NTS experimenteerde met voetbal in kleur In Amerika draait publiciteitsmolen voor ToonHermans uz 23 00 studlc - 1 DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Gisteravond in Feijenoord Stadion (Van onze Hilversumse correspondent) Er stonden in het Feyenoord Stadion in Rotterdam gisteravond tijdens de voetbalwedstrijd Neder landRusland twee camera's voor kleurentelevisie. Dat was voor een experiment dat, de Nederlandse Televisie-Stichting wat wijzer moet maken over het gebruik van kleurentelevisie bij kunstlicht buiten de studio's. In het Bussum- se Concordia werden de kleuren beelden ontvangen, beurtelings van een der camera's, die overi gens ter wille van het experiment ook een verschillende kleurenin- stelling hadden. Om het erg leék- achtig te zeggenhet gras van het ene beeld was duidelijk groe ner dan van het andere. Op de band De staf van de technische dienst van de Nederlandse Televisie Stich ting, die bij de ontvanger heeft ge zeten, kan nu aan het bestuderen gaan, want men heeft een ampex- band opgenomen, zodat naar belie ven de beelden bekeken kunnen wor den. Technici-eigen zijn zij nog heel voorzichtig met conclusies. Wel kreeg de indruk, dat over het alge- i genomen de kwaliteit erg mee viel. dat een kleurenbeeld van zo'n wedstrijd rustiger aandoet dan in zwart-wit en dat men geneigd zou om de ktfker gaarne zo'n wed strijd in kleur te gunnen ook al is de kwaliteit nog niet van de hoogste orde. Want zelfs een wat al te hard of zacht kleurig beeld werkt al aan het beter en rustiger volgen van het spel mee. De NTS-technici hebben iet alleen met de zesduizend kleu- ADVERTENTIE Twentse VVV's Morgen in Uw stad renkij kende gezinnen te maken, want hetzelfde beeld moet tevens kwalita tief niet onderdoen in zwart-wit- weergave als een normale kleurloze uitzending. Invloed weer De Indruk bestond, dat "de verta ling" van het kleurenbeeld In zwart wit eerst nog beter moet worden. Ver der zal bij een kleurenuitzending ook de weersgesteldheid een grote rol spe len. Mist en regen werken in op de kleurenkwaliteit evenals slagschadu wen van tribunes en dergelijke. Het Feyenoord-stadion heeft het meeste kunstlicht. Daarom heeft hier geëxperimenteerd. Men gelooft wel, dat indien het licht daar opge voerd kan worden met de factor t de kleurenkwaliteit kritischer kan worden beoordeeld. Men zou moge lijkheden daartoe kunnen hebben door het bijplaatsen van eigen tele visielampen of de aanwezige lampen op het veld op te voeren. Voorlopig wil de Nederlandse Televisie Stich ting zich echter wijden aan de be studering van het opgenomen mate riaal. Men wil nog geen enkele uit spraak doen, noch wil men iets toe zeggen. maar de NTS blijkt wel geen dag te willen wachten me tkunst- licht-uitzendingen als de mogelijk heid er is die hangt dus o.m. van de licht-technieken af. In Oost-Duitsland Soldaat wilde „politieke" daad stellen (Van onze Haagse correspondent) „Ik wilde in Oost-Duitsland le zingen voor de bevolking gaan houden en de OostWest houdingen nader bestuderen". Dit verklaarde een soldaat uit Gouda, die in de naoht van zaterdag op zondag in Lauenburg aan de z grens werd aangehouden, tegenover de Kon. Marechaussee in Ede. De jongeman uit Gouda is dienstplichtige sedert september militaire dienst en 21 jaar oud. In zijn vrije tijd studeert hij geschiede nis en hij is in het bijzonder ge ïnteresseerd in politieke weten schappen. Omdat de Oost-West-vertioudingen daarin naar zijn oordeel de v naamste plaats innemen, kwam de wens bij hem op „een politieke daad te stellen", zoals hü nu.heeft teld. Op eigen