LEIDSCH m DAGBLAD Teleurstelling voor D'66 in Helmond Complicaties rond de kwestie Cyprus ui boot WINST CPN SOMBER Echtpaar hielp twee moordenaars vluchten Opgericht 1 nwart 1860 ZATERDAG 2 DECEMBER 1967 No. 31448 Directeur: E. A. E. van Dishueck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel l. LeldeD - Giro no 67065 Hoofdredacteur: J Brouwer ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling!, losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie. 25041; Redactie 21507 K.V.P. EN BOERENPARTIJ VERLIEZERS BIJ ILIADSVERKIEZING (Van onze parlementaire redactie) D'66 heeft gisteren bij de Helmondse gemeenteraadsverkie zingen zijn eerste teleurstelling moeten incasseren. De partij, ilie had gerekend op zes of zeven zetels in de nieuwe raad, haalde maar net de helft; 3 zetels. Opvallend is, dat zowel de plaatselijke lijsttrekker, de dierenarts Swinkels, als de fractie- eider uit de Tweede Kamer, mr. Van Mierlo, de pionier van de partij, drs. J. P. A. Gruijters als de schuldige aanwezen. De verkiezingen, die nodig waren geworden vanwege de her- ndeling van Helmond en een aantal omliggende dorpen geven ver ier (vergeleken met de kamerverkiezingen van februari) voor de IVP een verlies te zien van 8,7 procent en voor de PvdA een herstel van 2,9 procent. Beide partijen houden in de nieuwe raad, die 31 •.etels zal tellen (dat was 29), hun aantal zetels: KVP 15, PvdA 6. Voor de KVP betekent dat evenwel, dat die partij in Helmond geen meerderheid meer heeft. de groep Gemeentebelangen, een combinatie van VVD, AR en CHU, die 13.1 procent behaalde (in februa- dat 11,1) en daarmee 4 zetels verwierf (één zetel winst). Grote verliezers waren de Boeren partij, die van 5 procent in februari terugviel op 1.7 procent en de PSP, 1.7 procent daalde tot 0.6 procent. Eén zetel viel toe aan een plaatselijke groepering. De CPN boekte een opvallende rïnst: 2.7 procent (van 4 procent bij Ie kamerverkiezingen naar 6.7). De :ommunisten, die één zetel hadden, Tijgen er twee in de nieuwe raad. )eze winst wordt toegeschreven aan iet hoge percentage werklozen (6) Helmond. Een andere winnaar is Tegenstrijdige verklaringen Egypte schiet Israëlisch toestel neer bij Suezkcinaal In het gebied van Suez heeft zich gisteren een luchtincident voorge daan waarbij, volgens een Egypti sche mededeling, drie Israëlische Mirage- straalvliegtuigen werden neergeschoten. Volgens de Israëli sche lezing is echter maar één vliegtuig door Egyptisch luchtdoel geschut neergehaald. In Egyptische commimiqué's werd gezegd dat eerst twee Mirages die het Egyptische luchtruim hadden geschonden, waren neergeschoten en dat later nog een dergelijk toe stel wend neergehaald. Een vierde Mirage wist te ontsnappen. Eén van de Israëlische vliegers was aan zijn parachute in de Golf van Suez terechtgekomen. De twee an deren hadden zich in veiligheid weten te stellen. Een Israëlische woordvoerder zei dat één vliegtuig was neergeschoten en dat wordt gezocht naar de twee inzittenden. Volgens Tel Aviv maakte het toestel een patrouille- vlucht boven het Suez-kanaal. WEERBERICHT (Van onze weerkundige medewerker) Zonder zon is de wintermaand de cember van start gegaan, ondanks het feit, dat we in een groot en sterk hogedrukgebied liggen, dat in deze tijd van het jaar meestal een i helder en winters weertype brengt. Dit hogedrukgebied is met vochtige lucht gevuld, zodat de ook in het weekeinde maar weinig kans krjjgt om door te breken. Lang zaam kunnen ons van het noorden uit enkele verspreide opklaringen be reiken. De temperatuur blijft tussen 3 en 5 graden schommelen. Zodra het iets gaat opklaren zullen door afkoeling de mistkansen in de avond nacht en ochtend toenemen. Het hogedrukcentrum blijft voorlopig dicht bij ons land liggen, zodat voor 5 december geen sprake zal zijn van „Hoor, de wind waait door de bomen" Integendeel, de eerste dagen van de wintermaand blijven stabiel, overwegend droog met weinig wind en te somber weer. 3 DECEMBER 1967 Zon op: 08.27, onder: 16.32. Maan op: 11.10 onder: 17.39. Hoogwater in Katwijk: 3.53 18.10, laagwater: en 12.09. 