't Is niet zo moeilijk om een goede huisvrouw te zijn ODD DDIS Oorlog met autoriteit yoor je jezin zorgen is toch eigenlijk ;were geen 3 hebt u alles De peren zijn duur THEEDOEK???? DROOGT ALMELO Vrij gezellig leven 1 iATEHDAO S DECEMBER 19OT L.D.EXTRA S „Ik ben het lageronderwijs- tie, die het hoofdbestuur van eil van de damesbladen de Nederlandse Vereniging euDat was misschien van Huisvrouwen binnen 'el de meest treffende reac- kreeg toen men aan de leden ADVERTENTIE de vraag voorlegde waarom zij zich eigenlijk bij de orga nisatie hadden aangesloten. Met deze heerlijke Tosca gezichtscrèmes om uw huid gezond Huisvrouwenpresidente, drs. J. Muller-Van der Wielen, zei onlangs na de toetreding van het 50.000-ste lid: „Huisvrouwen worden nog te vaak als tweederangs staats burgers beschouwd, als mensen die geen aandeel hebben in de maat schappelijke opbouw van ons land en die er dus niet bijhoren. Het is een zaak die er ons toe bracht ons van een gezelligheidsverenigin# i te in i belangenbehartigingsvereniging. Insiders weten het al, de in 1912 opgerichte vereniging van huis vrouwen is al lang geen instituut van theekransjes meer. Zij verheft haar stem zodra erbij de overheid specifieke consumentenbelangen aan de orde komen. Ter afwisseling de onvermijdelijke bridge-drives stelt men discussies over het stu dentenhuwelijk, het overheidsbeleid ten aanzien van de psychopaten, maar ook over de geboorteregeling en de werkende vrouw aan de orde. Kortom, de vereniging zoekt het hogerop. De ommezwaai naar een meer eigentijdse bestaansvorm le verde een verbluffende stijging van het lèdental op. Haalde men drie jaar geleden nog vol trots het 43.000ste lid binnen, kortgeleden werd in Stadskanaal door de lan delijk presidente het 50.000ste lid ge huldigd. Het aantrekken van 7000 nieuwe leden binnen drie jaar lukte, zo blijkt uit een enquate door de ac tiviteiten van de uit de vereniging voorgekomen stichting Instituut voor Huishoudtechnisch Advies. Een instantie waar iedere huis vrouw terecht kan, die precies wil weten op welke dingen zij moet let ten als zij overgaat tot de aanschaf van afwasmachines, gasfornuizen, stofzuigers, vloerbedekking en ve le andere artikelen. ZEGELTJE Het Instituut waarvan consumen ten-expert, mevrouw D. Holdert, al vele jaren directrice is, is uitge groeid tot een kanselarij der Neder landse orden voor de koekepan. Fa brikanten hechten n.l. bijzonder veel waarde aan het befaamde groene Sieuwe kousen Nieuw deze twee losse kousen die an de buitenkant tot de taille oorlopen en met een gemakkelijk trstelbaar bandje aan de taille jn te bevestigen. Geen jarretel- is en lekker warm, dat kenden we 1 van de panty-nylons. Voordeel an dit systeem is dat de losse kou- in onderling verwisselbaar zijn n per stuk kunnen worden ver engen. (W) ETEN S WAARD De perenoogst is dit jaar erg tegengevallen (in tegenstelling tot die van de appelen); vooral de lekkerste aller peren, de Doyenne du Cornice, is dit jaar zeer duur. De Confé rence, Légipont, Bonne Louise, Beurré Alex andre Lucas zijn wel iets goedkoper en lenen zich dan ook beter voor het verwerken tot een bijzonder smakelijk nagerecht: Poire Flavia, waarvan u het recept hieronder vindt. Poire Flavia Pocheer per persoon 1 gehal veerde, geschilde en van het klok huis ontdane peer ongeveer 10 mi nuten in een suikerstroop je. Laat deze afkoelen en uitlekken. Kook intussen van 3/4 liter melk, va nillestokje. 2 eieren, 30 g maïzena en 50 g suiker een mooie, gladde vanillevla. Laat deze afkoelen en meng op het laatst 1/8 liter stijf geklopte slagroom met 3 eetlepels rum voorzichtig door de vla. Doe onderin een glazen schaal de pe ren en schenk de vla eroverheen. Serveer de „Poire Flavia" ijs koud. Toast Christiaan Beboter 4 geroosterde boterham men en beleg ze met een plak ham. Leg op ieder sneetje een halve geschilde peer. Bedek iede re peerhelft met wat mayonaise. Leg er een dunne plak jonge kaas overheen en plaats de sneetjes onder de grill of bovenin een warmde ven, tot de kaas gaat uitvloeien. Bestrooi de sneetjes met wat gehakte peterselie of pa prikapoeder. RODE