Vuistregels voor flitsen Kruiswoordraadsel TV-kijkers succesvolle detectives Kom er ACHT-er SRDAG 2 DECEMBER 1967 LD.EXTRA 5 de prille tijd van de fotografie, vóór de oorlog Iog eerder, fotografeerde men in hoofdzaak in de Ier. Het halve rolletje zat nog in de camera van de antie van vorig jaar. Dat is veranderd. Vrijwel Ire camera heeft een flitsaanslaiting en dat heeft mogelijk gemaakt op elk moment te fotograferen, eacht de hoeveelheid aanweziglicht. b er nog steeds een jkje rond, dat flitslicht „hard" Ijn. Het zou harde slagschadu- yeroorzaken en meer van dat Vooral in de fotoclubs doet Jrhaal nog wel opgeld. Wij ge- dat het verkeerde begrip om- het gebruik van flitslicht berust op een onjuist gebruik, soort licht, zonlicht, flitslicht flfs kaarslicht, kan een harde veroorzaken. Het hangt er vanaf hoe ver we onze licht- l, het diafragma, opendraaien, tan het voorkomen dat we een erde film in de camera heb- kls u een film van 30 DIN in iestel hebt en u maakt een op- van een kaars op pakweg 50 uitgeschoven. Soms moet een losse, compacte flitser op de camera wor den geplaatst. Snoertjes ontbreken! Gering nadeel van deze soort ca mera's is, dat u de flitser niet „los van de camera" kunt hanteren. We geven daarom de raad bij camera's met vaste ingebouwde flitser uit te gaan van een gemiddelde instelling en afstand. Fotografeer op ca. 2-2M meter, gebruik een film van bijv. 21 DIN en de flitsinstelling van uw camera. Meestal dient de camera dan op het bekende bliksemtekentje te worden ingesteld. Dit geldt ook voor het gebruik van de bekende en handige flitsblokjes, waarin zich vier kleine flitslampjes bevinden. Gebruikt u een ander type came- e ag me\ volle lensopening, hebt u I fikse kans dat die opna- overbelicht isDat ligt niet p de kaars, maar aan de instel- n envan uw camera. Ook nu geldt: is niet de camera of de licht- d bri, maar de man, die de kwali- van de opname bepaalt. Onge- Jet i of we met gewone fotolampen :en of met flitslicht, kunnen we Vnte foto's maken. tarom flitslicht? heid0r negen van de tien amateur- frafen is flitslicht verreweg de piste manier om thuis te foto- Jren. Geen gesjouw met tom en snoeren, gewoon een heel apparaatje op de camera en de opname is klaar, i is het prettige van deze soort frafie dat elke leek meteen re- at kan boeken. Dit houdt ech- woliiet in, dat we onze resultaten jasjikunnen verbeteren. Zo goed als dapnnestand de kwaliteit van de w;Dbeïnvloedt, kunnen wy dat ook flitslicht. iroli Aai yj besle afsland [it rn modem verschijnsel is de aadcamera, het Rapid of imatic toestel. Deze camera's len in toenemende mate ge- eigtct door dames. Dat is niet toe- tei€: het inzetten van de film is iel, deurtje open, cassette erin 3e camera is schotklaar. Ook betreft het flitsen is die came- ieefgemakkelijk te hanteren. Een ipeni type flitser zit vaak inge- erktfd en wordt middels een knopje "o,rh *n>m er ACHT-er 21 DIN. Laat uw camera die lens opening niet toe, gebruik dan een film van bijv. 24 DIN en neem bijv. f:11 bij 1/25 seconde. Denk er wel om dat uw plafond absoluut egaal wit moet zijn! Welk type flitser? Als u voor de keus staat een flit ser aan te schaffen, koop dan in elk geval een z.g. condensatorflitser. Bij deze flitser is de kans op mis lukking (niet afgaan van uw lampje) het geringst. De condensa tor vervult nl. de rol van stroomre serve-pot. Ze zuigt zich vol met stroom van de kleine battery. Op het moment dat u afknipt, geeft de