4 DECEMBER 1967 Zon op 08.29, onder: 16.31. Maan op: 12.0? onder: 18.56. Hoogwater in Katwijk- 4.41 en 17.02, laagwater: 0.34 en 12.55. r bestaat uit 20 pagina's Verwijl De teleurstelling bij D'66, die tot nog toe bijna steeds als winnaar van tussentijdse verkiezingen uit de bus gekomen, was groot. De Hel mondse lijsttrekker verweet dat hoofdzakelijk party filosoof drs. Gruy- ters, die heeft geprobeerd de Hel mondse ex-journalist en ex-KVP-er Paul Kuypers naar voren te schuiven. De heer Swinkels zei, dat dat optre den in Helmond „zeer onwelvallig" was geweest en de sfeer nadelig heeft beïnvloed. Ook mr. Van Mierlo dacht dat het „geval-Gruyters" een slechte invloed haaft gehad. Maar hy voegde eraan toe, dat de vrijheid meningsuiting binnen de partij hem een stuk kiezersgunst waard is. Drs. Gruyters zelf verklaarde: „Swinkels ken ik als een eerlijk man. Waarschijnlijk heeft hij gelijk: maar het is mijn eerlijke mening, dat een ren man als Kuypers een goede kans moet hebben. Daarom spijt het me, dat hy niet is gekozen", (de heer Kuypers oud-hoofdredacteur van de Helmondse Courant valt net buiten de raad. Hy stond als vierde op de ïyst van D'66). Een onderzoek van de socioloog drs. Van Dam, verricht in 4 stem bureaus wees uit, dat in Helmond 8.6 pet. van de kiezers achter de christen-radicalen staat. Graadmeter Tot zover de cyfers, onze parlemen taire redacteur voegt daar aan toe, dat plaatselyke verkiezingen een moeilijke graadmeter zyn voor lan- dehjke politieke ontwikkelingen. Toch heeft deze verkiezingsuitslag onze nationale politieke leiders wel iets te zeggen. Het verlies van de KVP, by De Koningin heeft gisteren in het Paleis Soestdijk een groep Canadese kinderen ontvangen. De kinderen behoren tot een school- koor, dat met nog twee koren een reis door Europa maakt. Natuur- moesten zij in het paleis ook zin gen. Tot verrassing van allen zon gen zij Nederlandse sint-nicolaas- liedjes. Ook voerden enkele kin deren een klompendansje uit, waarbij de vorstin geamuseerd toekeek. (Van onze Bredase correspondent) De Rykspolitie in Sint Willibrord heeft gisteren een echtpaar uit deze plaats wegens heling voor de officier Justitie in Breda geleid. Op 11 september werd in Berghem de 63-ja- rige weduwe C. Gysbers vermoord. Na de moord werd een groot geldbe- vorige verkiezingen en by recente i enquetes al veelvuldig gesignaleerd, gaat door. Moeilykheden by de con currenten doen daar blykbaar weinig toe of af. D'66 was ditmaal geen ernstige concurrent voor de KVP r dat bracht vele stemmers er niet toe om nu maar onder het oude vertrouwde dak te blyven. Zy stroom den in groten getale weg naar de li- beraal-confessionele combinatie, die I in Helmond de naam „gemeentebe langen" draagt. De tweede vry duideiyke iyn is het herstel van de PvdA, die zyn winst (vergeleken met de kamerver kiezingen van dit jaar) grotendeels by de KVP weghaalde. Het ligt voor de hand, dat deze winst het gevolg is van de indruk die 't laatste congres de PvdA heeft achtergelaten. Opvallend is verder de sterke groei de communistische aanhang. Dat hoeft niet te verwonderen in een gebied met grote werkloosheid, maar anderzyds zal een deel van de winst toch ook wel op het credit moeten worden geboekt van de nationale iyn die de CPN de laatste tyd aan het volgen is. De Boerenparty is heel duidelyk over zyn hoogtepunt heen. Tenslotte D'66: de party die wèl on, maar na alle sensationele en quetes ver beneden de verwachtingen bleef en daarmee het opvallendste resultaat van de Helmondse verkie zingen opleverde. De