luitend samenspel in ippers door Centrum Kwart eerste eeuw geleden kernreactor eel kansen benut 3MADO LDCHT- 147,50 kunst kaleiöoscoQp Twee schilderijen van Jeroen Bosch: 52.000 Historisch moment in diepste geheim Werk van Fermi Brieven van Einstein en Hemingway geveild Expositie over Joods leven in het Oosten jtDAO 80 NOVEMBER 198T LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 81 oil van vrolijkheid irdat Leen Jongewaard op doktersadvies moest ophouden 3 repetities van „De blunderaar" door Molière, kon K. en keuze tussen deze vrglijke komedie en het eigentijdse il „De slippers" van de Engelse auteur Alan Ayckbourn andhaven. laatste, uit tal van misverstanden opgebouwde en van litsende dialoog voorziene blijspel gaat dus niet alleen •ond, maar werd ook gisterenavond door de Toneelgroep um gebracht en „blunderen" was er niet bij. de in de society verkerende en haar echtgenoot Philip, gestaan door zijn ex-secre- Ginny, die z'n dochter had i wezen, en haar nog niet he- droog achter de oren zijnde istige levensgezel Gregory erin zich door de enorme berg ver- bngen heen te werken zonder en te maken, is een typisch raadsel waarvan Ayckbourn utel in handen heeft. van zaken uit de doeken wil zeggen de helft van de pret de bezoekers van hedenavond een en ook hun gunnen we e het volle pond. ineer we een oordeel willen vel- het stuk als zodanig, dan we het voornamelijk waar om de „speelkansen' 'die het En die hebben de spelers, bekwame regie van Walter die ook de vlotlopende verta- wr zijn rekening nam, dan ook het been uitgebuit. Dresselhuys gaf met grote :erheid een Sheila te zien, het itionele type dat vele humoris- Engelse acteurs voor ogen met de charmante verfijning wist te verkrijgen door haar ide, vage en bijna onwezenlijke ng tegenover de om een haver- fisselende conflicten. ADVERTENTIE Tip voor «ndiger huishouden JK GEZONDE VOCHTIGER een leefbaar kamerklimaat) 3)e verwarming? Hard stoken Ijewinter? Pas op! Houdt de leer in uw kamer leefbaar Ie vochtigheidsgraad op peil uden. De Moulinex Tornado evochter zorgt voor de juiste oevoer. U vaart er.wel bij. Uw n en bloemen zijn u ook aar. En de piano blijft goed ad. De Moulinex Tornado evochtiger is degelijk en be- iaar. Rustig van kleuren vorm. praktisch geruisloos. Laag 'verbruik. Prijs f 47,50. Guus Hei-mus stond haai- op gelijk niveau terzijde. Minder conventio neel, als de geslaagde zakenman die zich het slippertje met z'n secretares- Guus Hervius en Mary Dres selhuys in het blijspel „De slip pers". (Foto L.D./Holvast) se als bij het vak behorend permi- teert, de verwikkelingen die hem be stormen vaardig uit de weg gaande. Deze beide hoofdfiguren werden op bekwame wijze geassisteerd door Ina van der Molen, die de aantrekkelijke en intelligente Ginny alle reliëf gaf en Jeroen Krabbé, die een levendige en rake uitbeelding gaf van de nog jeugdige Gregory. Met sluitend samenspel leverde dit viertal een schier onuitputtelijke bron van vrolijkheid, die aan het slot uitgroeide tot een langdurige ovatie. B. H. veiling in Arnhem i In de tijd van vijf minuten is in het Notarishuis in Arnhem voor ruim f 100.000 aan schilderijen verkocht. Achter elkaar werden twee panelen van Jeroen Bosch, een op metaal ge schilderd werk van de Italiaan Guido Reni, een zelfportret van Rubens, en schilderijen van Adriaan Brouwer, P Wouwerman en B. P. Ommeganck geveild. Het klapstuk was het paneel "Alle glorie van de handel" van Je- Séértlps? Vraag uw winkelier om de