WINTERSPORT 0)ËJJ0 S3 Wintersport - Vofcóiïfte vè# ï!féBsen niet gefit Après-ski in dure bars Prijzige drankjes en exclusieve motie? Wintersport - Stuntelen met skfs Gebroken benen Goed voor de jeugd/ maar op je veertigste niet meer mee beginnen Wintersport - Veel geld neertellen voor een uit rusting Acbter een leraar sjokken door de sneeuw Wat héb ie er aan I [UI JU MANOME-KEES CT3 KLEDING BIJ WINTERSPORT SEEFELD: GROOTSTE GEMENE DELER Vragen waarop da wonen wkifmtm*» kat tmtwaoré pj king waai. Hij kent da misvalt in g&fyfb er b$m>mr dv$ v ovr dém tt <hze rtagif.o nis) bedoeld. Ons verhaal ts voor feztvs. die nog rirfcn met d~> «uw in d» bergen hebben gestoeid, Sm éthfaf jong von. tkift zifri en <?<»*•- fonJ overwegen „ér ooir eefts feen fe (MOO Oof Mam® duwtje over;-": de drempel willen wij hier graag géve" V be verstokte nee-zegger, de cofegffl ;ri fagéncfe vorming rond de ^T1 wmtersport-voor-geen+goud wil prijsgeven, die' blijfi geloven dat je er voor veel geld je tenen breektkon deze pagina gerustoverslaan. Verloren moeite. i ut niii n miln Ii.éi i nu— 1 '-n-TV'"--. 1 "1' 1 1 11 1 1 111 In dit melancholieke jaargetijde van vallende blade ren gaan zo^n tachtigduizend jonge en oude Nederlan ders zich bezighouden met de winter. Ze maken plan nen om straks, tussen Kerstmis en Pasen, per trein (56 procent), per auto (22 procent) en per vliegtuig (22 procent) naar een witte vakantie te reizen. De één gaat om te skiën, de ander om te wandelen, te ski bobben, te schaatsen, te eisschiessen of te flirten. En bovendien: het ene vermaak sluit het andere niet uit. t Wat is toch dat bekoorlijke van een verblijf in de Alpen? Misschien het ongerepte van het landschap, de besloten heid van zonovergoten inge sneeuwde dorpen, het gevoel veilig van een grauwe buiten wereld afgesloten te zijn. En voor de skiër Is er natuurlijk de krachtmeting met de natuur: de geoefende die het schuren van zijn snelle ski's over de sneeuw en de prikkelende ijskristallen in het gezicht als een bevrijdende sensatie ervaart de beginner die zich mateloos voldaan voelt na een behouden afdaling van de oefenhel ling. En ten slotte: wie 's winters het vochtige, mistige Holland verlaat voelt zich een uitverkorene. Niets werkt zo ontspannend als terugden ken aan thuis, terwijl je lui in 'n ligstoel door de zon gekoesterd wordt. Nu is een vervelende bijkom stigheid van wintersport, dat er altijd wel iets is waardoor je op jonge leeftijd er moei lijk toe komt het eens te pro beren: 'n krappe beurs, voor keur voor een lange zomerva kantie, schoolgaande kinderen. En zijn eenmaal alle bezwaren overwonnen dan gaan de ja ren meetellen en zijn de benen stram en moe geworden. Op vallend is echter, dat de en thousiasten er altijd weer wél Over beginners gesprokem collega Kees (196 m, 94 kg, 43 jaar) van een bekende courant in Den Haag stond afgelopen winter op een be sneeuwde heuvel in Seefeld. Zijn enorme ski's wezen in de richting van een steile helling van zo'n tien meter, zijn blik was naar binnen ge keerd en gedurende een hal ve minuut leek hij gebiolo geerd door de diepte. Op aanmoedigingen van beneden reageerde hij niet, tot hij zich plotseling afzet te en m tomeloze vaart de •afdaling volvoerde. Dit was, het werd alge meen erkend, op een eer ste skidag een huzarenstuk je. Kees heeft er dan ook van vijf uur 's middags tot diep in de avond over ge sproken.We wisten er alles van af. Op zijn tweede lesdag was deze helling voor hem kin derspel; op de derde maak te hij met zijn groep een tocht, waarbij de instructeur hem verzocht de laatste man te zijn. 