GEVARIEERDE EXPOSITIE BIJ HEUFF, WASSENAAR Euratom Veiling voor Vietnam kon niet cloor gaan Danlon fabrieken 4 weken na de brand TRIO VERHEUL EXCELLEERT .VRIJDAG 1 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 MIEP HART-NIJBURG, TOSCA V. D. HAAK, JAN DE VALK In deze Sint-Nicolaastijd Is een tentoonstelling vol variatie in Kunstzaal Heuff te Wassenaar: daar exposeren Miep Hart- Nijburg (wandkleden), Tosca van den Haak (dierplastieken) en Jan de Valk (emaille-paints). De werken van de eerste twee eJjn ons al van eerder bekend door exposities bij Heuff en we hebben ee herhaaldelijk omschreven. Me vrouw Hart is wel eens een „autodi dactisch kunstnaaldwerkster" ge noemd. Veelal in sterk bonte, con trasterende kleuren gevat zijn haar wandkleden met begrip voor zuivere, figuratieve vormgeving opgebouwd. Soms duiden zij ook een bepaalde 6feer of stemming aan en neigen dan naar het abstracte. Het schil derkunstige karakter ervan is evi dent. Tosca van den Haak presenteert weer vele van haar realistisch ge troffen dierplastieken, vervaardigd in brons of chamotte-klei. Er zijn kikvorsen in velerlei gedaanten, vis sen, vogels, een haan, ja, wat niet al. In de meeste gevallen raak ge observeerd. De kleuren doen bijzon der natuurlijk aan. Zowel jong als oud zal er zijn vreugde aan kunnen beleven. Er spreekt uit al deze type ringen een warme liefde voor het dier. Dajan waarschuwt Jordanië Generaal Dajan, minister van De fensie van Israël, heeft op een bij eenkomst in Tel Aviv een ernstige waarschuwing laten horen aan het adres van de Jordaanse autoritei ten. Als er geen einde komt aan het leggen van mijnen en overvallen door infiltranten, aldus Dajan, moet het Jordaanse volk zich geen enkele illusie maken over de gevolgen hier van. Het zal dan zeer de vraag zijn of de Jordaniërs nog verder in vrede, kunnen leven. Israël heeft gisteren formeel ge reageerd op de opmerkingen, die generaal De Gaulle op zijn perscon ferentie deze week ten aanzien van het Midden-Oosten heeft geplaatst. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken. Eban, heeft de Fran se ambassadeur in Jeruzalem ver zocht het standpunt van de Is raëlische regering over te brengen aan de regering in Parijs. Eban heeft laten weten dat Israël hoopt, dat de Israëlisch-Franse betrekkin gen weer op de oude voet kunnen worden gebracht. Waarnemers mer ken op, dat de verklaring in een verzoenende toon is gesteld. In Moskou voert een Syrische de legatie onder leiding van premier Zajen sinds woensdag besprekingen met de Russische leiders over het verschil van opvatting over de tak- tiek in het Midden-Oosten. In januari 1969 zal Israël een olie pijpleiding tussen Eilat en Asjkelon aan de Middellandse Zee in gebruik nemen, welke een jaarcapaciteit 60 miljoen ton zal hebben. Wandkleed van Miep Hart Gelderland (Foto LD/Holvast) Tenslotte een nieuw gezicht: dat van Jan de Valk, wiens volgens een speciaal procédé rood koper ver hit boven een vlam vervaardigde z,g. „emaille-paints" gerechte aan dacht verdienen. Ook hij houdt zich dikwijls met dieren bezig waarin hij zijn fantasie vrijelijk laat spelen. De motieven worden méér aange duid, dan reëel getroffen, wat een grote mate aan variatie waarborgt. De glanzende coloristische werking geeft aan deze expressieve „emaille- paints" een apart karakter, dat ze ker bij velen in de smaak zal val len. Ook drukt hij diverse menselij ke stemmingen uit, zoals in „Ouder domskwalen", „Weemoed", „Jeugd- probleempjes," „Bange verlegen heid" of „Verwondering." De Valks' knap ambachtelijk kunnen vormt goede basis voor zijn décoratie- ontwerpen, welke zeer juist pas- Vier december wordt de be kende Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen 70 jaar. Ter