Aan het einde van een lange loopbaan bij Leidse politie Love-in K van K - Leiden op bezoek bij de Giro Hoofdinspecteur J. C. Hofstede In liet nieuws UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Promoties Muziekconcours Kerstkunstmarkt in „De Waag" DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE De belangen van de pers stro ken dikwijls niet met de be langen van de politie en om gekeerd zijn de politiebelan gen niet altijd in overeen stemming met die van de pers. Hoewel conflictsitua ties dus onvermijdelijk lijken kunnen heel wat moeilijk heden op dit terrein tot een oplossing worden gebracht wanneer zowel van de kant van de politie als van de zijde van de journalist open heid wordt betracht. Aan het woord is een politieman, die sedert 1942 de contacten me Leidse dagbladen onderhoudt. Zijn naam is J. C. Hofstede, zün leeftijd zestig jaar. Na een kwart nieuws aan de kranten te hebben vrijgegeven staat de algemeen hoofd inspecteur tevens plaatsvervangend commissaris van de Leidse gemeen tepolitie vandaag zelf in het nieuws. Officieel is de dag van vandaag melijk de dag van zijn afscheid, de laatste van zijn lange politieloopbaan. Dat wil evenwel niet zeggen dat hij zijn gezicht voortaan angstvallig voor het politiekorps verborgen zal houden. De banden met het bureau aar Zonneveldstraat zijn voor hem te sterk om in één ruk te worden losge sneden. Uniform Als zoon van een marine-offi cier op 15 november 1907 ln Utrecht geboren nam de nu scheidende in specteur in het begin van de jaren dertig het besluit om geüniformeerd door het leven te gaan. Wars van ui terlijk vertoon heeft de politieman Hofstede zich echter zelden in uni form laten zien. Zo hij al in het blauw gekleed ging dan moet dat bjj een koninklijk bezoek of een andere be langrijke gebeurtenis zijn geweest. Ook op de dag van 3 oktober voelde bij het als een verplichting om, met ADVERTENTIE FRIESE STAART- EN STOELTJESKLOKKEN, ZAANSE- EN SCHEPPERTJESKLOKKEN. Diverse ANTIEKE STIJLKLOKKEN, moderne SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN. JUWELIER v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Maandag 4 december de gehele dag geopend. K O-LEZING OVER MEXICO EN GUATEMALA Niels Halbertsma hield gisteravond in de Leidse Stadsgehoorzaal voor de leden van K. en O. een lezing over Mexico en Guatemala, waarbij te vens films werden vertoond. De heer Halbertsma, die door geheel Mexico reisde, beschreef dit land als een van de meest boeiende van de Latijns- Amerikaanse landen. Mexico, dat voor zestig procent leeft van het toerisme, bezit nog vele overblijfselen uit de tijd van de Az teken. De drijvende tuinen van Xo- chimilco bijvoorbeeld, die omstreeks 1120 werden aangelegd, dateren uit de tijd van de Azteken. Er zijn zelfs nu nog oude gebruiken van de Azteken overgebleven, zoals de Palo Volador, een spel waarin de jaarcyclus wordt uitgebeeld. Guatemala, een land dat eveneens door de heer Halbertsma werd be zocht, is zeer verwant aan Mexico. Ook hier leven nog nakomelingen van de Maya's, die al voor de komst van de Azteken Mexico bevolkten. Het is beroemd om de godsdienstige feesten in Chichicastengo, die een kleurrijk schouwspel bieden. De gods dienst is een combinatie van oude heidense gebruiken, bijgeloof en rooms-katholicisme. Informatie Voor de plaatselijke nieuwsgaar- ders, die hij vaak Jn vertrouwen nam als het om achtergrondinformatie ging, is inspecteur Hofstede de man van het dagelijkse politierapport Zelf acht hij het geregelde contact tussen de politie en de pers van groot belang en dat niet alleen voor een goede onderlinge verstandhouding. Hij wéét dat de kranten het politie nieuws moeilijk kunnen missen en dat