'n Eervol verzoek omdat de laatste in de rij altijd de beste leerling is. In februari gaat Kees op nieuw skiën. Hij is zo enthou siast, dat hij al een half jaar tevoi-en, in augustus, zijn hotel vlak bij de oefen- weide reserveerde. En elke dag roept hij me toe: Schiet op Fred, anders kom je te laat in slagen die problemen te overwinnen... Een wintervakantie is, als zo veel zaken in het leven, iets waar mee je niet jong genoeg kunt be ginnen. In Frankrijk is een school type ontwikkeld waarbij de leerlin gen in januari voor enkele weken naar de Alpen verhuizen, daar de lessen halve dagen voortzetten en de overige uren gebruiken om te skiën. De studieresultaten verbete ren daarmee aanzienlijk. In Nederland zijn we aan der gelijke experimenten niet toe, maar toch staan juist voor scholieren met hun ideale kerstvakantie (mits vader steun verleent) alle moge lijkheden open. De meeste reisbu reaus en -verenigingen hebben jon gerenreizen in hun programma op genomen. Zo biedt de NRV uiter aard weer het bekende 17-daags verblijf aan in de eigen magnifiek DOOR FRED VAN OVERBEEKE gelegen ohalets boven Arosa (Zw) voor 460 (kerst) en voor 410 in de ideale maand maart. Maar de jeugd kan ook voor 399 vliegen naar Bohinj in Zuid-Slavië voor twee weken vakantie in de oostelij ke alpen. In het algemeen geldt, dat „vroe ge" of „late" reizigers, dus dege nen die met Kerstmis of in de tweede helft van maart op winter sport gaan, het best een reisdoel boven ten minste duizend meter kunnen kiezen om van sneeuw ver zekerd te zijn. Goedkoop Wie niet aan het hoogseizoen, dus aan Kerstmis en februari ge bonden is kan zijn vakantie een flink stuk goedkoper doorbrengen. „Eerlijk gezegd, begrijpen we niet waarom zo weinig toeristen, vooral die met een kleine beurs, in het laagseizoen naar hier komen". Walter Frenes, VVV-directeur van het Oostenrijkse Seefeld, zegt: „Goed, het weer kan kouder zijn, de zon fletser en de kans op sneeuwval groter. Maar ik zeg met opzet: kén zijn, want het weer is hier vaak in januari ideaal". De voordelen in het laagseizoen zijn aanzienlijk. Op een all-in reis van 17 dagen kan het soms hon derd gulden schelen. Bovendien ge niet men reducties op liften e.d. Als voorbeeld een arrangement van Hotelplan: 17 dagen Serfaus (1427 m) in februari 543, maar in jan uari 433. Overigens, vindt u win tersport duur? Bij dezelfde reisor ganisatie vindt men 17-daagse trein reizen naar het Oostenrijkse Fiss (1436 m) voor bedragen (januari) rond 365. De NRV brengt u naar het ski-mekka Hochsölden voor 395. Ouderen, laten we zeggen de bo ven veertigjarigen die voor het eerst naar de wintersport gaan, doen er verstandig aan naar een wat groter gerenommeerd oord te gaan. De prijzen liggen er hoger, maar wie in Arosa, St. Moritz, Davos of in het Oostenrijkse Kitz- bühel, Seefeld of Ehrwald verblijft, Hoewel u zich voor uw eer ste vakantie in de Alpen wel enkele extra kleding stukken moet aanschaffen, is het verhaal dat deze aankopen „in de honder den guldens" lopen vol strekt overdreven. Essen tieel zijn: een winddicht en waterafstotend jack, een skipantalon, sokken en een paar wandellaarsjes. Daarnaast zijn nodig: een mutsje waarmee de oren bedekt kunnen worden, twee maillots en pullovers en/of truien. Het geheim van de kleding voor de wintersport ligt in het aanbrengen van meer dere lagen. Zo'n stoere dikke Scandinavische trui hoeft écht niet; veelal voelt men zich prettiger en war mer in een pullover met bij voorbeeld een dunne katoenen pully eronder of een fluwelen blouse. En vergeet niet, dat het in de sneeuw allemaal wel een beetje kleurig mag zijn. Wie zich witte kledingstuk ken aanschaft moet beden ken, dat deze aankopen soms wel eens wat smoe zelig uitvallen in de winter se wereld. Schoenen en ski's kunt u be ter huren. Zeker zo'n eer ste keer. Om tot ons uitgangspunt terug te keren: wintersport is allereerst een ideale ontspanning voor de jonge ren. Zij hebben in twee weken vakantie alle elementaire ski-begin selen (letterlijk) onder de knie. Maar, anders dan de legende wil, óók dertigers en veertigers kunnen zonder zich te forceren nog skiën leren. Het gaat wat langza mer: niet het léren, maar het ge wennen van de spieren. Men is wat stijver, de