condensator zijn hele voorraad in een forse stroomstoot af, het lampje ontbrandt feilloos. Controleer regel matig uw flitsbatterij. U kunt hier voor in de fotohandel speciale, goedkope controlelampjes kopen. Gloeit dit lampje, dat u normaal in de flitser zet op. dan is de battery nog goed. Gebruik een batterij ove rigens nooit langer dan een jaar, het bedragje dat met de vervanging gemoeid is, weegt ruimschoots op tegen de zekerheid allemaal ge slaagde opnamen te maken. Extra controle is noodzakelijk als u een flitser zonder condensator heeft. Is de spanning van uw bat terijen te gering, dan gaat nl. het lampje niet af.uw opname is mislukt. De elektronenflitser zal in bepaalde gevallen een verantwoor de aanschaf zyn als u veelvuldig flitst, dus honderden keren per jaar. Helaas is een „goedkope" elek tronenflitser niet zo bedrijsfzeker als de flitslamp. Kijk goed uit voor u koopt en overleg terdege met uw fotohandelaar. Maak altijd een proeffilm vol met verschillende diafragma's als u pas een flitser hebt gekocht en controleer of het aangegeven richtgetal klopt. U kunt dan beter bepalen hoe u de camera dient in te stellen. Hel richtgetal Op elk doosje flitslampen staat een tabel aan de achterzijde. U Flitslicht is betrouwbaar. Geen camera is compleet zonder een flitser. Kunstlicht stelt u in staat altijd en overal te foto graferen. De drukke achter grond doet afbreuk aan de foto. kunt hierop nauwkeurig vaststellen welke instelling u moet gebruiken bij een bepaalde filmsoort. Soms gebruikt men een richtgetal. Dat is een factor, byv. 30, bij een bepaalde film. Om te weten hoe u moet in stellen, deelt u dat getal door het aantal meters tussen camera en on derwerp. Is die afstand bijv. 2 me ter, (ton wordt uw diafragma 30 2 15. U stelt dan gemaks halve in op f 16. Ook kleurenfoto's kunt u maken met behulp van flitslicht. Gebruik gewoon de aangegeven waarde, als vermeld op het doosje. Gebruik uit sluitend blauwe flitslampjes. Flitstips Een rustige achtergrond is ideaal. Een druk behang ver stoort de aandacht voor het on derwerp, zoals op deze foto. ra, waarbij de flitser via een snoertje wordt aangesloten, dan kunt u gebruik maken van een z.g. verlengsnoer. U kunt het licht dan wat meer richten. U kunt het wat van opzij op het onderwerp laten vallen waardoor wat meer reliëf ontstaat, kunt desgewenst met meer dan één flitser werken door een speciaal dubbelstekkertje in combinatie met verlengsnoeren. Flitser omhoog In de fotohandel worden appa raatjes verkocht die u in staat stel len de flitser omhoog te richten, naar het witte plafond. U begrijpt al wat er dan gebeurt: het flitslicht wordt egaal door het vertrek gere flecteerd. Er ontstaat een mooi. zacht licht, zonder schaduwen dat het fotografisch uitstekend doet. Wel zult u een grotere lensopening moeten kiezen. Neem byv. 1/25 se conde bij f:8 voor een film van bijv. De Duitse misdadigerswereld is bang voor de toekomst, sinds de recherche zich van een bij zondere, maar toch voor de hand liggende opsporingsmethode be dient. „Commissaris beeldbuis" heet de nieuwste geheime tip van de misdaadbestrijding. De nieuwe uitzending „Dossier nummer XY onopgelost," die de Duitse televisie eind oktober voor de eerste maal uitzond, is dè „beeldbuis-sensatie" van het jaar geworden. Onder de slogan „50 miljoen televisie-ogen zien meer dan 20 rechercheurs" werden ver scheidene sinds maanden of zelfs sinds jaren onopgeloste criminele zaken getoond en