gelegenheid, gedeeltelijk ln burger, gedeeltelijk in uniform gekleed, reisde hij naar de zonegrens in de verwachting daar te zullen worden gearresteerd en dan zoveel publiciteit te krijgen, dat hij de Oostduitsers kon overtuigen van zijn goede bedoelingen. Na een dag of veertien dacht hij dan weer terug te keren. Het is allemaal anders gelopen De grenswacht arresteerde hem en gaf hem zonder omhaal over aan de in West-Duitslamd gelegerde Neder landse marechausseebrigade, die hem op haar beurt weer doorstuurde naar de marechaussee in zijn lege ringsplaats Ede. Na verhoor is hij daar uit voorarrest, ontslagen en te ruggezonden naar zijn onderdeel, het verbindings opleidings centrum in de Elias Beeckman-kazeme. Het pro ces-verbaal dat is opgemaakt, is voorgelegd aan de militair-Juridische autoriteiten. Man verdacht van poging tot moord op zijn vrouw De Amsterdamse recherche heeft dinsdagnacht in een woning in Bad hoevedorp een 55-jarige dakbedekker van zijn bed geücht op verdenking van poigng tot moord op zijn 45- jarige echtgenote. Verdachte, die reeds vier maan den gescheiden van zijn vrouw leeft zou hebben geprobeerd haar te ver giftigen met thallium, dat als ratten- verdelgingsmiddel wordt gebruikt Het slachtoffer ligt sinds 17 novem ber in het Wilhelmina Gasthuis. Zy is ernstig ziek en kon nog niet wor den gehoord. De dakbedekker droeg zijn vrouw, die in Amsterdam-West woont, weke lijks een bedrag van 120 gulden af en dronk dan koffie met haar. Enkele dagen na zijn laatste bezoek, op 10 november, voelde zij zich niet goed en op 17 november volgde opname in het ziekenhuis, waar thalliumvergif- tiging werd geconstateerd. De politie werd maandagavond laat van de zaak in kennis gesteld, door wie kon in het belang van het onder zoek niet worden meegedeeld. Toen bleek, dat de dakbedekker de enige was, die by de vrouw op jezoek kwam. werd besloten tot zijr arres tatie. Hij ontkent iets m I c tiging te maken >v ben. Intensieve samenwerking Amstleven - Holl. Sociëteit Emissie a pariBonus Holl. Sociëteit De directies van Amstleven (Amsterdamse Maatschappij van levensverzekering N.V.) en van de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen N.V. hebben meegedeeld, dat zij over eenstemming bereikt hebben over een intensieve samenwer- king. De besturen van de beide vennoot schappen hebben het voornemen, hun aandeelhouders resp. de houders van certificaten van aandeel in de Hol landsche Sociëteit in de gelegenheid te stellen hun stukken te verwisse len in: aandelen op naam, resp. royeerbare aan toonder luidende cer tificaten van aandeel in een op te richten houdster-maatschappijen wel in de verhouding van f 2.000 vol gestorte aandelen, Amstleven resp. aandelen Hollandsche Sociëteit tegen f3.000 aandelen in de nieuwe ven nootschap. Voor de royeerbare certificaten in toonder van aandelen houdster maatschappij zal notering ter beurze van Amsterdam worden aange vraagd. Houders van aandelen Amstleven, waarop gestort 10%, die van de gele genheid tot verwisseling gebruik wil len maken, zullen tevoren him aande len moeten volstorten. Voorafgaande aan bovenvermelde verwisseling en onder voorwaarde van gestanddoening van het ruilaan- bod zal: a. door Amsteleven een emis sie è/pari worde ngehouden van: no minaal f 520.000 vol te storten aande len AmstleVen, ten volle delende in de resultaten over het boekjaar 1968 en volgende jaren, met recht van voorkeur voor aandeelhouders in de verhouding van 1:10 en b. door de Hollandsche Sociëteit aan haar aan deelhouders c.q. certificaathouders ten laste van de agioreserve, een