, heeft verklaard dat een navigatiefout de oorzaak was. De ministeries van Defensie en Binnenlandse Zaken hebben direct hierop technici en leden van de in lichtingendienst naar het vliegveld gestuurd. De piloot zei, dat hij bij Bratislawa had willen landen, maar door het slechte weer van zijn koers was afgebracht. Toen zijn brandstof bijna op was had hij besloten zijn toestel in Oostenrijk aan de grond te zetten. Het door veel sensaties toch geharde filmwereldje in Holly- ivood heeft een nieuwe schok te venoerken gekregen. Na enkele opzienbarende scheidingen heb ben nu ook Tony Curtis en Christine Kaufman mee gedeeld, dat zij uit elkaar zullen gaan. Of het een officiële schei ding zou worden kon mevrouw Curtis nog niet bevestigen. Deze foto werd vijf jaar geleden bij hun huwelijk genomen. Het echt paar heeft twee kinderen Brieven De heer Van der Veer woont in een flat in Naarden, tienhoog, met een grandioos uitzicht over het Naarder- meer en zuidelijk Flevoland. Hij ont vangt ons in zijn werkkamer. „Het is een „nerveuze tijd", ver zucht hij. „Gelukkig vangt mijn vrouw veel op. Ze neemt telefoontjes aan, beantwoordt brieven. En ik krijg veel brieven. Van vreemden, maar ook van mensen die me nog kennen van vroeger, die ik twintig, dertig jaar geleden voor het laatst heb gezien". Hij praat veel, niet zozeer over de quiz als wel over de bedrijfsschool waar hij algemene ontwikkeling, Ne- i. Engels en wiskunde doceert. Beïnvloed Toch lukt het ons af en toe het ge sprek weer op de quiz te brengen. Vindt de heer Van der Veer het zelf terecht, dat hij terugkomt? „Ja", zegt hij glimlachend, „Dat is wel een pi- latus-vraag. Maar laat ik dit voor spellen: ik wist, dat in Kenia Swahili werd gesproken, net zo goed als ik weet dat Vlaams in België wordt ge sproken. Eerst liet ik dat bordje ook staan. Maar toen ik het aan het eind weer zag, dacht ik: hé, zo stond het ook aan het begin en dus moet ik het verzetten. Onbewust, geloof ik, was ik toch beïnvloed door de opmerking van de heer Boudewijn, dat alle bordjes verkeerd stonden. Natuurlijk, ik had eigenwijs moeten zijn. En als ze hadden gezegd by de VARA„Laat die meneer maar zwemmen, hij heeft het fout gedaan", dan had ik me er zonder meer bij neergelegd". Ziet hij op tegen de nieuwe kracht meting? „Nee. nu niet. De vorige keer was ik in alle zenuwstaten die er maar waren. Die maandagochtend kon ik nauwelijks lesgeven. Ik was vreselijk nerveus. Daar heb ik nu geen last van. Ik heb wat meer af stand genomen". Sport op radio en televisie (Van onze correspondent) Van de volgende voetbalwedstrijden worden zondag (14.30 uur Hilversum I) voor de radio ooggetuigever slagen of nabeschouwingen gegeven: ADO-Ajax, Feijenoord-PSV, Vites- se-Alkmaar/'Zaanstreek, Go Ahead- NEC en Den Bosch-Blauw Wit. Tevens is er een verslag van de hockeywedstrijd Kampong-Laren en een overzicht van de Belgische voet balcompetitie. Op t.v. zondagavond (19.30 uur Nederland I) verslagen van ADO- Ajax, DWS-MW en Go Ahead-NEC. Tevens beelden van de rugbywed strijd Schotland-Nieuw Zeeland, de volleybalwedstrijd Valuas-Blokkeer en de tafeltenniswedstrijd Scylla- AMVJ. NEDERLAND 1 VARA NEDERLAND 2 KRO Politie doet beroep op bevolking Avereest (Van onze Zwolse correspondent) Twee telefoongesprekken, het ene gevoerd op de avond van de moord op Neltje de Haan in de Avereester buurtschap Den Oosterhuis, het an dere in de ochtend van de dag daar