Opper Zijlstra verlaat de rijkspolitie Zoeterwoudse op gemeente kritiek Leiden Vechtpartij in de rechtszaal Leber verdedigt zijn plan Wassenaar wil geen snelweg door dorp Ir. H. de Kiewit nam afscheid van G. W. in Wassenaar Gewonden in het Leidse Verkeer POND] lERDAG 30 NOVEMBER 1967 In Zoeterwoude I In het gemeentehuis werd gister middag afscheid genomen van opper- htmeester Zijlstra van de rijkspo- e in Zoeterwoude, die de pensioen- jchtigde leeftijd heeft bereikt. ^Behalve burgemeester J. A. Det- gemeentesecretaris H, giebel waren veel collega's van r Zijlstra aanwezig. LEIDERDORP I Twee auto's zwaar beschadigd Op de kruising van de Persant >epweg, de Aoacialaan en de Van r Valk Boumanweg in Leiderdorp, het verkeer tussen vijf en zes jr door een verkeersagent wordt ge beld, botste gistermiddag om 17.15 i personenauto, bestuurd door :8-jarige Woubruggenaar, tegen i personenauto van een 54-jarige |nwoner van Den Haag. Het ongeluk irde nadat de Woubruggenaar het stopteken van de agent doorgereden. Hij verklaarde la- r niet te weten dat hier het ver- 'wordt geregeld. De beide wa- is zijn zeer zwaar beschadigd. Per- ongelukken deden zich niet VOORSCHOTEN ISchakers wonnen In de zaal van de „Werf" heeft derde tiental van de schaak ver- Ijing „Voorschoten" de competi- redstrijd gewonnen tegen de Leid- schaakvereniging „Reed". Het V/i—ZVi, met winst voor W. v. iel, J. Boxman, G. ten Brugge- ite, A. Hulleman, G. Huying, W. v. W. Oudhof, terwijl B. ibben een half puntje veroverde. :ht het derde tiental volgende in Koudekerk eveneens een resultaat behalen, dan ligt het tpioenscliap zeer nabij, ütslagen onderlinge competitie: Iroep I: P. HouwelingJ. Wouters •1; B. MaatB. Smit 01; Th. v. k—E. Bongers 10; R. Ver inC. v.d. Voorst 10; P. iweling—L. de Weys 1—0; J. [outers—J. Thierry 1—0; G. Slui- Voorst 10. Groep II: iberg—H. v.d. Hilst 1—0; J. v. Bongers J. de Bruin— :aar l—0; P. v.d. Mey—W. f 10; J. v. OsG. Huying fl. Groep III: H. BongersJ. v.d. 10; A. HullemanJ. v.d. 0—1; F. den BroederG. ten (gecate 1—0; W. Steilberg—W. Boekei 1—0; B. Houweling—H. [ers 0—1. Groep IV (jeugd) leulenRijling 10; Vermeu- 01BalHoedemakers ■1; Ryling—Knopper 0—1; Stam— Penburg 0— l. OEGSTGEEST Activiteiten in Oud Poelgeest Deze winter wordt op het vormings- ,'V antrum Oud-Poelgeest in Oegstgeest i i samenwerking met de Nederland- groo: Jeugd Gemeenschap een serie "zfl eekeinden ter „Internationale Pre fatie" gehouden voor jongeren tus- 30 jaar. Behandeld zal worden: Europa aan kbinnenkant (16-17 december), het aatl abye Oosten, de Ontwikkelingslan- ad fljrn, China. Suriname en de Neder- Antillen, en Europese samen- erking, waarheen? i.ig' Bromfietser tegen aanhangwagen 27-jarige inwoner van Voorhout 'gisteravond omstreeks kwart over op de Haarlemmerweg in Oegst- *st, ter hoogte van „De Tol", tegen onverlichte aanhangwagen gere- De Voorhouter liep hierbij een hersenschudding op en moest het Academisch Ziekenhuis in 'n worden vervoerd. Vermoede- heeft de bromfietser de aanhang en, die door drie personen op •t werd gekeerd, niet opgemerkt. Burgemeester J. A. Detmers (r.) overhandigt de scheidende opperwachtmeester Zijlstra een geschenk namens de gemeente Zoeterwoude. (Foto L.D./Holvast) De burgemeester roemde de heer Zy lstra voor het vele goede werk, dat hij ln Zoeterwoude heeft verricht; namens de gemeente overhandigde hij hem een geschenk. Luitenant La- merus en groepscommandant Tigche- laar spraken de scheidende opper wachtmeester toe, waarbij zij diens plichtsbetrachting releveerden en overhandigden