uit kering worden gedaan van een belas tingvrije bonus van 30% in aandelen c.q. certificaten, ten volle delende in de resultaten over het boekjaar 1968 en volgende jaren. Aan bovengenoemd besluit tot we samenwerking ligt de overtuiging ten grondslag, dat het samengaan van deze twee te Amsterdam geves tigde ondernemingen, wier bedrijfs beleid geheel ln dezelfde geest wordt gevoerd, belangrijke voordelen biedt voor het zo goed mogelijk vervullen van de dienstverlenende taak. Samenwerking van de beide ln zo hoge mate administratieve bedrijven zal ongetwijfeld ten goede komen aan onkostenbeheersing en onkostenbe- sparing. c van beide vennootschappen is lemens over 1967 een gelijk con tant dividend per aandeel uit te ke- ils over 1966, zulks voor wat de aandelen Amstleven betreft met de staturaire rentevergoeding over de onverplichte stortingen. Engeland-Rusland ook op televisie Volgende week woensdag 6 decem ber zal de NTS in een Eurovisie- reportage de vriendschappelijke voet balwedstrijd tussen Engeland en Rus land uitzenden. De wedstrijd heeft plaats in het Wembleystadion in Lon den. Commentator zal zijn Koen Ver hoef f. POGING TOT VERGIFTIGING IN LIESHOUT (Van onze Roermondse correspondent) Door een schijnbaar onbenullige vechtpartij tussen een inwoner Veghel en Jan Kampers uit Lieshout is de politie van Lieshout achter moordplannen van de eerste ten op zichte van Jan Kampers gekomen In het kleine dorpje onder de roos van Helmond gonsde het al weken lang van geruchten over een aan slag op het leven van Kampers doo* zijn rivaal. Beiden waren immers verliefd op hetzelfde meisje. De 24-jarige Veghelse jongeman heeft bekend, dat hij op zondag 5 november in café .Koekoek" in Lies hout een hoeveelheid taupechinepoe- der (zwaar landbouwvegrif) in glas bier heeft gedaan om zo zijn medeminnaar uit de weg te rui: Jan Kampers (23) dronk evenwel het bier niet op omdat hij er een ver dachte blauwe schijn in bemerkte Hij repte er verder niet meer over Afgelopen zondag kregen beide Brabanders het. weer aan de stol kwam een vechtpartij van en de man uit Veghel werd door de politie aan gehouden en ingesloten. Toen hij over de in het dorp circulerende praatjes aan de tand werd gevoeld gaf hij de vergiftigingspoging drie weken geladen toe. Thuis vond de politie bij hem nog een hoeveel heid van hetzelfde landbouwvergif •lat bleek voldoende om bijna 200 te vergiftigen. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte l (Van onze Rotterdamse correspondent) Men zal moeilijk kunnen zeg gen dat Toon Hermans, wanneer hij zoals nu het plan is in het komende voorjaar met zijn one man show naar Amerika gaat, onvoorbereid het avontuur begint. Het allerprilste stadium meegerekend heeft Toon er meer dan drie jaar naar toe ge werkt. De investeringen, die hij er voor heeft gemaakt, zullen ze ker de drie ton te boven gaan. Een man. die bij dit alles zeer nauw betrokken is, is zijn mana ger Dick Binnendijk, zelf eens danser en conferencier. Dick, die na een fysieke waarschu wing niet meer rookt en drinkt („alles went op den duur, al is het moeilijk"), maar drukte in geen enkel opzicht schuwt, ver telt, dat de spanning die Her mans zo lang in een min of meer wurgende greep heeft gehouden („daar kwam dat maagzweer tje door") thans min of meer is geweken. „Dat komt door het succes, dat hy in New York heeft ge oogst bij de grote jongens onder de theateragenten. Toon heeft er de films van zyn Ameri kaanse show vertoond, waarvan hij in Amsterdam. Hilversum en België proefvoorstellingen heeft gegeven. Zonder dat Toon het wist