op, zullen de Rijkspolitie mogelijk nieuwe aanknopingspunten geven bij het zoeken naar de dader van de lustmoord. Het eerste gesprek werd waar schijnlijk door iemand in de omge ving van Avereest-Zuidwolde gevoerd met een inwoner van Balkbrug. De man vroeg: ,Js mijn broer aanwezig, of is hij er geweest?". Toen het ant woord negatief was: „Waar kan hij dan zijn?" direct daarna werd de verbinding verbroken. Het tweede telefoongesprek werd wellicht door dezelfde persoon ge voerd met een familie in de buurt schap Den Oosterhuis, waarvan de politie gisteravond nog niet de naam kon zeggen. De onbekende vroeg in het dialect van de streek: „Is het meisje al gevonden?" Na het ontken nende antwoord werd de verbinding verbroken. Majoor A. W. de Vrieze, districts commandant van de Rijkspolitie in Zwolle, die alle dag-, nieuws- en ad vertentiebladen, die in de omgeving van Avereest verschijnen heeft gevraagd de inhoud van beide ge sprekken te publiceren met het ver zoek om inlichtingen, vertelde gister avond, dat meer duidelijkheid over deze gesprekken van groot belang kan zijn voor een snelle oplossing van de gruwelijke moord op het meisje. Overigens is dit niet het enige aanknopingspunt dat de politie na een week onderzoek, heeft over gehouden. „We hebben tal van zeer bruikbare feiten en gegevens, die allemaal systematisch moeten worden gerangschikt om deze zaak tot een oplossing te brengen. Het is te ver gelijken met een grote puzzel. We hebben veel stukjes, maar enkele De rector van de universiteit van Giessen heeft bekendge maakt, dat de Westduitse binnenlandse veiligheidsdienst heeft geprobeerd studenten om te kopen om te spionneren binnen de SDS, de Socialistische Duitse Studentenbond. Dit is de studen tenvereniging van de „Rode Rudi" Dutschke uit West-Berlijn, die het communenstelsel predikt en in Mao Tse-toeng zijn heiland ziet. Tot de SDS behoort ook de „kommunard" Fritz Teufel, tegen wie op het ogenblik een opzienbarend proces in de vroegere Duitse hoofdstad aan de gang is. De rector van de Giessense uni versiteit, professor Wyl, maakte nog bekend, dat de veiligheidsdienst bepaalde studenten een maandver- goeding van 200 mark wilde geven, den a De bedoeling was dat deze studen tenspionnen mededelingen zouden doen over data waarop de SDS bij eenkwam en dat zy dan de namen van de deelnemers zouden opgeven. Een dergelijke procedure ontwikkel de zich in het recente verleden ook de Amerikaanse universiteiten, de Amerikaanse binnenlandse veiligheidsdiensten evenzeer als de Westduitse instanties blijkbaar bang zyn dat „het communisme" via de studentenmaatschappij alsnog de we reld zou kunnen veroveren. De politiechef van Giessen beves tigde later, dat inderdaad aanbiedin gen waren gedaan in de trant waar over de rector gesproken had. De minister voor Culturele Zaken van de deelstaat Hessen waartoe het stad je Giessen behoort en het hele kabinet van de deelstaat hebben in een kabinetszitting hun afkeuring over de handelwijze van de geheime dienst uitgesproken. Een commissie van de Landdag het parlement van de deelstaat zal zich even eens met de kwestie bezighouden. Maar, omdat deze commissie in het geheim bijeenkomst hebben de studenten in Giessen nu vermeld, dat een openbaar onderzoek zal wor den ingesteld om de gang van zaken in him stad voorgoed daglicht te brengen. „We komen er" „Het is zeker niet zo, dat het on derzoek op het ogenblik op dood spoor is