geschenken. Mevr. Zijlstra werd met een plant bedacht. Nadat opper Miltenburg en reser vist Brommers waarderende woorden tolt de heer Zijlstra hadden gesproken dankte deze voor de huldiging. Hagenaar reisde met revolver (Van onze Utrechtse correspondent) De recherche van de Nederlandse Spoorwegen heeft gisteravond op het Centraal Station van Utrecht een 42-jarige Haagse koopman aange houden, dde in het bezit was van een revolver in schouderholster en een zakje met twintig patronen van kaliber 7.65. De man reisde van Den Haag naar Groningen, toen een mederei ziger de revolver opmerkte en eer der uitstapte om de politie te waar schuwen. De koopman werd aange houden, toen de trein in Utrecht ar riveerde. De Utrechtse politie heeft ook de politie in Den Haag en Gro ningen gewaarschuwd. In Den Haag zijn bij een huiszoeking nog enkele patronen gevonden. De koopman is al meermalen veroordeeld geweest inzake diefstal. De politie vermoedt, dat de man naar Groningen ging om een inbraak te plegen. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. LEIDSCH DAGBLAD (Van onze Rotterdamse correspondent) De Westdudtse minister van Ver keer, Leber, heeft vanochtend op de Europese Vervoersconferentie in Rot terdam zijn vooral in Nederland be kritiseerde verkeersplan verdedigd. Nadrukkelijk verklaarde de bewinds man, dat ook hij een groot voorstan der is van een gemeenschappelijk Europees vervoersbeleid. In de wegenbelasting, zo zei hij, ligt naar mijn mening een belang rijke sleutel voor de toekomst van onze vervoeuspolitiek. „Wij moeten ons echter geen illusies maken. Wan neer wij een rechtvaardige belasting van de verkeersgebruikers niet spoe dig samen 'bereiken, dan kan men degenen, die daardoor zijn benadeeld niet kwalijk nemen, dat zij door na tionale maatregelen er voor zorgen, dat buitenlanders dezelfde belasting 'betalen als de eigen vervoerders" De kritiek, dat deze politiek van Bonn, waarvan vooral de armlastige Duitse spoorwegen zullen moeten profiteren, dirigistisch zou zijn, be streed minister Leber. Hij herhaalde dat nog slechts sprake is van een plan. Wanneer dat is uitgewerkt, zal het in Brussel worden getoetst aan de Europese vervoerspolitiek. Loodgieter valt van dak Een loodgieter uit Katwfjk (oirca 23 jaar) is vanochtend om 9.20 uur van het dak van een huis aan de Nyborghstraafc in Katwijk, waar hij enkele reparatiewerkzaamheden verrichtte, gevallen. Hij maakte een val van ongeveer zeven meter. Het slachtoffer is met ernstig rug- en hoofdletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Leefbaarheid van gemeente moet behouden blijven Raad ontstemd over verstrekken van (vertrouwelijke) inlichtingen De raad van Zoeterwoude heeft tfj- dens de gisteravond gehouden open bare raadsvergadering zijn ontstem ming geuit over de gemeente Leiden, die inlichtingen aan de pers zou heb ben verstekt inzake de vestiging van een elektriciteitscentrale in de Bar- repolder en een op handen zijnde re geling betreffende het stadsgewest Leiden, terwijl deze besprekingen ver trouwelijk waren. Men vond de hou ding van de gemeente Leiden zeer on elegant. Wat de elektriciteitscentrale be treft, heeft de N.V. Elektriciteitsbe drijf Zuid-Holland het gemeentebe stuur van Leiden verzocht in de om geving van deze gemeente een nieuwe elektriciteitscentrale te bouwen. Hier bij heeft Leiden gedacht aan vesti ging in de Barrepolder in Zoeterwou de, tussen de Hoge Rijndijk en de spoorlijn LeidenUtrecht. Overleg met de gemeente Zoeterwoude heeft echter nog geen concrete resultaten opgeleverd