zonden ze uit de Verenigde Staten al dezelfde avond een te legram naar zyn vrouw, dat het geweldig was. William Morris is de man, die hem in Amerika wil gaan brengen, maar dat be tekent niet, dat hij met één agent in zee gaat. Theoretisch kan het voor elke plaats wel een ander zijn, maar Morris behar - tigt tijdens de gehele toemee zijn belangen". Het is niet de bedoeling, dat Toon op Broadway begint, zoals eerst het plan was. Hij gaat naar Washington, Philadelphia, Boston en nog een reeks andere plaatsen. Hoe lang het zal gaan duren is niet met zekerheid te zeggen. „Toon denkt een half jaar, maar volgens mi) zal het zeker een jaar worden. Ik voel er veel voor om gedeelten van Brigitte Bardot volgt de mode op de voet. Nu de nieuwe „Bonnie en Clyde-lijnlangere jassen i voorschrijft verscheen de Franse filmactrice zo in Londen om de costuums te passen voor haar vol gende rolprent een Britse Wes-1 tern, die in Spanje wordt ge. maakt. Overigens wel een over gang na B.B.'s minirokjes. de toernee mee te maken. Dat is ook voor mij zeer leerzaam, want wat die Amerikanen op or ganisatorisch gebied presteren is grandioos. Er is nu al een pu bliciteitsmolen voor Toon gaan draaien, waarvan de omvang je met stomheid slaat. Hij is druk bezig in opdracht een biografie samen te stellen, waarmee de Amerikaanse publiciteitsmedia zullen worden overstroomd. Een geld, dat daarin gaat zitten, maar natuurlijk hoeft Toon dat niet te betalen. Dat is voor rekening van Wil liam Morris. Het moet er dubbel en dwars weer uitkomen, want als een show in Amerika een maal gaat lopen, wordt er goud verdiend. Ze waren er tijdens de filmvoorstelling helemaal kapot van de show. „Hoe is het moge lijk dat een Nederlander zoiets in het Engels kan presteren", riepen ze om het hardst". „Toon ziet het zelf zo", aldus Dick Binnendijk„Het was als of er een zware last van me werd afgewenteld, of er een drukkende band van m'n kop werd gehaald". Nu werken Hermans en Bin nendijk naar maart toe als het Amerikaanse avontuur werkelijk gaat beginnen. NTS nog niet gelukkig met eigen gezicht (Van onze r.t.v.-medewerkster1) De NTS is niet geheel gelukkig met haar eigen gezicht. Men be raadt zich zelfs over de vraag of er ingrijpende veranderingen moe ten komen in de dinsdagavondpro gramma's na 1 januari. De heer K. Enkelaar zei hierover gisteren t „We zijn niet geheel tevreden met de opzet van de dinsdag, eigenlijk met de programmatotaliteit in zijn geheel niet. We proberen al de tijd in te halen, die nodig is om een t.v.-programma van de grond te krij gen. De NTS i6 pas sinds anderhalf jaar zelfstandig televisiemaker en het is dan ook vanzelfsprekend, dat wij er nog niet zijn. Wat we dit seizoen brengen is bij lange na niet het optimaal denkbare, wel het op timaal mogelijk. Als excuus moe ten wij aanvoeren, dat onze voorbe reidingstijd veel te kort is geweest: vanaf juli tot begin oktober .Geluk kig zal er voor het volgend seizoen aanzienlijk langere voorbereidings- (Van onze rtv-medewerkster) Overigens is er. dankzij gelijk trekking van de journaals, lichte •erbetering te ontdekken in de kijk dichtheid van Nederland 2. Bedroeg die in oktober nog slechts 9 pro cent, thans meet men 12 procent, wat echter nog altijd bedroevend weinig is. RADIO LEIDT VOETTOCHT IN KERSTNACHT De KRO-radio zal in de kerstnacht een uniek programma uitzenden. Pax Christi en KRO organiseren in de nacht van 24 op 25 december een voettocht naar Hilversum, die zal worden geleid via de radio. Tij dens de tocht zal worden gesproken over de vraag hoe de vrede kan worden bevorderd