geraakt. „Gelukkig niet, we moeten nog bergen werk verzetten, maar we komen er zeker uit", aldus majoor De Vrieze. Dit weekeinde werken de vyf recherchegroepen sa men met de versterkte groep De- demsvaart van de Rijkspolitie onver minderd voort aan het onderzoek. „Ik heb voorgesteld om de helft van de manschappen, die bij deze zaak zijn betrokken en nu al een week lang onafgebroken in de weer zijn, in het weekeinde vrijaf te geven, maar niemand wil, ondanks het feit, dat lichamelijk en geestelijk wel aan paar uur rust toe is", vertelt de districtscommandant, die zelf ook bijna dag en nacht in touw is om de beide moorden in zijn gebied (Ave reest en Olst) zo snel mogelijk tot klaarheid te brengen. Tussen het feestgedruis van pakjesavond door kunnen we dinsdagavond na acht uur een zangvoor dracht beluisteren door Frits van der Poel. die voor deze bijzondere gelegenheid wordt be geleid dooVdrs. W. K. N. Schmel- zer! Een en ander heeft plaats in het programma Radio-Klaas '67. „Frits en scene" voor de KRO? (Van onze Hilversumse correspondent) K.R.O.'s „Brandpunt"- repor terpresentator Frits van der Poel, wil naast het redactiewerk een eigen te levisieprogramma gaan brengen. Hij denkt hiervoor in de richting van een „Frits en Scene", naar voorbeeld van het programma van Mies Bouw- De heer Van der Poel is door de K-R.O. in de gelegenheid gesteld zich voor deze opzet te oriënteren in Amerika, waar hij dergelijke ge spreksprogramma's van een aantal stations heeft bekeken. Het wachten is nu op indiening van een plan, dat de heer Van der Poel zal opstellen. Over de mogelijke realisering van deze opzet staat echter nog niets de finitief vast. Zoals bekend kwam deze „Brand- punif'-medewerker in het nieuws toen hij door de V.A.R.A. werd aan gezocht voor de presentatie van een satirisch programma. Te elfder ure besloot de heer Van der Poel toch by de KR.O. te blijven. Dat hij naar andere wegen zoekt in zijn door het „harde" interview gekenmerkte werk is nu wel overduidelijk geworden. VOOR ZATERDAG 2 DECEMBER gr.muz. 18.45 Feest der herkenning: kiass. verzoekplatenprogr. 19.30 Nws. 19.35 Artistieke Staalkaart. 20.15 Pro menade ork. en zangsolist .20.15 kei zer Trajanus met de ezelsoren, hoorspel (Dit hoorspel kan ook stereofonisch worden ontvangen). 21.40 Stereo Jazzkwartet. 22.00 Instr. ensemble (op- KRO: 18.30 Nws. 18.45 Act. 19.05 De Springplank: jonge artiesten met orkestbegeleiding. 19.30 SJook: progr. voor twintigers. 20.00 In antwoord op uw schrijven: verzoekplatenprogr. 21.50 Vegen door de wildernis, lezing. 22.00 Nooduitgang: cabaretprogr. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Goal muzi kaal sportprogr. met kommentaren. rep. en licht muz. 23.55-24.00 Nws. ZONDAG 3 DECEMBER. VARA: 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Weer of geen weer, gevar. progr. (9.00 Sport- mededelingen)9.45 Humanistisch Ver bond. Alleen en tezamen. Toespraak door Prof. Dr. J. P. van Praag. IKOR; 10.00 Kinderdienst, 10.30 Her vormde kerkdienst. 11.30 Vraag en ant woord. 11.40 De Open Deur. AVRO: alle weggebruikers. 14.00 Stereo: (In de pauze: 15.15-15.35 Tot beter begrip: een cursus muz.luis- teren). VARA: 16.30 Stereo: Strijkor- NRU18.05 Langs de lijn: sportrep. inzien: journalistenforum. VPRO: Hilversum 2. 298 in.— KRO: 8.00 Nws. 8.15 Badinerie: licht klass. platenprogr. 8.55 Inleiding hoog mis. 9.00 Eucharistieviering. 