plaatselyke lysttrekker zocht de schuld voorna- melyk by zyn partygenoot Gruyters, die de sfeer voor D'66 zeer nadelig sou hebben beïnvloed. Dat is moge- iyk. Maar het is niet bewezen en daarom moet ook rekening worden gehouden met de mogelykheid, dat D'66 zyn snelle groei aan het verlie- :n is. Deze jonge polit&ke party heeft in Helmond „een paar vuile handen" gekregen. Daardoor is D'66 een beet je volwassener geworden. Met het be reiken van die volwassenheid heeft het ook een stukje van zijn aantrek kingskracht verloren. Niets heeft im- Neger ter dood veroordeeld in VS De 20-jarige neger Alfred Dennis Lackey is in Atlanta in de Ameri kaanse staat Georgia ter dood ver oordeeld wegens verkrachting van een 29-jarige moeder van drie kinde- De rechter maakte bekend, dat hy op 12 januari door middel var elektrische stoel terechtgesteld zal worden. Eerder had een geheel uit blanken bestaande jury hem schuldig bevonden aan het hem ten laste ge legde. Het bier was best in Helmond. Maar toch smaakte het gisteren de drie „Hansen" van D'66 wat minder goed dan gewoonlijk Want fractieleider Hans van Mierlo, lijsttrekker Hans Swin kels en landelijk voorzitter Hans van Lookeren Campagne moesten er de eerste bittere pil bij slik ken: maar drie zetels in de nieu we raad. Frans plan voor Britten in EEG niet officieel De Franse minister van Voorlich ting, Gorse, heeft gisteren verklaard dat het plan dat de Franse gaullis tische afgevaardigde, Jean de Lip- kowski, in het Europese Parlement heeft ingediend, interessant is en waard om bestudeerd te worden, maar onofficieel en niet door de re gering geïnspireerd is. Zoals gemeld omvatte het plan van De Lipkowski de volgende hoofd- ïynen: De „zes" moeten de Britten onmiddellyk helpen met het herstel van hun betalingsbalans door een handelsacoord met Engeland te slui ten.—'Tegelykertyd dient er een han delsakkoord te komen voor land- bouwprodukten, waarby Groot-Brit- tannië verplicht wordt in steeds gro tere mate deze produkten uit de EEG te betrekken. Frankryk zal premier Wilsons aanbod voor een technologische gemeenschap onver- wyld onderzoeken. De Franse gaullistische afgevaar digde bevestigde buiten de parle- mentszaal desgevraagd dat dit de officiële zienswijze van zyn regering is en dat de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Mur- ville, ermee had ingestemd dat dit nieuwe plan in het Europese Parle ment gebracht werd. drag geroofd door de twee daders, die enkele dagen later in Antwerpen werden gearresteerd. By hun vlucht naar België zyn de daders geholpen door het echtpaar uit Sint Willibrord. Een van de moordenaars kende de vanuit de gevangenis. In de nacht van 11 op 12 september vroe gen zy onderdak by de man in Sint Willibrord. Deze gaf ze te eten en e in de huiskamer slapen. De volgende dag kocht zyn vrouw nieu we kleren voor de mannen en de man met enkele vrienden hielp de twee de grens over. Op 13 september kwam de man by de Rykspolitie om te vertellen, dat de mannen by hem geweest wa- en door hem waren geholpen. Hy verklaarde gedacht te hebben, ;e een diefstal hadden gepleegd. Toen hy van de moord had gehoord wilde hy de politie wel inlichten, want dat ging hem toch wel te ver. Achteraf is gebleken, dat het echtpaar wel degelyk heeft geweten met moordenaars te doen te hebben j van het geroofde geld een belo ning voor hun hulp kregeh. Dit heeft nu tot een arrestatie wegens he ling geleid. Gistermiddag werden zy door de officier van Justitie voor de rechter-commissaris geleid. Beide verdachten hebben toen een jvolledige bekentenis afgelegd. Zy zyn daarna op vrye voeten gesteld, zy zullen binnenkort voor de Bredase rechtbank wegens heling terecht moeten staan. Akkoord stuit op verzet Makarios Vance weer naar Nicosia Het nieuws van het plotse linge vertrek van de Ameri kaanse