wk deze winter nog centrale verwarming Mensa hoekt nieuw record: 175.000! BLO school had daverend feest De brugklassen bij de invoering mammoetwet v - al jfpi <r^f 1|1|1 ,j Nieuwbouw Leidse Chr. Kweekschool Goede aanvoeren met redelijke handel ZATERDAG 2 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 V» Brood consumptie bevorderen Fonds van een lialf miljoen gulden De N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij (Me- neba) en de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" in Leiden heb ben een half miljoen gulden ter beschikking gesteld voor de oprichting van een onafhanke lijk fonds, dat ten doel heeft de consumptie van brood in ons land te bevorderen. Het bestuur van het nieuw te vor men fonds zal worden aangewezen door de Nederlandse Bakkerij-stich ting. De beide meelfabrieken hopen, dat andere branchegenoten meel fabrikanten en bakkers zich zul len aansluiten bij dit initiatief zo dat een financieel sterk fonds kan worden gesticht, waarmee een zo groot mogelijk nuttig effect kan wor den bereikt. Dodental door dambreuk op Java stijgt Het aantal doden by de damdoor- braak deze week in Midden-Java is tot 138 gestegen. Er wordt nog naai slachtoffers gezocht. 600 mensen wer den gewond. De dam, die nog niet af was, bezweek als gevolg van veel regen. Het water overviel de bewo ners van enkele dorpen in hun slaap. Driehonderd huizen werden vernield en eenzelfde aantal beschadigd. De gouverneur van midden-Java, generaal-majoor Moenadi, acht het niet uitgesloten dat de doorbraak het gevolg van sabotage is. De overloop in de dam blijkt niet te zijn ge opend, zoals bij hoog water had moe ten gebeuren. Secretariaat A.R. Met ingang van 1 december is de heer J. G. Lamers afgetreden als se cretaris van de Centrale A.R.-kies- vereniging in Leiden. Tot zijn opvol ger is benoemd de heer J. den Boeft, Drechtstraat 2. Geschenken aangeboden De eerstejaars student in de rech ten A. J. A. M. van Winden uit Heer len nuttigt vrijwel iedere dag die hij in de Sleutelstad doorbrengt wee maal een maaltijd van de Leidse stu dentenmensa in het Prytaneum aan het Rapenburg. Als trouwe klant maakte hij dan ook een goede kans, tot jubilaris te worden gepromoveerd. Toen hij gistermiddag de inwendi ge mens kwam versterken, bleek hij de 175.000ste mensa-maaltijd van het jaar te komen nuttigen. Een nieuw record voor de Leidse mensa, die met de kleinste uitrusting van alle instel lingen in ons land van deze aard niettemin de grootste omzet van al len boekt. Deze omzet toont boven- doien ln de laatste tien Jaar een voort durende stijging, op een enkel jaar na toen een prijsverhoging remmend werkte. De capaciteit van de keuken is be rekend op ongeveer 600 maaltijden per dag, maar het gemiddelde ligt veel hoger, zo om en naby de 1000. Onlangs werden tydens een topdag 1117 maaltyden verwerkt. Er worden thans geen maatregelen genomen om de huidige capaciteit te vergroten, omdat er plannen gereed liggen tot de inrichting van een geheel nieuwe mensa in een te verbouwen pand aan de Kaiserstraat. De studenten, die gisteren na de 175.000ste hun hap kwamen halen, moesten hun geduld even op de proef stellen, toen in de keuken het jubi leumnummer kort werd toegesproken door de directeur van mensa en Pry- tanaeum de heer J. Wouters, die een formidabele fruitmand aanbood. Ook werden attenties aangeboden aan de genen die juist voor en na het jubi leumnummer binnenkwamen. Eerst genoemde was de Canadese student in de medicynen Donald Mcintosh uit Vancouver, die in maart vorig jaar naar Leiden kwam en thans werkt voor zyn tweede