10.00 Nws. symfonieorkest en solisten: seml en mod. muz. 11.50 Buitenlands com mentaar. NCRV12.00 Kerkorgelcon cert: klass. muz. 12.40 Klanksnoer: Klass. platenprogr. 13.00 Nws. 13.07 Voor de kinderen. 13.30 Stereo: Klass. strijkkwartet (gr.). 14.05 Stereo: Lult- recital (gr.). 14.10 Voordracht van ge dichten en interview: Visioen en visie. NRU14.30 Langs de lijn: met gr.muz. CVK: 17.00 Geref. kerkdienst. 18.00 Schriftnotên: gewijde muz. IKOR: 18.30 Mensen, le zing. 18.45 Kerk veraf en dichtbij. NCRV: 19.00 Nws. 19.07 Stereo: Klas sieke gewfjze muz. (gr.). 19.30 Oeku- menisch perspektief: nabetrachting op het Tweede Vaticaans Concilie. 19.45 Stereo: Amusementsmuz. (gr.). 20.10 Nederlands kerkmuz. ensemble met orgelbegeleiding: Het oekumenisch lied. KRO: 20.30 Zonder moeten of hoeven: licht gevar. platenprogr. 21.00 Geen tijding van Angers, hoorspel. 21.40 Ste reo: London Festival Orchestra (gr.): amusementsmuz. 22.00 Kruispunt: populair progr. over actuele godsdien stige vraagstukken. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Audio: Muzikale in formatie voor kenners en liefhebbers. AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Pyamissimo: licht platenprogr. 10.00 Nws. 10.02 Juist op zondag. 11.00 Nws. 11.02 Muz. Popshow. 13.45 Lichte gr.n AVRO: 16.00 Nws. 16.02 Rhythm and blues: oude en nieuwe opnamen. 16.35 Hillbilly time: country and derwerp: „Hij komt!" 11.00 Toornvliet. Onderwerp: „Vele wegen God" IV: „Als wij op Gemeente" in Amsterdam. 20.20 Pan, j cabaretachtige notities. AVRO: 20.30: Rits: gevar. progr, voor de jeugd. 21.40 lenden, gehouden op zondag 26 Stereo: Radio Kamerorkest en soliste:! 22.30 Nws. 22 Act. 22.50 Licht gevar. platenprogr. 23.55-24.00 Nws. Samen op het dak, ja gezellig (kleur); film Haar/Hem; informatief programma Ja zuster, nee zuster; musical Sluiting Pipo de clown Nieuws Rawhide Journaal en weeroverzicht De Rudi Carrell show Per seconde wyzer De Forsyte sage Achter het nieuws Laatste nieuws Sluiting Pipo de clown Nieuws Mikamusementsprogramma Commentaar en reactie op post en pers Journaal en weeroverzicht De verloofden; tv-spel Mexico-city De wrekers (kleur) Evangelie Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: 5.00 uur 7.05 uur 8.55 i 10.13 i 10.38 1 10.43 i Teleac: Doorbouwen in de winter Polemologie Russisch Monitor; zondagmiddagprogramma Sluiting Pipo de clown In die dagen; bijbelvertelling (kleur) Dat staat te bezien NTS-Sport Nieuws De vliegende non (kleur) De Caterina Valente show Kunstgrepen Laatste nieuws Sluiting NEDERLAND 2 NCRV 7.00 i 7.30 i 7.55 l 8.40 uur 9.40 uur Pipo de clown Axel Nort; avonturenfilm Van nul uur een tot middernacht Jeroen aan het woord Journaal en weerbericht Davids '67liedjes van Louis Davids Een dame uit de provincie; eenakter (kleur) 176 toetsen Gezond gezin Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA} HILVERSUM 1 Rits Het radio kamerorkest HILVERSUM 2 Musica sacra Geen tijding y i Angers; hoorspel en cjióteren Averty Gisteravond heeft de kleur op de TV getriomfeerd. Het kleu- renprgramma van de Fransman Jean Christophe Averty, dat in Montreux als een bom insloeg, verloor zoveel in zwart/wit, dat er gesproken kon worden van verminking. Dat is met b.v. de Stormridder, die gisteren ook in kleur te bezichtigen was, niet het geval. De kleuren zijn daar normaal, af en toe heb je het gevoel dat een rood tafelkleed terwille van het effect is neer gelegd, maar voor het overige kan