aangezien er nog vele problemen zijn. Een ervan is van technische aard: de voorziening van koelwater voor de centrale. Er zijn verschillende mo gelijkheden, onder meer het maken een verbinding naar de Rijn en het graven van een koelcircuit in de polder zelf. Om de koelproblemen op te lossen, wordt gedacht aan de bouw koeltorens. Hierdoor is het gra- van een koelcircuit niet meer noodzakelijk. Het is de bedoeling, dat de eerste produktie-eenheid van de centrale in 1973 en de tweede in 1974 bedrijf komt. De centrale zal ln de toekomst het gehele vasteland van Zuid-Holland van elektrische energie Geeu koeltorens De raadsleden drs. T. A. Pleü (Vrije lijst) en B. .C van der Veer (Prot. Chr.) pleitten voor het vermijden de bouw van koeltorens. Burge meester J. A. Detmers vond het be treurenswaardig, dat de raad deze kwestie via perspublikaties moest ver nemen. De besprekingen waren ver trouwelijk. De voorzitter zei nog geen definitieve tekening van het object te hebben gezien. Wethouder H. W. M. Sies sprak van een fout in de com municatie. Wethouder P. van Hofwe gen noemde vervolgens als kernpunt de problemen het systeem van de koeling. Over de ontwerp-regeling van het stadsgewest Leiden kon de voorzitter niets meedelen, omdat hij niets over deze materie zou onthullen, voordat diverse bescheiden beschikte. Het stadsgewest Leiden zal de ge meenten Leiden, Voorschoten, Wasse- Zoeterwoude, Katwijk, Sassen- heim, Oegstgeest, Rijnsburg, Alkema de, Leiderdorp, Warmond, Hazers- woude. Valkenburg, Noordwijk en Noordwijkerhout omvatten. De ont werp-regeling voorziet in een tijds duur van 5 jaar. Heeft men zich een maal aangesloten, dan kan men niet eer uittreden. Bij de ingekomen stukken was een verzoek om medewerking van de chr. gemengde zangvereniging 'Zingt den Heere "Santa Lucia" voor de uitvoering van een kerstoratorium. Hieraan zullen ook een gemengd koor uit Katwijk aan den Rijn alsmede een aantal solisten en het Rijnlands orkest me dewerking verlenen. Voor deze uit voering werd een subsidie gevraagd van f400. Het voorstel een maximale subsidie van f400 te verlenen, werd zonder discussie aangenomen. De vaststelling van het huurbedrag van het perceel Watertje 34 op f 1.040 per jaar leverde enkele opmerkingen op. De heer J. H. v. d. Ploeg (KVP> zag het huurbedrag graag tot f 1.200 opgetrokken, omdat nog enkele voor zieningen aan het pand moeten wor den aangebracht. Het is echter nog niet bekend wat de definitieve be stemming zal zijn. Verkeers maatregelen De heer J. B. N. vam Diemen (Vrije lijst) voorzag door de verkeersmaat regelen voor de Noordbuurtseweg en Miening (parkeer/stopverbod) moei lijkheden voor de aldaar gevestigde bedrijven. Hij was daarom tegen het voorstel van B. en W. Dit ondanks de toelichting van de voorzitter, dat het voorschriften zijn van de provincie. De raadsleden gaven graag hun goed keuring aan het verlenen van een krediet van f60.000 voor verkeers- voorzlenlngen op de Hoge Rijndijk. Wel stond drs. Pleij zeer sceptisch ten opzichte van de plaatsing van verkeerslichten. De bouw van 'n tun nel heeft echter ook bezwaren. B. en W. hebben de gedachte aan de laatst genoemde mogelijkheid laten varen. Zij zullen naar een spoedige oplos sing zoeken. De overige voorstellen werden alle goedgekeurd. Rijkswaterstaat is op de verkeerde weg als hij een autosnelweg wil ma ken van de Rijksstraatweg, die als rijksweg-4 de buurtschap Kerkehout van het overige dorp Wassenaar af snijdt. Het gemeentebestuur van Wassenaar vindt, dat de rijksweg meer een lokale weg moet worden. Het