A. Verhoeven benoemd tot Officier Oranje-Nassau Genuanceerd beleid nodig t.a.v. „drugs" Rector Zimmerman nam afscheid van Lyceum HET REKENKUNDIG BREINVAN LEIDEN Veertig jaar in dienst van de gemeente DIPLOMA- ZWEMMEN BRILJANT GOUD PIERROT Woningnood in westen nog ernstig probleem Niet alles afwijzen Hf -fmum Jeugddorp geopend Zilveren gesp voor J. van den Assem VRIJDAG 1 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 De heer A. Verhoeven, chef van de afdeling financiën en belastingen ter gemeente secretarie, gemeente-ontvan ger van Leiden en tevens di recteur van de Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen, is benoemd tot Officier in de Or de van Oranje-Nassau. De koninklijke onderscheiding werd hem gisteren op een receptie in de Stadsgehoorzaal, die door héél ambte lijk Leiden werd bezocht, uitgereikt. De grote belangstelling gold het feit dat de afdelingschef veertig jaar ge leden in gemeentedienst trad. De ju bilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en dochter, mocht naast vele gelukwensen een reeks geschen ken in ontvangst nemen. Een bewijs dat de heer Verhoeven als het re kenkundig brein van de Sleutelstad in brede kring wordt gewaardeerd. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen bracht zijn waardering voor dit „brein" op poëtische wijze t»t uitdrukking. „De afgelopen veer tig jaar zijn voor U een gloed ge weest van bekwaamheid, van inven tiviteit en doorzettingsvermogen en Leiden heeft daarvan, na Uw Alk- maarse en Deventer periode, mogen profiteren". Na het uitspreken van de wens dat de heer Verhoeven nog lang voor de gemeente Leiden ge spaard blijft, maakte de burgemees ter de eervolle benoeming bekend. Gadegeslagen door de Sint en zijn knecht zwommen vierentwintig jon gens en meisjes van „De Water vrienden" voor het diploma „Bewijs Zwemproef" in het Zweilandbad. Alle kandidaten zijn geslaagd. De geslaagden zijn: Diploma A, meisjes: Marian van der Woerd, Hetty Nieuwenburg, Bianca E. de Jong, Janny Bijl, Coby Redel, Anuska van Huizen, Joke van Riet. Mary Veefkind. Emma I. Stik- voort, Karin Polane, Ankie Over- vliet. Diploma A, jongens: Sido Abspoel, Robby Keereweer .Jacobus de Vink, André Tegelaar, Peter Tegelaar, Eddy J. van Dijk, Peter Abspoel, Pieter van Houten, Tonny van Es, Ronald de Graaf, Henk Heetvelt. Diploma B jongens: Fred Arnoldus. Ook bij de zwemvereniging „De Zijl" werd om diploma's gezwommen. De geslaagden zijn: Diploma A: A. Anneeze, T. Berg man, L. Groeneveld, H. Helvensteyn, R. Kuisen, J. Meyer, B. Meyer, J. Zijlstra, A. Arkenstein, R. Arken- stein, A. Arkenstein, P. Tegelaar, C. Anholts, W. Anholts, L. Blas- jaar, W.Devilee, K. J. Disselsorp, A. Hagdorn, J. Hilgersom, K. de Mooy, A. Stolwijk, J. Uljee, R. v. d. Vijver, C. Vinke. Diploma B: K. Bink, E. Feenstra, D. Groeneveld, C. Hagen, Y. Loge man, H. Smits, E. Smits, J. Veer man, E. Blok. Ook wethouder P. S. Harmsen bracht, niettegenstaande de sterk uiteenlopende karakterverschijnselen die er tussen hem en de afdelings chef bestaan, zijn persoonlijke waar dering voor de driedubbele taak van de jubilaris tot uiting. Hij herinner de er aan, dat de heer Verhoeven al heel wat wethouders van finan ciën in deze stad heeft moeten in- Tentoonstelling van pluimvee en konijnen Van 8 t.e.m. 10 december houdt de Kleindierensportvereniging LPKV een jubileum-kringtentoonstelling van pluimvee en konijnen in de Stadsge hoorzaal. Wethouder S. Menken zal de tentoonstelling openen. De heer A. Verhoeven krijgt de koninklijke onderscheiding op gespeld. Foto LD/Holvast) Vervolgens was het de gemeente secretaris, dr. J. v. d. Poel, die, na mens alle afdelingschefs, zijn geluk wensen aanbood. Hij noemde niet alleen de drieledige functie van de heer Verhoeven maar ook de per soon van de jubilaris uniek. „Dit laatste omdat in U een combinatie van eigenschappen en kwaliteiten zijn te onderkennen die men niet dikwijls bij anderen aantreft". De ge meentesecretaris prees de heer Ver hoeven in de eerste plaats om zijn grote vakkennis, voortvarendheid en mildheid, zijn gevoel