ere van deze verjaardag wordt in de Haarlemse Vleeshal een tentoon stelling van zijn werk gehouden. Links: het beeld van wijlen Ko ningin Wilhelmina, dat binnen kort te Utrecht zal worden ge plaatst. Midden: De Dokwerker uit Am sterdam. Rechts: De man voor het vuur- peleton geplaatst op de Dreef te Haarlem. sen in deze by uitstek kleurenrijke collectie. Zij is tot 13 december te bezichtigen. Lawrence directeur Londens Symphonie Orkest Het Londense Symphonie Orkest heeft de benoeming bekend ge maakt van de Amerikaanse pianist en componist Harold Lawrence (44) als directeur. De Europes commissie heeft aan de regeringen van de gemeenschaps- landen een nota gezonden met een aantal denkbeelden voor de toekom stige werkzaamheden van Euratom. Een der hoofdgedachten van de nota, die geen definitieve voorstellen bevat, is de oprichting van een Europese isoto'pensoheidingsfabriek waarvoor investeringen van circa vier miljard' gulden nodig zouden zijn. Voorts spreekt de nota van de wen selijkheid van gemeenschappelijke financiering van de bouw van proto types voor niéuwe reactoren, die eco nomisch weliswaar niet rendabel zijn, doch onmisbaar voor het opdoen van eigen wetenschappelijke en industrië le kennis in de Europese gemeen schap. Concurrentie van St. Nicolaas te groot De concurrentie van St.-Nicolaas is ons te machtig geweest. We hebben de openbare veiling ten bate van Vietnam moeten aflasten. Er was geen potentieel koperspubliek aanwezig", zei een van de organisatoren, de heer J. H. Bokma uit Amster dam, gisteravond terwijl de 180 ingezonden kunstwerken de zaal in Krasnapolsky werden uitgedragen. Men had gerekend op vele be langstellenden. maar er was slechts een handjevol mensen verschenen. „De Sinterklaasinkopen hebben ons duidelijk parten gespeeld," voegde de heer Bokma er ietwat mistroos tig aan toe. Vele vooraanstaande schilders, beeldhouwers, grafici e.a. hadden een of meerdere werken in gestuurd. Hieronder bevonden zich o.a. een gedicht met handtekening van A. Roland Holst en de Venetië- trofee van de schaker Jan Hein Donner. Alleen de in het porgramma van de avond opgenomen voorstelling, waaraan medewerking werd ver leend door Dora Paulsen, mevr. dr. A. Romein-Verschoor, Simon Vin kenoog en Louis Andriessen, ging door. De enige troost van de organi satoren was, dat er onderhands een tiental kunstwerken werd verkocht. De opbrengst van de veiling, die nu in de loop van januari volgend jaar wordt gehouden, wordt bestemd voor het sturen van medicijnen naar Vietnam. In de zaal ernaast, waar de Ne derlandse Studenten Raad in sa menwerking met de grondraad van de Vrije Universiteit in Amsterdam, de SRVU, een nationale bijeenkomst hield uit solidariteit met de Spaanse, ADVERTENTIE na ij zee MENU VAN f8,50 TOT f22,50 Holel café restaurant Koningin Wilhelmina boulevard 17 Noordwijk aan Zee - Tel. 017192515 Vrij uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte. Overdekte en onverdekte terrassen. Het gehele jaar geopend. Griekse en Portugese studenten, was de belangstelling eveneens veel minder dan men verwacht had. Ook hier weet men de niet al te grote opkomst aan de Winkels in Amsterdam, die in verband met de St. Nicolaasviering deze week avonds zijn geopend. Niettemin i het aantal aanwezigen voldoende het programma volledig af te w ken. Prof. dr. F. de Jong, hoogleraar in Amsterdam, hield een inlieding over de regimes in Spanje, Portu gal en Griekenland. De vertegen- i de studentenorgani- uit deze landen gaven vanuit hun situatie hun visie op de toe stand. Liesbeth List zong enkele liederen uit de Mauthausencyclua van de Griek Theodorakis. Tevens werden filmbeelden over de betrok ken landen vertoond. ADVERTENTIE Dankzij de medewerking van onze