afgezant Vance Athene naar Nicosia heeft gis teravond de Griekse regering: autoriteiten en de Amerikanen volkomen verrast. Tot het ogenblik dat Vance Athene verliet en naar Cyprus terugkeerde teneinde president Makarios voor de tweede keer in nog geen twee dagen te ontmoeten had niemand er enig idee van, dat hy zou komen. Vance's beslissing bevestigt het geloof, dat zich in de loop van de dag begon te ontwikkelen, dat er een kink in de kabel is gekomen by het bereiken President Makarios van Cyprus en president Johnsons afgezant Cyrus Vance bij hun laatste ge sprek in Nicosia. by de Griekse als de Turkse gemeen schap heeft men het gevoel i steek te zyn gelaten. De Grieken wa ren weliswaar opgelucht dat de inva siedreiging voorby leek, maar zy za gen het akkoord als een objecte ca pitulatie voor Turkye. De Turkse Cy- rioten van hun kant menen, dat w een kans verloren is door Turkye eindeiyk een invasie te beginnen hen onder bescherming van Turkse soldaten te plaatsen. Gisteren vroeg zyn Turkse straal jagers weer boven het eiland gaan vliegen. Dit heeft de woede opgewekt van de Griekse Cyprioten die dit als een nodeloze provocatie zagen in het licht van de berichten dat een over eenkomst door Griekenland en Tur kye was aanvaard. definitieve overeenkomst dat hierdoor de nieuwe vredesoproep die van secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties werd ver wacht is uitgesteld. In officiële kringen in Nicosia, waar men de terugkeer van Vance vernam, is men evenwel van mening, dat het uitstel alleen details betreft niet de fundamentele punten van het vredespakket. Deze laatste, zo werd onderstreept, zyn reeds door Athene en Ankara aanvaard. Maar in de marathon-besprekingen van woensdag en donderdag heeft Maka rios op verschillende punten tegen over Vance voorbehoud gemaakt. Vance is daarop naar Athene terug gekeerd om deze bezwaren met de Griekse regering te behandelen. Makarios verzet zich tegen verklei ning van de Nationale Garde van Cyprus en uitbreiding van de macht der vredestroepen der VN tenzy hij een internationale waarborg krygt, dat Turkye nooit meer met invasie zal dreigen. Turkye verzet zich hier weer tegen omdat het beweert krachtens de on af hankelykheidsovereenkomsten van het recht te hebben om met troepen op het eiland tussenbeide te komen voor de bescherming van de rechten van de Turkse Cyprioten. Op Cyprus zelf werd het nieuws dat Griekenland en Turkye het eens gevonden en dat Makarios het grootste deel van het akkoord had aanvaard somber ontvangen. Zowel ADVERTENTIE T wintigduizend mensen dakloos Overstroming in Algerije Meer dan 20.000 mensen zyn dak loos geworden door grote overstro- igen in het oosten en zuiden van Algerye, heeft het Algerynse Rode Kruis (de Rode halve Maan) officieel meegedeeld. Verscheidene dorpen zyn geiso- leerd, de schade is aanzienlyk. Het is nog niet ebekend of er slacht- fers zyn, de overstromingen zyn ver oorzaakt door langdurige regenval. Het Internationale Rode Kruis heeft tenten en dekens uit Genève Algerye verzonden. creativiteit in bont-couture van egmond breestraat 173 ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS I "I BODEGRAVEN - Tel. 01726^2041 Kerkstraat 2-28 Bezoekt onze toonzalen of vraagt brochure. ©ucf Sföe, teuwo Te Katwijk aan Zee is een Fransche brik gestrand. De equipage, uit 5 man bestaan de, heeft zich gered, door op de betonblokken te springen. Door den heer H. Brown is de equipage opgenomen en van het noodige voorzien. (Advertentie) De onderge- teekende bericht, dat hij zich als banket en pasteibakker op heden alhier gevestigd heeft, in het huis aan de Bree straat, Wijk IV. No. 353 (thans no. 11). en neemt de vrijheid zich minzaamst aan te bevelen. Met achting, UEd. Dw. Die naar F. K. Krol.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1