Zo heerlijk rustig 'rijsvergelijking van U C.C.O. deugt niet DIT STEMPELT SINT TOT EEN MAN VAN GOEDE SMAAK HIJ KOOPT ALLEEN SIGAREN VAN IOO% TABAK DUS HOFNAR SIGAREN Slavernij: schande der mensheid S.E.R.'Cominissie DAG 1 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 27 Vrolijkheid ie oorlogstijd STUDIO Jean-Paul Rappe neau heeft een komedie ge maakt .welke zich afspeelt vlak achter de Normandische stran den vlak voordat zich daar de geallieerde invasie ontplooide. Het lijkt een anachronisme, een vrolijke geschiedenis in die be wogen en gespannen dagen. Maar Rappeneau heeft de oor log nogal vriendelijk gemaakt, Duitsers laten zich rustig koeie- neren door een bitse oude tan te. Parachutisten kunnen onder de ogen van de vijand urenlang in de bomen hangen zonder dat iemand iets merkt. Een overstap je van Frankrijk naar Engeland is als het nemen van de nacht boot. Een een geallieerd geheim agent gaat met een Duits offi cier om een leüke vrouw op de vuist op het moment, dat het geweld van de landing losbarst. Zo zouden we nog meer voor beelden kunnen aanhalen, waar uit blijkt, dat Rappeneaus oor log meer weg heeft van een ver edeld soort spoorzoeken dan van de bloedige meedogenloze strijd, die de werkelijkheid was. Misschien dat door deze on willekeurig sterk opdringende gedachte veel verloren gaat van de charme, die 't verhaal tje verder wel heeft. Drie man nen vechten om een lief blond vrouwtje (Catherine Deneuve), die het niet kan verkroppen, dat haar man de voorkeur geeft aan het leven in een kasteel op het platteland inplaats van Parijs, waar zij opwindend avontuur verwacht. Ze laat zich gemak kelijk inpalmen door een dappe re geheime agent (onder zijn De piraat van tie zeven zeeën artiestennaam Henri Garcin gaat de echte Nederlander To ny Alberts schuil). Maar ja on der de brave oppervlakte van haar echtgenoot (Philippe Noi- ret) blykt ook een held verbor gen te zitten. Rappeneau heeft die personen geplaatst in een erg luchthar tig verhaaltje met soms nogal gekke situaties. Het werkt nog wel eens op de lachspieren, voor al omdat Rappeneau een voor keur heeft voor dwaze contras ten. Maar om dat alles geheel te kunnen waarderen moet men zich kunnen losmaken van de pijnlijke achtergrond. Sexbom aan een parachute TRIANON Moderne detec tive-films moeten op ten minste drie pijlers rusten: onwaar schijnlijkheid, veel spannende gevechten en mooie vrouwen. Daar voldoet „Een sexbom aan een parachute" met Raquel Welch als sexbom dan ook vol komen aan. De film is spannend. Tot op het laatste ogenblik weet men niet wat er nu eigenlijk precies aan de hand is. Tot op het einde blijft er onzekerheid over wie er eerlijk spel speelt. De parachutiste Fathom Har- vill (Raquel Welch) wordt inge schakeld om de „Vuurdraak" op te sporen. Haar wordt verteld dat het een apparaat is waar mee men via een elektronische impuls een waterstofbom tot ontploffing kan brengen. De te genpartij beweert echter dat bet een Chinese schat is. die in zee is verdwenen bii een vlieg tuigongeluk. Voordat Fathom be seft in welk wespennest zij zich heeft gestoken, heeft zij'al vele avonturen achter de rug, de ene nog gevaarlijker dan de ande re, zoals een aanslag met een horlogeketting, een hardloop- Scandal i midi LUXOR Liefhebbers van bloot kunnen deze week aan hun trekken komen in Luxor waar de Italiaanse film „Scandali nu- di" letterlijk vertaald „Naakte schandalen" wordt vertoond. Don Luigi is een rijke inwo ner van het arme Calabrië. Om nog meer geld te verdienen be gint hij een striptease-etablis- sement. De door zijn „secreta ris" aangevoerde plaatselijke schonen zijn echter niet naar zijn zin. In Rome gaat Don Lui gi op zoek naar ander materiaal, daarbij geasisteerd door een striptease-deskundige bij uitstek. Deze levert hem tenslotte het gevraagde Don Luigi's pogingen om Calabrië voor het bloot te winnen stuiten op de