KOOL zegeltje met het opschrift „Goedge keurd door de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen". Uit een opiniepeiling blijkt bovendien dat ook de consumenten eerder geneigd zijn om een artikel met dan één zonder een groen zegeltje te kopen. Ze gaan de deur uit van harte ge gund als de spreekwoordelijke tien met de griffel, maar als er zaken zijn die huisvrouwen niet bevallen, wat dan?. „Wij zijn van mening dat je met redelijkheid en overleg het meeste kunt bereiken", aldus mevrouw drs. Muller. Ze voelt er niets voor om in navolging van bepaalde Amerikaanse en En gelse huisvrouwenorganisaties haar leden tot een massale boy cotactie op te roepen voor het geval, dat er ergens een groot winkelbedrijf zou zijn dat een dubbeltje te veel voor de jam zou vragen. Wel probeert de ver eniging bij de overheid steeds meer inspraak te krijgen. Rode kool, een echte winter groente, is heerlijk wanneer men de volgende hulpmiddelen toe voegt: suiker, azijn, zout, peper, kruidnagel, laurier en een klontje boter. Een paar goudrenetten meegekookt met een gesnipperd uitje vervolmaken deze echte Hol landse groente, waarvan het vocht bijgebonden moet worden met een beetje aangemaakte maizena. Ook rauw is rode kool heel sma kelijk en gezond. Snipper de kool daarvoor zeer fijn, meng er een gesnipperde appel door en maak het slaatje op smaak af met een paar lepels sour cream (eventueel Bulgaarse yoghurt), iets suiker, snufje zout en een theelepeltje kummel. Geef dit slaatje als hapje vooraf, bij de koffietafel of als aanvulling bij de warme maaltijd. clusie van het Philipsrapport dat de huisvrouw meer dan 60 uur per week werkt vindt ze deerlijk over dreven. „Een vrouw die dol op haar man is, beschouwt het zetten van een kopje koffie als hij thuis komt niet als werk, evenmin als het uit wandelen gaan met de kinderen. Je kan zelfs het schoonhouden van het huis niet zonder meer als werk zien", vindt ze, „want er zijn nu eenmaal vrouwen voor wie er niets heerlijkers bestaat dan de hele dag vloeren wrijven. Persoonlijk vind ik het winkelen een dagelijks terugke rend amusement. Ik geloof niet dat er in Nederland een gelukkig ge trouwde vrouw te vinden is, die het zorgen voor haar gezin uitsluitend en alleen als werk beschouwt". De ideale huisvrouw is, aldus me vrouw drs. Muller, niet zij, die de hele dag poetst en boent en daar door geen tijd voor haar man en kinderen heeft. Bovendien is het echt niet noodzakelijk om de hele dag in de keuken te staan. Door een juiste planning en met behulp van slechts enkele elektrische ap paraten is het mogelijk een zeer efficiënte huishouding te voeren. Mevrouw drs. J. Muller-Van der Wielen. die dagelijks niet al te veel tijd in beslag neemt. Drs. Muller spreekt uit ervaring, want behalve presidente van de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen, in welke hoedanigheid zij zitting in tal van commissies heeft, is zij bovendien nog (WD) en lid van de Voorburgse gemeenteraad en noctua Haags avondly- Na een drukke dag vol vergade ringen wil het wel eens voorkomen, bekent zij, dat het eten voor mijn man en mijn twee dochters zeer simpel is, maar zonder eten zitten wij nooit en, ach, als je de hele dag alleen thuis zit wordt je ook saai". EFFICIENT Presidente drs. Muller: „Ik wil echt niet zeggen dat ik de beste huisvrouw van Nederland ben, een beetje stof stoort mij niet". De con- Zorg voor de kraan Nu de eerste nachtvorst zich weer heeft doen gelden, wordt het tijd de hoofdkraan van de waterleiding eens op te zoeken. U vindt hem in een meterput onder de voordeur- mat of onder de mat voor de ach terdeur, in de kelder of in een me terkast. Misschien wel in een me terput buiten, wanneer u „buiten" woont. Om te voorkomen dat uw kraan straks als het écht gaat winteren, „vorstverlet" neemt, doet u er goed aan nü vast te controleren of de hoofdkraan niet lekt, of hij goed sluit. Hoe ziet u nu of de hoofdkraan goed afsluit? Als u de kraan dicht draait en het aftapkraantje opent, moet eruit het aftapkraantje dat vlak bij de hoofdkraan zit, geen water komen. Ten minste niet veel, want