eist dat de snelweg snel weg moet wezen. Daartoe heeft Wassenaar een bro chure laten maken, waarin een alter natief plan wordt toegelicht en waar op de stedebouwkundige adviseur van de gemeente prof. ir. J. H. Froger, gisteren nader is Ingegaan tijdens de viaductavond in het raadhuis „De Paauw" toen burgemeester mr. W. J. Geertsema de brochure ten doop heeft gehouden. De viaductavond was voor genodigden en leden van de ver eniging van Vrienden van Wassenaar georganiseerd. Op een persconferentie van de vrienden vertelde wethouder mr. N. WA. Brink, da/t de Rijkswaterstaat 't kruispunt van rijksweg-4 en rijksweg 14 van Voorburg naar Scheveningen behandeld heeft als een kruispunt van autosnelwegen. Volgens hem is dit fout. Een alternatieve oplossing is rijksweg 4 om te leggen achter de bebouwing om, waar voldoende ruim te is, zodat geen dure onteigenings procedures hoeven te worden gevolgd en waardoor grote stukken natuur schoon blijven behouden. In Wassenaar is gisteren afscheid genomen van de directeur van ge meentewerken, ir. H. de Kiewit, die in verband met zün benoeming tot hoodingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnüver- (Van onze Rotterdamse correspondent) Een kort geding van Rijkswater staat tegen achttien bewoners van de Rijsdijk en omgeving is vanmorgen voor de Rotterdamse rechtbank uit gelopen op een vechtpartij Een 38-jarige lasser, een van de ge daagden begon kort na zijn binnen komst in de kamer van mr. J. G. L. Reuder, president van de rechtbank, te schelden op 'n juffrouw van volks huisvesting, op de president („kaal kop") en op de advocaat van Rijks waterstaat, mr. F. W. B. baron van Lynden. Mr. Reuder wenste een eind aan het gescheld te maken en drukte op de knop om een bode te ontbieden, die de duidelijk over zijn toeren rakende man zachtjes naar buiten kon lood sen. Voor de bode arriveerde had de uitgehaald in de richting van Reuder en rolde over de vloer met mr. baron Van Lynden. Mr. Van Lynden wist de driftige lasser op de gang te krijgen, waar hoofdbode C. Uiterlinden de man trachtte te kalmeren. „Joh, wees wijzer, maak geen deining", suste de heer Ui terlinden. Veel verder kwam hij met zijn ver zoeningspoging niet. De lasser vloog ook de bode aan. De beide mannen de r.-k. zangvereniging rolden enige tijd door de gangen 1 het gerechtsgebouw. Uiteindelijk kon de lasser overmeesterd worden. Hij is in het bureau Bergsingel ingeslo ten. De bode moest zich wegens di verse verwondingen aan het gezicht laten behandelen. Mr. Reuder zei niet van plan te zijn 'n aanklacht in te dienen. Het kunstgebit van de las ser was gesneuveld. Het kort geding had verder een vrij rustig verloop. De bewoners van de Rijsdijk en omgeving moeten hun wo ningen verlaten, omdat in die buurt de zuidelijk randweg wordt aange legd. Twee jaar geleden hebben ze de aanzegging al gekregen. Het Rijk heeft schadevergoedingen uitbetaald. Door diverse misverstanden en soms ook door onwil zijn de meeste bewo ners nog steeds hun huizen niet uit. Rijkswaterstaat eist nu per kort ge ding, dat de woningen op 15 januari leeg zün. De redenen die de bewo ners aangaven voor hun zittenblüven varieerden nogal. Iemand wilde een huis hebben, waar hij al zün duiven kon houden. Een ander moest een huis hebben, waarin hij twaalf kinde ren kon onderbrengen. Algemeen heerste het misverstand, dat buiten de uitgekeerde schadever goeding Rükswaterstaat ook zou zor gen voor een nieuw huis. Mr. Reuder zei op 8 december uit spraak te zullen doen. In de raadzaal van het raadhuis werd 's middags een