weerstand van de plaatselijke bevolking aangevoerd door een met hem bevriende geestelijke. Het bloot zegeviert echter tenslotte. Dit verhaal is geweven om een aantal scènes (welgeteld 23» waarin blonde en zwartharige schonen al of niet in mannelijk gezelschap zich bijna geheel ont kleden. Veel choquerends hebben deze tafereeltjes echter niet, want door de relativerende op merkingen van de „kenners" Don Luigi, de striptease-deskun dige, zijn vrienden en vriendin nen slaagt de aandachtige toeschouwer er niet inzelfs maar een greintje pornografie te vin den. De filmkeuring was trou wens te naarstige speurders al voor geweest door her en der fors te knippen. ..Scandali Nudi" houdt met zijn grapjes, show. muziek dan ook het. midden tussen een amu- Rementsflim en een slag-morie. daarom zouden we -de film het predikaat „amusementsfilm met bloot" mee willen geven. wedstrijd met een briesende stier, een auto-ongeluk en een speedboot die haar tracht te overvaren. Natuurlijk komt zij er goed vanaf en belandt de „Vuurdraak" in goede handen, maar voordat het zover is heeft de toeschouwer enkele spannen de uren doorgemaakt. CAMERA In het theater aan de Hogewoerd staan de ko mende dagen geen filmhelden op het witte doek. maar gewone mensen van vlees en bloed, die onder de meest tragische om standigheden hun rol vervullen in een schokkende filmrepor tage over de slavernij in de wereld van 1967. Ondanks ar tikel 4 van de Verklaring over de rechten van de mens. zijn nog miljoenen aan slavernij on derworpen: mannen zowel als vrouwen. De mannen als goed kope arbeidskrachten de meeste vrouwen ten dienste van de prost'tutie of om in de harems der rijken hun eigenaren plezier te versohaffen. Italiaans-Franse filmteams zijn er in Arabië en Afrika op uit getrokken om dikwijls met le vensgevaar een dieptreurig en beschamend beeld op het cellu loid vast te leggen. Onder de regie van Malenotti is een do cumentaire tot stand gekomen, welke onthullend is. De telelens h;eld niets aan het oog verbor gen. Er werden dingen gefilmd, welke anders nimmer aan het daglicht zouden zijn getreden De Britse schrijver Maughan, die fel tegen de slavernij te velde is getrokken, wijt het nog steeds voortwoekerend kwaad aan de olie. Schatrijke sjeiks, die in weelde baden en een be volking, welke in kommervolle omstandigheden leeft. Gezien de belangen .welke Amerika en En geland bij de olie hebben, wordt er niet afdoende tegen de sla vernij opgetreden. Wat de film teams hebben vastgelegd is in Met begerige blik kijkt deze sjeik naar hem aange boden vrouwelijk „koopwaar" vele gevallen verbijsterend. Dat nog altijd miljoenen mensen, vaak als gevolg van schrikba rende armoede, koopwaar zijn is diep vernederend. Ondanks de fraaie felle kleuren van deze film, een uiterst sombr beeld! Catherine Deneuve en Philippe Noiret spelen het echtpaar in ,,Zo heerlijk rus tig REX „De piraat van de ze ven zeeën", een titel, die al bij voorbaat de avonturenfilm ver raadt. Regisseur Bergonzeli schotelt ons in het theater aan de Haarlemmerstraat een kleur rijk prentenboek voor. In het luchtige verhaal komen de lief hebbers van actie en avontuur flink aan hun trekken. Zoals ge bruikelijk in de tijd van de man- tot-man gevechten (1795) wor den de duels (en dat zijn er nog al wat) op de sabel uitgevoch ten en waarbij natuurlijk de eer van de vrouw op het spel staat. Het gegeven is vrij sim pel: De jonge onstuimige luite nant Surcouf is verliefd op de mooie Marie-Catherine Blaise, dochter van een rijke scheeps bouwer. Deze wil echter niet een arme luitenant-ter-zee tot schoonzoon hebben en probeert Marie-Catherine te bewegen tot een huwelijk met Chambles, een hoge regeringsfunctionaris, die de werf van Blaise geregeld re geringsopdrachten toespeelt. Wanneer Surcouf naar Indië wordt overgeplaatst, wil hij Ma rie-Catharine in 't geheim mee nemen. Chambles weet dit ech ter te