anderzijds de politie ook wel eens eer beroep op de kranten moet doen. Voor inspecteur Hofstede is vandaag officieel, een eind gekomen aan zijn speurderswerk. Wellicht kan hü nu wat meer tijd vinden „m'n land bouwkundige studies hebben niet ge resulteerd ln een passie voor tuinie ren" voor zijn twee grootste lief hebberijen: filmen en fotograferen. Landbouw De reeds meer dan tien jaar in Oegstgeest wonende Leidse politie functionaris - „zet vooral geen onzin roeping: en dat soort kreten ln de krant" dacht er aanvankelijk niet aan om de Heilige Hermandad te dienen. De landbouw, daar voelde hij wel wat voor. Het werd dus de Landbouwhogeschool in Wageningen. De pleziertjes van het oorpsleven oefenden evenwel een veel grotere aantrekkingskracht uit op de student Hofstede dan de colleges over land bouw. De keus viel toen op de Mid delbaar Koloniaal Landbouwschool Deventer, waar de studie in 1931 met het einddiploma werd bekroond. V olontair De malaise maakte een carrière ln de tropen onmogelijk en dat was voor de pasafgestudeerde „landbouwkun dige" reden om zich een jaar later als volontair te melden bij de politie in Ede. „van de politie wist ik op dat moment niet veel meer af dan ik tijdens mijn studententijd had onder vonden". De volontair Hofstede be haalde in 1934 het inspecteursdiplo- :n solliciteerde in dat zelfde jaar bij de Centrale Crisiscontroledienst. ;én jaar „controledienst" zette de officierszoon op 1 februari 1936 als adjunct-inspecteur zijn eerste stappen op het Leidse politiepad. Recherche „Eén dag voor m'n benoeming in Leiden kreeg ik nog een bekeuring omdat modderspatten het nummer bord van m'n motor onzichtbaar had den gemaakt". Drie jaar later volgde zijn bevordering tot inspecteur bij de algemene dienst en in 1942 zijn aan stelling bij de recherche. De benoe ming tot algemeen hoofdinspecteur plaatsvervangend commissaris kwam af in 1956. Hoofdinspecteur Hofstede volgde in deze functie de heer D. W. v. d. Wal op, die In dat jaar met pensioen ging. Hij heeft zijn Aan de Leidse Universiteit promo veerde de heer P. W. N. M. van Leeu- wetenschappelijk ambtenaar bij de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (Z.W.O.), tot doctor in de wiskunde natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Inorganic com plexes of ligands containing the thio- nyl group". Promotor was prof. dr. E. W. Gorter. De heer Van Leeuwen werd gebo- •n in Voorburg en woont thans in Leiden. De promotie gescheidde cum laude. Voorts promoveerde mevrouw Ch. Vermeij-Keers tot doctor in de ge neeskunde op een proefschrift geti teld „De facialismusculatuur en transformaties in het kopgebied". Promotor was prof. dr. J. M. F. Landsmeer. Mevrouw Vermeij-Keers werd ge wen in Deventer en woont thans in Leiden. De heer J. L. den Otter promoveer de tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen op een proef schrift, getiteld .Dynamic properties of some polymeric systems". Promo tor was prof. dr. A. J. Staverman. De heer Den Otter werd geboren in 's-Gravenhage en woont thans in Leidschendam. HOFSTEDE (Foto L.D./Holvast) veelomvattende taak vervuld onder bet commissariaat van wijlen de heer R. J. Meijer, onder dat van de heer J. Dreeuws en de laatste maan den onder dat van mr. C. Baren ds. Succesvol Met voldoening ziet de hoofdinspec teur die als leraar aan de politie school in Wassenaar strafvordering doceert, vandaag terug op zijn suc cesvolle loopbaan bij de politie. Over de moeilijke periode van het verzet, waarin hij een actieve rol speelde, praat hij liever niet. „Velen hebben in het verzet onnoemelijk meer ge presteerd dan ik". Inspecteur Hof stede mag zich er in verheugen tal van criminele zaken tot een