daarmee begon een algemeen matschijfschieten op misdadigers uit alle mogelijke branches. De studio werd als het ware met waardevolle aanwijzin gen gebombardeerd een succes, dat de aan traag verlopende na sporingen gewende rechercheurs werkelijk overweldigde. Valstrik De verantwoordelijke televisie speurder Eduard Zimmermann, in de onderwereld door zijn vroegere opsporings-uitzending „opgepast valstrik!" meer dan berucht, maakte een zeer verheugende „XY"-balans op. Dank zy de tips van de oplettende „amateurrecher cheurs" konden reeds een oplich ter van formaat, een huwelijks- zwendelaar en een dievenbende ge arresteerd worden. De juwelenaf- e R van Restaurant is P jpuwtje aan pakje acgïhoen van matroos eft et van kapitein dat -oplamp van auto li Wandelstok van man links chterzak in broek van matroos teen minder Wagenziekte reis. ziekte),wordt alleen maar veroorzaakt door een wat te tra. ge werking van de evenwichtsorganen in ons hoofd, tijdens het rijden Iemand die last heeft van wagenziekte kan het bes. te naast de bestuurder van de auto gaan zitten, dan heeft hij of zij veel minder kans wagenziek te worden ~7 Om geslaagde flltsfoto's te maken nog een paar vuistregels: Vermijd spiegelende vlakken in de achtergrond van uw foto. Ventileer een kamer met veel rook even voor u gaat flitsen. Controleer regelmatig de batterij, door middel van een controle- lampje. Neem tenminste één keer per jaar een verse batterij in uw flit ser. Gebruik uitsluitend blauwe flits lampjes voor kleurenfoto's of dia's. Flitslicht is niet beter of slechter dan zonlicht. Het is eerder een kwestie van goed gebruiken van de lichtsoort welke u „bij de hand" hebt. Ook met de zeer simpele camera kunt u geslaagde flitsfoto's maken. Hanteer dan als doorsnee-afstand ca. 2 meter. Het dragen van een zon J nebril of het sluiten I van de ogen wil ook wel eens helpen wa. genziekte te voorkomen faire liep onder de effectvolle titel „Het geheim van de zittende kat," waarachter zich een uiterst nuch ter strafbaar feit verborg. Bij de arrestatie van enkele verdachten, die van talrijke bont- en juwelen- diefstallen beschuldigd werden, vond men juwelen ter waarde van 100.000 mark. Maar slechts een deel van de kostbare stukken kon op grond van merktekens, die de juweliers als kwaliteitsaanduiding naast het goudmerk inponsen, als gestolen buit worden geïdentifi ceerd. Daarentegen gelukte het de rechercheurs niet, de juwelier te vinden, die als .merkteken" een kat gebruikte. Na afloop van de uitzending was het raadsel einde lijk opgelost. Er meldde zich een Berlijnse juwelierszaak namens „Kat," waar het afgelopen jaar ingebroken was. De helers hadden het nakijken evenals de oplichter, die men op de kegelbaan arres teerde. Een vrachtrijder had de niets vermoedende kegelbroeder herkend. Ook de gecompliceerde zaak, van de dode met de groene mini-jurk schijnt nu bijna opge helderd te zijn. De beeldschermjacht, welke zo veelbelovend begon, zal met regel matige tussenpozen worden voort gezet. Het gaat telkens om de op sporing van personen en goederen, om de identificatie van voorwer pen en het opsporen van getuigen. Voor ieder behandeld geval staat tydens de uitzending een ter zake bevoegde ambtenaar van de re cherche ter beschikking. Telefo nistes en telexapparaten zorgen voor het snelle overbrengen van de aanwijzingen. Politieposten worden in alarmtoestand gebracht. Zelfs een ontstoringscommando van de posterijen is ter plaatse