voor humor en humaniteit. Aan de gemeentesecre taris was ook de taak om de jubila ris, op originele wijze, een gratifica tie aan te bieden. Verder voerden op dit ambtena- renfeest het woord de heer G. A. F. Everstij n als waarnemend chef fi nanciën ,dat de nieuwe schouw burg er nog niet staat is waarachtig Uw schuld niet" de heer K. Sant namens de Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen „naast Uw grote ervaring vallen Uw kennis en kunde bijzonder op" mr. J. Booi als oud-gemeentesecretaris „treffend is Uw spontane openheid bij het op lossen van financiële problemen" en de heer M. Weima namens alle hoofden van dienst „voor de tot standkoming van de nieuwe vee markt heeft U veel gedaan". Geschenken Al deze waarderende woorden gingen gepaard met de aanbieding van cadeaus. Ook van de personeels vereniging van het Stadhuis was er een waardevol geschenk. Oud-bur gemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot bood, geheel in stijl met de loopbaan van de jubilaris, een De venter koek, een Alkmaarse kaas en een Lelds wandtegeltje aan. Van de gelegenheid om de heer verhoeven en zijn gezin persoonlijk de hand te drukken maakten tijdens de receptie zeer velen gebruik. ADVERTENTIE behouden altijd hun waarde 1 BRILJANT RINGEN vanaf f 65, GOUDEN DAMESRINGEN vanaf f 25, GOUDEN ARMBANDEN vanaf f 39, GOUDEN BROCHES vanaf f 14, JUWELIER-HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN TEL, 20778 Gedeputeerde D. van der Kwaak: De heer D. van der Kwaak, lid van Ged. Staten van Zuid- Holland, heeft er bij de minister op aangedrongen de werkloos heid in N.O. Nederland niet te bestrijden ten koste van het Zuid-Hollandse contingent woningwetwoningen. Geen woningen voor 11.0. Nederland ten koste van randstad „Ik ben de laatste die bezwaar maakt tegen werkloosheidsbestrij ding" zei de heer Van der Kwaak in Pijnacker, „maar ik vind het te gek wanneer voor dat doel woningen worden gebouwd waar ze niet nodig zijn. Het westen heeft zijn contin genten nog veel te hard nodig, de woningnood is daar nog steeds een ernstig probleem". De heer Van der Kwaak zei met genoegen uit de cijfers van het laat ste Nipo-rapport te hebben gelezen, dat de woningnood de mensen weer meer gaat aanspreken. In februari noemde slechts 29 procent de wo ningnood het grootste probleem, al dus de gedeputeerde, maar dat cijfer is nu weer gestegen tot 37 procent. Voorts maakte hij met tevreden heid gewag van de nieuwe maatregel de premiebouw volgend jaar vrij te geven. „Goddank verdwijnt daarmee De situatie in Nederland met be trekking tot de omvang en spreiding van drug-misbruik is waarschijnlijk nog zodanig, dat het beleid ten aan zien van controle en sancties ver schillende kanten op kan gaan. Men kan doorgaan met een op grond van onduidelijke afspraken gebaseerd be leid waarbij de gebruikers van .mid delen" naar de marge van de sa menleving worden gedrongen, of men kan een genuanceerder beleid voeren met begrip voor de structure le factoren die in het spel zijn en die bepaalde groepen gebruikers doen ontstaan die men bijvoorbeeld normaal aanvaardt. Men dient daar bij in het oog te houden, dat bij voorbeeld de schadelijkheid van marihuana niet overtuigend is aan- ADVERTENTIE <5yjuggJ» kt U modern ssieke model] GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant - Love - Anjer Desiree - Martinshof. Ook met briljant. JUWELIER v d. WATER HEEFT ZE. Haarlemmerstraat 181 zeer grote keuze Op het gra veren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. '8 Maandags gesloten. Maandag 4 december de gehele dag geopend. getoond. Bovendien moet men be seffen dat er kennelijk in onze sa menleving welzijnstekorten zijn, die maken dat vele mensen via „mid delen" tot contact en communicatie trachten te komen, op grond van welke erkenning men de afwijzing niet moet richten tot de personen maar tot de samenleving als geheel. Dit waren enkele stellingen die ver dedigd werden door drs. D. C. J. van Peype tijdens een symposium over de heilzame en gevaarlijke as pecten van „drugs", dat gisteren in de