Mer "Hartewensen"- Of schrijf aar» 'Jomadohuis, afdeling K., Dordrecht. Grote prijs voor Georges Walter De Franse schrijver Georges Wal ter heeft gisteren de „Grand prix d'honneur" gekregen voor zijn eer ste werk „Les enfants d'Atilla". De ze prijs is ingesteld door de jonge letterkundige redactrices, die hem toekennen aan de schrijver die vol gens hen de Prix-Femina verdient, maar hem niet heeft gekregen. De 40-jarige Walter is van Hon gaarse afkomst. Hij is journalist, ac teur en toneelschrijver. Sculptuur Degas: 458.000 gulden Een onbekende heeft gisteren op 5 veiling van Sotheby's 53.000 pond sterling (f 458.000) betaald voor een bronzen sculptuur van de Fran se kunstenaar Edgar Degas. Het beeld „petite danseuse de qua- torze ans" was een van de twee Degas-sculpturen, die geveild wer den. Het andere, een 20 cm. hoog bronzen paardje, ging in andere handen over voor 16.000 pond ster ling. Opdracht aan componisten De componisten Theo Loevendie en Alphonse Stallaert zijn opdrachten verstrekt door het bestuur van de Jo- han-Wagenaarstichting in Den Haag. Theo Loevendie uit Amsterdam aanvaardde de opdracht een concert of concertino voor klarinet en ka merorkest te componeren. Alphonse Stallaert uit Parijs maakt een kort symbolisch werk, liefst in de varia- tievorm. roen Bosch, dat f 28.000 opbracht. Het werd voor f 20.000 ingezet. Snel gin gen de biedingen omhoog, eerst met f500, daarn^ met f 1.000, totdat ten slotte de limiet bereikt was. Het twee de werk van Jeroen Bosch, "Bespot ting van Christus", werd voor f 24.000 verkocht. Een aan Rubens toege schreven zelfportret ging voor f 13.000 van de hand. terwijl een schilderij van Reni f 12.500 opbracht. Belgische persprijs voor dr. G. W. Marsman De in 1960 ingestelde Belgische „Persprijs Frans Theelen" is dit jaar toegekend aan de Nederlander dr. G. W. Marsman uit Nijmegen voor zijn dissertatie „De katholieke dag bladpers in sociologisch perspectief". De heer Marsman, die in februari van dit jaar promoveerde, is verbon den aan het sociologisch instituut van de Katholieke Universiteit van Nij megen. De prijs bedraagt 15.000 Bel gische francs en wordt jaarlijks toe gekend "voor de meest opvallende prestatie of publikatie verband hou dende met de dagbladexploitatie in haar breedste vorm". Onder grote belangstelling van de zijde van de Belgische pers is de prijs in Brussel aan de heer Marsman uitgereikt. OVEREENKOMST PHILIPS EN INDONESIË In Djakarta as gisteren bekendge maakt dat de Indonesische regering en Philips een overeenkomst hebben gesloten voor de oprichting van een gezamenlijke onderneming die in In donesië elektrische en elektronische apparatuur gaat vervaardigen. In de ze onderneming, Philips Ralin Elec tronics, zal de Indonesische regering alle activa inbrengen van het staats bedrijf Ralin Factories (de vroegere Philipsfabricken die door Indonesië zijn overgenomen). Het kapitaal zal aanvankelijk 17,5 miljoen gulden be dragen. Philips krijgt hierin een be lang van 60%. De nieuwe onderne ming begint haar werk op 1 februari 1968. De directie zal aanvankelijk door Philips worden gevoerd. Hoge Engelse onderscheiding prof. v. d. Maas Het Britse Koninklijke Genoot schap voor Aeronautica heeft zijn hoogste onderscheiding verleend aan professor dr. H. J. van der Maas, die aan de Technische Hogeschool in Delft aeronautica doceert. De Nederlander wordt ere-lid van het genootschap voor zijn vele „emi nente bydragen tot de aeronautica, met name bij