afscheidsbü een komst gehouden met het college van burgemeester en wethouders, vele leden van de raad, hoofden van ge meentelijke diensten en het perso neel van de dienst gemeentewerken. Namens de burgemeester en wet houders werd de scheidende direc teur, die vergezeld was van zün echtgenote, toegesproken door wet houder mr. N. W. A. Brink. De wet houder memoreerde de loopbaan van de heer De Kiewit, die na o.m. bü de dienst publieke werken van Amster dam te hebben gewerkt en hoofd te zün geweest van de dienst openbare werken op het eilandgebied Curasao ln 1962 naar Wassenaar kwam de leiding van de dienst gemeente werken op zich te nemei Mr. Brink dankte de heer De Kievit voor de belangrijke diensten, die Ihj in die tijd aan de gemeente heeft be wezen en kenschetste de scheidende directeur als een büzonder prettig man om mee samen te werken. Na mens het gemeentebestuur bood de wethouder de heer De Kiewit fauteuil aan. De heer J. Kramer sprak het personeel van de dienst gemeen tewerken, dat veel sympathie en hoogachting had voor de directeur. Hü overhandigde de scheidende func tionaris een scheepsklok en een baro meter. Nadat ir. M. Elion, oud-wethouder en lid van de raad, nog een afscheids woord had gesproken bedankte de heer De Kiewit voor de ondervonden medewerking en vriendschap de cadeaus. Er begon daarna scheidsreceptie, die door zeer velen werd bezocht. Zaterdagochtend om half elf zal burgemeester L. de Kool in samen werking met de eerste bewoners vai „Noord-Hofland" in Voorschoten de eerste bomen planten in deze nieuwe uitbreidingswük. Het verzamelpunt is gelegen aan de Van Kinsbergenlaan, Het valt volgens mr. Brink nog te bezien of rijksweg-4 wel zo'n grote capaciteit moet hebben als is gepro jecteerd. Er zün nog twee noord-zuid verbindingen gepland, waarvan de een langs de duinen en de ander langs de spoorlün Amsterdam-Den Haag loopt In ieder geval heeft Rükswaterstaat veruit de duurste op lossing gezocht. Met het nieuwe via duct in rijksweg-4 gaat het plan van Rükswaterstaat 120 miljoen gulden kosten, wat per kilometer weg even duur is als een kilometer van de Rot terdamse metro. Met de actie hoopt Wassenaar ook te bereiken dat er overleg komt met Rükswaterstaat. Daarvan was tot dusver geen sprake want Rükswaterstaat deed niets an ders dan af en toe tekeningen sturen, waarbü het ontwerp wel werd gewü- zigd, maar waarin geen rekening werd gehouden met de wensen van de inwoners van Wassenaar om hun ge meente leefbaar te houden. Het postkantoor aan de Voor straat in Voorschoten zal met ingang van vrijdag tijdens de vrijdagse koop avond geopend zün voor alle postza ken van 19.00 tot 20.30 uur. Tevens is het aantal brievenbussen uitgebreid. Een nieuwe brievenbus is geplaatst ln Vlietwük II op de Jan Steenlaan hoek Rembrandtlaam Datum Arabische topconferentie vastgesteld De Arabische staten zullen op 9 december een topconferentie in Ra bat houden, de tweede na de oorlog met Israël. Elf staatshoofden hebben tot dusver positief gereageerd op een uitnodiging van Koning Hassan van Marokko. Syrië heeft laten weten dat het geen heil in een topconferentie ziet en Saoedi-Arabië heeft nog niets van zich laten horen. Negen mortiergranaten zün gis teravond laat in de wük Petah Tiqva van Tel Aviv ingeslagen tüdens een Arabische aanslag die dichter dan ooit het centrum van de grootste Is raëlische stad naderde. Het was de tweede mortieraanval op een Israëli sche stad in deze maand. Op 9 no vember ontplofte een zestal granaten aan de rand van KfarSava, 11 kilo meter ten noorden