toneelzaal van sociëteit Minerva was georganiseerd door het Corps dispuut Doctrina. Drs. van Peype is hoofd van de sectie bijzonder onder zoek van het Ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en lid van de deskundigen commissie „drug addiction" van het Algemeen Bureau voor de Geeste lijke Volksgezondheid. Tijdens het symposium, dat een grote belangstelling trok, hebben ze ven sprekers korte inleidingen ge houden, waarna discussies tussen sprekers en met de belangstellenden in de zaal plaatsvonden. Daarbij trad duidelijk de overheer sende opvatting aan het licht, dat het onjuist zou zijn om ongenuan ceerd het gebruik van genotmidde len zoals drugs af te wijzen, maar dat veeleer tegen schadelijke gevol gen voor de samenleving en in be paalde gevallen voor het individu maatregelen mogelijk moeten zijn, zoals ook alcoholgebruik niet straf baar is maar wel in bepaalde ge vallen, zoals bij rijden onder in vloed, opgetreden kan worden bij drankmisbruik. Mr. F. E. Frenkel stelde bijvoorbeeld, dat op het eer ste gezicht een verbod van voor de gezondheid schadelijke middelen wel plausibel lijkt, maar dat daarvoor een grond norm geformuleerd zou moeten worden, dat ieder verplicht is op optimale gezondheidsconditie zijn levensduur te maximaliseren. Zulk een norm zouden wij echter zonder meer met de totalitaire staat associëren en afwijzen. Die norm is namelijk in strijd met een andere grondnorm, de vrijheid van de in dividuele burger om over zichzelf te beschikken. Over LSD merkte prof. dr. G. A. Ladee op dat dit middel niet jui chend begroet moet worden, maar dat het evenmin als satanische gru wel aan een meedogenloze heksen jacht mag worden blootgesteld. Het hangt er uitsluitend van af, wat de mensen er mee doen. Alle uitvindin gen en ontdekkingen van boekdruk kunst tot computers hebben grote verschuivingen teweeggebracht in de maatschappij en daarbij heil en on heil gebracht. Wel moet, althans zo lang wij nog onvoldoende weten, worden erkend dat LSD een riskante stof is, op het gebruik waarvan een bepaalde controle stellig geboden is. RECEPTIE EN CABARETAVOND In de kantine van het chr. lyceum dr. W. A. Visser 't Hooft in de Ka- gerstraat in Leiden is gistermiddag de afscheidsreceptie gehouden van de heer N. J. Zimmerman als rector van het christelijk lyceum aan de Schubertlaan. De heer Zimmerman, die naar Delft vertrekt, wordt opge volgd door de heer J. W. H. Rotte veel. Tijdens de receptie, waarbij vele ouders, docenten en bestuursle den aanwezig waren om van de heer Zimmerman afscheid te nei Werd het woord gevoerd door de voorzitter vam het bestuur, drs. L. Lamers. Hij beschreef de heer Zim- nan als een hardwerkend, con sciëntieus man, die wanneer hij ten departemente nieuwe voorzieningen voor zijn school moest bepleiten, steeds goed gedocumenteerd bleek. ,De heer Zimmerman heeft bijvoor beeld uitgesproken meningen over de scholengemeenschap". De heer Lamers roemde de voortvarendheid van de heer Zimmerman en zijn vasthoudendheid, die vooral tot uiting kwam tijdens besprekingen met het bestuur. .Meestal kostte ons dat geld", voegde hij hieraan toe. In zijn dankwoord herinnerde de heer Zimmerman aan de goede menwerking. „Pas op een dag als vandaag voel je hoe sterk de ban den zijn met het bestuur en met de i docenten", zei hij. De heer N. J. Zimmerman (links) en zijn opvolger, de heer J. W. H. Rotteveel drukken el kaar de hand tijdens de af scheidsreceptie van de heer Zim merman. In het midden mevrouw Zimmerman. (Foto LD/Holvast l Gisteravond was het woord aan de leraren en de docenten, die in de aula bijeenkwamen voor het minder officiële gedeelte van het afscheid, namelijk een cabaret-avond, die de scheidende rector werd aangeboden. Tijdens de schoolavond kreeg de heer Zimmerman als afscheidsge schenk van de leerlingen, docenten en het bestuur onder andere een platenspeler met toebehoren. In de winter Enthousiaste medewerkers laten zich door de naderende winter niet afschrikken om het Jeugddorp Zuid- West open te houden. De blokhutten (voor de tekenaars en de knutse