door de inzet eigen persoon en werk. Het ii bedoeling, dat er via telefoon lijnverbindingen een ethergesprek zal ontstaan tussen wandelaars en luisteraars over het thema, dat enkele gedeelten via de radio zal worden ingeleid door anonieme dewerkers, die uit eigen ervaring spreken. De deelnemers aan de tocht ko men vanuit het gehele land per to of autobus naar Het Gooi. De voettocht zal vanuit vier startplaat sen worden ondernomen en wel vi uit twee punten in Laren, één Baarn en een in Soestdijk. De tocht zal zijn hoogtepunt vinden in di nachtmis, die om 24.00 uur zal wor den gevierd in de expo-hal in Hil versum. Ook deze mis zal in zijn geheel door de radio worden uitge zonden. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! NEDERLAND 1 KRO 6.55 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.07 uur De vogeltekeningen van Audubon; natuurfilm 7.32 uur Tessa Beaumont (kleur) 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.20 uur Symfonisch staatsorkest van de U.S.S.R. 9.20 uur Monica; eenakter 10.40 uur Laatste nieuws 10.45 uur Sluiting NEDERLAND 2 TROS 6.55 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.03 uur Van gewest tot gewest 7.25 uur Internationaal agrarisch nieuws 7.45 uur Openbaar kunstbezit 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.20 uur The whiskers 8.30 uur Vrij worstelen 8.50 uur Een beetje chanson 9.05 uur Reis naar de bodem van de oceaan 9.56 uur De laatste dingen 10.30 uur Laatste nieuws 10.35 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 HILVERSUM 2 en cfióteren Uitstekende voetbalreporlage Niet alleen het gelegenheids elftal van Georg Kessler zorgde gisteravond voor een aangename verrassing. Even doortastend als de elf die bewezen dat de voet balcapaciteiten van enkele Am sterdammers niet zaligmakend zijn, was de equipe van de NTS. die het duel in de Rotterdamse kuip bijzonder plezierig op het scherm bracht. Regisseur Ad Versney had kennelijk lering ge trokken uit de uitzending Feijen oordArsenal, die twee weken geleden voornamelijk „kabouter- voetbal" opleverde, en toonde zich nu een bekwaam vakman. Wellicht beter dan de meesten van de 60.000 in het stadion heb ben de thuisblijvers de capriolen van de voor erkenning strijden de Nederlandse semi-profs kun nen volgen. Versney en zijn ca meramensen faalden geen ogen blik. De wervelende acties van Coen Moulijn en het tot stand komen van de drie Nederlandse en het ene Russische doelpunt is niemand ontgaan. Steeds waren Versney en de zijnen er op het Juiste ogenblik bij en vooral het tweede doelpunt van Wery leid de tot een verrukkelijke shot. Herman Kuiphof mag in deze glorie delen. Hy begeleidde de beelden met een genuanceerd commentaar. Sober wanneer dat nodig was. Enthousiast en zon der enige aarzeling in de kwa lificaties tijdens de meer opwin dende momenten ln het met sfeer geladen Rotterdamse sta dion. Knap van Kuiphof was dat hy. zonder opvallend over zijn tong te struikelen, de namen van de Russen vlot in de ether gooi de. De keer dat hij dat by voor baat met een grapje wilde illu streren en Jan van Beveren aan zag voor zijn collega. Psjenits- nikef (een moeilijker voorbeeld was gisteravond niet denkbaar), is hem graag vergeven. „Gevraagd" Tijdens de voetbalwedstrijd op Ned.-II weer een aflevering van „Gevraagd". Ditmaal onderwier pen drie onderwijzers zich aan de kwelling die het solliciteren kan zijn. Het geheel sprak niet erg aan. ondanks het feit dat Godfried Bomans op de hem be kende wijze het programma pre senteerde. „Gevraagd" heeft een informatieve functie, maar het beeld van wat een onderwijzer allemaal kan wachten, was erg Russische studenten Har ry Hagen dom's „Panora- miek", eerder op de avond op Ned.