deel doctoraal. Htf eet regelmatig van de mensa, vroeger in de Sterflat maar sinds de uitreiking daar is gestopt in het Prytanaeum. De student die na de „jubilaris" kwam was de vierdejaars geoloog P. den Hengst uit Delft, ook al een trouwe klant van de mensa. Op de foto van links naar rechts directeur Wouters, de jubilaris Van Winden, de man die na hem kwam en de Canadese student die net iets te vroeg was. (Foto LD-Holvast) ADVERTENTIE Maak het 5 DECEMBER gezellig geef iets moois van PRONONCE Dank zij fabriek in Velzen De BLO-school aan het Pieters kerkhof heeft een zeer byzonder Sinterklaasfeest gevierd. In samen werking met de Vara-speelgoedactie had de personeelsvereniging van de GEEN OPHALEN VAN GROF VUIL Tot half januari zal de Gemeente lyke Reinigingsdienst geen grof vuil langs de huizen ophalen. Direct na Sinterklaas zal het mogelyk zyn om surprise-verpakking met de normale wekelykse diensten op 7 en 8 decem ber mee te geven. Deze service wordt ook na de kerstdagen herhaald. Dse aandacht wordt er op gevestigd dat de pakjes goed gebundeld dienen te zyn. ADVERTENTIE ■SSK?£5* BRILJANTEN SIERADEN Moderne diamantcollectie Ringen met briljant reeds vanaf f 75,— Ook verlovingsringen JUWELIER v d. WATER Haarlemmerstraat 181 ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Maandag 4 december de gehele dag geopend. Basis waarop voortgezet onderwijs steunt In de aula van de Prof. Van der Leeuwschool is voor leraren van openbare u.l.o.-scholen in Leiden en Voorschoten een voor lichtingsdag gehouden over de problemen van de brugklasse bij deze tak van onderwijs. Voorlichtingsdag voor leraren De adviseur voor het openbaar voortgezet onderwijs, mej. dr. A. M. M. Smit, organisatrice van deze voorlichtingsdag, opende de byeen- komst en heette namens het gemeen tebestuur de aanwezigen welkom, in het byzonder de sprekers drs. Chr. Boermeester en drs. A. Righarts, resp. Gemeenteiyk Inspecteur voor het ulo te 's-Gravenhage en medewer ker van het Pedagogisch Centrum van de gemeente 's-Gravenhage, de rector van het Rembrandt lyceum, dr. J. W. Blom en de Gemeentelyk Inspecteur van het Onderwys, de heer J. J. van Riesen. Enkele leraren van het Rembrandt lyceum en de Louise de Coligny-Scholen-gemeen- schap woonden deze by eenkomst by. In haar inleiding wydde mej. Smit o.m. aandacht aan de ongerustheid en de kritiek die van diverse zyde te beluisberen valt, ten aanzien van de plannen verband houdend met de aanstaande invoering van de Mam moetwet. Teveel spreekt iedere groe pering hierby over de eigen proble men. Hiermede is men op de verkeer de weg. Het is van belang, dat het inzicht groeit, dat iedere groepering by het voortgezet onderwys beseft deel uit te maken van één groot ge heel. De basis waarop het gehele voortgezet onderwys zal steunen wordt gevormd door de brugklassen. De problemen welke zich ten aanzien daarvan voordoen, verdienen derhal ve in de eerste plaats onze aandacht, reden waarom deze voorlichtingsdag geheel in het teken van de brugklas- se was geplaatst. Leren leren Na deze inleidende woorden sprak de heer Boermeester over het onder werp: „Leren leren in de brugklassen en het probleem van de studieles- len". De inleider signaleerde het ver schijnsel, dat vele leerlingen, na de overgang van lager naar voortgezet onderwys, niet weten hoe zy zich de leerstof eigen moeten maken. Uit ge nomen proeven is gebleken, dat leer lingen onafhankelyk van elkaar tot ongeveer 15 verschillende leermetho den komen: de meeste daarvan ge tuigen van een byzonder inefficiënte aanpak. Nu in de brugklassen 4 stu dielessen