als er ergens in uw huis een kraan open staat, loopt er wel enig water via het aftapkraantje terug. Dit kraan tje moet u na de proef wel weer goed sluiten! Ook is het goed, nü na te gaan of het tocht in de ruimte waar die hoofdkraan zich bevindt. Tocht is de grootste vijand van waterkra nen en watermeters, van uw hele huis trouwens en wanneer u nu vast kieren en tochtnaden dicht maakt, behoeft u dat straks als het bar koud is niet meer te doen! De roosters en ventilatievoegen moeten ook tijdig worden gesloten, maar na de vorst natuurlijk weer worden ge opend. Vanzelfsprekend zorgt u ervoor, dat uw hoofdkraan en uw wa termeter, wanneer u die hebt goed bereikbaar blijven. U kunt ze het beste met droge wollen lappen omwikkelen tegen de koude. Ligt de meterput buiten, dan kimt u het beste tussen bovendeksel en tus- sendeksel een plastic zak gevuld met kranten aanbrengen. Bij heel strenge vorst moet die hoofdkraan bovendien nog extra worden toege dekt om bevriezing te voorkomen. In twijfelgevallen kunt u beter even contact opnemen met het wa- terleidingbedrlj f ADVERTENTIE DE DOEK DIE DIRECT rperwijl ik door het dorp loop. -* in alle onschuld met een tas in de ene hand, in de andere Boris' riem, fietst een meisje van een jaar of dertien mij voorbij. Niets bijzonders. Wat mij echter treft is plotseling de honende uitdrukking die over haar gezicht glijdt als ze mij herkent. Ze werpt het frisse hoofd in de lucht, snuift weg is ze al weer. Achter mij hoor ik nog even haar spottende uitroep. Wat heb ik dat kind gedaan? vraag ik mij af. Niets Ja, toch! Vele jaren geleden heb ik haar, en een groepje klasgenoot jes, begeleid op een schoolreis je. Ik, een volwassene. Zij was het kind waarop gepast moest worden, dat moest afwachten tot de volwassen begeleiders het tijd vonden om een koek, een beker limonade, een appel uit te delen. Dat een reisprogramma kreeg voorgezet, samengesteld, georganiseerd en uitgevoerd door diezelfde volwassenen, en daar was ik er één van. Ik liep het grut om me heen te bemoe deren, en duwde de schommels, bracht de draaimolen op gang, troostte een „gevallene", bemid delde bij een ruzietje, zocht zoekgeraakte jackets op, paste op tassen en buidels, verbond een knie en regelde het verkeer bij de iv.c.'s. Op dat moment was het grut me dankbaar voor al die zorg. Ofschoon zij zich niet realiseerden dat hier een vijftal grote mensen bezig ivas een mooie dag op te offeren, zich moe maakten, hoofdpijn kregen en buiten adem raakten om hén een prettige reis te be zorgen, voelden ze toch een vage geruststelling omdat die volwas senen aanwezia waren en de verantwoordelijkheid droegen. Ze voelden zich veilig, konden zich naar hartelust uitleven in spel en sightseeing en wanneer er maar even iets verkeerd dreigde te gaan, doemde daar onmiddellijk zo'n meneer of me vrouw op die in een handom draai de moeilijkheid oploste. Om die reden werden wij bege leiders geaccepteerd, gehoor zaamd en vriendelijk toege lachen. Soms kwam er een hummel naar je toe, greep je hand en vertelde opgewonden hoe leuk ze het wel vond. Dat was al de beloning die je kreeg en het was ruimschoots voldoende. Maar nujaren later. Nu is diezelfde hummel een aanko mend tienertje geworden en ziet in een volwassene de natuurlijke vijand. De gehoorzaamheid eens iets dat vanzelf sprak staat op de helling en begint Moederlijke overpeinzing plaats te maken voor een kriti sche levensinstelling die nauwe lijks enige inmenging kan dul den. Plotseling ontmoet je elkaar in de stille dorpsstraat en de herinnering komt boven. De herinnering aan de speeltuin en de bus, aan het dierenpark en vooral aan het mens dat zich zo uitsloofde en blijkbaar dacht dat ze ook maar iets over je te zeggen had. Dat vreemde, eigen wijze mens, datje toeriep: „Hoor eens, niet kibbelen daar achter aan!", dat je terughaalde toen je zo fijn op een brugleuning balanceerde, dat hijgend en dwaas de draaimolen op gang bracht, dat overal rondholde op zoek naar een tas, dat twee ijs- Flatgebouwen die onderdak bie den aan vrijgezellen en vrijgezellin nen worden in Amerika plotseling