van Tel Aviv. Honderden technici zijn in Bristol betrokken bij de bouw van de reusachtige „Concorde". De Concordedie door Engeland en Frankrijk samen gebouwd wordt, zal één van de snelste en grootste vliegtuigen ter wereld worden. Burgerlijke Stand - Geboren: Petrus Theo- dorus, z. v. P. D. Luijckx en A. J. M. G. j- - -L- Julie Hubertlne Eugene Overdevest; Marie (Jonkvr... Kessenich (Jkhr), Michiels tfl w Roelofs; Danielle, d. v. A. c!' Vlist en S. de Lange: Marjan, d. v. van der Marei en K. van Weizen; Mattljs, z. v. T. T Hoen en R. Voselt Marian, d. v. W. K. G. Geerts en M, W. ZeUstra. Ondertrouwd: G. P. van Henten »n P. A. Snel; Schoonbeeg. W. D. Wolkers Getrouwd: M. T. J. Hlllebrand Steketee; G. B, Bosch i S. E. Marcello» In het Instruotiebad dn Voorscbo- ten hebben gisteren 57 jonge deelne mers het KNZB-diploma A afgelegd met goed gevolg. Voor het diploma B van de KNZB slaagden alle 13 deel* Gronclwerving voor boomkwekerij De commissie Ontwikkeling Boom kwekerij Hazerswoude heeft dit jaa* haar werkzaamheden voortgezet zon der directe, zichtbare resultaten te bereiken. Dit valt te lezen m de nota van aanbieding, behorende bü de be groting van 1968. Ten gevolge van moeilükheden hi het financiële vlak moest de grond verwerving reeds bü het aanbieden van de begroting 1967 worden stopge- legd. De commissie meent echter thans gegronde verwachtingen te hebben, dat een financiële basis voor het object zal kunnen worden gevon den. Ze heeft dan ook aan burgemees ter en wethouders geadviseerd de grondverwerving te hervatten. J. W. Zweeris begraven Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag het stoffelük overschot begraven van de heer J. W. Zweeris, die zaterdagmiddag op het voetbal veld van "Koudekerk" overleed. Ds. Quak leidde in de aula van de algemene begraafplaats een korte rouwdienst. Ook de voorzitter van de voetbalvereniging, de heer M. J. van Oosten, getuigde van het vele werk dat de heer Zweeris gedurende 38 jaar voor de vereniging heeft gedaan. Bij oversteken geschept Het Leidse verkeer heeft gisteren een aantal gewonden geëist. Op de Korevaarstraat werden 's-ochtends omstreeks kwart over negen twee voetgangers resp. 67 en 74 jaar oud, die zonder op te letten de rübaan overstaken, gegrepen door een perso nenauto uit Amsterdam. De oudste van het tweetal kreeg een hersen schudding, de jongste een gekneusd rechterbeen. Op het kruispunt Thorbeckestraat- Roodenburgerstraat kwamen 's-mld- dags omstreeks half één een auto en een bromfiets, bestuurd door een 20- jarig meisje uit Oegstgeest, met el kaar in botsing. Het meisje, dat geen voorrang aan de automobilist zou hebben verleend, kreeg een hersen schudding, een hoofdwond en een ge kneusde rechterenkel. Op de Rünsburgerweg, bü de in gang van het Academisch Zieken huis werd 's-middags omstreeks kwart over drie een 12-jarige jongen uit Leiden aangereden door een per sonenauto. De automobilist kwam uit de richting van de stad en wilde links af het ziekenhuisterrein oprüden. Daarbü zou hü de doorgang voor de jongen, die op de fiets reed, niet heb ben vrijgelaten. De knaap kreeg een (lichte) hersenschudding. Een 83-jarige Leidenaar werd 's- avonds omstreeks kwart over acht bü het oversteken van de Lammen- schansweg aangereden door een bromfiets. De bejaarde voetganger maakte bfj het oversteken gebruik van een zebrapad. De bromfietsbe stuurster, een 20-jarig Leids meisje, zou hem te Iaat hebben opgemerkt. De bejaarde Leidenaar brak bü dit ongeluk zün rechterarm.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9