per week kunnen worden ge geven een mogeiykheid die volgens spreker optimaal benut dient te wor den is op ruime schaal de moge- lykheid gegeven de leerlingen betere leermethoden by te brengen. Spreker ging uitvoerig in op de ge richte leergesprekken, die de studie resultaten gunstig bhjken te beïnvloe den, op de wyze waarop men by de leerlingen begrip en belangstelling voor de te behandelen stof kan wek ken, op het probleem van de motiva tie enz. enz. Voorts gaf hy mogelykheden aan voor de in de studie-uren (naast be geleidende hulp), aan de leerlingen te geven taken en opdrachten. Na deze inleiding volgde een geanimeerde dis cussie, waarby duideiyk bleek hoe zeer de aanwezigen het op prys stel den vragen te kunnen stellen aan een deskundige die vanuit de praktyk sprak. Observatie en determinatie Na de lunchpauze hield de heer Righarts een inleiding over „Obser vatie en determinatie in de brugklas- Deze twee onderwerpen vormen één geheel; zonder observatie immers is het niet mogeiyk tot een verantwoor de determinatie ten aanzien van het te adviseren schooltype te komen. Iedere goede leraar observeert steeds zyn leerlingen, maar vooral ook dank zy de studielessen zal een systematischer en minder incidente le observatie mogelyk zyn. Inleider zette, gezien vanuit de praktyk van enige experimenteerscholen uiteen aan welke punten hierby vooral aan dacht geschonken zal moeten worden, welke de moeiiykheden en de moge lykheden (ook bulten de lessen) zyn. Coördinatie van de van iedere le raar afzonderiyk verkregen observa- tiegegevens van de studoieresultaten en waar mogelyk van de persoonlyke gegevens kunnen een vry objectief beeld van de leerling geven dat voor de determinatie onmisbaar zal zyn, deze determinatie zal gericht moe ten zyn op het zo effectief moge lyk bevorderen van horizontale en verticale doorstroming naar het voor iedere leerling geschikt schooltype, waarby geen sprake meer van nega tieve selectie zal zyn. Spreker wees op de waardevolle gegevens, die intelligentie- en beroe pentests, en gecoördineerde proef- N.V. Plaatwellerij uit Velsen op zich genomen dit feest te verzorgen voor de sinds augustus j.l. zelfstandig ge worden school onder leiding van de heer P. T. Klinkhamer. Personeel en oudercommissie, die zich anders al- tyd intensief inspanden by de voor bereiding van het feest, konden dit maal vrijwel met de handen in de schoot zitten afwachten, wat de personeelsvereniging zou brengen. Wel werd door de personeelsvereni ging vooraf nauw overleg met de school gepleegd om de sfeer juist te kunnen aanvoelen en tot een ver zameling verantwoorde geschenken te komen. Gisteren arriveerden Sint en en kele Pieten by dc school, waar de kinderen, ook van de dependence Voorgeest, verzameld waren in het gezellig ingerichte gymnastieklokaal. De gasten werden verwelkomd door de heer Klinkhamer, die ook de di recteur van het bedrijf in Velsen de gemeentelyke inspecteur van het onderwys en het voltallig bestuur van de personeelsvereniging konbe- groeten. Leerlingen en schoolperso- werken hierby kunnen verstrekken. neei werden gul onthaald, er werd Nadat vele, meest concrete, vragen enthousiast gezongen en er waren door de inleider beantwoord waren, j ook geschenken voor de school als dankte mej. dr. Smit, de beide spre- j geheel: een muziekdoos en een con kers voor de boeiende en deskundige structiespel. De gemeentelyke in- wyze waarop zy de problemen van de j specteur van het onderwijs de heer J. brugklasse vanuit de praktyk hadden j. van Riesen dankte namens het ge- toegelicht en de aanwezigen voor hun