populair. Maar het zijn niet de ook in Nederland welbekende kleine flats, die in principe precies eender zijn als haar grotere zusjes. De ap partementen waarover het nu gaat, zfjn slechts een onderdeel van een complex waarin tevens allerlei ont spanningsgelegenheden zijn opge nomen. Men kan in zulk een flatge bouw allerlei binnenhuissporten be oefenen (bridge, ping-pong, biljard, gymnastiek, judo), een saunabad nemen of naar de kleurentelevisie kijken in een speciaal daarvoor in gericht vertrek, dan wel in de bal zaal dansen. Men kan op het ter rein van het gebouw zwemmen, tennissen, of als men wil, in een speciaal daarvoor gereserveerde groene strook een barbecue verzor gen. De „club", want zo kan men het complex eigenlijk het best aan duiden, heeft een tennisleraar in dienst en een dansleraar. Een bij komstigheid, die voor de betrokke nen van bijzonder belang is, dat deze wijze van samenwoning, voor het eerst toegepast, in Californië, gemakkelijk leidt tot kennismakin gen met verstrekkende gevolgen! Het aantal bewoners, dat inmiddels de eerste vrij gezellenflat van deze aard heeft verruild voor een rui mer behuizing voor twee is dan ook legio. Voor de exploitanten van het eerste van deze speciale woonoor den in Californië, dat 248 apparte menten bevat is het wegtrekken van een betrekkelijk groot percen tage van hun huurders geen pro bleem: de wachtlijst is namelijk zeer lang. Niet te verwonderen dus dat er nog twee complexen van elk 700 appartementen op stapel staan. jes te veel had gekocht en er geen raad mee wist! O, wat een idioot mens was het toch eigen lijk! En nooit vergeten grief dat gekke mens gaf één van de overgeschoten ijsjes aan een klasgenootje aan ivie je juist zo'n gloeiende hekel had, omdat het aanstellerige kind klaagde over dorst en jou sloeg ze over. En je had óók nog dorst, maar je was te trots om te kla gen en daarom ging dat extra ijsje je neus voorbij. Kijk, daar loopt ze nu, met haar hondje en haar kouwe drukteI Ze is nog niets veranderd En eer het opgegroeide kind het beseft, stroomt de hoon van haar gezicht, spuit de hatelijk heid uit haar keel, barst de spot lach over de straat. Gek mens! Even doet het me pijn. Ik be doelde het goed indertijd, en het was me het dagje wel! Bloed heet, en dan de supervisie over tien uitgelaten kindertjes, die als wilde paarden door de speeltuin renden en allen tegelijk geduwd, getrokken, geholpen wilden wor den. En de griezelige verant- ivoordelijkheid die ik droeg en die geen moment uit mijn ge dachte mocht worden gebannen. Dit hele groepje moest 's avonds gezond, heel, liefst flink moe en tevredengesteld aan de respec tieve ouders worden afgele verd: er mocht beslist niets mee gebeurenMaar elk onver wacht moment kón er iets ge beuren dus probeerde ik allen tegelijk in het oog te houden en schommels te veroveren voor het eigen groepje. Om vier uur 's middags bonkten mijn slapen, zoemden mijn oren, gloeiden mijn wangen en stond ik hulpe loos met tioee smeltende ijsjes in mijn handen die ik niet durf de weggeven, want stel je voor dat ik toch iemand had verge ten, en eindelijk moest ik ze kwijt en gaf ze aan de dichtsbij- zijnde kinderen die over dorst klaagden en prompt kwam een verontwaardigd toetje opduiken dat riep: „Juf, ik heb nog niets gehadallemaal hebben ze ijs gehad, maar ik niet!" Vind ik dat kind nu ondank baar, gemeen, een mispunt? vraag ik me af onder het bood schappen doen. Ach neen. Ze is dertien. Ze bekijkt sedert vier weken de wereld met andere ogen, ze mokt en rebelleert Ze voelt zich onzeker, maar nu Is er geen volwassene die de schommel voor haar kan op houden, nu moet ze leren zeif te leven en dat valt niet mee. Eens vertegenwoordigde ik voor haar de autoriteit, een maand gele den heeft ze aan alles wat auto riteit ademt de oorlog verklaard. Het hoort bij haar leeftijd. En later, nog veel later, zal ze misschien als begeleidster een schoolreisje meebeleven, zich in het zweet rennen, tien roerige kinderen voor ongelukken be hoeden en het heerlijk vin den! THE A BECKMAN

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11