voorkomen, waarna Sur couf alleen en verbitterd ver trekt. In Indië raakt Surcouf al gauw in allerlei avonturen verwikkeld en dit brengt hem er tenslotte toe kaper te worden. Op zee leeft Surcouf zich vol ledig uit. Hij wordt de schrik van Engeland, het land, waar mee Frankrijk in oorlog is. Dan verneemt hy, dat Marie-Ca- therine zal gaan trouwen met Chambles. die haar hiertoe pres te, daar de werf van haar va der met de ondergang bedreigd wordt. Surcouf gaat met zijn pi- ratenschip onmiddellijk terug naar Frankrijk, waar hij defini tief afrekent met Chambles Dan staat niets zijn geluk met Marie-Catherine hem meer in de weg. The War Wagon LIDO Nog altijd zijn vele 'ilmmakers gefascineerd door het Amerika van een eeuw. ge leden. Vele „wild west" -films zijn er geproduceerd, echter lang niet altijd van goed gehalte. „The War Wagon" kan men tot het betere soort rekenen. Behal ve een goed verhaal biedt deze kleurenfilm de nodige spanning zonder overdreven schiet- en smijtwerk. Taw Jacksom (John Wayne) is belust op wraak, die Frank Pierce geldt. Door diens toedoen is Taw zijn prachtige ranch kwijtgeraakt en heeft hij drie jaar in de gevangenis gezeten. Hij beraamt een plan Pierce te beroven van het goud, dat uit de grond van zijn vroegere ranch is gehaald. De metgezel len van Taw zijn de beruchte revolverschutter Lomax, de af vallige Indiaan Lopende Beer, de jonge Billy Hyatt (in nuchtere staat expert in ontploffingsmid- ielen, de baardige Wes Fletcher (berijder van een wagen van Pierce) en Kate (de zogenaam de vrouw van Wes). Pierce vervoert zijn goud in „The War Wagon", een wagen uitgerust met een noviteit voor deze onrustige periode: een mi trailleur. Taw ontwerpt echter ;en ingenieus plan, waardoor de overval, die met behulp van on- -evreden Indianen wordt uitge voerd, gesmeerd loopt. De buit valt echter tegen, in plaats van een half miljoen dollar, bedraagt deze 100.000 dollar. De schuld hiervan ligt bij de hongerige In dianen die de vaten met meel, waarin de buit is verstopt, in bezit willen hebben. De vaten vallen echter van een rijdende wagen, waardoor de kostbare in houd in het mulle zand ver dwijnt. ADVERTENTIE m jDe commissie voor consumenten- Ongelegenheden van de Sociaal ■"onomische Raad is van mening, it met de prijsvergelijkingen, zoals m^e thans door het Consumenten Con vict Orgaan en de Consumentenbond m. 1 overleg met het ministerie van ,on conomische Zaken worden samen- e-steld, op een onbillijke manier oorlichting aan het publiek wordt elegegeven. De commissie vindt de ge- st. ruikelijke opmerking bij deze prijs- •veraichten, dat de prijs ook wel 10 ^ts met de kwaliteit uitstaande kan )r hflebben, onvoldoende. De aandacht an de consument moet meer wor den gericht op het herkennen van waliteitsmerken, o.m. door een be- teleidende verklaring van de samen- telling van de produkten. Dit zou in vele gevallen slechts .'500.meer kosten dan de f3000. jer keer, waarvan de consumenten organisaties thans zeventig procent bij het ministerie in rekening bren gen voor het noteren van enkele tientallen prijzen en gewichten van potjes mosterd, tubes mayonaise en wat dies meer zij. Om met de resultaten van de prljsonderzoeken het publiek te be reiken wil de commissie in de toe komst iets verder gaan dan in hoofd zaak op de medewerking van de pers te rekenen. De commissie wil pryspublicaties tegen kostprijs ver krijgbaar stellen. Verder komt de commissie tot de conclusie, dat er geen actuele in lichtingen kunnen worden gegeven over de wisselende prijzen van be derfelijke levensmiddelen zoals groen ten en vlees. Dit gezien de verschil len in kwaliteit. Wel kunnen van tijd tot tijd verklaringen over het prijsverloop worden gegeven. HOFNAR ASSORTIMENT No. 18 r. 10.—V [-1 O F ,I> A R 5 ASSORTIMF^I ie HOFNAR CARLTON 39 ct HOFNAR BOUQET 29 ot HOFNAR

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 27