meentebestuur voor het vorsteiyk aandeel in de discussie. onthaal van de kinderen. ,De Sleutelstad' Onderstaande leden van de Leidse zwem- en poloclub „De Sleutelstad" behaalden in het Zweilandbad het zwemdiploma A: C. M. Bekooy, M. F. Bobbert, J. C. Boom, C. A. P. Bouwens, A. H. Chaudron, C. J. Choufoer, D. Ciere, S. ter Harmsel, A. M. v. d. Holst, J. J. C. v. d. Holst, H. J. Klever, R. H. Koenen, S. S. Lens, M. v. Loef, M. v. d. Mey, M. R. Meyering, S. M. Meyvogel, C. J. Ouwerkerk, I. J. C. v. d. Pompe, I. T Siera, P. J. v. d. Vliet, A. A. Voge laar, J. L.. Vollaars, J. M. C. Vorst, E. de Vos, E. Zwart, J. v. d. Blom, W. v. d. Haak, S. J. Redmeijer, J. J. Thomas. Het B-diploma werd uitgereikt aan: M. v. Egmond, S. Eradus, A. H. de Goede, J. B. Haverkamp. J. M. L. Heetvelt, B. de Jong, E. B. Klever, K. Metscher, B. Meyering, H. Mie- remet, C. M. A. Schrijvers, J. J. Ver lint, M. S. v. d. Vliet. M. H. Weg man, B. de Wit, Adr. Hogewoning, M. W. v. Klaveren, M. J. v. d. Kooy, T. J. M.. Leune, J. H. v. d. Mey, E. Red- meyer-Kleyn, E. Y. Smith, J. Zwaan. Het was gisteren een blijde dag voor de chr. kweekschool in Leiden. Toen bereikte immers de nieuwbouw op de hoek van de Pres. Kennedylaan en de Hazenbo hoogste punt. De voorzitter van he kert, hees de vlag in top. slaan in Oegstgeest haar jhoolbestuur, dr. A. Dron - - -- ADVERTENTIE Dankzij het initiatief van een der grootste Engelse industrieën: X desgewenst in termijnen te betalen. Centrale verwarming is een serieuze zaak. Daarom heeft Full House Heating het c.v.-probleem nauwkeurig bestudeerd. Resultaat: een volwaardige C.V. voor een ongelofelijke prijs. Vier vertrekken kant en klaar geïnstalleerd voor AL 2.400.-. Méér radiatoren om méér kamers te verwarmen is natuurlijk altijd mogelijk. Belangrijk: de aanleg gebeurt snel, schoon en efficiënt, en U kunt Uw installatie zelfs verhuizen! Goedkoper dan "gewoon" verwarmen! Het Full House Heating systeem is royaal met warmte maar zuinig met brandstof. Want die brandstof is aardgas. Daar profiteert Uw huishouding nog weer extra van, want U hebt dan recht op het voordelige vastrechttarief. Redenen genoeg om U volledig voor te laten lichten! 1 BON Graag ontvang ik zonder enig verplichting: Uw folder over Foil House Heating Nadere uitleg van Uw Full House Heating adviseur (s.v.p. aankruisen wat U wenst) Naam- Adres- Plaats Full House Heating wordt geïmporteerd,geïnstalleerd en ge garandeerd door: WARM AIR VERWARMINGS MIJ. N.V. Giessenweg 33, Spaanse Polder, Rotterdam Tel. 150644 LEIDSE VEEMARKT Ondanks het mistige weer, waardoor de aanvoeren aan vankelijk traag binnenkwamen, gaf de Leidse veemarkt giste ren toch weer een goede aanvoer te zien. Vooral de afdelingen wolvee en slachtrunderen waren goed bezet. VLAG IN TOP Waarna de vlaggemast op het hoogste punt werd geplaatst met be hulp van een kraan. Dr. Dronkert zei dat 't schoolbestuur ernaar verlang de om deze school die eigenlyk al weer te klein is in gebruik te nemen. Hy meende dat dit eind au gustus 1968 het geval zal zyn. Hy deelde voorts mee dat men heeft ge probeerd de school in Leiden te bouwen, maar daar was geen ruimte te vinden. Dr. Dronkert hijst de vlag in top. (Foto LD/Holvast) De heer J. Siljee, directeur van de school, sprak de hoop uit dat het ge bouw reeds 1 augustus in gebruik kan worden genomen, tegelijk met inwerkingtreding van de Mammoet wet. Hy releveerde de moeiiykheden die moesten worden voordat men kon gaan bouwen, Tot slot overhandigde dr. Dronkert enveloppen met inhoud aan hen die meewerken aan de bouw school. Ook de handel, waarin vorige