je aan de tussentinten tus sen zwart en wit wel ongeveer aflezen welke kleuren er in wer kelijkheid (en op kleuren-T.V.) gebruikt zijn. Bij Averty was dat niet het geval. Hij had een pro gramma van 50 minuten ge maakt, waarin de kleuren het uitgangspunt waren geweest, meer nog dan Marcel Amont, om wie hij zijn show had heen gebouwd. Nu zult u natuurlijk denken dat er sprake was van een bijzonder bont carnavallesk geheel. Maar dan kent u Averty niet. Averty is de man, die in dertijd met „Les raisins verts", de Franse inzending naar Mon treux, de persprijs won en net niet de Gouden Roos, maar dat dan ten onrechte. ,.Ja en nee" „Ja, nee, geen mening", begon met oorlogsspeelgoed en twee zo deskundige dames die erover gingen discussiëren, dat haar zoontje indertijd nog met „pijl- en-boogje" heeft moeten spelen. Lammers en Dankert, die hun PvdA-discussie over de NAVO nog eens kwamen voortzetten, zullen wel interessanter zyn ge weest. maar toen keken wij naar „Farce majeure", dat weer en kele aardige fragmenten had. den, gehouden op zondag 19 novem ber 1967 In de Spuikerk te Amster dam. Organist: Piet. van Egmond. 4 u ds D. J. Roos. Onderwerp: „Maak er MAANDAG 4 DECEMBER 7.00 Nws. en ochtendgym. .(laten. (9.35 Water standen). NRU: 11.00 Nws. 11.02 Pre- maandag, gevar. progr. 12.27 Med. praatje. 13.00 Nws. 13.10 Informatie nade-orkest: amusementsmuz.; B. Viool en piano: oude en mod. muz. 14.25 Schoolradio. NRU: 14.45 Cabaretpro- gramma. AVRO: 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Stereo: Lichte orkestmuz. 16.00 O verheids voorl. Samenwerking ontwikkelingslanden. Hilversum 1. 298 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Badinerie: licht klass. platenprogr (7.30 Nws. 7.32 Act. 7.55 Overweging. 8.00 Nws.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. NRU: 10.00 Het .leven in Nederland van vóór 1940. 13.50 Schoolradio. 14.15 Stereo: Lichts orkest (gr.). 13.60 Schoolradio. 14.15 Stereo: Öperafragmenten (gr.) 15.00 Geref. kerkdienst. NRU: 15.30 Zoek licht op Nedefland. (16.00-16.02 Nws 17.20 Overheidsvoorl.Het verzamelen van Surinaamse postzegels. Sprekers: J. Kiggen. NCRV: 17.30 Voor de kleuters. Hilversum 3. 240 m. en FM. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Licht gevar, platenprogr. 10.00 Nws. 10.02 Pop-sta tion: plezierige pop-muz. (H.OO Nws.) TROS: 12.00 Nws. 12.02 Act. 1" T.Ui I4.iv.is.. uiuzi. Cil spurt. ÏO.UU NWS. -5.02 Swing-time. 16.00 Nws. 16.02 10 RRRrrrrr platenshow. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.07-18,00 Verzoekplaten progr. Nederland 'I NTS: 18.55 Pipo de clown. 19.00 Journaal. Humanistisch Verbond: 19.07 Gebeurtenissen en meningen in het Humanistisch Verbond. KRO: 19.32 In kleur: De Flintstones, TV-fllm. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 De wonderlijke lotgevallen van Ria Valk op Nederland I, oftewel: Knibbel, knabbel, knulsje: showprogr, 21.00 In kleur: Karamoja. natuurfilm uit de Engelse fimserie Survival. 21.50 De Groot-Inquisiteur, doc. TV-spel. NTS: 22.15 Teleac: Studievoorl.: 22.35-22 40 Journaal. Nederland II NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jn. VARA: 19.03 Coronation Street TV-feullleton. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nws 20 45 De vissers van Co-Sirlh, fllmrep. 21.00 Pa niek ln de straten, speelfilm. (Film- ^?^ing:l8 jaar en ouder). NTS| 22.35-22.40 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5