-I uitgezonden, bestond uit één onderwerp: een reportage over het leven van de Russische student. De opzet van deze (En gelse) produktie was goed. Jam mer dat de uitkomsten ervan weinig nieuwe gezichtspunten opleverden. Reporter Morgan wilde wel. maar de antwoorden op zijn vragen aan vier jonge Russen waren zeer oppervlakkig. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Aot. 18.20 Uitz. van de Partij van de Arbeid: Soc. De tafel van (half) 19.30 Nws. IKOR 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Mens en Bijbel: radiocatechese. AVRO. bekeken. 18.30 Anastasia; hoorspel. 22.30 22.40 Act. 22.55 Mod. en klass. kamermuz. (opn.). 23.55-24.00 Nws. 2. 398 n». .OO Tyd vrij Leger des Heils 9.10 Opera-aria's (gr). 20.30 overdenking. 22.50 Stereo: 3.55-24.00 Nwe. VOOR VRIJDAG AVRO; 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gr.n 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 Filmkroiilek. 16.30 Lichte gr.niuz. voor de tienera 17.15 Stereo: Jazztrio met zangsoll6te. 17.30 Sportkompas. 17.50 Act. Hilversum 3. 240 m. en FM. VARA: 9.00 Nws. 9.02 Lichte gr.-muz. (13.00 Nws.). 13.30 gevar piatenprogr. TROS: 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Nieuw pia tenprogr. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Mu- zoekkan tj ?slichte mz. 16.00 Nws. 16.02 Operette-Varla. 17.00 Nws. 17.02 Sport, 17.05-18.00 Zingende bougie: gevat» piatenprogr. voor automobilisten. TELEVISIEPROGRAMMA Nederland I NTS/NOT: 10.20-12.00 School televi se. NTS: 18.55 Pipo de clown. 19 00 Journaal. NCRV; 19.07 Pick Up: maandelijks platenmagazine NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20* Act.ru briek. 20 45 Stoelendans, muzikale ko medie (dl. 3). 21.30 In kleur: De Stormrldder. TV-feuilleton. (dl 7 21.55 Farce Majeure, licht progr. 22 15 De zeventigers, gesprekken. NTS: 22.50 -22.55 Journaal. Nederland II NTS: 18.55 Pipo de clown. 19.00 Jn. 19.03 Die van hiernaast. Engelse TV- familiecomedie. 19.33 Open oog: tips den.) AVRO: 10.00 Voor 10.10 Arbeidsvitaminen: populair ver- zoekplatenprogr. (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursber. NRU12.00 Blik op de •reld. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuln- 'Uw. 12.40 Licht instr. trio: jazzmuz 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 ken en wegen: blaadjes: licht 15.2*0 Buitenlanders over Neder- 15.30 Licht orkest met solist (op namen). VPRO: 16.00 Nws. 16.02 Thuis: progr. voor thuiszittenden. 16.30 Voor de kinderen. 16.45 Festival van St. Hubert 1967: Groot symfonie-ork. achtergronden j landbouw; 12.27 Med. tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.40 Amont Tour: franse chansons. 21.iu Klas muz.progr. 21.35 Ja. Nee - geen mening: gesprekken over actuele pro blemen. NTS: 22.25 Journaal. 22.30- 23.10 Gemeenteraadsverkiezing Hel- Dichter Patrick Kavanagh gestorven Patrick Kavanagh, de ste Ierse dichter van deze tijd, is vanmorgen vroeg in de ouderdom van 62 jaar in Dublin ln een ver pleeghuis overleden. Kavanagh zag het levenslicht in Innisheen in het district Monaghan en verdiende als keuterboertje zyn eerste geld. Zijn eerste dichtbundel heette „Ploeger en andere gedich ten". In 1942 gaf hij „De grote hon ger" uit. Dit was een van zyn be kendste dichtwerken. Verder schreef hij een aantal romans (o.a. „Tarry Flynn" en „The green fooi") Voor enkele kranten verzorgde hi) een vaste rubriek.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5