de bevordering van in ternationale samenwerking en vriendschap". ADVERTENTIE Want Doublemint Kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk) en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en" adem; Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Zadkine begraven De beeldhouwer Ossip Zadkine, is gisteren op het kerkhof van Mont- parnasse te Parijs ter aarde be steld. Onder de aanwezigen waren ruim 200 kunstenaars, met name de beeld houwers Gilioli en Duncan, de schil ders Pignon, Bezombes en Picart le Doux, de schrijver Henry Miller en de componist Henri Sauguet. De uitvaartdienst werd geleid door een Russisch-orthodoxe geeste lijke. Over enkele dagen zal de kist met het stoffelijk overschot van Zaïdkine worden overgebracht naar het departement Lot, waar de beeld houwer een huis bezat. Jongen gemarteld om geliefden bij elkaar te brengen Een zesjarige jongen uit de krot tenwijken van Brasilia is twaalf da gen lang gemarteld voor een magisch ritueel, dat ten doel had twee gelief den weer bij elkaar te brengen. Het hoofd van de politie in Brasi lia, kolonel J. Cabral, zei dat de jon gen vrijdag door de politie werd ge vonden in een schuurtje, waarin hij door zijn moeder en stiefvader werd gemarteld in een ritueel dat ten doel had de minnaar van een „cliënte" te doen terugkeren. „Volgens dit ri tueel", aldus de kolonel, „zou de jon gen een hele maand gemarteld wor den. Dat zou zijn dood betekend heb ben." Toen de politie het schuurtje bin nendrong na een klacht ontvangen te hebben, bleek de jongen daar gebon den en overdekt met brandwonden te liggen. „Ze staken zijn handen en voeten in kokend water en brachten hem vervolgens met sigaren brandwonden toe. Alleen op maandag, woensdag en vrijdag kreeg hij eten, aldus Cabral. De jongen knapt in het ziekenhuis langzaam op van de doorstane be proevingen. ADVERTENTIE Mevrouw G. Meeuwsen-Verschuur, Waalstraat 12, Arnhem, koos de hoofdprijs van f 1000,-en krijgt.... Gefeliciteerd met uw duizendje Mevrouw Meeuwsen. En nog's f3000,- als T.V.- honorarium! U bent binnen. Wie volgt? Spaar kroonkurken van Coca-Cola, Fanta Sprite en win óók. Coke, Fanta, Sprite. Geweldig lekker! Zaterdag aanstaande is het 25 jaar geleden dat de eerste zichzelf aan de gang houdende kernreactie werd opgewekt. Dat gebeurde op 2 december 1942 in een eenvoudig laborato rium van de universiteit van Chicago, dat onder de tribune van een atletiekveld was ingericht. Ter viering van deze 25ste verjaardag begint vandaag een bijeenkomst van drie dagen, waaraan geleerden en staatslieden uit de gehele wereld zullen deelpemen. Veel van de geleerden, ingenieurs en technici die aan deze eerste primitieve kernreactor meewerkten, zullen daarbij aanwezig zijn. Van de 42 mensen die destijds de histo rische gebeurtenis bijwoonden, zijn er 35 nog in leven. De viering geschiedt nog geen hal ve kilometer van het oorspronkelijke laboratorium, dat inmiddels is afge broken. De betrokken plaats werd door de Amerikaanse regering in 1964 tot nationaal monument verklaard. De eerste primitieve kernreactor werd ontworpen door de in Italië ge boren Nobelprijswinnaar Enrico Fer mi. Hij overleed twaalf jaar later, in 1954. De reactor leek op een grote bijenkorf en bestond uit lagen ura nium, afgewisseld met lagen grafiet. Bijna niemand anders dan Fermi en zijn medewerkers wist af van de po gingen om de krachten van het atoom te beheersen. Dat dit mogelijk moest zijn was al jaren bij de geleerden be