helling lijkt iets steiler en men geneert zioh sneller. Alle maal zaken die met een beetje wilskracht overwonnen kunnen wor den. Mijn buurman kreeg achter in de veertig op zijn eerste sneeuwvakan- tie de smaak te pakken. Hij geniet nu tien jaar later nog elke winter van het skiën. Hij is thuis écht geen sportman en rijdt liever auto dan fiets, maar zijn geheim is dat van alle oudere skiërs: geen valse schaamte om het rustiger en overdachter te doen dan de jeugd, geen onnodige risico's nemen en ten slotte niet meezeuren met leef tijdgenoten die het skiën toch o zo gevaarlijk vinden. Het advies aan jongeren is: met één op de ski's! Voor -^ouderen geldt: wandel de eerste dagen, ver ken de omgeving en ga een kijkje nemen bij het ski-onderricht. Voelt u zich erg oud (dat kan op je veer tigste) vraag dan aan de skischool of er een beginnersclubje van ouderen gevormd kan worden. Lukt dat dan verkeert u plezierig onder uw gelijken. Lukt het niet, dan is er altijd de mogelijkheid een pri- véleraar te huren. De prijs is 8 a 10 gulden per uur. Duur maar bedenk wel, dat dagelijks één uur les voldoende is, daarna moet u zelf oefenen. Samenvattend wil fk stellen, dat clublessen gezelliger zijn vanwege het samen doen en samen vallen. Neemt u privéles, probeer dan nog enkele gelijkgestemde zielen te vin den, zodat u met elkaar de leraar betaalt. U kunt uiteraard het tem po van de lessen zelf bepalen, maar bega niet de fout het af te stellen op de langzaamste, want dan duurt het ééuwen voor u met de latten uit de voeten kunt. H .1 Typisch voorbeeld van de grote wintersportplaats ïs Seefeld. Men zou natuurlijk ook Arosa of een vergelijkbaar oord kunnen nemen, maar gezien recente eigen ervaringen lijkt Seefeld als voorbeeld zeer ge schikt. De prijzen e.d. zijn ongeveer maatgevend voor soortgelijke plaat sen elders in de Alpen. Acclimatiseren Wie ongetraind in de bergen ar riveert en dat zijn de meesten van ons doet er verstandig aan de eerste dag te besteden aan het acclimatiseren. Neem ook verder in de vakantie van tijd tot tijd een dagje rust en vergeet niet, dat juist de eerste drie dagen de meeste moeite vergen. Maar volharding wordt beloond, want op de tochten die daarna gemaakt worden onder gaat een ieder de sensatie van het pure skiën. Het fijne is, dat je niet hoeft te kunnen wedelen en een „Kanone" te zijn om van deze bergtochten intens te genieten. Wie vermoeid terugkeert en bruin verbrand neerstrijkt achter een glas bier, Glühwein of hete thee voelt de afdaling in zijn benen, maar voor geen goud zou hij morgen thuisblij ven. beschikt m ieder geval over vol doende andere genoeglijke moge lijkheden om, als het skiën niet be valt, de tijd aangenaam door te brengen. De wandelwegen zijn sneeuwvrij gemaakt, men kan slee- en, schaatsen of eisschiessen (cur ling), dat wil zeggen het schuiven van een stalen cilinder-met-hand- vat over een ijsbaan, of men huurt een skibob een soort kinderfiets je op ski's, waarmee in suizende vaart alle hellingen „genomen" kunnen worden. Seefeld telt jaarlijks, na Wenen, de meeste Nederlandse toeristen. >5 Winters is één op de negen vreemdelingen een landgenoot VW- directeur Frenes zegt: „Het is op vallend, dat de Hollanders meestal eerst via een reisbureau in groeps verband komen om de situatie te verkennen en het jaar daarop als privéreiziger terugkeren. Naast de 1500 hotel- en pension- bedden die Seefeld rijk is, telt de plaats ook talloze Fremdenheime, totaal 1000 bedden, waar men voor oa. 10 p.p. per dag een kamer met ontbijt kan huren. Alle zijn verwarmd en voorzien van koud en warm stromend water. Ook appar tementen met keuken zijn beschik baar. Ideaal voor kinderrijke gezin- Het winterboerisme Is uiteraard geconcentreerd om de skischool van de oud-cracks Toni Seeler en Sepp Kirohmair. In het hoogseizoen zijn er zeventig skileraren in de weer om dagelijks van 10-12 en 2-4 les te geven. Een