buurman AKU, die een grote hal van 10.000 m2 beschikbaar had en de snelle levering van de benodigde machines produceerden wij - 4 weken na de brand - weer de eerste nylons. Daardoor zijn nu reeds onze bekende merken Danlon en Duet weer overal verkrijgbaar. I FABRIEKEN NV P Modem© muziek in Lakenhal K en O en L.A.K. hebben in de Lakenhal (Harteveltzaal) in de „Serie Muziek van deze Tijd" het Trio Koos Verheul laten optreden: echtpaar Verheul (Koos, fluitist en Louise, so praan) en onze stadgenoot Jan van der Meer, pianist. In vijf van de zeven programmadelen is de sopraan actief geweest en louter instrumentaal bleven slechts over Edgar Varèse's „Density 21,5" voor fluitsolo en Boulez' Sonotine voor fluit en piano. Verheul heeft in zyn toelichting verwezen naar Varèse's "Ionisatle, waarin 13 slagwerkes (plus plano) 41 slagwerktuigen bespelen moeten". Varèse werd dan ook een radicaal, aanhanger van een permanente re volutie. "Density" Is echter al zowat 40 jaar oud, zijn toenmalig experi ment onthutst al niet meer, maar werkt vitaal door en Inmiddels heeft de attente concertganger ook heel wat vooruitgang ln het luisteren ge boektDe blik op het werk lag vrij open. Dat laatste zou alleen hij kunnen zeggen ten aanzien van Boulez' So natine. die een geroutineerde is in de vormanalyse en de herleiding tot for mules kent. Restanten van associa ties met de traditie zijn er nog wel. zoals het kettingtrillen voor de pia nist als een neerslag van het "flat- tern" van de fluit, en het nawolken 5" (een natuurweten schappelijke begripsbepaling!) en Sonatine hebben hun markante vast liggende positie in de moderne mu ziekgeschiedenis reeds veroverd. Hun uitvoering was daarom al evident. Bovendien is een presentatie uit han den en lippen van de superfluitist Verheul er het volmaakte technische toonbeeld van. Ook Jan v. d. Meer Is, geheel als Verheul, een complete bemiddelaar en de twee, als Jarenlan ge partners, zijn geheel één in de be middeling. ADVERTENTIE MAKKELIJK BREESTRAAT 165 van de pedaal is eigenlijk nog een romantische rest. Het vreemde, hyper virtuoze en schraalklinkende stuk is veel te lang en werkt vermoeiend. De ze Sonatine is, aldus Verheul, "het eerste werk, dat Boulez heeft laten meetellen en wel als eerste étappe op weg naar de seriële compositie". De invloeden op dit werk gaan stellig van Schönberg en Leibowitz ener zijds en (ritmisch) van Messiaen an derzijds uit. Voor fluit en sopraan zijn twee heel mooie "Poèmes de Ronsard" aan bod gekomen en zeven "Galgenlieder" van de onbekend gebleven Hermann Heiss (geb. 1897). In die verre van onverdienstelijke galgeliederen moet de sopraan het hoog opnemen tegen de hoogste hoogte van de fluit. Een constant toegepast, effect sorterend expressiemiddel is het unisono blazen en zingen, een effect dat vooral de vertellende trant reliëf gaf. Voor 6opraan en piano waren tien, hoofdzakelijk expressionistische, lie deren van de Amerikaan Charles Ives gekozen, waarin een onzeker stijlbesef tot uiting komt en soma zeer gedecideerde pianopartijen een bits woord meespreken. En van An ton Webern 3 Gesünge op. 23 en 2 Ge- s&nge op. 25, sympathieke zangen, die niemand afschrikken. Voor het trio sopraan-fluit-piano waren er ten slotte twee gevoelige Canti Persianl van Luigl Cortesse (geb. 1899), leer ling van Casella, die de traditie be trekkelijk trouw bleef. De sopraan komt wat aan reso nans, belcanto-mogelijkheid en ge heel vrije stern-emissie tekort, maar voor deze hoge vaardigheden vergen de materie heeft een waakzaam, In telligent gebruik van de stemmld- delen en een totale toewijding een alleszins bevredigende vergoeding ge schonken. (Foto (LD/Holvast).

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17