kend. Na het gelukken van het expe riment werd uranium, een chemisch element dat tot dan toe bijna nergens voor gebruikt kon worden en dat we tenschappelijk ook weinig was bestu- ADVERTENTIE Quick Up't is goed. Ko drinkt 't. Op een veiling bij Christie in Londen gingen gisteren twee verzamelingen brieven voor grote bedragen van de hand. Een verzameling brieven van Albert Einstein bracht 15.000 pond op, die van de Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway 7.000 pond. De 58 brieven van Einstein waren gericht aan dr. Gunstav Bucky, een röntgenspecialist, die in 1965 in New York overleed. De brieven werpen geen nieuw licht op de relativiteits theorie van Einstein, maar geven wel inzicht in zijn leven en gedachten. De brieven van Hemingway wer- In het Joods Historisch Museum in Amsterdam is een tentoonstelling „Joods leven in het Oosten" inge richt. Op deze expoitie zijn een klei ne 100 judaika bijeengebracht, voor een deel uit eigen collectie en voor een deel uit de verzameling van het Xsraëlmuseum in Jeruzalem. Er zijn voorwerpen te zien die in de synagoge gebruikt werden, zoals wetsrolmantels, wetsrolkleden, hand wijzers en enige lampen, voorwerpen voor huishoudelijk gebruik, amulet ten, kledingstukken, fraai versierde tassen voor gebedskleden, en een aantall kaarten en stadsge zichten waarop de stad Jeruzalem in beeld wordt gebracht. Alle voorwerpen zijn afkomstig uit de landen rond de Middellandse Zee Boeiend is de mengeling van twee culturele tradities, enerzijds de Jood se, waarvan de vorm werd behouden en anderzijds die van de meestal Mohammedaanse omgeving waarvan de ornamentiek werd overgenomen De tentoonstelling „Joods leven in het Oosten" is tot 15 januari te be zichtigen. den geschreven aan een jonge vrouw in Venetië. Het waren er intotala65. Hemingway schreef de brieven aan Adriana Ivancich, die hij in 1949 in Venetië ontmoette, in een periode dat hij zeer productief was. „Zij geven dan ook een goed beeld van de echte Hemingway als schrijver", aldus een zegsman van Christie. deerd, meteen het belangrijkste ma teriaal ter wereld. Bij de proef van 2 december 1942 werd er 50 ton van gebruikt. Daarna werd het de grond stof voor atoombommen en atoom krachtcentrales. Bom energie Na het slagen van de proef werd het eerste doel de oorlogstaakt het Rotterdam schaft blauwe zone af De blauwe zone zal met Ingang van 1 december uit de Rotterdamse binnenstad verdwijnen. Inplaats van deze zone, waarin men een parkeer- schijf moest gebruiken, zal nu een groot gedeelte van ide binnenstad wor den gesierd met parkeermeters, die voor één of twee kwartjes één of twee uur parkeertijd aangeven. In totaal zullen er in de binnenstad 2000 nieu we meters komen. Er stonden reeds 250 meters, die zullen worden aange past aan de nieuwe situatie. Tegelij kertijd met de meters zullen ook de eerste Rotterdamse parkeercontro- leurs op de straat verschijnen. Deze mannen die de eersten zijn van een totaal van 20, zullen als opsporings voor parkeerovertredingen „bonnen" kunnen uitdelen. Bij overtredingen met de meters kunnen de mannen ook onmiddellijke betalingen afwerken. De controleurs hebben een cursus van een maand gevolgd, die hen tot beëdigd opsporingsambtenaar heeft gemaakt. Mr Siegmam uit Eerste Kamer Het katholieke eerste kamerlid mr. W. E. Siegmann heeft besloten per 1 december ontslag te nemen als kamerlid, aldus heeft de voor zitter, prof. J. P. Mazure, gisteren meegedeeld. De vergadering van