week een lichte verbetering intrad, kon over het geheel genomen vry rede lijk worden genoemd. Vette schapen en vette Jammeren werden goed en stug duur verkocht en ondanks de ruime aanvoer en aanhoudende klachten van slechte vleesomzetten, verging het de handel op de slacht vee-afdeling ook weer iets williger. Achter bleven de gebruiksvee-sector en de afdeling varkens, waarin het met de handel zeer rustig tot stil gesteld was. De totaal droeg 3258 diieren. Gebruiksvee By minder behield de handel in de gebruiksvee- sector een zeer rustig tot kalm ver loop met iets lagere prijzen voor de mindere soort dieren. De veehouders hebben hun stallen vol staan en voer genoeg en worden in verband met de betrekkelyk lage prijzen voor de vette koeien, deze dieren nog zo lang mogelyk op stal gehouden. Men komt dus ruimte tekort, waardoor de vraag minder is. De topkwaliteiten bleven goed aan de pi*ys. Notering: melk- en kalf koeien van f900.— tot f1225.— en f1600.—, vare koeien van f550.tot f 900. en f1250.—. Vette koeien De aanvoer in deze sector was iets ruimer dan vo rige week. Toch was het aanbod over het algemeen niet zo groot. Zoals reeds boven is opgemerkt, is het de befcrekkehjke slechte prysont- wikkeling by een goede voederposi tie, waarom men de nog niet vol ontwikkelde dieren op stal houdt. Volgens de slagers ging het in de afgelopen week in de vleeshandel nog slap toe en wordt het geld aan andere zaken besteed, maar afgaan de op de veehandel nam de vraag na het midden van de week toe. Ook gisteren ontwikkelde de handel zich willig en goed prijshou- dend, terwyi de mindere soorten zelfs weer iets in prys aantrokken. Alles werd vrij redely k verkocht en was de afdeling tameiyk vroeg ge ruimd. Notering per kg geslacht gewicht vette koeien van f3.35 tot f3.95 er f 4.50, slechtstieren van f 4.— tot f 4.20 en f 4.45, worstkoeien van f 3.— tot f3.25 en f3.50. Vette kalveren Weer een korte aanvoer, waaronder puike soorten. Hoewel het buitenland aanvankelyk minder wilde betalen, was er toch een redely ke export-vraag bij een te kort aanbod. De handel had daar door een vlot verloop met weer iets duurdere prijzen Notering: per kg levend gewicht van f3.40 tot f3.70 en f4.10. Wolvee In deze afdeling ook weer een mooie ruime aanvoer van doorsnee goede kwaliteitsdieren. Door de zeer hoge prijzen had da handel aanvankelijk wel een terug houdend en slepend karakter maar de vraag was goed en de dieren kon den goed worden geplaatst. Vooral de zware rammen waren erg duur en gaven in de goede kwaliteiten een vlugge handel te zien. Voor de mindere en lichtere soorten was de handel kalmer. Noberingvette schapen van f110.— tot f130 en f145.—. vette lammeren van f 130.tot f 165.en f 190.—. Varkens By een redefijke aan voer verliep de handel in varkens voor fok en mesterij weer zeer kalm tot stil. De weer lagere pryzen voor slachtvarkens deed de animo ver stillen. De al te lage pryzen wisten zich met moeite te handhaven. Notering: drachtige zeugen van f325.— tot f375.— en f450.—, schrammen van f 80.tot f 95.en f 105.biggen van f 55.tot f 60. en f65.—. De handel ln slachtvarkens ver liep in de afgelopen week niet zo best. De schrik na de devaluatie van het Engelse pond zat er in en de onderdelen voor de export brachten minder op. Ook de binnenlandse vraag was erg kalm en dank zy een betrekke lyk matig aanbod vielen de prijzen niet verder omlaag. Pryzen per kg levend gewicht: lichte slachtvarkens van plm. f2.15 tot f2.20, lichet slachtzeugen vaij plm. f 1.60 tot f 1.65 en f 1.68,

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3