zesdaagse oursus kost 35, maar de beginner doet er verstandig aan eerst voor drie dagen (f 22) te boeken, dan kan er een dagje rust af om te overpein zen of hij zal doorzetten. Ski's met moderne veiligheidsbin dingen buurt u voor ca. 4 p.d., waarbij reducties mogelijk zijn. Schoenen kosten 2, doch kunnen ook en goedkoper hier in Neder land gehuurd worden; sporthuis Centrum bij voorbeeld rekent 1 p.d. 1% jêm m Na de eerste drie lesdagen gaat de cursus méér kosten, want dan komen er onvermijdelijk de liften aan te pas, die u met de klas com fortabel naar boven brengen, maar wél tegen vergoeding. De sleeplift op de enorme oefenweide van See feld, de Geigenbühel, kost 11, voor een kaart met dertig knippen. En reken er maar op, dat u de tweede week toch wel een tien keer oer dag naar boven gaat. Als voorbeeld nog de prijs van. de Sesseilift op de Gschwandtkopf, 'n berg waar de beste leerlingen van de klas zich aan het slot van de cursus aan mogen wagen: 1,20 per tochtje. Op uw vrije dag (van het skiën) brengt u natuurlijk een bezoek aan het restaurant de Rosshütte op 1800 m hoogte, waarvoor u een fascinerende tocht tussen de toppen van de sparren maakt van twintig minuten tegen een prijs van 3,/5. U kunt dan goedkoop en smakelijk eten in de Rosshütte (Schnitzel voor 6 of een hot-dog in de hand voor 1), van het uitzicht genieten en terug wandelen. Reist u met de lift naar beneden dan moet u f 3 neertellen. Over wandelen gesproken: wie wandeltochten wil ondernemen dient zich snel in een Seefelder winkel te voorzien van een anti-slipzool, een samenstel van stalen spiraal- veertjes die onder de schoen wordt bevestigd, vooral aanbevolen voor oudere toeristen die op de harde sneeuw soms lelijke smakken kun nen maken. In de omgeving van Seefeld zijn winterse wandelpaden in overvloed aanwezig. Dagtrippen naar andere dorpen zijn mogelijk; terugkeer per bus. Voor de magnifieke ijsbaan be taalt u 1,40 per halve dag; een zelfde bedrag wordt voor het huren van kunstschaatsen met schoenen gevraagd. Een bijzonder genoegen biedt het Eisschiessen, een sport dde iets wegheeft van kegelen en jeu de boules. Seefeld telt circa dertig van deze langwerpige ijsba nen en er zijn heel wat oudere toeristen, die er dagelijks vertoe ven. Omdat het spel met een zes tal deelnemers moet worden 'ge speeld worden tijdens het „schies- sen" heel wat internationale kennis makingen gesloten. De beheerder van de banen verschijnt meestal halverwege het spel met een klein houten kistje, waarin zich een fles Obstler (vruchtenjenever) en enke le glaasjes bevinden. Wie een hart versterking nodig heeft wipt er voor enkele kwartjes eentje achter over. De eerste indruk op een winter sportreis is, dat èlles geld kost. Men betaalt voor de lift, voor de ligstoel waarin men zich vlijt, maar al spoedig ontdekt de toerist dat hij daarnaast toch een ruime mate van vrijheid heeft. Consumptie in de ligstoel is niet verplicht, wie zijn lunchpakket er wil consumeren gaat zijn gang, wie 's middags in een café een uur lang op één thee blijft zitten hij doet maar! Eén van die heerlijke ervaringen van de wintersport is het meebele ven van de après-ski sfeer. Zo te gen vier uur 's middags begint men af te zakken naar de Konditorei. het café of de bar van het ho tel voor de thee-met-rum, Apfel- strudel mit Sahne, of de wijn. Dit is het moment van de dag. dat skiër en niet-skiër elkaar informeel tref fen rond het glas de windjacks achteloos op de stoelleuning, de besneeuwde schoenen onder de ta- tel, citermuziek en geroezemoes op de achtergrond. Het moment voor sterke verhalen, voor dansen in een gemakkelijke trui, voor een flirt, als het zo uitkomt. En de legendevorming die wil, dat het allemaal handenvol geld kost heeft het ook hiér weer mis. De prijzen liggen gemiddeld nauwe lijks hoger dan die op de zomerse Scheveningse terrassen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7