gisteren, de algemene beschouwin gen, was de laatste, die mr. Sieg mann meemaakte. ontwikkelen van de eerste atoombom. De Amerikaanse regering had in de zomer van 1942 het werk gesteund toen bleek welke mogelijkheden de atoomkracht had voor militaire doe len. De gevolgen, de eerste atoom bommen op Japan, zijn algemeen be kend. De geleerden voorzagen echter ook de vreedzame toepassingen van kern energie. Geleidelijk werden deze ver wezenlijkt. In 1946 werd de Amerikaanse com missie voor atoomenergie gevormd, vijf jaar later werd de eerste bruik bare hoeveelheid elektriciteit (100 ki lowatt) opgewekt uit atoomenergie in het proefstation in Idaho. President Eisenhower kondigde in 1953 het Amerikaanse programma „atomen voor de vrede" aan en stel de voor een internationale commissie voor atoomenergie te stichten. Na voorbereidende besprekingen werd deze commissie, de IAEA, in 1957 ln Génève opgericht. Dit jaar werd de aandacht van de gehele wereld op de IAEA gericht doordat tijdens de ontwapeningson derhandelingen in Génève een niet- verspreidingsverdrag voor kernwa pens werd ingediend, waarbij werd voorgesteld het toezicht op de nale ving daarvan aan deze commissie op te dragen. Vele toepassingen In 1959 werd het eerste koopvaar dijschip met kernenergie-aandrijving, de Savannah, in Camden, New Jer sey, te water gelaten. In 1961 werd voor de eerste maal in de kosmische ruimte atoomenergie toegepast: in een kunstmaan werd namelijk elek triciteit opgewekt met behulp van ra dio-isotopen. De atoomenergie wordt tegenwoor dig voor vele doeleinden gebruikt. De geneeskunde gebruikt ongeveer 30 verschillende radio-isotopen bij de diagnose en behandeling van ziektenj de belangrijkste daarvan zijn kobalt- 60 en jodium-131. De eerste isotoop is met succes bij de kankerbestrij ding toegepast, de tweede wordt bij behandeling van schildklierafwijkin gen gebruikt. Gewelkt wordt aan een door atoom kracht gedreven batterij voor instru menten die het hart op gang houden. Hartpatiënten met dit instrument moeten hun batterij nu nog om de twee of drie jaar laten vervangen, een grote operatieve ingreep. De isotopen spelen voorts een be langrijke rol bij de landbouw door verbetering van de methoden van voedselproduktie bestraling wordt ook gebruikt om voedsel langdurig houdbaar te maken. Er zijn reeds duizenden industriële toepassing van isotopen. De archeo logie gebruikt radio-isotopen voor het bepalen van de ouderdom van diverse vondsten. Een andere toepassing van atoom energie, die nog in ontwikkeling is, is het gebruik van atoombommen voor grote uitgravingen en dergelijke. De mogelijkheden van toepassing van atoomenergie zijn hiermee niet uitge put. ADVERTENTIE Zangconcours in Leiden: 15 mei Ten huize van J. de Looy in Alphen aan den Rijn, werd gister avond een bestuursvergadering ge houden van de afdeling Leiden van de Koninklijke Bond van christelijke zang. en oratoriumverenigingen. Om. werd uitgebreid gesproken over de zangersavond die in februari as. in de geref. kerk in Nieuw-Ven- nep gehouden zal worden. Voorts kwam het 45-jarig jubileum van de afdeling ter sprake. In ver band hiermee zal op 15 mei in de Stadsgehoorzaal in Leiden een zang- concours worden georganiseerd, waarna op een later vast te stellen tijdstip een feestavond volgt. TOAAIIVOI H V vaavvas/ftfis i ivjiMa a a o ONaaavidaz M3 LiOMaao vvHAaaNoaz xofiaan saa oazao i xx a a dMfizvzano aMVASiaoaz

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 21