laars) en de kantine zijn verwarmd en wanneer het goed weer is, kan er ook nog naar hartelust bulten ge speeld worden. Daarom zal het Jeugddorp ook ln de komende maanden geopend blij ven op elke woensdagmiddag van 2 4.30 uur en zaterdagmorgen van 912 uur en in de a.s. kerstvakan tie: op donderdag 28 december en vrijdag 29 december van 10—4 uur. Prof. dr. J. Bastiaans behandelde voorts de psychiatrische aspecten van het drug-gebruik, prof. dr. E. L. Noach de farmacologische en ande re sprekers de sociale en internatio nale aspecten van het vraagstuk. de discriminatie tussen de grondprij zen van woningwet en premiebouw" verzuchtte hij. „De koper van een premiewoning behoeft dan tenminste niet langer op te draaien voor de verliezen op de woningwetbouw". De heer Van der Kwaak concludeerde eruit dat de premiebouw de volle aandacht zal krijgen in de komende periode. Tenslotte maakte hij bekend dat in Zuid-Holland tot 30 september van dit jaar 20.033 woningen gereed kwa men en/ 35.127 ln uitvoering konden worden genomen. „Dat zijn er heel wat", aldus de heer Van der Kwaak, „Maar het is onze taak de woning bouw te blijven stimuleren". Dat was trouwens ook de reden waarom hij in Pijnacker was: het bereiken van een mijlpaal bij de verwezenlijking van een bouwstroom van 442 galerijflats. Botsing tussen bus en auto Op het kruispunt Mozartstraat— Debussystraat in Leiden-Zuidwest kwamen gisterochtend omstreeks kwart over negen een personenauto en een autobus met elkaar in bot sing. De bestuurder van de perso nenauto, een Leidenaar, zou geen voorrang hebben verleend aan de buschauffeur. De 34-jarige echtge note van de Leidse automobilist kreeg letsel aan haar been en een gebroken rib. Verder bleef het bij materiële schade. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor 't doitoraal examen far macie de heer B. van Dijk (Leiden) en mevr. J. M. C. Kemme-Vos (Lei den). Voor hulpverlening bij Haagsche Schouw Burgemeester L. de Kool van Voorschoten overschreed gis termiddag zijn gemeentegrenzen in zijn kwaliteit van voor zitter van de, Voorschotense afdeling van het Ned. Roode Kruis om zijn oud-ingezetene, de heer J. C. J. M. van den Assem, eigenaar van restaurant „Het Haagsche Schouw" en thans Lei denaar, de oorkonde met de zilveren gesp te overhandigen ter gelegenheid van het twintigjarig beheer van de Rode Kruis hulppost nummer 26. „Het is goed dat de burger weet waar de gelden blijven, die geschon ken worden aan het Ned. Roode Kruis. Een van de onderdelen is de verbandkist, welke by drukke wegen geplaatst wordt. Twintig jaar lang heeft de heer Van den Assem zorg gedragen voor deze verbandkist. Dat deze kist helaas veel gebruikt is, is alom bekend. Het Haagsche Schouw heeft veel verkeersslachtoffers geëist. Het Ned. Roode Kruis wil de beheer der van deze kist, die twintig jaar lang heeft zorggedragen dat deze kist steeds volledig was. bedanken met een schriftelijk bewijs en met de zilveren gesp, welke past op de draagonderscheiding welke verleend wordt by een tienjarige verzorging". Deze woorden vormden de inleiding van de plechtigheid. De heer Van den Assem sprak de wens uit, dat hij minstens nogmaals twintig jaar voor deze kist mag zorg dragen, maar dat zy onnodig zal worden op hulppost 26. Burgemeester L. de Kool speldt de zilveren gesp op. Hoeveel malen de kist ln de afge lopen twintig jaar van nut is ge weest. weten de heer en mevrouw Van den Assem niet. De grote onge lukken biyven nog lang in de herin nering, zoals het marinevliegtuig, dat een tiental Jaren geleden by Het Haagsche Schouw verongelukte. De laatste maanden begint de oude drukte weer rondom het oude kruis punt „Het Haagsche Schouw". De nieuwe brug heeft maar korte tyd verlichting gebracht en filevorming tydens de spitsuren is weer een ge wone zaak. Hulppost nummer 26, be mand met een vrijwilliger, de heer J. van den Assem, is een belangrijke post. Voor deze dienstverlening gaf het Rode Kruis middels zyn voorzit ter, burgemeester L. de Kool, de on-, derscheiding.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3