oplossing te hebben gebracht. Tot de spectacu laire zaken, die hij te behandelen kreeg, behoort de inbraak van 1962, in het Academisch Ziekenhuis, waar bij een bedrag van ruim tweehonderd duizend gulden werd geroofd. Ook de na-oorlogse diefstal van vijftigduizend gulden in het oude be lastinggebouw aan de Breestraat staat nog scherp in zijn geheugen ge grift. „Rustig'1 Hij vindt Leiden overigens in crimineel opzicht een „rustige" stad, ook al staat deze plaats op sommige misdaadstatistieken vrij hoog geno teerd. Het aantal zware jongens is volgens hem in Leiden betrekkelijk gering. In dit verband spreekt de Leidse hoofdinspecteur bij voorkeur over gederailleerden. Vele Leide- naars, die wel eens met de politie in aanraking zijn geweest, kennen In specteur Hofstede als een eerlijke onwraakzuchtige man. Bü onderscheiden besluiten van cu ratoren der Leidse Universiteit zijn benoemd: mr. E. A. Alkema, tot we tenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de faculteit der rechtsge leerdheid (recht der internationale organisaties); J. Th. Amorison, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A ln vaste dienst bij de faculteit der letteren; dr. F. A. Berends, tot we tenschappelijk medewerker in vaste dienst bij de theoretische natuurkun de; mevr. mr. A. M. Biegman-Har- togh. tot wetenschappelijk medewer ker in tijdelijke dienst bij de facul teit der rechtsgeleerdheid (burger lijk recht); mr. D. van Dijk, tot wetenschappelijk medewerker in tij delijke dienst bü de faculteit der rechtsgeleerdheid (notarieel recht) dr. R. Enthoven, tot wetenschappe lijk hoofdmedewerker in tijdelijke dienst bij de cardiologie; A. E. D. van Gils, arts, tot wetenschappelijk hoofdmedewerker in tijdelijke dienst bij de inwendige geneeskunde IImej. mr. F. M. de Groot, tot wetenschap pelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid (oudvaderlands recht); mr. H. R. van Gunsteren, tot wetenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid (inleiding tot de rechtswetenschap); drs. E. L. E. van Hemert. tot we tenschappelijk hoofdambtenaar A in vafete dienst bij de faculteit der let teren; mr. R. Herrmann, tot weten schappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de faculteit der rechtsge leerdheid (burgerlijk reciht); P. Hol le. arts, tot wetenschappelijk hoofd medewerker in tijdelijke dienst bij de longziekten; mr. E. H. Hondius, tot wetenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid (burgerlijk recht); mevr. mr. I. S. Joppe, tot weten schappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de faoulteit der rechtsge leerdheid (internationaal privaat recht) drs. J. Kalisvaart, tot we tenschappelijk medewerker in vaste dienst bij de sociologie; mr. F. Kals- hoven, tot wtensdhappelijk hoofd medewerker in vaste dienst bij de fa culteit der rechtsgeleerdheid (vol kenrecht); mr. R. H. Lauwaars, tot wetenschappelijk medewerker in tij delijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid (recht der interna tionale organisaties)mevr. L. S. Luijs-Pizzolante. tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de faculteit der letteren (Italiaanse en letterkunde); A. H. Mool- huysen, arts, tot wetenschappelijk hoofdamtenaar A in vaste dienst bij de radiologie; mevr. mr. M. E. W. man-Dobsöhütz, tot wetenschap pelijk medewerker im tijdelijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid (inleiding tot de rechtswetenschap); C. P. Chr. M. Oomen, tot we tenschappelijk medewerker in tijde lijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid (straf- en strafpro- scht); mr. A. J. H. Pleysier, tot wetenschappelijk medewerker in tij delijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid (Romeins recht, en zijn geschiedenis); mr. E. A, de la 99 99 Algemeen hoofdinspecteur J. C. Hofstede van de Leidse gemeentepolitie heeft vanochtend tijdens een om zijn eigen woorden te gebruiken love-inafscheid genomen van het korps. Omringd door een groot aantal „engelen" van de recherche heeft hij in de kantine van het bureau aan de Zonneveldstraat veel liefs te incasseren gehad. Het afscheids feest was trouwens geheel zoals hij zich dat had voorgesteld, weinig formeel en met een grote dosis originaliteit „aange kleed". Zeker, er waren enkele toespraken, waarin het aan ernst niet ontbrak. Deze konden de luchtige sfeer van een gezellig onderonsje met de mannen van de politie niet doorbreken. Voor deze lichte toets zorgde mej. mr. M. J. Zeelenberg. die haar functie van hoofdinspectrice tijdelijk had neergelegd en voor deze gelegenheid als goede fee optrad. De scheidende hoofdinspecteur werd met geschenken, voornamelijk bestaan de uit literatuur, overlaten. Ook mevrouw Hofstede mocht in de lof, die haar man werd toegezwaaid, delen. De commissaris van het Leidse politiekorps, mr. C. Barends, gaf tijdens dit feest van het afscheid, een opsomming van inspecteur Hofstede's goede eigenschappen: liefde voor het vak, gevoel voor humor en voor humaniteit. Adjudant F. v. d. Scheer van de recherche noemde enkele kleine en grote politiezaken, ivaarmede de scheidende hoofd inspecteur in zijrt> Leidse periode werd belast. Oud-rechercheur D. Harteveld herinnerde aan de grappige voorvallen uit de loopbaan van de politiechef en oud-adjudant A. Koerten van de Rijkspolitie Oegstgeest sprak als „naaste buur". Zelf voerde hoofdinspecteur Hofstede op deze laatste dag van zijn politieloopbaan ook het woord. Hoewel de Inspecteur taal een moeilijk communicatiemiddel noemde, wilde hij zijn dank toch tot uitdrukking brengen. Om in de stijl van het lief-zijn-voor-elkaar te blijven deed hij dat in de vorm van een sprookje, ivaarbij veel aan de fantasie van de politieman nen werd overgelaten. Deze konden tenslotte met een hand druk hun waardering voor inspecteur Hofstede symboliseren. Porte, tot wetenschappelijk mede werker (straf- en strafprocesrecht»; mr. A. G. Pos, tot wetenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid (oud vaderlands recht); mr. B. C. Punt, tot wetenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid (handelsrecht en sociaal-economisch privaatrecht) mevr. mr. O. Scheltema- de Nie, tot wetenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid (staats- en admini stratief recht); mevr. mr. L. J. van Soest-Zuurdeeg, tot wetenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid (Romeins recht en zijn geschie- drueis)mi-. F. H. M. Thunnissen, tot wetenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid (handelsrecht en sociaal-economisch privaatrecht) drs. C. de Visser, tot wetenschappe lijk hoofdambtenaar A in vaste dienst bij de faculteit der letteren; mr. J. A. Walkate, tot wetenscljap- pelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de faculteit der rechtsge leerdheid (straf- en strafproces recht); mevr. mr. A. Th. Wolter- beek-Matlung, tot wetenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid (staats- en administratief recht) mr. S. B. Ybema, tot wetenschap pelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid (staats- en administratief recht». GESLAAGD Bij de in het Diaconessenhuis ge houden examens slaagden voor de aantekening kraamverpleging de volgende zusters: A. J. van den Broek, C. I. H. Flim, J. Kleine, G. van Iperen, C. M. Verrips, m! H. Weyma. A. van den Akker, J. E. Bette, M. W. Brussee, M. A. F. S. Kolkman, M. Mostert, J. C. Visser, J. Wesseling. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen: Ned. recht. mevr. N. A. Selman-Elen- baas (Haarlem) en Ned. recht, de heer A. G. Vogelaar (Rotterdam) Gcschcnkdozcn TOSCA van 5.90 tot 21.50 Vapo 16.- Vapo-doscur 11.50 Zaterdag 2 en zondag 3 december zullen in de Stadsgehoorzaal in Lei den kampioenswedstrijden worden gehouden, waaraan 18 muziekkorp sen deelnemen. De wedstrijden zijn georganiseerd door de R.-K. Federatie van Muziekbonden in Nederland, waarbij ongeveer 735 muziekvereni gingen zijn aangesloten. Van zaterdag 9 december tot en met vrijdag 23 december, dagelijks van 14.00 tot 18.00 uur en in de week van 19 tot 23 december van 14.00 tot 21.00 uur wordt in het Waag gebouw aan de Aalmarkt een kerst- kunstmarkt gehouden. De opening wordt verricht op 9 december door burgemeester C. G. van der Willigen des middags om drie uur. Burgerlijke Stand Bisschop; Jacqueline Nicole, d. Berg; kerk en M. A. i Benten; Je- i Maria, d. v. A. J. Ouwer- i MU. E. P. Walop, 24 J der Leek. 20 Jr.; M. Ph. I Dirks, 21 Jr., en M. van Herpen, 21 Jr. Getrouwd: J. de Lange. 24 Jr.. en A. Verweij, 21 Jr.: J. A. Karregat. 21 Jr.. en E. Braamzeel, 23 jr.; J. Harteveld. 21 Ir., en W. M. de Boer, 21 Jr.; C. R. Verboom. 25 Jr.. en C. J. Kultens, 21 Overleden: Th. van Helmondt, 78 Jv. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Marieke, d. v. H. C. Pol i C. ven ïella, d l N. Revet; Arme* E. Orlandi en M. Matten» Emmanuela Maria, d. ger en H. Jonkman. OVERLEDEN A. J. Mastenbroek, i ADVERTENTIE VERIOVIRB8R IHl r A. O. Vogelaar (Rotterdam!. Orerled.nTh. ran Helmondt. 76 Jn 1,111 l111™1 Teneinde zich op de hoogte te stel len van de werking van de Post- chèque- en Girodienst hebben be stuur en leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land vandaag een bezoek gebracht aan dit staatsbedrijf. Het gezelschap werd vanochtend ln het moderne girogebouw aan de Prinses Beatrixlaan ontvangen door de directeur-generaal van de Post- chèque- en girodienst, de heer F. Groen, die er in zijn inleidend woord op wees dat deze dienst een belang rijke taak heeft in de bevordering van het financiële verkeer. De heer N. J. Nieboer, bedrijfseco noom, belichtte vervolgens de orga nisatie en ontwikkeling van het gi rale verkeer. In 1918 opgericht, ver richt de girodienst thans ruim een miljoen transacties per dag. Voordat de opdrachten in de computer wor den verwerkt, passeren zü de pon- sencontrole, waarvoor dagelijks plus minus achthonderd vrouwelijke per- neelsleden worden ingezet. Aandacht schonk spreker verder aan de in de loop der jaren toegepaste automati sering en het sinds 1956 in Arnhem gevestigde girokantoor. De directeur-generaal gaf tenslot te een globaal overzicht van het dienstbetoon van „zijn" bedrijf, dat gegrondvest is op de principes snel heid en nauwkeurigheild. Voor deze nauwkeurighied pleit, dat in de prak tijk is gebleken dat een computer nimmer een fout maakt. Slechts een menselijke fout bij de Girodienst komen zij sporadisch voor blijft In gespannen aandacht... V.l.n.r. de heren V. d. Linden, on dervoorzitter, mr. H. A. C. Bran derhorst, secretaris, ir. J. J. G. van Hoek, voorzitter, de heer N. J. Nieboer, de heer F. Groen, direc teur-generaal en de heer A. Keyer. (Foto L.D./Holvast) mogelijk. Van de cijfers, die de heer Groen noemde, volgen er hier drie: aan lonen en salarissen wordt per jaar 46 miljoen uitbetaald, aan de PTT ook de girodienst moet porti betalen 48 miljoen, aantal reke ninghouders ruim twee miljoen. Aan het einde van deze excursie dankte de voorzitter van de Kamer van Koophandel ir. J. J. G. v. Hoek voor de ontvangst en de daarbij ont vangen voorlichting.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3