aanwezig, om desnoods de leiding weer vrij te maken, die met de onderwereld in verbinding staande kringen eventueel trachten te blok keren. Terwijl aanvankelijk nog de vrees bestond, dat het publiek mis schien de gek zou steken met de „Actie Beeldscherm" en de politie met valse tips om de tuin zou lei den, bleven de miljoenen televisie kijkers zich bewust van de ernst van de situatie. De „doe het zelf"- detectives bleken voor een deel een betere speurneus te hebben, dan In het vak vergrijsde recher cheurs. Eduard Zimmermann ech ter Iaat zich als top-ster van de Duitse televisie vieren. Zijn „Dos siernummer XY onopgelost" be looft alle thans bestaande kijkre- cords te breken. Horizontaal I. niets uitgezonderd 6. waakzaam 11. rustplaats 14. rij v. gelijksoortige zaken 15. grote platvis 16. lofgedicht 17. bij het woord (ad vocem) 18. inwendig orgaan 20. scheepstouw 21. lidwoord 22. troef negen 24. merkteken 26. knevel 28. schop 30. soort van antilope 32. bosgod 35. bep. r.-k. kerkdienst 38. (graan) pakhuis 39. spinsel 41. stop van hooi, papier, enz. 43. erfelijke factor 44. en anderen 45. insnijding 48. heldendicht 50. corps diplom., afk. 51. wandversiering 53. deel van een bijenkorf 55. kleine groep v. uitgelezenen 57. deel van het oog 59. Franse componist van opera's 62. rij schepen achter sleepboot 64. waterbekken 65. wederhelft 68. kliekje 70. hof van -: het paradijs 72. schijn, masker 73. (groot) kinderspeelgoed 75. -je: achtereinde van kuilnet 77. uniek 79. laagtij 80. gemeente op de Veluwe 81. opsporingssysteem 83. troep (vee) 85. titel van edellieden ln Spanje 86. iemand uit een der noordelijke provincies 87. lang dun gekronkeld eind Verticaal 1. bladvormige versiering 2. inwendig orgaan 3. luitenant, afk. 4. riviertje in provincie Utrecht 5. vogel (steltloper) 6. soort van schelvis 7. reeds 8. hoofd van soort van klooster 9. kledingstuk 10. burcht in Friesland II. kluchtig 12. gemeente op de Veluwe 13. naaldboom 19. ongevulde 23. vulcamisoh produkt 25. onbehouwen 27. ondergrondse Franse organisa tie in Algerije, afk. 29. zie 68 horizontaal 31. Ierland 33. bisschop die de wijding nog niet ontvangen heeft 34 lengte van circuit 36. rivier in Duitsland 37. water en zeep 39. ten dele 40. houten klepper 42. dikdoener zonder beschaving 46. mannelijk dier 47. goede reputatie 49. voertuig 52. snippen 54. (tweemaal) - vlieg: overbrenger van slaapziekte 56. evenzo 58. Sociaal Econ. Raad 60. sinds 61. eer bewijzen 63. eenhoevig zoogdier 66. brave, bruikbare 67. welriekende stof 69. viskorf 71. niets (spreektaal) 73. drenkplaats voor paarden 74. wereldtaal 76. te dien einde 78. vrijgevig 82. voorvoegsel dat het tegengestel de aanduidt 84. dit is Oplossingen onder het motto „Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag as. te 9 uur vun. in het bezit te zijn van de redactie. Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van f5 en twee prijzen van f 2.50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. OPLOSSING VAN VORIGE OPGAVE De eerste prijs van f5 werd toe gekend aan mevr. G. Prummel, Dahlialaan 30 te Oegstgeest, de twee prijzen van f2.50 aan mej. Wijling, Marnixstraat 141 te Leiden en aan mevr. B. van Dijk-Hand- graaf, Pi-of. Zernikelaan 11 te Voorschoten. De prijzen worden de winnaressen toegezonden. Kunt u de acht afwijkingen ln de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt o elders ln dit oummer.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13